WERKMEESTER elhen woensdagmiddag THÜISSTÏÏSTEBS. nelte Meisjes en Jongens publiek aanbesteden Aanbesteding. deu gebeeleo inboedel, Openbarejferkoepiog. pubiieh uerkooDen DUMieH uerhoooen: Og Orijfiagen zi en 23 Febr. 193D, ueiien en uerhoopen te Waalwijk. Aanbesteding, notaris Schaap Biedt zich aan: Wi| zoeken Dr. H. DE BRUIN Gebrs. Pullens publiek ver koop en Motaris R. Schaap de Kweekerij de Landerijen Notaris J. R. Rietra Notaris A. Schaap DE MELKFABRIEK ZATERDAG EN ZONDAG Prima Strijkmazlek. weerloos Nederland een gevaar op voor beide partijen. Een der partijen kan te allen tijde, zonder slag of stoot, ons grondgebied bezetten en daar door een ernstige bedreiging vormen voor de andere partij. Om zich der halve voor onaangename verrassingen te vrijwaren, zullen beide partijen zich haasten ons grondgebied te bezetten en daarmede wordt Nederland in den oorlog betrokken, zij het dan ook niet als partij. I Nederland wordt dus een deel van het groote slagveld, waarop de strijd zal worden uitgevochten. Gij moet bij Uzelf maar eens over wegen, wat dit beteekentvast en zeker Is het evenwel dat Nederland, i na beëindiging van den oorlog, zijn zelfstandigheid zal verliezen en van de rij der Europeesche staten zal worden afgevoerd. Ons land zal dus, in zijn geheel of verdeeld, aan een of meerdere straten worden toegewezen en dus ook mogen deelen in de zegeningen, die de an- nexeerende mogendheden over ons stakkers, zullen uitstorten. Een van deze zullen de militaire plichten vor- men, die dan echter heel wat zwaar der zullen drukken dan die, waaraan wij ons onttrokken. De eenzijdige ont wapening zal ons dan ongetwijfeld hebben gebracht van den regen in den drop. De balans opmakende, komen we dus tot het volgende resultaatVerlies van onze zelfstandigheid en indeeling in een ander staatsverbandcatastrop- hale gevolgen in moreel, cultureel en economisch opzicht, tengevolge van de omstandigheid, dat in ons land een gedeelte van het bloedig drama vol trokken werd en bestendiging dier- zelfde gevolgen, door indeeling bij een ander land. Als voordeelen der een zijdige ontwapening staan daartegen, over: verlichting der staatsbegrooting met de millioenen, welke het verschil vormen tusschen de uitgaven, welke de tegenwoordige weermacht eischt, met die, welke de noodzakelijke uit breiding der veiligheidspolitie ten ge volge zal hebben geen persoonlijke lasten, zoolang we baas bleven in eigen huis en ingeval we door schen ding onzer neutraliteit toch in den oorlog betrokken zouden zijn, minder dooden en gewonden. Het is onbegrijpelijk, hoe ernstige mannen, die getoond hebben dat sou- vereiniteit en nationale waardigheid voor hen geen holle klanken zijn, doel bewust op eenzijdige ontwapening durven aansturen. Zouden zij die be lofte durven inlossen, wanneer de verantwoordelijkheid daarvan op hunne schouders kwam te rusten? Gij zult U nog herinneren, hoe in 1919 België het oog had laten vallen op Zeeuwsch Vlaanderen en op een deel van Limburg De klanken welke als antwoord op dat Belgisch an- nexionisme het Nederlandsche volk voor heel de wereld deed hooren, lieten geenerlei twijfel aan hetgeen omgfng in het hart van ons volk. In geheel Nederland kwam het tot geest- driftige betoogingen van alle standen en van alle godsdiensten en politieke richtingen. Op 13 September 1919, werd in den Dierentuin in den Haag. door