opent Mag 1 Februari. Vervolgens was het woord aan den heer Eijkemans die aan de hand van het concept-reglement dereorganisatie besprak. De voornaamste bepalingen uit genoemd concept zuilen wij even aanhalen. De wet staat toe dat aanvulllngs- kassen in het leven worden geroepen en daarom heeft het bestuur gemeenc goed te doen het Ziekenfonds te re organiseeren in een aanvullingskas waarvoor een reglement dient te worden vastgesteld. Door de R.K. Werkliedenvereniging van Waalwijk is opgericht een zieken kas ten doel hebbende de leden gelde lijk te steunen indien zij door ziekte of ongeval niet in staat zijn hunne werkzaamheden te verrichten, Om lid te kunnen worden van de ziekenkas moet men lid zijn van de R K. Werk liedenvereniging en verzekerd zijn ingevolge de bepalingen der ziektewet De contributie zal bedragen bij uit keering a f2 10 per week 7 cent, bi f 3.— 8 cent, bij f 3 60 9 cent, bij f 4 20 10 cent, bij f4.80 11 cent, bij f5,40 12 cent, bij f6— 13 ctbii f 6 60 14 ct., bij f7.20 15 cent, bij f7 80 16 ct. bij f8 40 17 cent, bij f9 18 cent bij f9,60 19 cent en'bij f10 20 20 ct De leden die krachtens de Ziekte wet verzekerd zijn, kunnen zich in een willekeurige klasse verzekeren, doch kunnen nooit een hoogere uitkeering ontvangen dan 20 pCt. van hun dag loon berekend naar de uitkeering in. gevolge de Ziektewet. De leden niet of niet meer krachtens de Ziektewet verzekerd, kunnen zich naar willekeur laten inschrijven in klasse 1 tot en met 4. Recht op uitkeering van ziekengeld kan men doen gelden op een lid maatschap van 3 maanden. De uitkeeringsduur bedraagt ten ■hoogste 6 maandan. Na deze termijn kunnen de verzekerden nog gesteund worden ingevolge de bepalingen van het reglement Hulp In Nood. Behalve ziekengeld—uitkeering geeft de ziekekas aan de leden eene tege moetkoming van f 1.50 per dag inde kosten van operatie en verpleging in een R K. Ziekenhuis tot ten hoogste 42 dagen per jaar, benevens eene vergoeding voor tandheelkundige hulp van f 1.50 per geval. Leden welke uit hoofde eener wef. lelijke verzekering reeds 100 pCt. uit keering bij ziekte ontvangen, kunnen in deze ziekenkas uitkeering genieten bij ongevallen tot ten hoogste 30 pCt. met een maximum uiikeerlng naar 100 pCt. van het loon Deze leden betalen een contributie van 5 cent per week. Eveneens behouden deze leden hunne rechten op het steunfonds over eenkomstig het reglement, benevens de vergoedingen door de ziekenkas voorgeschreven. De heer de Brouwer kan zich niet vereenigen met de bepaling, dat bij eventueele opheffing van het fonds de baten aan een liefdadige instelling komen te vervallen. Spr. vraagt ot het niet beter is, om het voorbeeld van Baardwijk te volgen, waar men be sloten heeft om de gelden onder de leden te verdeelen. De heer Eijkemans waarschuwt ernstig om het voorbeeld van Baard wijk niet te volger». Spr. kon in deze de houding van Baardwijk niet appre cieeren. Bovendien is het zeer moeilijk om de gelden strikt eerlijk te ver deelen. De heer de jong geeft in overwe ging om de helft van het kasgeld te verdeelen. De Voorzitter ontraadt zulks ten sterkste. Spr. is er wel voor om later b.v, een geheel jaar vrijstelling van contributie te geven. Hiermee ging de vergadering accoord Voorts werd besloten den leden lot 1 Maart vrijstelling van contributie te geven, zij, die nog contributie ten achter zijn, hebben nu gelegenheid, om het achterstallige te voldoen. Aan