Toegewijd aan Handel, Industrie en Cemeentebelangen. II liifcelsloiliolswet. IOODE ROZEN. m toop fEUlLLETOn m. rijd. HEEREN-BAAIj IMER 20. ZATERDAG 8 MAART 1930. 53e JAARGANG. pond' -57, 55 c. —90, magej stieren 10»; sarden I veulen! Iveren] Afkoelen vaarzen, rit Gynm etitie tie Lte >yen inis vji chter 30. Dit blad verseUJnt WOENSDAG en ZATBBDAG. Abonnementsprfls per 8 maanden 1.25. franco per poat door bet geheele rtjk 1.40. jrleTen. Ingeaonden 8tukken, gelden, «aas. franco te «einden aan dam Uitgerrw. ÏJITGAVBi WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoo» No. U. Tele*r. Adr«i: ECHO. Prfs der AdvertaatiSn 20 cent per regel; minimam 1.60. BI contract flink rabat. Beclames 40 cent per regel. AdvertentUSn moeten Woensdag en Vrijdag dies morgens om allerlek I nar In ona bedt •ik •Her- iiepe in de Ster- Echt- EN. in 69 :n. AAR id zeei kei. Hl] ar alle Einde- dent te n legde c nd hij daarna het on- m veel in de d over t is hij werkt Sten en op nog of ƒ1.- Firma E 34 DIT nummer bestaat uit drie bladen. eerste blad asgd; Vlaarl jur tel )NGEN ed. ik: iwkens )d: erndijk Uphen: tlelijken lemans. Mphen: op den rceelen. akkert: itelijken Maart erberge 4A0EN Hoek: De Tweede Kamer zal zich dezer da- ;en bezig hebben te houden met het Jitwerp-winkelsluitingswet. Een wetsontwerp dat reeds vanaf 103 wordt gevraagd eenerzij ds door „en georganiseerden Middenstand, an- ierzijds de vrijheid en het gemak van aderen weer ernstig aan banden legt. Er zal ten slotte weinig meer overblij- ttn in ons lieve vaderland wat niet „wettelijk geregeld" is. Wij willen hier het voornaamste ge ien van deze nieuwe wet die zeer in grijpt in de bestaande toestanden, als f:n b.v. weet, dat op het platteland van §1 gemeenten met minder dan 10.000 'alen, slechts 88 eene gemeenteveror- tains hebben en van de 784 beneden inwoners slechts 33. ontwerp-Winkelslnitingswet re- kseeërleide sluiting der winkels desavonds om 8 uur tot den volgenden morgen 5 uur en de sluiting op den Zondag. Voorop staat in art. 2 het beginsel; jut het verboden is, een winkel voor ld publiek geopend te hebben, a. ge durende den Zondag, b. tusschen 8 uur jes namiddags en 5 uur des voormid- togs. Onder „winkels" verstaat deze wet ha alle open en besloten ruimten, iraar of van waaruit voorwerpen of sloffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgele verd, of waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersonderne- ing. Wanneer kan men zeggen, dat ergens pleegt" te worden verkocht? In de Memorie van Antwoord bij de Arbeidswet verklaarde de toenmalige Minister van Arbeid dat gedeelten van de openbare straat, waar het winkel bedrijf pleegt uitgeoefend te worden, zooals uitstallingen vóór winkels, en kramen op dag- en weekmarkten, val len onder de bepaling van „winkel".) Ook „vliegende winkels" vallen naar zijn meening onder deze definitie van „winkel". Op het verbod van art. 2 worden nu in art. 3 verschillende uitzonderingen toegestaan. Het verbod om 's avonds na 8 uur en gedurende den Zondag een winkel voor het publiek geopend te hebben, is niet van toepassing op: a. Rijkskantoren; b. apotheken, voor zoover betreft den verkoop en de aflevering van ge nees- en verbandmiddelen; c. koffiehuizen, restaurants en an dere inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover betreft den ver koop van spijzen of dranken voor ver bruik ter plaatse; d. den verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeden voor spoedeischende herstellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; e. den verkoop van drukwerken in stations f. den verkoop van dag- en week bladen; g. den verkoop en de aflevering van ijs; h. den verkoop en de aflevering van winkelwaren ten behoeve van binnen komende, uitgaande en doorgaande schepen; i. den verkoop door middel van au tomaten; j. de aflevering van maaltijden en kokswaren k. den verkoop en de aflevering van rouwkleeding; 1. het verrichten van herstellingen en de aflevering van in herstelling ge geven voorwerpen. 