itiiio in :iti mm Nieuws uit Kaatsheuvel. STER-TABAK STER H. de Bont-v. Huiten 0 34 Zaterd. 26 April '30. 52e Jrg. DERDE BLAD. Vergeet niet, dat door zijn heerlijken geur en fijnen zachten smaak het rooken van een pijp tabak populair heeft gemaaktl Denk daaraan,wanneer ge begint met het rooken van een pijp. Dan zal dadelijk Ster-tabak Uw merk zijn. 1ABAK MAAKT VRIENDEN PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 April 1930. Gemeente— Teekenschool. De heer J. M. van de Pol, kunst schilder, leeraar M. O. uit Heusden, verbonden als leeraar aan de Avond— ieekenschooi alhier zal vanaf 1 Mei a s. de Akademie voor beeldende Kunst te Weenen gaan volgen. Hij is voor doet naar Oostenrijk vertrokken Kerkdienst Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoijen. Zondagmorgen om 10 uur Ds. Mühl- nickel en bevestiging van nieuwe lidmaten. Hiermede worden de ring- diensten weer afgesloten daar voortaan de eigen predikant weer hoopt voor te gaan. Wit—Gele Kruis. Op 23 April 1930, des namiddags om 6 uur, vond in de achterzaal van Hotel Verwiel een Kringvergadering plaats van de Afdeelingen Drunen, Dussen, Elshout, Qeeriruidenberg, Haarsteeg, Made, Meeuwen, Raatns donksveer, Vlijmen, Waalwijk, Waspik, Zevenbergen, Hooge— en Lage— Zwaiuwe en Zevenbergschen Hoek van de R K. Vereen. „Het Wit—Gele Kruis". Niet alle afdeelingen waren aanwezig. De voorzitter van de Afd Waalwijk, de heer E. Weijers, heette het hoofd bestuur, vertegenwoordigd door de heeren Dr. Pms van der Heijden en C Witiox uit Waalwijk, hartelijk welkom. Hij vond het aangenaam, dai de eerste kringvergadering te Waalwijk werd gehouden en sprak de hoop uit, dat de aanwezige dames en heeren een preitigen indruk van Waalwijk zullen meenemen. Vervolgens gaf bij het woord aan Dr. Pius van der Heijden, den voorzitter dezer bijeen komst. Deze heette de aanwezigen eveneens welkom en dankte den voorzitter van de Afd. Waalwijk voor zijne sympa Ihieke woorden en de allerhartelijkste ontvangst. Spreker zei, dat het doel dezer Kringvergadering was verschil lende interne kwesties betreffende het Wit—Gele Kruis te bespreken en de diverse afdeelingen in de gelegenheid le stellen klachten op een of ander gebied naar voren te brengen. Nu bepaalde kringen meer contact met elkaar hebben en zoodoende eikaars bezwaren en eventueele moeilijkheden kennen, kan dit slechts bevorderlijk zijn voor den goeden gang van zaken. Het grootste gedeelte der punten, die door verschillende afdeelingen ter tafel werden gebracht, waren van bulshoudelijken aard. De twee volgende punten werden evenwel op de ver gadering vastgelegd en speciaal onder streept le. verpleegsters in dienst van het Wit—Gele Kruis mogen geen zieken verplegen, zoolang de zieke niet onder dokter's behandeling iszij moeten zich in deze streng aan de instructies vari den dokter houden 2e. in onzen kring zal de gelegen heid worden opengesteld om meisjes iot moderne bakers op te leiden. Naar aanleiding van het laatste punt heeft de afdeeling Waalwijk met goed vinden der vergadering op zich geno men te trachten zoo spoedig mogelijk 'e Waalwijk een cursus voor moderne bakers te geven. De leskosten hieraan vetbonden zijn nihil, zoodat de ver gadering van oordeel is, dat vele meisjes, die hiervoor iets voelen, zich zullen opgeven. Aanmelding kan ge schieden bij den voorzitter der Afd. Waalwijk. De gehouden vergadering had een z^r geanimeerd verloop, terwijl uit a es bleek, dat dergelijke besprekingen a"eszins nuttig zijn. Zij werd gesloten door Dr. van der Heijden met den Uhrlsteliiken groet. R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond