Nieuws uit Kaatsheuvel Marktberichten. EEN plein. Oat in den loop der eeuwen zoo weinig van het Passiespel over bleef komt omdat men tegenwoordig niet meer het zichtbare wenscht om tot het onzichtbare te kunnen geraken. In Oberammergau echter deed men ruim 300 jaar geleden de belofte, om van de pest die in het dorp heerschte bevrijd te worden, zoolang het dorp zou bestaan iedere tien jaar het passiespel op te voeren. Aanvankelijk werd het passiespel gespeeld zonder tekst, doch al spoedig werd door de paters Benedictijnen een tekst ervoor geschreven, welke daarna nog ver schillende malen werd gewijzigd. De bevolking van Oberammergau, het eenvoudige dorpje in de Beiersche Alpen is van geslacht tot geslacht geheel met het spel vergroeid. Men speelt er niet geschminkt of met pruiken op, maar zooals men in werkelijkheid is en zelfs in het leven van alle dag hebber, die menschen in houding en gebaar zeer veel gemeen met de bijbelsche figuren, die zij met zooveel pietiet weten uit te beelden Een en ander werd duidelijk onder streept door de schitterende serie lichtbeelden die de heer Beerer.ds hierbij vertoonde. Men kon hier, eeuwen geleden reeds spreken van massaregie, dus lang voor het bestaan van de film. Bij de verschillende hoofd- tafereelen van het spel heeft men zooveel mogelijk de composities van bekende meesters gevolgd, zoo o.a. het laatste avondmaal, dat een levende Da Vinei gelijk was. De keurige beelden, die ons voor oogen werden getooverd zullen niet hebben nagelaten bij veie bezoekers het verlangen op te wekken het spel in werkelijkheid te kunnen zien. Het programma zal spoedig worden bekend gemaakt wordt. Is dit een geval van nood 1 Toen de heer B. alhier dezer dagen als naar gewoonte met den trein van 2 uur van Capelle huiswaarts keerde, vergat men aan de Besoijensche Steeg, waar hij steeds uitstapt, te stoppen. Toen hij bemerkte, dat men hem mee doornam naar 't Station S.S., trok hij kalm aan de noodrem en de trein stond by 't wachthuis van Faro stil. Hij verliet den trein, maar niet dan nadat rapport door 't dienst doend personeel was opgemaakt. B. beweerde tijdig te hebben ge waarschuwd, de conducteur ontkent zulks. Maar is 't dan een geval van nood hier? Biljart—match. Dinsdag 11 Februari speelde de biljartclub Ha Ka Be een vriend— schappelijken wedstrijd tegen de biljart club WBC resp. gevestigd b^ de heeren J. Wingels en A, van Berkel alhier. Uitslag: WBC HKB Schoelits 100 H.v.d Grind 89 Staats 77 C. Willemse 100 Ch. v. Berkel 100 J. Leljten 55 P. Danckaert 83 J. van Loon 100 C. van Berkel 98 Q. van As 100 P. v. Meeuwen 100 j. v. Boxtel 57 558 501 Complecte Woninginrichting „KLERN1WA" Grootestraat 240a W A A L W IJ K. Na de pauze werd een Sim vertoond van een reis langs de Middellandsche zee, welke reizen meermalen 'sjaars door het reisbureau Rotaia Neerlandica worden ondernomen. Deze 6 acter was een knap stukje filmwerk en de schitterende natuuropnamen uit ver schillende steden ais Venetië, Ragusa, Athene, Constantinopel, Cairo, Da mascus en tensloite uit het Heilige land en Egypte waren van een ont roerende schoonheid. Het was een mooie avond en het dankbaar applaus voor den heer Beerends en zijn film was dubbel verdiend. Aanbesteding. Bij de gisteren gehouden aanbe steding voor de beplanting van den Winterdijk achter v.m. Baardwp vanaf de Veldsteeg tot aan het Voor einde werd als volgt ingeschreven Nic. van Dongen, maat 12—14 f 1.56 C. Vissenberg maat 12—14 f 1.50 14-16 f2- L. v. Biadel en Zn. maat 12—14 f 1 40 14-16 f180 Fr. v. Biadel maat 12-14 f 1.35 14-16 f175 Qegund in de maat 12—14 aan Fr. van Biadel voor f 1,35 per stuk. Aangehouden. Door onze gemeente politie is alhier aangehouden zekere j. C. K. uit Kaatsheuvel, die gesignaleerd stond in het politieblad. Jaarvergadering. Naar wij vernemen is de aigemeene jaarvergadering van „Waalwijks Be lang8 die gehouden zou worden op Maandag 24 dezer uitgesteld met het oog op de vele vergaderingen en uit voeringen