ECHO m HET ZUIOEN Een methode die nooit faalt! laar ieer i te ces. 'er. '.n. ee- laar otel one len, Ige- /er- ing eer tre- ver che iro- 'er- zit- 'er- :en ïst- rde nd, »en ga- or- 34. Zaterd. 26 April '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. Onze gemeente is arm aan monu menten. Laten we daarom ons uiter ste best doen te houden wat we heb ben, en vooral alleen letten op het ge bouw als zoodanig. Want om het ge bouw is het te doen. Gaat de restauratie door, dan krijgt Wanneer dit artikel onder de oogen izer lezers komt, heeft de gemeen- raad waarschijnlijk al een beslis- lig genomen en naai' wij met reden ogen veronderstellen, in gunstigen n, om zijn aandeel te dragen in de stauratie van het Kerkgebouw der ed. tlerv. Gemeente alhier. In een schrijven van den Minister in Onderwijs, Kunsten en Weten happen, komt de volgende zinsnede ior: „Het komt mij voor dat daarnaast ik een bijdrage kan worden ge- aagd van de burgerlijke gemeente, ior welke er ongetwijfeld alle reden staat de restauratie van uw kerk- ibouw te bevorderen, omdat het »r het oog op zeer gelukkige wijze hoofdstraat afsluit en daardoor edewerkt tot verhooging van het irpsschoon. Inderdaad sluit de Kerk op zeer iukklge wijze de straat af. Is het et steeds een genot, zich te verlus- en in dit mooie bouwwerk, dat ter- nd ieders aandacht trekt. De tand des tijds heeft echter ook bouwwerk niet met rust gelaten, is het meer dan tijd, dat maatrege- worden genomen om dit bouw- rk voor verderen ondergang te be- ireu. Het verval dateert, van jaren ug en reeds 100 jaren geleden zijn gingen aangewend, om daarin te orzien. Het is toen gelukt den toren restaureerd te krijgen. Thans heeft het Rijk toezegging ge- an 50% in de kosten van restaura der geheele kerk te zullen bijdra- n en bestaat er alle kans, dat de rk in haar vroegere schoonheid ordt teruggebracht. Waaiwijk een bouwwerk van blijven de waarde en wat van groote betee- kenis is, is het bouwwerk voor Waal wijk behouden. Er zijn groote bedragen met de restauratie gemoeid. Moge door sa menwerking van Staat, Provincie en Gemeente deze restauratie tot stand komen. Ook particuliere bijdragen zullen zeer welkom zijn en de Presi dent Kerkvoogd, Notaris A. Schaap, is gaarne bereid deze in ontvangst te nemen. Wij hebben ons gewend tot onzen medewerker, den heer J. van der Hammen Nicz. alhier, die zich bereid verklaarde eenige artikelen te wijden aan de geschiedenis van dit monu ment, dat nu in het brandpunt der belangstelling komt. Hier volgt het eerste artikel van zijn zeer deskundige hand. Iets omtrent de. Hervormde Kerk aan de Haven. door ,T. van der Hammen Nicz. I. Nu wellicht binnen afzienbaren tijd de restauratie der Hervormde Kerk aan de Haven vóór 1643 de Room- sche parochiekerk van Waalwijk en Besoijen ter hand zal worden ge nomen, kan het niet ondienstig zijn, aan de hand van sommige archief stukken, iets wetenswaardigs omtrent het grijs verleden dier kerk mede te deelen. Voorop moet echter de teleur stellende mededeeling gedaan worden, dat de gegevens dienaangaande uiterst Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Ueve Nichtjes en Neefjes, Voor me liggen een stapeltje brieven 6 bijna allemaal eender zijn. 