:h :k i y«Kamer- fRh eama tiek Klooster&alsem STER-TABAK STER derde blad. 24. Zaterdag 22 Mrt. '30. 52e Jrg. .ets ►Oüd Bernard Timmermans Wzn. 90 jaar. Wjj hebben in den loop van het beslaan van ons blad, dat op dezelfden werd opgericht als onze Kamer un Koophandel en Fabrieken onder (oorzlttersciiap van den heer J. Bernard limmermans Wzn., meermalen gelegen- gehad te wijzen op de groote verdiensten die de heer Timmermans voor de schoen— en lederindustrie, bei algemeen belang van plaats en sireek heeft gehad. Nu de heer Timmermans vandaag 2 Maart) het zeldzame voorrecht intet, in goede gezondheid, zijn Sisten verjaardag te herdenken, zij bei ons vergund den schitterenden slaat van dienst van dezen jubilaris aan de vergetelheid te onttrekken. In 1877 werd op initiatief van eenige vooruitstrevende mannen, waaronder ie heer Timmermans, getracht te komen de oprichting van een Kamer van Koophandel en Fabrieken en inderdaad mochten de initiatiefnemers de voldoe- ilng smaken dat bij Kon. Besluit van 14 October 1877 de Kamer te Waal- rijk werd gesticht en hare leden den 4 januari 1878 werden geïnstalleerd, ba eigenaardig is het dat vanaf dien lijd een beter tijdperk voor de nijvere gemeente ging aanbreken. Waalwijk verkeerde toen in een tijd dat eene telling als de Kamer van Koophandel broodnoodtg was. Na een periode yan ongekenden bloei, in hoofdzaak in het teyen ge nepen door de conjuncturen tijdens ei na den oorlog van 1870, trad een algemeene malaise in voor de plaatse- Ie industrie, nog verergerd door een nuk, optredende buitenlandsche con- mtm. Het waren toen werkelijk bauwde tijden en daarom des te meer te waardeeren dat er mannen opstanden die niet wenschten bij de pakken te blijven neer zitten, doch bereid waren met ernst onder de oogen zien wat er gedaan moest worden tin uit den moeilijken tijd te geraken. Zoo kwam de Kamer tot stand en zij begon leiding te geven aan 't opkomend Hieven om verbetering te brengen in len ellendigen toestand waarin de idustiie verkeerde. Had de heer limmermans de leiding in de pogingen tot de oprichting te komen, al luslond werd hem bij de oprichting b Kamer in dit instituut opnieuw de gegeven als voorzitter, welke lunette hij zoovele tientallen van jaren nel eere bleef waarnemen. Aan het tehiig streven van destijds is het te taken geweest dat de industrie in betere banen werd geleid en als 't ware nieuw leven werd ingeblazen. Van de oprichters bleef alleen de te Timmermans over. Hij heeft de Hamer zien geboren worden, hij mocht bier ook de voldoening smaken haren pei en bloei te zien. Uil bestek leent er zich niet toe een volledige opsomming te geven van i%en onder de leiding van den heer limmermans in het algemeen belang fct sireek werd tot stand gebracht. Enkele feiten behooren echter wel It worden gememoreerd. Bij de oprichting der Kamer werd 'I dadelijk begrepen dat het vóór alles noodig was Waalwijk uit zijn isolement |>P ie htffen. De krachtige pogingen aartoe aangewend werden met den besten uitslag bekroond. Het mocht de Hamer gelukken de Regeering ervan It overtuigen dat de spoorweg Den Bosch—Lage Zwaluwe ook Waalwijk !0U moeten verbinden. Dank zij het ^vermoeid pogen van den Voorzitter teden de adressen der Kamer gesteund "oor tal van corporatiën en instellingen, "Eronder ook de Kamers van Amster- Jte Dordrecht, 's Hertogenbosch, te'erdam, Tilburg en door vele teieentebesturen. -Ue totstandkoming van de tramlijn 'terg—Waalwijk en later de door- «binding met 's Hertogenbosch— Jfsden vond den krachtigsten steun It™ lezen in de annalen der Kamer "terend dat zij diligent