Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 8 ROODE ROZEN. u mil! flccoontantswemzaainleilea n Belasiifzakei. ZIEKTEWET. FEUILLETON HEEREN-BAAI rkomèfi r c@mjÏ3SS" I NUMMER 18. ZATERDAG 1 MAART 1930 63e JAARGANG M ;e Vil runt] ienit Bil! ton, liem wets Dtt blad Torechïnt WOHN8DAO en ÏATBÏDAÖ. AbonnemontaprtJ b per 8 maanden f 1.25. Franco per poet door bet gebeele rflk 1.40. Brieten, Ingezonden stukken, gelden, era. franco te aenden aan den UltgeTer. UITGA VB i WAALWIJK80HE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELES. Tekioom No. SI. Telefr.-Adre»: KCHO. PrQa dn 20 pent per regel; mlwtimiin UH BQ contract flink rabat. Beclamee 40 cent per regeL Advertenttën moeten Woensdag en Vrfldag dee morgens om alterl|k t nag. ia oaa Mi DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. in verband met het in werking tre den van de Ztekiewet op I Maan 1930, volgt hieronder een uiteenzetting van de voornaamste bepalingen dier wet en een opsomming van de op werkgevers en aibetoers rustende ver pucnnngen, voor zoover atihans de werkgevers zijn aangesloten en de arbeiders verzekerd zijn bij de Zieken kas van den Raad van Arbeid te Tilburg. Tegen geldelijke gevolgen van ziekte zijn verzekerd de aroeidcrs, die legen een loon van niet meer dan f 3ÜÜ0 per jaar in een onderneming werk zaam zijn. In het kort komt het hierop neer, dat alle arbeiders, die in een onder neming (dus niet in particulieren dienaij werkzaam zijn en voor wie de werkgever verplicht is zegels te plak- ken, uok verzekerd zijn ingevolge de Ziektewet. Niet verzckeid zijn dus Dienstboden, dagmeisjes, werksters, enz. tiet ziekengeld bedraagt 80 pCt. van het dagloon van den verzekerde, gaai \n op den derden dag nadat hl] on geschikt tot weiken is geworden en wurdt gedurende ten hoogste 6 maan* den uitgekeerd. De genuwde verzekerde heeft by zwangeucnap recht op zukengeid ten bedrage van lOO pCt. van hel uagloon vanat den dag, waarop zij een verkla ring van een geneeskundige of vroed vrouw kan overleggen, inhoudende, dat haar bevalling waarscnijnlqk bin nen een tijdsverloop van zes weken zal plaats hebben. De gehuwde verzekerde heeft bij bevalling recht op ziekengeld ten be drage van 100 pCt. van hei dagloon, vanaf den dag der bevalling tot het einde harer arbeidsongescniktheid, ectner gedurende ten minste 6 weken en ten nojgsie gedurende 6 maanden na den dag der bevalling. Voor zoover daarin niet uit anderen hooide is voorzien wordt aan de ge huwde verzekerde in geval van beval ling behandeling door een geneeskun dige of vroedvrouw verleend vanwege Zoo gauw hebt U kou 1 gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. van „De Echo van het Zuiden." door vtms^j HEDWIG COURTHS-MAHLER. 19. ..Je moet me verontschuldigen, Gerlinde. Ik was 's morgens eerst tot de reis besloten en wilde je niet sto ren". „Waar was je dan?" „In de residentie". „O! ik dacht, dat je naar Berlijn was gegaan om Henning te bezoeken. Hadt je wat belangrijks in de resi dentie te doen of heb je alleen maar je vriend von Waldow een bezoek ge bracht?" ..Beide, Gerlinde. Je zult alles da delijk hooren." Gravin Gerlinde knikte glimlachend Het kwam haar in het geheel niet Heer belangrijk voor om te hooren, wat hem naar de residentie gevoerd bad. Zy wees hem een fauteuil tegen over haar aan. „Ga toch zitten je hebt toch wel weinig tijd voor mij. Ik heb de uren tot je terugkomst geteld en die vervelende Heilmann heeft me niet eens bericht, dat je getelegrafeerd badt. Ik hoorde het toevallig, toen hij en voor rekening van de ziekenkas van den Raad van Arbeid. Over de Zondagen wordt geen zie kengeld uitgekeerd. Voor de bereke ning der premie en de vaststelling van het ziekengeld komt het dagloon, het- wels meer dan 8 gulden bedraagt, voor dat meerdere niet in aanmerking. De premie wordt door den werk gever betaald