't Zijn 'aasch-briefjes, waarin me een vroolijk oen zalig Paaschfeest wordt toege- 'enschf. Ik verzeker jullie dat ik niet '"gevoelig ben voor zooveel hartelijk- f'd en genegenheid. Daaruit zie ik, "j ons hoekje zich nog steeds in "e aller belangstelling mag verheu- Dat vind ik fijn. Beste jongens, laat ons zoo blijven Penwerken. Je ziet, dat ik van mijn an' alles doe om ons hoekje zoo re'"g mogelijk te maken, door onze Maaltjes te illustreeren. Van verschil, ide zijden mocht ik vernemen dat de 'keningen leuk worden gevonden. •oor'6 i[e'en iS na<uur'iik bemoedigend Zooals je verleden Zaterdag gehoord 3 m.peten we onzen raadselwedstrijd prijzen nog eenigen tijd uitstellen. Dat is toch zeker niet ergWant ik mag veronderstellen, dat je nu ook met genoe gen de raadsels oplost ook al zijn daaraan geen mooie prijzen verbonden. Me dunkt t is 'n aardige tijdpasseering en je moet al voldoening hebben als je de raadsels goed en zonder fouten kunt oplossen. Maar al stellen we onzen raadselwed strijd nog wat uit, dat is immers nog geen afstelNeen hoor, je moet maar denken wat in 't vat zit, verzuurt niet. Tot slot van ons weekpraatje moet ik enkele vriendjes nog herinneren aan een gedane belofte mij gedurende de Paaschvacantie een opstelletje te zullen zenden. Denken jullie daaraan? Denk er aanbelofte maakt schuld. En als je aan Oom Wim een belofte doet, kom je er niet gemakkelijk van af. Ik zie nu belangstellend uit wat de post me deze week zal brengen. Veel succes Jullie aller OOM WIM. schraal zijn en dus in de verste verte niet op volledigheid aanspraak kun nen maken. De oudste gegevens aangaande de Waalwijksche parochiekerk berusten in het heerlijk archief van Loon-op- Zand. Een afschrift van één dier stukken, dateerende van 1233, geeft in korte woorden klaar en duidelijk aan, dat in genoemd jaar het bege- vingsrecht der kerken van Waalwijk, Loon-op-Zand en llnen („dat men nu Drnnen hief') door den hertog van Brabant geschonken werd aan de ab dij van Tongerlo. De pastoors dier kerken waren dus witheeren. Dat zijn ze gebleven tot de eerste helft der 19e eeuw, toen aldaar in plaats van ge ordende, voortaan wereldlijke geeste lijken tot pastoors werden benoemd. Uit dat stuk blijkt dus, dat Waal wijk in 1233 reeds eene kerk bezat. Ik vermoed, dat die kerk, die wellicht in' vroeg-gothiek werd opgebouwd, heeft bestaan tot aan den St. Elisa- bethsvloed van 18 November 1421. v overlevering de meeste overle veringen hebben vaak een grond van waarheidzegt toch, dat de oor spronkelijke weg. die Baardwijk, Waalwijk, Besoijen, Capelle, Waspik en Raamsdonk vóór 1421 verbond en die tusschen 1421 en 1500 enkele ma len, maar na 1500 voorgoed de Lange straat of Langstraat werd geheeten, van Oost naar West in een rechte lijn heeft gelegen, van welke de thans nog bestaande zeer oude kerktoren van Baardwijk het meest oostelijk en de thans nog bestaande oude kerktoren van Raamsdonk het meest westelijk uiteinde is geweest. Volgens die op vatting moet de Langstraat tusschen Baardwijk en Raamsdonk dus eenigs- zins naar het Zuiden zijn verlegd ge worden. Hoewel daarvoor geen ge schreven bewijsstukken aanwezig zijn, kunnen wij die overlevering toch ta melijk veilig als waarheid aannemen. Het feit, dat Besoijen en Capelle thans nog eene oude straat bezitten, die eenige honderden meters Noord waarts in den buitenpolder is gelegen en waar op verschillende punten bij het uitvoeren van graafwerken meer malen heele steenklompen uit den bo dem te voorschijn kwa.men, kan als tamelijk afdoend bewijs aangevoerd worden. Wanneer wij, staande