het slot deelt de voorzitter nog mede. dat dhr. P van Huiten als be stuurslid ontslag heeft genomen. In diens plaats is nu aangewezen de heer Adr. Stokwielder. Hierna sluiting. Zilveren lublleum. Maandag werd ter Waalwijksche Stoomdrukkerij AnfoonTielen wederom een zilveren dlenstjublieum gevierd; reeds het 7e in betrekkelijk korte jaren Het was dien dag 25 jaargeleden.dat de heer Jan van Hoorn, oud—leerling van het Doofstommen—instituut te St. Michiel—Gestel, op de drukkerij van ons blad in dienst trad. Ten 10 uur werd de jubilaris op het kantoor ontvangen, waar de patroon omringd van familie, kantoor— en fabriekspersoneel, zijne gelukwenschen aanbood, die door een van zijne mede arbeiders in voor hem verstaanbare taal werd vertolkt. Hij wees erop dat hij trouw en stipt zijn arbeid had ver vuld, zooveel dat tn zijn vermogen was. Dat hij juist door zijn opvoeding in genoemd pracht-instituut het leven, waarin hij zeker veel moest missen, en ook zijn werk toch had leeren waardeeren en daarom steeds opge wekt en vroolijk was Hij bood hem als blijk van waardeering en dank een horloge met inscriptie aan met een enveloppe en stelde hem in de ge legenheid den dag feestelijk in huise- lijken krir;g door te brengen Namens het personeel werd hem onder hartelijkste felicitaties een prach tige klok aangeboden. De jubilaris dankte zichtbaar ge troffen voor deze blijken van waar deering en sympathie, die bij ook dien dag uit vele kringen in onze gemeente, maar ook van vele loïgenooten in allerlei vorm mocht ontvangen. Des avonds was het geheeie perso neei bij hem te gast, waar 't natuurlijk zeer prettig en opgeruimd toeging. Zie advertentie. lubileum. Medio Maart is het 25 jaar geleden dat mej. H. Hensen.van Disseldorp werd aangesteld ais schoonmaakster der Openbare Lagere School. Benoemd. In de plaats van den heerTh.de Ronde, is de heer P, Mooij met ingang van 1 Febr. a.s. belast met het toezicht op de haven. W. G. V. Naar aanleiding van het bedanken van den heer C. Princen als leider der Gymnastiek—vereeniging, werd gisteravond door W.G.V. een alge- meene vergadering gehouden. De voorzitter bracht hulde en dank aan den heer Princen. voor alles wat hij gedurende meer dan 30 jaar in het belang der vereeniging heeft ge daan. De leden betuigden met de hulde aan hun oud-leider gebracht algemeene instemming. Spontaan werd besloten den heer Princen tot eere-lid van W.G.V. te benoemen. Wij vernemen, dat tot opvolger van den heer Princen is benoemd, dhr. Abeleven, Gymnastiekleeraar MO. uit Den Bosch. Het Biechtgeheim. Aangezien de eerste opvoering van .Het Biechtgeheim" zulk een succes is geweest, heeft het N.V. Nederl. Tooneel besloten nog een tweede opvoering te geven en wel op Maan dag 3 Februari a,s. Langstraatsche Biljartbond. Zaterdag speelde in caié van Berkel de „WBC." tegen „Amusement". Het geheel was beneden het middelmatige, zoodat de kampioenskansen voor de club Amusement vrijwel verkeken zijn. De uitslag was als volgt W B.C. Amusement. M. de Folter 68 H. de Vaan 100 P. v. Meeuwen 100 Th. Trots 97 Fr. Schoeliiz 100 J de Reus 88 C. v. Berkel 44 M. v. d. Ven 100 P. Dankaard 66 C. Verhagen 100 Fr. Slaats 100 B. v. d. Linden 40 478 525 Hoogste serie Fr. Schoelitz 25. Beste gemiddelde Fr. Slaats 7.25. In de tweede afdeellng speelde BJ.C. II tegen V B C. te Capelle. Door de overwinning van B J.C. 11 is deze club vrijwel zeker kampioen der afd. Karei