KEÜNEN-MALINORÉ STER-TABAK STER n 1 111 I No. DERDE BLAD. 2)a watervoorziening en afwatering onzer folders. (Plan Kleikx—Nieuwkoop). I. in een onzer vorige nummers stelden wlj er onze lezers reeds mede in kennis dat door de heeren Ctir. Kleikx en C. O Nieuwkoop een plan was ontworpen tot verbetering van de watervoorziening en waterafvoer onzer polders en tot ophelfhg van de bekende havenmi* ère. Wij gaven daarbij een opsomming van de gunstige uitwerkingen die de verwezenlijking dezer plannen naar Net oordeel van deze heeren zou medebrengen. Onder deze gunstige resultaten, in een 10—tal punten samengevat, waren er van zoo groot algemeen belang, dat begrijpelijkerwijs met een slag de aandacht van publiek, gemeente— en waterschapsbesturen op deze aangelegenheid was gericht en even vanzelfsprekend was het dat ons blad gaarne zijn kolommen beschikbaar stelde om alle bela ïgstellenden met de bijzonderheden op de hoogte te houden en wij ons beijverd hebben om nadere gegevens en het oordeel van de meest deskundige lichamen over deze plannen te verkrijgen. Wij beschikken thans, dank zij vooral de medewerking van de ontwerpers en niet minder van die van Ir. K> ügers van het Rijksbureau voor de ontwate ring te Tilburg, over verschillende bijzonderheden die op dit plan betrek king hebben en stellen ons nu voor in een paar artikelen onze lezers uitvoerig met een en ander op de hoogte te stellen. Een teekening van de betrokken en ontworpen waterloopen vindt men hierbij afgedrukt, aan de hand waar van men gemakkelijker de beschrij vingen zal kunnen volgen. Allereerst memoreertn wij nog even wat de ontwerpers zich voorstelden met het uitvoeren van hun plan te bereiken. 1. Zuiver drinkwater voor het vee in den binnenpolder. 2. Zuiver drinkwater voor het vee in den buitenpolder. 3. Stroomend water voor de in dustrie. 4. Opheffiig van den onhoudbaren toes'and in en rondom de Loint. 5. Het scheppen eener gelegenheid voor een doelmatig zwembassin midden in de gemeente. 6 De vermeerdering der grond waarde mits medewerking der polder besturen. 7. Volgens landbouwdeskundigen 20 pCt. meerdere opbrengst der lande- rijden, mits medewerking der polder besturen. 8 Finale oplossing der haven— mbère. 9 Enorme verbetering van het gehalte der zuivelproducten. Wij willen hier allereerst de ont werpers aan het woord laten om daarna het oordeel van zeer deskundige zijde hieromtrent weer te geven. De heeren willen vooraf verklaren dat het niet te doen is om 't verleden van de Loint te doen kennen, toen het nog een helder stroomend beekje was, waaraan het bestaan afhing van een zeer groote tak van industrie: de leerlooierij, ledereen, behalve het jongere geslacht, weet daf. 't Is ook niet te doen om de peiiode te schetsen, die de Loint na 't verval der kuipleerloolerijen tot nu toe heelt meegemaakt. Dat is dagelijks ie zien. 't is ook vooral niet te doen om eenig lichaam of persoon schuld aan te wrijven. Daarmee schieten we zeker niets op. Alléén is het doel onze polders te zuiveren die veel geleden hebben van de verontreiniging en meer welvaart te brengen daar waar lang- zaam maar zeker verval is gekomen. Bijgaande teekening wijst de moge lijkheid aan om da geheele polders van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen weer op te klaren. Met de hulp van den heer Krü?ers, ingenieur van het Rijksbureau voor de ontwatering te Tilburg en die zich geheel disponibel stelt, zullen verdere plannen worden overwogen en uit gewerkt. Onze zienswijze in deze is dat de werkzaamheden om tot het groote doel te komen zullen moeten bestaan in 1. Qeheele verbinding van alle spoorsloten in onze gemeente van Oost tot West, ter afwatering van de gronden en ter voorkoming van inun datie der buitenpolders. 2. Verbinding van de spoorsloot met het Kanaal te Baardwijk. 3. Eene verbinding met de spoor sloot en de Loint te Baardwijk, die ofschoon niet voldoende, bestaat. 4. De rióleerfng van het Kerkpad. 