Toegewijd aan Handel, Industrie en Cemeentebeiangen. m STER-TABAK STER li "J NUMMER 18 ZATERDAG 1 MAART 1930. 53é JAARGANG. E! Dit blad YarachÜBt fOENSDAO «i ZATBBDAQ. Abonnemen tsprfl 8 per S maanden 155. (franco per poet door bet geheele rflk 1.40. Btlewn, Ingeaonden stukken, gelden, enk. franco te aenden aan den Ultgerer. ÜITGAVBt WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKEEIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. U. Telecr.-Adrea: KCHO. PrQa der Advertentlën 20 cent per regel; minimam 1.00. BQ contract flink rabat. Beclames 40 cent per regel. Ad verten tlön moeten Woensdag en VrQdag des morgen* om uiterlijk g uur in on* beult en.j VIERDE BLAD. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Febr. 1930, des nam. 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer E-Moo- nen. Afwezig de heer H. Donkers. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter zegt dat na afhandeling der agenda in geheime zitting nog en- kele punten zullen worden besproken, die zooals zal blijken nogal van.eenig belang zijn. AAN DE ORDE: Een en ander wordt voor kennisge ving aangenomen. Voorzitter. Naar aanleiding van dit rapport, waarin tot afwijzing van dit verzoek wordt geadviseerd, is door B. en W. besloten om aan de heeren Vrij te berichten dat wij geen termen aan wezig vinden om den raad voor te stel len een schadeloosstelling te verleenen. De raad kan zich met dit standpunt vereenigen. De kosten van het advies bedragen ƒ90—. Voorzitter. Het lag in mijn voorne men dit rapport in geheime vergade ring te behandelen omdat het advies liet voor openbaarmaking bestemd is. Aan de couranten zal een neutraal uit treksel worden verstrekt, waarin in groote trekken het advies is vervat. Maar het rapport zelf achten B. en W. beter in geheime vergadering te behan delen. Van Schijndel. Wanneer het hier iaat over een rapport over de plannen Van 'n nieuw raadhuis, dat in de ge meente gebouwd zal worden, waarin 'adereen belang stelt, waarom is het dan bezwaarlijk dit publiek te behan delen? Voorzitter. Het karakter van het rap- P°rt, de wijze waarop de plannen wor den beoordeeld, maken het niet voor apenbare behandeling geschikt en is ,et m.i. beter het in geheime vergade- r'ng te behandelen. De raad kan, na be spreking in geheime zitting, nog beslis sen, dat het rapport in openbare ver gadering diende te worden behandeld. v. Schijndel. Ik kan nog niet inzien welk bezwaar er kan zijn om hier aan publiciteit te geven. Ik zou er daarom een voorstel van willen ma ken om het rapport in openbare ver gadering te behandelen. Voorzitter. Zooals gezegd, kan de Raad zelf hierover beslissen als we 't straks in geheime zitting hebben be sproken. De heer van Schijndel gaat hiermee accoord. Wordt goedgekeurd. Rox. Ik vind het vreemd dat B. en W. nu met een voorstel komen om marktgeld voor de premiemarkten te heffen, terwijl men dit destijds in het belang van de zaak niet gedaan heeft. Voorzitter. Dit voorstel wordt thans gedaan, nu de marktcommissie een ervaring rijker is geworden. Het is I n.l. gebleken dat er boeren waren die hun heelen stal vee aan de markt brachten, met geen ander doel dan om maar zeker voor een premie in I aanmerking te komen. Wanneer nu voortaan een kwartje marktgeld ge heven wordt, zal men dit zoo gemak kelijk niet meer doen. Rox. Het is dus gedaan, omdat er misbruik van gemaakt werd. Voorzitter. Noem het liever 'n han dig gebruik, men wou er een dag- geldje mee verdienen. Het voorstel wordt hierna met al- gemeene stemmen aangenomen. (Zie het prae-advies van B. en W., afgedrukt in ons vorig nummer). Rox. Dit hangt vermoedelijk samen met het uitbreidingsplan. Ik vind dat de tijd nog niet geschikt is om nu reeds dergelijke kostbare verbeterin gen aan te brengen, enkel voor die 24 woningen die daar gebouwd zijn. Of worden daar in de naaste toe komst nog meer woningen gebouwd? Voorzitter. Uw conclusie is niet juist. Natuurlijk wordt die weg ook aangelegd met het oog