Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 5 HOODE ROZEN. i MQDPDBRABAND FEUILLETON HEEREN-BAAO flÖfER M. ZATERDAG 22 MAART 1930. 53e JAARGANG; ÜÏTGAVÜi WAALWTJKPOHE 9TOOMDBÜKXEBIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. Si. Tele«r.-Adre«: ECHO. dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Voornaamste bepalingen. Wij laten hier volgen de belang rijkste artikelen van het wetsontwerp lot regeling der winkelsluiting, zooals dit luidt na de daarin door de Tweede Kamer aangebrachte wijzigingen. Algemeen verbod. Het is (art. 2) verboden, een winkel voor het publiek geopend te hebben: a, gedurende den Zondag; b. tüsschen acht uur des nam. en vijf uur des ran. Algemeene uitzonderingen. De bepalingen dezer wet zijn krach- lens art. 3 niet van toepassing op: a. Rijkskantoren; b. apotheken, voor zoover betreft den verkoop en le aflevering van genees- en verband middelen; c. koffiehuizen, restau rants en andere inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoo ver betreft den verkoop van spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse; d. den verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en tan onderdeelen van spoedeischende terstellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; c. den verkoop van dag en weekbladen; e. den verkoop en de aflevering van ijs; g. den verkoop en aflevering van winkelwaren ten behoe ve van binnenkomende, uitgaande en doorgaande schepen; h. den verkoop door middel van automaten; i. de af levering van maaltijden en kokswa- ren; j. den verkoop en de aflevering van rouwkleeding; k. het verrichten »n herstellingen en de aflevering tan in herstelling gegeven voorwer pen, De bepalingen dezer wet zyn boven dien niet van toepassing op hotels, toor zoover betreft leveringen aan lo- Tan „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COUBTHS-MAHLER. 55, Toen sloeg haar hart wild en on lustig en zij had hem willen toeroe pen: ..Waarom zeg je me dat, zie Je dan jj'et, hoe gevaarlijk het is, verwach ten in my op te wekken? Zie je Jan niet, dat ik je met mijn schoon- aan mijn voeten kan dwingen? Fas op!" Maar met al haar kracht w°ng zy zich tot een schalkschcn glimlach. "Lieve neef, als Je meisje eens orde, dat je nog andere vrouwen "an haar mooi vindt.plaagde zij. »0, Josta is niet jaloersch", zei hij glimlachend. Zij keek hem met een bijzonderen aan. ..Omdat ze je niet liefheeft. Wan- men Hefheeft, is men ook ja- rsch vrouvyen tenminste." 7® schaduw vloog over zijn ge- j Hij zei bij zichzelf, dat Gerlin- wel gelijk kon hebben. Josta had j n*et Hef, geloofde hij. En die ge- tuiv hem te kwellen. Maar J eeheerschte zich. s dat met persoonlijk, Gerlindc? geergasten, noch op openbare midde len van vervoer en restaurants in sta tions, voor zoover betreft leveringen aan reizigers. Uitzonderingen op bijzondere dagen en ten deele des Zater dagsavonds en des Zondags. Volgens art. 4 vindt de bepaling van art. 2 onder a geen toepassing: a. ten aanzien van winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak brood, ban ket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari, 24, 26 en 31 Dec.; b. ten aanzien van bloemenwin kels op 1 Januari, 14 en 15 Aug., 1 en 2 Nov., 24, 26 en 31 Dec.; c. ten aan zien van melk-, visch- en fruitwin kels tot 12 uur des middags, uitslui tend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit; d. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket .suikerwerk en chocolade wordt verkocht geduren de ten hoogste 4 achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur des voorm. en 8 uur des nam., doch uit sluitend voor den verkoop van die waren en onder voorwaarde, dat van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is ge opend, te allen tijde duidelijk is ken nis gegeven op een geschrift of druk werk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemakke lijk kan worden kennis genomen. De bepaling van art. 2, onder b, vindt geen toepassing.: a. op Zater dag; b. op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag; op 14 Aug. en 31 Oct., onder voor waarde, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Aug. en 1 Nov. voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld; c. in het tijdvak van 25 Nov. t.e.m. 5 Dec. en in het tijdvak van 18 tot en met 24 Dec.; d. ten aanzien van bloemen winkels op 30 Dec. en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 31 Dec. Op de dagen, genoemd in de geval len sub a. t.m. d., zal het echter ver boden zijn, een winkel voor het pu bliek geopend te hebben na 10 uur des nam. en voor 5 uur des v.m. Kappers- en barbierswinkels mogen op de dagen, genoemd in de laatstbe doelde gevallen sub a en b, benevens op 24 Dec., zoo deze dagen werkda gen zijn, tot elf uur des nam. voor 't publiek geopend zijn, doch na 10 uur des namiddags uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbiers werkzaamheden. Sabbath; Zevendedag. Art. 5 luidt: Aan het hoofd of den bestuurder van een winkel, die tot een kerkge nootschap behoort, dat den wekelijlt- schen rustdag op den Sabbath of op den Zevendedag viert, zal op zijn ver zoek door B. en W. vergunning wor den verleend om zijn winkel op Zon dag tusschen 5 uur des v.m. en 2 uur des nam. voor het publiek geopend te houden, of, indien het betreft een winkel, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, tusschen 5 uur des v.m. en 8 uur des nam., met dien verstande, dat daarin na 2 uur des nam. uitsluitend brood, ban ket, suikerwerk en chocolade mag worden verkocht. MAAraCHAPPV VAN yïmeke rinc op met levin Er zjjn ook liefhebbende vrouwen, die geen neiging tot jaloerschheid heb ben". Zy lachte. Het klonk scherp en hit ter. „Zoolang zij er geen reden voor denken te hebben, gaat dat op. Maar niet langer. Het is het eenige voordeel wanneer men elkaar niet liefheeft. Dan is men tenminste niet jaloersch", zei ze bedaard. Graaf Rainer bracht het gesprek op een ander thema. „Ik ben toch zoo nieuwsgierig, wat barones Rittberg van mijn verloving zegt. Ik krijg zeker een heel origineele gelukwensch van haar." „Misschien beknort ze je, omdat je niet eerder getrouwd bent. Laatst toen ze hier was, zei ze met je erover te willen spreken", zei de gravin glim lachend. En daarbij dacht zij, hoeveel hoop zij toen nog gehad had. O, als ze alles vooruit had geweten, hoe anders zou ze zich dan hebben gedragen. Barones Rittberg had de kennisge ving van Rainers verloving gevon den, toen zij van Ramberg thuis kwam. „Mijn hemel!" zei ze tot haar echt genoot, „daarop moest je werkelijk voorzichtig worden voorbereid! Je zou je spraak erbij verliezen!" „Nu, nu, Lisetje", zei baron Ritt berg, een tamelijk corpulent man met een rond hoofd en een reusachtigen kalen schedel, „bij jou zal dat zoo gauw niet gebeuren, alle organen zijn nog best in orde." „Maar is het dun ook niet om van te kijken?" „Wat dan toch? Dat graaf Rainer zich verloofd heeft? Maar kindje, je hebt het toch zelf altijd gewild, je hebt er zelfs bij hem op aangedron gen". „Jawel, maar ik had gewild, dat hij gravin Gerlinde zou kiezen". „Och neen, Lisetje, wat heeft graaf Rainer je voor kwaad gedaan?" Maar Dieti", de baron heette Dietrich, maar zijn vrouw noemde hem nog altijd met den teederen naam uit de reeds lang achter haar liggen de wittebroodsweken „je bent toch werkelyk verschrikkelijk! Zie je, ik zou het zoo prettig hebben gevonden graaf Rainer en gravin Gerlinde wa ren juist een paar naar mijn hart ge weest, een lafenis voor schoonheid