Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Hoeden en Petten H. VERHÜLST, Mijnhartit's Zenuw tab let ten MANTFIS DEN BOSCH SCHOORSTEEN VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ON i VANGEN NIEUWE COLLECTIE Cmque modellen. HÉMDEN, tevens met afknoopbart Manchetten, (HEMDEN, óók naar maa1). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. deii Provincialen weg ter plaatse. De voorzitter zegt dat de raad in de vorige vergadering in principe beslo ten heeft tot verkoop hiervan. Van dit voornemen is afkondiging geschied, doch er zijn geen bezwaren ingekomen. B. en W. stellen daarom voor een ge deelte der algemeene begraafplaats ter diepte van 5 Meter, langs den openba ren weg, groot 276 M2, onderhandsch aan de provincie te verkoopen voor den prijs van 447,80. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot onder handschen verkoop van het voormalig schoolhuis met tuin te Sprang. De voorzitter zegt dat gezien het feit dat bedoelde woning herhaaldelijk voor korteren of langeren tijd leeg staat en omdat en met het behoorlijk herstellen een 1600 a 1700 zouden -gemoeid zijn B. en W. 't beter achten tot ver koop over te gaan. Zij zouden willen voorstellen om het schoolhuis met de eerste 3 lokalen en den tuin te verkoo pen onder bepaling dat die 3 lokalen moeten worden afgebroken en een af scheidingsmuur zal moeten worden ge plaatst. De overige 3 lokalen zou de ge meente dan behouden, waarin de ver gaderingen van den volksbond, zittin gen stembureau enz. kunnen worden gehouden. Rondom deze lokalen zou de gemeente dan ook de beschikking wil len houden over een smallen strook grónd alsmede recht van. uitweg voor deze lokalen willen vastleggen. Er is een bód ingekomen van 2500 voor dezen aankoop. R. en W. hebben hier van een schatting laten maken, waar van het gemiddelde 2250 bedroeg Daarom stellen B. en W. voor tot on- derliandsclien verkoop tegen den prijs van 2500 over te gaan. Verheijden. Ik veroorloof mij de vrij heid een oude koe uit den sloot te ha len. Een jaar of 4 geleden is hier heel wat te doen geweest over den verkoop van het raadhuis te Capelle. De heeren weten heel goed dat verschillende leden van den raad groote tegenstanders wa ren van den verkoop, welke echter toch is doorgedreven. We zijn er voor bij de Krooïi geweest, doch hebben tot heden nog nooit een beslissing gehad. Maar het feit is er intusschen. In een van de openbare vergaderingen heb ik er toen op gewezen dat men nooit weten kon waarvoor men een dergelijk gebouw nog eens noodig kon hebben, b.v. A-oor een tuinbouwschool. Er is ook inder daad een tuinbouwschool, gekomen waarvan een druk gebruik wordt ge maakt. Wij hadden gedacht dat B. en W. een verzoek zouden hebben inge diend om een lokaal van dit oude raad huis voor dezen cursus te verhuren, maar dit verzoek ontvingen wij van de belanghebbenden zelf. Eerst gaat men de gebouwen voor een krats verkoopen en later moet men gaan huren. Als we hier nog een lokaal noodig hebben voor vakonderwijs, hebben wii weer niets. Ik ben in principe tegen eiken verkoop van vast goed. Van Willigenburg. Ik had over dit punt in geheime zitting nog een en an der willen zeggen, nu wil ik even op merken dat ik voor een klein gedeelte wel met het gezegde van den heer Ver heijden accoord kan gaan doch voor 't grootste gedeelte ben ik het met B. en W. eens. Wij hebben met dit school huis al veel moeilijkheden gehad, voor al wat het verhuren betreft, terwijl het onderhoud zeer veel geld kost, daar het huis in zeer slechten toestand verkeert. Zouden we overgaan tot verhuring, dan