was voor m tearing van waterwegen naar vnn 'lt' voor betere treinenloop, omii be*ere verbindingen met de 'ggende gemeenten en vooral met kaf van Heusden en Altena. Zij L en grooten stoot aan het totstand- MwV3" de voetbrug In den Baard- ktüni ®ver,aat. destijds van zoo ote beteekenls voor het verkeer oge- :rpen leken jven- tres- sche- aas- ring, inde vele oais: velli- den :hrll- elijki zegel imsl, ■zeis ande e en ilen) dam, 4282 4 -M met de omliggende gemeenten, in het belang van het marktwezen en in dat van den neringdoenden middenstand. Doch niet alleen door betere ver keersmiddelen was de industrie te helpen, tal van andere middelen wer den daartoe door de Kamer aangegre pen. Daartoe behoorden het aanmoe digen van deelneming aan tentoon stellingen in binnen— en buitenland. Het was de heer Timmermans die door zijn opwekkend woord wist aan te sporen zich te meten met de buiten- landsche industrie. Zoowel in Amster dam, Antwerpen, Brussel, Parijs en m a. heeft de schoen- en lederindustrie de naam van het Waalwijksche fabri kaat weten te verbeteren en te beves tigen, zoodat de export v. Langstraatsch schoeisel in latere jaren van zeer groote beteekenis werd De groote kennis van den heer Timmermans werd door de Regeering erkend door hem meermalen te benoemen in Neder- landsche Commissiën voor tentoon stellingen en tot lid der Jury 1883 Internationale Koloniale en Uit voerhandel—tentoonstelling te AmsterdamVoorzitter van het plaatselijk comité voor de ten toonstelling, lid der Jury en Voorzitter der Jury in de klasse schoenen. 1885 Wereldtentoonstelling te Ant werpen: Lid der Juty. 1888 Wereldtentoonstelling te Brus sel: Lid van het Nederlandsch Comité. 1894 Wereldtentoonstelling te Ant werpen Lid van het Neder landsch Comité en lid der jury. 1895 Wereldtentoonstelling te Am sterdam Lid der Juiy, Secre taris—rapporteur eei.er klasse. 1895 Tentoonstelling van Nationale Nijverheid te LeeuwardenLid der Juiy. 1897 Tentoonstelling van Noord— Brabantsche Nijverheid te 's HertogenboschVoorzitter Districts—Commissie. 1897 Wereldtentoonstelling te Brus sel Lid der Nederlandsche Commissie en Lid der juiy. 1900 Wereldtentoonstelling te Parijs: Lid der Regeerlngscommissie en Lid der Internationale juiy. 1903 Eere—voorzitter der juiy Int. Tentoonstelling Schoen— en Leder—Industrie Waalwijk. 1905 Wereldtentoonstelling te Luik: Ltd der Regeeringscommissie en Lid der |ury. Ook van de noodzakelijkheid van het vakonderwijs was de Kamer door drongen. Reeds in 1879 hadden be sprekingen plaats over de oprichting van een school voor de stikkerij ter wijl reeds van 1886 dagteekent de poging tot oprichting eener vakschool voor de schoenmakerij voor een vijftiental jaren als Rijksschool voor de schoen en lederindustrie tot stand gekomen. De keurig verzorgde en uitgebreide jaarverslagen, nagenoeg geheel het werk van den heer Timmermans en waarvan de voornaamste in de Fransche iaat werden omgezet, vestigden bij voortduring de aandacht op Waalwijk en zijn nijverheid. Door den heer Timmermans werd mede het initiatief genomen tot het houden van gecombineerde vergade ringen der Kamers in Limburg en Noord—Brabant die zooveel gelegen- neid gaven tot uitwisseling van ge dachten die handel en industrie van de beide zoo verwante provinciën ten goede konden komen. Dit is slechts een kleine greep uit de meest belangrijke feiten. Het mag als bekend worden aan genomen, dat slechts weinige Kamers in den ouden vorm in staat waren een activiteit te ontplooien als van een vertegenwoordiging van handel en industrie mocht woiden verwacht. Zij werden aan