ri 1 IS Orders voor Drunen Keunen-Malingré Nieuws uit Kaatsheuvel. ~2jt STER-TABAK N H. de Bont-v. Huiten J. Ypelaar - Drunen Zaterdag 8 Maart '30. 53c Jrg. eo Stroomende regen, door weekte kleeding, natte voeten, maar... ge wapend met een pijp en daardoor de goede stemming bewaard, het gevoel van vriendschap versterktl De kwaliteit van Ster-tabak overwint ie elementen. =-) en est len. zen. elend. I Pxgwr :end SOVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Maart 1930. De Raodhuisplannen. ons vorig nummer hebben wij de laadhutsplanntn opgenomen, tei- iyij 1.1. Zaterdag een resumé van upport der Commissie van Advies j. Om de verschillende vragen tot lenctit, willen wij nog eens her- jol welke conclusie de Commissie Zij adviseert, den heer Klijnen dweilt tot den stadhuisbouw te ten, onder voorwaarde, dat deze wordt gevonden om ernstig j te houden met de tegen zijn ontwikkelde bezwaren en, na met de commissie en nader Mtact tredende tot de opdracht i, een tweede ontwerp te maken.* unieer w£ onzen eersten indiuk igedienae ontwerpen moeten pen, dan bekennen wij eerlijk, deze conclusie betreuren en die ons hun meening te kennen g, evenzeer. ileeken moeten wij het ontwerp, wij 't hier zien, van den heer toller verre prefereeren boven 't up «lijnen. 1 willen onze opvatting niet stellen lof tegenover deze zeer deskundige missie, maar geven alleen de tke opinie, zooais die tot dusverre is kwam en die ook wij deeien. juist lijkt het ons dat de heer jja in de gelegenheid gesteld wordt mw ontwerp te maken, terwijl :ei Kropholler daarvan wordt uit tien. Ook dit ontwerp zou toch, iioand met de kosten, als wij ons vergissen, aan wijzigingen onder pen moeten worden. Daarom zou- wij gaarne zien, dat rekening fade met de wenken der Commts- tr. den raad en in den geest van «ilwerp, de heer Kropholler min- »kon mededingen, zij het met een nol gewijzigd ontwerp, doch de ijiagen Helst zoo weinig mogelijk Iknd van dit hoofdgebouw, dai teer mooi, rustig, smaakvol en metend voorkomt. Ambachts Avondschool. Donderdagavond bad in de achter aan Hotel Verwtel eene door den neester onzer gemeente belegde kadering plaats, terzake de oprtcn- Veener Sctiootvereeniging voor 't P van ambachtsonderwijs ter worden met timmeren, meubeitnaken, smeden en electroiechniek. Is er vol doende belangstelling dan kan zoo spoedig mogelijk tot uitbreiding woiden overgegaan. De contributie der vereeniging zal met het oog op aigemeene belang stelling zoo laag mogelijk b.v. op t i.— per jaar worden gesteld. De plannen moeten ten allerspoe digste in gereedheid gebracht worden om voor 1 April In den Haag te zijn, zoodat ze nog op de begrooting voor 1931 kunnen worden gebracht. Na deze uiteenzetting en een uitvoe rige discussie werd besloten de ver eeniging „Ons Ambachisonderwijs" te sucnten, waartoe alle aanwezigen toe traden. Een voorloopig bestuur werd daarna gekozen, om diiect de plannen en begrooting te ontwerpen, statuten saam te stellen, enz. Een en ander zal ten spoedigste aan een vergadering worden vooigeiegd, waartoe eenieder zal worden opgeroepen, als wanneer ook een definitief bestuur zal worden gekozen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Jan Tielen, Arnoud Verwiel, Christ Kleikx, Frans van Wees, Henri van Hutten en C, van Dongen, terwijl als deskundige werd toegevoegd de neer Q. van Hutten, gemeenteoouw- Kunüige en een ambtenaar ter secretarie dis secretaris zal tungeeien. Na een wederzijdsch dankwoord werd deze goed geslaagde vergadering gesloten. Wij gelooven dat eenieder de tot standkoming eener Ambachtschool voor plaats en streek ztker zal toejuichen, ieders steun is hiervoor gewei.scnt en noodzakelijk en wij verwachten dat teder dien ook gaarne zat geven. Et moet krachtdadig gewerkt woiden. Geelt U thans ieeds als lid op bij een der bestuursleden. Onware geruchten. In verband met het zeden—delict, dat j.i. Zondag ten opzichte van het 7—jarig dochiertje van H.'zou zijn gepleegd, werd de naam van zekeren L. v. d H. alhier genoemd, doch naar bij politie onderzoek is gebleken heeft deze persoon absoluut niets mgt deze kwestie uit te staan. Het is wel verschrikkelijk een man van 70 jaar valschelijk te beschuldi gen, zelf3 in de pers, zonder nader onderzoek. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING. Kerkdienst N. H. Kerk v.m. Besoijen. Zondagnamiddag 2 uur hoopt voor te gaan Ds. Münlmckei. „Immanuel". Op uitnoodiging der Chr. Jongelings vereeniging immanuel te v.m. Besoijen noopt Donderdag 13 Maart a s. des avonds om 7'/a uur In de Ned Herv. Kerk aldaar op te tredende WelEerw. heer Ds. Ewold van Raamsüonk. Langstraatsche Biljartbond. Zaterdag j.i. hebben de eindwed strijden plaats gehad. In de eerste ataeeling werd, voorat van de zijde van „Ons Genoegen" slap spel vertoond. Uitslag is als volgt jan Princen j. Rombouts Jos. Klerks Tn. v. Weert Fr. Slaats J. de G.aaff 65 5i 53" 11)0 100 99 P. Schalken C Koks J Biok Fr. V esters H Brok Th. v. d. Wiel klunen Bezorgd worden bij onzen agent 44195 Sigarenmagazijn, waarna wij binnen 24 uren franco-Kruis leveren. Groothandel in Wijnen en Gedistilleerd. HEUSOEN. Winkeliersver eeniging. Op Vrijdag 7 Maari wordt een alge meene vergadering gehouden lol st.cn- urig der WaalwgKsene Wtnkeheisver- eei.igtng, des avonds len 8 uur in calé „De Korenbeuis" van den heei C. Snijders alhier. Ü.m. zat aan de orde worden gesteld 1. Bestuursverkiezing. 2. Coniubuiieregeiing. 3. Bespreking concept reglement. 4. Rondvraag en sluiting. %noodigd waren naast de Com- ivan toezicht op 't Nijveiheids- toijs, een aantal ambachtslieden '«tuten daarbij op een of andere i« betrokken Alleen van v.m. Be- jm was geen enkel ambachtsman awezlg, taoe uitnoodiging was goed ge- gegeven, een 20 tal personen "tn aanwezig. tot Dag Bestuur der gemeente was Mn geheel tegenwoordig, "kbuigemeester, die deze vergade- -eidde, wees er op dat reeds voor F" teal jaren bij de begrooting 'iS «ésdrongen op 't geven van -nüerwijs, maar dat men toen 1 Haag slip ving. Ook dit jaar ■aT be zaak weer ter sprake en le- Is bij naar den Haag getogen om 'e 'gelegenheid met de bevoegde u'oriteiten te bespreken. Aanvankelijk Jbie het niet goed, waar het Stopweije bestaat (intusschen ts de intrek- aangekondigd, Red en dus geen r" Tihachischolen konden wor- l"i gt. ui op lesciteiden schaal geschiedt, sYJSchool uit te breiden tot >4fflfavhlschool. rhn een dag ambachtschool kan log geen sprake zijn en het is g vvenscht dat de school wordt ge ëxploiteerd door een vereen ging om een goed contact tusschen de leiding der onderwijs inrichting en 't praciische ambachtsleven te verzekeren. Hel Rijk subsidieert met 70°/0 der kosten, ter wijl het ontbrekende door de Gemeente wordi vergoed en een schoolgeld per leerling wordt geheven. De bedoeling is dus een School vereniging op te richten, die zal dichten en exploiteeren een Ambachts- avondschool. Voorloopig zat begonnen 100 100 10U 6o 32 100 498 Eindstand BJC' Amusement SoU O.iS Gen. 891 468 in deze afdeeling 825 b. 3212 p. gem. 3.89 3081 „3 7t 2995 3.36 9U72747 3 03 WBC Hoogste serte Fr. Slaats „Ons Ge noegen" 46 caramb Kampioen Personeel Fr. Slaats „Ons Genoegen" gem. 7.54 BJC1 Kampioen der afdeeling. In Drunen speelde OPG een tamelijk vlolte panij legen Voinouden un Sprang. Jammer dat OPG niet e\,aj gemiddelde meer wist ie haten, uai. naaüen ze de tweede plaats inge nom.n. Uitslag v. d. Wiel H. de Wit M. Kiomp C. Kiomp 75 75 75 75 W. de Munnik bü G. Brok 75 435 H„ Mayers J Krol A. de Jong J. Maijcis G. v. Amerooy M. Brouwers 42 55 4b 71 75 55 344 Eindstand BJC2 VbC OPG Volhouden 676 b. 2495 p. gem. 3 54 7ö7 2373 3.0r 708 831 3 - 2,70 Uitbreiding winkel. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie heeil üe heer Jos. de Foltei zijn winket en etalage ut.gtDteiü mei net daarnaast gelegen winkelhuis, dat thans met het bestaande winkcipaua verbonden is. in deze uitbreiding heeft de onder nemer zijn van ouds bekende zaaK in lijne ledcrwaien en zadelmakerij her opend. Doordat in de Desiaanoe eta lages het artikel „Meubels" meer op üen voorgrond moest worden gebracht kon op het artikel „Lederwaren" ntct voldoende de aandaent gevestigd wor den. Tnans geeft de nieuwe etalage een keurig oveizichi van de uitgebreide smaakvolle coHecue, waarin iedereen die tets in lederwaren noodtg heelt wel zijn keuze vinden zal. Droeve plechtigheid. Maandagnacht overleed na een kortstondige ziekte een zoontje van F. van Oach, in de St. Crtsptjnsiraai 1 tn den ouderdom van rutin 8 jaren. I Donderdagmorgen had de ptt-chiige begrafenis plaats. Alle scnoorkinüeten uit de St. Aritnontus—parochie, zoowel meisjes als jongens, gingen de baai vooral, terwijl de rwcede klas der Si. Pelrusscnool, waarin Koosje zat, mei üen Eerw. Broeder volledig tegenwoor dig was. De baar werd gcüiagcn door de ieeriingen der hoogste klas. Even voor Üe kerk tot aan den in gang stelden de kinderen onder leiding van het onderwijzend personeel zien in twee rijen op, om hun schoolmak kertje en oegralt-nisstoei te flankeeten en een laatste groet le brengen. Na de H. Mis vergezelden alle kin deren het lijkje wederom naar üen üoo- denakker, waar na de beaardtng ge zamenlijk werd gebeden. Hierna tn de kerk teruggekeerd, werden de kiuis weggebeden plechtig verricht, waarbij de kinderen bij elke siaue bet „Marei Dolorosa zongen. Het geheel maakte een diepen indruk, en zal deze aige meene deelneming het verlies voorde ouders eenigszins verzachten. Vergadering van Waterschapsbesturen Op Woensdag 12 Maart a.s., des n.m. om twee uur, zal in hotel Verwtel alhier eene vergadering gehouden worden van de WatersenapsDestuien uit de gemeente Waalwijk, welke ver gadering zal staan onder leiding van Ir. W. L K ü^ers, Rijkslandbouwcon- sulent b, h. Rijksbureau voor ontwa tering,te Tilburg. Alsdan zullen de toestanden in onze polders een onder werp van bespreking pitmaken. BjC2 Kampioen der afdeeling. Heden Zaterdag precies 8 uurprijs- uilieiking te Diuntn. Alle clubs moeten tegenwoordig zijn. Lezing Passiespelen. Dinsdag a.s. zal in het Patronaats gebouw tn de St. Ciemensparochte s avonds om 7'/2 uur voor de leden der R.K. Wetkiicüenvereenigtng een lezing met lichtbeelden woidcn ge houden over de Passiespelen te Ober ammergau. De leden van het Patronaat hebben dezen avond tevens toegang. Besmettelijke ziekte. onze gemeente is dezer dagen In een jongetje van 8 jaar aan dlpiheriius gestorven, terwijl tai van gevallen van ioodvonk bij de kinderen voorkomen Personeele Belasting en Volkshuisvesting. Door het bestuur van den Bosschen Diocesanen Weiklitdenbond zijn aan 98 gemeenteraden in het Diocees Den Bosch, In welk Diocees de bondli8 R K. Werkliedenverenigingen met ruim 35.000 leden telt, twee adressen ge zonden één betreffende de Personeele Belasting en schoolgeldhetflng, en één betreffende het vraagstuk der volks huisvesting. In het eerste adres wordt er op gewezen dat, in veiband met de inwerkingtreding der Wet regelende de flfiantieele vei houding tusschen tijk en gemeente, üe belastingheifing tn elke gemeente moet worden herzien Gevraagd wordt bij deze herziening rekening te willen houden met de belangen der groote gezinnen, voor wie de Personeele Belasting de