op en om dezen datum. Zij zal nader aangekondigd worden. Geen uitsluiting in het Kleedingbedrijf. Naar wij vernemen is tusschen par tijen in het Heerenkleedingbedrijf overeenstemming bereikt, zoodat de op Zaterdag 15 Februari aangekondigde uitsluiting niet doorgaat. Hengstenkeuring. Bij de Woensdag alhier gehouden hengstenkeuring voor het type tuig paard werden vier hengsten gekeurd waarvan er twee werden goedgekeurd n.I. „Edelhert" van N. van Heflst te Nuenen bij Eindhoven en „Justico" van Wed. R. v. d. Pluljm te Dussen. Voor een hengst werd de keuring uitgesteld terwijl de andere werd afgekeurd. Carnaval. Omtrent de plannen der Liedertafel .Oefening en Vermaak" tot viering van het carnavalsfeest vernemen wtj dat het in de bedoeling ligt des morgens een matinée te geven, dat gratis toegankeip is voor het publiek. Zondagsavonds groot bal waarop in tocht van prins Carnaval met gevolg en wedstrijd in de mooiste costuums. Ook de beide andere avonden zullen er wedstrijden in diverse dansen en andere attracties worden georgani seerd. Langstraatsche Biljartbond. Hedenavond ten 8 uur heeft in café Smolders de ontmoeting Amusement— WBC plaats. Het is voor beide vereeni. gingen de laatste wedstrijd. Amusement is-door het goede spel van „Ons Oe- noegen" tegen Drunen naar de derde plaafs verhuisd met een heel klein puntenverschil, zij kunnen met een beetje goed spel de tweede plaats veroveren De WBC zal de onderste plaats wel niet meer ontloopen. Doch met een goeden wedstrijd en de tegen, partij een slechte wordt de voorsprong Vraagt offertes of Reizigersbezoek. zicht werd gegeven over de resultaten, welke de vereeniging in '4 afgeloopen aar bereikt heeft. Verder bedankte de Voorzitter alle eden voor hun trouwe opkomst, voor namelijk den Weieerw. Heer Pijnen borg, den onvermoeiden geestelijken adviseur, wien het niets te veel schijnt, zoo vervolgt hij, de vergaderingen steeds met zijne tegenwoordigheid te vereeren Nadat verschillende nieuwe leden waren geïnstalleerd, werd er van ver schillende zijden op aangedrongen, een aciie op touw te zetten om het wan betalingssysteem bijaangenomesKwerken uit den weg te ruimen waar ge woonlijk de onderaannemers de dupe van worden en tevens middelen te vinden, voor een betere en meer ge zonder verhouding tusschen ons, de architecten en de aannemers. Na eenige discussie, werd deze aangelegenheid tot een volgende ver gadering aangehouden. Het verzoek van een onzer leden uit Drunen, om binnenkort een propa- ganda-vergadering te beleggen in de .Langstraat" zal eveneens op een volgende vergadering worden uitge werkt. Nadat nog besluiten waren genomen aangaande een paar ondergeschikte punten en door den Voorzitter nog eenige mededelingen waren gedaan, werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. RAAMSDONKSVEER. Den iaatsten tijd kwamen alhier nogal eens diefstallen voor van waschgoed. Thans is het de agenten van po itie K en S gelukt den dader de R. uit Oosterhout te pakken te kragen en het gestolene op Se sporen. De dader heeft reeds bekend in het begin van deze week bij een viertal bewoners van den Maas dijk waschgoed dat te drogen hing te hebben gestolen Bij de politie is alhier aangifte gedaan van het verliezen van een actetasch, inhoudende monsters zeep. een pet, enz RAAMSDONK. A.s. Zondag 16 Febr, n.m. 6 uur zal door de harmonie .St. Bavo" in het St. Leogebouw een verdubbeld. WQ hadden de kampioenen van het vorige jaar een andere plaats toege dacht. Echter geen moed verloren, want moeder Fortuna lacht nog steeds, In de tweede afdeeling spelen BjC 2 tegen Volhouden. Verleden week heeft dezeltde ontmoeting plaats gehad le Sprang. De wedstrijd was toen slecht en als B J C nog eens zoo'n wedstrijd speelt, zouden ze hun eerste plaats wel eens kunnen verliezen. Volhouden, denkt aan je naam. De stand in deze afdeeling is: B C2 algem. gemiddelde 2 93 V B C 2.51 Volhouden 2 10 O D O 2 02 K N A 189 Geschoten Men deelt ons mede dat In den nacht van