echter heeft deze het recht een gedeelte hiervan van het loon van den verzekerden arbeider af te houden. De premie bedraagt in het algemeen 2.3 pCt. van het verzekeringsplichiige loon. Voor de ondernemingen waarin door arbeiders onder hoogere dan nor male temperatuur moet worden ge werkt of waar arbeiders voor de be drijfsuitoefening met scheikundige stoffen in aanraking komen, bedraagt de premie 3.4 pCt. Voor 't hoogovenbedrijf en de my- nen bedraagt de premie 4 9 pCt. Van het toon van den arbeider mag als verplichte bydrage in de premie niet meer dan 1.15 pCt. worden af gehouden. De arbeider is verplicht te zorgen binnen 24 uur nadat hy tengevolge van ziekte arbeidsongeschikt is gewor* den, zich by de ziekenkas van den Raad van Aroeid aan te melden door het indienen van een ziektemeidings- formulier, hetwelk althans voor wat het gebied van den Raad van Arbeid te Tilburg betreft ten kantore van dien Raad van Arbeid, op alle post kantoren en hulpposikantoren binnen diens gebied verkrygbaar is. Dit formulier moet na volledige invulling en onderteekening en indien mogeiyknadatde behandelende genees heer daarop zijn aanteekening heeft gesteld of daarbij een betreffende ver. klaring heeft gevoegd, weer ter. kan- tore van den Raad van Arbeid, op het postkantoor of hulppostkantoor inge leverd worden. Het is voor den arbeider van het grootste belang er voor te zorgen, zij met een boudeerenden glimlach. Hij was gaan zitten. Zijn vriende lijke oogen keken haar vertrouwelijk aan. „Heilmann had er zeker geen ver moeden van, dat mijn terugkomst je zoo interesseerde, anders had hij het je wel gemeld." „Misschien ook niet. Heilmann is een knorrige, bittere man, wien elke moeite te veel is", zeide zij ontstemd. De graaf lachte. „O neen, Gerlinde, nu ga je te ver in je verbolgenheid. Heilmann is on vermoeid bezig en geen arbeid is hem te veel. Dat kan ik beter beoordeelen dan jij. Hy is alleen iemand, die wat grof en ontoegankelijk is, maar eer lijk en trouw als geen ander. Je moest eens hooren, met hoe grooten eerbied hij van je echtgenoot spreekt." „Ja, ja, Rochus heeft hem als een schoolkind behandeld. Maar laten we daar niet verder over spreken, het is te weinig belangwekkend." Graaf Rainer boog toestemmend. „Laat ik nog eens mijn vreugde te kennen geven, dat ik je juist van daag in een licht costuum zie. Ik weet immers, hoe moeilijk het je valt den rouw af te leggen. Je huwelyk met Rochus was zoo harmonisch, dat zyn dood een smartelijk, onherstelbaar verlies voor je geweest is. Maar je bent nog te jong om je le ven in kommer door te brengen en ook de hevigste smart verbleekt door den tijd". Zij keek hem met een blik aan, dien hij niet kon verklaren. En met een zachten zucht zei zij dat het ziektemeldingsformulier een doktersverklaring bevat, omdat daaruit alleen kan biyken, dat hy zich onder geneeskundige behandeling heeft ge- ste'd. Om nameiyk aanspraak op zieken geld te kunnen maken is het nood- zakeiyk, dat de verzekerde geneeskun dige hulp inroept en zich gedurende het geheel verloop der ziekte onder geneeskundige behandeling blijft stel len. (Art. 50 le lid sub d. der wet) Het ziekengeld wordt uiterlijk inde kalenderweek, volgende op die waar over het verschuldigd is, uitgekeerd Werkgever is ieder, die een of meer arbeiders by een onderneming in dienst heeft. Een onderneming is een zaak, die met winstoogmerk gedreven wordt. De werkgever is verplicht le Binnen 30 dagen naonderschei- deiyk 1 Januari en 1 Juli van elk jaar aan den Raad van Arbeid aangifte te doen volgens het daarvoor vastgesteld formulier van de arbeiders, die gedu rende het voorafgaande half jaar in zyn dienst tegen een loun zijn werk zaam geweest en het aan elk hunner uitbetaalde loon. De werkgever, die nalatig is aan deze verplichting te voldoen, is ver plicht aan den Raad van Arbeid te vergoeden het ziekengeld, waarop de in zyn dienst w'CAuaacv zijnde arbei. ders aanspraak maken of gemaakt hebben, ten aanzien van arbeidsonge schiktheid tengevolge van ziekte, ont- staan vóór of op den dag der aangifte of der ambtshalve gedane inschrijving. 