rt SslTinliN tweeoe blad. n?i N A tie EEP ik Hoeden en Petten H. VERHULST, Wl 30 Zaterd. 12 April '30. 52e Jrg. llll van I it 26, gemeenteraad. DRUNEN. Openbare vergadering van den ja(i dezer gemeente op Donderdag April 1930, nam. half 8. Voorzitter de Edel. Achtb. heer Mr. 3, Loeff. Afwezig met kennisgeving wegens gesteldheid de heer v. d. Sanden. De notulen der vorige vergadering orden tot de volgende vergadering ingehouden. Aan de orde 1, Ingekomen stukken. a, Verzoek van 't Musschengilde n verhooging van subsidie. Uit de overgelegde rekeningen over 128 en 1929 blijkt, dat de tekorten iter die jaren resp. 8.72 en 17.95 lebben bedragen, en dat te voorzien dat deze tekorten telkenj are jooter zullen worden. Gevraagd wordt een extra-subsidie tin 20.toe te kennen. en W. stellen voor, gezien het ut dezer vereeniging voor den land- tuinbouw, voor 1930 de subsidie iet ƒ20 te verhoogen, dus te brengen if 45. adres van het bestuur van den bsschen Diocesanen Werkliedcnbond rake heffing personeele belasting i schoolgeldregeling. Voorzitter. Zooals de heeren weten reedt 1 Mei 1931 voorgoed in wer ing de wet regelende de financieele ihouding tusschen Rijk en gemeen- Alsdan vervallen de plaatselijke ikomstenbelasting en de opcenten de andere belastingen, en komt tiervoor in de plaats de nieuwe ge- «ntefondsbelasting. Voor een ge- Wte treedt deze regeling reeds in itrking op 1 Jan. a.s., alsdan ver ijlt de uitkeering die wij vroeger kre- p; volgens de oude financieele re- :ling met het rijk, en krijgt de ge- ieente in de plaats daarvoor 75% in de hoofdsom der grondbelasting de geheele personeele belasting, gem. krijgt nog andere uitkee- igen, doch dit zijn in het kort de .rnaamste bepalingen. In den loop van dit jaar zullen B. en W. dus met irstellen komen tot wijziging in de Mngheffing voor zoover noodig ilijkt, Wat bovengenoemd adres be- hiertegenover staan B. en W. «r sympathiek. Ook zij zijn van pning, dat rekening moet worden iiouden met de groote gezinnen. Wij stellen U voor dit adres in han- ffl van B. en W. te stellen, die dit ider zullen overwegen en aan den laad zullen voorleggen, tegelijk met nieuwe belastingregeling. W. v. d. Wiel. Zou het gevonden innen worden dat B. en W., alvo- ®s met deze voorstellen in de Raad k komen, deze te voren aan de raads- den toezenden, dan kan ieder ze mis goed bestudeeren. Voorzitter. B. en W. zullen hier- oor gaarne zorgdragen, het geldt hier zaak van. groot belang. Wordt besloten het adres in han den van B. en W. te stellen. c. Adres van het bestuur van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond inzake volkshuisvesting. Voorzitter. B. en W. sympathisee- ren ook ten zeerste met het in dit adres uitgedrukte idee. Zij achten het bekomen van een eigen woning voor de arbeiders een middel tot culturee- le en moreele verheffing. Het maakt hen meer zelfstandig en onafhanke lijk. De vraag is maar of in onze ge meente aan een dergelijke regeling behoefte zal bestaan. Meent de Raad van wel, dan lijkt het ons het beste ook dit adres in handen van B. en W. te stellen, die nader met voorstellen aan den Raad zullen komen. v. Drunen. Heeft de gemeente fi nancieel nadeel aan de gemeentewo ningen die er gebouwd worden? Voorzitter. In het tekort op de ex ploitatie van de woningbouwvereni ging wordt door het Rijk 3/4 gedeelte en door de gemeente 1/4 gedeelte ge dragen. Het vorig jaar bedroeg het tekort 3000.dus kwam een be drag van ƒ800.ten laste der ge meente. Onze Woningbouwvereni ging heeft een gunstige exploitatie. We moeten niet vergeten, dat hier door aan 40 huisgezinnen een behoor lijke woning is verschaft, die gunstig afsteekt bij de slechte woningtoestan den van vroeger. A. v. d. Wiel. Wanneer die huizen niet gebouwd waren, zouden velen ge noodzaakt zijn geweest elders te gaan wonen. Nu houdt de gemeente de be lastingbetalers hier, zoodat die 800 niet geheel als nadeel vjjpr de ge meente moeten beschouwd worden. Voorzitter. Ten behoeve van de volkshuisvesting kan de gemeente 2 wegen bewandelen. Zij kan zelf bouwen of aan particulieren een groot b.v. 80 of 90% der