on i vangen n^Êuw^cüu^ctIÊ Hoeden en Petten H. VERHULST, Kunst en Letteren. mijnhardtT" voetbal. de zaak terug te komen, reeds op 15 Maart j.l. was verstreken. Een en ander werd nog eens beves tigd door Burgemeester Drooglever Fortuyn, die verklaarde, dat hij de mogelijkheid van intrekking van het contract voor uitgesloten hield. Intusschen beteekent dit niet, dat er tusschen het gemeentebestuur van Rotterdam en zaakwaarne mers van de Fransche Maatschap pij naar aanleiding van deze kwes tie de laatste dagen niet meer ge sproken is. Dat het gemeentebestuur van Rotterdam harerzijds genegen zal zijn het contract weer ongedaan te maken, moet als uitgesloten wor den beschouwd. Rotterdam heeft deze commercieele affaire als een zuivere handelszaak behandeld, be schouwt deze overeenkomst als een zaak van belang, beschouwt zich als zakenman tegenover zakenman aan zijn woord gebonden en acht 't ais vanzelf sprekend, dat ook de te genpartij dit eenig juiste standpunt inneemt. Misschien kan men de oplossing van al deze tegenstrijdigheden vinden in een bericht van de Antwerpsche „Neptune", dat aan de haven van Rot terdam een minimum van versche ping van 300.000 ton per jaar zou worden gegarandeerd, welk cijfer niet zou worden overschreden, zoodat al de rest der productie van de S.C.P.A. naar Antwerpen zou gaan. Het voorstel van B. en W. door den gemeenteraad aan genomen. De gemeenteraad heeft in zijn ver gadering van gisteravond het voor stel van B. en W. betreffende het aan gaan van een overeenkomst voor de vestiging van een inrichting voor op slag en behandelt vg van baliproduc- ten ten behoeve van le oci':l.i ra merciale des Potasses d'Alsace aan genomen met 30 tegen 10 stemmen Bloemenfeest te Aalsmeer. Te Aalsmeer is een groote bloemen tentoonstelling geopend door Minister Ruys. Het is een schitterende bloe menweelde, die reeds door de geheele Koninklijke Familie is bezocht. Veehouders, Landbouwers uit de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena! Voert uw vee aan ter groote Premiemarkt te Waalwijk op 10 April. Bezoekt de groote Premiemarkt te Waalwijk. PLUIMVEETEELT. De voeding der kuikens. De tijd is weer aangebroken, dat men allerwegen de kunstmoeders weer voor den dag haalt, om er de kuikens in te huisvesten. En elk jaar weer opnieuw geeft de opfok van de kuikens aan velen zorgen, die eigen lijk niet noodig zijn. Immers de mees te bladen geven op zooveel gebied voorlichting en deskundige voorlich ting, dat het onverstandig genoemd moet worden, wanneer men bij deze of gene, die ook wel eens kuikens groot gebracht heeft, met meer of minder succes om raad gaat vragen. Ik wil wat drinken, moe". „Kom maar hier poesjes", riep Loe- kie, „dan zal ik een lekker schoteltje melk voor jullie gaan halen", en tege lijk liep zij naar binnen en kwam even later terug met een mooi blauw scho teltje vol heerlijke melk. Mevrouw Thabita en Tommy waren intusschen naderbij gekomen en zaten op het stoepje geduldig te wachten, „Ziet U wel, moeder, dat die meisjes onze kat- tentaal verstaan?" „Ja", antwoordde mevrouw Tabi- tha, „zij houden van poezen en daar om begrijpen zij ons ook". Even later kwam Lies je ook het huis uit met 'n blauw schoteltje vol heerlijke melk en zoo kreeg ieder een heerlijk portie. Nadat Tommy zijn melk had opge dronken, ging hij naar Loekie en gaf haar kopjes, terwijl hij hard spon.. Mevrouw Tabitha ging, na zich ver kwikt te hebben naar Lies je, gaf haar kopjes en spon onderwyl nog veel harder dan haar zoontje. Tommy ging even tegen Loekie opstaan en zei: Miauw, miauw, mioo, Ik dank U zoo. Terwijl mevrouw Tabitha, die nu eenmaal niet zoo mooi dichten