2. De bepalingen dezer wet zijn bo vendien niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan lo geergasten, noch op openbare midde len van vervoer en restaurants in sta tions, voor zoover betreft leveringen aan reizigers. In artikel 4 wordt dan de verbodsbe paling verder aangepast aan de eischen van de praktijk. Zoo zal Zondagsverkoop geoorloofd zijn in winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht op 1 Ja nuari, 24, 25,26 en 31 December en op den eersten Paaschdag en eersten Pink sterdag. Ook de bloemenwinkels mogen op 1 Januari. 25, 26 en 31 December, als de ze dagen op een Zondag vallen, evenals op den eersten Paaschdag, geopend zijn. Ten aanzien van melk-, visch- en fruit winkels wordt bepaald, dat zij des Zon dags van 8 tot 12 uur geopend mogen zijn, echter uitsluitend voor den ver koop van melk, room, visch en fruit. Een belangrijke uitzondering wordt voorts gemaakt voor de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, ban- van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. ket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht. Deze mogen eiken Zondag gedurende ten hoogste vier achtereen volgende uren, liggende tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namid dags, geopend zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren. De winkelier mag dus zelf die vier uur kiezen, mits ze vallen binnen 9 urn 's morgens en 8 uur 's avonds, terwijl het bovendien vier achtereenvolgende uren moeten zijn. Het is dus niet geoor loofd bijv. 's morgens 2 uur en 's avonds nog eens 2 uur geopend te zijn. Dit is in het belang van het personeel en van i de controle. Ook ten aanzien van den Zaterdag, en de met Zaterdagen gelijk te stellen vooravonden van groote feestdagen, zijn speciale uitzonderingen op het slui tingsgebod toegestaan. Zoo vervalt voor alle winkels op alle Zaterdagen het sluitingsuur van 8 uur. i Het wordt dan 10 uur. Hetzelfde geldt voor den dag, vooraf- gaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Au gustus en 31 October, mits op den vol genden dag de regeling van den Zon dag geldt. Tenslotte is ook rekening gehouden met de Sinterklaas- en Kerstmisdrukte. Van 25 November tot en met 5 Decem ber, en van 18 tot en met 24 December zullen de winkels tot 10, uur 's avonds geopend mogen blijven. Uit het bovenstaande blijkt dat dus de Zondagsverkoop voor sigarenwin kels verboden blijft. De Minister deelde mede, dat dit is overeenkomstig den wensch van een groot aantal sigaren winkeliers. Dat komt ons zeer vreemd voor De kappers- en barbierswinkels mo gen ook op Zaterdag en op den dag voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus, 31 October en 24 Decem ber, als deze dagen werkdagen zijn, tot 11 uur 's avonds geopend zijn, maar na 10 uur 's avonds uitsluitend voor het verrichten van kappers en barbiers werkzaamheden. De verkoop van zeep, borstels, kammen enz., is dus na 10 uur 21. „Wie heeft je dat verteld, Ger- linde?" Zij beet op haar lippen. «Wie nu, wat doet er dat toe?" zij toonloos. Neen, dat doet er veel toe. Dat ge- tóm van mijn hart heb ik nooit aan emand verteld, behalve hun, die er 'nmiddellijk in betrokken waren. Ik Met weten, wie je dat verteld heeft, Winde". Zij wrong zich de handen. Daar lart zij in haar verbijstering een dom heid begaan. Zij had deze geschiede nis door een niet zeer kiesche daad leeren kennen. Eens op een dag was zti in Rainer's studeerkamer geslo pen en had in zijn schrijftafel gesnuf feld. Daarbij was