kosten als hy potheek verstrekken. In het adres worden verschillende voorbeelden aangehaald hoe in andere gemeenten de credietverleening en betaling van rente en aflossing is geregeld. Van Drunen. Zou deze regeling niet zoodanig zijn uit te breiden dat ook door den boerenstand hiervan kon worden geprofiteerd. Er zijn tegen woordig zooveel boerenjongens die niet in een eigen bedrijf kunnen ko men en daardoor naar de groote stad gedreven worden. Voorzitter. De Raad kan een en an der regelen zoo hij zelf wil. Er zou in dit opzicht voor de boeren wel iets te doen zijn. Onze gemeente beschikt over veel terrein dat voor bouwplaats geschikt is. Het is inderdaad een be droevend verschijnsel, dat zoovelen naar de steden getrokken worden. B. en W. zullen gaarne de zaak in die richting onder het oog zien. v. Drunen. Als het zoo doorgaat, zullen er hier na verloop van jaren weinig boeren meer zijn. Voorzitter. B. en W. voelen er veel voor een eventueele regeling ook tot de boeren uit te strekken. Het zijn voor den landbouwstand donkere tij den. Een bloeiende boerenstand acht ik van groot maatschappelijk belang. Hij is het fundament waarop het ge heel maatschappelijk stelsel rust. W. v. d. Wiel. Ik ben er sterk voor VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ON1 VANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maai). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. dat B. en W. dit adres in ernstige overweging nemen. Het is voor vele menschen die een woning willen bou wen, vaak moeilijk om aan geld te komen. Peijnenburg. Ik geloof ook, dat het goed is dat B. en W. een ontwerp-re- geling aan den Raad indienen, doch wat de boeren betreft, meen ik dat deze meer gebaat zijn met een stuk land. Zjj hebben toch ook nog de boe renleenbank, waar ze geld als hypo theek voor woningbouw kunnen krij gen. Het gaat er maar over dat de ge meente een zeer hoog percentage geeft. De Boerenleenbank zal geen 80 of 90% geven. Hieraan is nogal risico verbonden dat geen enkele particu liere maatschappij zal wenschen te dragen. De Raad kan het percentage natuurlijk nog nader bepalen, maar wil de regeling nuttig effect hebben, dan zal men minstens 85% der kos ten moeten geven. Na nog eenige discussie wordt be sloten het adres in handen te stellen van B. en W. en in een volgende ver gadering hierover nader van gedach ten te wisselen. d. Adres van de Nat. Commissie tegen het alcoholisme in zake het afgeven van vergunningen tot den verkoop van sterken drank. Voorzitter. Zooals de heeren weten, is de bedoeling van dit schrijven het aantal vergunningen te beperken. B. en W. vinden dat in deze gemeente geen aanleiding hiervoor bestaat en stellen voor het adres voor kennisge ving aan te nemen. e. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den gemeente-ontvanger d.d. 20 Maart 1930. Een en ander is in orde bevonden. f. Verzoek van P. v. d. Ven tot overgave der weischaar voor het jaar 1930. B. en W. stellen voor zulks voor 1 jaar toe te staan, waarmede de R d aecoord gaat. 2. Aangehouden verzoekschrift van J. van Veggel om van de gemeen te een stukje grond te kunnen koo- pen, gelegen ten Westen van zijn woonhuis. Voorzitter. Dit verzoek werd in de vorige vergadering aangehouden, om B. en W. een nader onderzoek te la ten instellen. Wij hebben de zaak ter plaatse opgenomen en stellen thans voor om van Veggel in de gelegenheid te stellen zijn huis te vergrooten door hem een stukje grond ter grootte van 4 M. te verkoopen. Door hem was ge vraagd 8 M„ doch er wordt maar 4 M. bebouwd, zoodat hij het tuintje van 2 M. breed, dat nu nog langs zjjn huis ligt, ook na de verbouwing nog overhoudt. B. en W. stellen voor den prijs te bepalen op 25.die in dit geval zeer billijk mag heeten, doch hem de verplichting op te leggen de steenen weg op zijn kosten zoo noodig een beetje Westwaarts te verleggen, anders zou men daar een slechte toe stand kunnen krijgen. Deze kosten zullen niet groot zijn. Verhoeven. Ik zou willen voorstel len het stukje grond heelemaal te ge ven, zooals hij vraagt, als hij daar een aardig tuintje aanlegt, zal het een veel mooier aanzien geven. Voorzitter. Wanneer hij eventueel met dit verzoek komt, zouden wij 't hem kunnen verhuren. De gemeente zou er ook een paar boompjes neer kunnen zetten. Door enkele leden wordt gevraagd of die grond wel eigendom van de ge meente is, waarop de voorzitter ant woordt, dat de gemeente het steeds als zoodanig beschouwd heeft, want zij heeft er een weg op aangelegd en boomen geplant. In elk geval zou zij door verjaring het thans in eigendom bezitten. Wordt besloten aan v. Veggel een stuk van 4 M. te verkoopen onder voorwaarde dat hij voor 1 Juni '31 heeft gebouwd. 