kon, maar gewoon haar dank uitsprak, doch Liesje begreep het heel goed. „Hoor je, hoe ze ons bedanken?" vroeg Loekie aan Liesje. „Laten we nog wat met hen blyven praten", antwoordde Liesje zacht. De poesjes hadden het ook heel goed ver staan en gingen nu op hun gemak bij de twee kleine meisjes zitten en had den een prettige visite. Mevrouw Tabitha en Tommy ver telden aan de beide zusjes, dat zy thuis ook twee zulke lieve vrouwtjes hadden, die zoo goed voor hen zorg- En welke raad wordt dan vaak gege- ven? Zelfs, flinke fokkers, die toch al verscheidene jaren aan de fokkerij in het groot doen, maken zich er nog aan schuldig de ooren te leenen' aan die lieden, die vaak met velerlei mooie praatjes en onder een vloed van woor den hun methode en hun voeder vooral aan komen bevelen. We willen nu hier een voedermethode beschrij ven, die in de laatste jaren met veel succes is toegepast geworden en die aan ieder met de grootste aandrang aanbevolen kan worden. Het is de voedermethode van het Rijkspluim- veeinstituut te Beekbergen. Dat er voldoende frisch drinkwater aanwe zig moet zijn en dat ook overigens de huisvesting niets te wenschen over moet laten, zeggen we hier nog maar eens terloops. Bij de voeding nu kan de volgende methode toegepast worden: le Dag: Dit is dus 3648 uren na de geboorte: om de kunstmoeder strooit men wat meelvoer, desnoods op papier. Dit meelvoeder bestaat uit 1/3 fijne boekweitgrutten, 1/3 gema len havermout, 1/3 beschuitmeel. Dit meelvoer kan men zelf gemakkelijk klaar maken. 2e Dag. Voor den middag wordt 100 Gr. van dit meelvoer, gemengd met 2-3 hardgekookte eieren, die met schaal en al worden fijngemaakt, per 100120 kuikens in twee maal gevoerd, 's Morgens zoo vroeg moge lijk, daarna om 10 uur weer. Direct na den middag wordt wat hard voer verstrekt, dat bestaat uit boekweit grutjes. Na den middag wordt van hetzelfde mengsel, om 4 en om 6 uur telkens zooveel aan de kuikens gege ven als ze in 1015 minuten opeten. Kort voor den avond worden nog eens wat boekweitgrutjes gestrooid. Het voer moet met graagte worden opge geten. 3e Dag, als 2e dag. 4e Dag. Mengsel van meelvoer met eieren als vorige dag. De droogvoer- bak wordt gevuld met opfokvoer. Des voormiddags geeft men tweemaal kui kenzaad om 9 uur en om 11 uur. Des namiddags weer om 2 en om 5 uur. Zooveel tot er genoeg blijft liggen om tot scharrelen te prikkelen. Het op fokvoer bestaat uit: 12% tarwegrint, 6% tarwegries, 6% maisglutenmeel, 4% maismeel, 6% gerstemeel, 6% ge malen havermout, 6% blank rijstvoe- dermeel, 6% cocosmeel, 20% be schuitmeel of gedroogd brood, 9% diermeel, 9% vischmeel (vetarm), 3% melkpoeder, 3% gedroogde gist, 3/4% levertraan, 3% fosforzure voederkalk en 1/4% zout. Het kuikenzaad bestaat uit: 10 Kg. kanariezaad, 25 Kg. gebroken of klei ne tarwe, 10 K.G. gebroken mais, 10 Kg. gebroken rijst, 10 Kg. gebroken gerst, 20 Kg. boekweitgrutjes, 10 Kg. gepelde haver en 5 Kg. hennepzaad. 5e Dag. Meelvoer zooals de tweede dag, doch per 100120 kuikens 3 hardgekookte eieren, aangemaakt met 150 gram meelvoer. Opfokvoer in den droogvoerbak, 4 maal daags kuiken zaad. 6e Dag. Nog eenmaal in den voor middag met meelvoer met de hard gekookte eieren in kleine bakjes, waarbij 2 maal in den voormiddag en den en Loekie en Liesje vertelden op haar beurt, dat zij ook een poes had den, maar dat deze op het oogenblik oppastte bij de kinderen van Meneer de Gelaarsde Kat, omdat deze noodza kelijk even een paar boodschappen moest gaan doen. En de meisjes be grepen heel goed de kattentaal en de poesen begrepen heel goed wat de meisjes vertelden en zij vonden elkaar alle vier heel aardig. Eindelijk