m 1930 mmm 'tibactie# Old^Isatfenclei? (£$oap No. 4. Zaterdag 11 Jan. '30. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. Het vorstelijk huwelijk te Rome. In de Italiaansche hoofdstad werden Woensdag I I. twee Koningskinderen in den echt verbonden. De plechtig heid vond met vorstelijke pracht en praal plaats en hst zeer groote aantal vorstelijke bruiloftsgasten, in totaal 85, wijst erop welke wijde vertakkingen de Belgische en Italiaansche dynas tieën over geheel Europa bezitten. Kroonprins Umberto en prinses Marie josé zijn zelfs, zij het in zeer verren graad, nog verwanten. Het jonge paar bezit namelijk een gemeenschappelijke voorouder in Koningin Marie Carolina van Napels, die met Feidinand I, Koning der beide Sicillën, was gehuwd en overleed in 1825. De ontleding van den stamboom brengt tevens de ver- wantschap aan het iicht met den hertog van York, ex—koning Manuel van Portugal, Koning Bori3 van Bul garije en andere genoodigden ter bruiloft. Een vorstelijke plechtigheid als deze echtverbintenis blijkt ook in onzen demoeratischen tijd nog steeds de groote belangstelling van het publiek te trekken. In Italië vooral wijkt reeds enkele dagen al het andere nieuws uit land en wereld voor het feest te Rome. Reeds dagen lang staan de bladen vol met bizonderheden over en rondom de verbintenis, welke de lief tallige Belgische prinses met den kloeken Italiaanschen prins heden voor het leven gaat sluiten. De aanslag op prins Umberto tijdens zijn bezoek aan Brussel heeft de belangstelling voor dit huwelijk en de populariteit van den bruidegom nog verhoogd, terwijl ook de berichten over een nieuw complot, dat op den trein met de Belgische Koninklijke familie zou zijn gemunt opspraak en ongerustheid heeft verwekt. De 24—jarige bruid heeft, dit staat wel vast, een betrek kelijk veilig land verlaten om een op het oogenblik nog onzekere toekomst tegemoet te gaan. Thans is nog niet te zeggen, welke ontwikkeling bet facisme zal nemen en welke de toekomst zal zijn van het Koningshuis in Italië. Laat ons voor 't jonge paar het beste hopen. De Eeuwige stad heeft reeds een voorspel van het huwelijksfeest gezien, toen de Belgische Koninklijke familie in statigen stoet naar de Vaticaansche stad trok, waar de Paus—Koning haar in audiëntie ontving met het gebrui kelijk ceremonieel. De jonge bruid vooral moet zeer onder den Indruk zijn geweest bij deze ontmoeting met den Plaatsbtkleeder van Christus te Rome. De huwelijksinzegening vond plaats in de Capelle Paolina in het Quirinaal, welke daarvoor geheel in gereedheid was gebracht. De aartsbisschop van Ptsa, kardinaal Pietro Maffi, de bijzondere vriend van hel Huls Savoye, zegende het huwelijk in onder eene door hem gecelebreerde H. Mis. Een interessante bijzonderheid was dat bij gelegenheid van dit huwelijk het oude ambt van aalmoezenier—uit- deeler aan het Hof opnieuw werd in- j gesteld, een waardigheid, die vroeger steeds door den aartsbisschop van Turijn werd bekleed. Nu echter is monsignore Beccaria, die jarenlang eerste hofkapelaan is geweest, bij ko- j ninklijk decreet tot deze waardigheid verheven. Het huwelijksgeschenk dat kroon- prins Umberto zijn bruid aanbood, is een van de fraaiste parelsnoeren ter wereld. Hij heeft dit gcërtd van wijlen zijn grootmoeder Koningin Margareta, die hem had opgedragen het eens aan zijn jonge vrouw te geven. Bovendien kreeg Marie José van haar echtgenoot een grooten robijn, die Victor Erna- nuel I heeft toebehoord, benevens nog tal van andere sieraden. De koningin van Itaiië gaf haar schoondochter een prachtigen diamanten diadeem. Onmiddellijk na de kerkelijke plech tigheid reed het bruidspaar met ge volg naar het Vaticaan, ook begeleid door den Italiaanschen gezant bij den H. Stoel en het gezamenlijke gezant- schapspersoneel. De