IPUROL NET DiSMEME Francine IJzermans geelt Pianolessen. NET NE1SIE EEN WINKELHUIS HET ZUIDEN zaftrdjijoef) Laat al Uwe advertenties EEN PRIMA STUK DUIF ZEEP 2 dresseerkarren 2 dogkarren, 1 aardkar. TE HUOR: A. P. C. Reothaert BIJ AANKOOP VAN 2 PAKJES DUIF ZEEPPOEDER WASCH ALLES MET OUSF ZEEPPOEDER-VETLOOQMEEL flEMENGD NIEUWS. Sto ombilj artf «briek SETLBUEG, 88. Waalwijksche Stoomdr. Antoon Tielen. PROFITEERT VAN DEZE TIJDELIJKE AANBIEDING! Duifmerken van Duif Zeeppoeder, Duifzeep en Duif Schuurpoeder blijven geldig voor het bekomen van onze fraaie geschenken. De kerkbrand te Costesci. geheel uit hout opgetrokken van de gemeente Costesci is (»avond bij de Goede Vrijdag- «heden geneel in vlammen op- anT Niet minder dan 100 personen „n vrouwen en kinderen zijn dezen brand ten offer gevallen, brand is omstaan doordat bran kaarsen die de geloovigen in ^cessie droegen met de kteeren [anraking zijn gekomen. Het ge f dat meer dan een eeuw oud ,as in enkele oogenblikken ge in vlammen gehuld. De naar en opengaande deur viel dicht on tengevolge van het opdringen menigte niet meer geopend wor ld de kerk speelden zich vreese- paniekscènes af. De priesters, jog in vol ornaat waren, trachtten weefs de menigte tot bezinning Mengen, totdat zij zelf door rook likt en door vlammen omringd ter stortten. Slechts 3 personen len zich in veiligheid brengen en haien. laar de kerk buiten het dorp ligt, 4 van de brandcatasirophe niets itkt. Toen de brandweer en de lingsbrigades uit de naburige stad sco kwamen was de kerk nog lus een rookende puinhoop w.o. menseden bedolven lagen, lier de rampen te Costesci in het lici Arges wordt nog gemeld lotseling vloog een uit kunstbloe- i bestaande krans door het vuur een kaars in brand en binnen jgc seconden greep 't vuur om zich ii en na korten tijd stortte met iderend geweld het dak in. In de i brak onder de bezoekers een diende paniek uit. Aiie aanwe u drongen naar den eenigen uil ig van de kerk waar de menigte Hiep. Gelukkig bezweek tengevolge ijlen brand een gedeelte van den Émuur waardoor een deel der be iers langs dezen weg uit het lodend gebouw kon komen, let gebouw was voor het grootste leelte utt nout opgetrokken. Tot de ichtotfers behooren ook 2 priesters eenigen notabelen van de stad. ichts 3 personen konden ongedeerd i hei gehouw komen. Onder de puinhopen van de afge- inde kerk te Costesci zijn 96 lijken ponden, die men heeft kunnen iden- |tieren en 6 die onherkenbaar wa- nlo het ziekenhuis liggen 16 ernstig ponden. De minister van binnen- itóche zaken, Vajda Voevod, heeft ut naar de plaats van het ongeluk ïgeven. Volgens de laatste berichten zijn I) lijken herkend. Men meent, dat ig ongeveer 70 dooden onder de iinltoopen liggen. De kerk is binnen ii uur afgebrand. De meeste slacht- Itis zijn jonge menschen en kinderen. Ie gezinnen te Costesci zijn in rouw tompeld. De ministers van binnen idsche zaken en volkswelvaart heb ter plaatse een hulpactie geerga- sterd. De slachtotiers worden Zon- ij in een gemeenschappelijk grai de plaats, waar de kerk stond, egraven. Eert hevige ontploffing te Merxem. de Antwerpsche voorstad Merxem ««dde bevolking Zaterdag opgeschrikt tor geweldige ontplotfingen, welke ■8 de richting kwamen van een niet <1' van het spoorwegviaduct gelegen kiek van vloeibare lucht. Door onbe- tade oorzaak was brand ontstaan in ft der vleugels van de fabriek, waar Md een aanzienlijke hoeveelheid iceiyieengas bevond. De arbeiders •aren uit vrees voor ontplolfi >gen '"middellijk gevlucht. Het dak van 'f deel van het gebouw werd totaal 'trnield, terwijl de muren gedeeltelijk Mouten. In den omtrek werden op Hu afstand van verscheidene honder- 'm meters stukken ijzer en staal '"uggevonden en zijn de meeste ruiten verbrijzeld. De ontploffingen bleven "n paar uur aanhouden. Tijdens het tasschingswerk, door de ontploffingen 'i zeerste bemoeilijkt, liepen twee "tndweerlieden verwondingen op. Onbewaakte overwegen. Vrijdagmiddag kwart voor één heeft op den onbewaakten overweg bij Den Horn (Gron.) een doodelljk ongeval plaats gehad. De koopman A. Meerveld zou met een hondenkar den weg passeeren en werd door den sneltrein' uit Leeuwarden gegrepen. De man was onmiddellijk dood. De kar werd geheel