2e. Alle gevraagde inlichtingen ten behoeve van de uitvoering der ziekte wet, zoowei schrifieiyk ais mondeling, aan den Raad van Arbeid of de door dezen aangewezen ambtenaren te geven binnen den gestelden termijn. 3e. Op de z.g. losse arbeiderskaar- ten van de in zijn dienst werkzaam zynde losse arbeiders bij het einde van het dienstverband te vermelden den tydsduur van het dienstverband, verdiend loon en deze aanteekening te onderteekenen. 4e. Na vaststelling van het door den werkgever aan den Raad van Arbeid ingevolge de Ziektewet ver schuldigd premiebedrag, dit bedrag te betalen binnen den vastgesteiden ter mijn. Niet voldoening aan deze verplich ting geeft den Raad van Arbeid de bevoegdheid de premie bij dwangbe vel in te vorderen met by.rekening van 5 pCt. rente over den verstreken ter mijn en de op de invordering vallende vervolgingskosten. Het niet naleven dezer verplichting is voorts strafbaar met een geldboete van ten hoogste f 100 of hechtenis van ten hoogste een maand. 5e. Na ziekmelding van een in zijn dienst zynden arbeider aan den Raad van Arbeid of de door dezen aange wezen ambtenaren alle gevraagde in lichtingen betreffende het dienstver band en genoten loon te verstrekken 6e. De arbeiders in zijn dienst de gelegenheid te geven tot het uitoefenen van de hun by of krachtens de Ziek tewet toegekende bevoegdheden en lot het nakomeri van de hun bij of krachtens deze wet opgelegde ver plichtingen. De arbeider is verplicht: le. Aan den Raad van Arbeid of aan de door dezen aangewezen ambtenaren hetzij mondeling of schrifieiyk alle gevraagde inlichtingen ten behoeve van de uitvoering der Ziektewet binnen den gestelden termijn te geven. 2e. Indien de Raad van Arbeid zulks noodig oordeelt zich te onder werpen aan een door een door den Raad van Arbeid aangewezen genees kundige In te stellen onderzoek, zich te laten opnemen in een daartoe aan gewezen inrichting en in het algemeen de voorschriften van dien geneeskun dige, welke strekken om een genees- KANTOREN: T1L B U R Q Zomerstraat 1B. Telephoon 1625. EINDHOVEN, Stratumsche Dyk 2A. Telephoon 3717. ECHTE FRIESCHE ZOSOstpwta» kundig onderzoek te kunnen instellen, op te volgen. 3e. Binnen 24 uur nadat hij ten gevolge van ziekte arbeidsongeschikt is geworden het ziektemeldingsformu lier volledig ingevuld en onderteekend in te leveren. 4e. Direct na zyn herstel van een ziekte den Raad van Arbeid daarvan mededeeiing te doen door inlevering van een z.g. gezondmeldingsformu- lier. 5e. Wanneer hy tijdens zyn ziekte van den werkgever, van eenige andere verzekering of van een ziekenfonds loon of eenige uitkeering ontvangt, daarvan by de ziekmelding mededee* ing te doen onder opgave van het bedrag. 6;. By ziekmelding op te geven wan neer hij het laatst ziekengeld heeft ge noten en van welk orgaan. 7e. Tijdens zijn ziekte moet hy zich onder geneeskundige behandeling stellen en de door den behandelend geneeskundige gegeven voorschriften ter bevordering van een spoedig her stel nauwkeurig opvolgen. 8e. Verdere controle-voorschriften, waarnaar de arbeider zich tydens zyn ziekte heeft te gedragen, worden hem, zoo noodig op verzoek, by ziekte uitgereikt. Voor de losse arbeiders en de ar beiders in dienst van werkgevers met gemoedsbezwaren gelden behalve de welijk gelukkig was Rainer?" Getroffen keek hij haar aan: „Natuurlijk Gerlinde. Wel heb ik weinig gelegenheid gehad om jou met Rochus samen te zien. Meestal ont moetten wij elkaar bij de hoffeesten en later was ik wel eens voor 'n paar dagen jullie gast op Ramberg. En daar waren altijd menschen om jul lie heen. Maar allen meenden, dat jullie een bijzonder gelukkig echtpaar waart. Is dat een vergissing geweest? Je vraag klinkt zoo wonderlijk lieve Gerlinde". Zy zuchtte diep en keek hem treu- I rig aan. 