in den buitenpolder van Besoijen en onze oo gen naar het Zuiden wendend, ons een kijkje gunnen op Waalwijk en Besoijen, zien wij heel duidelijk dat 'n groot gedeelte der Langstraat boogs gewijs naar het Zuiden schijnt ver legd. Wat wij met zekerheid hierom trent kunnen vermelden is het feit, dat bij dien verschrikkelijken vloed tusschen 18 en 19 November 1421, die de gansche Zuidhollandsche Waard op verschillende plaatsen vaneen- scheurde en grootendeels verwoestte, ook Waalwijk en Besoijen werden overstroomd en wellicht in die mate, dat genoemde plaatsen met hunne gemeenschappelijke kerk moesten worden verlegd. Wie dienaangaande meerdere bijzonderheden wenscht te weten, leze het voortreffelijke werk van J. C. RAMAER: Geographische geschiedenis van Holland bezuiden de Lek en Nieuwe Maas in de Middel eeuwen, een werk, op vele plaatsen opgebouwd met gegevens uit de ar chieven van de bisdommen Luik en Het rozeroode Kasteel. Er was eens een prinses, die een kasteel verlangde, om in te wonen. Dus ging ze naar haar pete—moe, die een fee was, en vroeg haar, of die er haar een wilde geven. „Maar het moet het mooiste kasteel wezen van de we reld, ziet U. De muren moeten roze rood zijn. Het dak en de uitkijktorens en de kanteelen moeten schitteren van edelgesteenten, zoodat ze op verren afstand te zien zijn, de vloeren moeten van kristal zijn, en..." Liefje, dat zou haast niet te bewonen zijn, zoo onge riefelijk I" Maar het prinsesje drong door en goed danze zou haar zin hebben. Dus begonnen de feetjes de schoonste dingen te verzamelen, die hemel, zee en aarde maar bevatten om tot bouw stof te dienen. Ze zochten aan de stranden de mooiste roze—gevoerde schelpen, rozeroode bloemblaadjes allerwegen, zij vischten paarlen uit de zee, haalden gloeiend roode robijnen uit de diepste mijnen, bemachtigden de prachtigste ijskegels, die afhingen aan de poorten van de grotten in noor delijke landen en dauwdruppels van het lange gras, de fijne teere spinne- webben, die in den herfst van boom tot boom gespannen zijn, en, met al die vergaarde schatten, bouwden zij het kasteel en wel in de wolken van de ondergaande zon, want op aarde zou zoo'n gebouw niet op zijn plaats wezen. Aan den eenen kant hing een rij bergen met sneeuwwitte toppen, die even roze getint waren. Van bin nen was het kasteel zoo mooi inge richt, dat de prinses er over verrukt was en er dan ook dadelijk haar in trek nam. Utrecht en dat in geen enkele bibli otheek zou mogen ontbreken. 1) Wanneer de eerste kerk van Waal- i wijk precies is gesticht, valt op enkele jaren na niet te benaderen, maar met het oog op den begevingsbrief van den hertog van Brabant van 1233 bo venvermeld, kunnen wij dat stich tingsjaar veilig op eenigen tijd vóór 1200 stellen, dus ongeveer gelijktijdig met het ontstaan van 's-Hertogen- bosch. Tevens mogen wij dan ook wel aannemen, dat die kerk, in verband met de tegenwoordige kerk aan de Haven, een aardig eindje Noordwaarts in den buitenpolder heeft gestaan, echter met dien verstande altijd, dat de grens tusschen Waalwijk en Be soijen of tusschen Brabant en Holland van Noord naar Zuid liep door den toren dier kerk. Want in de „Paal- scheiding" tusschen Holland en Bra bant van 1388, van welke eene uitne mend bewaarde copie berust in het gemeentearchief alhier, komt o.m. de volgende zinsnede voor: ...dat die pa len van Holland plagen te leggen ende te