Kunst en Letteren. RECHTSZAKEN. ^L>adieS &ld ^h>av>endeF' (Q^joaj) en een recht van bestaan te meer verzekerd. Koninklijke Hoogheid, lid der Ver- eeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, gij zult het billijken, dat deze afscheidsgroet aan u, onze meest doorluchtige vrouwelijke leerling, ook In dezen toon heeft willen klinken. Na de rede van prof, Huizinga heeft Prinses Juüana ongeveer het volgende gezegd Het zij mij vergund, u, rector— magnificus en u, prof. Huizinga, dank te zeggen voor de tot mij gesproken woorden en u tevens groolen dank te brengen voor zulk een bekroning van mijn studiejaren. Op deze wijze zijn rm voor altijd de banden, die mij aan deze academie binden, bestendigd Ook dank ik u voor de tegemoetko mende en kiesche wijze, waarop u allen mij als studente behandeld hebt. Dankbaar ben Ik de hoogieeraren, die mij de tentamina afnamen en die mijn studie geleld hebben ben ik allen erkentelijk. Het studentenleven mocht ik in al zijn bekoring meeleven. Het feit, dat mij het eere-docloraat in de letteren en wijsbegeerte verleend werd, trof mij bijzonder, want de letteren hebben op mij steeds een groote aantrekkingskrachs geoefend. Ik stel dit doctoraat dan ook zeer op prijs en het legt mij ook voor de toe komst een verplichting op, die ik hoop mij waardig te betoonen. Moge dit doctoraat ook voor mijn toekomstige taak vete vruchten afwerpen. Te Steenbergen is een afdeëling opgericht van de Vereeniging voor Bloembollencultuur in Nederland, nadat de algemeene secretaris dier vereeni ging een lezing had gehouden over die cultuurwelke zich thans ook in het Westen van Noord Brabant voortdurend uitbreidt. Voorzitter is geworden de heer |ac. Matthljssen te Steenbergen. De Nederlands Indlë tochten. Wekelijksche vluchten in 1931? In een persconferentie ten kantore van de Koninklijke Luchtvaart Maat- schappij voor Nederland en Koloniën heeft de directie van die maatschappij mededeelingen gedaan omtrent den loop van de gehouden Indië vluchten de ervaringen welke daarbij zijn opge. daan, zoowel technisch als commer cieel en omtrent haar plannen voor de toekomst. Daarin vertelde de directeur, de heer Plesman. dat de thans volbrachte vluchten nog moesten worden be schouwd als proefvluchten. Deze proefvluchten hadden eigeniijk een dubbel doel het ging om de vliegtechnische en om de postale resultaten Wat het eerstgenoemde doel betreft dit had men wellicht zuiverder bereik; wanneer de vluchten niet met het postvervoer waren samengekoppeld. Maar om financieele redenen zou een serie zuiver-technische proefvluchten niet uitvoerbaar zijn geweest. Men heeft nu gemiddeld 222 K.Q. post op de heen en 191 K Q. op de terug- reizen per vliegtuig kunnen overbren gen, d 1. gemiddeld ongeveer 15000 poststukken per tcestei. De overeen, komst met de postadministratie gaat tot 500 K.Q. post per vliegtuiger is dus, ook technisch, nog een ruime reserve. De vluchten van 1929 werden in gemiddeld 12 2/3 dag heen en 11 10/13 dag terug volbracht, terwijl de K.L.M. had aangeboden de post in 14 dagen over te brengen Men is dus ruim beneden dezen termijn gebleven. De iangste vlucht duurde inderdaad 14 dagen, de kortste echter maar 10 dagen en deze had nog kunnen zijn geredu ceerd tot 9dagen wanneer men geen paspoortmoeilijkheden in Allepo had ondervonden. in de toekomst is intusschen nog een aanmerkelijke versnelling mogelijk. Zou bijv. de KLM. 24 toestellen met volledige bemanning beschikbaar kunnen stellen, dan zou men met behoud van het aantal dagviieguren per toestel in snelie opeenvolging der ploegen de reis kunnen bekorten tot 5 dagen en zou men het aantal vlieg uren per dag verdubbelen en bijv. in twee dagen Amsterdam—Bagdad, in twee dagen Bagdad—Calcutta en ten- slotte in twee dagen Calcutta—Batavia afleggen, telkens met een frissche ploeg, dan ware toch nog in 6 dagen het geheele traject afgedaan. Naast aile ondervonden moeilijkheden ook met zandstormen, ijsafzettingen