ilanüKi lui ui "i Bi UZ VERKOUDEN ABDUSmOP 1 Eerst alleen^ ABBUSSMOP BONBONS Smeer merk „De Beet Is goed voor 7 leer. V) 18 Zaterdag 1 Maart '30. 52e Jrg. TWEE HE'Hl AP. VOOR 25 JAAR. In Maart 1905: overleed plotseling op 76-jarigen I leeftijd Dr. J. F. Verlinden te Vlijmen; Werd te Dussen een R.K. Kiesveree- niinng opgericht; herdacht de Aartsbroederschap der U Familie te Waalwijk haar 40-jarig bestaan- VOOR 50 JAiftt. In Maart 1880 liep het tweemastschip „De Marie" van de „Waspiksche Vloot" door den storm bij Herwijnen op den dijk en ;0nk onmiddellijk; had onder groote festiviteiten de plechtige installatie plaats van den Edelachtb. Heer J. A. J. v. Heijst als Burgemeester van Baardwijk; heeft Mr. Rits, Kantonrechter te Waalwijk, ontslag genomen als kapi tein-commandant der d.d. schutterij; ontving Tr. J. van den Elzen van Jen Minister van Waterstaat vergun ning voor de exploitatie van een stoomtramweg van Tilburg naar Waalwijk en van het spoorwegstation Tilburg naar Koningshoeven; volgde heel Europa met schrik de Nihilistische woelingen in Rusland, waar eiken dag in alle kringen mas sa moorden werden gepleegd, ge- met brandstichting en plunde- tl 2! 1 29 3 I I I I I II nng; trok een Chineesch leger van 4000 man over de Russische grenzen; men keerde echter spoedig terug. De Chi- neesehe troepen waren ongeoefend en voor het grootste deel nog primitief gewapend met pijl en boog; I BINNENLAND, De Tarievenconferentle. Een voorstel van Nederland, België, Luxemburg en Oostenrijk. Op de tariefswapenstilstandsconfe- rentle hebben de delegaties van Ne derland, België, Luxemburg en Oos tenrijk een voorstel ingediend, dat op deze conferentie een protocol zal wor den onderteekend door een zoo groot mogelijk aantal Europeesche Staten, hetwelk nadere aanwijzing zal bevatten omtrent de toekomstige onderhande lingen tusscher. de regeeringen, die na deze conferentie zullen moeten volgen. De beglnselveiklaring noemt als doel dei gemeenschappelijke actie de eco nomtsche reorganisatie van Europa, om tegemoet te komen aan de bezwa ren, die de verdeeltng van Europa in ten groot aantal kleinere en grootere sim in economisch opzicht heeft. Het doel moet zijn de schepping van een breede Europeesche zone, waar binnen de personen, waren en kapitaal vilj verkeer zullen hebben, onbelem merd door de politieke grenzen, tenzij de staten in gemeenschappelijk overleg van meening blijken, bepaalde preciese verkeersbelcmmeringen in het algemeen belang nog te moeien handhaven. Het scheppen van zulk een 2Öne van vrij Europeesch verkeer zal aan verschillende regeeringen weliswaar offers kunnen kosten, doch de duur zame voordeden ervan zullen belang rijk grooter zijn. Ter bereiking van dit doel wordt in het protocol voorgesteld, dat de regee ringen, die tot hel protocol toetreden, binnen een nader te bepalen termijn van een aantal maanden, aan den vol kenbond een opgave zullen doen van de voornaamste belemmeringen, die hun uttvoer naar de andere, tot het protocol toegetreden landen ondervin den. Deze verschillende opgaven der re geeringen zullen dan besproken wor den op een nteuwe, spoedig bijeen te roepen regeeringsconferentie, waar een eerste collectie! handelsverdrag, natuur lijk met tartefverlaging voor bepaalde gioepen van waren, zal gesloten wor den en het programma voor verdere regeerings conferenties zal worden vastgesteld. blijkbaar met de bedoeling om de Oost Europeesche staten voor dit pro locol te winnen, stellen de delegaties van Nederland, België, Luxemburg en Oostenrijk voor, dat de landoouwsia ten, die in het bijzonder een vermeer derenden uitvoer hunner landbouwpro- due.en wenschen, in een speciale nota aan den Volkenbond zullen omschrij ven, wat behalve met betrekking tot de tarievenkwesiie in het belang van een verm erderden