gaf de tooneelclub van den missienaaikring te v.m Be soijen een uitvoering voor de bden van den R.K. Vrouwenbond, die uit nemend geslaagd is. Opgevoerd werd „Het beste deel" tooneelspel in 4 be drijven van G Nielen, een propaganda voor het patronaatswerk. Het stuk ver haalt de lotgevallen van eenige meis jes van het platteland die in de stad in betrekking zijn en voer wie het patronaat of de in de steden veelvul dig bestaande Marthavereenigingen zoo bij uitstek zegenrijk werk verrichten. Het tooneelspel bezit een goede ien- denz doch een eenigszins steviger bouw zou het niet geschaad hebben. De dialogen waren soms nog al slap en vaak te lang gerekt. De vertolksters hebben echter eer van haaf werkhaar spel was in alle opzichten keurig verzorgd en goed doorvoeld. Een bespreking der diverse rollen gaven wij eenige weken geleden bij de première van het stuk in het patro naat te v.m. Besoijen, waarom wij deze nu gevoeglijk achterwege kunnen laten. Er is echter door de aanwezigen volop genoten van het fraaie spel, waarbij de keurige costuums en zaak kundige aankleeding van het tooneel niet weinig bijdroegen. De clou van den avond was ech ter wel het blijspel „Kaviaar" een dol—komische eenacter waarom onb daarlijk is gelachen en waaraan de dames wel het grootste deel van haar succes te danken hebben. Een vrouw met een baard is dan ook niet iets alledaagsen de vertolkster van deze rol mej. Franken alsmede mej v. d. Heijden e.a, waren in haar resp. rollen onbetaalbaar. De leidsters van deze club hebben eet van haar werk en het succes van de uitvoering zal haar een groote voldoening voor haar moeite geweest zijn. Wij hopen de dames van den Missienaaikring Besoijen nog meerdere malen te zien optreden. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDfNG. Wolfang de Zigeuner". Zooals reeds is aangekondigd komt a.s. Zaterdag en Zondag de R K Tooneelveteen. „O.O.G." in hare zaal van den heer P. van Daelen voor het voetlicht met het driebedrijvige drama „Woifang de Zigeuner" van den Vlaamschen schrijver Prudent Staes. Ofschoon wel wat laat in het seizoen, heeft „O O.G." toch gemeend alsnog een uitvoering te moeten geven en is het alleen fe wijten aan gesukkel vanwege ziekte en verhindering van verschillende spelers dat niet eerder kon worden opgetreden Toch vertrouw! het bestuur van „O.O.G." erop dat deze twee uitvoeringen nog wel goed bezocht zulien worden en wel omreden het op te voeren stuk zeer mooi is en tevens omdat het een hetlen tijd is geleden dat zij optrad „Woifang de Zigeuner" speelt in Vlaanderen ten plaltelande en is niet alleen een stuk met pakkende spel momenten, maar tevens met zeer veel spanning erin. De inhoud kort weer gegeven is als volgt De dorpsburgemeester van Bladel is sinds jaren treurend en zoekend naar zijn eenig kind, dat hem door zigeuners is ontstolen naar hij meent Op den dag dat het stuk aanvangt is het op zijn dorp kerrnfs en in de herberg ontmoeten we den burgemeester met den rechercheur Hendels, met wien van Biadel de kwestie van 't gestolen kind nog eens bespreekt en zal Hendels met alle middelen trachten het kind op te sporen. We maken kennis met den hospes Steven en met den grootsten dronkaard van het dorp Dirk Bardens. Bardens leeft op gespannen voet met van Bladel. Dien dag zijn ook juist zigeuners in het dorp gekomen en de zigeuner Wolfang zingt in het gezet schap in de herberg. De burgemeester wil na een gesprek met Woifang diens vader eens spreken oyer zijn verloren kind Hij bezoekt den hoofdman Lumko en deze heeft ook bezoek gehad van Dirk Bardens. Het