5. Verbinding dezer rioleering met spoorsloot en haven. 6. De mogelijkheid blijft open voor verbinding van het Kanaal met de Loint. 7. Zoo mogelijk afsluiting der dui kers die op den buitenpolder uitkomen, minstens gedurende de zomermaanden. 8. Qeheele zuivering der Loint en in den ouden toestand terugbrengen, wüar mogelijk zonder rioleering, voor zoover zulks nog niet bestaat. 9. Wanneer de Loint in v.m. Waal wijk is schoongemaakt en in de rich ting van de haven is gespuid, de afsluiting die aan het Kerkpad moet worden aangebracht, tegelijk wegnemen om ook den Besoijenschen polder door te spoelen. 10. Daarna rijkelijke toevoer van versch water uit het Kanaal, nog aangevuld met het overvloedige hemel water uit het Zuiden. IV/Ml W//#. B EZO0EN. ssanst PROVINCIAL NIEUWS. TABAK optimistischen toon, die in de vorige jaarvergadering kon worden aangesla. gen thans geen reden is. De verwach tingen over 1929 toch zijn zeer teleur- gesteld. De contributieopbrengst der leden is achteruit gegaan en bedraagt pl.m, f 300 minder dan verleden jaar. Spreker doet een krachtig beroep op medewerking en spoort de aanwe zigen aan onder hunne familie en kennissen propaganda voor de ver eeniging te maken. Hij dankt Burge meester en Wethouders met de leden van den raad voor de royale subsidie ook over 1929 wederom ontvangen. Voorts brengt hij dank aan de zusters ziekenverpleegsters. wij kkraam ver pleegsters, Zuster Oomen en allen van wie de vereeniging medewerking heeft ondervonden. Dat er altijd nog men- schen worden gevonden, die wel gaarne van de vereeniging prcfi eeren, doch geen lid wenschen te worden, acht Wijnhandel-Distilleerderij Likeu rstokerij Opgericht 1816 HEUSDEN. Filiaal te Waalwijk: E. VERDURMEN>BOTERMANS Stationsstraat No. 60. Op alle plaaisen in de Langstraat worden bestellingen tot ieder bedrag franco huis geleverd. 44031 en ouderwetsche bakers vaak groot onheil werd aangericht, dat meestal, wanneer dan nog d§ hulp van den geneesheer werd ingeroepen niet meer j te verhelpen was. Door den loop der jaren, kwam Financieel, doch niet minder moreel, I hierin zij het slechts zeer langzaam, hebben wij Uw hulp dringend noodig. verbetering en aan het algemeen Oroene Vervolgens brengen wij dank aan al- Kruis komt de eer toe den eersten len dm direct of. indirect aan den op- jn dje rjcht,ng Je hebben gege. ven, echter zonder veel succes. Het conservatisme van den plattelander ver zette zich tegen iedere verandering op dit gebied, men was en bleef nu een maal liever bij zijn oude gebruiken. Toen er echter, mede door de nawer king van den mobilisatietijd bij de boeren en arbeiders meer welvaart kwam, werd men ook langzamerhand meer toegankelijk voor betere genees kundige en hygiënische verzorging, faald had, kon alleen omdat het R.K. was het Wit Oele Kruis bloeien. Dit kwam tot stand naar aanleiding van het rapport van een ingestelde com missie in de bisdommen 's-Bosch en Breda, dat als conclusie vermeldde, nig voor verpleging werd gedaan en hierin verbetering kon komen door de instelling van een algemeene zieken verpleging, wijkverpleging, tuberculose- verzorging en kraamverpleging. Dank zij vooral het werken van Pastoor Kit- Een kwartet uit het Zangkoor van I selaar, de groote stuwkracht van het St. Jan, bestaande uit de beeren A. Wit Oele Kruis werden in korten tijd van Bladel, Mahieu, T. Burmanje en verschillende afdeelingen opgericht A. van de Ven, bracht hierna met e'en welke wederom federatief werden ver- paar fraaie nummers wederom een zeer I bonden in de Diocesane vereeniging. gewaardeerde afwisseling. j Het Wit Qeie Kruis heeft voorna- Aan het finantiëel verslag, ultge melljk ten doel de ziekenverpleging in het gezin te leiden. De zieke be hoort aan het gezin en zoo eenigs- zins mogelijk is de gezinsverpleging steeds te prefereeren boven die in een ziekenhuis. Het is de taak der geëxamineerde wijkverpleegster de gezinsverpleging in de goede banen