H. KOLSTEREN-LA GARDE Wfosch Uw haar. niet ie consuliem BaftKersleerlioé Dagmeisje. Dagmeisje WERKSTER. OPHALERS GROSSIER II» Telefoon 138. üfg*arettera en Tabak, Land en Tuinbouw Marktberichten. Dr. L. van der Spek, GEVRAAGD GEVRAAGD GEVRAAGD bekwame llllllBIRBIIHRaHllllRlll Grootestraat, WAALWIJK. vangenisstraf wegens aftroggelarij en in 1920 in Turnhout wegens dezelfde feiten tot 7 maal 5 maanden gevange nisstraf. Verdachte is een goed vakman doch ook een geperfectioneerd oplichter, die een bepaald systeem volgde. Hij zou in Rotterdam geweldige projecten uitvoe ren, stond op het punt in Indië een grootsch plan uit te voeren, dat zóó grootsch was, dat er een wereldkapitaal mee gemoeid was, hij liet schatrijke erf tantes sterven op oogenblikken, dat hem zulks te pas kwam. En toch be weerde hij een nieuw leven te willen beginnen! Het bij dagvaarding tenlaste gelegde achtte requirant bewezen. Zijn verwijdering voor langer tijd uit de maatschappij is noodzakelijk en de eisch luidde derhalve 3 jaar gevange nisstraf. De verdediger Mr. Heemskerk pleitte clementie. SPRANGCAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zindag ues namiddags 2 uui hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op e treden Ds. Louwe Kooümans van Waalwijk. CandidaatJ Fokkema van Utrecht hoopt O V. op Zondag llMeia.s des avonds zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, na in de voormid dag godsdienstoefening bevestigd te zijn door Ds, J. Goslingen van Uirecht. Met de werkzaamheden voor de electr fi:aiie van voormalig Sprang wordi flink voortgang gemaakt, zooda! men hier binnen niet ai te langen iijd het gemak van electriciteit zal hebben waarnaar niet alleen voor licht, doch Ook voor kiein krachtgebruik reeds lang wordt uitgezien, terwijl 't ook voor de radio-liefhebbers zeer welkom is. Gedurende de maand Maart werden ter secretarie voor den Vieeschkeurfngs diens! aangegeven 25 runderen, 66 varkens en 4 geiten. A s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv Kerk a d. Loonschen- dijk optreden D. Bolkesteijn uit 's Gra vemoer. Vergadering der Coöp. Aankoop- vereeniging Capelle, Vrtjh Capelle en Sprang W. A. op Woensdag 9 April 's avonds 7 uur bij J. Treffers te Vrijh.—Capelle. Aan de orde Aanschaffen veevoeder, hulpmest- S to ff in, (chili) kolen enz. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 4 April, nam half 4. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Beslissing inzake onderhand- schen verkoop van grond aan J. Timmermans te Capelle. 3. Benoeming onderwijzers O. L. School te Capelle (Kom). CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags half 3 op te treden Ds. A. v. Willigen. Gedurende de maand Maart werd in de Rijkspostspaarbank op 't hulppostkantoor alhier ingelegd ƒ5411.08 en terugbetaald ƒ4182.22. Aantal inlagen 72, dat der terugbeta lingen 32. WASPIK. Op 8 November a.s. hoopt burgemeester P. N. Dekkers alhier, zijn 25 jarig ambtsjubileum te vieren. Maandagavond werd in de harmonie zaal een vergadering gehouden, waar bij het jubileum ter sprake werd ge bracht. Tot leden van het feestcomüé wer den benoemd de heeren A P. Brockx, A. F Maas, J, Dobbelman, G l! Akkermans, W. de Glas, P. Brokx, H. van den Broek, P. Langerwerf, A. Kerst, C. Savelkouls, B. Matefisen en B. de Winter. RAAMSOONK. De premiekeuring van slieren zal voor deze gemeente gehouden worden te Oosterhout op 24 April a s. om 27, uur n.m. Gedurende dertig dagen ligt ter gemeente—secretarie ter inzage eene opgave van de uitkomst en der me ting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente. Door het Centraal Bureau van de Statistiek Is de bevolking dezer gemeente op 31 December 1929 dtfi- nittef vastgesteld op 3596 mannen en 3541 vrouwen, totaal 7137. In de afgeloopen week stonden bij de plaatselijke arbeidsbeurs inge schreven als werkloos 2 grondwerkers. Bij B en W. is ingekomen een verzoekschrift van mej. wed. G. M. Maximum gewicht postpakketten. Met ingang van 1 April j.i. werd het maximumgewicht der