laatste jaren, bij de stijging der huurwaarde der woningen, onevenredig zwaar is zijn immers met het oog op hun kindertal gedwongen een woning te beirtkken, waarvan de huurprijs toch ai niet in verhouding is tot hun loon. Aangedrongen wordt op toepassing van het beginsel: „belasting naar draagkracht", en in de plaats van 10 pCt. van de belastbare huurwaarde, voortaan te hitten een progressieve heffing tot een maximum van 10 pCt. ofwel een vast percentage van mtnder dan 10 pCt. vast te stellen. Verder wordi er in dit adres op aangedrongen om ook met de school geldhe/fing het beginsel: „belasting naar draagkracht* toe te passen ten behoeve van de arbeiders met kleine inkomens, vooral die met meerdere schoolgaandekinderen. Gevraagd wordt den aanslag zoodanig te regelen dat vermindering wordt toegepast voor meerdere schoolgaande kinderen uit éèi gezin en het schoolgeld niet te hi ffen van het werke'ijk, doch van het belastbaar inkomen Verschillende in andere gemeenten beslaande regelingen worden als voor beeld aangehaald. In het tweede adres, over de volks huisvesting, wordt de medewerking van den raad verzocht tot verbetering der woningtoestanden, de opruiming van krotwoningen, de huisvesting der groote gezinnen en het vraagstuk der huurpolitiek, maar speciaal wordt gevraagd te bevorderen dat arbeiders in het bezit komen van een eigen woning. In een uitvoerige Memorie van Toelichting wordt op het groote moreel en cultureel belang hiervan gewezen en aangetoond wat door andere gemeenten in dit verbard reeds s tot stand gebracht door het stichten eener gemeentelijke hypolheekbank of op andere wijzen. Verkeersongeval. Heden- (Vrijdagmiddag) had op den roek Havenstraat Grootestraat een aanrijding plaats tusschen een vracht auto van de M. I. W. alhier en den motorrijder V. uit Tilburg. Doordat langs den weg ter hoogte van deze scherpe hochl een paar vrachtauto's stonden was het uitzicht zoowel voor den auto- als voor den motor bestuurder belemmerd en be vonden zij zich plotseling vlak tegen over elkaar. Een aanrijding was on vermijdelijk. De motorrijder bekwam eenige lichte kwetsuren aan het been, rwijl motor en vrachtauto ernstig beschadigd werden. De politie heelt proces-verbaal op gemaakt. 1 overgegaan. Uit de schoenindustrie. - Nauwelijks is de schoenfabriek Hoffmann Franck. Keulen, omge zet in een naamlooze vennootschap, of ook deze vraagt zelf haar faillisse ment aan om aldus te ontkomen aan verliezen wegens loopende goedkoope contracten of schadevergoedingsei schen. Bij de Golo schoenfabriek te Frankfort is de eerste crediteurenver. gadsring gehouden. De boedei heeti bij slechts 750 000 Mark vrije activa en 2.240 000 Mk. debiteuren, een tekort van l'/2 miliioen Mk. Bij een jaarom zet van 12 miliioen Mk. in 1929 heeft de vennootschap een rentelast van 0 6 miliioen Mk. Er zijn 400 crediteu ren, die 5 Maart nogmaals bijeenko men om tusschen minnelijke schikking of faillissement te beslissen. De aan- deelhouders zijn tegen Woensdag 12 Maart opgeroepen voor een vergade ring, waatop a s agendapuntaangifte volgens 240 handelswet. V.v.d S. Nieuwe Naamlooze Vennootschap. N V. Ledermaatschappij v/h J. Eizas te Utrecht. OprichleiS: H. Elzas, koopman te Uirecht, H. L Elzas koop man te Uirecht; H. J Pos, tandarts te Bussum, Dr. J. Roos, hoogieeraar le Uirecht, L. Cohen, procuratiehouder te Uirecht. Doelde voorzetting van den handel in Ieder, lot nu toe gedreven door de firma J. Elzas, inden meest uitgebreiden zin, alsmede het deelnemen in andere vennootschappen 'n gelijk of aanverwant doel beoogende Duurvoor onbepaalden lijd Kapitaal f 300 000, verdeeld in 300 aandeelen op naam, elk groot f 1000, welke al e zijn geplaatst en volgestort Bestuur één of meer directeuren, onder toezicht van een raad van commissarissen, bestaande uit 3 leden. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren de heeren H. L. en H Elzas, voornoemd en tot commissaris se% de heeren Dr. J. Roos, H. J. Pos en L Cohen allen voornoemd. LOONOPZAND. Na een kortstondig doch smartelijk ziekbed overleed heden in het St. Elisabeths Gasthuis te Tilburg de Weled. geb. heer J. F. H. v. d. Meeren in den ouderdom van 79 jaren. De heer v. d. Meeren die zich op velerlei gebied verdienstelijk voor onze plaats heeft gemaakt was oud hoofd der openbare schooleere- voorzitter der Liedertafel „Echo der Duinen", administrateur van het Gem. Electr. bedrijf, voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeerde. Vooral in de eerstgenoemde functie hebben de tegenwoordige inwoners veel te danken aan de ontwikkeling hun door den overledene bijgebracht. De overledene was vroeger leer- aar aan de Rijksnormaalschool te Waalwijk en heeft ook in die jaren voor de opleiding van de onderwijzers veel gedaan. Ook aan ons blad heeft hij tientallen van jaren zijne medewerking ver leend. Hij wa3 een braaf katholiek, een algemeen gezien man, een man var. groote verdiensten voor plaats en streek, zoodat zijne nagedachtenis in dankbare herinnering zal blijven voort leven. SPORT. H.E.C, 1—R.K. T.V.V. 1 Tilburg. Nu de competitiewedstrijden voor ons eerste elftal zoo vroeg geëindigd zijn, wordt er alle moeite gedaan om dit elftal 'zooveel mogelijk vriendschap pelijke en andere wedstrijden te laten soelen. Zoo is het gelukt om reeds Zondag a.s een wedstrijd op 't HEC terrein te la»en spelen, die zeker niet voor een competitiewedstrijd behoeft onder te doen HEC is er in kunnen slagen om de R.K. TVV f als tegenstander te krijgen, die, hoewel zij buiten N V.B -verband speelt, toch nog wel bekend zal zijn van vroeger, toen HEC in den R K. Bond speelde. Het is lang geleden dat beide ploe gen elkaar ontmoet hebben en beide clubs zijn sinds dien tijd hooger ge klommen, maar daarom zai deze wed strijd juist veel interessanter zijn. Te vens is het een fnooie gelegenheid om te constateeren hoe de eigenlijke ver houding, wat sterkte betreft, tusschen beide Bonden is. TVV kan aangemerkt worden als een der beste R K. clubs, daar zij dit seizoen kampioen .geworden, is van de eerste klas B, de afdeeling waarin MULO speelt, die verleden jaar lands kampioen was. Zoo zal TVV nu de rnrnWlm S3 S8 CO li» aBSBSKBBBBWIIIIWWPlI HWt MUI I I Wl III 11IIIIH1 Wa «.ogclijkf wanneer 2lz6 2243 Hoogste serie J. van Dedl 34. Peisoneel Kampioen j. van Delft gem. 5 63. gaan drukken. Vele arbeidersgezinnen Winkeliersvereeniging. Gisterenavond werd in de zaal van café „De Korenbeurs" de oprichtings vergadering gehouden van de Waalwijk- sch'e Winkeliersvereniging, waartoe 't voorloopig comité wederom alle winke liers had iiitgenoodigd. Een 25-tal win keiiers was aanwezig. - In zijn openingswoord deelde de Vz. de heer Nieuwkoop, mede, dat het voor loopig comité in opdracht van de vori ge vergadering de verschillende aangege ven vraagstukken in een tweetal bijeen komsten onder het oog had gezien. Het bepalen der contributie was wel het voornaamste vraagstuk, want zou men het meest voelen voor een lage con tributie, dan was aansluiting bij de be staande Middenstandsvereeniging uitge sloten, omdat hiervoor 8.50 moet wor den betaald. Hoezeer de commissie een collectieve aansluiting bij de Middenstandsvereeni ging ook op prijs stelde, was de meer derheid toch van meening, dat door een lage contributie men een meer aigemee ne toetreding kon verwachten, terwijl anders vele winkeliers zich door de con tributie zouden laten afschrikken. Een minderheid in de commissie was voor een contributie van 