een overgroote en enthousisate menigte, die daar van heinde en ver was samengestroomd, eene motie aan genomen, welke uiting gaf aan den vasten wil om eendrachtig voor onze rechten op te komen, Bij deze de monstratie werd het woord gevoerd door Ir Alberda, thans voorzitter der S.D A P. en door Dr. Wibaut, een vooraanstand lid dier partij, die toen de onmogelijkheid aantoonden van ontwapening. Die motie, welke met overweldigende geestdrift werd aan genomen, was opgesteld door van Kol, eveneens een vooraanstaand lid der S.D.A.P., thans overleden. De Nederlandsche mannen en vrou- wen van allerlei geloof, richting en internationale sympathiën, uit alle la gen der bevolking samengekomen te 's Gravenhage op 13 September 1919, om mede namens de overgroote meerderheid hunner landgenooten te getuigen van den onverzettelijken wil van het Nederlandsche volk dat zijne rechten en landsgrenzen ongerept blijven overtuigd van den wensch der Ne derlandsche natie om, op den grond slag van eerbiediging onzer souverei- niteitsrechten, overleg te plegen met Belgische volk, teneinde met elkander in vrede en vriendschap te blijven leven Diep verontwaardigd over de pogin gen der Belgische annexionisten tot schending van Nederlandsche rechten en grenzen Verzekeren den belaagden Limbur gers en Zeeuwen van den steun van het gansche land en spreken het vertrouwen uit, dat de Nederlandsche regeering elke schen ding van 's lands rechten en grenzen met beslistheid zal blijven afwijzen. Dat was toch zeker een uiting van nationale waardigheid, van zelfbewuste kracht, van symphatie voor de bedreig de landgenooten en van liefde voor den geboortegrond, waarvan men de grenzen ongerept wenschte te hand haven. Hoe is het mogelijk, dat mannen, fn wier harten dergelijke gevoelens leven, op eenzijdige ontwaping kunnen aansturen. Zou een ontwapend, dus weerloos Nederland, op 13 September 1919 zich zoo krachtig hebben doen gelden of zou het nederig een vernederden knieval hebben moeten doen voor de groote mogendheden, die het lot van Europa in handen hadden? Ik kom thans tot het voornaamste doel van den nationalen bond «Het Mobllisatiekruis". Doelstelling van den Nationalen Bond .Het Mobiltsatiekruis" De Bond heeft ten doel om, zich houdende buiten partijpolitiek en ter zijde stellende verschil van stand en verschil van inzicht op godsdienstig gebied, aan te kweeken eenheid en saamhoorigheid tegenover gevaren van builen, levendig te houden en verder te ontwikkelen vaderlandschliefde en nationaliteitszin, alsmede het besef dat de eensgezindheid van ons volk en de groote krachtsuiting In de periode Augustus 1914—November 1918, ons Vaderland ten zegen is geweest en dat daarop met dankbaarheid kan, en moet worden teruggezien. De leden van den nationalen Bond .Het mobilisatiekruis" belijden dus dit beginsel, een beginsel, dat elk onbevooroordeeld Nederlander kan en moet belijden, ook al is hij vurig voorstander van den vrede. Zij zullen daarin worden gesteund en gesterkt door bijeenkomsten, waarin o.a. een spreker zal optreden, die 't doel van den bond nog eens nader zal toelich ten en tevens zal wijzen op de teeke nen, die hun invloed doen gelden op het vraagstuk, ap de ontwikkeling waarvan wij voortaan onze bijzondere aandacht zullen vestigen. Een dier teekenen is de actie die door anarchisten en communisten wordt gevoerd, om, door