Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEJi. i (N Alle AccoontantswerlizaimteiieD en föül_ FEUILLETON HEEREN-BAAI Rummer 34. ZATERDAG 26 APRIL 1930. 53e JAARGANG. Dit blad varechSnt WOENSDAG en 2ATBBDAO. AbomiementsprflB per 8 maanden 1.25. franco per post door bet gehoele rflk 1.40. Brleyen, Ingebonden stuiken, geldon, eon. franco te eenden aan den Uitgever. UïTÖAVRt WAALWIJKSOHB STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIE-LEN. Telcfoos No. M. Tel«*r.-Adres: ICHO. Prfa der Advertentlta 20 cent per regel; mtnitntnm 1.60. Bg contract flint rabat. Beclames 40 cent per regeL Advertentlta moeten Woensdag en Vrfldag dec morgen* am BiterlJ|k B nar In ona bealt ■S«- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. ZUIVER ZAKELIJK? De „Nieuwe Haarlemsche Courant" is niet tevreden over de wijze, waarop de Nederlandsche pers de kali-kwestie heeft behandeld. Dat is veel te sensa- lioneel gebeurd. Daarin is een aanlei ding gevonden om de beide betrokken landen, beide steden of beider bestu rende colleges tegen elkaar in het harnas te jagen excusez du peu En waarom had men dan niet zoo veel ophet van de zaak mogen maken Ziehier de reden Wat hier gebeurd is, draagt toch een zeer eenvoudig karakterhet Antwerpsche gemeentebestuur is op gekomen voor de Antwerpsche belan gen en het Rotterdamsche gemeente bestuur voor de Rotterdamsche inte ressen. Dat is, op zich beschouwd, niets bijzonders Dat zien wij in het zakenleven van lederen dag rondom ons geregeld gebeuren en niemand neemt daaraan aanstootHoofdzaak is dat dit alles langs geoorloofden weg plaats heeft en dat zuiver zakelijke belangen bij deze zuiver zakelijke kwestie den doorstag geven. Wij cursiveerden een zinsnede en de lezer zal met ons verwonderd staan over de daarin verkondigde meening. Immers, alie in de pers geuite be zwaren golden juist het evidente feit, dat zakelijke overwegingen, ja zelfs overwegingen van zakenfairness werden opzij geschoven voor politieke senti menten, welke plotseling in de onder handelingen werden geworpen. Van de zijde der S.C.P.A. is het meer dan eens verklaard, dat men liever den. uitvoer over twee havens wil verdeelen. Maar de pressie der Fransche regeering, welke op haar beurt geprest werd door 't gouverne ment van Brussel heeft haar van deze, uit zakenoogpunt de beste, handelwijze afgebracht ln de Telegraaf van Donderdagavond kon men nog een verklaring lezen van den Directeur der Kalihandelmaatschap pij, waarin staat lk moet nogmaals erkennen, dat wij Rotterdam broodnoodig hebben. Op den van „De Echo yan het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. 35. Graaf Henning was niet op zijn hoede voor zich zelf, omdat hij zich niet kon voorstellen, dat hij iets zou hegeeren, dat zijn broeder toebehoor de. Nu was hij slechts blij, dat hij zijn hroeder niet door een vroyw behoef de te verliezen, dat hij zelfs een broe der en een zuster zou krijgen. En hij was zoo vroolijk, dat zelfs gravin Ger onde zich erdoor liet meesleepen. Josta was eveneens zeer levendig en Henning en zij plaagden elkaar over moedig. Hij rakelde eenige oude her- mneringen op, waarover zij moest la- en- Zoo had zij eens geprobeerd jnch zeif paar(j fe Jeeren rijden op een amelijk wild veulen en toen zij het ongezadelde dier wilde bestijgen, had et haar op het gras geworpen. Zon- er dat zij het wist, had Henning toe gekeken. ,,Ja", vertelde hij, „je stond op, sj-hudde je vlechten en lachte. Maar kreeg geweldig veel respect voor )e energie." >.Dus je hebt mij beloerd, Henning. ik dacht nog wel, dat niemand duur kan Antwerpen nooit alle kali verwerken, waarvan de uitvoer sterk stijgende is. Als de Belgische en Fransche scheepvaart—maatschappijen op den Rijn niet meer kali kunnen vervoeren, moeten wij ons wenden tot de Nederlandsche en Duitsche maai schappijen en deze verschepen natuur lijk naar Rotterdam. Bovendien vinden wij daar veel meer vrije vrachtschepen, wachtende op retourladingen, dan in Antwerpen, welks regelmatige lijnen voor onze op ongeregelde tijden plaats