vernield. Een afschuwelijke gebeurtenis. Een Reuter-telegiam van Maandag uit Columous, in den staat Onto, maakt melding van de volgende af schuwelijke gebeurtenis. Er zijn op zijn minst zoo luidde het eerste bericht driehonderd ge detineerden omgekomen bij een brand in de strafgevangenis van Ohio. De brand greep om zich heen in den nacht van Maandag op Dinsdag. De gevangenen waren in hun cel opge sloten en er speelden zich tooneelen af van onbeschrijtelpe verschrikking en verwarring, voor men er in kon slagen, de deuren te openen en het den ongeveer 500 menschen mogelijk te maken op het binnenplein te vluchten. Spoedig werd hei hospitaal gevuld met slachtoffers die maar overal zelfs op den grond werden neer gelegd. Velen konden zelfs niet wor den opgenomen. De gevangenen deden geen poging om in vereeniging te ontsnappen. Velen van hen hielpen de bewakers bij het biusschingswerk en bij de pogingen om de lijken die nog in het brandende gebouw lagen, te bergen. Om kwart voor elf 's avonds had men al 305 lijken op het binnenplein neergelegd en de brand hield nog aan. Het volgende bericht luidde als volgt Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden zelfs op 400 en dat der ge wonden op ten minste 300 wordt geschat. De gevangenis is feitelijk voor 2000 gevangenen ingericht, doch er waren er bijna 5000 in ondergebracht. De brand brak 'savonds om zes uur op twee verschillende plaatsen tegelijk uit ten tijde, dat de gevangenen weer in hun cellen werden gesloten. Door den sterken Westenwind breidde het vuur zich snel uit, waardoor de ge vangenen in de cellen op de hooger gelegen verdiepingen als muizen in de val zalen. Terwijl een deel der gevangenen heldhaftige reddings pogingen deed, sneden anderen de slangen door en verhinderden hei biusschingswerk. Doorzitten 1 bij Wielrijden 'l 'Ca Tot nu toe is komen vast te staan, dat bij den brand in de Siaats- gevangenis te Columbus 335 personen om het levfen zijn gekomen. Bijna 400 gevangenen zijn ten gevolge van de verschrikkelijke opwinding halfkrank zinnig geworden. Het vuur brak te zes uur 's avonds uit, juist toen de 5000 gedetineerden uit de eetzalen naar hun cellen werden teruggebracht. De vlammen sloegen in het gebouw, dat eigenlijk slechts een capaciteit heeft voor 2000 gevangenen, op drie plaatsen tegelijk uit. Enkele minuten na het uitbreken van den brand, stonden reeds drie afdeeltngen, waar uitsluitend gevan genen zijn gehuis«est, die straffen nebben van 25 jaren tot levenslang in lichte laaie. De eerste brandspuit, welke op het terrein van den brand aankwam, stond ais het ware voor een .inferno". De bewakers weigerden in den beginne de cellen te openen. Gedeelieti]k ook waren de sleutels in de enorme opwinding zoek geraakt. De bewakers en gedetineerden braken, voor zoover dat mogelijk was, de celdeuren met bijlen en hamers open. De dooden en gewonden werden langs touwladders geborgen. Eenige ladders braken evenwel, ten gevolge waarvan de bewakers en slachtoffers een smak deden. De dochter van den directeur ge droeg zich zeer cordaat. Zij deelde revolvers, machinegeweren en munitie uit aan de radeloos geworden bewakers, kalmeerde de gevangenen en zette de verplegers, docloren en soldaten op geschikte posten, tot dat het vuur de woning van haar vader bedreigde. De ramp bereikte haar hoogtepunt, toen de wolspinnerij door de ge vangenen in brand werd gestoken. Blijkens de officieeie mededeeling zijn er 307 dooden. Brutale roofoverval tn een pastorie Den eersten Paaschdag hebben dtie gemaskerde bandieten een roofoverval gepleegd op de pastorie te Altendorf aan de Roer. Door middel van een ladder waren de roovers in de kelderverdieping afgedaald. Door het gestommel werden de pastoor en de huishoudster wakker en gingen naar beneden. Toen de pastoor in de heerer.kamer wilde gaan, werd plotseling de deur van de aangrenzende kamer geopend en de drie bandieten wierpen zich onder het geroep van .hands up" op den pastoor. Tegelijkertijd hielden zij den pastoor een vuurwapen voor. Deze probeerde daarop de straatdeur te bereiken om te ontsnappen. De aanvoerder der bende haalde hem evenwel in en een bloedige worsteling ontspon zich tusschen beiden, waarbij de pastoor, die hevigen