Heeren Hookers. Let opü! „ZESCENTO" Spierpijn Kloosterbalsem gemeente raad. Va 20. Zaterdag 8 Maart '30. 53e Jrg. TWEEDE KLAD. TT* Moorden. In zijn rapport over het jaar 1929 aan den minister van Defensie, spreekt J raad van legerpredikanten zijn leed weien uit over de slechte uitweiklng het vloekverbod in het leger. Men «eet, dat deze klacht niet vruch ,oos is geuit en dat minister Deckets maatregelen heeft getrtff;n om op zeer blondere wijze paal en perk te stellen 1 een euvel, dat soldatesk moge laken maar onbeschaafd en emslieer is. Een inzender in „Het Volk" (26 Febr tokt daar anders over en in een zeer onevenwichtig stuk schrijft hij o.a lk zou zoo zeggen, als de raad niet beter weet te rapporteeren, laai dit dan ook maar en laat den soldaat In 's hemelsnaam vloeken het is m.i onafscheidelijk bij wat hem geleeid wordt: moorden Een goed soldaat moet kunnen vloeken. De redactie van „Het Volk", die anders spoedig gereed is met onder, schriften, plaatst geen aanmerking bij dere schand iijke uiting. Moeten wij dua aannemen, dat het socialistisch blad het er mee eens is? Dat is toch onmogelijk. Maar waarom dan de men. schelt gehouden fn deze sfeer Is het niet met elk rechtsbegrip In slrijd, een soldaat, die de gemeenschap waartoe hij behoort verdedigt gelijk Ie stellen met een moordenaar Men kan een principieele ontwape- naar zijn, doch is het geen vergiftiging van begrip, voorstellingen als de in zender in „Het Volk" geeft, zonder meer te laten passeeren Waren de Belgen die zich verdedig den moordenaars Zijn dit de socialts ten in Engeland. Fankrijk. Belg>ë en elders, die meehelpen aan het in stand houden van een weermacht En als dat niet zoo is, waarom is de afschuwelijk onrechtvaardige quali Scatie dan wel van toepassing op Nederlanders, die hun land niet weerloos willen zien N1EUWKUIK. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 5 Maart, des namiddags 7 uur. Afwezig de heer Th. v. d. Besselaar. Naar aanleiding van de eerste ver gadering van dit jaar wenscht de Voorzitter den leden, hunne huisge zinnen en alle gemeentenaren een ge lukkig Nieuwjaar. Spr. hoopt dat er in de gemeente geen moeilijkheden en geen aanleiding tot kwesties van weiken aard ook, zullen plaats vinden. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Het bedrag van 7265.74 was aanwezig en werd in orde bevonden. Verslag Commissie tot Wering van schoolverzuim 1929. Er werden 4 vergaderingen gehouden. Door 4 per sonen werd de school verzuimd, het geen in overleg met den Inspecteur werd opgelost. 1 persoon kreeg pro ces-verbaal. Verzoek van den heer Peters om voor zijn 2 zoons die in Waalwijk de school bezoeken, een tegemoetkoming te verstrekken van ƒ100. per leer ling per jaar. B. en W. stellen voor om gedurende den tijd dat hij hier woonachtig is en alzoo recht heeft, hem vanaf 1 Jan. 1930 voor een kwartaal tot een totaal bedrag van 50.per leerling te ge ven. De heer Wilgers vindt het beter, dat men het dan per maand geeft. Hij kan toch eiken dag vertrekken naar zijn standplaats Elshout. Ook het lid van Engelen is dezelf de meening toegedaan. Voorzitter. Wanneer er een woning beschikbaar is, gaat hij direct van hier weg. De heer Wilgers heeft in de tege moetkoming hierin voor den perspon volstrekt geen bezwaar, doch vindt 't zeer tegenstrijdig, dat men hieraan moet bijdragen. De Voorzitter geeft dit toe, maar er is niets aan te doen. De heer Wilgers vraagt wat men er in zijn standplaats Elshout van zegt. De heer A. Mostermans. Zoo gauw als hij daar woonachtig is, krijgt hij daar subsidie. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. hierin ingewil ligd. Verzoek van de bewoners in de steeg bij E. de Gouw, om verharding van den weg in die Steeg, met afwij zend voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek niet in den Raad thuis hoort, daar ge noemde weg particulier eigendom is. Wordt afwijzend beschikt. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het voorschot, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920, over '30 voor de Bijz. Jongens- en Meisjes scholen met afrekening over het tijd vak 1927 tot 1929 voor de Bijz. Lagere Jongensschool. Het bedrag van 5.90 per leerling en per jaar wordt aldus vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot bepaling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting 19301931 op 2Va als van ouds. Wordt goedgekeurd. Aanbieding verslag volkshuisves ting 1929. Zal ter visie worden gelegd. Voorstel van B. en W. tot het ver huren om niet voor den tijd van 4 jaar van de gronden der afgebrande mastdammen in de Hoef. Voorzitter. We hebben indertiji hiermede een proef genomen met om werken en zijn toen tot de conclusie gekomen dat 't voordeeliger is, ze als volgt van de hand te doen. Om het te laten omwerken, zou het 400 kos ten. Voor de gratis beteling van 4 jaar voor de bewerking hebben zich 2 liefhebbers opgegeven en stellen B. en W. dus voor het alzoo te doen. Wordt goedgekeurd. Machtiging te verleenen aan B. en W. tot het houden der gewone ver huringen en verkoopingen voor 1930. De heer Wilgers zou liever zien, dat hier publiciteit van gegeven werd, dan heeft eenieder kans en valt er niets te zeggen. De Voorzitter zegt, dat dit altijd gedaan wordt, maar voor dit eene perceeltje dat er nu komt is het toch niet de moeite om dit voor den Nota ris te brengen. De heer v. Engelen. Er kunnen toch nog altijd meer liefhebbers zijn. Wordt goedgekeurd het te verhu ren, mits er publiciteit aan gegeven wordt. Vaststelling datum kermis 1930. B. en W. stellen voor om de kermis wederom te houden op Zaterdag voor den len Zondag van September. Wordt goedgekeurd. De heer P. van Spijk wordt met al- gemeene stemmen herbenoemd tot lid Burg. Armbestuur. Bij de rondvraag vraagt de heer de Gouw of het niet gevonden kan wor den, dat men het schoolgeld iedere maan betaalt. De Voorzitter zegt toe, dat er reke ning mede gehouden zal worden en de ontvanger daarvan zal worden ver wittigt!. De heer Wilgers waagt of het niet verboden kan worden, dat de «chool- ongens langs de straat voethallen. Behalve de last die de meeste men- schen hiervan ondervinden, is het 'n groot bezwaar voor de openbare vei ligheid. Als de jeugd deze sport wil jeoefenen, dan moeten ze maar naar het voetbalveld gaan, maar niet op straat. De Voorzitter zegt toe de politie er op te zullen laten letten en het te ver bieden. De heer Wilgers vraagt of er aan het besluit van de vorige geheime ver gadering gevolg is gegeven. De Voorzitter zegt, dat dit gebeurd Hierna sluiting met den Chr. groet. Binnenkort verkrijgbaar „De kwallteltS'Sigaar". In Vorstenlanden en Sumatra. IETS FIJNS VOOR 6 CENT. BUITENLAND. Admiraal van Tirpitn. De Groot-Admiraal A. T. van Tirpitn, de grondlegger der Duitsche vloot, is gisteren in den ouderdom van 81 jaar overleden. Bekend is dat hij als commandant aftrad toen de rijkskanselier niet di rect bij den aanvang wilde overgaan tot den onvoorwaardelijken duikboot oorlog. Hij schreef het hieraan toe, dat Duitschland den oorlog verloor. Watersnood in Zuid-Frankrijk. Volgens officieuse opgaven moeten in Zuid-Frankrijk meer dan 300 perso nen verdronken zijn. De toestand is nog steeds zeer ernstig. De vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Het wetsontwerp op de vervlaam sching der Gentsche Hoogeschool is met overgroote meerderheid door de Belgische Kamer aangenomen. Er is groote vreugde in 't kamp der Vlamin gen. De roode Donderdag in Duitschland. Op het eind van den middag is het te Berlijn gistermiddag hier en daar tot botsingen gekomen. In