HaiWelsiiorflerinpBii. ir.) Buddemeiier i 10 i H. H. F abrikanten en Grossiers. stallige en dubieuse Gratis rechtskundig advies. De Rooij-Bsurgonjen. VL'MMER I ring het ontworpen schema voor te leggen. Het voornaamste punt zal wederom zijn de al of niet toetreding tot de R K. Middenstands-veneniging. Tegen deze aansluiting bleek het comiié geen principieele bezwaren te hebben, doch de contributie van 18 50 die aan deze vereeniging moet wor den afgedragen zal daarvoor een groot bezwaar blijken. In het algemeen voelde het comité, en ook zooa's uit de besprekingen bleek, de algemeene vergadering, meer voor een lage contributie om vooral zooveel m gelijk leden bij de vereeniging te krijgen die zich anders door de contributie zouden laten af schrikken. Waar er geen mogelijkheid bleek te bestaan om met een lage contributie bij de R.K. Middenstands- vereeniging aan te sluiten, achtte de meerderheid van het comité het wen- schelijker nog niet tot aansluiting bij den R.K. Middenstandsbond of een anderen landelijken bond te adviseeren. De vergadering, welke as. Vrijdag avond zal worden gehouden, zal dus over deze aangelegenheid definitief hebben te beslissen. In ieder geval wordt, gezien de algemeene belangstelling, tot oprichting van een winkeliers-vereeniging, zij het dan vootloopig plaatselijk, geadvi seerd. De stem van de reus. Wij vestigen er nog even de aan- dacht op dat morgen de auto van Philips, waarop een installatie is aan gebracht waardoor gramaphoonmuzit k wordt voortgebracht en welke installatie om de groote geluidsterkte „de stem van de reus" wordt genoemd, onze gemeente zal bezoeken. Schoenen. Invoer In Januari 1930: 230 506 paar ad f483 528 tegen 2 15 248 paar ad f540.381 tn januari 1929 Uivoer in |anuari 1930' 27 003 paar ad f 150 703 legen 27.710 paar ad f 169817 in januari 1929 DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's. Hongersnood in China, drukte te Berlijn. Tunnel ingestort, Doetinchem vanuil de lucht, Groningen vanuit de lucht. Luchtfoto van de jaarlijksche rugby match, Benzinetank ontploft, Het linleschio „Eisass" buiten dienst, Het s s. „Mil iChen" in brand, Race wagen. Ktrvervolging in Rusland, De troebelen in China. Het sorteeren van spoorwegkaar jes, Een demonstralie in de luent Uit het door burgeroorlogen verscheurde China, een vijftal foto's, Een 5 tal foto's van de Duitsche stoom boot „Europa". Tekst: Als de oogen open gaan, uit het Amerikaansch. door H. B. v. d. Sande, Hellas en de Hellenen, art. en 6 foto's. Wat er tusschen kwam door j. D. Degreef. De sport der Koningen, artikeltje en 5 foto's. In Friesland op schaatsen, artikel en 4 folo's. Een gelukkige vergissing, door Marie Tné èse. Rijmkroniek door R IJmer. Vogelvrij, door J S. Fletcher, Piet Konijn. Van den vroolijken kant, en de uitslag van onze 450 guldén prijsvraag. WIJ WACHTEN U. Het is nu ongeveer negen en dertig jaren geleden, aat Z H. Paus Leo XIII zijn beroemde en nooit volprezen Encycliek „Rerum Novarum" hellicht deed zien. Na eerst gewezen te hebben op den veranderden maatschappelijken toestand en op de zieke plekken in onze samenleving, gaf Z. H. ook de middelen aan om op den toestand te verbeteren. De noodzakelijke verbete ringen behoorden op de eerste plaats aangebracht te worden voor de arbei ders, de meest economisch zwakken. Maar de arbeider mocht niet lijdelijk toezien, hem werd voorgehouden zich te organiseeren, opdat hij in staat zou zijn zelf mede te werken aan de noodzakelijke verbeteringen. Met aandrang spoctde Z. H. tot organisatie aan. Negen en dertig jaren geleden klonk deze machtige sttm van den Vatlcaan- SChen Heuvel. Na 't roemrijk afsterven van dezen Arbeiders Paus hebben anderen, Pausen en Bisschoppen, voortdurend gewezen op het groote belang en den maatschappelijken plicht om zich te organiseeren. Mogen wij nu, na negen en dertig jaren tevreden zijn wat betreft het aantal ongeorganiseerden is nog veel te groot. Is organisatie dan runlet meer zoo noodig. zou men kunnen vragen. Is de toestand van de arbeiders dan van dien aard geworden, dat er niets meer te wenschen is En de geheele samenleving' hoe is het daarmede gestald, is dat alles in orde Op deze vragen zal wel niemand bevestigend durven antwoorden De noodzakelijkheid van organisatie is op den dag van vandaag grooter dan ooit. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft op den laatst gehouden Katholiekendag te Tilburg zeer nadiukkelijk gezegd, dal het meer en meer een maatschap pelijken plicht wordt om zich teorga niseeren. Organisatie is hard noodig cm te zorgen dat de arbeider onder behoorlijke omstandigheden kan leven, en dat er gezorgd wordt, dat de arbei der met eentge gerustheid den ouden dag kan tegemoet zien. Organisatie is noodig, om de af hanktlijkheid van den arbeider zoo klein mogelijk te doen zijn. Door een goede sociale wetgeving is de afhan kelijkheid van den arbeider kleiner dan vroeger. De ontwikkelling van 't economische leven echter, de concentratie in htt bedrijfsleven, de economische machts vorming volgens wetenschappelijke systeem, heeft den arbeider in een meer afhankelijke positie geplaatst. Organisatie is verder noodig. omdat in onze samenleving alles zich meer en meer op principieele wijze ont wikkelt. De principieele scheidingslijn wordt steeds scherper getrokken. En naar mate deze strijd zich toespitst, wordt de eisch om georganiseerd te zijn dringender. Geen enktle organi satie beoogt voor hare leden de be. hartiging van de suffeiijke belangen alleen. Eike organisatie, of zij socialistisch communistisch of Katholiek is, streef' naar de verwezenlijking van haai ideaal, de maatschappij ie hervormer door de beginselen welke zij voorstaat deze te doen doordringen en te beleven in geheel het maatschappelijk leven Aan dezen strijd mag ztch geen enkrle Katholiek onttrekken, allerminst de Katholieke arbeider. Het individu is tot niets in staat, dat komt nooit duidelijker uit dan thans Georganiseerd Is men in staat om directe verbelerin gen aan te brengen en in te werken op de samenleving. De organisaties ktijgen dan ook steeds meer beteekenis. Men behoeft maar te letten op dt uitvoering van de ziektewet, die voor het grootste gedeelte uitgevoerd gaai worden door de volwaaidtge dediijfs- vereeniging, dus door de organisaties van arbeiders en werkgevers. In het verleden heeft de organisatie bewezen een heilzaam insti'uut te zijr voor de arbeiders. Vele vruchten zijn hun in den schoot gevallen. Aan de emancipatie van den arbei dersstand is hard gewerkt en met succes. In de toekomst zal de taak van de arbeidersbeweging niet mindi r groot en belangrijk zijn. Ook voor dt toekomst staan er voor de arbeiders groote belangen op het spel. De emancipatie, waarvan hierboven gesproken werd. is rog niet voltooid, integendeel, maar laten wij het niet vergeten aan die emancipatie behoort ook de arbeider zelf mede te werken. Wij eischen voor de arbeiders een goed bestaan, maar willen daarnaast niet onverschillig staan tegenover de maatschappelijke hervormingen Voor de materieeie en idieele belangen behartiging moet men georganiseerd zijn, de eenling vermag niets, absoluut niets. En tot slotis het kameraadschap pelijk om den een de tff:rs te laten brengen en den anderen te prt fiteerer zonder dat hij een duit in het zakje doet Is dat de solidariteit waarvan wij zoo dikwijls spreken Elke ongeorganiseerde arbeider moet bij eenig nadenken toch tot de slotsom komen, dat hij zijn plicht ten opzichte van zijn medearbeiders, ten opzichte van zijn gezin, ten opzichte van de maatschappij niet begrijpt. Katholieke arbeiders, en vooral gij jongeren, kent Uw plicht. Uw georganiseerde makkers reiken U de band. Sterk de uwe toe. Sluit U aan bij dat groote arbeiders- leger. Kent Uw plaats en doet Uw plicht Wij wachten U 's Bosch. F. H. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid Oer Red.) WelEd. heer Jan Tieten. Redacteur Echo van het Zuiden. WelEd. Heer 1 Dat er bezwaren zijn tegen gemaakte plannen voor waterafvoeren doorspoe ling te Waalwijk, is juist geen wonder. Bij het kleinste plan k>mt men er meerdere tegen. Tegen één genoemd bezwaar, nl. dat een woning zou moeten worden gebouwd en een wachter aangesteld, is wel iets te zeggen. Niet alleen dat die werkzaam heden aan het Kanaal 's Bosch Drongelen tegen een kleine vergoeding zouden overgedragen kunnen worden aan een ambtenaar van 's Rijks Water staat of aan particulier of polderbode, toch acht ik zoo'n groot bezwaar meer voor den dag gehaald om be zwaar te maken, dan om het plan te dienen. Hoogachtend, W. en B. SPORT. Burger Ruitersport Vereeniging. Was de Burger Ruitersp ortvereeni- ging het vorig jaar, toen ze opgericht werd, aangewezen op de wedstrijden die toen reeds vaastgesteld waren door andere vereenigingen en hebben toen vele burgerruiters als lid der B.R.V. kunnen deelnemen aan de door de K. M.S.V. georganiseerde cross-countries etc., thans heeft de B.R.V. haar eigen programma opgesteld en dit jaar in alle deelen van het land wedstrijden voor burgers georganiseerd. De eerste was een cross-country in Brabant en wel in de omstreken van Vught. Een bij uitstek voor dit doel geschkt terrein werd door den kapitein J. Doorman te Den Bosch gevonden en de B. R. V. mag zich gelukkig prijzen dat de heer Doorman zich voor het uitzoeken en organiseeren daarvan zooveel moeite heeft willen geven. Het parcours liep door fair heideterrein, afgewisseld door perceelen opgaand hout en bosch. De hindernissen bestonden uit eenige hek afsluitingen, slooten en wallen. Bij zonder aardig waren de beide hinder nissen met één sloot vóór en één achter een wal. Moeilijkheden behoefde deze cross voor geen ruiter op te leveren, hetgeen na afloop door allen die gere den hadden, ten volle bevestigd werd. Ieder deelnemer was na het volbrengen van den rit buitengewoon tevreden over het uitgezochte parcours. Ingeschreven hadden 22 deelnemers, waarvan 16 startten. Vele ruiters die we zeker on der de deelnemers verwacht hadden, bewogen zich te voet door het terrein en gaven op deze wijze blijk van hun belangstelling. Bij de eerste door de B.R.V. voor burgers georganiseerde cross wilden dezen het blijkbaar nog eens aanzien, doch na afloop bleek dat voor velen het ijs thans gebroken is en zij, die nu een afwachtende houding aannamen, een volgend maal zeker tot de deelnemers zullen behooren. De deelnemers behoorden vrijwel al le tot de vaste cross-rijders. Dat er dus snel zou gereden worden, was te voor zien. Het ongeveer 3800 M. lange par cours, met zijn vele wendingen en veel stukken, waar men geen groote snel heid kon ontwikkelen, werd door den heer J. Stevens met Capel in 7 min. 44 sec. gereden, die hiermede den eersten prijs bemachtigde; op hem volgen als 2 en 3 de heeren V. Verschuuren met Rebika en A. Vlielander met Tarqui, ieder in 8 min. 3 sec.; op hem volgde als 4e de heer Krstel in 8 min. 38 sec., terwijl de 5e en 6e prijs gedeeld werd door den heer J. de Gruvter met Dolby en den secretaris der B.R.V. met Escar- got, beide met 8 min. 58 sec. De dame, die het snelst het parcours had afge legd, was mej. D. Verschure met Kil- donan in den tijd van 9 min. 54 sec. In „de Hut", waar de prijsuitdeeling plaats vond, reikte de heer D. J. Cou- vee, als bestuurslid, bij afwezigheid van den voorzitter der