tegenstand bood. gewond werd aan 't hoofd er, de rechterhand. De beide andere roovers richtten hun vuurwapenen op den pastoor. Deze werd ten slotte gekneveld. De aanvoerder zeide hierop tot den geestelijke dat deze zich gelukkig kon achten, dat z^n vuurwapen niet in orde was, omdat hij anders al koud gemaakt zou zijn. Hierna sommeerden de boeven den pastoor zijn brandkast te openen. Hij weigerde en nadat de roovers hadden beloofd, de kerksieraden te zullen laten liggen, werd de brandkast door den daartoe van zijn touwen bevrijden pastoor geopend. De roovers vonden slechts weinig van hun gading De pastoor werd daarom opnieuw gebonden en met zijn huishoudster in. den kelder opge sloten, terwijl de roovers in dien tusscheniijd een goed heenkomen zochten. Eerst later slaagden de gevangenen er in een klein keldervenster te openen en een voorbijganger te hulp te roe pen, die hen bevrijdde. 7 e Tokio 350 hutzen verwoest. Te Tokio zijn door een brand 350 huizen verwoest. Volgens sommige geruchten zou de brand gesticht zijn door stakend trampersoneel. Graandepot te Rostock afgebrand. In het oude gedeelte van Rostock is het magazijn van den graan- en voethandel geheel uitgebrand. De brand, die in de aanwezige voor raden een gretig voedsel vond, ont wikkelde een zoodanige hitte, dat een der motorspuiten, die aan het bius schingswerk deelnam in brand vloog en slechts met veel moeite in veilig- leid kon worden gebracht. Eenige brandweerlieden bekwamen brandwonden. rijk op 20 dooden en 75 zwaar ge wonden. Verdronken. Zondag is bij Aschaffenburg een ernstig ongeluk gebeurd. Een jonge man en een jong meisje uit Frank fort waren met een opvouwbare boot op de rivier. Zij voeren op een sluis toe, de boot sloeg plotseling om en de jongelieden verdronken. Tot nu toe heeft men hun lijken niet kunnen bergen. Gasvergiftiging. Te Stettin is Zondag een echtpaar dood in de badkamer van hun woning gevonden. Uit het onderzoek bieek. dat beiden door het inademen van niet geheel verbrande gassen zijn omge komen. 't Was zoo niet bedoeld. Een man ging over de Maasbrug met eer: kwartje in de hand Onwille keurig opende hij de hand, en liet hij het kwartje vallen, dat weg rolde over de brugbedekking en door een reet in het water viel. De man keek triest over de leuning het verloren kwartje na, en zuchtte. „Verzuipen wilde ik je wel, maar. toch niet zóó." ADVEKTKNTIKV. gevraagd. Waar zegt de Uitgever. 44499 Diploma L. O. en M. O. Collége Musical Beige, Anvers Gevraagd tegen 1 Juni. Zelfstandig kunnende werken, eenigszins met koken bekend Gezin met 2 kinderen, wasch buitenshuis Flink loon. Z. g. g. o. z. te melden. B vd SLUIS. Minderbroeder straat 32, 's-Bosch 44498 Te koop A'les zoo goed als nieuw. Te bevragen bij A. VAN DI)K, 's-Grev.-Capelle. 44500 geschikt voor alle zaken. Te bevragen bij H. VAN HEESCH-REIJNEN, Café Kaatsheuvel. ,f<r wanneer er nog geen Maggi's -flroma bij ge daan is. - Niet alleen soepen ook sausen, groenten, saladen, eiergerechten e. a. winnen aan smakelijkheid door een kleine toevoe ging Maggi's yiroma. Maggi's yiroma brengt de geredden op dat hoogtepunt van smakelijkheid, waarop ze naar "nog meer" smaken. Vijf dooden bij een woonhulsbrand. Te Brooklijn heeft in een woonhuis een hevige brand gewoed. Vijf leden van een gezin kwamen in de vlammen om. Een., zesde slachtoffer verkeert In levensgevaar, terwijl een zevende ernstig gewond door de brandweer uit het brandende huis gehaald kon worden. De moeder van het gezin en een 21-jarige zoon konden zich, door uit het venster te springen, redden. De oudste vrouw van Zweden verbrand. Bij den brand van een boerderij in jemtiand is de eigenaresse, de 101- jarige Maris Persson, in de vlammen omgekomen. Haar 80-jarige dochter wist zich te redden. De verongelukte was de oudste vrouw van Zweden. In Frankrijk 20 dooden, 75 gewonden. De „Paris Midi" schat het aantal slachtoffers van autobotsingen gedu- i rende de beide Paaschdagen in Frank. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U kosten en moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelfs minder I iii N.V. KON. ZEEPFABRIEKEN PE PUIF VJH CHR. PLEIN ES. P£N POEPER P^PIEINES

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3