glSmffllB gemeenteraad. 12. Zaterdag 8 Febr. '30. 53e Jrg. TWEKfiE Hl AD. drunen. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 5 Febr. des nam. half acht. Voorzitter de Edelachtb. heer mi H. J. M. Loeff. Afwezig de heer L. Pijnenburg. Alvorens met de afhandeling der „aenda een aanvang te nemen, wil de Voorzitter allen in deze eerste vergade ring van 1930 de beste wenschen voor Jat iaar toevoegen. Moge 1930, aldus de Voorzitter, voor U, voor Uwe gezinnen „n voor de heele gemeente in alle op zichten een gelukkig en voorspoedig '3 Het^zlg. gemeenteverslag, dat B. en W. ingevolge de gemeentewet in de maand jDril ieder jaar aan den raad hebben over te leggen, is eigenlijk het officieele stuk, waaruit de toestand van de ge meente zou moeten blijken, doch alge meen is mëh het er over eens, dat dit stuk om zijn ouderwetschen vorm ner gens belangstelling meer wekt en het noodig was t. z. t. hierin verandering te brengen. Spr. volgt dan het algemeen gebruik van de raads-voorzitters, om in de eer ste raadsvergadering van het nieuwe jaar een resumé van den toestand op verschillend gebied in de gemeente te ^Het inwonerstal ging met 10 achter uit en bedraagt thans 3323. Als oorzaak hiervan gaf spr. aan de zuigende wer king der groote steden, met name Eind hoven, op welk feit gelukkig steeds meer de aaödacht, ook van de overheid wordt gevestigd en voor de minder gewenschte gevolgen wordt gewaarschuwd. Het geboortecijfer was gunstig n.l. 101. Er werden door particulieren 9 wo ningen gebouwd; nimmer stond er een woning wegens gebrek aan huurders De werkloosheid in de schoenindu strie bleef ver beneden die van 1928 en was zeer gering. Het G.E.B. gaf bij matige tarieven een gunstig rendement, terwijl de opbrengst van het privaat bezit aan landerijen we derom die van het jaar tevoren overtrof en evenveel bedroeg als de gemeente aan belasting van de ingezetenen moet heffen. Inderdaad een zeldzaamheid. Het belastbaar inkomen en de aansla gen ift de personeele belasting gingen iets omhoog. De schoenindustrie weet aan de moei lijkheden, die deze tak van nijverheid algemeen tSntmoet, energiek het hoofd te bieden^ waardoor de bedrijfsuitkom sten, hoewel niet bevredigend, over het algemeen toch nog geen reden tot kla gen geven. Spr. gaat in dit verband uitvoerig in op het nut dat een goede organisatie zoowel van werkgevers- als van werkne merszijde ter verbetering van tal van toestanden zou kunnen hebben. Het is wel niet de plaats en niet de taak van den Voorzitter om dezen tak van nijver- heid tot hechtere aaneensluiting en sa menwerking aan te sporen, doch verge leken bij het andere deel der bevolking, de landbouwers, die algemeen veree- nigd zijn en reeds veel door hun orga nisatie hebben verkregen, valt dit ge brek aan organisatiegeest ook zeer sterk op. De resultaten in het land- en tuin bouwbedrijf waren, zooals algemeen de kïa'dht is, niet gunstig, hetgeen geens zins aan gemis aan energieke leiding bij het landbouwbedrijf mag worden toeg schreven. De vele uitstekend werkende corpora ties, de voor onze streek belangrijke veilingvereeniging „De Langstraat de vele land- en tuinbouwcursussen, de flinke jonge boerenstanden en boerin- nenbonden, om nog slechts tot enkele feiten ons te beperken, toonen het te gendeel duidelijk aan. Spr. wijst verder nog op de verpach ting der Drunensche gronden: men meent veelal nog dat men zijn heil moet zoeken in het pachten van heel veel land. Spr. vraagt zich af, of zulk een boer, met minder tevreden, door het geen hij bezit, zorgvuldiger te bebou wen, niet gunstiger finantieele uitkom sten zou bereiken. Een feit is dat deze gemeente een te kort heeft aan behoorlijk en in pacht billijk bouw- en weiland, hetgeen