ontvangst ten Vaticane had vol gens het protocol van het konings- bezoek plaats Er volgde ook een bezoek aan den kardinaal—staatssecretaris en daarna aan de St. Pieterskerk. Kardinaal Qasparri beantwoordde het bezoek onmiddellijk op het Quirinaal. Hij was vergezeld door den apostoli- schen nuntius in Italië, mgr. Borgsn- gini—Duca. De Paus schonk als huwelijksge schenk aan het echtpaar een kostbaar gobelin, de „Madonna met het Kind" van Pinturicchio uit de „Apparamenti Borgia" voorstellend, in kostbare lijst, waarop het pauselijk wapen, alsmede de wapens van Savoye en België. Bovendien ontving de prinses een prachtigen rozenkrans uit paarlen, in goud gevat. Dr. Selpel heeft Woensdag de leiding over de christelijk—sociale partij weer op zich genomen. in de gisteren gehouden vergadering van partijleiders verlangde dr. Seipel, dat de standenraad welke door de wijziging van de grondwet in het leven is geroepen, verder ontwikkeld zal worden. Dr. Seipel stelde verder voor een kamer voor economische aangelegen heden als tweede kamer van het par lement in het leven te roepen. Dit lichaam zal dan in eerste lezing economische wetsontwerpen behan delen, terwijl het bestaande parlement in eerste lezing de politieke en cultu- reele wetsontwerpen zal behandelen. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Beste Jongelui. Verleden week hebben we samen een Nieuwjaarsbabbeltje gehouden. En we hebben van toen af natuurlijk de beste voornemens gemaakt voor het nieuwe jaar. Naar aanleiding van ons weekpraatje kreeg ik van verschillende nichtjes en neefjes vriendelijke brieven en briefjes, waarin men mij hartelijk bedankte voor de goede raadgevingen die ik heb gegeven. En van bijna alle maal kreeg ik de belofte: „Oom Wim, we zullen dit jaar bijzonder ons best doen". jongelui, ik heb van jullie belofte goede nota genomen. Onder de brieven die ik deze week ontving, waren er, die ik met een beetje tegenzin in handen nam. De inhoud was wel hartelijk, vriendelijk, beleefd en netjes, maar van buiten deden ze wel een beetje onaangenaam aan. Behalve dat sommige brieven vrij slordig geschreven waren ('t is toch niet zoo heel moeilijk om netjes recht op het lijntje te schrijven I) was het papier bovendien nog besmeurd met lichte inkt- en vetvlekken, ik geloof, dat een paar jongelui onder het soep eten hun brieven hebben geschreven. Daarover moet ik een paar van jullie beknorren. Kom jongens, leest nog eens wat ik vorige week geschreven heb Weest nu eens in alles netjes. Schrijft voor. taan heldere brieven die aangenaam zijn om te zien en te lezen Je moet je zoo vroeg mogelijk aan helderheid wennen. Wanneer je slordig bent in het eene wordt je het ook in het andere en dat is heel leelijk. Ik houd van jongens en meisjes die in alles helder zijn; helder in hun werk, helder ook op hun kleeren. Netheid en helderheid brengt vanzelf ook orde en tucht mee. En dat zal je later als je een bruikbaar lid van de maatschappij wilt worden, zeer ten goede komen. Da's afgesproken hé jongens en meisjes Vanaf heden geen besmeurde en slordig geschreven brieven meer. Tot volgende week. Dag allemaal I jullie aller, Oom WIM. Wetsontwerpen zullen slechts dan wet worden, indien zij in denzelfden tekst door beide kamers zijn aangenom.fn. Het tegenwoordige parlement zal den voorrang behouden, in het bijzonder wat zijn bevoegdheden ten opzichte van de begrooting betreft. BINNENLAND. De Tweede Haagsche Conferentie. Dinsdagochtend hebben de vertegen woordigers der zes uitnoodtgende mogendheden vergaderd en de kwestie van het transfer-moratorium besproken. Naar minister Curtius bij het einde van deze zitting mededeelde, ging het over de vraag of Duitschland verplicht zou zijn, bij het eindigen van een moratorium de geheele uitgestelde som ineens