8.50, dus vóór aansluiting bij de Middenstandsvereeni ging. Om loyaal te zijn, wil de Voorzit ter eerst het minderheidsvoorstel in om vraag brengen; mocht dit worden aan genomen, dan hoopt hij dat allen daarbij zullen neerleggen. Wordt het verworpen, dan volgt daaruit dat al thans voorlooDig nog niet wordt aange sloten en zal 'een contributie van 2.a0 0f /3.per jaar worden vastgesteld. Gaat alles goed; worden er werkelijk resultaten bereikt, dan kan men later nog overwegen of men al dan niet zal aansluiten; men heeft dan misschien tegen een hoogere contributie geen be zwaar meer. In omvraag gebracht wordt liet min- lerheidsvoorstel verworpen met 20 te gen, 3 voor en 3 onthoudingen, zoodat voorloopig nog niet tot aansluiting wordt De contributie wordt hierna bepaald op 2.50 per jaar. Hierna komt de vaststelling der Stadi- ten aan de orde. Door den voorloopig-secretans, den heer E. Verdnrmen wordt het concept voorgelezen en duidelijk toegelicht. Hij geeft daarbij ook aan, op welke wijze de vereeniging zich zooal voorstelt cte belangen der leden te behartigen, bijv. bemoeiingen bij de overheid om gunsti ge bepalingen voor de winkeliers te ver krijgen of bezwarende voorschriften te doen wijzigen; het vormen van n fonds om de leden in staat te stellen bij -wan betalers het tegoed langs gerechtelijke!) weg te innen. Nu ziet men vaak, vooral bij minder groote bedragen, tegen de proceskosten op, die dan voortaan uit het fonds bestreden zouden worden. Ook zouden de leden onder elkaar de slechte betalers bekend kunnen maken, dus een z.g. zwarte lijst opmaken. Dit kan de winkeliers voor schade behoeden en de betrokken personen van niet-beiaitn terughouden. Verder wordt ook mede werking aan de bevordering van het vreemdelin gen verkeer en samenwerking met andere ver- eenigingen genoemd als middelen om de belangen der winkeliers te behartigen. De vergadering kan zich met het concept ver eenigen; alleen wordt het artikel inzake bestuurs verkiezing zoodanig gewijzigd, dat het bestuur, gekozen uit de leden, onderling de functies ver deelt, uitgezonderd de functie van voorzitter, waarvoor de aigemeene vergadering zelf een be stuurslid aanwijst. Alvorens hierna tot bestuursverkiezing wordt overgegaan, wordt eerst den aanwezigen afgevraagd of zij als lid tot de vereeniging willen toetreden daar alleen de leden over het bestuur kunnen werken om de menschen in Waalwijk te houden en naar Waalwijk te trekken, vooral door goed verzorgde etalages. Hij wees er op, dat weer een nieuwe groote zaak zich in Waalwijk zou komen vestigen, maar dat behoefde geen nadeel te be- teekenen voor de kleine winkeliers, als ze maar zorgden de grootere trek die daardoor naar Waal wijk kwam ook naar hun winkels te lokken door goede etalages. Met een dankwoord van den voorzitter en een opwekking om ieder voor zich te trachten veel leden voor te vereeniging te winnen, werd de ver gadering gesloten. DRUNEN. Heden- Vrijdagmiddag had alhier een ernstig motorongeluk plaats. Toen de heer van Rasteren uit Vught met zjjn motor een voor hem uitrijden de vrachtauto van de melkfabriek uit Wijk wilde passeeren, reed hij, doordat de auto voor een voor haar rijdend voer tuig links uithaalde, pardoes tegen den auto op. De heer Van Rasteren werd met geweld tegen den grond ge smakt. Spoedig was er een menigte nieuwsgierigen op de been, ook geeste lijke hulp was direct aanwezig, doch 't bleek, dat het niet absoluut noodig was. Aanstonds werd geneeskundige hulp in geroepen, doch daar Dr. v. Seters afwe zig was voor bezoek, werd Dr. Otto uit Heusden telefonisch gewaarschuwd. De marechaussees uit Waalwijk, die juist passeerden, legden het eerst een noodverband oin het hoofd, waaruit hij vreeselijk bloedde. Naar