zoekende oogen". „Weet je wat, Lisetje? Kijk mij maar aan, dan heb je ook zoo'n lafe nis en wacht dan maar even af, of de aanstaande vrouw van graaf Rainer misschien niet even mooi is als gravin Gerlinde." „Mijn gravin Gerlinde? Neen, die is toch de prachtigste vrouw die ik ken". „Hm! Nu ja, als schilderij be schouwd top. Dan is ze prachtig. Maar ze moet aan den wand blijven hangen." „Maar Dieti! je bent gruwelijk!" De baron lachte behaaglijk. „Wind je niet op, Lisetje. Ik be doel niets ergs. Ik meen enkel maar, dat je haar uit de verte moet bekijken. Van zuiver menschelijk standpunt neen, neen, dat zou me voor graaf Rainer gespeten hebben. Die twee menschen zouden niet bij elkaar heb ben gepast. De gravin heeft weinig hart. Weet je, Lisetje, ze is koud en Aan hem, wien een vergunning als i in het vorige lid bedoeld, is verleend, zal het evenwel verboden zijn, een winkel voor het publiek geopend te hebben gedurende den Sabbath of den Zevendedag. Voorts geldt de bepaling van art. 2, onder b, niet voor een winkel, waarvan het hoofd of de bestuurder behoort tot een Israëlitisch kerkge nootschap, indien hem een vergun ning, als in het eerste lid bedoeld, is verleend: a. op de twee dagen onmid dellijk voorafgaande aan den dag waarop het Israëlitisch Paaschfeest aanvangt; b. op den Woensdag en Donderdag, voorafgaande aan het Is raëlitisch Paaschfeest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangt; c. op den dag onmiddellijk vooafgaande aan dien, waarop de zevende dag van het Israë litisch Paaschfeest aanvangt; d. op den dag waarop het Israëlitisch Paaschfeest eindigt; e. op den dag onmiddellijk voorafgaande aan den dag, waarop onderscheidenlijk het Is raëlitisch Wekenfeest, het Nieuw jaarsfeest, het Loofhuttenfeest en 't Slotfeest aanvangt; f. op den Donder dag, voorafgaande aan het Israëli tisch Wekenfeest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangt; een en ander on der voorwaarde, dat de winkel tijdens den duur van genoemde feesten voor het publiek gesloten is. Het bepaalde in de laatste beide ali nea's van art. 4 vindt daarbij overeen komstige toepassing. De vrije ochtend of middag voor het personeel. Volgens art. 6 kan, bij plaatselijke verordening, de Gemeenteraad onder goedkeuring van de Kroon bepalen, dat op een werkdag per week gedu rende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na 1 uur des nam. alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek geslo ten moeten zijn. De dag en het dag gedeelte, in den vorigen volzin be doeld, worden in de verordening aan gewezen; zij kunnen verschillend zijn voor verschillende gedeelten der ge meente en voor verschillende groepen van winkels. vurig tegelijk. Dat is een ellendig mengsel, tenminste voor een echtge noot. Dan zit hij in het vagevuur, dan weer onder een koude douche. Wie kan dat op den duur uithouden? Denk je, dat graaf Rochus in zijn huwelijk wat te lachen heeft gehad? Neen, je kunt graaf Rainer van harte geluk- wenschen, dat hy je mooien droom niet vervuld heeft. Je houdt toch een beetje van hem. Nu, je behoeft niet te blozen, ik ben niet jaloersch". De barones lachte. „Dieti spreek toch niet zoo'n non sens, ik heb toch twee volwassen jon gens." „Juist, Lisetje. Maar om op de zaak terug te komen, ik ken freule von Waldow; ze is minstens even mooi als gravin Gerlinde". „En toch spijt het mij, dat die twee geen paar worden, al spreek je ook nog zooveel van vagevuur en koude douches. En de gravin zal vreeselijk schrikken, als ze het hoort. Ik weet zeker, dat ze veel voor graaf Rainer voelt". „Misschien meer voor het goed en de familiejuweelen. Die zal ze nu ook moeten afgeven en naar het wedu- wenhuis moet ze ook." „Je zegt dat op een toon van leed