Vesters leverde vooral schitterend spel en wist zijn partij te b» ëmdigen in 7 beurten met een gemiddelde van 10 70. De uitslag was als volgt: V B C. B.J C. II A. de Jong 51 J. v. Delft 75 A. Treffers 17 K. Vesters 75 D. v. Oversteeg 46 Tb. v. d Wiel 75 W. Treffers 75 H Verhoeven 56 G Pullens 75 M. v. Drunen 53 Treffers 75 J. Bergmans40 339 374 Hoogste serie Karei Vesters 24. In deze afdeeling is met een beter algemeen gemiddelde gespeeld dan in de eerste afdeeling. Zegt dat niets? Biljarten. Zaterdag 1 Februari zal het 6 tal Fam. Slaats een revanche wedstrijd spelen tegen de biljartblub „Nooit Volleerd" in het caté van P. van Cromvoirt alhier. Prae-advies Commissie voor de Teekenschool. Het reglement voor de Tepkenschooi- commissie dateert van 1905. bij welk reglement het Bestuur van de school werd opgedragen aan een Commissie van vflf leden door den Raad te be- noemen uit een voordracht van Bur- gemeesler en Wethouders-. Het vak onderwijs was toen nog nitït bij de Wet geregeld. De wettelijke regeling kwam eerst tot stand door de Wet van 4 Oct. 1919 (S. 593), de Nijverheidsonderwijs wet. Deze wet regelt verschillende onderwerpen die in het reglement der schooi waren geregeld waardoor de regelingen in het reglement zijn komen te vervallen. Zoo kent de Wet slechts een Commissie van toezicht, terwijl het bestuur aan de organen der ge. meenie, de Raad en Burgemeester en Wethouders, is opgedragen. Wij hebben het daarom noodzakelijk geacht het reglement der Commissie voor de Teekenschool in overeenstem ming te brengen met de bepalingen der Wet en is een ontwerp van een nieuwe regeling ter inzage gelegd, in deze regeling is, zooals vanzelf spreekt, voor den Voorzitter van ons College geen plaats meer in de Commissie, die beiast is met het toezicht op de school, zoodat behalve in de vacature, ontstaan door periodieke aftreding van den heer J. H J van Ierse!, een lid zal moeten worden benoemd in de plaats van den Voorzitter van ons College. Burgemeester en Weihouders van Waalwijk. Prae advies Boom aanplant In Augustus 1928 werd in ons College besproken de wenscheiijkheid van het doortrekken van de beplanting op den Winterdijk achter voormalig Baardwijk en werd besloten tot het Bestuur van het Waterschap „De Binnen en Buitenpolder van Baardwijk" het verzoek te richten aan onze gemeente het piantrecht op voornoem den dijk af te staan. Het waterschap- bestuur was daartoe bereid, doch meende daaraan zoodanige voorwaar den te moeten verbinden dat door ons bezwaar moest worden gemaakt hei recht onder die voorwaarden te aan vaarden. Door de Woningbouwvereeniging „Baardwijk" werd daarna de wensche iijkheid te kennen gegeven om den Winterdijk te beplanten vanaf de Baardwijksche Steeg tot aan het Vooreinde ter bevordering van hei verkeer van wandelaars naar 't Voor- einde. Dit gaf aanleiding tot een nieuw contact met het Waterschapsbestuur, dat bij schtijven van 6 Juni 1929 mededeelde bereid te zijn terug te nemen de conditie sub. 4 van het schrijven van 16 Aug. 1928, n.l. dat de geplante boomen het eigendom zouden worden en deze later bij vol doende dikte door het Waterschap zouden kunnen worden verkocht, echter met de' verplichting aan de gemeente om deze dan weer door jonge te vervangen. Wij stellen U daarom voor thans een crediet beschikbaar te stellen om den Winterdijk vanaf de Baardwijksche Steeg tot aan het vooreinde te beplan ten. Door den gemeente-bouwkundige