wij vernemen, heeft de ongelukkige een hoofdwonde en een gebroken been. Na verbonden te zijn werd hij bij den heer G. Knijpers binnengedragen en behandeld. Ondertusschen was Dr. Otto aanwezig ter verdere behandeling. De auto was nogal beschadigd. Proces-verbaal werd opgemaakt. Liet het ongeval zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, nader vernqmen wij, dat het tot nog toe niet levensge vaarlijk is. Kaatsheuvel, f> Maart 1930. R.K. Middenstandsbond. stemmen. Staande de vergadering treden 18 leden toe; de overigen wilden het nog eens in beraad houden De voorzitter geeft deze laatsten in overweging alsnog toe te treden. Wil de vereeniging haar doel hereiken, dan moet er een aigemeene toetreding komen. Met meer leden heeft men ook meer keuze voor het bestuur, terwijl het ook voor een bestuur veel prettiger is het vertrouwen van een groot aantal winkeliers te bezitten. Er ontspon zich hierop een lange discussie over deze kwestie. Algemeen was men van gevoelen dat het wenschelijker was om een definitief bestuur te kiezen, zoodra de vereeniging veel sterker gewor den was en ten slotte werd de beste oplossing ge acht, dat het bestuur dat thans gekozen zou wor den met 1 Juli a.s., dus op de eerste halfjaarlijk- sche vergadering, zal aftreden, dan zal men trach ten voor dien lijd een groot aantal leden te wer ven en kan er een nieuw bestuur worden benoemd. Bij stemming worden de leden van het voorloo pig comité, zijnde de heeren Nieuwkoop, Verdur- men, L. van Well, H. Kolsteren, v. Boxtel en van Eyck met groote meerderheid herkozen, terwijl de heer Mortier als zevende bestuurslid werd geko zen, die echter zijn benoeming niet wensclitc aan te nemen. Bij nieuwe stemming werd daarop de heer Bogaards, chef bij de fa. de Mol, als bestuurs lid gekozen. De heer Nieuwkoop werd tot voorzitter benoemd. Besloten wordt nog om in het begin Iedere maand te vergaderen en wel op Woensdagavond. De heer Bogaards dankte voor het ln hem ge stélde vertrouwen en spoorde allen aan mede te Heden, Donderdagavond, hield de R.K. Middenstandsbond in de zaa'. van het Muziekgezelschap „Euphonia" een aige meene vergadering, die zeer goed be zocht was. Naast het volledig bestuur zat ook Mgr. Völker aan de bestuuista- fel aan. De Voorzitter, de heer L. J. v. d. Horst opende de vergadering met een harte lijk welkomstwoord, waarip hij uiting gaf van zijne vreugde te mogen consta- teeren, dat het aantal leden reeds tot 115 gestegen was. Reeds zijn verschillende vakgroepen gevormd, die ieder op hun terrein propagandistisch werk verrich ten. In het algemeen spoort spreker aan al het mogelijke te doen om den hond zoo groot mogelijk te maken, doch dit te doen in kalm overleg, zonder iemand te stooten of te kwetsen. Verschillende be langen kwamen in de vergaderingen der vakgroepen reeds ter sprake, waarbij spreker bijzondere aandacht vraagt voor het onderwijs voor de vakgroep der klein-schoenfabrikanten. Voor 't nemen van vakonderwijs spoort de voorzitter aan deel te doen nemen aan den cursus in vakonderwijs, die door den R.K. Gil denbond georganiseerd is. Kan mogelijk niet bereikt worden dat onze plaats een dagschool rjjk wordt, toch hebben we nagenoeg de zekerheid, dat deze avond cursussen zullen worden uitgebreid en subsidie van Rijkswege zullen ontvangen Voor 'n Handelsavondschool zal gewerkt worden. Bij de bespreking der electriciteits tarieven wijst spreker er op, dat de ge meente in deze afhankelijk is van de P.N.E.M., die weer hare tarieven ziet vastgesteld door Ged. Staten der Prov. Noor(jBrabant. Inmiddels zal onze Bond zich in verbinding stellen met Dr. J. v. Beurden, die in de contactcommis sie voor electriciteit zitting heeft. Geko men aan het punt Coöperatie