moessonregens en zelfs met wolken sprinkhanenslaat de algemeene ondervonden hulpvaardigheid. Alle bemanningeu zfjn vol lof over de hoffelijke hulpvaardigheid v>an de Engelschen, die met de groot ste gastvrijheid hen overal hebben ontvangen en bijgestaan, evenals over de vriendelijke hulp der Siameezen. Wat de financieele uitkomsten betreft, deze zijn voor de K. L M. evenmin ongustig, daar zoowel de Nederlandsche als de Indische posterijen voor de heen en retourvluchten een garantie hadden gesteld. De K. L. M is ook zeer ingenomen met de propaganda die het hoofdbestuur der P. T. T. in allerlei vorm maakt voor de post- vluchten en zij is overtuigd dat hoe meer het publiek aan den omroep van het hoofdbestuur gevolg geeft, des te meer zal worden medegewerkt om de totstandkoming van een vaste weke lijksche luchtverbinding met lnd;ë te bereiken Men hoopt daartoe einde 1931 te geraken. De hervatting van de vluchter» wacht thans op de toestemming van Engel- sche zijde om van haar landings terreinen in Briisch-Indtë gebruik te maken, een toestemming, welke is aangehouden omdat h.i de terreinen niet in otde waren. Nog kan worden medegedeeld, dat ongeveer 20 °/o vaR de totale'post vervoer (trein en boot) naar Indië en terug in de periode der postvluchten verzonden is per K. L M. De Holland-lndië Vliegers Zaterdag 1.1. werden alle Holland. Indië Vliegers in den Haag aan een feestmaaltijd gehuldigd Er waren zeer veel autoriteiten, waaronder verschil lende ministers. Professor Treub sprak de vliegers toe en bood hen een herinneringspenning aan. De Koningin en de Prinses in Beieren. Blijkens een bij het Corr.-Bar. in Den Haag ontvangen telegram zijn de Koningin en Prinses Juüana met haar reisgezelschap gisteravond iaat in goeden wels and te München aange komen, waar overnacht werd ten einde heden door te reizen naar Oberstdorf waar de Koningin en de Prinses eenigen tijd zullen verblijven. BEZOEKT hedenavond Algemeene Vergadering Wil-Gele Kruis. BUITENLAND. Vloot conferentie. Ter Londensche conferentie is sinds Vrijdag geer» enkeie vordering gemaakt Voor heden worden geen definitieve besluiten verwacht, hoewel giste»en de aanvankelijk pessimistische stemming in conferentiekringen hoopvoller werd. Terechisielling van vroegere Russische marine officieren Uit Rusland komt het bericht, dat de gepeoe massa—terechtstellingen van vroegere marine officieren heeft doen geschieden. Het zou gaan om die officieren, welke niet In sowjetdienst zijn getreden, maar toch in Rusland waren achtergebleven. Volledige bij. zonderheden zijn niet bekend, maar er zouden meer dan 100 menschen gear resieerd zijn. De duivel geschopt! in Kaatsheuvel heeft er zoowaar ae duivel van langs gehad. Bij den schoenmaker F, L. die pas Abraham was tegen gekomen werd op 18 Aug. van verleden jaar een ruit ingegooid. Dat kan niemand anders gedaan hebben dan de duivel, meende Frans. Want de duivel zat er weer tusschen! 's Morgens was er ruzie geweest over kippen en Frans had toen al een voor. gevoel dat de helsche wraak boven z'n huisje hing En 't was net zooDe scherven vielen tegen den grond Maar Frans trok onvervaard op de duivel af en daar ging het: oog om oog. Tand om tand oordeelde de duivel en sloeg Frans op z'n kaken Frans echter was overwinnaar door de trappen welke hij den duivel toe diende, die zich bij den dokter moest laten oplappen. Maar Frans en de duivel, aüasTrui van T.. die in Kaatsheuvel met den hellenaam wordt aangeduid, zijn aan elkaar gewaagd. Frans kwam met eer» koopje van de geschiedenis af Dat hij handgemeen werd mei Trui de duivei kostte hem f 3 boete. Verduistering. J, A., schipper te 's Greveiduin— Capelie werd ter verantwoording ge roepen wegens verduistering van ijzer, dat hij voor f 20 van de hand had gedaan. Volgens een getuige rijksveldwachter wordt door schippers vaak wat ont vreemd, maar het kan niet altijd worden achteshaald. Er waren 4 getuigen gedagvaard, waarvan