te leiden. Het is van het grootste belang, dat ze dege lijk onderlegd is, ook in gevallen welke Riet rechtstreeks de verpleging raken, daar ook op ander gebied in de gezinnen waar zij een dagelijksche gast is vaak haar hulp en voorlichting zal worden gevraagd, maar vooral moet zij in alles en vóór alles streng Roomsch—Katholiek zijn. Een goede wijkverpleegster zal ook over zekere karaktereigenschappen dienen te be schikken als iact, geduld en optimisme, welke ieder op zijn beurt haar vaak van dienst kunnen zijn en een flinke dosis overredingskracht zal haar tevens ten goede komen wanneer zij te velde moet trekken tegen kwakzalverij en bracht door den penningmeester den WelEd. heer Mr. Ooninx is het vol gende ontleend De ontvangsten van de R.K. Kliniek I soms diep ingeworteld bijgeloof. In van het Wit—Oele Kruis bedragen Ontvangsten f 3965 43 f 4277 44'/, f Uitgaven Verlies Wit Gele Kruis. Woensdagavond werd in de zaal van den R K. Qildenbond dejaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van het Wit Oele Kruis, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer Weijers heette in zijn openingswoord allen welkom in het bijzonder den Weled. "eer Dr. Lobach uit Udenhout, die zoo welwillend was hedenavond een causerie te houden en constateerde lot zijn vreugde, dat de belangstelling voor de vergaderingen van het Wit Dele Krni8 de laatste jaren steeds stijgende is. Deze avond slaat echter wat het bezoek betreft wel een record -Spreker betreurde het, dat voorden bloei. Hij heeft dan ook, hoe ongaarne ook, aan de zusters opdracht moeten geven, niemand meer hulp te verleenen of verplegingsartikelen te verschaffen die niet voorzien is van de lidmaat schapskaart. Hij spreekt tenslotte de hoop uit, dat 1930 voor de vereeniging onder Qods zegen een voorspoedig jaar mag zijn. Applaus. Door den heer C Pullens worden de notulen van de vorige algemeene vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ter afwisseling worden door de Harmonie St. Crispijn eenige nummers ten gehoore gebracht, welke door de aanwezigen zeer op prijs worden gesteld. Aan het jaarverslag, dat alsdan door den seretaris. den heer A. Verwiel wordt uitgebracht ontleenen wij het volgende verband hiermede worden door Dr. Lobach een paar aardige voorbeelden aangehaald. In de toekomst zal voor de wijkverpleegster misschien nog een nieuwe taak worden weggelegd, als Causerie Dr. Lobach. I assistente van den arts bij den op te Met genoegen, zegt Dr. Lobach heb I richten schoolartsendienst. ik de uilnoodiging van Uwen voor I Door de aanstelling van gedipio- zitter aangenomen om hedenavond I meerde kraamverzorgsters daalde de voor uwe vereeniging eene lezing te I sterfte onder de kraamvrouwen snel, houden en een en ander te vertellen I die der zuigelingen bleef echter nog over de ziekenverpleging ten platte-1 zeer hoog. Hierin brengt hetWitQele lande. Hiertoe dient vooreerst een blik Kruis reeds geleidelijk verbetering door op de historie der ziekenverpleging te de onkunde op dit gebied te vermin- worden geworpen. I deren, door het houden van moeder- Een 30-tal jaren geleden waren er cursussen en het opleiden van moderne ten platteiande nog zeer weinig ge I bakers, neesheeren en nog minder zieken- en Dr. Lobach besluit zijn rede met de kraamverpleegsters. Echter meer nog hoop, nog eens te hebben belicht het dan door hun gering aantal waren de groote nut van het Wit Oele Kruisen geneesheeren in dien tijd gehandicapt spoort de aanwezigen aan deze mooie door de slechte wegen en gebrekkige vereeniging moreel en financieel te vervoermiddelen. Een dokter, die zijn blijven steunen, patiënten vaak uren ver in den omtrek Een dankbaar applaus beloonde Dr. moest bezoeken trok er 's morgens in Lobach voor zijn interessante causerie, zijn wagentje op uit en bezocht meestal De voorzitter sprak een hartelijk de eene helft den eenen dag en den J dankwoord, waarna werd overgegaan volgenden dag de rest