geweldadige omverwerping der bestaande orde de leiding in handen te geven van het gepeupel Hoe meer de partijen van orde d.z. de partijen, die voor verbe tering van toestanden en verhoudingen van het wapen der revolutie geen gebruik wenschen te maken, onderling verdeeld zijn, hoe meer de andere partijen aan invloed winnen. Het is daarom hoogstnoodzakelijk, dat de aanhangers van eerstgenoemde partijen uit hunne lethargie worden wakker geschud, of zoo dat niet noodig is, hunne werkzaamheid in een goede richting wordt geleid. Wij voldoen daarmede tevens aan de verplichting, die op ons rust om gevoelens van eenheid en saamhoorigheid ook in onze omgeving aan te kweeken en te bevorderen. Tegen wie moet onze actie worden gericht? Tegen de onverschilligen uit onze omgeving, waartoe de intellec— tueelen, helaas, voor een groot deel behooren en tegen de stuurlieden aan den wal. De onverschilligen stichten geen kwaad; het eenige kwaad, dat zij doen is verzuimen om het goede te doen. hoe hooger de onverschillige in maatschappelijk opzicht staat, hoe grooter het kwaad is, dat hij indirect sticht. De strijd tegen dezulken eischt geen bijzo idere tactiek; wij hebben alleen hunne belangstelling te wekken en levendig te houden voor het doel dat wij nastreven en al worden zij ook geen strijders in de voorste gele deren, er is al veel gewonnen, als zij In de reserve opgenomen kunnen worden. De stuurlieden aan den wal, de criticasters, daarentegen stichten wel kwaad; nog te meer, omdat zij criti- seeren onder 't mom van welwillende beoordeelaars, die allen het algemeen belang voorstaan. Criticasters geven hun oordeel ten beste In een gezelschap, waarvan zij weten, dat het daarvan niet afkeerig iszij criiiseeren niet om de zaak die besproken wordt te bevorderen maar om hun eigen doorzicht en beleid te demonstreeren, uit ijdelheid dus. Zij breken steeds afopbouwen kunnen zij niet, omdat zij daartoe gewoonlijk niet over de noodige ge gevens beschikken zonder zien daar van bewust te zijn, ondergraven en vernietigen zij. Hoe moeten wij ons tegenover deze beide categoriën gedragen? Als gij U bevindt in gezelschap van dergelijke personen, waar onderwerpen besproken worden, die ons beginsel raken, dan hebt gij niets anders te doen dan met een rustig, bezadigd woord te wijzen op die omstandig heden, die noodig zijn voor en invloed uitoefenen op de beoordeeling van het onderwerp, dat aan de orde is, daarbij zoo mogelijk de gegevens aanvoerende, waarovar het gezelschap blijkbaar niet beschikt. Men vermijde daarbij echter in overdrijving te vervallen, dan wel het karakter aan te nemen van een propagandist. Door op deze wijze te handelen, bereidt ieder lid in zijn omgeving den bodem, waarin later het uitgestrooide zaad tot ontkieming zal komen. Daar door zal worden gediend een staats belang van den eersten rang. Kameraden, deze taak te schoon. Wij, die in de mobiiisatiejaren deel uitmaakten van de Nederlandsche weer. macht, symbool van eenheid, saam hoorigheid en kracht der natie, wij, die op onze borst het teeken dragen ter herinnering aan de jaren, dat hef geheele volk één van hart en één van zin, alle belangen ondergeschikt wist te maken aan dat ééne overheerschen- de belang, ons zelfstandig volksbe staan ongerept te bewaren, wij willen gaarne nogmaals een offer brengen, thans echter een klein offertje, hetwelk daarin