zou nu weer een bedrag van circa 1600 aan herstelling betaald moeten worden. Was het niet beter om inplaats van 3 lokalen nog 4 lokalen voor de ge meente te behouden en de rest met het schoolhuis en den tuin te verkoopen. dan blijven wij toch altiid de beschik king houden over een flinke ruimte en zijn van een groote lastpost af. Voorzitter. In het algemeen ben ik ook tegen verkoop van vaste goederen doch nadat ik ter plaatse dit huis heb opgenomen, acht ik het beter dat de gemeente het verkoopt. Er komt ook een bedrag van 2500 voor binnen, waarmee de gemeente later weer iets anders kan doen, terwijl als zij het niet verkoopt, er veel onkosten gemaakt moeten worden, want het huis ziet er verbazend slecht uit. Sneep. Wanneer we het niet verkap pen, derven we die 2500 en moeten nog 1600 onkosten betalen, hetgeen de gemeente dus ruim 4000 scheelt. Voorzitter. Wanneer de raad iets voelt voor het voorstel van den heer v. Willigenburg, om 4 inplaats van 3 lokalen aan de gemeente te houden, dan j zullen we aan den gegadigde een nieuw aanbod moeten vragen. Van Willigenburg. Wij zouden kun- nen besluiten tot verkoop en het verder 1 Meistraat'de beschikking^ aan B. en W. overlaten te rachten het heele bouw dan z;(] daar s)ecl«ts zoo goed mogelijk te verkoopen met weini meer a£m veranderd behoeven behoud van 4 lokalen voor de gemeen- j te worder) dan het vereenigen van de G bruik hiertfgfn dt Zenuv/sMilende et Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoih en Drogisten Krijgt de bijzondere school in de daarbij de pers op het hart drukt, vooral er op te wallen wijzen, dat hij bijzonder onderwijs verlangen, schoolbestuur heeft steeds in die richting gewerkt, maar nu gaat de heer Verheijden weer anders optre den. Voorzitter. De heer Verheijden is zeer gesteld op taalonderwijs, maar dat zou hier toch wel te krijgen zijn, I wanneer de menschen daar werkelijk belang in stellen. In Waalwijk zitten verschillende geschikte leerkrachten, die hier een cursus zouden kunnen te. Ik zou hierover in de geheime ver gadering nog graag iets meer willen beide schoolruimten. Het leerlingenaantal zal daar dan zeggen, wat ik thans moeilijk doen kan. u zeer belangrijk kunnen toenemen De voorzitter schorst hierna voor een alvorens er weer vergrooting van het oogenbhk de openbare vergadering. j gebouw noodig zal zijn. Kraak. Het verwondert mij, dat B. Na heropening deelt de voorzitter mede dat naar aanleiding van het ge sprokene in geheime zitting, het voor stel van den heer van Willigenburg zal worden in omvraag gebracht. Dit voorstel wordt met op een -na al gemeene stemmen aangenomen, zoo dat de gemeente 4 inplaats van 3 loka len voor zich behoudt en B. en W. ge machtigd worden met den kooper deze zaak nader af te werken. Alleen de heer Verheijden was tegen dit voorstel. Naar aanleiding van dit besluit kun nen de aanvragen tot het huren van het schoolhuis terzijde worden gelegd. De voorzitter zegt dat nog is ingeko men een verzoek van Janus Timmer mans te Capelle om het Vaartje, dat omringd wordt door landerijen welke zijn eigendom zijn, aan hem te verkoo pen. Het vaartje heeft voor de gemeen te geen beteekenis, het is geheel in ver val en niets dan moeras, het wordt ver huurd voor 15 tot f 30 per jaar. Nie mand heeft er belang bij dan alleen de heer Timmermans, wiens landerijen er omheen liggen en die het vaartje wil ophalen voor een betere afwatering van zón land. De adressant heeft een koop som van 400 geboden. Met algemeene stemmen wordt in principe besloten het Vaartje aan den heer Timmermans te verkoopen, nadat eerst een commissie van 3 schatters be doeld perceel zal hebben getaxeerd. Tot 'eden dezer commissie worden benoemd de heeren W. Rijken, Joost Huysman en Adr. v."d. Hoeven. 