Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEN. GRIEP en INFLUENZA ABDÜ5IR00P ABDusmoPBomm I VM& Zaoge'ï/ FEUILLETON door Eimmm GEMEENTERAAD. V UITGAVEs WAALWIJKffüHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoo» No. U. Tele**,-Adres: 1GBO. 24. Voorde Borst VIZIER 23. WOENSDAG 19 MAART 1930. 53e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, iVaalwpsck en Lanptraatsche Courant, Dit bla<S vwach^at WOENSDAG eo ZATBBDAO. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.28. Franco per poet door liet geheele rflk L40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden, «na. franco t* «enden aan dan Ultgavw. Prfa dar Advertantldn 20 cent per regel; mlnihmim 1.00. Bft contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel AdvertentUSn moeten Woenedag en Vrijdag daa morgens om viterlgk 9 aar In on* bedt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. LOON-OP-ZAND. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Maart, des namiddags 3 uur. Voorzitter de edelachtb. heer Van Besouw. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Voorz. Alvorens met de agenda dezer vergadering te beginnen, wensch ik even een kort woord te spreken. Hoewel het nieuwe jaar reeds een paar maanden is ingetreden, wensch ik U allen nog een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Ik hoop dat het jaar 1930 voor U en de Uwen in alle opzichten gelukkig en voorspoedig zal zijn. Met voldoening kunnen we terug zien op het jaar 1929. De schoenindustrie heeft in het algemeen in onze gemeente goed gejwerkt en ook de vooruitzichten voor 1930 zijn gun stig. Ook onze gemeentebedrijven gaan steeds in stijgende richting. De gasfa briek heeft over 1929 een meerdere pro ductie gehad van 56.970 M3., hetgeen 'een toename beteekent van 10.4%, ter wijl het electr. verbruik een toename aanwijst van 34.662 K.W.U., ofwel 9.81%. Het jaar 1929 heeft echter van onze ge meente groote uitgaven op onderwijsge bied gevorderd en zooals l" uit de agen da van vandaag zult zien, zet 1930 op dit gebied weer aardig in. Laat ons even wel hopen dat Gods mildsten zegen in 1930 op onze gemeente zal mogen rus ten. Dan rest mij als voorzitter van dezen raad den droeven plicht om met enkele woorden twee mannen te gedenken die in de laatste 14 dagen van ons zijn heen gegaan. Vandaag 14 dagen hebben we den heer J. Wijdemans naar zijn laatste rustplaats vergezeld. Veel goed heeft de heer Wijdemans als armmeester voor Kaatsheuvel gedaan. Hij had tact om met de armen om te gaan; de giften wist hij op zoodanige wijze te geven, dat het niet pijnlijk was ze te aanvaarden en het was dan ook niet te verwonderen dat, toen zijn overlijden bekend werd, menige traan in de oogen van de armen blonk. Moge aan hem bewaarheid worden de van „De Echo van het Zuiden." Wybert-tabletten ou der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. door HEDWIG COURTHS-MAHLER. En dit vuur had den gloeienden haat ontstoken, den haat, die in haar ontwaakt was, den haat tegen graaf Rainers jonge bruid. Dit ééne stond bij haar vast: zij zou niet rustig toe zien, dat Rainer met zijn jonge vrouw gelukkig werd. Gravin Gerlinde be hoorde niet tot die vrouwen-naturen, wien het geluk van den geliefden man boven alles gaat. Zij alleen had hem gelukkig kunnen maken, uit een an dere hand dan de hare zou hij geen geluk ontvangen. En zij wist nu reeds hoe zij dit jonge huwelijk zou ver storen, hoe zij Josta zooveel onaange name uren op Ramberg zou verschaf fen als het haar maar mogelijk zou zijn. Maar om hier op Ramberg haar invloed te behouden, moest zij Rainer een comedie voorspelen. Hij mocht niet weten, dat zij hem liefhad, noch dat zij Josta haatte. Anders zou hij haar gaan wantrouwen en zijn vrouw voor haar waarschuwen. Zij had slechts één troost: het huwelijk werd niet uit liefde gesloten en zij zou alles doen om hen van elkaar te vervreemden. Misschien zou eens de