de ont wikkelingsmogelijkheid van het boeren bedrijf remt. De gemeente Drunen geeft, wat bil lijkheid der pachtsommen betreft, een goed voorbeeld, haar pacht is in ver houding met den onbrengst van het land. Menig particulier volgt reeds dit voorbeeld. De nieuwe ontwerp-pachtwet bluft, wat de voorschriften van dwingend recht aangaat, nog verre beneden deze gunstige pachtcondities van Drunen. Wil men de ontwikkelingsmogelijkheid van het boerenbedrijf hier vergrooten, dan zal men naar middelen moeten om zien om de in cultuur zijnde landen te verbeteren en het in cultuur te brengen land te vermeerderen. In verband met den waterstaatstoe stand, zegt spr., dat, nu eenmaal de eer ste stappen voor de definitieve sluiting van den Beerschen Overlaat zijn gezet, een beslissing, waarmede direct of indi rect de waters*aatstoestanden van biina geheel Noordelijk Noord-Brabant zijn be trokken en nu derhalve ot> goede gron den mag worden aangenomen, dat over circa 10 jaren de door de eeuwen ge- saiictionneerde zijdelingsche rivieraf- leid'ng van de Maas via de traverse van de Beersche Maas tot 't verleden zal be- hooren, zal men ook wat de waterstaats toestanden van een groot gedeelte der z.g. Drunensche huitendijk^che gronden betreft, tot definitieve ingrijpende wijzi gingen, die het Drunensche land zeer ten goede komen, kunnen geraken. De tijd van de waterbemesting is verder voor de meeste gronden eenmaal voor bij, nu de groote voortschrijding der landbouwtechniek heel wat andere cn krachtiger hulpmiddelen heeft geboden. Wat dan de bovenbedoelde gronden be treft, zal t. z. t. de winterwaterstand dienen te worden verlaagd, terwijl er des zomers wateraanvloeiing zal moeten worden verkregen. Of de dan te maken slooten ook voor de kleine scheepvaart ten dienste van land- en tuinbouw zul len kunnen worden aangewend, zal in de toekomst dan nader moeten worden bekeken. Binnenkort hoopt spr. de gelegenheid te hebben in een vergadering van den Boerenbond deze kwestie uitvoerig te bespreken. Dit eene mag hier nog vermeld, dat de gemeente Drunen j;eeds ten deze den eersten stap heeft gezet, door in het z.g. Herptsche Ven een watermolen van flinke capaciteit te plaatsen, die uitste kend blijkt te voldoen. Als op deze wijze in de toekomst kan worden voortge gaan, zal voor den boer meer bruikbaar land beschikbaar komen. Welaan, Mijne Heeren, opnieuw weer aan den arbeid. Mogen onze vergade ringen steeds op zoo prettige wijze ver- loopen en mogen onze besluiten, die wij dit jaar zullen hebben te nemen, strek ken in het waarachtig belang onzer ge meente, die ons allen dierbaar is. A, v. d. Wiel. Namens den Raad zeg ik U hartelijk dank voor Uwe goede wenschen en waardeerende woorden. Wij hopen dat Uw wenschen in vervul ling mogen gaan, maar ook wij wen schen U en Uw gezin veel heil en zegen. Wij zijn er van overtuigd, dat de belan gen onzer gemeente U zeer ter harte gaan. Uwe leiding wordt door ons op hoogen prijs gesteld, wijl onze verga deringen daardoor steeds kort en zake lijk zijn, een voorbeeld voor vele andere plaatsen. De belasting wordt steeds la ger, hetgeen ook iedereen tot vreugde stemt. Wij hopen dat U nog vele jaren de belangen onzer gemeente zult mo gen behartigen en geven U de verzeke- r'ng dat wij daaraan naar vermogen zullen medewerken. Moge Gij nog vele jaren onder Gods zegen aan het wel zijn van Drunen arbeiden. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname by den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat op 31 December in kas was 4953,80. Goedkeuring door Ged. Staten van 't raadsbesluit betreffende de zekerheids stelling van den gemeenteontvanger. Beide stukken worden voor kennis- j geving aangenomen. I 2. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der keuringsverordening voor wa ren. De voorzitter licht nader toe, dat des tijds een verordening is vastgesteld ge lijkluidend aan het concept dat aan alle gemeenten was toegezonden. Het is thans in de practijk gebleken dat in dit concept leemten voorkomen waardoor men zich bij ontduiking der warenwet aan vervolging zou kunnen onttrek ken. Om dit te voorkomen wordt voor gesteld, art. 4 zoodanig te wijzigen dat er inplaats van„verkoopen of ten ver koop in voorraad hebben" wordt gele zen: „iets te doen of na te laten in strijd met de warenwet." Verder is bij arrest van den hoogen raad u'tgemaakt, dat melkverkoopers niet vallen onder het begrip kooplie den, waardoor de warenwet niet op hen van toepassing zou kunnen zijn. Dit is toch steeds de bedoeling geweest en daarom wordt voorgesteld duidelijk vast te leggen dat ook melkveehouders hieronder vallen. De voorgestelde wijzigingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening op den keurings dienst van vee en vleesch. Ingevolge mededeeling van het open bare slachthuis te Waalwijk zal in het vervolg het keurloon voor kalveren als volgt geregeld worden. Voor kalveren onder de 3 maanden 50 cent, van 3 tot 6 maanden- 2.—, voor oudere 4, 4. Bespreking vaststelling kermis dagen. Voorzitter. Het vorig jaar zijn uit voerige besprekingen aan dit onder werp gewijd. Er was toen een verzoek ingekomen van de schoenfabrikanten, waarin er op werd gewezen dat de ker misdagen juist in de drukke Pinkster- week vielen en verzocht werd hierin verandering te brengen. Daarop heeft de raad een proef, genomen de kermis te houden op de beide Pinksterdagen en Dinsdag en Zondag daarop de na- kermis. Dit besluit gold toen voor één jaar, dus zal de raad thans een defini tief besluit moeten nemen. B. en W. meenen dat het het beste is de kermis te laten zooals die 't vorig jaar was geregeld. Van Drunen. Hoe groot is het ver schil in opbrengst geweest van de standplaatsen dit jaar en vorige jaren. Voorzitter. De opbrengst was dit jaar inderdaad aanmerkelijk lager, doch ik heb kunnen constateeren dat dit niet een gevolg was van het veran deren der kermisdagen. De menschen moeten het toch van de Pinksterdagen krijgen. Wij hadden dit jaar geen groo te inrichting op het kermisterrein, zoo als het jaar tevoren. Van Drunen. Ik heb verschillende menschen gesproken die er sterk voor waren dat de kermis weer op de dagen van vroeger zou worden gesteld en als het nu ook nog in de opbrengst der standplaatsen scheelt, ben ik er zeker sterk voor. Voorzitter. Het is in een jaar niet uit te maken of de opbrengst veel minder zal zijn. We zouden het voorloopig nog eens kunnen probeeren. We moeten niet uit 't oog verliezen dat de kermis verschoven is in het belang van de schoenindustrie. Van Drunen. Ik kan me niet inden ken, dat de schoenindustrie gebaat zou zijn met die twee dagen. (De secretaris heeft intusschen in de gemeenterekeningen der laatste jaren de opbrengst der kermisstandplaatsen nagegaan, waaruit blijkt dat in 1929 slechts 950 is ontvangen tegenover 1572.— in 1928 en ruim 1600.— in 1927). Van Speijk. Lag het niet aan ons zelf dat de opbrengst zooveel minder was omdat we een inrichting geweigerd hadden. Voorzitter. Ja, er was ook nog een inschrijving van een z.g. Paleis van Volksvermakelijkheden, welke inrich ting wij voor onze gemeente voor de goede zeden niet wenschelijk achtter. Hadden wij deze inschrijving geaccep teerd dan was de inschrijving zeker zop hoog geweest. W. v. d. Wiel. Ik ben er ook niet voor om voor die enkele schoenfabri kanten en die paar dagen de gemeente schade te laten lijden. Zoo druk is het er de laatste jaren in de schoenindu strie niet, er liepen