de Leipziger- strasse heeft de politie, toen zij een groep communisten uiteen dreef, 1 de monstrant doodgeschoten. Te Charlottenburg kwam de politie, door een troep van 300 a 400 betoogers bedreigd, zoo in het nauw, dat zij met scherp moest schieten. Er werden 3 menschen gewond. Te Halle is 't herhaaldelijk tot bot singen gekomen tusschen communis ten en politie. Tot twee maal toe poog den de communisten een optocht te or- ganiseeren. Toen de politie de tweede maal ingreep, werd zij aangevallen. Een aantal agenten raakte onder den voet. Een agent, die zijn kameraden te hulp snelde, was genoodzaakt te vuren en doodde daarbij 2 demonstranten. Een geschenk van een Amerikaansche weduwe aan Mussolini. Zonder schriftelijke toestemming Is eenige overname uit deze rubriek verboden Lieve Nichtjes en Neefjes. Deze week heeft het me niet aan belangstelling ontbroken. Talrijke brieven mocht ik ontvangen Voor zoover de plaatsruimte het toelaat, zal ik er vandaag al vast eenige be antwoorden. Volgende week gaan we met de beantwoording verder. Ik geloof, dat er bij enkele nichtjes en neefjes een klein misverstand is. Verleden week plaatsten we eenige raadsels ter oplossing. Nu geloof ik, dat sommigen in den waan waren dat we voor de goede oplossers prijzen beschikbaar stelden. Maar ik hoop, dat ze door deze mededeeling niet teleurgesteld zullen zjjn. Het oplossen van raadsels is op zichzelf immers al een aangename be zigheid. En de grootste voldoening al. als men na veel en iive- weten op te lossen. Nu ik zie, dat jullie het prettig vindt om raadsels op te lossen, zul len we geregeld met aardige raadsels terugkomen. Ik hoop dat eenieder dan zijn best zal doen. Wie stuurt mij eens een opstelle tje over de Lente? Jullie aller OOM WIM De weduwe van een Amerikaanschen diplomaat, mrs. G. W. Wurts, heeft aan Mussolini de schitterende Villa Sciarra op den Monte Janiculus ten geschenke gegeven. Ook het daarbij hehoorende terrein schonk zij den duce en boven dien nog een kapitaal van 50.000 dollar, om de villa te onderhouden. De tuinen zullen worden opengesteld voor de be woners van Rome en als volkspark dienen. BINNENLAND. Reis- en verblijfkosten van Eerste Kamerleden. De Minister van financiën schrijft in de memorie van antwoord op het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 26 Maart 1^18 tot regeling van de reiskosten \an de leden der Staten Generaal en de ver blijfkosten van de leden der Eerste Kamer, voornemens te zijn, het door vele leden gegeven advies te volgen en intrekking van het wetsontwerp te be vorderen. Men zie de rubriek Staten- Generaal. Begrooting van Defensie. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag over de defensie-begrooting 1930. Naar aanleiding van de opmerking dat eenige leden hadden gehoopt, dat de minister de richting in zou slaan van vermindering van bewapening op groote schaal, antwoordt deze, dat noch in het politiek verleden, noch in het regeeringsprogram der partij, waartoe hij behoort, deze hoop haar grond kan vinden. De eenzijdige ont wapening wijst de minister met kracht van argumenten uitvoerig af en hij verzekert, dat de regeering al het mogelijke doet om de internatio nale beperking en verandering dei- bewapening met kracht te bevorde ren. Wanneer de aanvullingsbegrooting inzake de maritieme macht in Indië door den volksraad is behandeld, zal de minister ten spoedigste het supple toire ontwerp 1930 bij de Tweede Ka mer indienen en hij vertrouwt, dat dit ontwerp vóór het zomerreces bë handeld kan worden. In dat wetsont werp zullen ook de plannen van den minister uiteengezet worden met be trekking tot het materiaal, dat hij noodig acht voor het gedeelte der vloot in Nederland, waarbij met de bescherming der gebiedsdeelen bui ten Europa en der