binnen- landsche postpakketten verhoogd tot tien K G. De kosien bedragen dan voor pak ketten tot 1 KG. 30 cent; 1 tot 3 K G. 40 cent; 3 tot 5 K.G 50 cent; 5 tot 7 K.G. 60 cent; 7 tot 9 K.G. 70 cent; 9 tot 10 K G. 80 cent. In de bepalingen omtrent de maxi mum afmeting der pakketten wordt geen wijziging gebracht. in verband hiermede zullen eerlang frankeerzegels van 70 en 80 cent in omloop worden gebracht. de Bot, om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein. RAAMSDONKSVEER. Maandag j I. is alhier een rijwielbdastingplaaije ge vonden. Inlichtingen verstrekt de ge meentepolitie Dinsdagavond omstreeks 7 uur werd het zevenjarig dochtertje van E. uit de Diepsteeg. op den Parallel weg tusschen den overweg aan de Keizersdijk en het Moleneind aange sproken door een landlooper. De vrouw van M. die had gezien dat de man met het meisje bloempjes aan het plukken was, vond dit ver dacht en snelde er direct naar toe. Op een honderd meter afstand, zag zij den man naast het meisje zitten. Toen de landlooper de vrouw in de gaieri kreeg, ging hij er direct van door Door het spoedig optreden der vrouw, werd dus erger voorkomen. De politie, die van een cn ander direct in kennis werd gesteld, slaagde er in den man denzelfden avond nog te arresteeren. Het bleek te zijn zekere j. G oud 40 jaren uit Weert, die on gunstig beke: d staat, meerdere malen heeft hij reeds voor zedengevallen te recht gestaan. De Vereeniging voor Evangelisa tie „da Autozending In Nederland" zal alhier op 23 Mei a.s. van 77,-9 uur n m. een openlucht—samenkomst houden met muziek, zang en coipor- tage van bijbels en Christelijke lectuur GEMENGD NIEUWS. Weer een ongeluk op de Staatsmijn Maurits. Woensdagmiddag heeft op de Staats mijn Mauri's te Luiterade in de onder- vrondsche bedrijven, eveneens op de 580 Meter, waar Maandag j.i. één mijnwerker lijders een instorting is gedood en een tweede zwaargewond, weer een ernstig ongeluk plaais gehad. Men was er siutlerswerk aan het ver- richten, toen plotseling een gedeelte instortte Een Duiische mijnwerker kreeg een der balken tegen de borst en liep zware verwondingen op. Zijn toestand is ernstig Een opzichter en de mijnwerker H Eykenboom uit Sit lard, die eveneens verrast werden, zijn minder ernstig verwond. Gisteren ging te Weert het zes jarige zoontje van den heer Kirkeis op het spatbord van een stilstaanden vrachtauto zitten. De chauffeur reed weg zonder het kind op te merken. Dit is toen gevallen en kreeg een wiel over het lichaam. Vanochtend is het aan de gevolgen daarvan overleden. Gisteravond is de 19 jarige schil der Van Z. te IJsselsïein bij het ver richten van werkzaamheden in zijn werkplaats, waarbij hij een eiectfische loopiamp gebruikte, door den eiectri- schen stroom getroffen en gedood. Ernstig ongeluk met een motorfiets. Op den Haagweg onder Rijswijk is vannacht omstreeks 1 uur een Delftsch student, de heer W. T„ Den Haag, met zijn motoifiets tegen den tolboom gereden, waardoor zijn lantaarn werd verbrijzeld. De student en de duo- passagier A. D. uit Den Haag stapten weer op de motorfiets en reden zonder licht verder Kort daarna reed de motoifiets met groots snelheid tegen den auio van den heer Juffrmari uit Den Haag. De student werd levens gevaarlijk gewond, de duo passagier kreeg geen letsel. De motorfietsen de auto werden zwaar beschadigd. De Rijswijksche politie heeft den auto In beslag genomen. Nader meldt men, dat de heer W. Tdie, na door dr. K te zijn behan deld, naar het r.k. ziekenhuis In Den Haag werd vervoerd, daar vanmorgen is overleden. Verkeersongevallen. Op den rijksstraatweg naar Breda is eergisteren een luxe auto nabij Ter- heyden geslipt en met groota vaart tegen een boom gereden. De auto werd van voren geheel in elkaar ge drukt, De chauffeur en de inzittende de heer M. kregen ernstige verwon dingen. Het kiveeken van aardbeien. In steeds meerdere mate gaan de landbouwers zich bezig houden met de teelt van die landbouwproducten, die zich voor groot-cultuur leeneu. Eén van die producten