sTToWAflfzüia 0 28 Zaterdag 5 April '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. HET autobus-verkeer in het LAND VAN HEUSDEN ALTENA. Zaken van belangrijker aard dan een groot aantal artikelen in het Nieuws blad van Heusden hebben ons tot dus verre bezig gehouden, zoodat we eerst beden kunnen komen tot een antwoord aan Mr. van Ommeren te Heusden. En 't spijt ons wel, dat wij hem al direct moeten teleurstellen, waar hij een goed geargumenteerde repliek wenscht op al de punten die hij in die beele reeks van artikelen heeft gelieve naar voren te brengen, al loopen wij dan ook het gevaar het odium op ons te laden„dat wij geen artikelen kun nen bevatten, die niet doorregen zijn met persoonlijke onaangenaamheden." Jammer dat Mr. van Ommeren van meet af zichzelf in deze zaak niet meer afkeerig heeft getoond van die „onaan genaamheden", dan was de discussie waarschijnlijk heel anders verloopen, was er mogelijk zelfs geen aanleiding voor ons geweest om ons in deze aan gelegenheid te mengen. Het gaat hier juist om de vraag aan Mr. van Ommerenwaarom is het noo- dig in een pleidooi voor eigen ziens wijze, anderen onaangenaam te zijn. Wij bedoelen met dit „onaangename" natuurlijk niet, dat de heer v. Ommeren niet aan onze zijde staat, dat is z'n vol le recht. En op deze vraag juist heeft Mr. v. O in zijn lange artikelen-reeks niet ge antwoord. We halen hier enkele voorbeelden van die „aangenaamheden" aan: De heer van Ommeren begon b.v. met te zeggen dat de Kamer van Koophan del gaarne zou zien dat Waalwijk met meerdere ljjnen met 't Land van Heus den zou worden verbonden. Wij mee- nen dat zelfs gezegd is dat Waalwijk streeft naar het concentreeren van de autobus-lijnen te Waalwijk. Dat is on waar en de heer van Ommeren had zoo ridderlijk moeten zijn dit te erkennen. Noch de Kamer van Koophandel, noch het Gemeentebestuur heeft gepoogd meerdere lijnen naar Waalwijk te trek ken, alleen is gepleit voor een verbin ding WaalwijkGorinchem. Is dit dan zoo ongerijmd? Men leze in dit verband het slot van dit artikel. HL i De bevolking van het Land van Heus den Altena oriënteert zich niet op Waalwijk, zegt Mr. v. O. Om dit te be wijzen heeft hij het lijstje onzer mark ten in z'n geheel in z'n blad laten af drukken en, wijl er de Dinsdagsche markt en de Pluimvee-markt nog steeds op vermeld staan, debiteert hij daar over eenige aardigheden, die we echter maar voorbij gaan. Hij zegt dan: op 11 van de 15 Jaar markten te Waalwijk worden slechts t of 5 koeien aangevoerd. Nu zullen wij de waarheid eens zeg gen. In 1929 werden op de Waal wij ksche Jaarmarkten aangevoerd: 28 Maart 190 beesten, 11 April 86, 25 April 100, 30 Mei 65, 27 Juni 25, 25 Juli 15, 29 Augus tus 27, 12 September 100, 10 October 75, 31 October 120, of meer dan 1.000! Wat zegt U daarvan Mr. v. O. Is dat juiste voorlichting? Weet Mr. v. O. ook dat door het ge meentebestuur van Waalwijk op ver zoek der paardenfokkers uit het Land van Heusden Altena (Meeuwen, Dus- sen, Eethen, enz.) een manége is ge bouwd, waardoor de hengsten-keuring ten hunnen gerieve alhier kan worden gehouden. Vergeet Mr. v. O. ook niet de belang rijke merriënkeuringen (met een aan voer van 150200) te Waalwijk, hoofd zakelijk uit het Land van Heusden Altena. De Jaarmarkten te Waalwijk worden door 20 a 25 menschen uit het Land van Heusden