werd het tijd om weer naar huis te gaan. Tommy nam met een sierlijke zwaai zijn kleine ronde hoed af en zei: Miauw, miauw, miu, Een buiging maak ik voor u! Mevrouw Tabitha wuifde met haar pootjes en met haar prachtige staart en zei: „Ik dank jullie nog wel voor de hartelijke ontvangst en we komen nog eens gauw terug". Loekie en Liesje wuifden hen na tot zij uit het gezicht waren verdwenen en gingen toen het huis in om aan hun moeder te vertellen, dat zij twee nieuwe poezenvriendjes hadden ge kregen. Oplossingen van de vorige week. 1. Wat niet weet, wat niet deert. 2. dool fooi mooi hooi kooi gooi tooi prooi. 2 maal in den namiddag kuikenzaad. Verder den geheelen dag opfokvoer ter beschikking van de kuikens. De volgende dagen voorloopig op fokvoer met kuikenzaad en wanneer I de kuikens nog niet voldoende gras in de rennen kunnen pikken, wat gras fijngesneden. Het kuikenzaad moet nog 4 maal per dag gegeven worden tot de kuikens een week of drie oud zijn, daarna 2 maal daags. S. GEMENGD NIEUWS. Het slachtoffer van een roofoverval? De politie te Portmou'h, Engeland, zoekt het spoor van zekeren Merwyn Qorvase, die sinds enkele dagen ver. mist wordt. 'Qorvase is het laatste gezien te South sed. De vermiste jongeman is ongeveer een maand ge- leden uit Gylon naar Engeland ge komen. Op het tijdtip van zqn ver missing moet hij een zeer aanzienlijk bedrag aan geld bij zich gehad hebben. Men vreest dat hij het slachtoffer van een roofoverval is geworden. Drie knaapjes gedood. Te Ltmehouse, Engeland, zijn vier knaapjes, die op den drukken ver keersweg verstoppertje speelden, door een vrachtauto aangereden en ernstig gewond Drie der slachtoffers zijn in het ziekenhuis overleden. Het ongeluk In het oudel eden. Gesticht te Cochet. De gevolgen van de kolendampver giftiging in het oudeltedengesticht te Cochet (Frankrijk) waarbij meer dan 230 grijsaards het bewustzijn hebben verloren, zijn van ernstiger aard. dan men aanvankelijk gedacht heeft. Nader wordt gemeld, dat thans reeds zes der slachtoffers zijn overleden en dat de toestand van 12 hunner nog levens gevaarlijk is. Naar men weet hadden zich in de slaapzaal gassen ontwikkeld vermoedelijk afkomstig uit de stook plaats der centrale verwarming, welke daaronder gelegen is. Op haar stoel verdronken. Voor het kerkhof van Verlhaguet in Zuid Frankrijk heeft men het lijk ge vonden van de 65 jarige vrouw Nat haly. De vrouw, die lam was. zat op een stoel toen zij bij de laatste over- -troomingen door het water verrast werd. Zij kon zich natuurlijk niet uit de voeten maken, zoodat zij op haar stoel verdronk. Moord op een geneesheer. De arts aan het hygiënisch instituut van de universiteit te Kie dr. |oachim sen, werd in zijn woning indeWran gelstraat, door een schot gedood gevonden. Een vrouw, die van de daad verdacht werd is gearresteerd. Ongelukken. Gistermorgen omstreeks 9 uur is den machinist L. de Vries aan boord van de sleepboot Duitschland te Delf ziji een been door een staaldraad boven den enkel afgekneld De man is naar het academisch ziekenhuis te Qroningen vervoerd. Ontploffing op een boort er rein. Onlangs ontsnapt gas is op het zuurkool uurwerk ulevel reest kooi oom op 1 Nieuwe raadsels. I. ik ben een spreekwoord van 20 letters. 4 -6 16—7 kleur 2-11-8 10 rivier in Duitschland 1—12—13 10-9 plaats in Friesland 14-18 15 tijdmaat 19—20 vetkorte meisjesnaam 5-2—3 verkorte meisjesnaam 17—6 Itdwoord II. Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik iets, dat kinderen graag hooren. x medeklinker xxx telwoord xxxxx worden hoeden van gemaakt xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx plaats in Limburg xxx voorzetsel x medeklinker III. Verborgen plaatsnamen. 