te voldoen, dan wel de gelegen heid zou hebben, deze som geleidelijk in maandelijksche betalingen in te halen. De Duitsche delegatie wenschte raadpleging in een dergelijk geval van het Cotniié Consultatief, waartegen de anderen zich verzetien, aangezien naar hun meening de taak van het comité anders is. De besprekingen zijn niei geëindigd en werden Dinsdagmiddag 3 uur voort gezet. De strijd van Schober. In tegenwoordigheid van eenige leden der Oostenrijksche delegatie en van den Oostenrljkschen gezant te 's-Qra- venhage heeft de eerste Oostenrijksche gedelegeerde ter Haagsche conferentie, de bondskanselier dr. Schober, Dins dagmiddag in het hotel Bellevue een persconferentie gegeven betreffende het doei, dat de Oostenrpsche delegatie te 's-Gravenhage nastreeft Hij herinnerde eraan, dat Oostenrijk in afzonderlijke besprekingen te Parijs na het eerste gedeelte der Haagsche conferentie getracht heeft, zijn econo mische en financleele vrijheid te her krijgen. Niettegenstaande de tegemoet komende houding van verschillende mogendheden is dit te Parijs niet volkomen gelukt, zoodat de geheele beslissing naar Den Haag is verlegd. Nu verwacht Oostenrijk van deze conferentie vóór alles zijn bevrijding van de herstelschulden en een vol ledige liquidatie van het verleden, welke het Oostenrijk zal mogelijk maken, zonder moeilijkheden volkomen vrij te zijn, bijvoorbeeld om een leening te sluiten. De Bulgaarsche schulden Den heelen Dinsdagmorgen heeft de tweede commissie onder Loucheur zich bezig gehouden met het gisteren ge redigeerde voorstel over de wijze van de behandeling der Bulgaarsche zaak Het recept van de toebereiding der Bulgaren, zoo drukte een der persin- formatoren zich uit, is thans vastge steld, maar aangezien de Bulgaren zelf nog niet mogen weten op welke wijze zij voor den conferentiedisch zullen worden toebereid, kon men geen ver dere mededeeling verstrekken over het resultaat der bespreking van gisteren ochtend. DE HOF VAN HET PARADIJS. Naar Andersen. Er was eens een koningszoon; nie mand had zoo vele en zulke mooie boeken, als hij. Alles wat er gebeurd was in de wereld, dat kon hij er in zien. Van elk land en van ieder volk kon hij te weten komen, wat hij wenschte, doch waar de Hof van het Paradijs te vinden was, daarvan stond er geen woord in; en die was het toch juist, waar hij het meest aan dacht. Zijn grootmoeder had hem verteld, toen hij nog wel heel klein was, maar toch al gauw naar school zou gaan, dat elke bloem in dien Hof uit de zoetste koek bestond en de meeldra den met den fijnsten wijn waren ge vuld. Op de eene stond geschiedenis, op een andere aardrijkskunde of ook wel een-der tafel uit de rekenkunde: een leerling hoefde maar van die koek te eten, en hij kende zijn les; en hoe meer hij at, hoe meer geschiede nis en aardrijkskunde en rekenkunde hij binnenkreeg. Zoo iets geloofde hij toen, maar toen hij een groote jongen werd en meer leerde en in verstand toenam, zag hij zachtjesaan in, dat er toch 'n heel andere heerlijkheid in den Hof van het Paradijs moest wezen. Op zekeren dag ging hij het bosch in; hij ging alleen, want dat was zijn grootste genoegen. De avond viel, de wolken pakten zich samen, er kwam een regen, als of de geheele hemel één sluis was, waaruit het water neerstortte. En zoo donker was het als 's nachts in den diepsten put. Nu eens gleed hij uit in het natte gras, dan weer viel hij over de gladde steenen, die uit den rotsachtigen bodem staken. Alles aan hem droop van water, geen drogen draad had de -arme prins meer aan zijn lijf. Voortklauteren moest hij over de groote steenblokken, waartusschen Aangaande de namiddag-bijeenkomst van Dinsdag van de commissie voor de niet-Duitsche herstelvraagstukken wordt nog medegedeeld, dat, nadat aan de Bulgaarsche gedelegeerden