vermaak, Dieti. Ik weet, dat je de gravin niet moogt lijden, omdat ze een beetje veel om uiterlijkheden geeft. Daarvoor is ze nu eenmaal een mooie vrouw. Schoonheid legt ver plichtingen op." „Kijk dan eens naar je voetje, Li setje" plaagde de baron, „je hebt zoo'n snoezig voetje, als ik nog bij geen enkele vrouw gezien heb, maar daarom behoef je toch geen te nau- 20 50 cl. per ons Verkoop „over de deur"; uitzending van goederen. Volgens art. 7 is het verboden, ge durende den tijd, dat een winkel voor iiet publiek gesloten moet zijn, in, vóór, in de onmiddellijke nabijheid van dien winkel of het daarbij oehoorende winkelhuis uit iemand te jedienen. Echter mogen degenen, die in den winkel aanwezig zijn, nog bediend worden tot ten hoogste een half uur ia het sluitingsuur. Het is verboden gedurende den tijd lat een winkel voor het publiek ge sloten moet zijn, van dien winkel of van het daarbij behoorende winkel- ïuis uit, voorwerpen of stoffen ter af- ëvering aan het publiek uit te zen den. Dit is niet van toepassing op het uitzenden van brood, gedurende den tijd, dat een winkel, waar brood wordt verkocht voor het publiek ge sloten moet zijn. Het venten; geringe eetwaren. Artikel 8 verbiedt in het algemeen het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het verkeer openstaande land- en water wegen op Zondag en op tijden, dat de winkels gesloten moeten zijn. De desbetreffende verbodsbepaling Tal op Zondag, den Nieuwjaarsdag, len 2en Paaschdag, den Hemelvaarts- iag, den 2en Pinksterdag en de beide verstdagen na 5 uur des v.m. niet gel den ten aanzien van geringe eetwaren. Afwijkende bevoegdheid der gemeentebesturen. Indien bijzondere omstandigheden afwijkingen van bepalingen dezer wet 'n eene gemeente gewenscht maken, kunnen deze afwijkingen door den Gemeenteraad onder goedkeuring van de Kroon worden vastgesteld (art. 9). we schoentjes met te hooge hakken te dragen, die je ongemakkelijk zitten. En „De gravin is een mooie roos, die niet anders behoeft te doen dan te bloeien en mooi te zijn." „Dat doet de gravin dan ook. Zeg, Lisetje, ik ben maar blij, dat jij naast mij niet zoo'n rozenleventje hebt ge leid". De barones lachte hartelijk. „Och, Dieti, dat zouden de twee jongens me wel afgeleerd hebben. En ik had toch zoo niet kunnen leven, wanneer ik mooi was geweest. Je be hoeft niet tegen te spreken, Dieti ik was nooit mooi, niet eens knap. En het zou er slecht voor onze jongens uitzien, als ik de inkomsten van ons kleine, oude Rittberg aan mode-ate liers zou afleveren. Maar voor wie zou de gravin sparen? Ik had graag gezien, dat ze meesteres op Ramberg geworden was. Ze past zoo goed bij het oude slot. En in 't geheel niet in het weduwenhuis. O, het spijt me zoo voor haar." De baron sloeg zijn arm om haar heen. „Je zult zien, Lisetje, dat freule von Waldow evengoed bij het slot past. Bekijk haar nu eerst maar eens. Ze is minstens even mooi als gravin Gerlinde, maar op een andere manier. Uit haar mooie, donkere oogen straalt iets, dat de gravin heel niet bezit, na melijk innigheid en een goed hart. Ik ben werkelijk blij met de verloving, Maar ga je nu kleeden, Lisetje, het is tijd om aan tafel te gaan. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Mwijfcsc&e en Langstraatsclie Coorait, Dit blad vsreehflnt WOENSDAG on ZATBBDAG. AlwnneicentHprfls per 8 maanden 1.26. Franco per poat door bet geheel» rflk 1.40, Brieven, Ingezonden statten, gelden, «na franco te eenden aaa den Uitgever. Pr9» der Ad verten tlSn 20 cent per regelminimam 1.80. Bfl contract fll/i* rabat. Beclume» 40 cent per regel. Ad verten rlCn moeten Woentxlag en VrQdag de» morgen» oiu srlterUJb V in In on» bezit 83». ECHTE FRIESCHE

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1