op die 24 wo ningen, maar meer nog om daar een rechte straat te krijgen en te voorko men, dat men door die bochten in den tegenwoordigen weg zou gaan bou wen zooals in Baardwijk, dus niet op één lijn. Deze weg staat ook op het uitbreidingsplan en zal nu vanaf de Meubelfabriek recht door worden ge trokken naar den aanzet van de Pastoor Kuypersstraat. Voorloopig wordt er nog maar één tottoirband band gelegd en aan den anderen kant een. fietspad, verder zal er een rio- leering in worden aangelegd en de weg worden gelijk gemaakt en gelei delijk met puin worden verhard. De bedoeling is voorloopig niet meer kos ten te maken dan noodig is om de be woners aldaar een behoorlijk voet- en fietspad te geven. Vooraleer tot be strating zal worden overgegaan, zal de Raad hierover geraadpleegd wor den. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aan genomen. De Voorzitter zegt, dat de Raad nog een kleine formaliteit heeft te vervul len, welke jaren geleden verzuimd is. Aan Duquesnooy, die vroeger ambte naar in de botermijn was, doch reeds 10 jaar deze functie niet meer vervult is nimmer eervol ontslag verleend en zulks moet volgens wettelijk voor schrift toch geschieden. De Raad heeft hiertegen natuurlijk geen bezwaar. De heer v. d. Waerden vraagt of er nog geen ingekomen stuk moet be handeld worden. De Voorzitter zegt, dat het schrij ven van de Diaconie, dat de heer v. d. Waerden zal bedoelen, aanstonds in geheime vergadering zal worden be sproken. u^,iaÉ Hierna gaat de raad over in ge heime zitting. Uittreksel uit het rapport der Commissie van Aavits iiiZukc tn&euiuiut piunuen Kuuanuisbuuw. De Commissie, door den Raad inge steld om van advies le dienen bij de beuurdeehng der door de arcbiiccien Valk, Kropholler en Kiijncn ingediende scneibotiiwcipen voor een nieuw raad- buis, zegt in baar rapport, dat de uit- geiiuodtgde archnecieu zich in'l alge meen hcDOen gehouden aan het glo bale programma van eischen, dat voor bet door de gemeente gewenschie ge bouw is opgemaakt. lJe commissie is van oordeel, dat de ontwerpen over het algemeen zijn gebleven beneden de verwachting, die bij de bekwaamheid der medewcikers mocht worden gekoesterd. Zij schii)ft dit toe aan de bezwaren, die aaneen meervoudige opdracht vei bonden zijn en die zien hier zouden hebben ge wroken. De gegeven situatie biedt eigenaar dige moeilijkheden, waarmede de in zenders kennelijk hebben geworsield. Het beschikbare terrein heelt een breedte van bU M., waartegenover het Marktplein ligt met een breedte van 2b M. en een diepte van ÖU M. De oplossing Kropholler, die een aan drie zijden omsloten raadhuis plein vertoont, acht zij de meest radi cale, evenwel in alwijking van de in uitzicht gestelde mogelijkheden. In het plan Klijnen is het raadhuis zooveel mogelijk naar voren gebracht. Door de groepeering der verschillende gebou wen wordt wel een rijke werking ver kregen, doch de commissie vraagt zich at, of het raadhuisplein riet zal hebben ie dienen als uitbreiding van helzeer beperkte Marktplein en of dus een verkleining, hoe waardevol uitaesthe- lisch oogpunt ook, wel geoorlootd is. In het pian Valk is een machtige toren gebracht, om het gerekte pleinen complex te domineeren. De inzendingen bevestigen datgene, wat de commissie bij een bezoek ter plaatse reeds meende te zien, n.l. dat ter veikrijging van een werkelijk sehoone oplossing, het raadhuisplein breeder zal moeien worden, bij voor keur zoodanig, dat tegenover het ge rekte Markiptein een breeder plein ontstaat en dus een T—vormig com plex. Daartoe zou temeer reden bestaan omdat daarbij een waardevolle uitbrei ding van marktruimte wordt verkregen. In deze moeilijkheid zoekt de com missie de hoofdoorzaak van 't slechts betrekkelijke succes der inzenders. Nadat de commissie vervolgens een critische beschouwing heeft gegeven over ieder der drie ontwerpen, komt zij tot de conclusie dat geen daarvan, zooals zij zijn voorgelegd, voor uit voering kan worden aanbevolen. Zij