de voorstellen der commissie werden voorgelegd en hun twee uur bedenk tijd was gegeven, zij ten 5 uur zijn teruggekeerd en tegenvoorstellen heb ben gedaan. Zij hebben namelijk een onvoor- waardelijke annuïteit aangeboden van 10 miilioen goud-francs gemiddeld, waarvan de laatste termijn op 31 Maart 1966 vervalt. De elsch van de crediteur-staten was gemiddeld 12/', miilioen goud francs Ten slotte kon worden gemeld, dat men in de kringen van de Fransche delegatie den indruk heeft, dat de zaak met Oostenrijk wel in orde zal komen. De berichten in de Engelsche och tendbladen uit Den Haag zijn ongeveer eensluitend, zoowel ten opzichte van de onderhandelingen over de vast stelling van den vervaldag der beta lingen als in de zaak der Oostelijke schadevergoedingen De berekeningen van het verschil der betalingen in het midden of op het einde der maand loopen van 250 000 tot 400.000 pond sterling per jaar. Dit bedrag, merkt de Times op, is gezien de totale bedragen der regeling, zeer klein, maar 250.000 pond sterling zijn toch 250.000 pond sterling. De Times constateert, dat art. 430 van het Verdrag van Versailles naar de meening van alle verstandige krin gen voor de toekomst geen beteekenis meer heeft, al wordt in extremistische Fransche kringen getracht het ariikel toe te passen wanneer zou blijken, dat het plan Young niet uitvoerbaar zou zijn. Volgens den correspondent in Den Haag van de Matin, heeft Tardieu.de Fransche minister president gezegd, dat de conferentie op 14 dezer zal zijn afgeloopen. De 355ste verjaardag der Leidsche Hoogeschool. De 355ste verjaardag der Leidsche hoogeschool zal Zaterdag 8 Februari op feestelijke wijze worden herdacht. Des namiddags te 2 uur zal de rector magnificus prof. dr. H. van Wijk, in het groot auditorium der Leidsche universiteit een feestrede houden. Na afloop hiervan houdt de rector mag nificus receptie in Huize Bruins. Jonkvrouwe A. L. Af. de van der Schueren. f Te Beek bij Nijmegen is op 63 jarigen leeftijd overleden jonkvrouwe Anna L. M de van der Schueren. De overledene nam jarenlang te Nijmegen en in het bisdom 's Hertogenbosch een vooraanstaande plaats inf in de R K. Vrouwenbeweging en de R.K. Drankbestiijding, Vele jaren was zij presidente der Maria—-vereeniging. De plechtige uitvaart heeft Zaterdag a s. om tien uur in de parochiekerk te Beek plaats. het water van het hooge mos sijpelde Hij was op het punt van te bezwij men; doch daar hoorde hij 'n vreemd suizen en voor zich zag hij een groote verlichte holte."In het midden daar van brandde een groot vuur, zoo groot, dat er wel een hert boven ge braden kon worden, en dat geschied de inderdaad ook: het prachtigste hert van de wereld met zijn hoog ge wei was aan het spit gestoken en werd langzaam rondgedraaid tus- schen twee omgehouwen pijnboomen. Een oude vrouw, die er grof en sterk uitzag, alsof ze een verkleed mans persoon was, zat bij het vuur en wierp er het eene blok hout na het andere op. „Kom maar gerust een beetje na der!" zei ze, „ga bij het vuur zitten, dan kun je je kleeren wat laten dro gen!" „Het tocht hier erg", zei de prins, en ging op den vloer zitten. „Dat zal nog wel erger worden, als mijn zoons in huis komen!" ant woordde de oude. „Je bent hier in 't hol der winden, moet je weten, en mijn zoons zijn de vier winden der aarde. Begrijp je dat?" „Waar zijn je zoons?" vroeg de prins. „Ja, één dwaas kan meer vragen dan tien wijzen kunnen antwoorden" zei nu de vrouw. „Mijn jongens zijn op hun eigen gelegenheid uit en met de wolken aan het raketten daarbo ven ergens in de groote zaal!" en ze wees naar boven de iucht in; „daar vragen ze mij geen verlof, toe!" „O, zoo!" zei de prins, „je spreekt anders barsch genoeg en bent niet zoo vriendelijk, als de dames, waarmee ik gewoonlijk in aanraking