belofte: wat gij aan de minsten der Mij nen gedaan hebt, dat hebt ge aan Mij ge daan. Vandaag voor 8 dagen hebben we de laatste eer bewezen aan den heer v. d. Meeren te Loon-op-Zand. Gedurende ruim 40 jaar heeft hij als hoofd der school zijn beste krachten aan de opvoe ding der jeugd van Loon-op-Zand gege ven. Hij heeft als het ware de gansche bevolking opgevoed tot degelijke leden van Kerk en Maatschappij. Klem maar dapper was hij een voorbeeld als onder wijzer. Ilij gaf al zijn krachten aan de jeugd om hen niet alleen datgene bij te brengen wat ze voor hun verdere leven behoefden, doch hjj volgde hen ook mei belangstelling op hun verder levenspad en hielp hen vaak met raad en daad. Toen zijn gezondheid het niet meer toeliet als hoofd der school op te treden en wij hem op de meest eervolle wijze ontslag hadden verleend, stelde hij zijn nog resteerende krachten ten dienste van de gemeente en hij heeft het electriscfl provisorium van Loon-op-Zand op cor recte en stipt eerlijke wijze beheerd. Ook als voorzitter der plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lagei Onderwijs heeft hij alles gedaan om het onderwijs zoo hoog mogelijk op te voe ren. Mijne heeren, deze beide mannen, die van ons zijn heengegaan, hebben een voorbeeld nagelaten van christelijke le vensopvatting, een voorbeeld van trou we, accurate, consentieuze plichtsbe trachting. Ik twijfel er dan ook niet aan of zij zullen bij ons allen in dankbare herinnering blijven voortleven. v. d. Heuvel. Mag ik U hartelijk dank zeggen voor de schoone woorden die J heeft willen wijden aan de nagedachte nis van mijn schoonvader. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname bij den Gem. Ontvanger, waaruit blijkt, dat zich een bedrag van 7989.54 in kas bevindt. Verslag van de Commissie tot Wex-ing van Schoolverzuim te Kaatsheuvel. Dankbetuiging van de stichting Moe- derheil te Breda voor de verleende sub sidie. Naar aanleiding dezer dankbetuiging wil de heer v. d. Heuvel even wijzen op een onjuiste voorstelling van zijn stand punt, voorkomende in 't Kaatsheuvelsch blaadje. Dit schijnt te zijn geschreven door menschen die wel tot de jaren van verstand, maar niet tot die des onder scheids zijn gekomen. Van een vergelij king met de Hertenkamp is geen sprake geweest. Spr. heeft alleen betoogd, dat j de Raad goed moest overwegen bij het toekennen van subsidie, welk standpum hij gaat innemen, wanneer straks ook andere stichtingen om subsidie komen aankloppen. 2. Verzoek van het Bestuur der ILK. Meisjesschool te Kaatsheuvel om inrich ting van de localen der vroegere meis jesschool voor het geven van onderwijs, ter tijdelijke vestiging van een 2e meis jesschool. In afwachting van den bouw eener 2e R.K. Meisjesschool te Kaatsheuvel, ligt j het in het voornemen tijdelijk de localen i der vroegere meisjesschool voor het on- derwijs in te richten. Aan deze localen j behoeft niets te gebeuren. Alleen moet dag komen, waarop graaf Rainer zijn verbintenis met Josta als een druk- kenden band zou voelen en dan zijn vrijheid wenschen, en dan Dan zou zij hem gelukkig maken met al haar hartstochtelijke teeder- heid. Haar oogen gloeiden. Zij zou hem krijgen, trots alles. Al zou zij er nog zoo om moeten strijden. Gravin Gerlinde's moe gezicht verlevendigde zich bij deze gedachten en kreeg een wilde, vreemde uitdrukking. Om elf uur zond graaf Rainer zijn dienaar om naar haar toestand te vragen. Zij liet hem zeggen, dat zij zich weer tamelijk wel bevond en met hem zou dineeren. Gewoonlijk zagen zij elkander eerst bij het diner, 's Morgens had de graaf het zeer druk, dan reed hij door de bosschen of over de velden, dan had hij zakelijke conferenties. Hij was aan dien arbeid gewend en hield er van. Gravin Gerlinde was ook den ge- heelen morgen bezig. Urenlang be steedde zij aan zichzelf: baden, mani cure, massage van haar lichaam en haar gezicht en allerlei training om haar gestalte