hebbende uitvoeren minder geschikt zijn. Het economische standpunt is thans echter geheel verlaten voor het politieke terrein. Intusschen is alle hoop nog niet verloren op een betere oplossing dan een botte verbreking van het contract en handhaving van 't onnatuurlijke monopolie voor Antwerpen. Genoemde directeur vervolgde zijn verklaring aldus: De Fransche regeering schijnt thans een compromis te zoeken, dat ons eigen nationale belang verzoent met het verlangen, de Belgen lot bedaren te brengen en onze Hollandsche vrien den niet voor het hoofd te stoolen. Wij komen dan waarschijnlijk tot een verdeeling der tonnage tusschen de beide havens, waarbij er voor gezorgd wordt, dat de Belgen hun huidig aandeel niet verliezen. De „Telegraaf* duidde dit reeds aan en ik meende dit bericht toen voorbarig ln elk geval is zulk een overeenkomst de eenige weg tot een oplossing Het is dus maar goed geweest, dat „de Hollandsche vrienden" door middel van hun persorganen hebben laten zien, dat ze zich voor het hoofd ge- sfooten voelden door den zonderlingen loop van zaken. Nu spreekt deze factor ernstig mee bij het zoeken naar een compromis. T. C. Twee tentoonstellingen ln België. Ofschoon het eigenlijke reisseizoen nog niet is aangebroken zullen velen in ons land er toch in de komende dagen op uit moeten en willen. België onze Zuidelijke nabuur mag zich op betrekkelijk veel natuurschoon be roemen, maar de attractie van België zal in de eerste weken niet juist het van die eerste rijpoging afwist Maar kort daarna heb ik echt paard leeren rijden van oom ik bedoel van Rainer." Zij bloosde, omdat zij „oom Rai ner" had willen zeggen. Maar Hen ning liet haar geen tijd voor verlegen heid. Graaf Rainer had het echter wel bemerkt en zijn lippen trilden on merkbaar, terwijl hij dachtHoe, lang zal het nog duren, eer zij :iiet meer aan mij denkt als aan oom Rainer? Hij had glimlachend naar de twee jongelieden geluisterd en verheugde zich over Josta's vroolijkheid. Maar daarbij moest hij ook denken, hoe jammer het was, dat hij niet meer jong en vroolijk kon zijn als Henning. „Ik ben toch eigenlijk te oud voor Josta, te oud en te ernstig. Ik moest zoo zijn als Henning, dan zou zij van me houden", dacht hij. Toen hij zich van deze gedachte bewust werd, schrok hij en dwong zich, aan iets anders te denken. Josta haalde hem nu in het gesprek. „Nietwaar, Rainer, op Ramberg zal ik een rijpaard hebben en zullen we vaak samen rijden?" zei ze glimla chend. Toen vergat hij alles wat hem druk te. Hij keek in Josta's stralende oogen ■en vatte haar hand om ze te kussen. „Alles zul je hebben, wat je maar wenscht, Josta. En je zult me altijd een genoegen doen, wanneer je je wenschen uitspreekt. En niets zal me liever zijn, dan wanneer je me op mijn tochten vergezelt. Dan zal het juist zoo zijn als op Waldow." Bij zijn stralenden blik werd zij rood en trok haar hand terug. Graaf Henning nam het gesprek weer op. ,Dan mag ik de Dritte im Bunde natuurschoon zijn, dat intusschen door de bezoekers gaarne op den koop toegenomen kan en zat worden. België staat in het teeken van: de tentoon stelling en hef jaar, waarin de bevol king van genoemd land zijn honderd jarige onafhankelijkheid viert, zal zeker talrijke scharen vreemdelingen op Belgischen bodem brengen. Zater dag, den 26en April heeft deofficieete opening plaats van de wereldtentoon stelling te Antwerpen en eenige dagen daarna wordt ook te Luik een tentoon stelling geopend. De opening van de Antwerpsche tentoonstelling geschiedt des namiddags drie uur door den koning en in tegenwoordigheid van de koninklijke familie. De terreinen voor deze tentoonstelling beslaan een groote oppervlakte, nagenoeg vijftig hectaren. Op de plaatsen waar zich vroeger Antwerpens vestingwallen heb ben bevonden (de gedachte daaraan voert ons terug naar de oorlogsdagen) zullen zich nu de duizenden en tien duizenden bewegen van heinde en ver gekomen, om te zien, te bewon deren wat uit Noord en Zuid, uit Oost en West is bijeengebracht, laten we zeggen ook als symbool van