zijn voor een beplanting met Am. eik de kosten geraamd op 1405. Luxor Bioscoop. Zooals per advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt, heeft de heer A. van Berkel „De nieuwe Bioscoop" overgenomen, welke hij zal voortzetten onder den naam van „Luxor Bioscoop". Waar het kiezen van goede films geen gemakkelijke taak is, heeft de exploitant zich in deze de hulp weten te verzekeren van een op dit gebied alleszins bevoegd en deskundig per soon. Wij vernemen nog, dat de heer van Berkel eenige belangrijke vergrootingen aan zijn zaal zal doen. Ook het balkon zal alsdan worden uitgebreid. Wij wenschen den nieuwen onder nemer aile succes. Bedrijfsvereeniging in de Nederlandsche Schoenindustrie. Het bestuur dezer Bedrijfsvereeniging is dezer dagen als volgt samengesteld Werkgevers Bestuursleden: |os de Pont, Tilburg voorzitter. P. van Dam Kaatsheuvel. A. Th.Loosen Oisterwljk J Smarius Waalwijk. A Smits Dongen Werknemers-Bestuurslede»C. Roes tenberg Kaatsheuvel, secretaris. R ter Horst Den Bosch F. Passier Waalwijk A. Stapelkamp 'sGravenhage. J. W, de Vries, Amsterdam. Schoenmakers vaktentoonstelling te Helmond. De Ned. R. K. Bond van Schoen- winkeliers en Schoenmakerspatroons Vereenigingen zal dit jaar zijn jaar vergadering en vaktentoonstetlirig te Helmond houden. in een deze week gehouden verga dering werd daartoe definitief besloten. Einde Juli zal jaarvergadering en vak tentoonstelling plaats hebben. Het bestuur van de R K. Middenstands vereeniging te Helmond zal zijn mede werking verleenen. De volgende week zal met de voorbereidende werkzaamheden wor den begonnen. Het ligt in de bedoe ling een beperkt aantal stands te verhuren voor leder, machines en fournituren. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Morgen (Donderdag) des avonds om half acht zat tn de zaal van den Chr. Volksbond alhier in openbare verga dering. op uitnoodiging van de A. R Kiesvereeniging alhier optreden de he heer C. B. v. d. Wal van Den Bosch, met iiet onderwerp: „Het sociale vraagstuk, gezien in het iicht der Christelijke levensbeschouwing." JI. Zaterdagavond kwam de „Hulpkas" verbonden aan de Afd. Sprang van het Ned. Werki. Verbond Patrimonium in de zaal van den Chr. Volksbond in 21e jaarvergadering bij een De vergadering stond onder leiding van dhr. J. C de Roon, wegens vaca ture van den Voorzitter door het ver trek van dhr. C. Klootwijk. Na opening op gebruikelijke wijze werden door Secr. en Penningmeester Jaarverslagen uitgebracht, die reden tot dank gaven Het ledental bleet vrijwel stationnair, Aan uitkeering bij ziekte werd ui» gekeerd een bedrag van circa t 1500. Tot voorzitter werd gekozen de heet j C. de Roon. Herkozen werd dhr. jac. v. d Schans Jaczn. en gekozen de heer C v Heijst. De vergadering, die flink bezocht was, werd met Dankgebed gesloten. CAPELLE. Tot organist der Ned Herv. gemeente a d. Loonschendijk is benoemd de heer C Hoevenaren te Dussen, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Onze dorpsgenoot S. de Bie, eertijds politieagent te Tilburg, is be noemd tot rijksveldwachter te Meeu wen, zulks met ingang van 1 Febr a.s. Onze vroegere dorpsgenoot P. L. M. Sterrenburg Pzthans onder wijzer aan de Bijzondere School te Sprang is in gelijke betrekking te Veenendaal benoemd. Het muziekgezelschap, „Kunst na Arbeid" alhier hceit bestolen deel te nemen aan het op Hemelvaartsdag ie 's Gravenmoer te houden Muziek- en