slank te houden. Dan las zij een weinig in een vroolijk, on derhoudend boek, daarna maakte ze een kleine wandeling, tot het tijd was om zich voor het diner te kleeden. Van paardrijden hield ze niet; zij was een schoonheid, die alleen in kal me rust voordeelig uitkwam, en of schoon zij Rainer graag op zijn toch ten te paard vergezeld had, kon zij daar toch niet toe besluiten. Zoo trof zij graaf Rainer eerst aan het diner. Hij zag met verdriet hoe bleek zij was en hoe mat haar oogen de school opnieuw worden gemeubi leerd, welk meubilair later naar de nieuwe school zal overgaan en met de noodige leermiddelen en behoeften worden geinstalleerd. Daarvoor wordt een bedrag van 6015.41 gevraagd, zijnde 1891.90 voor meubilair en 4123.51 als kosten van eerste inrichting. De banken, welke in de oude school niet noodig zijn, wor den naar de nieuw te vestigen school overgebracht, terwijl voor wat de in richtingskosten betreft, in hoofdzaak reeds met de installatie van de later nieuw te bouwen school is rekening ge houden. Voorgesteld wordt daartoe te beslui ten. De nieuwe school zal, zulks met in gang van 1 April a.s. door pl.m. 180 kin deren worden bezocht Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 3. Verzoek van het Bestuur der R.K. Jongensschool te Kaatsheuvel om uit breiding van de school in de Telefoon straat in verband met de plaatsing van het aantal leerlingen. Met het oog op de omstandigheid dat met 1 September a.s. de ruimte niet meer voldoende is om alle kinderen te kunnen plaatsen, wordt voorgesteld het verzoek in te willigen. En waar het zich laat aanzien dat in het komende jaar opnieuw een locaal zal moeten worden bijgebouwd, meenen Burgemeester en Wethouders goed te doen de school in eens met 2 localen uit te breiden, waartoe door hen dan ook het voorstel wordt gedaan. v. d. Heuvel. Het is schrikbarend wel ke bedragen de gemeente voor het on derwijs voteeren moet, maar we kunnen er nu eenmaal niets aan doen dan beta len. Toch mogen we aan een en ander wel onze volle aandacht besteden en dan valt het mij op dat wij die school pas gebouwd hebben en ze nu weer Vc klein blijkt te zijn. Ook in Loon-op-Zano vernam ik dat de schoollokalen te kleiti werden. Nu lijkt het mij gewenscht, als we toch betalen moeten, die uitgaven zoo oordeelkundig mogelijk te besteden en na te gaan of die lokalen groot genoeg zijn ook voor de toekomst. Voorzitter. De lokalen worden ge bouwd volgens wettelijk voorschrift; er mogen toch maar 48 leerlingen in een klas zitten, dus met het grooter maken van de lokalen schieten we niets op. v. d. Horst. Het was bij den bouw der school reeds te voorzien dat vrij spoe dig uitbreiding noodig zou zijn en daar om is deze zoodanig gebouwd, dat er gemakkelijk 2 lokalen kunnen worden aangezet. De invoering van het 7e leer jaar heeft deze uitbreiding spoediger noodig gemaakt dan wij verwacht had den. v. d. Heuvel. Het blijkt dat de wet wel eenige speling toelaat, want er zijn klas sen waar wel meer dan 48 leerlingen zitten en nu dacht ik als we de lokalen wat grooter nemen, dan zullen we niei zoo gemakkelijk genoodzaakt zijn om voor enkele leerlingen met een parallel klas ie openen. zijn een gevolg van besmetting langs de ademhalingsorganen. Tast de kwaal in haar oorzaak aan. De planten-extracten in Abdijsiroop zuiveren Uw borst van de slijm met ziektekiemen en zullen den hoest verdrijven, 't Aangewezen middel bij Griep, Bronchitis, Kink- Bronchitis, hoest en Asthma. 