uitvoer zou kunnen worden overeengekomen. Het door de Nederlandsche en de drie andere delegaties voorgestelde protocol bevat tenslotte een uitvoerig programma van verder economisch voikenbondswerk, dat naast de actie voor tariefverlaging, gebeuren moet. Frankrijk heelt medegedeeld ln geen mee te doen. Prinses Juliana naar lndië? In den laatsten tijd nemen de ge ruchten, die gewagen van een aan staand bezoek van Prinses Juliana aan Nederlandsch Oost lnd.6 meer vasten vorm aan. En ook het Vad. heeft reden om aan te nemen, dat al is er dan nog geen absoluut vaststaande beslis sing geval en ln een nabije toe komst dat bezoek vermoedelijk kan worden tegemoet gezien. Het blad heeft daai omtrent eenige by zonderheden vernomen, die het geen vrijheid vindt om mede te deelen, maar die er toch wel op wijzen dat met een aanstaande reis der Piinses naar Ind in bepaalde kringen rekening wordt gehouden. Prinses Juliana hervat haar colleges aan de Leidsche Universiteit. Prinses Juliana heeft het voornemen haar colleges aan de Leidsche univer siteit nog eenigen tijd voort te zetten Vanmorgen heeft zij een college in de vaderlandsche geschiedenis van prof. Huizinga weer bijgewoond, KERKNIEUWS. Kardinaal Meny del Val. f Kardinaal Merry del Val Is gisteren te Rome op 69—jarigen leefiijd over leden aan de gevolgen van een operatie van den blindedarm. Z. Eminentie werd in Engeland geboren als zoon van den toenmaligen Spaanschen ge zant en opgevoed te Eton en te Rome Van 1903—'14 was hij secretaris van staat van den H. Stoel en na zijn vervanging door kardinaal Gaspari werd hij secretaris van de congregatie van h°» H. Off de. GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 27 Febr. 1930, namiddags 3 uur. Bij afwezigheid van den edelachtb. heer Meijer, fungeert als voorzitter de heer Middelkoop. Afwezig de heeren Timmermans en Vos. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. AAN DE ORDE: Ingekomen stukken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. naar aanleiding van het in de vorige vergadering behandelde verzoek van eenige inwoners tot verlichting van een gedeelte van den Winterdijk ge tracht hebben voordeeliger voorwaar den voor de kosten dezer straatverlich ting te bedingen, hetgeen hen echter niet is mogen gelukken. B. en W. hand haven daarom hun voorstel om afwij zend op dit verzoek te beschikken. Kraak. Mijnh. de Voorz. 't Spijt mij dat B. en W. in deze met een voorstel komen om op deze aanvraag af wijzend te beschikken. Ik meen toch dat hier niet alleen het belang van en kele menschen wordt gediend, doch dat teen algemeen belang genoemd mag worden, wanneer op dat gedeelte van den Winterdijk met zijn scherpe boch ten een behoorlijke straatverlichting kwam en ik zal daarom ook tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Voorzitter. B. en W. zouden er wel voor voelen, maar de kwestie is dat het oor de gemeente te duur uitkomt. Van Willigenburg. Ik wil even mijn stem motiveeren. Ik zou zeer gaarne aan dit verzoek hebben voldaan, maar gezien de groote kosten, ga ik thans met het voorstel van B. en W. accoord. In omvraag gebracht wordt het voor stel van B. en W. om afwijzend te be schikken, aangenomen met 8 tegen 1 stemmen. Alleen de heer Kraak stemde tegen. Van de heeren die benoemd zijn tot lid van het Burgerlijk Armbestuur en van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, zijn kennisgevingen binnengekomen dat zij hun benoeming aannemen. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring der begrooting 1930. Idem tot goedkeuring van het raads- Zonder schriftelijke toestemming Is eenige overname uit deze rubriek verboden Lieve Nichtjes en Neefjes. Natuurlijk, ik wist wel, dat ik naar aanleiding van mijn vorig weekpraat- je verschillende brieven zou ontvan gen. En wat me het grootste genoe gen doet? Dit: dat er weer enkele oude vriendjes in onzen kring zijn te ruggekeerd. Ge zijt natuurlijk harte lijk welkom. En nu voortaan trouw blijven medewerken, hé! Afgesproken. Beste jongens en meisjes, de tijd is weer in het verschiet, dat we een raadselwedstrijd houden. Dat wordt natuurlijk weer een groot succes. Alle nichtjes en neefjes lit de Langstraat komen dan weer °p het tooneel. We zijn ook een klein dichteresje rijker geworden, zie maar eens naar de eerste poëtische proeve van nichtje To- Is dat niet aardig? Dat is een voorbeeld, dat velen van jullie eens moeten navolgen. Kom jongelui, probeer het eens. Dicht er maar dapper op los. Zoo keel moeilijk is het niet. Veel succes. Dag jongelui! Tot volgende week. Jullie aller OOM WIM. De betooverde Prinses* Sprookje door Cadier. In het paleis van koning Richard JUetschis groote vreugde. Er was een prinsesje geboren. Reeds lang had de koningin naar een dochtertje verlangd Uit enkele landen waren er prinsen en prinsessen gekomen om geschenken en gelukwenschen aan te bieden. De twee machtigste toovenaressen uit het land waren uitgenoodigd om aan den feestmaaltijd deel te nemen. De eerste kwam 's morgens en had een prachtig geschenk meegebracht, een gouden kroontje versierd met de schitterendste parelen. Toen de andere vrouw tegen den middag kwam. was er geen plaats meer voor haar aan tafel. De opper lakei had vergeten voor haar een stoe onbezet te laten en nu waren zc allen door de gasten ingenomen. Zij werd nu zoo kwaad dat ze dreigend haar hand opstak naar het wiegje waarin het prinsesje lag te sluimeren en sprak„wei zal zij eens het schoonste meisje der wereld zijn doch wanneer zij zeventien jaar is geworden zal er iets vreeselijks met haar gebeuren." Na deze geheimzinnige woorden verdween ze haastig. Even schrokken de gasten door de onheil voorspellende woorden van de booze vrouw, maar wat later had iedereen het geval weer vergeten. Toen de duisternis Inviel werd het feest in den tuin voortgezet welke versiert was met eerebogen, gemaakt van sparretakken en tusschen de boomen en over den vijver hingen lampions waarin kaarsen brandden. Toen de maan reeds lang aan den donkerblauwen hemel stond, waaraan tallooze sterren schitterden, nam het feest een einde Den volgenden dag vertrokken de besluit tot aankoop van een stukje grond achter het raadhuis. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een verslag van de Gom. tot Wering van Schoolverzuim en van Toezicht op het L. O. zal ter visie worden gelegd. Verder is van Ged. Staten terugont vangen de verordening inzake verplich te aansluiting a. d. waterleiding, waar de raad een wijziging in had willen zien aangebracht. Ged. Staten staan er ech ter op dat de concept-regeling gehand haafd blijft. De nota van aanmerkingen op de re kening 1928 van Ged. Staten, welke aan merkingen van administratieven aard zijn wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. De voorzitter zegt dat nog zijn inge komen enkele aanvragen om 't school huis in Sprang te huren. Hij acht het beter deze stukken aan te houden tot na de behandeling van punt 10, waar bij wordt voorgesteld dit schoolhuis te verkoopen. Een verzoekschrift .van de fanfare Sirena te Vrijhoeve, om een lokaal in de leegstaande school te mogen gebrui ken, kan niet in behandeling worden genomen wijl het ongezegeld is. 3. Benoeming Havenmeester. Deze benoeming geschiedt telkens voor een jaar. Op voorstel van B. en W. wordt aan gesteld voor de Haven te Labbegat de heer Gouda en voor de Haven te Capel- le dhr. J. M. v. d. Linden. 4. Benoeming leden der Com. tot Wering van schoolverzuim. Alle aftredenden, zijnde de heeren Colet, A. Dees, W. M. Dalmaijer, L. P. Oerlemans en A. v. d. Hoeven, worden herbenoemd. 