drie, die in Duitschiand en I België op de vaart zijn, en niet ver. schenen waren. De behandeliHg der strafzaak moest in verband hiermede worden uitgesteld. De baas met zijn hond. J. Z een boer uit Kaatsheuvel had een trouwe hond, maar qij was niet genegen voor her dier de opgelegde belasting te betalen. Dus kwam de fiscus hem aanmanen I Toen beweerde de boer dat hij zijn viervoeter had cadeau gegeven, maar het beest kwam telkens terug. Met dat al. het kon den boer niet wettelijk bewezen worden, dat hij ioog, dus moest hij worden vrijgesproken en kreeg een strenge waarschuwing mee nopens ontduiking van de honden belasting. Met een blerflesch, In hooger beroep werd de strafzaak behandeld tegen P. N schoenmaker te Kaatsheuvel. Verdachte stond voor de R^cnibank te 's Bosch (Po! Rechter) terecht ter- zak". dat hij den 27sierj October J 929 te Kaatsheuvel opzettelijk j Snoeren heeft mishandeld, door hem met een flesch te slaan en pijnlijk te treffan en bloedend te verwonden. Verdachte werd te dier zaken ver oordeeld tot f30.— boete subs. 30 dagen hechtenis De adv. gen. requireerde tot bevesti ging van hei vonnis. Mishandeling. H H j. molenaarsknecht te Heusden had den niet in de familie welkome vrijer voor zijn zuster gemoiestreerd en mishandeld Deswege werd tegen hem f 5 boete geëischt. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld. Het mes. Wegens mishandeling had zich te verantwoorden M. v D. landarbeider te Meeuwen. De zaak betrof een ernstige vecht, partij waarbij verdachte een nies ge trokken en een steek had toegebracht. Ais getuige was gedagvaard P. C. Burghou', De zaak werd tot 24 Februari a. s. aangehouden voor nader onderzoek. Uitspraken Rechtbank. Q. C. D., schoenmaker te Waalwijk dat hij zich op 1 September 1929 te Waalwijk in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg heeft bevonden gepleegd bij 7e her haling. Vanwege het O. M" is 1 getuige gedagvaard Te dezer zake werd verdachte ver- oordeeld tot 14 dagen hechtenis en 6 maanden Rijkswerkinrichting. Vonnis bevestigd. J. J. de R„ 26 jaar. chauffeur te Waalwijk, aantijding onder Kaatsheuvel veroordeelend vonnis van het Kanton gerecht te Waalwijk vernietigd, vrijge sproken wegens gebrek aan wettig bewijs Prof L Bolk's toestand Zooals wij reeds berichtten is dezer dagen prof dr. L Bolk op advies van zijn geneesheeren prof. dr P Ruitinga en dr. iJeipsat, opgenomen in de Ziekenverpleging aan de Pi in sengracht te Amsterdam. Wij vernemen uit zeer goede bron, dat niet de oude kwaal van prof. Bolk oorzaak is van deze opname, doch een aanval van pleuritis. Het verloop van deze ziekte is momenteel nog zeer onzeker, doch niet dadelijk ver ontrustend. Door de vroegere operaties, die prof. Bolk moest ondergaan, is zijn alge. meene pbysieke toestand er natuurlijk niet op vooruit gegaan. Maar öe goede zorgen, die aan den beminden hoog- I leeraar besteed worden die juist opnieuw door zim nieuwe retardatie- theorie de aandacht der weienschap pelijke wereld en zich had gevestigd I geven h oo, dat hij deze nieuwe attaque op zijn zoo zwaar beproefde gezondheid zal kunnen weerstaan, I Tel. KERKNIEUWS. Het E K.-huis Ie Den Bosch. Te 's Hertogenbosch was een EK- huis voorioopig gevestigd in het pand Orthenstraat 20. Thans is hef over gebracht naar een deftig heerenhuis, gelegen Orthenstraat 45 Op den feest dag van O L. V. Vrouw Lichtmis heeft Z.D.H mgr. A. F, Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch het piechtig in gezegend, daarmede blijk van hoogt goedkeuring van dit werk gevend. 