11. Beslissing inzake voorziening in schoolruimte ten behoeve der biizon- dere lagere school aan de Nieuwstraat te Capelle. De voorzitter zegt dat van 't bestuur dezer school bericht is ontvangen dat het aantal nieuwe leerlingen dat zich reeds heeft aangemeld zoo groot is, dat er plaatsgebrek komt. en W. in deze m. geen voorstel komen. Ik had daar zeker op gerekend en dan wel zoo om het schoolbestuur, nu blijkt dat zij het aantal leerlingen zul len hebben (op welke manier dan ook) gewoon een nieuw locaal te ge ven, want al heeft de heer Kerst in de vorige Raadsvergadering gezegd, dat het zoogenaamde leerlingenwer- ven was stop gezet, heeft ons de prac- tijk anders geleerd in de laatste we ken, wat de meeste leden hier wel be kend zal zijn. Verder is het ook een treurig verschijnsel, dat er ook nog enkele leerlingen van de gemeente Kaatsheuvel komen en dus op de bij zondere school op den Loonschen Dijk thuis hoorden, de school in de Hei straat bezoeken. Het gevolg hiervan is, dat de gemeente Sprang-Capelle 'n nieuw gebouw zal moeten geven of de openbare school overgeven, wat het schoolbestuur natuurlijk nog liever zou hebben. Ik hoop dat de pers hier van goede nota zal nemen, zoodat de oogen van de Belastingbetalers zullen opengaan, daar we nu, als de gege vens juist zijn, voor 7 leerlingen het luttele sommetje alweer te betalen krijgen voor bouw en nieuwe meu beltjes van ongeveer acht en een half duizend gulden, en hoewel dit voor de gemeente een flinke uitgaaf betee- kent wil ik voorstellen een nieuw lo kaal te zetten en hoop dat de meer derheid van de Raad consequent zal blijven en de bestaande openbare school zal handhaven, want mocht la ter blijken dat de openbare school geen bestaansrecht meer heeft, dan zijn deze lokalen zeer zeker geschikt voor gymnastiek onderwijs. Verheijden. Wanneer, de school in 'de Heistraat overgegeven wordt, komt de heer Benjamins op wachtgeld en dan komt dat groote Capelle dat op als raadslid zoo voor het openbaar I J>even> maar er schijnt hier geen be- „fu noeite aan te bestaan. onderwijs opkomt, wil ik toch even op het volgende wijzen. De heer Kraak wil wel een bedrag van 8500 uitgeven voor verbouwing, welk be drag waarschijnlijk over enkele jaren totaal weggegooid geld zal blijken te zijn. Ik wil hier niet spreken als lid van het schoolbestuur, maar stel mij Verheijden. Het spreekwoord zegt: „de gelegenheid maakt den dief", als er hier gelegenheid voor was, zouden veel ouders hun kinderen talen laten leeren. Den heer Kerst wil ik ook nog even antwoorden, dat ik de benoeming aan als lid van den raad op het standpunt I lif °Penkare school in Capelle ook dat wij naar een oplossing moeten I me* 'n de kand had. In 1918, toen de zoeken die voor het algemeen belang heer RiJken van Plan was zich als het beste is. Wat de heer Verheijden raadslld teru§ te trekken, heb ik alle opmerkte over het bezit van talenacte I moeite gedaan hem daarvan door de onderwijzers, zulks is inder daad te prefereeren, maar dat is een zaak die hier niet ter zake doet, dat is een aangelegenheid, die men bij de benoeming van de onderwijzers in aanmerking moet nemen. Daarop hebben dus de schoolbesturen te let ten bij benoeming van onderwijzers aan bijzondere scholen en de raad bij benoeming van onderwijzers aan openbare scholen. Het blijft echter 'n groote moeilijkheid om voor kleinere plaatsen dergelijke leerkrachten