Dinsdag op Woensdag ten omstreeks 12'/« uur aan het Hoekeince een drietal revolverschoten zQn ge hoord, Toen een paar personen op deze schoten naar buiten kwamen, zouden dezen een man in de Putstraat hebben zten verdwijnen. Wat van een en ander juist is, hebben wij niet kunnen achterhalen, ook de politie kan ons daaromtrent niet inlichten. Dultsche uitvoer van schoenen. Naar uit Berlin wordt gemeld, is de Duitsche uitvoer van schoenen in 1929 gestegen met 38 pCtde invoer is daarentegen gedaald met 48.9 pCt. En daarvoor heeit men die zware invoerrechten noodlg De nieuwe Robinsonschoenjabriek te Nijmegen. Maandag 10 Febr. werd de nieuw bouw aanbesteed voor de Robinson- schoenfabriek v.h. Frans Verschuur te Nijmegen. Laagste inschrijver voor het metselwerk was de fa. P J. van der Wagt te Nijmegen met 160,247; voor het betonwerk de fa. Roeien Heine te Nijmegen met f 6170; voor het glas- en schilderwerk de fa. Qebr. Llemburg te Enschede met f 6843. Het gehele werk staat onder architec tuur van den fabrieksspeclalist Inge nieur Arend O Beltman te Enschede en is met bijkomende werken begroot op f 110,000. De bouw moet op 1 juli a.s. gereed zijn. R.K. Bond van Loodgietersen Fitters- patroons uil den Boseh en Omstreken. Maandagavond vergaderde in Hoiel .Central" de R.K. Loodgieters- en Fitterspatroons uit Den Bosch en Omstreken. De vergadering werd c a. 8 uur door den Voorzitter geopend, die na den gebruikelijken groet een welge- meenden nieuwjaarswensch uitsprak in deze eerste vergadering van het jaar, waarbij door hem tevens een over- In de nieuwe collectie 1930—1931 van Drankweerdag. (Vervolg.) De avondvergadering was evenals de middagbijeenkomst druk bezocht. Na de afwerking der huishoudelijke zaken trad de Z Eerw. Pater Capucljn Romanus op met het onderwerp „Karaktervorming", dat in zeer vele punten de rede van Mevr. Brouns— van Besouw raakte. Pater Romanus begon met te zeggen, dat de drank bestrijding een liefdewerk was. Een liefdewerk dat enorm veel goeds had gedaan, door de armoede uit de huis gezinnen te keeren en velen voor de gevangenis te behoeden. Doch met Dr.Ariëns.die'op den Nathnalen Katho liekendag in 1925 in Den Haag sprak is het spreker eens, dat het krijgsplan der organisatie met den tijd veranderd is en de drankbestrijding met recht een plaats vraagt in het katholieke sociale leger. Het krijgsplan is ver anderd, aldus spr., omdat de tijden veranderd zijn. Onze tijd is een tijd van genotzucht op alle gebied. We tel len momenteel snoep sport-, bioscoop- en danswoede, met daarnaast nog het alcoholisme. Al deze genietingen kosten schatten geld en veel ellende. Tegen al deze kwalen moeten wij strijden, doch deze s'rijd eischt voortaan meer zelfbeheerscbing en karaktervorming, 't Is voor ons Roomsche mannen een plicht hieraan allen mede te werken. Wij kunnen daaraan mede werken door ons aan te sluiten bij de drankbestrij ding, die van hare leden opoffering en zelfbeheersching vraagt. Wij kunnen daardoor medewerken aan de verbete ring van ons eigen leven, stichtend werken op onze omgeving en daardoor geloof en vrede brengen Op het zakelijk gedeelte van den Kerkdijken Drankweerdag volgde een niet minder verzorgd amusant gedeelte. De tooneelvereeniging „Ons Vermaak", onder regie van den heer H. Bosch, had daarvoor op schilferende wijze gezorgd. Was de opvoering van het groote tooneelwerk van Oerard Nielen „Wat niet sterven kon" op zichzelf al een werk dat de belangstelling van velen had opgewekt, nog meer deed het dit, waar de opvoering gold voor competitiewedstrijd van den Ned. R K. Tooneelbond, waarvoor Dr. Hein Hoeben en de heer Everwljn. R^dfCeur muziek—uitvoering worden gegeven, afgewisseld door voordrachten. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1931 bedraagt 69. hiervan hebben er 30 recht op broederdienst. Bij B. en W. is een verzoek in-- gekomen van P. Lodewikus en Zonen, rot plaatsing van een electromotor van 10 A 12 PK. in de op te richten Tegelfabriek aan de Steenstraat. Voor 1 Maart a.s. zal door de politie worden onderzocht wie nalatig is gebleven de rupsennesten uit de bootnen, struiken, heggen te verwijde- deren en zal naar middelen worden uitgezien om tegen de nalatigen dwangmaatregelen toe te passen. DUSSEN. Door te snel rijden, waardoor een bocht In den weg niet meer genomen kon worden, reed de 17—jarige Sch. v. A. alhier, met zijn auto pardoes in den tuin van de Kind de B. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor, maar de auto was deerlijk gehavend. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 5—6'/* uur. Oymnastiek voor de aspiranten B Q.V. Zaterdag 3'/a uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. Zaterdag en Zondag op hettooneel der „Witte Bioscoop" de roofdieren sensatie Cliff—Aeros". Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, „De Verwoesting van San Francisco". Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „De Jantjes van China". Zaterdag OEEN repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak* Musis Sacrum Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/» uur. Witte Bioscoop, „De Verwoesting van San Francisco". Zondag 6 en 8'/i uur, Luxor Bioscoop, „De Jantjes van China". Zondag- en Maandagavond 6'/auuf, Tooneeluitvoering Meisjespatronaat v.m. Besoijen. Maandag 7'/a uur. Uitvoering W.G.V. in den Gildenbond. Overgordijnen, Vitrages, Zeil, Linoleums, enz. Waalwijk, 14 Febr. 1930 Varkens 117-122. Eieren 6—7 ct. van de Maasbode, als juiyleden fun geerden Waren onze verwachtingen, gezien het succes dat „Ons Vermaak" vorig jaar had, al hoog gespannen, we moeten eerlijk bekennen ze werden Zondagavond verre overtroffen Toen het doek opging moesten we ons al op een verrassing betrappen Wat een keurig tooneel werd ons daar geboden. Met volle recht mocht de Eerw. heer Adviseur daarvoor de firma Qebr. Fredertks, Dekkers en Beekmans een woord van lof brengen, doch niet minder den heer P. v. d. Mortel, die met smaakvolle tact de aankleeding van het tooneel leidde. Het stuk zelf „Wat niet sterven kon" mag vrij zwaar genoemd worden voor een dilettantengroep als „Ons Vermaak*. Het Is een hoogst dankbaar werk, dat in een spel var, hooggestemd gevoel de onverwoestbare kracht van ons heilig geloof duidelijk en bij voort during demonstreert. De spelers hebben zich daarvan op zeer verdienstelijke, ja laten we zeggen op schitterende wijze gekweten. In het eerste bedrijf viel ons direct op het schitterende type van Huib den ouden iuiman Ook Rudolf speelde een goed spel met Guus, die in toon mooi de jongste, ziekelijke broeder weergaf, doch aan gebaar te sober was. In de dronkemansscene moeten we Arnold onverbeterlijk noe men. Ook Plender had zeer goede momenten, al miste hij nu en dan de noodige actie om te kunnen be koren. Bosch had als steeds een schitterende figuur en speelde een hoogstaand spel. Eén daverend applaus loonde welverdiend de spelers voor het eerste bedrijf. Ook het tweede bedrijf gaf keurig werk te genteten Bosch was schitterend In drift. De verzorging van '1 accent en dictie kwam bij de vele vreemde woorden nu en dan in het gedrang. Overigens een bedrijf waarvan we niets dan goeds mogen getuigen. Het derde en vierde bedrijf ging voortdurend crescendo Bijzonder treffend mogen we noemen de scenes tusschen Vader en Rudolf en tusschen Vader en Arnold. Ook Wulkens speelde daarin een goed verzorgd kalm spel. Het zou ons te veel ruimte vergen zoo we eiken speler in eik bedrijf moesten volgen. We mogen resumeerende zeggen, dat „Ons Vermaak" met „Wat niet sterven kon" iets gepresteerd heef! waarvoor het een oprecht woord van hulde en sympathie toekomt. Dat de jury het hiermede eens was blijkt wel uit de waardeering door haar in punten uitgedrukt. Is voor beroepstooneel een totaal van 95 punten te behalen, diiettantenclubs wordt in totaal niet meer dan 75 toegekend. „Ons Vermaak" kwam Zondag aan 62'/a punt, verdeeld als volgt: Keuze van stuk 3ll2 (maximum 