Altena bezocht, zoo zegt hij voorts. De laatste jaarmarkt kwamen er hier minstens 200 a 250 bezoekers uit het Land van Heusden Altena, terwijl al leen tusschen 11 en 2 uur 150 personen per pont werden overgezet, die alleen hierlangs van de Waahvijksche Jaar markt terugkeerden! Is Uwe voorlichting ten deze dus juist Mr. v. O. Komt U zich 10 April, als 't goed weer is, zelf eensl overtuigen? We zullen Mr. v. O. nog een ander staaltje geven van de relatie tusschen 't Overland en Waalwijk, de Langstraat enz. Op den weg Heusden—Doeveren Langstraat passeeren dagelijks pl.m. 70 vrachtkarren, 95 auto's, ruim 600 fietsen, plus nog de noodige wagens en stuks vee, die langs drie zijden hoofd zakelijk hun weg vinden naar de Lang straat. Wat zegt Mr. v. O. van zulk een ori ëntatie op Waalwijk en de Langstraat. Wij hopen Z. H. Edelgestr. binnenkort nog eens andere cijfers te laten lezen. En toch zoo goed als geen verkeer, nietwaar Mr. v. O. Nog zoo'n aangenaamheidje De Waahvijksche Kamer van Koop handel, wier leden voor een goed deel uit Waahvijkers bestaan, (doch deze onjuistheid heeft Mr. v. O. intusschen hersteld, slechts 4 van de 18), zouden van Waalwijk begrijpelijkerwijs een stad van beteekenis willen maken. Dat zal wel ironisch of sarcastisch bedoeld zijn, nietwaar Mr. v. O. En dan deze raad, die natuurlijk een stil verwijt inhoudt: dat de Kamer ook andere belangen dan die van Waalwijk heeft te behartigen. In een zakelijk betoog, zouden wij zeggen, hooren dergelijke onhebbe lijkheden niet thuis. Of ze den schrij ver sieren en zijn betoog versterken, laten we gaarne aan het oordeel der lezers. Gelukkig heeft Mr. v. O. geen nadere verduidelijking gegeven van z'n tirade: „Waalwijk moge iets meer zijn dan Heusden"; dat was ook al te onnoozel Dat Waalwijk geen H.B.S. heeft, geen gymnasium als den Bosch weten we, we weten ook dat Heusden op dat ter rein niets heeft; we weten b.v. ook dat den Bosch geen Hoogeschool heeft, we weten echter ook dat Waalwijk wel heeft: een R.K. Hoogere Handelsschool met vijfjarigen cursus en vermoedelijk zeer binnenkort een H.B.S. met 3-j. cur sus, later, bij intrekking van het „stop wetje" wellicht uitgebreid tot een 5-j. cursus; dat Waalwijk heeft een Rijks- vakschool voor Schoenmakers en Looi- Zonder schriftelijke toestemming Is eenige overname uit deze rubriek verboden korf meer honing zat, dan hij op kon. Toen hij zoo aan het snoepen was kwam er een bij, die op zijn neus ging zitten en hem stak. Daarna een twee de en een derde. Hij werd boos op die verschillende bijen, die niet eens goed vonden, dat hij van hun honing snoep te. Eerst gromde hij, daarna sloeg hij zijn klauwen uit en hapte naar de kleine diertjes. Maar onderwijl had hij het gevoel alsof zijn maagje werd opgeblazen als een luchtballonnetje; je behoeft dus niet te vragen of er veel honing in zoo'n klein maagje kan, voordat de eigenaar van die maag zich ziek gaat voelen. Door de bijen verjaagd, sloeg Teddy op de vlucht naar zijn hok, dat hij met Hector den hond deelde. Deze lag rustig op een kluif te knabbelen, toen Teddy gevolgd door vele bijen 't hok binnen rende. Even later rende Hector er jankend van de pijn uit, met zijn staart tusschen zijn pooten; hij vluchtte ook voor de bijen, maar het hok uit inplaats van erin. Na deze gebeurtenis zorgde de zoon KLEINE ONDEUGENDE TEDDY. Het was gelukkig dat Teddy nog eel klein was, toen hij een van de Menkorven van Boer Harms omver eip en zich aan de heerlijke honing e goed deed. Als hij toen reeds een L°'°te beer geweest was, dan had hij 'sschien aHe bijenkorven omgewor- tj1 en aHe honing weggesnoept. Doch was nog zoo jong, dat er in een ers met avondcursussen; dat Waalwijk heeft een Middelbare Handels-Avond school, een Nuts U.L.O.