te vinden, daar die liever naar de groote gemeenten gaan die hoogere jaarwed den geven. Ons schoolbestuur heeft reeds lang naar een dergelijke kracht uitgezien. Naar aanleiding van de op merking van den heer Michaël, dat het een beetje erg zou zijn een school af te brengen, daarna heeft de raad een be slissing genomen. Willigenburg. Ik wilde mij niet in de discussie mengen, maar thans wil ik toch even opmerken, dat wij veel te ver afdwalen. Er wordt een groote boom opgezet over Fransch op de lagere school en andere zaken, die hiermede niets ter zake doen. Het maakt ten slotte weinig uit, hoe de raad hier beslist, want de noodige uitbreiding zou er toch moeten ko men. Rijken. Ik meen dat hier nog ver schillende kinderen van buitenaf op school gaan. Wij behoeven toch geen onkosten te maken voor kinderen uit andere gemeenten, zouden wij die niet beter kunnen weren. Kerst. Daarvoor -wordt door die ge- Met deze aangelegenheid hangen onderwijsgebied'70 jaar aan den spits weer andere schoolkwesties samen, - - - waarvoor men verschillende oplossin gen aan de hand zou kunnen doen. In het college van B. en W. bestaat hier omtrent geen eenstemmigheid. De voor zitter, de heer Middelkoop, zeil als zijn nersoonliike meening de volgende op lossing willen voorstellen. Ie. De Openbare school in de Hei straat op te heffen. 2e. Aan de school in de Kom een 'okaai toe te voegen en de tegenwoor- lige schoolgrens te verlengen. 3e. De school in Vrijhoeven te verbouwen en in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige eischen an hygiëne en inrichting. Ik meen aldus spr., met deze voor stellen mijn standpunt als A-oorstan der van openbaar onderwijs niet prijs gegeven te hebben. Opheffing van een Openbare School in deze gemeente zou dan gepaard gaan met uitbrei ding van schoolruimte A-oor de eene en algeheele moderniseering van de beide overgebleven openbare scholen, loodat er per saldo evenA-eel gelegen heid blijft voor het ontA-angen van openbaar onderwijs, maar dan in be ter voor hun doel geschikte inrichtin gen. Heeft er dan toch nog een ver loop van leerlingen plaats, dan is dit en zaak der ouders, die geheel af hangt van de kracht hunner princi pes. De gemeente heeft dan toch ge zorgd voor goede schoolgelegenheid. Concentratie A-an onder Avijs brengt ongetwijfeld bezuiniging mee voor 't openbaar onderwijs en heeft als zoo danig weer invloed op de grootte der uitkeeringen te doen aan het bijzon der onderwijs. Het boiwen van een 4e lokaal aan de school in de Kom is m.i. geen overdreven luxe. Wij staan thans weer voor de benoeming A-an en 4e leerkracht en zou de Heislraat- sche openbare school opgeheven wor den en de schoolgrens verlengd, dan AA-el als zeker aan te nemen dat de school in de Kom een aantal leerlin gen behoudt, dat 4 leerkrachten eischt. De le en 2e klas in één lokaal van heel de Langstraat heeft gestaan, met onderwijzers te zitten, waarvan er geen een acte Fransch heeft, laat staan Duitsch en Engelsch. Wil men de talen leeren, zooals Avij dat A-roeger ook gedaan hebben en wat toch in 't leven zoo dikwijls te pas komt, dan moet men elders, b.v. naar Waalwijk gaan en wat zullen de gevolgen zijn, A-ooral op zedelijkheidsgebied. Die het niet betalen kunnen om per trein te gaan, moeten dan per fiets dezen weg afleggen en Ave weten A-eel te goed waarop- nog 68 kinderen openbaar meente ook vergoeding betaald en onderwijs genieten, op te heffen, zou W.IJ moeten met vergeten, dat ook van ik even Avillen opmerken dat na «e- hier verschillende kinderen naar de lijkstelling van openbaar- en bijzon-1 