is ongetwij feld de aardbei. Van die aardbeien cultuur willen we eens het een en an der meedeel-en. Ook degenen, die een kleinen tuin hebben, kunnen erge noegen van hebben daar eens wat na der kennis van te nemen. De aardbeienplanten kunnen op 3 manieren gewonnen worden, n.l. door ze te zaaien, door de oude planten te scheuren en door van de oude plan ten uitloopers te nemen. De eerste ma nier geschiedt alleen om nieuwe varië teiten te verkrijgen. Dit moeten we dus overlaten aan de beroepskwee kers. De tweede manier vindt bijna niet plaats. Waar het dus voor het winnen van aardbeiplanten in het groot op aankomt is het winnen van Wanneer men in Augustus of Sep tember aardbeien wil planten, zal men goed doen geen groote planten te eischen, daar men dan de grootste kans heeft een goed vruchtbaar ge was te verkrijgen. Natuurlijk moeten de planten, die men koopt, voldoende beworteld zijn, maar overigens hin dert het niet, dat ze wat klein van stuk zijn, dat is integendeel een aan beveling. Dat dus over de grootte van de te leveren planten. Men kan ook nog aan iets anders zien, of men met vruchtbare planten te maken heeft. Wanneer n.l. de vrucht vooral in het hart van de plant gevormd is, dan is dat een bewijs, dat de plant veel vrucht geleverd heeft. Men ga het lnaar eens bij eigen aardbeien na. In een volgend artikeltje willen we de verdere cultuUr van deze plant eens nader bespreken. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 5—6'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G.V. Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „Hoera I We vliegen!" „Moderne Tien Geboden". Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedeitafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum Zondag 12 uur. Repetitie Lreder- tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 uur. Schieioelening van het Glide St. Crfspijn en Crlspinianus. Zondag 6 en 87, uur. Witie Bioscoop, „üe acrobaten des doods". Zondag 6 en 8'/2 uur, Luxor Bioscoop „Hoera! We vliegen!" „Moderne Tien Geboden". Maandagavond 8 uur vergadering van het bestuur der Liedertate! „Oefe ning en Vermaak" met het comité ter viering van het 70—-jarig bestaan. uitloopers. Het is bij het afnemen van uitloopers van veel beteekenis, van welke planten de uitloopers ge nomen worden, want zoo goed als bij andere gewassen is bij Se aardbei het geven van veel vrucht een erfelijke eigenschap. Nemen we dus planten van een plant, die de eigenschap heeft om veel vrucht te geven, dan zullen ook uit de uitloopers planten groeien, die dezelfde eigenschap hebben. Krij gen we daarentegen planten afkom stig van oude planten, die maar wei nig vruchten geven, dan zullen ook de nieuw geplante een zeer slechte op brengst geven. ,Van het al of niet slagen van de teelt hangt een heeleboel af en dat men dan uitkijkt naar planten, waar van men met eenige zekerheid kan verwachten, dat ze een ruime oogst zullen geven, is zeker wel te begrij pen. En nu is het wel zeer eigenaar dig, dat aan de selectie van aardbeien nog zeer weinig de aandacht is ge schonken. Het is dan ook niet zoo een voudig als bij andere gewassen, om dat de oogst van de vruchten niet te gelijkertijd valt. Men dient bij elke pluk de vruchten van elke plant af zonderlijk te wegen en dit te noteeren en daar het hier vaak om zeer kleine hoeveelheden gaat, is nauwkeurigheid dubbele eisch. In de proeftuin te Ba- rendrecht is men enkele jaren gele den begonnen met deze selectie. En daarbij is men al tot zeer goede resul taten gekomen. Men vond daar toch planten, die zoo zeer in opbrengst uit eenliepen, dat het haast ongelooflijk voorkomt. Men had sommige planten, die een opbrengst gaven van 5 Gram vruchten, maar er waren er ook, die een opbrengstcijfer vertoonden van 500 Gram. Me dunkt, een honderd voudig verschil, dat kan nog al. En ieder, die planten noodig heeft, zal natuurlijk voor zich begeeren de plan ten, die een zoo hooge opbrengst ge ven. Hoe zullen we nu aan een flink aantal van deze planten komen? Dat