kom!" „Ja, die hebben ook niets anders te doen. Ik moet wel flink van me aï spreken, als ik mijn zoons in be dwang wil houden. Maar dat kan ik gelukkig, schoon ze harde nekken hebben. Zie je de vier zakken, die Begin dit nieuwe jaar met het regelmatig gebruik van Ladies Old Lavender Soap. Een heerlijke zeep met haar donzige schuim en den fijnen geur van den natuur lijken Lavendel-bloesem. In kwaliteit dezelfde als de kostbaarste buitenlandsche soorten en toch niet duur der dan gewone toiletzeep. Uw handelaar heeft ze voorradig. Minister Briand gehuldigd. Verschillende landgenooten hadden zich vereenigd tot een comité om aan den heer Briand ter gelegenheid van diens tweede verblijf in den Haag als herinnering een tegeltableau aan te bieden. Woensdagavond is dit in de salons van het Hotel des Indes ge schied. Op uitdrukkelijk verlangen van den heer Briand waren bij de over dracht van het geschenk weinig per sonen aanwezig. Behalve de comité- leden was de Fransche gezant mede tegenwoordig. Minister Briand dankte hartelijk voor het geschenk. LAND- EN TUINBOUW. (Ingezonden). Een procedure. Voor de Rechtbank te Arnhem Is onlangs een proces gevoerd en een vonnis geveld, waarvan de kennisne ming voor handel en industrie van groot belang is te achten. Het weekblad „Schakels", geeft hier over de volgende beschouwing Het proces werd gevoerd tusschen de N V Berteis' Oliefabrieken te Am sterdam als elscheresse, vertegenwoor- digd door haar advocaat Mr. Biinker, en de Coöperatieve Vereeniging „Coö peratieve Handelsvereniging van den Noord Brabantschen Christelljken Boe renbond" te Veghel als eerste gedaagde en den heer G. J, M. Sliepenbeek te Nijmegen als tweede gedaagde, ver tegenwoordigd door hun advocaat Mr. van Besouw. De aanleiding tot het proces was het volgende Sedert 1927 wordt door de N.V. Berteis' Oliefabrieken een artikel daar aan den wand hangen? Nu, daar zijn ze net zoo bang voor, als jij geweest bent voor de roede, die by je thuis achter den spiegel zat. Ik kan de jongens in mekaar drukken en dubbelvouwen, dat zeg ik je, en dan moeten ze zonder veel komplimenten in den zak. Daar zitten ze dan en ko men er niet uit om rond te vliegen, vóór en aleer ik het goed vindt. Maar daar hebben we er een!" Dat was de Noordenwind, die met een ijzige koude binnentrad, groote hagelsteenen rolden over den vloer, en de sneeuwvlokken dwarrelden rond. Hij had een broek en een buis aan van berenvel en een hoed van zee hondenvel hing hem tot over de ooren; lange ijskegels hingen hem aan den baard en de eene hagelkorrel na den anderen rolde van den kraag van zijn buis naar beneden. „Ga niet zoo dadelijk bij het vuur zitten!" zei de prins, „ge zoudt op die manier licht de vorst in het gezicht en in de handeil kunnen krijgen!" „De vorst!" riep de Noordenwind en lachte heel hard. „De vorst, de kou is juist mijn grootste plezier. Maar wat ben jij voor een kleuter? En hoe kom je in 't hol v. de winden? „Hij is mijn gast!" sprak de oude, „en als je met die verklaring niet te vreden bent, dan ga je in den zak! Nu weet je, hoe ik er over denk!" En zie, dat hielp! De Noordenwind vertelde, waar hy vandaan kwam, en waar hij nu bijna een heele maand was geweest. „Van de Poolzee kom ik", zei hij, „ik ben op het Beren-eiland geweest met de Russische walvischvangers. Ik zat op het roer te slapen, toen ze van de Noordkaap wegzeilden; als ik nu en dan even wakker werd, vloog de stormvogel me om de beenen; dat is een vermakelijke vogel: hij doet eerst een krachtigen slag met de vleugels en daarna houdt hij ze onbe wegelijk uitgestrekt, en heeft dan toch vlucht in overvloed." Wordt vervolgd. iFirnnfii Groot formaat 20 cant Klein formaat 12 V* cent The Crown Soap Work* - Apeldoorn Holland.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5