wordt ons duidelijk dat Dirk Bardens schuldig is aan den kinderroof en hij het kind destijds aan Lumko heeft toevertrouwd Wolfang blijkt het kind te zijn van den burge meester, doch noch het kind, rtoch de vader weten zulks. Als door gewetens wroeging Lumko besluit het geheim te verraden, wordt hij onverwacht vermoord. Door noodlottige omstandig heden wordt Wolfang schuldig hieraan bevonden. In het 3e bedrijf, waarin het proces behandeld wordt, wordt op spannende en boeiende wijze het geheim ontsluierd en Dirk Bardens als de schuldige van den moord en den kinderroof ontdekt. Dit is de inhoud slechts zeer beknopt. Het is een prachtig speelstuk, gecostumeerd en met talrijke prachtige momenten. We verwachten dan ook bij deze uitvoeringen wederom zeer veel belangstelling, zoowel Zaterdag- als Zondagavond. Beide avonden wordt om 8 uur precies begonnen. Dubbel jubileum. A.s. Maandag 28 April herdenken de echtelieden A. v. Helvolrt— den dag waarop zij voor 40 jaren in het huwelijk traden. Op dienzelfden dag herdenken zij tevens het bijzondere feit, dat zij gedurende 40 jaren onafgebroken abonné van „De Echo van bet Zuiden" geweest zijneen gebeurtenis onzer zijds zeker der vermelding waard. Woningbouw Parallelweg. B. en W deelen den Raad het volgende mede Aan den Parallelweg zijn, aanslui tende aan de woningen van het Woningbedrijf op den hoek van de Putstraat, een drietal huizen gebouwd. De rooilijn voor den Parallelweg is ter plaatse nogal teruggelegd om een behoorlijken overgang te verkrijgen tot de voor plantsoen uitgespaarde ruimte op den hoek van de Putstraat. De eigenaren van de terreingedeelten, die tusschen de rooilijn en den weg zijn gelegen, hebben aangeboden dezen grond aan de gemeente over te dragen, onder voorwaarde, dat op kosten der gemeente de voortuintjes door een hek worden afgescheiden. De kosten van het hekwerk zijn door den Gemeente bouwkundige geraamd op f200. Wij stellen U voor het aanbod onder de gestelde voorwaarden te aanvaarden en ons te machtigen met de betreffende eigenaren een overdrachtsovereesikomst aan te gaan. R.K. Werkliedenvereniging Waalwijk. De Tooneelvereeniging „DVSV." en de Harmonie „St Crispijn" zulien op Maandag 28 April 1930 eene groote uitvoering geven voor de leden van de R.K. Werkliedenvereniging, te half acht in 't Bondsgebouw. Toegang hebbenLeden, Aspirant leden en Donateurs en de vrouwen der leden. Naast een mooi muziekprogramma wordt opgevoerd „De Grenswacht op de Bruiloft". Jaarmarkt te Waalwijk. Begunstigd door schitterend weer was de jaarmarkt Donderdag zeer druk bezocht en maakten vooral de kramers goede zaken. Ook zeer veie veekoo pers en landbouwers waren tegen woordig, al was de aanvoer van vee niet zoo groot als bij de vorige premie markten. Toch was er nog een 40 a 50 tal aan de lijn en het typische feit deed zich voor dat op 2 na alle aan gevoerde beesten van eigenaar ver wisseldenof er dus ook handel was? Er is belangstelling voor onze vee markten, als de aanvoerders volhouden, is o.i de zaak gewonnen. Concours—Hippique le Waalwijk. De Maasbode: De concours—hippique-vereeniging „Waalwijk", die het heeft aangedurfd reeds zoo vroeg in het seizoen wed strijden uit te schrijven, heeft Maandag een succesmiddag beleefd. N -Tilb. Ci. Onder matige belangstelling van de zijde van 't publiek heeft de Con cours—hippique—vereeniging „Waal wijk" op den 2en Paaschdag haar jaarlijksch concours—hippique ge houden, dat vooral wat betreft de springnummers keurige sport heeft geboden. Niet minder dan 37 inschrijvers waren voor het springconcours voor paarden van alle