Nederlandsche be langen in het buitenland, zoomede met de eischen van vlagvertoon zal worden rekening gehouden. Disconto-verlaging. Londen heeft het disconto verlaagd van 4.5 op 4%, Stokholm van 4.5 op 4%, Kopenhagen van 5 op 4.5% en ook de Ned. Bank heeft niet gewacht en heeft het disconto en verdere ren tetarieven met 0.5% verlaagd. De stand is nu: 7 Mrt. '30-25 Mrt. '29 Wissel-disconto 3V= öVs Promessen-disconto 4 6 Beleening v. Effecten 4 6 Beleening v. Goederen 4 6 Voorschotten in Rekening-Courant 4 7 Veetentoonstelling van de Af deeling Rotterdam. Schiedam en Omstreken van de Holt. Mij. van Landbouw. Evenals vorige jaren houdt de Afdeeling R S. en O v. d. Holl Mij /an Landbouw dit jaar een vee tentoonstelling en wel 8 April a s. op het terrein van de Nieuwe Veemarkt ie Rotterdam. Het vraagprogramma omvat rundvee, schapen, varkens, geiten en paarden. leder mag op deze tentoonstelling Inzenden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen oij den heer Q. van Sdlevoldt. tentoon stellingscomroissaiis, 'sGravenwpg 170 te Rotterdam (telefoon no. 65687) en bij den heer M D. Noordzij tentoon stellingscommissaris, Hillevlfet 120b te Rotterdam (telefoon no. 11298). Aan deze adressen kunnen lnsctulj vingen gericht worden. Op 18 Maart 1930 (voor de Afd UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 2 Maart. Buurman stond te wach ten op H.B.S.-bus; bus ver scheen niet; moest een uur op straat staan eer de volgende bus van de dienstregeling ar riveerde. Eerste had onder weg malheur gekregen en bleef maar weg; liet passa giers wachten zonder een der stations te waarschuwen. Noemt men dat „service" 3 Maart. Buurman is 't niet eens met besluit van commissie en gemeenteraad van Waalwijk, om marktgeld te heffen op premie-markten. Dat onze boeren veel, zelfs al hun vee aanvoeren, is te prijzen. Er moet zooveel mogelijk vee ko men. Is zelfs bij het begin aan alle boeren van Groot-Waal- wijk gevraagd, steeds te ko men en nu wordt dat aange rekend als kwade noot. Vee moet er zijn, dan komen er boeren, koopers, enz. 4 Maart. Verslag gemeenteraad van Sprang-Capelle gelezen. Is 't actieve raadslid V. niet een beetje overdreven bezorgd voor de groote zedelijke geva ren, als de kinderen per fiets de scholen in Waalwijk be zoeken. Men moet zaken niet te zwart schilderen, is ook fout! 5 Maart. Kijkje genomen in Musis, 't ging er opgewekt en netjes naar toe, mooie costumes, prettige stemming bestuur hield goede leiding; acht 't veel beter dan dat alles naar Den Bosch of elders gedre ven wordt. 'n Aardig gezelschap dat O. en V. 6 Maart. Buurman en ik vinden het wel jammer dat de commis sie van den Raadhuis-bouw niet met plan Kropholler in zee kan gaan; wij vinden het eenvoudig, deftig, evenwich tig, practisch. Maar wij zijn geen deskundigen, de com missie wel en eerste-klas zelfs, maar wij prefereeren toch het plan Kropholler. 7 Maart. Bezocht toevallig raadhuis Raamsdönk. Een imponee rend gemeentehuis, speciaal van binnen schitterend. En voor een beetje centen! Zeg, die zijn daar niet mis, 1 heffing en dan die lage electriciteitsprijzen, bravo hoor! Rundvee) en op 25 Maart 1930 (voor de overige rubrieken) zal gelegenheid bestaan In het caté „De Vereeniging", Hugo de Grootstraat 95 Rotterdam, nadere inlichtingen te bekomen en aldaar aangifte te doen. van 9 1 uur. Aangiften kunnen ook schriftelijk gedaan worden aan den penning meester van de Afdeeling, den heer |oh K^egt. Leuvehaven No. 4, telefoon No. 13347. Huibert en Nico K., Capelle. Ik geloof, dat ik jullie al langer ken. Jongens, ik wensch jullie beter schap. Zoo'n week thuis zitten valt ook niet mee, hé! J. de J., Sprang. Het doet mij genoegen, dat ik jou telkens weer onder mijn trouwe vol gelingen zie. Jo, blijf zoo doorgaan en volg steeds ons