gaen van der bocht van Drongelen tot inder halver mazen, voort strecken- de reerecht op Waelwincker kercke tot NOORT DOREN in ende ter ZUYT DOREN 2) uit De eene helft van den toren stond dus op Besoijensch, de andere helft op Waalwijksch grondgebied. Mocht dit sommigen lezers eenigszins vreemd of ongeloofbaar toeschijnen, dan die- ne tot verklaring van dit feit te wor den vermeld, dat niet alleen de thans nog bestaande, maar ook de aller oudste parochiekerk was gesticht door en voor Waalwijk en Besoijen gemeenschappelijk. Dat de eene helft van den toren stond in Besoijen, moest als zichtbaar bewijs gelden, dat de geheele stichting niet aan Waalwijk alleen toebehoorde (2/3), maar ook gedeeltelijk (1/3) aan Be soijen. Hieromtrent zullen later meer dere bijzonderheden worden medege deeld. (Wordt vervolgd). 1). Uitgave: Johannes Muller, Amsterdam. 2). Doren deur. BUITENLAND. Het huwelijk van Edda Mussolini. Als van een koningsdochter is van morgen het huwelijk ingezegend van Edda Mussolini, de 19-jarige dochter van den Italiaanschen dictator, met graaf Gallazzo Ciano, den zoon van den Italiaanschen minister van ver keerswezen. Er waren dooi' de politic speciale maatregelen genomen, opdat geen en kel gevaar kon dreigen uit de huizen, in de straten, waar de bruidsstoet moest doortrekken. Ter gelegenheid van het huwelijk van zijn dochter Edda met graaf Ga- leazzo Ciano, dat gister voltrokken werd, heeft Mussolini gisteravond op de villa Torlonia een feest gegeven, waaraan de verschillende ministers, de voorzitters van Kamer en Senaat, tal van hooggeplaatste ambtenaren en officieren en de leden van het corps diplomatique deelnamen. Een bekend Romeinsch kwartet voerde 'n uitgelezen muziekprogramma uit. Maar nu begonnen de moeilijkheden. Bedienden kon ze haast niet houden: het was tenminste een onmogelijkheid, om met al die teere huishoudelijke dingen om te gaan het porcelein was van getint eierschaal, de pannen van paarlmoer en alles was naar verhou ding even breekbaar. En pages kon ons prinsesje er ook niet op nahou den, want als die zich langs de trap leuningen van zilverdraad naar bene den lieten glijden, zooals de gewone pages dit nu eenmaal doen, braken die, zoodat het nog een wonder is, dat geen van die bengels een on geluk had gekregen. De oudere heeren van de hofhouding waren bang om uit te glijden op de kristallen vloeren, de dames vonden, dat het er geweldig tochtte door de muren van de bloem blaadjes, en zoo voelde de prinses zich weldra verlaten in haar prachtig roze—rood kasteel. En eens op den dag kwam er een prins voorbijgereden, De Paus heeft de bruid een prach tige gouden rozenkrans geschonken als huwelijkscadeau. Tot de verdere cadeaux behooren o.a. een sluier van Venetiaansche kant, afkomstig van de schola dei Merletti, de kantwerkersschool te Bu- rano, dat om zijn kloskant beroemd is, aangeboden door den Senaat, en een bezoek brengen aan den St. Pieter. Gisterochtend om half 12 zou het huwelijk in den San Guiseppe voltrok ken worden. De organist Germani van het Augusteo zou het orgel bespelen en het Romeinsche Philharmonische Koor en het strijkkwartet van hef Augusteo zouden klassieke Italiaan- sche. muziek uitvoeren. Na de huwe lijksvoltrekking zou het jonge paar een theeservies van de Kamer. Onderhoudt tijdens het vliegseizoen de gezondheid Uwer duiven door dagelijks in het drinkwater eenige druppels te mengen. Flacon tl.