vereeniging, met een begeleidend woord de prijzen uit en wenschte de prijswinners geluk met het door hen behaalde resultaat. GEMENGD NIEUWS. Zijn meisje met een mes gestoken. Gistervond omstreeks half 11 heeft een zekere M. achter de R. H-B.S. te Amersfoort gepoogd zijn verloofde S. O. met een mes te vermoorden. De oorzaak tot dezen moordaanslag was gelegen in de jaloezie van M. Zijn meisje had n.l. een brief ont vangen van een kennis, die zich op zee bevond. Zij liet dien brief aan haar verloofde lezen, die over den in houd er van zoodanig in woede ont stak, dat hij met een mes poogde haar te vermoorden. M. bracht het meisje steken toe in de rechterzijde en aan haar bovenarm, toen zij zich trachtte te verweren. Op haar hulpgeroep kwamen men- schen aangeloopen, die haar in het H.B.S.-gebouw binnendroegen, waar de ijlings ontboden geneesheer, dr. S., haar verbond. Door een ziekenauto werd het meisje later naar haar ouders in de G. van Stellingwerfstr. vervoerd. De dader is gearresteerd. Auto bij Schiphol te water geraakt. Ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting is nabij den Schiphol dijk een auto in de Ringvaart gere den. Een boerenknecht, die het ongeval zag gebeuren, rende naar de plaats des onheils en mocht erin slagen door zich gekleed te water te begeven en een ruit stuk te slaan, de dame, die alleen in den wagen zat, hieruit te trekken en behouden aan wal te bren gen. De dame, mej. S. uit Hilvresura, bekwam slechts een paar verwondin gen door glasscherven. Jongetje onder een auto geraakt. Toen hier enkele kinderen aan het spelen waren achter een stilstaanden auto, kwam een vrachtauto van de houtzager^ te Oudkarspel de straat doorrijden. Juist op het oogenblik, dat de vrachtwagen den auto passeerde, wilde het 5-jarig zoontje van den heer C. B. de straat oversteken, waar bij hij onder den vrachtauto raakte. In zorgwekkenden toestand werd het ventje naar het ziekenhuis te Alk maar gebracht, waar het aan de ge volgen is overleden. Gisteravond hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van den architect E. V. aan den Utrechlfchen straatweg te Hilversum. Toen de heer V., na omstreeks halt acht met zijn familie te zij uitgegaan, tegen half elf terugkwam, zag men dat een groote ruil was Ingedrukt. Bij nader onderzoek miste men een be drag van f700 en een aantal voor werpen van waarde. Bovendien waren verscheidene meubels door elkaar geworpen en ongeveer alle kasten en laden doorgesnuffeld. Mevrouw Hinchcüffa. de echige noote van den bekenden Engelschen vlieger, die op 13 Maart 1928 met een dochter van Lord Inchecape rachfe den Atlantischen Oceaan van Engeland naar Amerika over te ste ken, en van wien niets meer werd gehoord, heeft, volgens het Vad., voor het hooggerechtshof doen verzoeken den dood van haar echtgenoot te doen vaststellen. Zij werd c fficieel weduwe verklaard. Mevrouw Htnchcl ffe is een Neder- landsche en heeft twee dochtertjes. Te Rome heeft een plotseling krankzinnig geworden arbeider in zijn woning zijn vrouw, zijn dochter en zijn 25 jarigen zoon in hun slaap door revolverschoten gedood. Toen de overige bewoners van het huis toeschoten, vuurde hij ook op hen verscheidene schoten af. Ten slotte doodde hij zlchztlf. Het misdrijf in Bennekom. Aangaande het misdrijf. Donderdag middag bij Bennekom gepleegd en waarbij de 21 -jarige verpleegster T. Kopeiberg is gedood, meidt men nog het volgende De beide meisjes, die een dag vrijaf hadden, ontmoetten op een kruispunt van twee zandwegen een hun onbe kenden man, die tegenover haar open bare schennis der eer baarheid pleegde. Zij schrokken en namen de vlucht, achtervolgd door den man die haar inhaalde, haar met een dolk bedreigde en dwong, aan den rand van eer. zandweg te gaan zitten. Daarna ver