-school, 8 La gere Scholen, een Avond-Teekenschool met hopelijk spoedig ambachts-onder- wijs, een Muziekschool, Naai- en Kook scholen, enz. Wij weten dat Waalwijk „als kleine provincie-plaats" daarmede aan den spits staat en daardoor o.i. een groote attractie vormt voor de omgeving, ook voor het Land van Altena. Deze scholen worden bezocht door totaal 15 kinderen uit het Land van Heusden en Altena. Mr. v. O. kan dat niet veel achtengezien het aantal kin deren dat in die streek voortgezet on derwijs volgt, is dit o.i. een belangrijke oriëntatie op dit gebied op Waalwijk. Ook hier is dus Mr. v. O. fout. Zoo kunnen we doorgaan, maar la ten wij ophouden op al die flauwi- teitjes en onjuistheden van Mr. van Ommeren, als op zooveel slakken, zout te leggen. Wij hebben al té veel van het geduld onzer lezers gevergd. Wij mee- nen hiermee voldoende te hebben aan getoond dat Mr. v. O. in zijn eerste ar tikel begonnen is de gemeente Waal wijk en de Kamer van Koophandel on ware en onaangename dingen in de schoenen te schuiven, dat Mr. v. O. on juistheden heeft verkondigd omtrent de oriëntatie van het Land van Heusden Altena1 op Waalwijk. Wij hebben nooit geopponeerd tegen de door hem zoo begeerde lijnen; hij late degenen met rust begaan die er een groot belang in zien, zoowel vóór als over de Maas, te werken voor hetgeen zij meenen dat een beslist algemeen belang is. Of het op den weg ligt van den Voor zitter van de door de Gedeputeerde Sta ten ingestelde advies-commissie om in courantenartikelen op te komen tegen het besluit dier commissie, genomen met 9 tegen 2 stemmen om in het uit te brengen rapport te kennen te geven dat een verbinding van het Land van Heusden en Altena met Waalwijk wen- schelijk wordt geacht, zal wel algemeen worden betwijfeld, zoomin als 't o.i. passend is van den voorzitter stem ming te maken voor eigen idee, vóór het rapport der commissie is versche nen. Onze zienswijze ten deze sluit zich volkomen aan bij die der Kamer van Koophandel voor de Langstraat en die van den Bosch, n.l. dat men 't autobus- verkeer moet zien in algemeen ver band, en niet zooals Mr. v. O. dat ziet in de belangensfeer van zijn kleinen kring. Zoo is een lijn van Gorinchem naar Waalwijk niet alleen een belang voor Waalwijk, maar ook, zooals inwo ners van die streek beamen, (lees de heer J. v. Campen ra.) voor 't land van Heusden en Altena, de Langstraat en daarachter gelegen plaatsen als Kaats heuvel, Tilburg, enz. Zoo moet 't o.i. bekeken worden en we sluiten dit artikel met de weergave van ons idee dat zoo duidelijk is uiteengezet in het adres der Kamer voor de Lang straat en ook toegelicht door den secre taris dier Kamer en van de Kamer in den Bosch. Ook 't verslag dat Mr. van Ommeren in het Nieuwsblad van Heusden gaf van de openbare zitting van Ged. Staten ter zake was onvolledig, ten deele ook on juist; daar werd n.l. onjuist en onvol ledig weergegeven wat