vrede en samenwerking. Uit den aard der zaak. neemt al wat tot de Belgische afdeelingen behoort en onmiddellijk betrekking heeit op dit land en zijn koloniën, een eerst r laats in. Maar zijn, als ik met vacantie overkom. Ik wacht namelijk niet af tot je me uit- noodigt, Josta, ik.noodig mezelf uit." Josta keek hem vriendelijk en har telijk aan. Je bent immers op Ramberg thuis, Henning, Je hebt toch geen uitnoodi- ging noodig, nietwaar Rainer?" Deze knikte haar lachend toe. En alle onrustige gedachten van zi;h af schuddend, antwoordde hij: „Dat weet Henning natuurlijk zelf wel, Josta, maar hij wilde het alleen maar van jou hooren." „Ja Josta, zoo is het, we zijn nu immers zuster en broeder. We zullen erop drinken, nietwaar Rainer?" Hij vulde de glazen en stootte met Josta aan. „Lieve zuster!" „Beste broeder!" „En nu de broederkus, Josta. Ik begroet je als mijn lieve zuster!" Bij deze woorden drukte hij zijn lippen op de hare. Onbevangen liet Josta het toe. Te gen Henning's kus verweerde zij zich niet, zooals tegen dien van Rainer. Maar het bloed steeg Henning naar 't voorhoofd, toen hij Josta in zijn ar men hield en haar lippen aanraakte. Twee oogen hadden bij deze scène nauwkeurig toegekeken, twee oogen, wien niet het geringste ontging. Dat waren gravin Gerlinde's oogen. Rai ner was op het oogenblik door den minister in beslag genomen en had de roode kleur van zijn broeder niit bemerkt. In gravin Gerlinde's hart ontwaak te een wilde vreugde. Zij zag, hoe Henning, weer op zijn plaats terugge komen, een oogenblik verstrooid voor zich keek. Op Josta's gelaat bespeur ook voor de andere deelnemende naties (in totaal zes en twintig) is een grocte ruimte gereserveerd. Of er vraag was naar expositie-ruimte. Wat ons land betreft, kan gemeld worden, dat er meer ruimte gevraagd werd dan er gegeven kon worden, zoodat er eenige gegadigden moesten worden afgewezen. Ons land komt te Luik en te Antwerpen goed voor den dag. Te Antwerpen vooral is onze deel name op het gebied van landbouw belangrijk. De oppervlakte van de Nederlandsche afdeeling beslaat twaalf duizend vierkante meter, waarop ongeveer honderdvijftig inzenders zullen exposeeren (daaronder zijn o.a. de ministeries van Waterstaat en Koloniën, verscheidene groote ge meenten en ondernemers van ver. schillende grootbedrijven (havenbedrijf, industrie enzEen belangrijk deel van de Hollandsche inzending heeit be trekking op onze bloemen en de bloementeelt. Van belang zal ook zijn wat er te zien is op koloniaal gebied En wat de andere landen te Ant werpen zullen laten zien, 't Is te be grijpen veel en velerlei. Ofschoon Duitschland niet officieel vertegen woordigd is, bevindt zich (en wel achter de Nederlandsche afdeeling) een gebouw van de oude Hanzesteden Bremen en Hamburg. Brittannlë doet zijn naam als eilandenrijk eer aan Engeland heeft een paviljoen op een heuvel, door water omringd. Tot de deelnemende landen behooren behalve ons land en Engeland met zijn Dominions o.a. Frankrijk, Italië, Canada Brazilië enz. Tijdens den duur der tentoonstellingen zullen vele en velerlei wetenschappelijke congressen en voor drachten gehouden worden. Wat België zelf betreft, kan gemeld worden, dat er veel werk gemaakt is van de afdeeling Vlaamsche kunst. Een der attracties van de tentoonstelling is Oud België, dat o.m. veel van het oud Vlaamsche en bevallige steden schoon te zien geeft, waardoor bijv. Brugge zoo bekend is. En, behalve dat er vele andere attracties op en bij het tentoonstellingsterrein zijn, zorgt het stadsbestuur van Antwerpen voor een heele reeks feestelijkheden. De tentoonstelling te Luik. ofschoon van kleiner omvang, belooft evenals de Antwerpsche tentoonstelling veel de zij niet de minste ontroering, maar ze zeide tot zichzelf dat vrouwen zich beter kunnen beheerschen dan man nen. En zij wendde haar oogen niet van de beide jonge menscben af. Na tafel toen men zich naar een ander vertrek wilde begeven, ging Gerlinde op Josta toe, sloeg haar arm om haar middel en zei met haar 'icf- sten glimlach: „Dat is