sck°o1 op den Loonschendijk gaan. der onderwijs vele ouders die hun ^a °°g eenige discussie brengt de kinderen lieA-er naar een bijzondere school zonden er de voorkeur aan ga ven hun kinderen naar de verder af gelegen bijzondere school te zenden, ondanks de ongemakken daaraan verbonden, dan naar de dichtbij ge legen openbare. Ditzelfde zouden de ouders die hun kinderen liever naar de openbare school sturen, in het ver volg toch ook kunnen doen, nu de ge legenheid A-oor openbaar onderwijs toch niet Avordt Aveggenomen, maar alleen verplaatst. Het is dus niet juist als men gaat beweren, dat wij de openbare school willen wegzetten, Avant naar mijn meening vordert het belang van het onderwijs, dat het Avordt ondergebracht in een flinke, goed ingerichte school. In kleinere I A-oorzitter allereerst in stemming het voorstel van den heer Kerst om de openbare school op te heffen en over k r«»i z mits ■■■•KJ -«»i te dragen aan het bijzonder onder wijs en gelijktijdig aan de bijzondere scholen. Avaar 1 onderwijzer in meer I sckocd een lokaal toe te voegen, lokalen moet les geven, moet het on derwijs er onder lijden, terwijl ook de exploitatiekosten veel hooger zijn. En waar de exploitatiekosten der openbare school den maatstaf vormen A'oor de vergoeding aan het bijzonder onderwijs uit te keeren, is het dus 'n belang van de gemeente en de belas tingbetalers, dat deze concentratie tot stand komt. Laten wij nu er toch hoe dat gaat als de jongens en meis- verandering moet komen, de beschik- jes 's aA'onds met de fiets langs den bare scholen zoo verdeelen, dat elke school de beschikking krijgt o\-er een flinke ruime inrichting en welke in dijk moeten. Hieraan kan ik mijn stem in geen geval geA-en. Voorzitter. Gaat U de bezwaren nu niet wat al te A-er zoeken. U tilt alles een beetje te zwaar naar ik meen. Michaël. Zooals U AA-eet is in het college van B. en W. geen overeen stemming inzake deze schoolkwestie. Ik wil eA-en A-erklaren, waarom ik zwaar tegen het voorstel van den A-oorzitter ben. Als Ave de openbare school gaan opheffen, wordt aan ver schillende kinderen de gelegenheid ontnomen het openbaar onderwijs te volgen. Als voorstander van openbaar onderwijs kan ik er mij niet mee ver eenigen dat een school, waarop 68 kinderen openbaar onderwijs ontvan gen, wordt weggecijferd. Zoolang men mij niet beter kan aantoonen, dat de voorgestelde Avijziging het beste is, ook voor het openbaar onderwijs, heb ik niet den moed deze openbare school te gaan opheffen. Voorzitter. Ik heb U reeds gezegd, dat ik A-oor mij ook een absoluut voorstander ben van openbaar onder- Avijs. Ik zou daarom in geen geval de Dit A-oorstel Avordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Hoeven, Middelkoop, Kerst en Willigenburg, tegen de hee ren Verheijden, Rijken, Sneep, Mi chaël en Kraak. Hierna brengt de voorzitter het voorstel Aan den heer Kraak in om vraag, die een nieuw lokaal aan de school in de Heistraat wil doen bij bouwen en daarA-oor een crediet van 8500.wil toestaan. Dit A-oorstel Avordt met 54 stemmen aangeno men. Dezelfde heeren, die tegen het de belastingbetalers de beste oplos-1 sing is. Verheijden: Ik wil den heer Kerst nog even van repliek dienen. Als voor stander A-an openbaar onderwijs heb het belang van het onderwijs en van I v°orstel A-an den heer Kerst gestemd hadden, stemden thans voor en om gekeerd. Bij de rondvraag wijst de heer Sneep er nogmaals op, dat naast zijn fabriek nog altijd woonwagens komen ik nooit veel voor secte-onderwijs ge-1 ?laan- waarvan hij veel last onder- voeld. Toen ik enkele jaren