Zangconcours. In het belang der zending werd j.l. Zondagavond b uur in de Ned Herv. Keik te dezer plaatse door den heer Kannemeljer, zendeling onder dt lsr-:ë ieten uit Amsterdam, voor een flink aantal belangstellenden een spreek beurt gehouden, terwijl ten batedezei zending gecollecteerd werd. WASPIK. Zondagavond hield dt vereeniging «Het Wit—GeleKruis" hare jaarvergadering in het patronaais gebouw. De Voorziuer de heer A. F. Maas opende de vergadering met den Christelijke» groei, en sprak daarna een woord van welkom tot de aan wezigen meer In het bijzonder toi den Weledelen Zeergeleerden Heer. Dr. Keijzer, Kinderarts utt Tilburg, die als spreker zou optreden Door den Secretaris werd daarna het jaarverslag over 1929 uitgebrachi waai aan het volgende wordt ontleend Door de Zuster—wijkverpleegstei werden 3546 bezoeken afgelegd aan 90 patiënten, waarvan 187 bezoeken aan armen en 401 bezoeken aan 10 hospitantleden. Van de verplegingsariikelen werd 202 maal gebruik gemaakt, waarvan 9 maal door armen en 9 maal dooi hospitantleden. Bestraling met de hoogtezon had 264 maal plaats aan 22 patiënten, waarvan 19 bestralingen aan 2 inwo ners der gemeente Raamsdonk 10 aan 1 bospitantlid en 22 aan niet-leden. Van het consultatiebureau werd 361 maal gebruikt gemaakt. 69 zuigelingen weiden ondeizocht. De Voorzitter bracht namens de vergadering een woord van dank aan den Secretaris voor zijn keurig uiige bracht jaarverslag, waarna aan de orde werd gesteld de begrooting vooi het jaar 1930, die met algemeene stemmen werd aangenomen. De twee aftredende bestuursleden de heeren G. L. Akkermans tn A. de Groot, werden bij acclamatie herkozen Vervolgens trad als spreker op de Weied. Zeergel. Heer Dr. Keijzer Kinderarts te Tilburg met het onder werp „Gezondheidsleer". De Voorzitter bracht den heer Dr. Keijzer hartelijk dank voor zijne kern achtige rede, waarna de vergadering met den Christelijken groet werd gesloten. Bij de N. V. Scheepsbouwwerven voorheen P. en A. Ruitenberg werd met goed gevolg te water gelaten het nieuwe Dortmund—Eemska ïaalschlp "Hudi", laadvermogen ongeveer 1000 ton in aanbouw voor den heer G. A. Bruijninckx te Engelen. De kiel zal worden geleed vooreen dergelijk schip groot 950 ton voor rekening van den heer J. de Roon te Werkendam. RAAMSDONK. Op Donderdag 30 januari as zal onze Etervereeniging hare algemeene jaarvergadering en tevens haar teeravond houden in het café van P Heere om 6 uur n m. Bij die gelegenheid zal door een leeraar een lezing worden gehouden over pluimveeteelt. Toen Mej. B. zich Maandag, voormiddag wat al te haastig naar het St. Leogebouw wilde begeven, voor het bijwonen van den kookcursus, kwam zij, ter hoogte van de Kerk straat alwaar de weg opgebroken was te vallen, met het gevolg dat zij ter-' dege met de straatkeien kennis maakte en verwondingen opliep aan hoofden handen. RAAMSDONKSVEER. Maandag, voormiddag omstreeks half negen ge- raakte nabij de Dongebrug een auto. bus van de Zuiderstoomtram Mij. in brand. Het mocht den chaufL-ur geluk ken den brand te blusschen, zoodal alleen het voorste gedeelte van de bus en de banden verbrandden. De inzit, tenden zijn per ar-dere bus, die on. middellijk ter plaatse was, naar Oos terhout gebracht. Tegen zekeren T. die in staat van dronkenschap bij den caféhouder B. baldadigheid pleegde, is door de gemeentepolitie procesverbaal opge maakt. In deze gemeente is dezer dagen een geval van kinderverlamming ge- co stateerd. ST. JOACH1MSMOER. Maandag overleed alhier de heer C. de Kok, lid van het R.K Kerkbestuur dezer Parochie. In hem verliest dit gehucht lüar oudsten inwoner, die den hon. gen ouderdom bereikte van ruim 94 jaren. De Tooneelclub T. O. G heeft weer een paar blijspelen en enkele komische voordrachten in studie ge nomen voor haar komende uitvoering op Zondag 24 Fcb'uari. 