60 cent p. doos Flacons :f 1.50, f275, f4.50 Iets Nieuws 1 Voor onderweg Het is getukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende bestanddeelen tot stonden. Daarbij kwam zij hem nog mooier voor dan anders en hij moest haar bewonderen. Medelijdend vroeg hij, hoe zij zich gevoelde. Het liefst had hij haar dadelijk over zijn nieuwe plannen gesproken, maai zijn ridderlijke natuur verzette zich daartegen. „Ik ben blij, dat je hoofdpijn over is, Gerlinde", zei hij hartelijk. Zij glimlachte. „Het was zoo erg, Rainer, dat ik nauwelijks wist wat ik zei. Wat moet je een slechte meening van me gekre gen hebben. Den geheelen dag had ik me al niet wel gevoeld. Toen kwam barones Rittberg bij me thee drinken en haalde me over, mijn rouwkleeren af te leggen, wat ik ook deed. Maar ik voelde me erg naar daarbij. En toen", zij lachte schelms, en zij al leen wist wat haar die glimlach kost te „kwam jij thuis en bracht me zulk een opwindend bericht. Er ont waakten te veel treurige gedachten in mij, herinneringen aan vervlogen ja ren en toen staakten mijn zenuwen plotseling. Ik schaamde me maar het hielp niets. Je moet het me ver geven. Ook vannacht heb ik slecht ge slapen. „Arme Gerlinde. Als ik dat geweten had, had ik met mijn mededeeling even gewacht. Nu moet ik jou om vergeving vragen." Zij schudde glimlachend het hoofd. „Wat denk je wel! Ik had het je hoogst kwalijk genomen, wanneer je het mij nu eerst had verteld! Als je beste, trouwste vriendin heb ik toch het recht te weten, dat er verandering in je leven gaat gebeuren!" Argeloos en blij kuste hij haar de hand, en hij vond, dat zij een char mante vrouw was. „Ik vind het lief van je, Gerlinde. dat je zooveel belang in mijn leven stelt." „Dat doe ik Rainer. Je bent veel voor me geweest in dit eenzaam rouwjaar. Ik heb je vriendschap als iets kostbaars aanvaard en dank je er voor. Maar juist door mijn groote toegenegenheid wilde ik je voor een onberaden stap waarschuwen en ik was zoo nerveus, dat ik alles donker inzag. Ik geloof zelfs, dat ik je niet eens heb geluk gewenscht, met je verloving, tenminste niet in woorden, in mijn hart heb ik het wel al lang gedaan. Nu wil ik het met woorden doen. Hier is mijn hand, Rainer God geve je het geluk, dat ik je toewensch." Hij kuste haar hand en dankte haar. „En natuurlijk vier ik het verlo- I vingsfeest mede. Ik moet toch zoo gauw mogelijk met je aanstaande biuid kennis maken!" ging zij verder. „Josta zal het prettig vinden". „O, we zullen goede vriendinnen worden, je verloofde en ik. En ik ver heug me erop, dat ze hier zal zijn. Nietwaar, jullie zult mij, eenzame vrouw, wel een weinig laten deelne men aan jullie geluk? En wanneer jij het te druk zult hebben, zullen wij het ons samen gezellig maken". Graaf Rainer vermoedde niet, wat voor een comedie de gravin speelde. „Je zult bij ons steeds trouwe vriendschap vinden, lieve Gerlinde". Zij had gehoopt, dat hij zou zeg gen: „Ramberg zal altijd je huis blij ven, je behoeft niet naar het wedu- wenhuis te verhuizen, er is hier ge noeg plaats". Maar iets dergelijks hoorde zij niet. En gravin Gerlinde wenschte toch zoo vurig, dat die ver huizing niet noodig zou zijn. Niet al leen, omdat zij de kleinere vertrekken vreesde, maar zoo zou zij beter het doen en laten van het jonge paar kun nen nagaan. Ook de volgende dagen wachtte zij tevergeefs, want al yvaar- deerde graaf Rainer haar ook, hij dacht er niet aan, haar als tweede meesteres op Ramberg te laten wo nen. De gravin zeide, ofschoon hij er op hoopte, ook niets, waaruit hij had kunnen zien, dat zij zich op een ver huizing voorbereidde. En hij kon nog maar steeds niet besluiten, er haar van te spreken. De familiejuweelen liet gravin Ger linde eiken dag door haar vingers glijden. Het paarlensnoer had zij weer aangeregen. Maar zij droeg nooit een enkele dezer sieraden, zij droeg haar eigen, weliswaar niet zoo kostbare juweelen. Zij kleedde zich zeer zorgvuldig. Zij wilde mooi zijn, en zij wras het ook met haar bleeke gezicht en de op bij zondere wijze glanzende oogen, die dikwijls door opwinding zwart sche nen. Graaf Rainer keek haar dikwijls vol bewondering aan en eenmaal zei hij tot haar: „Je wordt eiken dag mooier, Ger linde. Je doet de wereld bijna onrecht dat je je zoolang van haar terugtrekt." AVordt vervolgd. "li

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1