geleden I v|ndt- Hij is soms geen baas meer op zag, dat die bijzondere schoor er zou I ei£en terrein. Wijl er geen water be- moeten komen, had ik gehoopt, dat I schikbaar is, komen die menschen men een hoofd zou benoemen met I steeds b'j hem om drinkwater. Hij acte Fransch en Duitsch. Nu heb ik I heeft dat eenmaal toegestaan en kan niets tegen op dat schoolhoofd, den I dus niet meer gaan weigeren. Zou de heer Rijken, die toen benoemd is, ik I gemeente hier geen waterkraan kun- geloof wel dat deze bekwaam genoeg I nen aanbrengen, ofwel een ander ter- is, maar ik heb het ten zeerste be-1 re'n a's standplaats voor woonwagens treurd dat hij deze actes niet bezit en I aanwijzen. dat 't schoolbestuur meer heeft geke-1 Besloten wordt van gemeentewege ken naar de kleur d.w.z. of hü de ge-1 cen ander terrein hiervoor aan te wij- reformeerde beginselen van de Ned. Herv. Kerk Avas toegedaan. Kerst. Zooals ik daar straks reeds zeide, is de benoeming van een school hoofd voor de bijzondere school een zaak van het schoolbestuur, het doet zen. Hierna wordt de vergadering sloten. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 J""»»1" *VCC" «evai ue hie.r ,ni®ts ter zake> ter™jl de raad en des namiddags half 6 hoopt in de gelegenheid daartoe Avillen wegnemen met de benoemingen aan de openbare Geref. Kerk alhier on te treden Ds de mijn bedoeling is maar om A-oor beide school te maken heeft. Wanneer nu openbare scholen één andere beter de heer Verheijden als lid van dien ingerichte school daar te stellen. Het raad zelf niet heeft kunnen zorgen is nu eenmaal een feit, daf de school voor een onderwijzer met deze actes, in de Heistraat alle recht heeft op de moet hij er ons geen verwijt van ma- gevraagde uitbreiding en daarom i ken. Herhaaldelijk heeft ons school- moet er toch iets gebeuren en had ik bestuur getracht een dergelijk onder voor mij persoonlijk ook de andere j wijzer te krijgen, maar zooals ik reeds With van 's Hertogenbosch. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Zondagmiddag 2 uur op te treden Ds. Bolkenstein van 's Gravenmoer. A.s. Dinsdagavond 7 uur zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene propagandavergadering worden zooals tot heden is geschied, is niet schoolkwesties tegelijk willen oplos- opmerkte, gaat dat hier niet gemak- I gehouden door de afdeeling Sprang v bevorderlijk A-oor het onderwijs A-an J sen op de manier zooals ik heb voor- kelijk. Destijds heeft de heer Verheij- d- Christelijken Bouwvakarbeidersbond de jongste leerlingen, die uit den aard der zaak zich gemakkelijk laten af leiden van hun taak. De school in Vrijhoeven en hare inrichting zijn geheel verouderd en dienen opgehaald te worden naar het peil van den tegenwoordigen tijd. gesteld. Kerst. Naar aanleiding A-an het hier gesprokene wil ik even opmerken, dat ik in het algemeen met het voorstel van den A-oorzitter zou kunnen mee gaan, maar naar aanleiding van de opmerking van den heer Kraak, die den gezegd: als jullie een bijzondere waarin als spreker hoopt op te treden school moet hebben, omdat een groot I de heer Nubach, Secretaris van ge- gedeelte der inwoners er op gesteld I noemden bond. Wij wekken alle be is, brengt dan de gemeente niet op langhebbenden gaarne op deze verga- zulke hooge kosten en neem genoe-1 dering bij te wonen, gen met de school in de Heistraat, Donderdagavond 7 uur had alhier daar zitten de meeste menschen die de opening plaats A-an de bazar ten bate I IA TT/A /Airmfr Al» O Atl /MrfT Ir i nnvi r-% *T/\/\Tt rt Al, I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6