bestaat, dat wij onzen plicht als lid van den nationalen bond .Het Mobilisatiekruis" getrouwelijk zullen volbrengen. Ik weet, dat gij dat ver trouwen niet zult beschamen en daar. om wil ik er gaarne toe overgaan U het mobilisatiekruis op de borst te hechten. ADVERTENTIëN. EEN BEKWAAM voor de Onderwerk—afdeeling Goodyear, Mackay en Ago. Brieven onder No. der advert a. h. Bur. v. d. blad 44017 TE LEIDEN op eersten winkelstand te koop of onder voorwaarden te huur aangeboden: (hoekhuis), diep inloopend, groote étalage- ruimte, groot 134 M2. Brieven Calé „de Doelen", Breestraat 74, Leiden, 44071 Wij openen dadelijk in Uwe streek een distribu tieplaats en zoeken voor deze positie een be- trouwbaar heer als filiaalhouder. Beroep of woonplaats van geen be lang. Winst maandelijks f300—f500. Ook kan te genwoordige werkkring bij behouden worden. Geen winkel, geen reizen, geen kapitaalReflectan ten schrijven o. nr. 237 Advert. Kant. Janssens Co., Amsterdam C. Oor-, Neus- en Keelarts. SPREEKUUR in de Kliniek van het Wit-Gele Kruis vanaf a.s. Woensdag 44065 van halt 4 tot half 5. Schoenfabriek Baardwijk 44069 Tevens gevraagd van 14 of 15 jaar. Het Architectenbureau VAN REE BOSSAERTS te Waalwijk, zal De uitbreiding van het pakhuis van de firma J. Wildeman Co aan de Stationsstraat te Waalwijk. De aanbesteding zal plaats hebben ten kantore van den Be steder op Zaterdag 22 Febr. 1930, des namiddags ten 3 uur. Bestek en teekening verkrijg baar bij het Architectenbureau voornoemd, tegen betaling van f2.— (restitutie f 1. Inlichtingen verstrekt onderge- teekende. De Architect, 44070 ED. BOSSAERTS. De Architect A. N. J.SNIjERS te Raamsdonksveer zal namens den Heer J VAN HELVOIRT te Waalwijk op Maandag 24 Febr, as. des namiddags ten 6 uur in het café van besteder publiek aanbesteden Het verbouwen van de bestaande Zaal met verdere aanhoorig- heden. Bestek en teekening verkrijgbaar ten kantore van den Architect a f2.— Aanwijzing ter plaatse op den dag van besteding des n.m ten 3 uren. 44072 te Waalwijk, zai op Donderdag 20 Febr. 1930, des nam. 2 uur, ten ver zoeke en ten huize van L. VER HOEVEN, St. Chrispijnstraat 60 te Waalwijk, w. o. linnenkast, penantkastje, tafels, stoelen, spiegels, schilde rijen, klokken, fornuis, schoen makersgereedschap en werktafels, cocos, loopers, matten, gordijnen, glas, porcelein en aardewerk, alsook een partij hout. 44057 Te zien een uur voor den verkoop te Waalwijk, bericht, dat zijn ingezet: van den Heer P. L F TREFFERS te Capeile Koop 1. Het woonhuis, erf en tuin op f 4500.— Koop 2. De kweekerij met 2 schuren, warenhuis, trekkast, 600 losse ramen, rails en lorrie op f 4500 van Mevr, Wed. COHEN. Koop 3 op f 1300koop 4 op f800 koop 5 op f450 koop 6 op f1200.—, koop 7 op f 1100.44061 Toeslag Woensdag 26 Februari as, nam 2 uur in Stationskolfiehuis te Capeile. te Dussen, zai te Heusden in Café „Central" op Donderdagen 20 Februari 1930 en 6 Maart 1930, telkens nam 3 uur bij inzet en toeslag krachtens Art. 1223 B. W. Koop I. Huis, schuur en tuin te Genderen Meerhoel, kad. Eethen D. 1017. groot 13 10 aren. in huur bij den heer C. Vlot voor f 3 50 per week en bij den heer K. de loode voor f3.75 per week. Koop II. Weiland t. N v. Koop I kad. Eethen D. 1016. groot 76 60 aren vrij van huur. Koop III. Woonhuis met groote schuur en garage en tuin naast koopen I en II kad.EelhenD. 