acht het mogelijk dat, door ingrijpende wijzigingen van de plannen Kropholler en Klijnen, de bezwaren der com missie worden ondervangen. Bij ver- gelijking tussihen deze twee plannen achten zij de kansen op een belang wekkend resultaat bij het ontwerp Klijnen grooter dan bij het ontwerp Kropholler. Zij adviseert, den heer Klijnen de opdracht tot den stadhuis bouw t& verleenen, onder voorwaarde, dat deze bereid wordt gevonden om ernstig rekening te houden met de tegen zijn plan omwikkelde bezwaren en, na overleg met de commissie en nader in contact tredende tot de opdrachtgevers, een tweede ontwerp te maken. Naar wij vernemen heeft de ge meenteraad na bespreking den wensch te kennen gegeven, bovenbedoelde commissie van advies (Cornells Veih, dr, van Oelder, prof. de Qranpre Molieiè en Jan van der VaR) uit te noodigen in voltallige raadszitting een uiteenzetting van de verschillende ingediende plannen en de hierboven genoemde bezwaren Deze bespreking zal op een nader te bepalen Maandagmiddag plaats hebben. VERVOLG. PROVINCIAAL NIEUWS. Er is een zeker aantal niet- pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp testoppen. Laat hen het eens probee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een jpijp niet langer lastig vinden, maar het Be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot. ~C TABAK MAAKT VRIENDEN Bouwen in onze gemeente. Overal waar men z'n oog wendt breidt de woningbouw In onze ge meente zich uit. De Mr. v. Cooihstraat is vol, in de Putstraat verrijzen telkens nieuwe woningen, 't zelfde in de Burg Smeelelaan. Tnans trof ons speciaal de zeer smaakvolle buitenhuisjes die door den heer Henri van Hullen in de Kloostersteeg even voorbij den Watertoren zijn en worden gebouwd 't Zijn werkelijk allerkeurigste huizen, goed Ingericht en van een zeer mooi ype. Een drietal staan er reeds en naar wij vernemen is men weer in onderhandeling over een 30—tal Meter bouwterrein voor nieuwe woningen De heer van Es—van Loon bouwt een woonhuis aan de 3e Zeine rechts, terwijl ook vooraan reeds een nieuw dubbel huis bewoond is. Men ziet dat ook deze mooie weg wel de aandacht der bouwers heeft gelrokken, die zich ook hier reeds in 't bezit mogen verheugen van gas en water, terwijl electricileit bij zulk een groei dezer buurt wel niet lang op zich zal laten wachten. Ook In de le en 2e Zelne worden tal van boerdeiljen enz. gezet, zoodat met recht gezegd kan worden dat de bouwlust er in onze gemeente nog niet minder op wordt. Ontwaterlngs—plannen. Naar wij vernemen zullen door Ir. Kiügers binnen een dag of 14 de betrokken waterschappen, autoriteiten enz. bijeen geroepen worden ter be- sprekirg der plannen als in onze artikelen uiteengezet. Mgr. Diepen 70 jaar, Zooals wij bereids mededeelden hoopt onze Bisschop Mgr. Diepen, 12 Maart a.s. zijn 70in verjaardag te herdenken. Als hqlde-gave zal het diocees Den Bosch Z.ü H. eene bijdrage aanbieden voor de uitbreiding van ae gebouwen van het Klein—Seminarie. Zondag 9 Maart a.s. zal daarvoor in de Kerk eene schaal—collecte ge houden worden. E.H.B.O. Gisteravond werd in den Gildenbond alhier de laatste les gegeven van den herhalingscursus voor Eerste Hulp bij Bediijtsungevalien. Dr. Langermeijer, de leider van den cursus, dankie voor het trouwe bezoek en deelde mede, dat aan hen die met succes de lessen gevolgd hadden, later een diploma zal worden uitgereikt. Sociëteit Ons Genoegen". De sociëteit „Ons Genoegen", voor een 7—tal jaren te v.tn. Baardwijk opgericht, schijnt thans de inzii king die ze den laatsten lijd doormaakte door het minder drukke bezoek en 't bedanken van verschillende leden, te Doven te zijn gekomen. Een 8—lal nieuwe leden heeft zich aangemeld, zoodat de vereeniging thans wter ruim 20 leden telt. Woensdag j.l was door de sociëteit een feestavond georgani seerd, waarbij het er zeer vrooiijk toeging. Voortaan worden de wtke- iijksche bijeenkomsten op Donderdag avond bij W. v. Helvotrt gehouden. Vaste goederen Erven