banden gelegd door gebrek aan geldmiddelen waar zij afhankelijk waren van subsidiën der gemeenten. Zij gaven geen zuiver beeld van han del en industrie door slecht geregeld kiesrecht, hunne bevoegdheid beperkte zich alleen tot het geven van adviezen en het richten van verzoeken. Wanneer eenige Kamers onder deze omstandig heden toch beduidende activiteit wisten aan den dag te leggen dan was dit alleen te danken aan het onveiflauwde initiatief van de leiding der Kamer. Over de lange periode dat de heer Timmermans het Voorzitterschap der Kamer waarnam, heeft hij met nimmer veiflauwende energie en voortdurende activiteit weten te ontwikkelen en heeft de Kamer dan ook onder de genoemde moeilijke omstandigheden een werkzaamheid ontplooid die menige Kamer tot voorbeeld strekte. De jaar verslagen werden steeds voor een groot gedeelte in de verslagen onzer Provincie opgenomen, de groote pers stelde er prijs op belangrijke frag menten in harjs bladen af te drukken, het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel maakte bij voort during gebruik van de waardevolle gegevens van het verslag, zij gaf her. haaldelijk hare bijzondere instemming met die verslagen te kennen en meer malen werden den Voorzitter of de Kamer, in handelsaangelegenheden met betrekking totde plaatselijke industrieën door haar adviezen ingewonnen. Bij de herdenking van het 40 jarig bestaan der Kamer in Januari 1918 werd de heer Timmermans dan ook op schitterende wijze gehuldigd door het Gemeentebestuur van Waalwijk, talrijke Zusierkamers, organisatiën voor handel en industrie en middenstands- vereeniglngen, Hoe de werkkracht en de energie van den heer Timmermans ook buiten eigen kring bekend was bleek bij die huldiging duidelijk uit de redevoeringen o.m. van afgevaar digden van Zusterkamers, Zoo memo reerde de Voorzitter der Kamer te Dongen bij die gelegenheid hoe die Kamer de Waalwijksche steeds tot voorbeeld nam en haar, èa om hare heldere adviezen èn om haar initiatief èa om haar arbeidslust tot de aller beste der Provincie rekende, dat van den Voorzitter der Waalwijksche Ka mer de bezieling is uitgegaan die haar heeft ten voorbeeld doen stellen aan de Zuster Kamers en die haar het aanzien schonk waarin zij zich thans verheugt. De Voorzitter der Kamer te Tilburg sprak eveneens zijne bewondering uit over de werkkracht van den heer Timmermans, terwijl hij in zijne kwa liteit van Voorzitter van den Ned. Bond van schoenfabrikanten ais zijn over tuiging uitsprak dat de groote hoogte, te Waalwijk door de schoenindustrie bereikt, voor een groot gedeelte te danken is aan den voortdurenden steun van de Kamer van Koophandel. De Kamer te Eindhoven constateerde, dat de Waalwijksche Kamer aan de spits ging van clen Zuidelijke Kamers en zij verklaarde overtuigd te zijn, dat de heer Timmermans bij alie werk kracht die de Kamer ontplooide, bij alle resultaat (jat zij bereikte, hij de groote stuwkracht en de actieve leider was. Nog talrijke dergelijks uitlatingen zouden van die gedenkwaardige hul diging zijn te vermelden, maar uit 't oovenstaande blijkt voldoende dat de heer Timmermans vanaf de oprichting onafgebroken de ziel der Kamer is geweest en dat het aan zijn energie alleen is te danken, dat de Kamer tot zoo hoog aanzien is gekomen. Hij heeft gedurende de 43 jaren, dat hij als Voorzitter aan de Kamer ver bonden was wellicht een unicum in Nederland, bij voortduring zijn beste krachten aan de Kamer en aan de belangen van handel en nijverheid gegeven, met terzijde stelling van per soonlijke belangen, ja zelfs met op offering daarvan. Hij liet geen