j tot verkiezing van 3 bestuursleden Van het meermalen daags be- wegens periodieke aftreding van Mej. zoeken van een ernstigen patiënt was Verwiel. den heer Adr. Jansen en den natuurlijk heelemaal geen sprake. Qeen heer Arn. Verwiel. Daar geen tegen- wonder, dat in de meeste gevallen candidaten waren gesteid waren de wanneer genees-of verloskundige hulp I aftredende leden herbenoemd, noodig was en de geneesheer zoo Door den heer W. van der Mee goed als onbereikbaar, de zieke was wordt namens de controle—commissie overgeleverd aan de hulpvaardigheid verslag uitgebracht omtrent boeken en van goedwillende buurvrouwen en i bescheiden welke in orde waren be- ouderwetsche bakers. De ziekenver-vonden. De voorzitter brengt de heeren pleging was in dien tijd zoo goed als van der Mee en van Beurden dank en uitsluitend het werk van naastenliefde verzoekt hen tevens zich weer met en vooral de burenplicht speelde hier het boekenonderzoek voor dit jaar te een groote rol. willen belasten. Deze burenplicht was ten plattelande Van de rondvraag werd gebruik ge- zeer uitgebreid en bij gelegenheden I maakt door den heer C. Witlox. die als geboorte, ondertrouw, verhuizing een vraag stelde betreffende de taak en sterven waren het steeds de buren van de vroedvrouw n.l. of zij alleen die den plattelander met raad en daad j behulpzaam mag zijn bij de bevalling, bijstonden. Aan goeden wil ontbrak j of dat zij eventueel de verdere krarfm- het niet, doch men begrijpt, dat bij zieken- en kraamverzorging door de onkunde van gedienstige buurvrouwen verpleging kan blijven waarnemen. Dr. Lobach antwoordde, dat naar zijn meening na de verlossing de taak 12. Zaterdag 8 Febr. '30. 53e Jrg. Het aantal verpleegdagen bedraagt 799; het aantal verpleegden 29; patiën ten hoogtezon 36; bestralingen 1021; electriseerbehandelingen 115; patiënten 5; operaties Dr. Langemejjer 7, opera ties Dr. de Bruin 100. De financieele resultaten over 1929 zijn helaas slecht. Zooals de exploitatie rekening aangeeft, bedraagt het verlies f 312.01*. Het aantal verleende consulten be draagt 789. Hiermede zijn wij aan 't einde van ons verslag gekomen, waaruit blijkt, zoo U gehoord hebt: a. dat de contributie belangrijk is teruggeloopen; b. dat 't aantal verpleegde kraam vrouwen 23 minder bedraagt dan in '28; c. dat aan giften belangrijk minder is binnengekomen; d. dat 't aantal bezoeken door de Zusters Ziekenverpleegsters is gestegen met 4033 of in uitgedrukt, met pl.m. 60 e. dat ons batig saldo per 1 Januari .1. is teruggeloopen met 550.pl.m. ongeacht het verlies der kliniek. Moge uit deze cijfers duidelijk voor u spreken, dat het een dringende nood zakelijkheid is dat elk uwer blijft mede werken om onze vereeniging zoo krach tig mogelijk te maken Tol der 0AHKV WUK Waalwijk, 7 Febr. 1930. Vele menschen vragen al tijd weer „iets nieuws", om dat het oude geen bevredi- Sing schenkt. Deze rookers enken hier anders over. Zij blijven bij omdat ze er van overtuigd zijn, dat er niets beters bestaat. NAAKT VRIENDEN waargenomen, heeft in de eerste helft van 1929 ons college verlaten, wegens vertrek naar elders. Voor de groote moeiten en zorgen, die zij zich voor on- ze vereeniging gegeven en voor de accu rate wijze waarmede zij onze financie ring beheerd heeft, past het ons, haar hiervoor nogmaals onze erkentelijkheid te betoonen. Er vonden 8 bestuurs- en 1 algemeene vergadering plaats. Door afgevaardigden van ons bestuur werden twee vergaderingen van de Pro vinciale Federatie van 't Wit-Gele Kruis bijgewoond Ultimo 1929 bedroeg 't aantal leden 1190. Aan jfontributfe werd slechts geïnd 1935.60. Een vermindering helaas van ongeveer 300.met 1928 en dit, on danks de meerdere activiteit, die ont plooid is. Hadden wij gehoopt dat wij in het afgeloopen jaar wederom een accres hadden mogen boeken (in 1928 bedroeg dit het niet onbelangrijke be drag van 440.of pl.m. 25 wi zijn hierin zeer teleurgesteld geworden. Hoofdzakelijk