Dekkers. Bij den gisteren door Notaris Mid delkoop te Capelle in hotel Veiwiel alhier gehouden toeslag van de vaste goederen der Erven J. Dekkers, aan de Markt alhier, werd nadat koop 1, 11, Ui en IV (massa li en lil) waren aangeloopen, de generale massa ge mijnd door den heer H Sanders ie Oss voor de fi ma Canen aldaar, om er een handel ln manufactuien, confectie en meubelen in te vestigen. Concours-hipp que. Voor het op 2en Paaschdag alhier ie houden Concours hlpp que, waarvoor zeer groote belangstelling in paarden sport kringen bestaat is door het Centraal Comi in Nederland, een Wisselbeker uitgeloofd voor het beste t ij paard. Er zal naast het springconcours van de Vereeniging van Hindernis ruiters in Nederland, nog een groot spring concours, dat de hoogste eischen stelt, worden gehouden. Door de Concours Hipp'que-Ver- eeniging „Waalwijk'' werd tevens be sloten mede te werken aan de op richting van een Bond van Concours- Hippique Vereenigingen in Noord brabant. In het sprin-rnummer der Vereen, van Hindernis.ruiters zal door de Waalwljksche Vereeniging een speciale prijs worden uitgeloofd voor de best geplaatste cff cier of heerrijder uit Noordbrabant. Winkeliersvereniging. Het comiié, dat vorige week Vrijdag gekozen is en dat opdracht had nader te onderzoeken op welken grondslag alhier een wlnkeliers-vereeniging zou kunnen worden opgericht is gisteren avond in vergadering bijeen geweest. Naar wij vernamen is het comfé in die bijeenkomst op verschiller de punten tot overeenstemming gekomen en stelt het zich voor legen a s. Vrijdag opnieuw de plaatselijke wlnke- iters op te roepen en in die veigade- faaiwybscbe en Langstraatsche Courant* Ik 1. Ingekomen stukken. a. Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Toezending afschrift Kon. Be sluit van 27 Januari 1930, nr. 8, waarbij ongegrond wordt verklaard het beroep van het gemeentebe- j stuur tegen de vernietiging door Gedeputeerde Sta- tea van het raadsbesluit van 3 Mei 1929, waarbij medewerking werd geweigerd voor de aanschaf-., (lug van schrijfmachines voor de Nut's U. L. O.- j school. b. Van Gedeputeerde Staten. Toezending afschrift Kon. Besl. van 21 Januari 1930, wv. 16, waarbij goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit van 29 November 1929, tot vast stelling eener verordening tot wijziging van de verordening tot heffing van rechten voor het ge bruik van het slachthuis in de gemeente Waalwijk. c. Van W. H. Hens en J. H. J. van Iersel, alhier. Bericht, dat zij hun benoeming/herbenoeming tot lid der commissie vantoezicht op het gemeente lijk nijverheidsonderwijs, aannemen. d. Van den Directeur der R.K. Hoogere Han delsschool, alhier. Verslag der school over 1929. e. Van den Hoofdingenieur vart den Prov. Wa terstaat, 's Hertogenbosch. Advies omtrent het verzoek van de Gebr* A. A. Vrij te Utrecht om schadeloosstelling wegens door ben geleden verliezen bij het uitvoeren der bag- gerwerken in de haven, in verband met den ab normaal lagen waterstand. f. Van het Centraal Bureau voor Verificatie enz. der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, 's Gravenhage. Verslagen omtrent gehouden kasopnemlng en verificatie van de administratiën der gemeentebe drijven over het 4e kwartaal 1929. 8. Van Gedeputeerde Staten. Bericht van ontvangst van de hun in afschrift medegedeelde verordening tot wijziging der al- gemeene politieverordening der gemeente Waal- I wijk 1924, vastgesteld in de vergadering van 31 Januari 1930. h- Rapport van de commissie van advies voor do raadhuisplannen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van het Werkliedenreglement, in verhand met de Inwerkingtreding der Ziektewet. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot heffing van marktgeld voor aangevoerd vee op premiemarkten. i. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van terrelnstrooken langs de Eerste Zelne, voor ver breeding van den weg. -M

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 13