3. Vaststelling heffingspercentage der plaatselijke inkomstenbelasting. Voorzitter. B. en W. stellen voor 't percentage dit jaar te laten op 2.2. 't Is het laatste jaar dat het heffings percentage wordt vastgesteld, want in 1931 wordt deze belasting en de opcenten op andere belastingen afge schaft en komt de gemeentefondsbe lasting hiervoor in de plaats. Zooals wij de zaak hebben berekend zullen de inwoners over het algemeen er be ter op worden, vooral de groote gezin nen zullen door den verhoogden kin deraftrek veel minder belasting be hoeven te betalen. B. en W. hadden graag een lager percentage voorge steld, doch doordat de opbrengst van het electriciteitsbedryf over 1929 1500.minder is geweest dan over 1928 meenen zij met een lager per centage niet te kunnen uitkomen. Peijnenburg. Het is dit jaar vrnr 't laatst dat wij dit percentage vaststel len, er komt dan een geheel nieuwe regeling van belastingheffing. Wij hebben er altijd rekening mee gehou den, dat wij aan het einde van het dienstjaar eenzelfde batig saldo moes ten overhouden als waarmee wij be- Ü1T HET DAGBOEK VAN P1ETER POR. 7 April. Buurman Zondag op be zoek gehad. Vond het heel begrijpelijk dat ik in een paar weken niet porde. Er was vol gens hem genoeg gepord in dit blad. Gelukkig dat het nu wat geluwd is. Dat moest ik beamen, hoewel ik die blijken van medeleven wel mag; al zijn al die uitingen niet even karaats. Vroeg me toch mijn meening over laatste verga dering. Zei hem: Hoewel ik het met de beslis sing Raadhuis niet eens ben, evenmin met de bewering dat het inwendige 't voornaamste is, die adviezen niet hoog aan sloeg, vindt dat men hier ge makkelijk aan straatverlich ting komt in de uiterste hoe ken en het antwoord aan het raadslid v. S. niet de juiste manier vond, zei ik hem nu maar niet verder te zullen boomen. A propos is dat raadsbe sluit zoo wel in orde, vroeg ik hem. Buurman zou 't on derzoeken. 8 April. Genoegen gezien dat aan dacht geschonken is aan ave- rechtsche tuintjes Burg. v. d. Klokkenlaan. Acht het beter dat tevoren te doen ook met oog op kosten en moeiten der bewoners. Beter voorkomen dan genezen, ook hier. 9 April. Heele ruïne in de straat. Liet mij voorlichten. Boomen moesten alle gerooid omdat die elders in Zeine, St. Anto- niusstraat, v.m. Besoijen ge bruikt moesten worden en nu verplanttijd is. Maar kan niet met dubbele ploeg gewerkt, 't zal zoo ont zettend lang duren. Hoorde mompelen dat over een half jaar Grootestraat weer zou moeten worden op gebroken ter versterking tele foonkabel. Dat zal toch niet waar zijnkan dat anders niet gelijk gebeuren. 10 April. Buurman had gewichtige overpeinzingen. Vroeg me wat ik er van dacht, als hij eens een nieuw Raadhuisplan in diende. Was zeer benieuwd. Zie hier: Gemeente tracht te koopen mooi patricieërs huis Wies man, laat dit inrichten des noods aan- en verbouwen tot gemeentehuis. Op plaats oude komt een gebouw voor poli tie, Kamer van Koophandel, Kantongerecht, enz. Hij meende dat het dan mooi en goed kon worden en we nog geen ton kwijt waren! Heb gezegd dat ik daarover eens moest denken, maar het niettemin onder P. P. zou brengen. God weet! en 3 et Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden tal oorvijg ter rechter tijd. j wel verscheidene malen gegroet, maar anders bent u mij geheel vreemd. „En toch ken ik u sedert langen tijd*, antwoordde ionaeman, .en ik In zekere handelsstad in Noord- wschland woonde een koopman, S'naamd Müller. Deze ontmoette dik- een jongen