-; MVIWli 1/2 L. f3.50; 1/1 L. f6.- Om snelheid en weerstandsvermogen zoo hoog mogelijk op te voeren, zonder haar gezondheid te schaden, geve men de laatste vijf dagen voor het inkorven, 'smorgens en IflfïODOL 's avonds een pil w IW«W" Prijs per doos f 1. Vraagt ons gratis en franco het: „Handboek voor Duivenhouders", - „Handboek voor den Konijnenfokker" of „Het fokken van Pluimdieren". De woelingen in Britsch-Indi'è. Uit Bombay wordt gemeld, dat Mahadevdesai, de secretaris van Gandhi, die achter was gebleven om diens kweekschool te besturen, toen Gandhi zijn veldtocht tegen het zout monopolie ondernam, met zes vrij willigers in hechtenis genomen. Zij waren in het bezit van op onwettige wijze bereid zout. Een officieel bericht uit Peshawar behelst dat een Britsche soldaat en 12 Indische oproerlingen gedood zijn bij de rustverstoringen, waarbij de troe pen en de politie geweld moesten ge bruiken. De menigte verzette zich te gen de inhechtenisneming van eenige drijvers. De rechtstreeksche aanleiding tot de onlusten te Peshawar was de af kondiging van een rouwstaking na de inhechtenisneming van 4 leden van 't Nationalisttische congres. De menigte zette toen een optocht op touw en ge droeg zich zoo bandeloos, dat de troe pen verplicht waren te schieten. hij zag het iieve gezichtje van de teere prinses voor het venster en hij hield dadelijk zooveel van haar, dat hij het kasteel binnenging en de prinses ten huwelijk vroeg. Maar hoe groot zijn liefde ook voor haar was, op den dag, dat hij zoo'n pijnlpen val van de trap deed, moest hij wel tot de erkenning komen, dat hij daar niet verder kon leven. „Ga toch met mij mee, lieveling, naar een paleis op de aardeJe zult er heusch geen spijt van hebben." „Ik denk er niet aan Ga dan maar alleen", antwoordde de prinses met een koppig gezichtje. De prins wilde niet de minste zijn, en zoo werden ze alie twee ongelukkig, Ten slotte ging ze zich zoo ellendig voelen, dat zij het niet langer kon uithouden en allereerst bij haar pete- moet aanklopte. „Nu hoeft U niet te beginnendat heb ik wel gezegd", voorkwam zij de goede, oude, „maar vertel mij liever eens, waar ik mijn geliefden prins kan vinden Met een glimlach van voldoening gaf pete moei haar inlichtingen en zoo vond het prinsesje haar gemaal aan het spitten in den tuin van zijn heerlijke ruime villa, waar hij zich nu weer teruggetrokken had. Zoodra hij haar zag, wierp hij de spade weg en sloot haar in zijn armen, terwijl zij snikte O, ik kan toch niet zonder je leven, maar blijf nu ook altijd bij je". Meer konden zij op dat oogenblik geen van beiden zeggen en heel gelukkig leef den ze nu verder samen. Mocht het prinsesje een enkelen keer nog eens met verlangende blik- ken den kant van ket roze roode kas teel uitkijken, dan wist zij dat dit ten minste ook een bestemming had, want petemoei had haar verteld, dat dit nu WARLoFl*. Duizenden attesten der bekendste Kampioenen. Alom verkrijgbaar. Waar niet wende men zich tot N.V. Verkoopkantoor PREPARATEN Dieren arts DOMICENT. v. Alkemadestr. 19. Rotterdam. Te: Baardwijk: A. Verheijden, Hoogeinde; Drunen: Gez. Sikkers; Elshout: D. Vermeulen, Drogist; Geertruidenberg: Wed. G. Weterings, Markt; Kaats heuvel: A. v. Amelsfoort-v. Boxtel, Markt; Raams- donksveer: A. Th. W. v. Hulst, Heereplein 33; Waspik: J. C. Besters, A 138.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9