't Program bevat o m. Joost de Guit, Abraham als toiogiaaf, De Gouden Bruiloft van Kleidorp, Leer om Leer en Klein maar Dapper. Hieruit biijkt duidelijk dat deze club ook in haar 9e levens jaar, dat zij is ingetreden, ernstig haar doei nastreeft n.l. door opvoe ring van goede tooneelstukken, ge» paste uitvoeringen te geven. LOONOPZAND. Zondagavond II. gaf hter de Waalijksche Zang en Tooneelvereeniging „Onderling Kunst genot" eene uitvoering van zang. en voordrachten in de zaal van „Con cordia". Er werd een avond verwacht van werkelijk kunstgenot. De zaal was overvol En aan deze verwachting werd meer dan voldaan Om te beginnen met de dames. Mejuffiouw Verdurmen zong allerliefst: het waschvrouw;/e uit „De iwee studenten evenzeer zoo ook Mtj. M. v. Heijst. De dames, die meespeelder. in Robert en Julia en in „Jochem de onverstoorbare" waren uitstekend in hunne rollen: vrij,leven dig, geheel op hare plaats. Van de Heeren traden 't meest op den voorgrond: de Heeren Tom Bur- manje en j de Bont. De eerste, met zijn schoone baiyton-stem gaf mooie liederen o.a. „De laatste groet van een kind aan vader" en „Mijn zoon" beide, waarlijk ontroerend, even mooi was „Het zusterken" van Em. Huilebrotk. De Heer Burmanje verdient een aandachtig gehoor en volstrekte stilte ter wijl hij zingt. Hierop viel nogal wat aan te merken in 't achterste deel der zaal. En 't bestellen en rondbren gen van gelag tijdens het zingen en voordragen is voor de stilte allerminst aan te bevelen. De Heer de Bont met zijn lieve tenor-stem is hier ook geen onbekende; ook hij bad een goed deel in 't wel slagen van den avond even als de andere zangers en spelers (bijv. Jochem) geen enkele, uitgezonderd. Dat de honderden aanwezigen allen van harte toejuichten was niet meer dan plicht. „Dames en Heeren van „Onderling Kunstgenot" wij roepen 11 met de« voorzirter van „Cor.cordia" 'oe: „Tot weerziens" nog vele malen Want telkens brengt Ge ons iets nieuws en iets goeds: schoonen zang, leven dig en vroolijk tooneelspel. met nette cosluums en frissche smaakvolle too. neelber.oodigdbeden. Van andeie zijde meldt men ons: Der traditie getrouw gaf de popu laire vereeniging „Onderling Kunst genot" uit W alwljk onder leiding van den Heer H. van Heijst in de zaal Concordia, alhier weder een uitvoering, die zich in een bijzondere belangstel ling mocht verheugen. Reeds bij aankomst van het gezel schap was de zaal al voor een groot deel bezet. Aangevangen werd met „Televisie" een revue, die uitmuntte door aan- kleedir g en actie Speciaal het ballet, dat gedanst werd op de maten van liederen door hetdubbelmannenkwarlel der vereeniging gezongen, verwierf een uitbundig succes. Dan volgen nog enkele scli en levensliederen, die door den bariton, Tom Burmanje, op waar lijk verdienstelijke wijze werden ver tolkt. Met den èèn-achfer „|ocbem, de On verstoorbare" heeft het gezelschap bewezen niet alleen op operette-gebied, maar ook op het terrein der tooneel" Lnior-Bioscoop

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6