haar een brief van 'rinses Helene in handen gekomen 'aar afscheidsbrief aan hem. En dien 'ad zij gelezen. i Angstig zócht zij naar een uit lucht, terwijl zij met moeite een glimlach op haar gezicht te voorschijn iep. „Rochus heeft mij eens verteld, dat je de prinses liefhad, dat je in het ge heim met haar verloofd was". Nog steeds keek hij haar aan, bleek met dreigenden blik. „Rochus? Hoe wist Rochus dat? Ik heb hem dat nooit verteld. Niet eens mijn eigen broer heeft den naam van de vrouw, die ik liefhad, gekend. Ik heb mezelf de gelofte gedaan, hem niemand mede te deelen." Gravin Gerlinde wist, dat zij alleen door groote kalmte en beslistheid zich kon redden. Dat zij daarbij haar gestorven echtgenoot valsch beschul digde, weerhield haar niet. „Rochus heeft eens een brief van prinses Helene aan jou op je schrijf tafel zien liggen en dien heeft hij ge deeltelijk gelezen". Graaf Rainer beet zich op de lip pen. „Hoe onbescheiden!" zei hij op snijdenden toon. Hij kon zich niet herinneren, ooit een brief te hebben laten liggen. Hij had dan zeker niet lang daar gelegen en een ongelukkig toeval had Rochus toen juist in die kamer gevoerd. Gravin Gerlinde glimlachte bitter en hoonend. Zij had weer moed gevat daar zij merkte, dat hij aan haar woorden geloof schonk. „Ja, en Rochus liet zich er heel wat op voorstaan, dat hij achter je geheim was gekomen. Natuurlijk vond hij de zaak niet zoo gewichtig. En je kunt overigens gerust zijn, hij heeft nooit met iemand anders er over gesproken dan met mij." „Dat was al te veel. Ik begrijp Ro chus eigenlijk niet en ik had zulk een onbescheidenheid nooit van hem verwacht. Het moet wel heel toeval lig zijn geweest, dat hij den eenigen brief, dien ik van haar bezit, onder de oogen heeft gekregen; het moet juist op het oogenblik gebeurd zijn, dat ik den brief uit mijn portefeuille nam om hem in mijn schrijfbureau te slui ten". „Ja, ja", zei ze haastig, „zoo zal 't geweest zijn. Je wilde zoo even im mers niet gelooven, dat Rochus op pervlakkig was. Hij lachte er om als een aardige grap. Ik dacht dadelijk al, dat het je onaangenaam zijn moest en ik heb niet alleen Rochus het strengste stilzwijgen opgelegd, maar dit ook zelf bewaard. Je kunt dus gerust zijn". Graaf Rainer nam haar hand, die koud en levenloos in de zijne lag. „Daarvoor ben ik je ten zeerste dankbaar, Gerlinde, en ik zou je wil len verzoeken, dat stilzwijgen ook voor de toekomst te bewaren. Niet alleen om mezelf verzoek ik dit, maar om groothertogin Helene en de haren. De groothertog weet niets van deze periode uit haar levenDaar je nu toch al zooveel weet", vervolgde Rainer, „moet ik je nog mededeelen dat ik met prinses Helene verloofd was. Wij hoopten op de toestemming van den Hertog, maar toen verna men wij, dat de hertog de hand van zijn zuster reeds aan den groothertog beloofd had. Wij moesten ons dus in de bittere noodzakelijkheid schikken. Met een zwaar hart scheidden wij. Daarom ben ik tot nu toe een een zaam man gebleven. Zoo Gerlinde, nu weet je alles, en ik verzoek je nog maals de strengste geheimhouding. ECHTE FRIESCHE 20-50 ct. per ons Vraagt XUt> IVinkelier'rt pakje D*E evenals in de andere winkels, niet meer toegelaten. Op 30 December mogen bloemwin- kels, en op 25 en 31 December mogen winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht tot 's avonds 10 uur geopend zijn. Voorgesteld wordt, dat aan Israëlie ten op hun verzoek vergund wordt, om des Zondags hun winkel van 5 uur des voormiddags tot 2 uur des namiddags voor het publiek geopend te houden, terwijl aan hen, in wier winkel uitslui tend of in hoofdzaak brood banket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht, toegestaan wordt, tot 's avonds 8 uur geopend te blijven, mits zij na 2 uur 