zelfs de laatste ker mis verschillende schoenmakers wer keloos. Ik zou het nog voor één jaar willen probeeren, doch als blijkt dat de gemeente er schade door lijdt, dan ben ik er in de toekomst tegen. Muskens. Het argument van de schoenfabrikanten om de kermis te verzetten met het oog op de drukte, was niet juist. Het kwam heel anders uit, want ze hadden het erg slap met kermis. Ik zou 't ook liever op denzelf den voet als vroeger laten doorgaan. A. v. d. Wiel. Naar mijn meening was er alles voor met het oog op de drukke Pinksterweek de kermis te verzetten. Ik weet zeker dat er honderden paren meer zijn gemaakt in die week en ik heb het zelf bij ondervinding dat het ieder jaar een drukke week voor de schoenindustrie is. Ook heb ik verno men dat de arbeiders nu twee dagen hebben uitbetaald gekregen. W. v. d. Wiel. Dat is niet overal ge beurd. A. v. d. Wiel. Van de voornaamste fabrieken weet ik 't toch zeker en 't bedrag dat de arbeiders daardoor ont vangen is toch heel wat meer dan de schade die de gemeente door het ver- j zetten der kermis kan lijden, 't Is toch hpWhcliik om in de drukste week van I onze oogen voorbij." En 't was I verwonderlijk vreemd te zien, hoe de 1 geheele kust zich voortbewoog. Daar kwamen de hooge Alpen aan met hun besneeuwde toppen en met hun wol ken en zwarte dennen; de alpenhoorn klonk diep weemoedig en de herder jodelde vroolijk in het dal. Nu w7eer bogen de bananen hun lange, neer hangende takken over de boot heen, zwarte zwanen zwommen op het wa ter en de zeldzaamste dieren en bloe men vertoonden zich op het strand. Dat was Nieuw-Holland, het vijfde werelddeel, dat met een uitzicht op de Blauwe Bergen voorbijgleed. (Wordt vervolgd). Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden DE HOF VAN HET PARADIJS. Naar Andersen. Vervolg. Nu kwam de fee van het Paradijs; haar kleeren schoten lichtstralen net als de zon en heur aangezicht was mild en zacht, als dat eener blyde moeder, wanneer zij zich over haar kind verheugt. Zij was in 't oogval lend jong en schoon, en aanvallige meisjes, elk met een lichtende ster in het haar, vergezelden haar. De Oostenwind reikte haar het be schreven blad van den vogel Phoenix over, en haar oogen fonkelden van vreugde. Zij nam den prins bij de hand en voerde hem in haar slot, waar de wanden kleuren hadden als 't prachtigste tulpenblad, wanneer 't tegen de zon wordt gehoudende zol dering was één groote, schitterende bloem, en hoe meer men er op staar de, des te dieper scheen haar kelk. De prins trad naar het raam en keek door eene der ruiten; daar zag hij den „Boom der Kennisse" met de slang, en Adam en Eva stonden er dicht bij. ..Zijn die niet verdreven"? vroeg hy en de fee glimlachte en legde hem uit dat de tijd in elke ruit zijn beeld had gebrand, maar niet zóó, als men dat gewoonlijk ziet, neener was leven in, de bladeren der boomen bewogen zich, de menschen kwamen en gingen door een andere ruit en daar was Ja cobs droom te zien; de ladder reikte tot in den hemel, en engelen met groote vleugels zweefden op en neer. Ja, alles wat in deze wereld was ge schied, leefde en bewoog zich in de glasruiten; zulke kunstige schilde ringen kon alleen de tijd inbranden. De fee glimlachte en bracht hem in een groote en hooge zaal; de wanden van deze schenen uit doorzichtige schilderijen te bestaan, waarop het eene gelaat al mooier was dan het an dere; er waren millioenen gelukkigen die lachten en zongen, zoodat zang en lach tot één melodie samensmol ten; die het hoogst hingen, waren zoo klein, dat ze minder groot schenen dan de geringste rozeknop, wanneer die door een enkelen stip op 't papier wordt afgebeeld. En midden in de zaal stond een groote boom met rijkbeladen takken, die