greep de kerel zich aan mtj. K. Haar vriendin trachtte haar te bevrijden en den man zijn dolk af te nemem dit gelukte haar echter niet en zij rnoest het aanzien, dat mej. K door den onverlaat met dolksteken werd gedood. Zij zelf kreeg eenige wonden, waaruit zij hevig bloedde Zij kon echter nog de vlucht nemen, achtervolgd door den man. Luid gillend rende het meisje het bosch door en ontmoette een boschwachter, die haar in bescherming nam. De moordenaar ging op de vlucht Het bloedende meisje werd door den boschwachter naar het dorp ge. bracht. Ztj was niet meer in staat het lijk van haar vriendin aan te wijzen. Toen z|j was geholpen, trok de po litie met den boschwachter op onder zoek uit en vond het lijk. Het parket uit Arnhem wasspoed'g ter plaatse met den politie deskurdige dr. Hesselink tot het instellen vaneen onderzoek. Daar de duisternis was ingevallen kon er ter plaatse niet meer worden gefotografeerd, zoodat de justitie het lijk onder bewaking ter plaatse achterliet. Het lijk zou van ochtend naar Arnhem worden ver- voerd en door dr. Hulst uit Leiden gerechtelijk worden geschouwd. Hel onderzoek naar den dader is krachtig aangepakt en zij, die inlichtingen, zelfs de geringste, in dezen kunnen verstrekken worden dringend uitge. noodigd deze ter kennis van de poli tie te brengen. De begrafenis van een ongekroonde koning." Op het centrale kerkhof te Boed». pest speelde zich Maandag opgewon, den tooneelen af ter gelegenheid van de teraardebestelling van den Zaterdag overleden zigeuner-violist Bela Raditsj Ue begrafenis had geWcldige belang! stelling getrokken, voornamelijk als gevolg van de aankondiging, dat aan het graf 5U0 bekende zigeuner-muzi. kanten zouden spelen, ten einde aldus hun „ongekroonden koning" de laa eer te bewijzen. Reeds uren voordal de op 2 uur bepaalde bijzetting van het stoffelijk overschot zou plaau vinden, had zich een menschenmenigte van IÜÜ UUÜ personen verzameld. Aan vankelijk waren er slechts 70 politie, agenten aanwezig; later weidde politie, macht echter versterkt tot 300 man van wie 80 bereden agenten. Doch ook deze b.ektn tegenover het opdringende publiek volkomen machteloos te zijn. Er ontstond een ontzettend gedrang op het kerkhof, waatbij grafsteenen werden omverge worpen en grafheuvels platgetrapt. De microphoon, die voor de ui/- zending van de plechtigheid was opgt hingen, werd afgerukt,candelabits werden omvergestooten en zelfs de lijkkist liep een oogenblik gevaat, zoodat een viertal poluitbeambien de grootste moeite gehad heeit haar be houden de rouwkapel binnen Ie voeren, alwaar door een geestelijke een lijkrede werd gehouden. Vervolgens werd de kist ten grave gedragen. De familieleden mochten et tengevolge van de overweldigende drukte, niet in slagen in de nabijheid van de groeve te komen en van de 500 aanwezige zigeuners bei eikten et slechts een 30 tal het graf, terwijl de overigen fn het gedrang bleven steken, waarbij hunne muziekinstrumenten ineengedrukt weiden. Na het einde der plechtigheid begon de wanorde eerst recht en de chaos was weidra zoo groot, dat een reddugs- brigade moest worden gen quireeid, Er werden tijdens het geuiarg 14 personen zwaar gekwetstzij zijn allen in hei ziekenhuis ter verpleging opgt' nomen. Het aantal licht gewonden Is oij benadering niet vast te stellen. De begrafenisplechtigheid zelve kon eeisl tegen zes uur des avonds een aanvang nemen. ADVERTENTlëN. Wenscht U eene vlugge, zaakkundige en billijke be handelingvan Uwe achtera Wendt U dan in vertrouwen alleen tot de Vennootschap Tuinstraat 46 J1LBURG met mn pruimtabak vandoor!" J H Bes! fe begrypert, zoon pakje J erg verleidelijk. rl) boor!" Grossier voor Waalwijk en Omstreken J.WNO -6GON sworn.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 14