klassen inge komen en slechts één paard' moest door kreupelheid van deelname afzien en wel PegasHS van den heer j. Ste vens uit Tilburg Als men 36parcour- sen ziet springen, is bijna teveel van het goede, doch het is een groote eer voor de vereeniging zooveel deel nemers naar Waalwijk te kunnen trekken. Biljart—tournooi. Dinsdagavond had de laatste ont moeting plaats van het tournooi, gege ven door „Ons Genoegen" „Amusement" heefc dit gesloten, doch op een voor haar ongunstige manier. Niettegenstaande er toch prima krach ten onder schuilen, -konden zij het niet verder brengen dan 3.23 gemiddeld, wat bijna 2 punten beneden peil is „Ons Genoegen" heeft schitterend gespeeld Frans handhaafde zijn ouden roem, terwijl Dorus nog steeds den onoverwinlijke blijft rp de concoursen. Het concours heeft een schitterend verloop gehad, ofschoon alle spelers over de door hen bereikte resultaten wel niet tevreden zullen zijn. Maar ook deze sport heeft maar een zelfkant, ni. de kunst, terwijl de andere kant, het geluk, nog al eens uitrafelt. Wij laten hier het verloop van het tournooi nog eens in 't kort volgen. B.J.C. I Drunen. Pun- Beur- Serie Gemid- ten ten delde le prijs B. J. C. Drunen, 2e prijs W. B.C. van Berkelserieprijs Th. v. d. Wiel Drunen met 32 caramboles. Prijsuitreiken hedenavond half negen in café Kemperman. Kapelaan W. Beuken. De WelEerw. heer W, Beuken, kapelaan der St Clemens-parochie alhier is door Z. D. H. den Bisschop van Breda (van welk bisdom zijn Eerw. afkomstig was) benoemd tot kapelaan te Aardenburg, (Zeeland). Met groot leedwezen zullen de pa» rochianen deze tijding vernemen want in den korten tijd dat kapelaan Beu ken in de St. Clemensparochie werk zaam was heeft hij zich bij iedereen jong en oud bemind gemaakt en koes terde men daar de hoop hem lang als kapelaan te mogen behouden. Het heeft echter niet mogen zijn, slechts ruim een half jaar heeft hij zijne veie talenten mogen geveu aan het gees telijk en lichamelijk heil der parochi anen, doch in dien korten tijd wist hij zooveel te bereiken, zoozeer aller har ten winnen dat zijn heengaan hier een leemte zal achterlaten die moeilijk zal zijn te vullen. Hoewel pas zijn priesterlijke loop baan begonnen, was hij reeds een uitnemend predikantwas beeindigde lijdensmedidatie zal velen nog lang in herinnering blijven. De zieken ver liezen in hem een troHW bezoeker die steeds opbeuring eu troost door het geloof wist te brengen. De armen zullen hun stillen weldoener nog lang blijven gedenken. Het patronaat ver liest een volijverigen directeur wien nimmer iets te veel was voor zijn jongens en die de ziel was van alle onderafdeelingen zooais het tooneel, de gymnastiek, enz De R.K. Werkliedenvereeniging zal zijn actieven adviseur noode missen Kortom iedereen zai dezen altijd vrien delijke en bereidvaardige priester, die zoovelen tot troost en steun was, met groot leedwezen zien heengaan en het zal ieders hartewensch zijn dat het hem in de toekomst steeds voorspoedig moge gaan en Gods zegen ook in zijn nieuwe standplaats op zijn priesterlijke bediening moge rusten. Bloemen in het Overland. De verschillende narcissenvelden in het land van Aitena staan in vollen bloei. De bloei der tulpen is door 't weer 'n weinig tegen gehouden, doch deze week zullen bij goed weer ook de tulpen wel in bloei komen. Uit de Schoenen Lederwereld. Met ingang van 1 Mei 1930 a.s. is naar men ons mededeelt de heerj. B. Nieuwenhijsen, 's Bosch benoemd als Directeur aan de N.V. Vacheleder- fabriek A. van Wezel te Reijen hij zal zich speciaal met den verkoop belasten. De sedert ongeveer 