onder hun last bogen; gouden appels, groote en kleine, hingen als sinaasappels tus- schen de groene bladeren. Dat was de Boom der Kennisse, van welks vrucht Adam en Eva hadden gegeten. Van elk blad viel een blinkende, roodc dauwdroppel neer; het was, of de boom bloedige tranen schreide. „Laten we nu in de boot gaan!" zeide de fee, „en op het golvende wa ter ons verfrisschenDe boot gaat op en neer, doch komt niet van de plaats VIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 3 Febr. Haadsverslag gelezen. Uitste kende Nieuwjaarsrede van den voorzitter; zeer juist wat omtrent boerenstand gezegd wordt. Geloof dat de burge meester wel iets op 't oog heeft nu hij zoo spreekt over op heffing boerenstand. Is dat werkelijk zoo dan hooren wij er meer van. Want hij houdt van aanpakken en gelukkig ookvan doorzetten en af werken. Woningnood m.i. op den goeden weg. Eigenbouw moet bevorderd worden en men ziet met welk resultaat. Gelukwensch-speech oudste lid volkomen mijn instem ming. Er lag over de geheele vergadering een prettige sfeer, vernam ik van buurman raadslid. Raadslid Rox deed de leden en mij weer eens lachen. Ban ken op den dijk en lantaarns er achter! Vraagt liever en kele banken nabij 't station. Met genoegen las ik mede- deelingen omtrent a.s. werken in de Grootestraat. Nu weten de menschen ook wat meer van de plannen. De menschen op de hoogte houden is je ware, zegt Buurman en ik ook. Hoop dat velen goed voor beeld inzake stoepen en balies van Pastoor van Riel zullen volgen. 4 Febr. Buurman vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat de klok ken van kerk en gemeentehuis gelijk worden gehouden met die van 't spoor; 't scheelde dezer dagen liefst 8 minuten, wat voor Buurman en vele andere reizigers een strop ge weest is. 5 Febr. Vernam dat plannen Klerkx Nieuwkoop op een paar uit zonderingen na, groptelijks instemming hebben van des kundigen; de zaak wordt met ernst doorgezet wist Buurman uit betrouwbare bron en zal men spoedig meer hooren en zien. Hoe zit 't toch met plan Ka mer van Koophandel omtrent verbeteringen Langstraatsche havens door een sluis; dat is toch in onderzoek of onder zocht is niet? 't Is van onge meen belang hoor! 5 Febr. Concert GroenenVerhoeven bijgewoond. Schitterend in elk opzicht. Een genot, maar ook een eer voor Waalwijk. De wereld-zanger vergeet z'n ge boorteplaats niet. Is 't ook an dersom 't geval. Waar bleven de muziekliefhebbers? Waar de zangers van liedertafels en zangvereenigingen? Is een en tree van 60 cent 25 spe ciaal voor hen bepaald, nog te hoog? Een 150 menschen, er hadden er minstens 400 moeten zijn. Belletje Irekken. Is belletje trekken geen heerlijk aan- 'rekkelijk werk? Verrukkelijk, niei vaar! Wie hetfi dat niet eens gedaan? Ik zou haast zeggen, dat hebben we dien wel eens gedaan. Nu,eerlijk jezegd, ik heb het ook wel op mijn geweten, maar toen ik grooter werd, neb ik er veel spijt van gehad. Ik zal jullie eens vertellen van Iwee vriendinnetjes, die ook belletje hadden getrokken en reeds denzellden avond er spijt van hadden. Vter uur had de torenklok geslagen jn eer die prachtige klank der slagen was weggestorven, gingen de school deuren open Daar kwamen de scharen kinderen wee aan twee de deur uit. het hek loor, maar zijn ze door het hek dan oehoeven ze niet meer naar het hand jeklap van den onderwijzer of der •nderwijzeres te luisteren Dan... ijn ze vrij Het hoofd der school •p de stoep om te zien of alles orden el ijk gaat. Hier zien wij een troepje jongens *n meisjes knikkeren. Daar zijn een paar jongens aan 't vechten om die vechtenden staat een tardig groepje geschaard om te kijken, wie het wint. Er zijn ook jongens en meisjes, die van hun ouders eerst naar huis