's Morgens had er een H. Mis mei algemeene H. Communie plaats gehac in de kerk der parochie ran St. Pieter welke parochie de zetel van den E K. te 's Hertogenbosch is. De inzegening geschiedde 's mid dags te vier uur in tegenwoordigheid o.m. van de leden der Maria stichting, directeur W. v. d. Waarden en leidsters, de pastoors mgr. Prinsen. De Kroon en Barten, kapelaan Sicking, prof. Kors uit Nijmegen en den directeur van het E K. Werk in het bisdom Breda, den ZeerEerw. heer F. Frencken. i Hel kruis in Noordbrabant langs den openbaren weg De secretariaat van actie; „Het Kruis in Noordbrabant|langs den openbaren weg", dat op verzoek van vele onbe kende gevers gevestigd is te Helmond (H v d. Putten, Bin. Parallelweg 13) deelt ons mede, dat het 30ste te planten kruis langs den openbaren weg is ver. zekerd. Kon eenigen tijd geleden ge meld worden, dat het 50ste en het 100ste te planten kruis reeds was ge schonken, thans kan worden medege deeld. dat door iemand uit een onzer grootste provincies.eden het 51e, 52e, 53e en 54e kruis is geschonken. Het zai niet lang duren, of men zal aan Brabant kunnen zien, dat het niet alleen van binnen, toch ook van buiten Katho liek is, dat in Brabant nog woont de diepgeloovige bevolking. De vele brieven, die dagelijksch inkomen, ook van personen, die in overheid gesteld zijn. leggen daarvan getuigenis af. De sympathieke daad „het Kruis langs den openbaren weg" werd in geheel Noordbrabant enthousiast ont vangen. Overal is men van meening, dat door d?ze actie nog meer zai be vorderd wordc-n „Brabant aan Christus. In de volgende gemeenten zijn de kruisen reeds geplaatstDeurne, Bakel Mierlo (1) Aarle-Rixtel,Lieshout, Nijnsel Son. Stiphout, Liessel, Schijndel, Berkel—Enschot (2), terwijl de gelden reeds geheel of gedeeltelijk beschikbaar zijn gesteld voorQeldrop, Vlierden. Boxmeer, Tiibwrg (5) Miiheeze. Oploo, S'. Anthonius, Heeze, Den Bosch, Over- loon, Uden (2) en Budei. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woens dag, 5 Februari 1930 des namiddags om half acht uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken, w. o. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger dd 31 Dec. 1929. b. Goedkeuring door Gedeputeerde Stalen van het raadsbesluit betreffende de zekerheidstelling van den gemeente ontvanger. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Keurlngs verordening voor waren. 3. Voorste! van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verorde ning op den Keuringsdienst van vee en vleesch. 4. Bespreking vaststelling kermis dagen. 5. Verzoek van de besturen der Biiz. Jongens- en Meisjesschool tot toekenning van het voorschot op de vergoeding als bedoeld In ark 101 der L O wet 1920. 6 Verzoek van J van Veggel om 'n s'ukje land der gemeente te koopen, geiegen ten Westen van zijn woning 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der salaris- regeling van den gemeente voorwerker. 8 Bespreking oprichting noodslacht huis met z g. uithallokaal en verkoop- wirkel 9 Aanbieding verslag van den cor respondent der arbeidsbemiddeling over 1929. 10 Reclames schoolgeld, NIEUWKUIJK. In het café van den heer G. de Bont had Maandagavond de jaarlijksche prijsuitreiking plaats van de Burgerwacht alhier. Deze werden behaald als volgt le prijs Ivo van Buul 712 p.; 2e pr. Aug. Meesters 660 p.; 3e pr. Adr. Heij- mans 656 p.; 4e pr. L. van Spijk 623 p.; 5e pr. Joh. de Bont Gzn. 611 p.; 6e pr. W. v. d. Lee 610 p.; 7e pr. M. v. d. Wa ter 599 p.; 8e pr. Jan van Loon 579 p.; 9e pr. A. v. d. Oord 578 p.; 10e pr. N. de Gouw 568 p.; lie pr. A. van Spijk 567 p.; 12e pr. Jac. Mostermans 551 p.; 13e pr. H. v. Wijk 436 p.; 14e pr. N. de Bont Jzn. 426 p.; 15e pr. Joh. Seegers 383 p.; 16e pr. Th. Pullens 349 p.; 17e pr. A. van Dommelen 322 p.; 18e pr. W. van Dommelen 290 p.; 19e pr. Jo Mees ters 240 p.; 20e pr. H. Meesters 204 p.; 21e pr. A. Roestenburg 203 p.; 22e pr. Jos. de Bont 153 p.; 23e pr. Joh. d. Bont 153 p.; 24e pr. A. Mostermans 141 p.; 25e pr. Jo van der Ven 137 p.; 26e pr. Fr. de Man 130 p.; 27e pr. L. Roesten burg 117 p.; 28e pr. M. van Loon 114 p.; 29e pr. G. van Herpt 111 p.; 30e pr. Th. v. d. Geld 105 p. Door den secretaris, dhr. A. v. Oord, werd over de werking der vereeniging gedurende het afgeloopen jaar verslag uitgebracht. Onder het genot van een glaasje bier bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Zondag j.L, 2 Febr., Lichtmis, werd in onze parochiale kerk een begin ge maakt met de invoering van den litur- gischen zang met het volk. Reeds weken tevoren was door het zangkoor onder leiding van den heer Hoppenbrouwers hiervoor een cursus gevolgd en werden ook enkele repeti ties met het volk gehouden. Om nu aan het volk nog meer be kendheid te geven omtrent de uitvoe ring van dezen zang, zooals die voor taan zal geschieden, werd de Hoogmis van Zondag met de liturgische plech tigheden gezongen onder leiding van bovengenoemden instructeur met zijn knapenkoor en de koorzangers. En de plechtigheid was werkelijk in- chukwekkend. Hoe schoon, zacht en zuiver klonken deze kinderstemmen. Nu kon men eens den indruk krijgen hoe schoon en verheven deze zang is, wanneer hij wordt uitgevoerd zooals 'l moet. In het lof werden de gezangen dan uitgevoerd met het volk, wat ook schit terend slaagde. Op uitstekende wijze werd alstoen, wederom onder leiding van den heer Hoppenbrouwers, met zijn jongenskoor, zangers en volk het lof gezongen. De heer Hoppenbrouwers had hier eer van zijn werk. Als zoo in 't vervolg in Mis en Lof deze gezangen worden uitgevoerd, kan dit niet anders dan eer en luister bijzetten aan den ver heven eeredienst van God. In het café van den heer G. de Bont gaf Zondag j.l. onze liedertafel „Oefening baart kunst" met vereereiv- de medewerking van den alom beken den baritonzanger Tom Burmanje, haar jaarlijksche groote uitvoering. De zaal was geheel bezet door het talrijk opgekomen publiek. De uitgevoerde mu zieknummers door onze liedertafel werden onder leiding van den directeur dhr. G. de Gouw, op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Zooals te verwachten was, had de heer Burmanje met zijn verschillende liederen enorm succes. Het publiek was ten zeerste voldaan en de roep was als uit één mond„wat zingt die Bur manje toch werkelijk mooi". Door den heer F. van Son werd een en ander op uitstekende wijze begeleid. De liedertafel heeft ongetwijfeld weer velen een genoeglijken avond ver schaft. In het café Th. v. d. Geld hield Za terdagavond het Kruisbooggezelschap „De Jonge Batavieren" zijn jaarlijksch feest. Door den hospes was voor een welbereid souper gezorgd, hetwelk alle eer werd aangedaan. Onder een gezel lig samenzijn, waarbij de jonge juffr. Jonker uit Heusden eenige nummertjes ten beste gaf op de piano, werd den avond genoeglijk doorgebracht. HERPT Vergadering van den R K. Jonge Boerenstand te Herpt. De voor zitter de heer Hendr. de Wilt opent op 2de gebruikelijke wijze en roept allen speciaal den Z Eerw, heer pastoor W. Timmermans, adviseur, hartelijk welkom waarna de secretaris de hesf de Wilt, de notulen voorleest die on veranderd worden goedgekeurd. De voorzitter wijst er op dat dit jaar de vereeniging een vaandel heeft aangeschaft, dat het een christelijk cebruik is dit te laten wijden, wat de ZeerEerw. heer pastoor op zich geno men heeft. Nadat het vaandel gewijd is dankt de voorzitter den Z.Eerw. heer pastoor, hij hoopt dat de leden jaren onder dit vaandel mogen optrekken en dat de vereeniging steeds meer en meer in groei moge toenemen. De ZeerEerw. heer pastoor felici teert de vereeniging met de inzegening van dit vaandel, hij hoopt dat de leden er trotsch op mogen zijn evenais een soldaat trotsch is op zijn vaan temeer nog daar dit vaan gezegend tsmogen de leden onder dit vaan hunne plich ten als Jonge Boerenstander trouw vervullen. Welke beleekenis geeft dat vaan Men ziet er op de Alpha en Omega, Het is een genot zich de eenvoudige luxe van Ladies Old Lavender Soap te veroorloven. Het zachte, donzige schuim en de fijne geur van den Lavendel bloesem geven een gevoel van luxe en welbehagen, zooals U alleen in de duur ste Engelsche toiletzeepen terugvindt. Groot formaat 20 cent Klein formaat 12 Va cent The Crown Soap Works - Apeldoorn - Holland.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2