25 jaar be staande schoenfabriek Herm. Guiard Co. ie Burg b. M., is tengevolge van de débacle der lederfabriek Loges Rasmussen in moeilijkheden geraakt. Laatstgenoemde firma had prolongatie toezeggingen gedaan, die nu vervallen zijn Over de regeling der moeilijk heden is nog niets bekend, de ver plichtingen worden op verscheidene honderdduizenden Mark geschat. Door de schoenfabriek F. C. Böhnert A. G. te Erfurt is een onder- handsch accoord met crediteuren tot stand gebracht, volgens hetwelk schul den tot 3000 Mk. voluit en boven 3000 Mk. voor de helft voldaan worden. De Patos Schuhfabrik A. G. te Frankfort a d. M. liquideert. De kinderschoenfabriek der firma Gebr Slaats te Waalwijk is vaH Besoijensche straat 59 verplaatst naar den overkant der straat op no. 52, een ruim tweemaal zoo groot pand. Schoenfabrikanten te Tilburg, Nijmegen, Oisterwijk, Hiivarenbeek, Gilze Rijen, Dongen, Kaatsheuvel, Loonop—zand en Vaikenswaard hebben het collectieve arbeidscontract weer met een jaar verlengd. Engeland heeft gedurende Maart J.l. 19.822 dozijn paren schoenen ingevoerd voor een waarde van 117.018 pd. sterling, tegen in Maart 1929 16.804 dozijn paren k 116.363 pd. sterling. In dezelfde maand van 1930 bedroeg de uitvoer van lederen schoenwerk 76.590 dozijn paren h 339.886 pd. sterling tegen in Maart 1929 65.246 dozijn paar h 316.297 pd. sterling. Naar Nederland gingen hiervan in Maart 1930 3443 dozijn paren a 6.743 pd. sterling, tegen in Maart 1929 2,345 dozijn paren 7.177 pd. sterling. V.v.d.S SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half 6 hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Can- didaat P. B. Lengbeek van Rotterdam. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Zondagmiddag 2 uur op te treden Ds. v. d. Vlugt van Drunen. DUSSEN. Dinsdag 29 April wordt alhier de jaarlijksche biddag gehou den. Kaatsheuvel, 24 April '30. <J> Benoemd. De heer C. Dieltjes alhier is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Bijz. Jon gensschool te Heusden. Benoemd. Mej. Bertha v. Seters alhier is be noemd als kweekelinge met acte aan de R.K. Bijz. Meisjesschool in den Berkdijk. Benoemd. De heer Akkermans alhier is door B. en W. benoemd tot chauffeur-mon teur en de heer H. Balvers tot arbei der bij den Gem. Ophaaldienst, le Lustrum Patronaat. 24 Mei a.s. zal het de dag zijn, dat 5 jaren geleden ons R.K. Patronaat door onzen beminden herder Mgr. W. Völker plechtig werd geopend. Als volijverig directeur nam de Zeer Eerw. Heer van Kemenade toen de leiding in handen en we hebben het mogen beieven tot welk een hoogte hij ons Patronaat in korten tijd wist op te voeren. Het werk met zooveel succes door hem begonnen, moest hij Wanneer ik dan vandaag daar zie staan ons patronaatsgebouw in feest tooi; wanneer ik zie die blijde wap perende vlag; wanneer ik mag zien mijn jongens met een blij, feestelijk gelaat en vooral versierd met een rein hart, ja dan is ook mijn hart als uw Directeur verheugd en blijde om het feest, dat het Patronaat en zijn jon gens en door zijn jongens ook de Di recteur vieren mag. Ja jongens, 5 jaren zijn voorbij, ja ren misschien van veel moeite en op offering, jaren ook vol toewijding, vooral van uw eersten onvergetelijken directeur en oprichter, kapelaan van Kemenade, maar jaren ook, we mogen het gerust zeggen van vreug de en voldoening, omdat wij nu mo gen neerzien op een bloeiend en steeds groeiend patronaat met ruim 150 kloeke, dappere en brave jongens, die hebben geleerd te strijden en in de toekomst ook zullen strijden voor Christus onzen Koning. En wanneer we ons dan