5. Voorstel van Burgemeester en Weth. tot wijziging der verordening re gelende de heffing van keurloonen voor vee en vleesch. De voorzitter zegt dat de gemeente Waalwijk een wijziging in deze veror dening heeft aangebracht en waar in deze gemeente de verordening gelijk luidend moet zijn, stelt hij voor dezelf de wijziging aan te brengen, welke hier op neerkomt, dat het keurloon voor graskalveren (hieronder te verstaan van 3 tot 6 maanden oud) 2.be draagt en bij afkeuring 59 cent. Wordt met alg. stemmen goedge keurd. 6. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening op het ver wijderen van rupsennesten in de ge meente. De voorzitter zegt dat B. en W. ook de bekende aanschrijving hebben ont vangen en een ontwerp-verordening hebben opgemaakt waarbij men ver plicht is jaarlijks voor 1 Maart alle rupsennesten uit boomen en struiken te verwijderen en te verbranden. Met aigemeene stemmen wordt deze ontwerp-verordening goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van voor schotten over '30 toe te kennen inge volge art. 103 der L.O. wet 1920 aan de prinsessen en prinsen en ln het paleis keerde de stilte weer terug. Het prinsesje werd grooter en mei den dag mooier. Wanneer zij in hei bosch wandelde, juichten de boomen en bloemen haar tegen. De sterren waren jaioersch op het schitteren van haar oogen. Zoo naderde de dag waarop zij zeventien jaar zou worden. Niemano dacht meer aan de sombere voorspel ling, gedaan bij de geboorte der prinses door de kwade tooveiheks. Maar de tooverheks was het niet vergeten 1 Zc was dien dag weer overgekomen om haar boos plan uit te voeren. Toen 's morgens prinses Cadierrie een wandeling deed, wachtte de toover heks haar aan het einde van het bosch op. De prinses naderde nu het gemeene wijf dat met een valschen glimlach op haar gezicht naar haar toeliep en sprak: „Lieve prinses, U zoudt mij een groot genoegen doen als U dit als veijaringsgescttenk van my wilt aan nemen." Het was een lange, helderwitte sluier, door de machtige toovenares zelf ge sponnen. De prinses nam hem aan en spreidde de sluier om haar schouders heen. Nu wilde zy er voor bedanken doch plotseling versteende de prinses en de sluier geleek op een hoogen berg „Haha," lachte de heks, „mijn toover- draden doen hun werk. Ze zal dan pas verlost kunnen worden wanneer een koningszoon, na uit dit beekje gedronken te hebben, haar gezicht met zyn handen verwarmt, maar daar niemand dit weet zal zy nooit verlost kunnen worden. Juist toen zy deze woorden sprak kwam er een prins voorby die op weg was naar het paleis om prinsesCadierrle ie gaan feltclteeren. Hy had alles ver staan. Terstond sprong de prins van zyn paard en liep op de toovenares toe, maar voordat hy by haar was veranderde zij zich in een kraal en vloog luid kryschend heen, spfjlig, nu haar wraak door de komst van den prins mislukt was. Vlug liep de prins naar het beekje en schepte met de beide handen wat water. Schle^yk dronk hij het op en het was nu niet moeliyk voor hem tegen de steile tooversleep op te loopen. Toen hij by het eind punt was legde hy zyn handen op het gezicht der arme prinses, dat .zoo koud als marmer was. Plotseling kwam er beweging in haar. Het witte kleed viel af en de betoovering was nu verbroken. De prinses gevoelde zich alsof zy uit een naren droom ontwaakte en toen de prins haar verhaalde wat gebeurd was bedankte zy hem, huilende van blijd schap. Samen gingen zy nu naar het paleis waarde prl ises dadelijk hetgeen gebeurd was aan haar ouders vertelde. Dankbaar en met tranen in de oogen bedankten de koningin en de koning den prins voor de redding van hun geliefd kind en toen de prins vroeg of hy met hun dochter mocht trouwen werd dit direct toegestaan Een week later trouwde zy reeds. Na een maand vertrokken zy naar het verre land waar de prins vandaan kwam Droevig was bet afscheid der prinses van haar ouders. Zy leefde nog vele jaren als koningin en vergat haar geheele leven hare betoovering niet. CADIER. Voorde Borst. besturen der bijzondere Lagere scholen in de gemeente. Met aigemeene stemmen wordt be sloten dit voorschot te bepalen op 2000 voor de school te Sprang en op 1200 voor de school te Capelle. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van een strookje grond aan het Oosteinde te Sprang ten be hoeve van verbreeding van den open baren weg ter plaatse. De voorzitter licht nader toe dat de openbare weg nabij de woning van Arn. van Zeist te smal is voor het te genwoordige verkeer. Het gemeentebe stuur heeft daarom onderhandeld om van den eigenaar een strook grond ter plaatse aan te koopen teneinde den weg te kunnen verbreeden. Dé eigenaar bleek bereid voor 125.deze strook aan de gemeente te verkoopen, waar om B. en W. voorstellen tot dezen aan koop over te gaan. De raad kan zich hiermede vereeni gen, waarbij de heer Sneep nog op merkt dat ook in de Grootestraat in Capelle nog enkele van die gevaarlijke punten zijn. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een ge deelte der Aigemeene Begraafplaats te Sprang, ten behoeve verbreeding van Oplossing raadsels vorige week. Uddelermeer. Mazelen. De appel valt niet ver van den stam. Nieuwe raadsels. I. Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een plaats in Overysel. medeklinker telwoord is evengoed als de steler deel van Limburg bekend om zijn natuurschoon land ln Europa xxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxx rukt uit als er brand is xxxxxxx zijn bedrog xxxxx voornaam volksvoedsel xxx vindt men in een hunebed x medeklinker x XXX xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx JANTJES DROOM. Klein Jantje moet gaan slapen, Door moe naar bed gebracht. Hij gaat nu heerlijk droomen Zijn Engel houdt de wacht. Doch hé, daar voelt ons Jantje Uit 't bed zich plots gelicht. Hij gaat steeds in de hoogte Bij de wolken is hij dicht. Maar plots. daar daalt hij neder. Bjj d'Alpen is hij nu! Hij kijkt nu naar beneden En roept verschrikt, hu, hu! Daar staat nu naast den bengel 'n Kaboutertje, heel fijn, Die zegt: „Zeg, kleine jongen. Moet jij daarboven zijn?" Ze gaan nu saam beklimmen De bergenheel, heel hoog. Daarboven aan de lucht Daar staat de regenboog. Jan wil dien boog wel hebben En zegt: „Och, geef eens hier, 't Kaboutertje loopt echter henen, En geeft om Jan geen zier. Jan gaat nu maar aan 't schreien, Neen hoor! Dat is geen pret, Doch Jantje schrikt plots wakker. En. ligt vlak naast zijn bed. TO. Ik ben letters. 125 10 11 18 19.24 9,4.21 16 22 10,1 1387 16 14 20 I 2 3 5,10, 17 23 10 6 U. een spreekwoord van 24 is een roofdier is een meisjesnaam is een tweehoevig dier ,24 ander woord voor „dier" jong schaap een hakwerkluig 15 is niet—recht bevroren water voegwoord UI. Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik één der Zuid— Hollandsche eilanden, xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxx wordt in de soep gebruikt plaats In de Veluwe plaats in Friesland maand van bet jaar windrichting niet droog lidwoord klinker xxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxx xxx xx x OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJEt dan een dikke keel, daarna een schone hoest. Neem toch dadelijk Akkers Abdijsiroop, welke de vastzittende slijm doet loskomen, de ziektekiemen ver wijdert en Uw hoest in den aanvang kan verdrijven voordat Gij het slacht offer wordt van een AKKEB'S telkens terugkeerende chronische bronchitis. 60 cent p. dooe Flacons: f 1.50, fZ75, f4.50 Iets Nienwsl Voor onderwsf Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende bestanddeelen tot

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5