1. De visscher had elft en kabeljauw in zijn mand. 2. In dit bosch staan vele dennen. 3. Die heer vroeg mij naar den weg. 4. Ik hoor niet, wat hij zegt. 5 Hoe lang is uw tuin de onze is tien meter. 6. Roep dien hond even terug, ik ver trouw hem niet. boorterrein van de B. P. M nabij de dessa Nglopo in aanraking gekomen met nagloeiende kolen. Er volgde een ontploffing, waardoor een werkman op slag werd gedood en zeventien werk lieden werden gewond Van dezen zijn er inmiddels nog zes overleden. Voor het leven der elf overigen wordt ge vreesd. Gestikt. Eergisteren is in de mijn Willem Sophie te Kerkrade dood gevonden de arbeider A. Jokelei, van Bby rheide. De man was gestikt ten gevolge van het inslikken van zijn kunstgebit. Hij was 37 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Ongeval. Eergisteravond is de auto van De Wit uit Veendam te Assen tegen een telefoonpaal gereden, De beide inzittenden, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, werden verwond Zij zijn in de woning van dr. Nienhuis verbonden en daarna ter ontnuchtering naar het politiebureau gebracht. De auio was geheel in elkaar gedrukt. Beider Belang". Zaterdagmiddag heeft de rechtbank te Leeuwarden in raadkamer behandeld de zaak van „Beider Belang" en „Walda" te 's Gravenhage in verband met de noodzakelijke verlenging van de preventieve hechtenis. De Oificier van justitie vorderde, naar wij verna men, een verlenging met dertig dagen voor ai de aangehoudenen. Mrs Mont te 's-Oravenhage en Veldman te Leeu warden verzetten zich hiertegen ten aanzien van den commissaris en den directeur van „Beider Belang", daar hi. geen enkele aanwijzing van schuld aanwezig was. De rechtbank heeft daarna alle aan gehoudenen in vrijheid gesteld. Een ontploffing te Philadelphia. Tien dooden. Alhier zijn gisteren vijf menschen gedood en twaalf gewond door een ontploffing in een vuurwerkfabriek. Men rekent er nu op, dat meer dan 10 menschen gedood en een 50 «al gewond zijn. De ontploffingen waren zoo hevig, dat de auto's die buiten op straat op dat oogenblik voorbij reden, van den rijweg werden geslingerd. Het aantal slacht< ffers van de ont ploff ng bedraagt behalve de reeds gemelde 10 dooden, ten minste 80 ge wonden. Het zijn voor het grootste deel vrouwen. Er worden nog 15 menschen vermist. Gistermiddag is de arbeider Tjalma, woo .ach ig te Halfweg, bezig met het sloopen van de ovens der gemeente gasfabriek te Wormerveer, onder een hoeveelheid vallend puin bedolven. Hij bleek beide beenen op verschillende plaatsen te hebben ge broken. Tjalma is naar het ziekenhuis te Wormerveer overgebracht. Te Amsterdam is in de Stads rietlanden een 1 jarig jongetje door een vrachtauto overreden en gedood. In een perceel aan de Jacob van Campenstraat te Amsterdam is een 18 jarige dienstbode van het trapportaal der derde verdieping gevallen. Zij heeft vermoedelijk een hersenschudding ge kregen en is naar het Wilheimtna- gasthuis overgebracht. Motor-ongeluk. Woensdagavond omstreeks acht uur is te Geldrop op den Eindhovenschen weg nabij het viaduct een motorongeluk gebeurd. De ongehuwde J. P uit Hei mond reed in snelle vaart recht op een langs den weg staanden verlichter» vrachtauto in, met het gevolg dat de. motor zich in den auto vastreed. De bestuurder kreeg een ernstige hoofd» wonde en zware inwendige verbloe dingen. De politie, geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig aan wezig. De motorrijder is in zorgwek kenden toestand opgenomen in he» R. K. Ziekenhuis te Helmond, waar heen hij per ambulzr.cewagen is ver voerd. Drama bij Moll. De 27-jarige Vincent Belmans, wo nende te Moll-Donck, verliet Maan dag zeer vroeg zijn woning in gezel schap van Jozef Fontaine, 9 jaar oud. Zij begaven zich naar de bosschen van Postel. Belmans ging daar dikwijls hout hakken. Daar hij altijd met kar en paard ging, had de kleine Fontaine gevraagd om mee te mogen rijden. 