is deze terugslag te wijten aan de vermindering van de contributie Spreker een belemmering voor haar van de leden, die meer betaalden dan bouw onzer mooie vereeniging hebben medegewerkt. Wij noemen: Onzen advi seur den ZeerÉerw. heer Pastoor van Riel, Mevr. Timmermans-Mastboom, de heeren doktoren Sweens, Langemeijer, de Bruin en Verhoeven, het dagelijksch bestuur onzer gemeente incluis den raad, en de Pers, in het bijzonder de plaatselijke bladen De Echo van het Zui den en Het Kerkklokje. Tot slot kunnen wij onze tevredenheid betuigen aan de Zusters van Baal, Schambergen en Oome voor de wijze waarop zij hunne functie opvatten en uitoefenen. Hiervoor niets dan lof. loeienen. Hiervoor nieis aan ioi. s ri En besluiten wij dit rapport met ook j doch waar hei Alg. 0>..>ene Kruis ge aan de Zusters van O. L. Vrouw van het H. Hart onze groote trouwe mede werksters de steunpilaren onzer af- deeling ziekenverpleging, onzen warmen dank te brengen. Openlijk mag hier gezegd worden dat wij hooge waardeering en diep respect tuigd houden dat wij namens zeer velen spreken. En zij kunnen deze woorden accepteeren als gevoelsuitingen: ze zijn oprecht gemeend, 't Is ons een behoefte ze haar kenbaar te maken. Moge Gods zegen rusten op de werk zaamheden van 1930. Applaus. voor haar hebben. Zij kunnen zich over- dat jn genoemde bisdommen zeerwel tnirtH nnnrion Hot txtti numpnc 7PPr vpIpr I 0 De ontvangsten bedroegen: Saldo 1.564.18* Contributie f 1.935.60 Subsidie Gemeente 2.350. Subsidie Rijk 444.44 Giften 100. Opbrengst Magazijnarl. 28.10 Verlossingen 982.75 Diversen 24.17 Totaal 7.429.24* De uitgaven zijn: Salarissen ziekenverpl. 2.000. Salarissen kraamverpl. 2.850. Huren 174.96 Verplegingsartikelen 236.48 Drukwerk 45.85 Contributie Federatie 220. Rijwielen f 123.10 Rentezegels 28.80 Diversen 107.42 T. B. C. 10.— Kinder Consultatie bureau 412.50 Saldo 1.108.13* Totaal 7.420.24* 312.0i'/ï Door de uitbreiding die wij meenden aan het bestuur te moeten geven, be draagt het aantal bestuursleden thans elf en zijn de functies verdeeld als volgt: E. Weijers, Voorzitter; Adr. Jansen, Vice-Voorzitter; Arn. Verwiel, le Secre taris; C. Pullens, 2e Secretaris; Mr. Ooninx, Penningmeester; Mevr. Hoff- mans-van der Schoot, Mej. A. Verwiel, Mej. A. Gragtmans, J. van Mierlo, Fr. Passier en Fr. Smolders, leden. Geestelijk adviseur is de ZeerEerw. Heer Pastoor van Riel. Mej. H. Pullens, die jarenlang de functie van penningmeesteresse heeft de minimum bijdrage van 1.50. Ontvangen van de gemeente Waal wijk 2350.Gewaardeerd wordt door ons de vlotte wijze waarop onze gemeen tebestuurderen onze pogingen om de zieken- en kraamverpleging zoo goed mogelijk te laten functioneeren, steunen. Een woord van dank vergezelt onze ui ting van waardeering. Als legaat van wijlen den ZeerEerw. heer Pastoor Kuypers is 100.bin nen gekomen. Dankbaar gestemd gedenken wij het vele goede, dat wijlen Pastoor Kuijpers in het belang van Waalwijk, maar spe ciaal voor onze vereeniging gedaan heeft, 't Is ook aan hem te danken dat wij sedert jaren de niet genoeg fe waar- deeren steun van de Zusters van O. L. Vrouw van 't Heilig Hart genieten. Door drie gediplomeerde Zusters van genoemde Orde: Zuster Anssfrida, Zus ter Hillegonda en Zuster Irma, werd de zieken-wijkverpleging waargenomen. Afgelegd werden: 10.274 bezoeken met verpleging, 472 zonder verpleging; 458 bedraagt 't getal der patiënten, 3944 het getal der verplegingen' in de poli kliniek, 265 het getal patiënten in deze inrichting, 598 is 't getal der uitgeleende artikelen. De Zusters van Baal en Schambergen zijn gedurende 1929 als wijkkraamver- pleegsters werkzaam geweest. Verpleegd werden 80 kraamvrouwen, waarvan 2 hulp verleend werd in de kliniek. Het aantal bezoeken bedraagt 3104. Sedert 1 Januari 1929 wordt de kli niek bediend door Zuster Oome in sa menwerking met Zuster van Baal en Zuster Schambergen.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9