5). samenspel6, uitspraak 6.7, (ypeerlng 6 35, rolkennis 7.5, voordracht 6, opvatting 6.7, aan- kleedïng 8ll2, regie 5.5 en aigemeene indruk óz'/a- Wij brengen zoowel regisseur als spelers ons compliment voor 't behaalde succes, met de hcop dat de club in haar kunst steeds crescendo moge blijven gaan. Standplaatsen kermis. Het Dag. Bestuur onzer gemeente gunde reeds de volgende standplaatsen voor de kermis 1930: H. H Oenen, Veenendaal, Schiettent, Lijntrekkerij, Hoepla f 105. Oersen, Breda, Gebakkraam f 200. v. Thiel—v.Qemert, Tilburg, Qebak- kraam f 132. Pruis, Almelo, Zuurkraam f25. Bout, Vliegmachinesport f20. j. de Jong, Vught, Qalanterit9n f 120. j. de Leeuw, 's Bosch, Suikerkraam f40. A. Scheilekens, Tilburg, Fruitkraam f 35.85. Vtnke,'s Hage, Nougatkraam f60, Jansen—Qiesen, 's Bosch, Suiker- kraam f70. Maas, Bergen op Zoom Fototenl f 20, Hueber, Tilburg, Qebakkraatn, Zuur kraam f110 en f 20, OnderhandsRoels, Bergenopzoom, StoomcarousselQiesen, 's Bosch, Open Caroussel en LuchtschommelLlndart, Heusden, Zweefmolen. Voor Loon op Zand A. Leander, Rijen, Draaimolen (2). v. Hest,Tilburg, Palingen Zuurkraam. A. v. Poorten, 's Bosch. Qebakkraam. A. v. d. Laak, Tilburg, Suikerkraam. Fruitkraam. Bouwvakpatroons. Woensdag 12 Febr. had de Eerste Aigemeene vergadering plaats van de R K. Bouwvakpatroons alhier bij de Wed. Smit. Na een korte bestuursver gadering te hebben gehouden,opende om 8 uur de voorzitter de heer J. B. de Lange de verg. met den Christeiijken groet en heette de leden allen welkom, vooral ook omdat op deze eerste verg. zoo'n goede opkomst te zien was, Spreker herrir.nerde er aan, dat vi\ nog voorkorten tijd verrast werden met een Middenstandsvereeniging, welke in enkele weken zulk een viueht had genomen en vanzelf de onderscheidene vakgroepen, welke deze standsorgani satie uitmaken tot elkaar bracht, waarvan de noodzakelijkheid dan ook (gezien de groote belangstelling) ter dege werd ingezien. Spr. hoopte dat deze en al de vergaderingen steeds in het teeken mochten staan van eens gezindheid en onderling vertrouwen, daarom ai omdat dit van zoo'n groote waarde is, waardoor men eikander respecteert en bewust wordt dat wij eendrachtig iets kunnen bereiken. Dan werd overgegaan tot voorlezing van het oude Reglement (door den heer L. Luxemburg) dat gewijzigd moet wor den wijl dit moet aanpassen aan het Reglement van den Middenstandsbond. Toch lokte dit reeds gezellige discn- sics uit, daar de meeningen nogal uit een liepen. Vastgesteld, kon echter niets worden, alvorens het Reglement van den Middenstand definitief is vast gesteld, waarom dan ook de voorz. de discusies hierover sloot. Twee nieuwe leden traden nog toe, zoodat het leden tal thans 18 bedraagt, dus op een enkeling na al de Bouwvakpatroons, hier ter plaatse. Na nog enkele zaken van huishoudelijken aard te hebben besproken, dankte de Voorzitter voor de gezellige en druk bezochte vergade ring en sprak de hoop uit dat deze zoo mochten blijven in de toekomst, daar wij dan verzekerd konden wezen dat onze bond iets tot stand zou brengen en de thuisblijvers overtuigd zouden wor- den van de noodzakelijkheid van organlseeren. Niemand meer het woord verlangende sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering ffltt den Christeiijken groet. Liejdadigheidsconcert. Met een laatste woord willen wij nog terug komen op het liefdadigheids* concert van Bel Canto op 16 Febr. De opbrengst ruim 300 gld. moge dan reeds zoo groot zijn, dat Bel Canto zelf en ook de St. Vincentiusvereeni» ging content mogen zijn, we verwach* ten, dat ook de loketten nog een drukte geven, die de recette nog aan merkelijk verhoogt Ook het concert zelf is het offertje door de burgerij gegeven ten volle waard. Het keurig programma vol afwisseling is onge twijfeld in staat hen die nog getalmd hebben 'n kaart te nemen. Zondag avond om half 8 in de richting der zaai te zenden, waar dan gelden zal> I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 10