's middags uitsluitend brood, ban ket, suikerwerk en chocolade verkoo- pen. Ook worden er bepaalde faciliteiten voor de Joodsche feestdagen verleend. De Regeering is zich ervan bewust geweest, dat de voorgestelde algemeene, voor het geheele land geldende regeling van de avond- en Zondagssluiting voor bepaalde plaatsen en op verschillende tijden afwijkingen zal moeten gedoo- gen. Daarom is in dit wetsontwerp ook aan de plaatselijke Overheid een taak toegedacht. Zoo bepaalt vooreerst artikel 6, dat bij plaatselijke verordening, mits goed gekeurd door de Kroon, bepaald kan worden, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag, en wel vóór of na 1 uur des namiddags, al le of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten zijn. Die daggedeelten kunnen voor verschillende gedeelten dei- gemeente en voor verschillende groe- Deze zaak moet geheim blijven. Je kunt het belang hiervan inzien, wan neer ik je zeg, dat ik mijn aanstaande vrouw hiervan niets verteld heb." Gravin Gerlinde had als stomge- slagen van schrik naar zijn woorden geluisterd. Nu het gevaar van de ont dekking voorbij was, had deze ge schiedenis uit zijn leven geen belang meer voor haar. Zij luisterde eerst weer, toen hij van zijn aanstaande vrouw sprak. „Ik zal natuurlijk zwijgen. Maar je hebt me nog in het geheel niet ver teld, wie je uitverkorene is." „Dat heb ik intusschen werkelijk vergeten, Gerlinde. Het is Josta von Waldow, de dochter van den minister. Verrast riep de gravin uit: „Maar dat is toch onmogelijk!" Hij keek haar hoofdschuddend aan. „Ik begrijp je niet. Onmogelijk? Dat zeg je nu voor de tweede maal. Waarom vind je mijn verloving zoo onmogelijk?" „Josta von Waldow is bij jou ver geleken nog een kind, zij noemt je oom Rainer. Wanneer je van haar sprak, was het als een oom, die van en kind spreekt." „Dat is een oude gewoonte uit Josta's jeugd. Daardoor heb je je een verkeerde voorstelling van haar ge vormd. Zij is al één en twintig jaar." „Maar bij jou vergeleken is zij toch nog een kind. Zeventien jaar verschil tusschen man en vrouw dat is te veel. Het getuigt van moed, beste Rainer, zoo'n jong wezen aan je te durven binden," zei ze langzaam, als met elk woord worstelend. „Deze bedenkingen zijn natuurlijk ook bij mij opgekomen. Maar niette genstaande dit alles, heb ik het ge waagd om Josta's hand te vragen. En zij heeft mij het jawoord gegeven." Gravin Gerlinde keek hem aan. Zij voelde, dat zij verder tegen deze ver loving moest spreken, dat zij haar half verloren positie moest redden. „Het zijn niet zoozeer de jaren, die tusschen jou en je aanstaande vrouw liggen. Ware liefde komt grootere hinderpalen te boven. Maar jij voelt geen liefde voor Josta, en voor zoover ik uit je woorden kan opmaken, koestert ook zij slechts een kinderlijke liefde voor jou, zooals een jong meisje van haar goeden, ouden oom houdt, niet als een vrouw, die zich met haar geheele wezen aan haar man geeft. Deze woorden geeft mijn warme vriendschap voor jou, Rainer, mij in. Ik ben bang, dat je niet goed hebt gedaan. Dat zeg ik je als een vrouw van ervaring. Het is vreeselijk, een huwelijk te sluiten zonder liefde, en jij bent niet de man, die dat op den duur kunt uithouden. Over Josta kan ik niet oordeelen. Ik ken haar niet. Maar als zij koel en harteloos genoeg is, zich met zulk een huwelijk tevreden te stellen, dan past ze slecht bij je. Wanneer ze echter een diep ge moed heeft, zal ze er nog meer onder lijden dan jij." Zij legde nog meer nadruk op haar woorden, toen zij zag, dat ze hem on rustig en nadenkend maakten. Toen zij ZAveeg, zag hij haar ernstig aan. Wordt vervolgd. C.; e Echo van het Zuiden, aalwpscbe en Langstraatscbe ('onrait, I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1