afvragen, vanwaar dat succes, vanwaar dien bloei en vooruitgang, dan jongens mogen we vooreerst niet vergeten een echter reeds spoedig neerleggen en-welgemeend dankwoord te brengen Kapelaan Goyaarts werd zijn niet j aan onzen Hoogeerw. heer Pastoor, die minder vurige opvolger. Ook hem door de oprichting van het Patronaat, is niets te veel voor zijn Patronaat, j y de gelegenheid heeft geboden aan voor zijn jongens. Zijn geheelen tijd, j het Patronaat de geestelijke vorming zijn geheel'kapitaal heeft hij voor z'n jongens over. Niets is hem liever dan vóór en met zijn jongens te werken, te spelen en te bidden. Geen wonder en lichamelijke ontspanning te vin den, welke gij allen zoozeer verlang- det en noodig had. Een woord van dank zeer zeker ook aan uw eersten dan ook, dat èn de leider èn de jon- onvergetelijken Directeur en zijn moe dige kloeke leiders van het patronaat, die steeds met onverdroten ijver zich alle moeite getroost hebben, U te ge ven wat ge op het Patronaat kwaamt zoeken. Dank ook niet minder past U gens gespitst waren op den dag, dat ze het le lustrum van wat hen zoo dierbaar is, zouden kunnen vieren. Intusschen bleek 24 Mei een zeer ongunstige dag, daar het gouden Th. v. d. Wiel J. van Delft H. Brok 149 184 132 26 40 36 465 102 W.B.C. (v. Berkel). P. v. Meeuwen 132 35 Fr. Schoelitz 107 25 Fr. Slaats 153 43 32 29 16 22 18 29 4.55 392 103 Amusement (Smolders). L. v. d. Linden 93 31 11 J. de Reus 81 23 16 H. de Vaan 127 39 24 301 93 „Ons Genoegen" (Kemperman). Fr. Slaats J. de Graaff priesterjubileum van onzen Hoog te brengen aan uwe ouders, die U op Eerw. Heer Pastoor Mgr. W. Völker j het Patronaat brachten, maar ook ook in die dagen gevierd wordt. Dit zeer zeker aan de inwoners van is dan ook de reden, waarom tot een Kaatsheuvel, die door hun steun en 1 vervroegde viering moest worden be- j belangstelling het patronaatsbestuur sloten. In een feestgids krijgen we een jn staat stelden voor U te werken, j overzicht wat Zondag 27 April, de da- zooals dat noodig was. Doch dien turn van viering, feitelijk geven zal. j groei en bloei, danken wij ook aan U De volijverige tooneelregisseur C. allen, mijn jongens, omdat gij door van Dijk uit Tilburg schrijft een op- Uwe trouwe opkomst en volgzaam- wekkend voorwoord, de heer J. Jan- heid aan de leiders, U zelve gevormd sen, lid van het bestuur, geeft een hebt tot wat ge nu zijt. vaandelgroet, naar aanleiding van j Doch vooral en boven alles is die Guido Gezelle's gedichtje: bloei en groei te danken a. d. Goeden Met 't Kruis in top, j God, die ons gezegend heeft in ons Zoo varen wij werk voor U, en ons in de toekomst Door 't wereldtij. zal blijven zegenen. Daarom Hem op Ten hoogen hemel op. de eerste plaats een woord van op- De directeur zelf schrijft een woord j rechten dank in een oprecht en har tot z'n jongens, dat we om z'n belang- j telijk „Te Deum Laudamus", Heer rijkheid voor jongens en ouders in God U loven wij, U danken wij. zijn geheel laten volgen. j Maar jongens, wij moeten houden Ga mijn feestvierende jongens. 1 wat we hebben verkregen, wij moeten Moge Christus steeds ons nog vooruit gaan en verder streven, (toonbeeld zijn, onzen bloei steeds hooger en grooter Th. v. Weert 600 84 43 7.14 600 100 38 6.- 600 114 23 5.26 Algemeen gemid. 6.04 Als Koning ons voeren aan, Dan zullen wij met ons (harte rein, Ook eenmaal tol Hem gaan! doen worden, en dat zullen we zeker doen, wanneer we goed in ons geheu gen prenten het versje, waarmede ik 7iin rfolinnl L' o ni tooi lioaft Viii \rr\nr r/n i» t*i 3.80 3.23

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 13