door de heeren van Liempt en Wagenaar was gezegd, terwijl Mr. van Ommeren natuurlijk de van Boer Harms er voor, dat Teddy nooit meer op visite ging bij de bijen korven. Maar hoewel dit niet meer ging, waren er natuurlijk nog allerlei an dere manieren om stout te zijn en de kleine levendige en vroolijke Teddy probeerde ze allemaal. Hij verzon on deugende streken, die de kinderen ook wel eens uithalen, maar ook ver schillende waaraan kinderen nooit zouden denken. Een van de bezighe den van Boer Harms zijn zoon was het melken der koeien. lederen mor gen en iederen avond was dit zijn vaste bezigheid. Iederen keer zag Ted dy, die nu met een ketting aan het hondenhok vast lag, den jongen naar den stal gaan met leege melkemmers en daarna weer met volle terugko men en hij vroeg zich vaak af, wat dat toch beteekende. Hy zou zoo graag eens meegaan om te zien, wat de jon gen deed. Maar het duurde lang voor hij daar kans toe kreeg. Doch op een goeden avond, toen de jongen juist weer verdwenen was, voelde Teddy, dat zijn ketting een beetje los zat. Hij trok en trok uit alle macht en bij iederen ruk raakte de ketting iets losser. Eindeli,jk nog een ruk en Ted dy was vrij. Hij had de ketting wel achter zich aansleepen, maar hij kon loopen waar hij wilde. En hij liep re gelrecht naar den stal. Hij hoorde de koeien en paarden bezig hun hooi te eten en hij hoorde de melk met kleine straaltjes in den melkemmer loopen, hij kon alleen niet zien, waar die melk vandaan kwam. De jongen had zijn 2en emmer bijna vol. Even later zou hij klaar zijn, hij was aan de laatste koe bezig. Plotseling hoorde hij een onge woon geluid in den stal, maar hij kon van zijn plaats af niet zien wat er ge beurde. Even wachtte hij met melken. „Wat gek", dacht hij, „het is net of volle maat in elk opzicht werd gemeten. Hoe bestempelt men zooiets en hoe 't adres door Mr. v. O. gezonden aan Ged. Staten betreffende het adres on zer K. v. K. Is dat fair play? Ziehier dus onze conclusie, uitge drukt in 't adres der K. v. K.;. De streek heeft voor herstel hulp noodig, die haar gegeven behoort te worden in den vorm van goede auto buslijnen en verbetering van het we gennet. Door het instellen van auto busdiensten uitsluitend berekend op de behoeften van het oogenblik, komt men naar onze meening ach ter de feiten aan, inplaats van deze vóór te zijn, omdat de tegenwoordige behoeften sterk worden gedrukt door den ongunstigen economischen toe stand. Men zou dan krijgen den be kenden cirkel, weinig verkeersbe- hoefte en daarom weinig verkeers middelen, onvoldoende verkeersmid delen om behoefte aan verkeersge- legenheid te ontwikkelen. Wij achten het noodzakelijk, dat vooraf gaat het scheppen van goede verkeersgelegen- heid, die de behoefte vóór is en deze stimuleert en dat de noodige ver- keersgelegenheid althans voorloopig zoo noodig in stand wordt gehouden door steun uit de openbare kassen van die besturen, die ten deze tot steun geroepen kunnen worden ge acht. Wij zijn er stellig van overtuigd, dat het instellen van diensten geba seerd uitsluitend op de tegenwoordi ge behoefte en afhankelijk gesteld van rentabiliteitsmogelijkheid, op nieuw tot teleurstelling zal leiden, evenals dit tot heden 't geval is ge weest. In onzen gedachtengang zon de ex ploitatie voor de geheele streek dan ook moeten worden gezien