jeugdhoekje. Wil je ook eens probeeren een opstelletje te maken? Veel succes. Jana v. P., 's Grevelduin-Capelle. Je bent in de boonen, Jana. Deze raadsels hebben we zonder meer ge plaatst. Er waren geen prijzen aan verbonden. Maar dat is niet erg, hé? Hoor ik nog eens iets? 1 stijve spieren „Geen goud zoo goed" CORRESPONDENTIE. Piet V., St. Joachimsmoer. Zoo Piet, ben jij tegenwoordig zoo druk met je studie? Wel jongen, blok maar flink. En als je voor moeilijk heden zit, helpt vader natuurlijk een handje. De oplossingen van de raadsels zijn ïoed. VOOR EEN CENT KOOPEN. Wie vindt het niet fijn, voor een cent te mogen koopen? Nu, haast alle kinderen die één cent krijgen, willen hem direct versnoepen. Krijgen jullie wel eens een cent van Vader of Moeder, Oom of Tante? Ja? En koopen jullie daar wat lekkers voor? Ja hé! Nu, ik heb het al vaak gezien dat kin deren een cent kregen. Zoo ook nu; 'k was pas thuis geko men en zat voor het raam naar buiten te zien, waar een heele troep spelende kinderen waren. Opeens loopen een jongen en een meisje uit den kring en rennen op een pen aan, af, en groeten, hem een hand gevend „Dag Oom!" Zoo zijn jullie daar. Is Vader of Moeder thuis? Ja, Oom!" Oom gaat met zijn hand in zijn zak, haalt zijn portemonnaie er uit en geeft ieder der kinderen en cent. „Dank U, Oom", en weg snellen zij naar den overkant, waar een snoep winkeltje is. Ze koopen er een pijpje drop. Ze komen weer spelen en mogen nu, vooral om dat lekkers, weer mee doen. Krijg ik een stukje, vragen er een paar. Soms deelen zij. Soms ook niet. Nu, eerlijk gezegd, ik heb nooit een cent van mijn ouders, Oom of Tante gehad, om te versnoepen, wel om in den spaarpot te doen. Toen wij nog klein waren bracht mijn Moeder heel dikwijls sinaasappels, ap- pels of peren mee; dan werd dat altijd j onder ons verdeeld. Of wij dan blij wa- ren! Maar, kregen wij een cent, dan kwam het varkentje met de gleuf even uit de kast en dan gleed de cent er in. Nu ga ik eens vertellen van een jon gen die ook eens een cent van zijn Moeder kreeg. Hij mocht dien cent gaan versnoepen.. De klok sloeg twaalf en daar gaan de schooldeuren open en komen de kin deren twee aan twee, en in de maat, op het handengeklap van den meester. Daar rennen ze de poort uit en in in eens zien wij negen jongens met hun hoofden bij elkander. Ze spreken iets af. Wij hooren ze door elkander zeggen: Zeg, willen we dat eens doen? Ja? Hé, wij allen doen mee. Dus afgesproken. Nu rennen ze naar huis om 't Moe der of Vader te vragen. Jan komt binnen stormen. Dag Pa. Dag Jan. - Waar is Moe, Pa? - Ik geloof dat Moe boven is jon gen. Jan neemt twee, drie treden tegelijk en Moe zegt: - Dag Jan; wat doe je wild jpngen, je zou kleine zus wakker maken. Hij kijkt in de wieg en zegt: Ze slaapt nog gelukkig, Moeder. Nu gaat Jan naar Moe en zegt: Hé, Moe, mag ik een cent van U? Een cent Jan. Wat moet je daar mee doen, jongen? Drop koopen, Moe. Dus snoepen Jan, zegt Moe. Ja, Moe, maar het is maar voor één keertje, vlijt Jan. Voor één keertje. Goed, jij krijgt voor één keertje wel een cent van mij voor drop. Maar hoe ben je nu toch op deze ge dachte gekomen om een cent bij Moe der te vragen? Ja, zegt Jan, wij zijn met ons veer tienen, en nu vragen ze allen bij hun Moeder om een cent en dan gaan wij in het kleine straatje, U weet wel, bij de kerk, allen een cent drop koopen. Ik mag wel, hé Moe? Moe begreep haai' jongen en Jan kreeg een cent. Aan je oogen te zien gaan jullie een heel fijn spelletje doen, hé? Ja Moe, en hij wreef in zijn han den, al van de voorpret. Ja Moe, wij gaan bij die oude menschen. want het zijn heele oude, li'tó iiSi iTii m m muti is. dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maaktt Akkers

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5