's Avonds keerde noch Belmans, noch de knaap terug. De families be gonnen ongerust te worden. Eerst Dinsdagnamiddag vond men de twee lyken naast elkaar in het bosch van Postel. Het hoofd van Bel mans was van den romp gerukt. Den knaap was de keel afgesneden en de schedel met bijlslagen inge beukt, diepe wonden in den hals toe gebracht en een oog uitgerukt. Het gespan werd in de nabijheid terugge vonden. Men vond echter geen enkel wapen in de omgeving. De moord zou bedreven zijn tus schen 9 uur en den middag. De zak- VOOR HANDEL EN INDUSTRIE, Cntque modellen. HEMDEN, tevens met alknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maai). Heeicninodemdgazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. ken van het vest van Belmans waren geledigd en men denkt dus, dat dief stal de oorzaak van de misdaad is. Het parket van Turnhout kwam ter plaatse. De kleine Jozef Fontaine had vrij- af van de school en daarom had de knaap de gelegenheid met Belmans, uie zandverkooper en houthandelaar is, mee te ryden. Dat de misdaad vóór den middag gepleegd zou zijn werd vastgesteld uit het eten, dat nog in de kar gevonden werd. Het paard had zich uit den wa gen losgerukt en werd aangetroffen, terwijl het vrij rondliep. De zakken van het vest van Bel mans waren niet enkel geledigd, maar alle binnenste buiten gekeerd. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Ta bietten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct By Apoth. en Drogisten. Huldiging ur. Fredenk ven Eedeu. Dinsdagavond is Dr. Fredenk van Eeden te Bussum gehuldigd met de opvoering van de „Heks van Haarlem", opgevoerd door de Gesellen van der Conste onder leiding van A. Saalborn. Bij het einde van de opvoering werd den dichter, die met zijn vrouw aan wezig was, door het talrijke publiek slaande een ovatie gebracht. Den volgendag dag w<ts 't receptie ten zijnen huize op Walden. De kunstwereld was vertegenwoor digd. Persoonlijke of telegrafische ge- iukwenschen kwamen in o.a. van: Henri Borel, Annie Salomons, Aver- kamp H> yenbroek, Louis de Vries, Martin Beversluis, de senaat van 'l Amsterdamse!) Studentencorps, de bur gemeester van Antwerpen, Dirk Scha ter, Johan Reddingius, Albert Veimeijs, prot de Vries, Cor v d. Lugten m.a, Gesproken werd door mr. Giitalj namens 't huldiglngs—comi en de burgemeester van Bussum, die een jaargeld van f 1000 aanbood en me dedeeide dat de regeering voor 1930 een subsidie had toegekend. SPORT. WAALWIJK. JULIANA. Zondag a.s. is het le elftal vrij van competitiewedstrijd. Voor de lagere elftallen zijn weder competitiewedstrijden vastgesteld. Juliana 2 moet naar Wapen van Heusden. Juliana 3 speelt een thuiswedstrijd tegen Kaatsh. Boys 3. Aanvang 2 uur. toRUNEN. Zondag a.s. gaat onze voetbalver. „Sporters" op bezoek bij „Ever Quick" te Schijndel, om een competi tiewedstrijd te spelen. KORFBAL. N.E.O., SPRANG. Onze korfbalclub N.E.O. gaat a.s. Zaterdagmiddag naar Tilburg, om al daar een vriendschappelijken wed strijd te spelen tegen T.K.C. Wanneer onze club speelt als vori ge week, verwachten wij, dat zij hier wel succes zal hebben. Daarom allen zich van het begin tot het einde ge heel aan den wedstrijd gegeven. HEUSDEN. Zondagmiddag speelden hier „Vroo* Hjke Boys" uit Waalwijk tegen .Juliana en wonnen met 5—2.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6