als één exploitatie-complex. Door verbinding alleen van bepaalde gemeenten zou den belangen van andere gemeenten kuijnen worden geschaad. Het insti tuut der concessie heeft dan ook de strekking te voorkomen, dat het al gemeen verkeersbelang ondergeschikt zou worden gemaakt aan het parti culiere belang van den exploitant. In denzelfden gedachtengang zou den wij dan ook in groote trekken voorstaan een verbinding der streek aan de Oostzijde via Heusden met den Bosch, aan de Noordzijde met Gorinchem, aan de Westzijde met Geertruidenberg, aan de Zuidzijde met de Langstraat over Waalwijk en mogelijk straks, wanneer de veer dienst in werking zal zijn gesteld, nog via Kop van 't Land met Dor drecht. Wij hadden bovenstaande reeds ge schreven toen ons uit 't Nieuwsblad v. Heusden van gisteren bleek, dat Mr. v. O., na de lange reeks van hoofdartike len, nog lang niet is „au bout de son latin". Hij komt terug op ons bericht betreffende het adres der Kamer van Koophandel inzake de autobus-verbin- gen. Mr. v. O. had aan Ged. Staten ge schreven dat dit was een persoonlijke uiting van de opstellers en geen weer gave van 't geen de Kamer wenscht. De heer v. O. blijft van a tot z persis- teeren bij zijn bewering op gezag van een lid der Waahvijksche Kamer, dat is zijn eenig bewijs en wij blijven per- sisteeren van a tot z op gezag van onze inlichtingen, genomen aan „de bron van 't feiten-materiaal". We staan dus minstens zoo sterk als hij, nietwaar. Hij vraagt ons naar verdere bewijzen, die hij zijnerzijds den lezers onthoudt. Ook reageert Mr. v. O. op ons bericht van vorige week omtrent 't bezoek aan onze jaarmarkt, toen een paar honderd menschen van 't Land van Heusden en Altena die jaarmarkt bezochten en al leen 150 over de pont gingen. Als men nu weet (zie hierboven) dat Mr. v. O. eerst schreef, dat er maar 20 25 bezoekers uit de Klei hierheen ko men, begrijpen wij dat hij met deze cij fers in z'n maag zit; want dat moest een van z'n sterkste bewijzen zijn van wei nige oriëntatie op Waalwijk. Weet men nu hoe hij zich van deze zaak afmaakt: Het komt hem, Mr. van Ommeren, voor, dat dit bezoek van 150 a 200 (in plaats van 20 5 25!), aantoont, dat het Land van Heusden en Altena, zelfs bij premiemarkten al heel weinig belang stelling toont voor Waalwyk! Dat noemt men daar logica; maar dan toch van een zeer bizondere soort, zouden we zeggen. Wij hebben er tenminste genoeg van er met een ketting langs den grond wordt gesleept. Ik ben benieuwd wat dat is". Doch op hetzelfde oogenblik schrok de koe, die hij juist melkte, nam een sprong en wierp daardoor den melkemmer om, juist over den jongen heen, die heel ongelukkig keek na zijn melkbad. Daarna werden ook de andere koeien onrustig, begon nen te stooten en te stampen. Met een sprong was de jongen, hoewel drui pend van de melk, op de been en ren de naar de deur. Daar stond Teddy met de ketting achter zich en keek met groote verwonderde oogen naar de koeien. Geen yonder dat deze «- schrokken waren! TAB1THA EN TOMMY MAKEN EEN WANDELING. Tabitha en haar zoontje Tom be sloten, omdat het zulk mooi weer was, een flinke wandeling te maken. Me vrouw Tabitha was een groote oran jekleurige poes met vier witte pootjes een wit vest en een wit puntje aan haar staart, terwijl Tom een mooie Kweekt sterke jongen. Toekomstige Kampioenen I lste voorwaarde: Voegt dagelijks bij het drinkwater een theelepel AVIOL, een waarborg voor de gezondheid van kweekduiven en jongen. 