'i „Dit zoogenaamde geluk was een illusie, lieve Rainer. Het heel groote geluk in ons huwelyk bestond daarin dat wy elkaar te onverschillig waren om met elkaar te twisten." Graaf Rainer schudde verbaasd 't hoofd. „Dat begrijp ik niet. Ik herinner me nog precies, hoe Rochus me eens op bijna overdreven wijze zijn geluk schilderde. Dat was eenige dagen voor jullie bruiloft." Zij haalde haar schouders op. „Ja, ja, eens was hij verliefd op mij zooals op zoovele anderen. Een stroo- vuur! Het was gauw tot asch gewor den. Ik was verstandig genoeg, dat dadelyk te begrijpen en speelde dan ook niet de verliefde. Trouwens, ik had hem dan ook niet lief. Men heeft ons samengebracht, zooals dat in on ze kringen gebruikelijk is. Ik had het noodige aantal voorouders en Rochus was ryk en heer van een vorstelijk be zit. De som kwam uit. Ik was te jong welijk zonder liefde begon. Men praat te mij in, dat huwelijken die zonder overdreven hartstocht gesloten wor den, altijd de gelukkigste zijn. Wat wist ik toen van het leven! Ik werd de vrouw van Rochus en berustte. Zoo ging het tamelijk goed. Wij waren noch bijzonder goed, noch bij zonder kwaad met elkaar, en hierin bestond ons gelukkig huwelijk." Graaf Raines had oplettend toege hoord. Hij moest aan Josta denken. Of zij ook met zulke gevoelens aan een huwelijk met hem dacht? Hij wierp deze kwellende gedach ten ver van zich. Maar je diepe rouw, Gerlinde. na den dood van Rochus?" Weer zuchtte zij treurig. „Die gold mijn verloren jeugd, mijn mislukt leven, Rainer. En dan vond ik het ook verdrietig, dat Ro chus zoo jong sterven moest. De ge woonte smeedt ook sterke banden. En vèeT kwam er nog hij, dat mij neer drukte. Dat is te begrijpen." Hij schudde het hoofd. „Wat vreemd. Ik heb me een ge heel verkeerde voorstelling gemaakt. Ik kan me niet begrijpen, dat Rochus je niet lief heeft gehad". Hy moest eraan denken, dat Heil mann eens tot hem gezegd had: „Graaf Rochus heeft te veel van zyn vrouw gehouden tot in het overdrevene." En Heilmann placht niet iets te zeggen, wat hij niet precies wist. „En toch was het zoo, Rainer. Je kunt me gelooven." „En jij, Gerlinde? Ook in jou heb is moeilijk een vrouw te doorzien, en vooral, wanneer zij zich niet laten doorzien." Zij streek met haar hand over haar oogen, als joeg zij iets weg. dat haar hinderde. „Men wil toch niet, dat de heele wereld medelijden met je heeft. Daar voor was ik te trotsch. En dus was ik voor de heele wereld de gelukkige echtgenoote, terwijl ik in mijn bin nenste leed." Het kwam zoo zwaar en droevig uit haar mond, dat een diep medelijden met haar hem beving. Hy was een te voorname en eerlijke natuur, dan dat hij had kunnen vermoeden, hoe bere kend elk harer woorden gekozen was. Terwijl hij haar hand nam en ze aan zijn lippen bracht, zei hij op warmen toon: „Arme Gerlinde! Je bent toch wer kelijk een vrouw, die gelukkig kan zijn en geluk kan geven. Jij bent toch een persoonlijkheid om een man het hoogste geluk op aarde te geven, je bent mooi, verstandig en edel in je denken en voelen. Nu je in je huwe lijk zoo weinig geluk hebt gevonden, heb je nog veel in te halen." Zij keek hem diep in de oogen, en zij had kunnen juichen, toen zij haar blik zoo warm beantwoord zag. Om dat zij wenschte, dat hij haar lief had, legde zij deze innigheid in haar voordeel uit. Zij vertrouwde erop, dat het haar niet moeilijk zou vallen hem aan zich te binden. De herinnering aan haar gestorven echtgenoot had zij immers door woorden en door het afleggen van haar rouw krachtig weg- De Echo van het Zuiden, fialwpsche en Laiigstraatsclie Ér- - 'W 1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1