enkele gelegenheid, niet eene ook, voorbij gaan, om de aandacht op Handel en industrie onzer streek te vestigen en net was hem eene behoefte zich aan de belangen dier streek dienstbaar te kunnen maken. Naast omvangrijke eigen zaken wist hij steeds tijd en gelegenheid te vinden om zijn functie als Voorziiter der Kamer met voor beeldige toewijding waar te nemen. Behalve als Voorzitter der Kamer van Koophandel diende hij het open baar belang als lid der Staten van de Provincie Noord—Brabant gedurende 1903—1918. Hij was de medeoprichter (1900) en de Voorzitter van den Ne- derlandschen Bond van Lederfabri kanten, bij bleef dat jaren lang en is thans eerlid. Hij gat mede den stoot aan de oprichting van den Neder— landschen Bond van Schoenfabrikanten. Talrijke malen adviseerde hij de Re geering of de Regeerings- commissiën omtrent handel en industrie belangen met betrekking tot de schoen en ledernijverheid, handelspolitiek in- en uitvoer, statistiek enz. Hij is lid der Nederlandsche afdee- ling van de Commission Hollando— Beige pour l'étude des qutstions éco- nomiques relatives aux deux pays. Gedurende ruim 40 jaren is hij lid en voorzitter van het R K. Burgerlijk Gasthuis, gedurende 24 jaren was hij lid en secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, hij is oprichter der kassier firma W. Timmermans Zn. te Waalwijk met het correspondent schap der Nederlandsche Bank, gede legeerd commissaris der Mij. van ver zekering op het leven Noord—Bra— band te Waalwijk, Commissaris der Stedelijke Hypotheekbank te 's Graven- nage en lid van talrijke particuliere vereenigingen. In 1898 werd hij begiftigd met het ridderkruis in de orde van Oranje- Nassau, in 1886 met het ridderkruis in de Leopoldsorde, in 1901 met het Oihcierskruis de L'lnstruction Pu biique. In 1926 werd hij begiftigd met de Pauselijke onderscheiding Pro—eccle sia et pontifice. Wij meenen dat zulk een werken voor 't algemeen belang, op een dag als heden wel eens voor 't publiekeforum mag worden gebracht. Het moge den jubilaris tot voldoening, plaats en streek lot dankbaarheid stemmen en de jon geren onder ons ten voorbeeld strekken. Het zij ons vergund den geachten jubilaris en zijne familie namens onze lezers en onszelf de hartelijkste geluk- wenschen aan te bieden, met de horp van nog talrijke gezonde jaren. Ruslanden onze organisaties. Op 4 Maart luidde Amsterdam de noodklok om velen de oogen te ope nen voor de Russische toestanden, door 'n groote en grootsche protest- meeting te organiseeren, waar openlijk geprotesteerd werd tegen de kerk vervolging in Rusland. Daar werd heerlijk gemanifesteerd voor de vrijheid van geweten, voor het geloof in God, den Schepper en Bestierder van hemel en aarde. Daar deden alie sprekers in hun mooie en enthousiaste taal getuigenis van hun diep godsdienstige gevoelens, van hun gevoelens van medelijden met de ver drukten in Rusland en van veront waardiging over zulke mensch— onteerende toestanden tevens. Daar voegde de bekende Deken van Am sterdam, Mgr. Dr. G. van Noort aan het slot van zijn toespraak het prac tische besluit en de vermaningom het Communisme te stuiten en te voorkomen door te werken voor de ware sociale rechtvaardigheid. Werken dus op sociaal terrein om door de verbetering nog der sociale toestandei de menschen te behoeden voor com munistische strevingen. Te werken ook voor sociale naastenliefde, maai deze vastgelegd en verzekerd in sociale rechtvaardigheid. En dit weik moeten verrichten onze katholieke organisaties, omdat zij alleen in staat zijn dit te bewerken. Het diocesaan bestuur van de