een allerprettigste avond, Josta. Ik verheug me zoo, dat wij ken nis gemaakt hebben en ik kan nauwe lijks den tijd afwachten, dat je op Ramberg zult komen. Ik heb je da delijk vanaf het eerste oogenblik graag mogen lijden. Wij zullen trou we vriendinnen worden, nietwaar, en elkaar ons volle vertrouwen schen ken". Josta dacht bij zichzelf, dat dit haar een onmogelijkheid zou zijn. En deze gedachte kwam haar zoo oneer lijk voor, dat ze zich het liefst in alle oprechtheid had uitgesproken. Maar ze zag Rainer's oogen met een blijde uitdrukking op haar en Gerlinde rus ten. Hij is blij, dat wij zoo vertrouwe lijk bij elkaar staan, dacht zij. En toen was het haar onmogelijk anders dan vriendelijk te zijn. „Ik zal het heel prettig vinden, Ger linde, wanneer wij leeren elkander Vertrouwen te schenken. Maar ik ben eigenlijk geen zeer mededeelzame na tuur. Je zult geduld met me moeten hebben." „Dat komt zeker als we elkaar eerst beter hebben leeren kennen", zei Ger linde met een bijna smartelijke uit drukking in haar stem. Met een hulpeloozen blik keek Josta naar haar. Graaf Henning, die zijn oogen niet van haar kon afhouden, ECHTE FRIESCHB 2Q-5Qstper<m» KANTOREN: TILBURG Zomerstraat 1B Telephoon 1625. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2A. Telephoon 3717. moois, veel interessants. Te Luik zullen o.m. te zien zijn (wat met het karakter der stad als centrum van de Belgische Metaalnijverheid overeen komt) machinerieën op allerlei gebied, voortbrengselen van de groot-industrie, het mijnwezen (ook een Nederlandsche inzending) Zuivelfabricage, electriciteit enz. Hier te Luik, beslaan de Neder landsche hallen een oppervlakte van drieduizend vierkanten meter. Wat ons land betreft, zij gemeld, dat vooral op wetenschappelijk gebied Nederland een belangrijke plaats zal innemen. Er zullen zijn eigen inzendingen van al onze universiteiten, en onder de inzendingen is er één: Nobelprijs winnaar. Ons land is klein, maar groot zijn we wat aangaat het aantal Nobelprijswinnaars. We hebben er achtDe tentoonstelling te Luik zal vooral op het gebied van techniek en wetenschap zeer veel te zien geven en - naar te begrijpen is, de bezoeker zal er kennis kunnen maken met de groote vorderingen welke op technisch en wetenschappelijk gebied gedurende de laatste jaren, verkregen zijn, bijv. om maar iets te noemen op het gebied van den mechanischen landbouw. Onder de Nederlandsche inzendingen neemt r.og een aparte plaats inde muziekafdeeling. Ook te Luik zullen kwam op de twee vrouwen toe en zei: „Je wilde me immers fotografieën laten zien, doe je het?" Zich verontschuldigend ging Josta met Henning naar de aangrenzende kamer, terwijl Gerlinde den minister en Rainer in een interessant gesprek wikkelde, zoodat ze er in het geheel niet op letten, hoe lang Henning en Josta in het naaste vertrek bleven. Josta had eenige albums met foto grafieën voor den dag gehaald. Zij wilde Henning een paar portretten toonen, die haar overleden moeder zelf gemaakt had. Hij interesseerde zich alleen voor portretten van haar en liet ze zich één voor één voorleg gen. Hij bekeek ze alle oplettend en vergeleek ze met elkander. En daar bij klopte zijn hart zoo luid, dat hij meende dat zij het wel moest hooren. Hij hield een portret van haar als bakvisch in de hand. „Zoo heb ik je het laatst gezien, Josta, en toen ben ik zoo onverschil lig aan je voorbijgegaan en heb niet het geringste vermoeden gehad, dat je eens mijn schoonzuster zoudt wor den en ook niet, dat je zoo liefelijk en mooi zoudt worden." Lachend en onbevangen nam ze het portret uit zijn handen en keek er naar. „Toen was ik een vogelverschrik ker. Ik kan me denken, dat ik geen prettig gezicht moet zijn geweest. Ik ben wel een weinig in mijn voordeel veranderd en ik verheug me, dat ik je nu beter beval. Anders had je me misschien in het geheel niet veroor loofd, je schoonzuster te worden", zei ze plagend. Wordt vervolg. De Echo van het Zuiden, Ifaalwpselie en Langstraatsck Conrantj

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1