is nu juist de groote moeilijkheid. Want die hoog productieve planten geven weinig of geen uitloopers en die ze nog geven zijn niet erg groot. Dat is ook gemakkelijk te verklaren. De planten, die veel vruchten ge ven, hebben gedurende den zomer al het opgenomen voedsel benut, om er vruchten van te maken. Ze hebben geen voedsel genoeg op kunnen ne men, om ook nog eens wat flinke sterke ranken te maken. Bijgevolg zal men aan die planten, wanneer Augus tus in het land is, tevergeefs zoeken naar planten, die groote jonge le verbare planten gevormd hebben. En in den regel ziet men juist graag van die groote planten. Dat is dus juist verkeerd. Waalwijk, 4 April 1930 Varkens f25—f30 Eieren 47,-57, ci. LAATSTE BERICHTEN. Benoemd. Door Z.D.H. de Bisschop van 's Bosch is benoemd tot directeur-voor zitter van „De Jonge Werkman" te Loon-op-Zand den WelEerw. Heer F. C. J. Verbunt. Opbrengst collecte. Het Kathedraal Kapittel van de Ba siliek van St. Jan kan thans tot zijn groote voldoening mededeelen, dat de collecte voor 't huldeblijk voor Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen heeft opgebracht de kapitale som van ƒ73.963.12. (St. Jansklokken). Examen. Geslaagd voor 't candidaats-exa- men aan de R.K. Universiteit te Nij megen de heer H. C. M. van Son te Waspik. Auto—ongeval. Donderdagmiddag kwam in 't Bos- scheveld een personen-auto van den heer v. L. alhier, in botsing met den nachtauto der firma van Caem te Sprang. De personenauto bekwam groote schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. R. W. B.-S. C. Q. Zondag a s. komt S C.G uil Goirle een competiiie-wedstrijd spelen tegen R. W, B. S. C. G. beschikt over een stevig elftal, dat het verschillende sterke tegenstanders ook dit seizoen lastig heelt gemaakt. R.W.B. kon het In Goirle niet tot een overwinning brengen en is er alle reden voor R.W.B, om te trachten revanche te nemen. Het belooft dan ook een spannende wedstrijd te worden. We verwachten dat vele sportliefhebbers deze ont moeting zullen bijwonen. Aanvang half drie. R.W.B. II speelt om 12 uur tegen Kaatsheuvelsche Boys De opbrengst van de weldadigheids, zegels. De van 10 December 1929 lot en met 9 Januari 1930 verkochte wel- dadigheidszegels hebben boven de gewone frankeerwaarde en na aftrek van de gemaakte onkosten opgebracht t 154 367.31. Van dit bedrag is 2 pet. uitgekeerd aan het Kinderfonds P.T.T. Hel vorige jaar bedroeg de netto opbrengst f 110 742.25, alzoo dit jaar een vermeerdering van f 43 625.06. Koningin Victoria van Zweden is gisteren le Rome overleden. Een ontzettend familiedrama heeft zich te Merkstein in Wesifalen afge speeld. Daarbij zijn 5 gezinsleden ge dood en 5 'evensgevaarlijk gewond. Qüdergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan de firma 3lok van Heijst voor de be langstelling en hei prachtige geschenk bij gelegenheid van sijn ziiveren ambts jubiieum. BRUURMIJN. Waalwijk, April 1930 Arts voor inwendige ziekten en Kinderziekten Staifonsweg 7 DEN BOSCH, is in de week van 7 tot en met 12 April Gevraagd: zoo spoedig mogelijk een flinke bij C VAN MIERLO v. Bladel, 44402 Pulstraat 68 - Waalwijk. -■'» .1 - SMARiUS VAN IERLAND Grootestr. 304 Waalwijk vraagt tegen 1 Juli a.s., wegens huwelijk der tegenwoordige, h liefst bekend met de keuken. Zaterdagsmiddags en Zondags meestal vrij. Aanmelding Dinsdags en 's- Woensdags tusschen 6 en 10 uur n.m. Z.g.g.o.z.a.t.m. 44400 EEN NET 44401 G. Janssen Westeinde No. I. of 44371 gevraagd. Beneden 18 jaar Mr. v. Cooflistraai 34. een nette Heldere Grootestr. 21, Besoijen. 44395 Stoomschoenfabriek FAVORITE, Orunen. Gemakkelijk verplaatsbare RIJWIELSTELLINGEN Golfplaatljzeren loodsen en garages levert in den kortst mogelijken levertijd P. A. SOMERS, Telef. No. 132 WAALWIJK. i 1 I i I t •l i ■■■■■■■■■■««■■■■■■Ml eens met Purolzeep. li zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij UW haar wordt. Purolzeep is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 44397

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 10