moeten <omen en als ze dan eerst thuis zijn geweest, mogen ze gaan spelen. Zoo zien wij dus j ingens en meisjes op direct huiswaarts loopen, bevindet zich Annie van Dalen en Betsy var Heeren. Ze hebben ieder een boeken- tasch onder den arm en beiden loopet stevig gearmd door. Opeens zegt Annie.0, zeg. Bep, zullen we eens belletje trekken?" En eer Bep heeft geantwoord, heeft Annle reeds een bel te pakken en daar klinkt het door de gangtinge- lingelirgl De volgende bel is voor Bep en ook klinkt het tingelingeHrg. Annie heeft een electrisch belletje in zicht gekregen, waar ze driemaal op drukt en het klinkt weer; rrrring! rrrrrring! rrrrrringl Heerlijk vinden ze het. ze genieten ervan, ze krijgen beiden een kleur van genoegen. En zoo gaat het de geheele straat door, dan Annie, dan Beppie, totdat ze het plein oversteken en Annie thuis is. Bep gaat altijd met haar mee, want Beis d'r moeder is aldid uit werken en Bep mag dan bij |uffrouw van Dalen de boterham op. eten en daar blijven, totdat haar moe der haar komt halen want een vader heeft zij niet meer. Moeder van Dalen zit te naaien, als de beide meisjes binnen komen. „Dag Moe!" „Dag juffrouw .Dag k nderijes" en beide geven |uff ouw van Dalen een zoen. Zij krij gen een kopje thee. Toen zei Moeder .Als jullie nu je thee uit hebt. moet 'je eens bij me op een bankje komen zitten, dan zal ik jullie eens iets ver. tellen. Dit deed Juff-ouw van Dalen heel dikwijls, want ze kon altijd zoo mooi vertellen en de mebjes luister den liever, dan dat ze buiten sptelden. Ze kwamen nu gauw bij moeder zitten en deze begon .Het was vanmiddag heel druk in den winkel, zoodat ik je vader heel dikwijls heb moeten helpen. Nadat de klanten weg waren, Stor d ik nog even te praten met Vader. Ik keek zoo eens uit 't raam en daar zag ik mijn heide meisjes aankomen (Dit zei Jnff ouw van Dalen altijd daar Bep zoo dikwijls bij Annie thuis was, het waren net 2 zusjes) Maar toen heb ik iets gezien en daar ben ik erg van geschrokken. Want jullie waren aan 't belletje trekken." vnnie: „ja. lieveling, dat is heel erg". „Waarom, moeder „Dat zal ik je eens vertellen. Jij trok aan de bel. Nu kan daar een jonge moeder gezeten hebben om haar heel klein kindje te voeden. Ze moest dit kindje neerliggen en misschien woont ze wel op de derde age dus al die trappen af (het kindje ligt maar aldoor te huilen) en daar komt ze beneden en ziet dan niemand voorde deur staan. „He", ze teleurgesteld „Niemand!" Nu moet ze weer drie trappen op, ze boort ai gauw haar kindje huilen en hijgend neemt ze het op. „Kom maar, hier. lieveling, heb jij zoo moeien huilen voor 'n paar ondeugende jongens". Nog niet eens wordt er aan meisjes gedacht. En, B p. toen jij aan de bel trek, kan daar een oud vrouwije In haar kerkboek hebben ziiten lezen. Toen zij de bel hoorde, legde ze haar bril op de tafel, moest drie trapjes af. een lange gang door en toen ze bij de deur was en die open deed, was er niemand. „Niemand! hè, wat vervelend, al weer die stoute jongens, om zoo'n oud mensch zoo te laten loopen uit de warme kamer in die koude gang." Ze begint weer te lezen. Dit. Bep, kan jouw belle'je geweest zijn." Annie en Betsy beloofden, dat ze het nooit weer zouden doen. „Z^g", zei Annie even later fegen Bet>y, „heb jij daar wel eens aange dacht, hetgeen Moeder vertelde?" „Ik niet". „Ik ook niet". „Maar dat doen wij nooit meer, hè". „O. nee." nooit. Even daarna kwam vrouw van Heeren en Bep ging nu met haar Moeder mee en ook aan hiar ver telde ze de stoutigheid van „belle j s- trekken", maar ze beloofde om't nooit weer te doen, TIEN DE HAAS. BS LI OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE? ]g£g#

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5