man Daar deze jon geling steeds goed gekleed was, en ton altijd vriendelijk groette, beant woordde hij den groet wel, maar daar zich niet kon herinneren den Ren man eerder 'gezien te hebben, «acht hij, dat die hem met een ander verwisselde. Op zekeren dag was de Heer Mü'ler een vriend van hem uitgenoodigd Vo°r een huiselijk feestje. Op den be elden tijd aangekomen, vond hij ?aWr denzelfden jongeman met den huisheer in gesprek. De gastheer wilde h" beide vrienden aan elkaar voor alen, maar de jongste voorkwam Je® en zelde„Dat is niet noodig, ,ant wij kennen elkaar sedert vele laren». denk, dat ge u vergist", ant woordde de Heer Müller. „U hebt mij iff|G' '"h |e' Woon jongeman, ben blij. dat ik u vandaag eens har. lelijk kan bedanken 1" „Waarvoor wilt u mij bedanken vroeg de Heer Müller zeer verbaasd, „Dat is een oude geschiedenis", sprak de jongeling, maar als ge eenige oogenbllkken tijd hebt om te luisteren, dan zult u het voorval zich misschien nog wel herinneren. „Op zekeren morgen ging Ik naar school. Ik was toen 9 jaar oud. Toen ik over het marktplein kwam. stonden daar vele manden vol met de mooiste appels. Ik kreeg destijds zelden fruit, en keek erg begeerig naar die heer lijke roodwangige vruchten. De eige naar sprak juist met zijn buurman en had zijn waren den rug toegekeerd Daar kwam plotseling de gedachte bij mij op om stiekum een appel weg te nemen. Langzaam stak ik mijn hand uit, en wilde juist, even voorzichtig, mijn buit in mijn zak steken, toen ik zoo'n flinke oorvijg kreeg, dat ik van schrik den afcpel liet vallen. „Jongen", zeide tegelijk de man, die mij die klap gegeven had. „wat zegt het achtste gebod Ik hoop dat je voor den eersten keer hiertegen zondigt Laat het tevens de laatste maal zijn 1" Van schaamte durfde ik nauwelijks de oogen op slaan, maar toch is het gelaat van dien man mij onvergetelijk bij gebleven Op school was ik dien dag zeer onoplettend Ik meende steeds opnieuw deze woorden te hooren „Laat het de laatste maal zijn!'En ik nam mij stel- lig voorja, het zal zeker de eerste en laatste maal geweest zijn I Toen ik na enkele jaren de school verliet, kwam ik als jongste bediende in de stad Bremen. Vandaar ging ik naar ZuidAmerika. Hier kwam ik dikwijls in de verzoeking mijn handen uit te steken naar andermans zaken, maar dan kwam het mij voor, als voelde ik opnieuw die oorvijg, en her innerde ik mij deze woorden weer „Laat het tevens de laatste maal zijn I* Zoo ben ik met Oods hulp een eerlijk man gebleven, en bij het vermogen, hetwelk ik heb meegebracht, is niets, wat mij niet toebehoort." Zoo vertelde de jongeman. Dan greep hij de hand van den heer Müller, en sprak „Mag ik nu deze hand, die mij zulk. een groote weldaad bewezen heeft, recht dankbaar druk ken T. zoons bezat, die alie drie spoedig zouden gaan trouwen, wilde hty zijn grond eerlijk in vier stukken verdeelen, zoodat hij zelf en ook al zijn zoons een gelijk stuk hadden om voor hun eigen gezinnen te kunnen zorgen. Om nu met niemand kwade vrienden te worden, wilde hij den grond bo. vendien zoo verdeelen, dat de drie tuinen van zijn zoons alle aan zijn eigen tuin grensden. Dat was natuur- lijk niet gemakkelijk, maar toen de man lang had nagedacht vond hij opeens de oplossing HQ verdeelde den grond in vier stukken en zelf nam hij het stuk, dat aan de drie overige stukken grensde Wat zijn stuk was, ach daar behoef je niet tang naar te zoeken, want zooals je ziet, staat op de tee- kening ook de plek van het huis waar de man woont afgebeeld. Nu, daar om heen komt zijn eigen stuk grond te liggen. „DENK EENS EVEN NA Er was eens een man die een stuk grond bezat van den hieronder afge- beelden vorm. Maar aangezien hij drie ''üi CI/FER—FIG U UR Hoeveel geld denken jullie, dat deze man in zijn zak heeft. Alle cijfers zijn guldens, denk daar oml Probeeren jullie nu eens deverdee ling te maken en de vier stukken in te deeien. Oplossingen van de vorige week. I Jong gewend oud gedaan. li v een stroo verhaal vaals aan I lil Delft Ede Naarden Hoorn Zeist Deventer. t (1 -0WH

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5