Werk- liedenvereeniging een van die katho lieke organisaties heeft dan ook zoo terecht er op gewezen en gevraagd, dat de te vieren Sint Jozefdag dit jaar in dat teeken zou staan, dat gewezen zou worden op dat punt, dat onze plicht om ons te organiseeren onder streept en nog vergroot wordt door den plicht dien we hebben om mede te werken om onzen evenmensch en ons zelf te behoeden voor het gevaar en de leer van het Communisme, door onzen plicht den voortgang van het Communisme te helpen stuiten Protestmeetingen tegen Ruslands gewelddadigheden zijn prachtigwe mogen niet langer zwijgen Maar we moeien den raad opvolgen van den laatsten spreker op die Am- sterdamsche vergadeiing. Ds. Geel-1 kerken, die zei, dat hij de laatste spreker niet wilde zijn, dat 't publiek het laatste woord moest hebben, dat het volk na de meeting moest dóór spreken 1 Doorspreken door daden, dus o a door onze sociale organisaties sterk te makensterk door er allen lid van te zijnsterk door levende leden te zijnleden die dus leven en werken, samenwerken zoowel In vak— als in standsorganisatie. Het doel van de Werkliedenvereeni- ging is de eigen godsdienstig zedelijke belangen behartigen 1 Daartoe houdt heei die vereeniging in het Bisdom Den Bosch een alge meene H. Communie, de Sint Jozefdag. op Zondag 23 Maart, en deze valt dit jaar juist samen met de door Pausen Bisschop gevraagde H. Communie tol eerherstel voor de gruwelen van Rus land. Daar mag dus geen enkel lid bij ontbreken. Daar moeten alle leden zich weer eens één voelen in het nuttigen van de ééne spijze, de H Communie Daar moeten de leden zich weer eens één voelen om weer eens te beginnen flinke organisatieleden te zijn, die als katholieke mannen laten zien, dat zij weten, dat zij in 'n materieele wereld, waarin zij mogen, ja moeten werken voor verbetering waar noodig op stoffelijk gebied, ook een ziel heb ben te verzorgen en hun evenmensch te helpen ditzelfde te doen B. A. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Maart 1930. „Geen goud zoo goed" Een pijp, waaruit geen Ster- tabak wordt gerookt, is als een miskende kameraad. Uw vriend wilt ge het beste Eeven, doe ook zoo met Jw pijp, stop ze met En Uw pijp zal een vriend blijken te zijn, die weinig van U vraagt, maar U veel genot schenkt. TABAK MAAKT VRIENDEN De wijziging der tiasvovr- ziening te Waalwijk. II. In een vorig artikel hebben wij gezien, welk voordeel de algemeene gasvoorziening heeft bij de toepassing van drukregelaajrs, n.l. de mogelijkheid om in iedere woning een voldoende gastoevoer te brengen. Alvorens de voordeelen op ie som men, die de verbruikers zelf hebben bij de wijziging in de methode der gasdistributie, dient volledigheidshalve nog met een enkel woord de aandacht te worden gevestigd op hel feit, dat, ware de inbouw van drukregelaars achterwege gebleven, zou het dus met mogelijk zijn geweest om de druk in het gasbuizennet te verhoogen dan had men een behoorlijke gasvoor ziening slechts kunnen veikiijgen door een vernieuwing van vrijwel ons ge- heele gasbuizennet en voor een groot gedeelte reeds zeer spoedig. Niet alleen is dit een zeer tijdroo- vend werk, waar jaren mee gemoeid zijn, maar vooral voor straten met eenig verkeer een bron van onaan genaamheden. Maar ook binnenshuis zijn verschil lende voordeelen door den inbouw van de regulateurs bereikt. Welke toepassing van het stadsgas men ook als voorbeeld neemt, steeds toont een eenvoudige becijfering aan, dat de drukregeling voor den vetbruiker in de meeste gevallen vele voordeelen en in het ongunstigste geval geen enkel nadeel medebrengt. Wij zullen