Broeder hulp, maant spreker tot kalmte aan. Met afbreken wordt niets bereikt. Ook de Coöperatie is een R.K. instelling, die haar recht van bestaan doet gelden. In- plaats van bestrijding door afbreken, zou spreker aanraden te trachten in overleg met dit lichaam tot resultaat te komen. Ook de groep Bouwvakken moet spre ker tot dezelfde kalmte aanmanen. El kander afbreken en bepalingen maken die alleen ten doel hebben een ander te bemoeilijken, kan tot geen succes leiden. Eensgezinde, krachtige, samenwerking, alleen kan den Bond groot maken. De notulen der vorige vergadering werden daarna door den secretaris, dhr. Ger. Smit, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna werden de Statuten en het Huishoudelijk Reglement behandeld Na voorlezing van het concept werd dit zonder artïkelsgewijze of hoofdelij ke stemming, in zijn geheel onveranderd aanvaard. Verschillende middenstandsbelangen kwamen hierna ter tafel, waarvan voor al het punt Incassobureau de aandacht irok. Het bestuur nam van de behandel de kwestie's goede nota en zal in een volgende vergadering dienaangaande voorstellen en mede deelingen trachten te doen. Ook aan diverse andere middenstands instellingen zal het bèstuur zijn volle aandacht schenken. Mgr. Völker verkreeg hierna 't woord om een kort opwekkend woord tot de vergadering te richten. Hij sprak zijn groote voldoening uit over het feit, dat de vereeniging in zoo korten tijd reeds een zoo groot ledental bereikt had en sprak de hoop uit, dat deze groei van blijvenden aard zou zijn. Hij stelde de vergadering voor, jaarlijks op een be paalden dag een IIMis met aigemeene Communie tot welzijn van den Bond en zjjne leden op te dragen. Onder de mededeelingen trok nog bij zondere belangstelling, dat voor brand-, risico- en autoverzekering de leden bin nenkort speciale tarieven zouden berei ken. Met een woord van dankzegging, sloot de Voorzitter hiermede de verga dering. Eigen woningbouw. Op verschillende plaatsen worden on der bepaalde voorwaarden door de ge meenten tot een bepaald percentage bouwvoorschotten verleend aan parti culieren. Naar wij vernemen worden door den Diocesanen Werkliedenbond ook in onze gemeente onderhandelingen gevoerd om ook alhier tot een dergelijk resultaat te komen. Ongeval. De heer F. Heijs kwam heden met zijn nieuwe bestelauto thuis, doch had bij het inrijden van de inrijpoort 't ongeluk op de verkeerde pedaal te trappen, waar door de wagen plotseling met een vaart vooruitschoot en behalve belangrijke ma- terieele schade op de binnenplaats en aan de garage, zelf beduidend gehavend werd. Coöperatie. De Coöperatie Broederhulp, die voor eenige dagen aankondigde de winkel zaak met het artikel vleeschwaren uit te breiden, is heden ook begonnen met den verkoop van versche visch. Industrie. Dat de industrie zich in onze plaats nog steeds beduidend uitbreidt, moge blijken uit het feit, dat voortdurend fa brieken worden vergroot en bijgebouwd. Na de belangrijke uitbreiding bli de firma P. H. Vloemans, besteedde de fa. Vesters en Roestenberg vorige week een ruime vergrooting harer fabriek aan, terwijl Zaterdag a.s. de N.V, M. Zaclit's Stoomschoenfabrieken een bijbouwing van pl.m. 400 M2. zal trachten aan te besteden. A. T. O. Heden bereikte de Vereeniging Kaats heuvels Belang de gewijzigde dienstrege ling van de Aigemeene Transportonder neming A.T.O., waarin als belangrijke wijziging mag gelden, dat de dienst over 's Gravenmoer zal worden opgeheven. Behalve dat dit een voordeeliger tarief voor de route op Dongen beteekent, ver kort het dit traject met verscheidene Kilometers. De Ver. K. B. zal ongetwij feld zich met deze wijziging gaarne con- tenteeren.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9