2de voorwaarde: Acht dagen voor het paren moet men de kweek-duiven purgeeren met DEPUROL-Piilen. 3de voorwaarde: Vanat den 15den dag geeft men den jongen duiven ge durende acht dagen eiken avond een versterkingspil HOEMATOL. Dit is Het geheim der Kampioenen. Depurol f 0.70 per dooi; Hoem*tol fl.- p. doos Aviol f 1.- p. flacon; 1/2 Liter f 3.50; 1/1 Liter f 6.- Alom verkrijgbaar. Waar niet wende men rich tot N.V. VERKOOPKANTOOR PREPARA TEN DIERENARTS DOM1CENT van Alkemadestraat 19 - ROTTERDAM Vraagt gratis en franco „Het Hand boek voor Duivenhouders" of het hand boek „Het fokken van Pluimdieren". BINNENLAND. Verlaging van invoerrechten op pootaardappelen in Polen. Naar de directie van den landbouw mededeelt, is bij besluit van de mi nisters van financiën, van nijverheid en handel en van landbouw van Polen bepaald, dat met vergunning van het ministerie van financiën pootaardap pelen gedurende het tijdvak van 15 Mei tot en met 31 Mei a.s. vrij van in voerrechten in Polen kunnen worden ingevoerd. Kaliverschepingen. Tegenover de Belgische berichten staat een mededeeling van de „Maas bode", dat het Kali-contract reeds door heide partijen was onderteekend en de termijn, waarbinnen men zich nog vrijheid had voorbehouden om op oranjekleurige poes was met een wit puntje aan zijn staart, een wit vest en witte pootjes. Mevrouw had haar mooie bontkraag omgedaan en Tom my zette vlug zijn nieuwe ronde hoed op, trok zijn roode schoentjes aan, die zijn moeder voor hem in den winkel „De Gelaarsde Kat" gekocht had op een uitverkoop. Terwijl zij het huis verlieten en eenige stappen gedaan hadden, zagen zij hun buurvrouw, Mevrouw Heididdeldiddel op het bal kon staan, druk bezig met haar plan ten te begieten. Zij begroetten elkaar met een hartelijk: „Hoe maakt u het?" en stapten door. Op den hoek van de straat kwamen zij de gelaarsde kat zelf tegen en zijn vriend, die een bontjas droeg met al lemaal kleine vlekjes zwart, wat schitterend stond. Die vriend had een zeer moderne wandelstok in zijn voorpootje. En opnieuw groetten zy elkaar met een hartelijk: „Hoe maakt U het?" Alle vier zeiden dit tegelijk en Tommy moest er heusch even om la chen. Tommy vond het groeten trou wens altijd wel aardig en toen zij dan ook bij het volgende blok huizen kwamen, zijn moeder en hij, zagen zij twee kleine meisjes aan het spelen. Tommy zei: Miauw, miauw, miuw, Hoe maken jullie het nu? Loekie en Liesje staakten even hun spel. Loekie zei lachend tegen Liesje: „O, kijk eens, wat een schatten, die twee poesjes ik geloof heusch dat ze ons goedendag wensehen". En Tom my zei tegen zijn moeder: „Hoort u wel, zij verstaan de kattentaal". „Willen wij ze eens bij ons roepen?" vroeg Liesje. De beide meisjes scho ten even in den lach, want ze hadden allebei precies dezelfde gedachten ge had. Toen zei Tommy, die ondeugd, tegen zijn moeder: Miauw, miauw, mioe, Te; Baardwijk: A. Verheijden, Hoogeinde Drunen Gcz. Sikkers; Elshout: D. Vermeulen, Drogist; Geertruidenberg:; Wed. G. Weterings, Markt; Kaats heuvel: A. v. Amelsfoort-v. Boxtel, Markt; Raams- donksveer: A. Th. W. v. Hulst, Heereplein 33; Waspik: J. C. Besters, A 138.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5