enkele toepassingen van gas wat nader bekijken en telkens zien, hoe de toestand was vóór de drukverhooging en hoe die nu worden kan nadat een vermeerderde gastoevoer mogelijk is gewoiden. In een woning waar vroeger de druk zoodanig was, dat men nauwelijks voldoende licht had, zoo zelfs dat de petroleumlamp er weer bij te pas moest komen, zal nu door een kleine ver andering aan de instelling van het apparaat (dat slechts door de Gas fabriek mag geschieden echter zonder kosten voor den verbruiker) een vol doende gastoevoer en daarmede be hoorlijk licht kunnen worden verkregen. Het gioeikousjesverbiuik dat vroeger, als gevolg van de druksiooten die voor het ontsteken of dooven der straat lantaarns moeten worden gegeven, vrij groot kon zijn, zal sterk verminderen, daar de schok door de regelaars wordt gebroken en grootendeels onschadelijk gemaakt. In tientallen woningen hebben wij het ook al aangetroffen, dat men noodgedwongen slechts in één kamer licht kon branden om de doodeenvou dige reden dat bij het aansteken van de 2e tamp of bij gelijktijdig gebruik van het gascomfoor de lamp het begaf. En moest men noodzakelijkerwijze kolfie zeiten of eten bereiden op het gascomfoor, dan bleven de huisgenoo- ten zoolang „schemeren", of maar weer de petroleumlamp voor den dag ge haald. Door de vermeerderde gastoevoer kan men nu prettig flink licht hebben en nog goedkooper dan petroleum. Kost n.l. een gaslamp die per uur hoogstens 100 L. gas verbruikt, per avond van 5 uur, voor ongeveer 6 centen aan gas, een petroleumlampi die toch hoogstens 12 uren van 1 L. petroleum kan branden kost op zoo'n avond dus ook 6 centen en dan heeft men van de gaslamp nog beter licht. Vervolgens het koken op gas. Bij den slechten gastoevoer moest men soms een half uur of langer wachten alvorens men het water aan den kook had en met het bereiden van de maaltijden dezelfde bezwaren. Het is voorgekomen dat de man, natuurlijk geheel uit zijn humeur, zonder warm middagmaal weer aan het werk moest, omdat het gascomfoor zijn dienst vrijwel weigerde. Hier zullen de drukregelaars zelfs medewerken tot het behoud van den lieven vrede. Vroeg het gereedmaken van het bad te voren een halt uur of langer soms, indien het al niet geheel onmogelijk was om de temperatuur van het water op behoorlijke hoogte te brengen, na de drukverhooging is ook hierin een belangrijke verbetering gebracht. „Nu ja dat is alles goed en wel, maar op den duur moeten de verbrui kers die „hoedjes" toch zelf betalen, een hoogeren druk is natuui lijk hooger gasverbruik, de gasmeter tippelt maar door." Zoo hoort men hier en daar nogal eens mopperen. En ondanks de veie malen, dat het praatje weerlegd wordt, duikt het weer elders op. Daarom mag nog wel eens met nadruk worden vastgesteld, dat een hoogeren gasdruk niet noodzakelijk een hooger gasver bruik tot gevolg zal hebben. Wie het tegendeel beweert spreekt meer naar waarheid. Met een paar voorbeelden is dit duidelijk te maken. Een geyser met onvoldoenden gastoevoer zal per uur b.v. 3 M3 gas verbruiken. Om een bad gereed te maken is minstens een half uur noodig en dan is het water nog nauwelijks warm genoeg. Het gasverbruik stelt zich dus per bad op l'/a M3 gas. Wordt nu de gastoevoer vergroot tot zijn normale capaciteit van b v. 4 M3 per uur, dan maakt men gemakkelijk in 15 minuten een heerlijk warm bad klaar, dat slechts 1 M3 gas vraagt. Een flinke gasbesparing dus. Met de gascomforen is het niet anders gesteld. ÉfiWw urn De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijt I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9