741, groot 22 50 aren. Koop IV. Weiland in het Aal. burgsche Veld kad. Eethen E. 18. groot 79 80 aren; vrij van huur. Koop V. Weiland Hakkeveid, kad. Wijk B 576. groot 1.38.30 hectarevrij van huur. Koop VI. Bouwland aan 't Lang pad te Genderen, kad. Eethen C 124 groot 41 50 aren, in hHur bij den heer H. Schreuders voor f 65 per jaar tot einde 1930. 44019 Koop VII. Bouwland Doornbos kad. Eethen C. 187. groot 1 88 hectare, in huur bij den heer H. Schreuders voor f350 per jaar tot einde 1930. Koop VIII. Bouwland in het Achterste Hoofd veld kad Eethen B 260. groot 68 30 aren, in huur bij den heer H. Schreuders voor f 110.per jaar tot einde 1930. Eigendom der Gebrs. van Wijk Breed bij biljetten gratis ver krijgbaar bij Notaris RIETRA v.n. te Waalwijk, zal bij inzet op Dinsdag 18 Febr 1930 en bij toeslag op Dinsdag 4 Maart 1930 telkens om 2 uur des nam. in Café „DE LINDEN- BOOM" van P. van Daelen te Waalwijk. aan de 2e Zeine te Waalwijk, Kad. Sectie B. 2723, ged. groot ong. 1512 M2. Het gebouw besiaat uit werk plaats, kantoor en ketelhuis en is voor andere doeleinden zeer geschikt. Behoorende bij het faillissement van den heer A, A. A. Sanders. Aanvaarding bij de betaling 15 April a.s. 44032 telkens des avonds om 8 uur. bij inzet in het Hotel „DE TWEE KOLOMMEN* te Waalwijk en bij toeslag in het Hotel VERWIEL aldaar, zal Notaris MIDDELKOOP te Capeile, ten verzoeke van de Erven Jac. Dekkers aldaar, in het openbaar Een allergunstigst in hel centrum van Waalwijk gelegen complex huizen, bestaande in een win kelhuis en vier burgerwoon huizen, plaatselijk gemerkt: Markt nr 17 en Stationsstraat nrs 1, 3, 5 en 7. De front breedte bedraagt 35 Meter, terwijl de diepte over 23 Meter, acht Meter bedraagt en over 12 Meter, vier Meter. De huizen worden aangeboden in drie koopen, waarvan combinatie bij den toeslag. Onder Waalwijk: IN SECTIE C. Koop 1. Een winkelhuis met woning, kadastraal gemerkt nr 734, groot 55 centiaren. In huur bij P Dekkers tot 1 October a.s voor f 7.—p. week. Koop 2. Twee burgerwoonhui zen, staande naast koop 1, kadastraal genummerd 677 en 678, respectievelijk groot 28 centiaren en 46 centiaren. In huur per week, respectie velijk bij J. Simons voor f3 25 en bij de Wed. Visschervoorf3 - Koop 3. Twee burgerwoonhui, zen, staande naast koop 2, kadastraal genummerd 1905 en 1906, respectievelijk groot 31 centiaren en 37 centiaren, in huur per week, respectie velijk bij J v Kuyk en bij de Wed. van Oostrum, beiden voor f 4.— 44033 brengen wij een schitterende film getiteld jj II 7 acten. pp O - RICHARD DIX, de populaire jonge sportman en athleet is nu bij de Mariniers 1 En RUTH ELDER, de eerste vrouwelijke Oceaan-vliegster, vervult de rol van de Generaaisdochter, die op den eenvoudigen Dix, die zich uit alle moeilijke situaties gered heeft, verliefd wordt. Zijn regiment gaat naar China en hier kunt U genieten van sensationeele gevechten met Chlneesche rooversbenden. Ook in haar eerste film vervult Miss ELDER de rol van een aviatrice. mr TOEGANG 16 JAAR. Plaatsbespreken ten zeerste aanbevolen. Tel. 66. Aanvang Zaterdag 8 u„ Zondag 6 en 8'/, n. KANTOORUREN VAN 9—12 UUR. DES ZATERDAGS VAN 9—11 JOUR. MOTIE, aangenomen bij de groote nationale be tooging in den Dierentuin te 's Gravenhage, op 13 September 1919. it> Waslu/iilr ■LOXOR BIOSCOOP. DE JANTJES VIN CHINA I I I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2