Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEN- ff FEUILLETON NUMMER 35. WOENSDAG 30 APRIL 1930. 53e JAARGANG. I I I li I Dit blaé WOHN8DAG «b 8ATBSDAQ. Brieven, Ingeacmden stokken, frcnco te «en&en uut lm Uitgever. AbomnementepirQa per 8 maanden; 1.2Ö. Franco per poet door het getieele rflk 1.40. UITGAVE i WAALWIJKSOHB STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. tl. Telegr.-Adres: SCHO. Prfa «er 20 cent per regel; ï.oe. Bf contract flink rabat. Reclame. 40 cent per regeL AdvertentiCn moeten Woensdag ea Trfdag de» morgen* om aiMrlgk nar 1» oaa bedt ■8 a. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De Wereldtentoonstelling te Antwerpen. De wereldtentoonstelling te Antwer pen voor Koloniën, Zeevaart en Vlaam- sche Kunst ter herinnering aan 't 100 jarig bestaan van België als on afhankelijk volk, is Zaterdagmiddag geopend in tegenwoordigheid van H. K. H. Koning Albert, Koningin Elisa beth, de Hertog en Hertogin van België, Mgr. van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en vele Hoogwaardig heidsbekleders, als Ministers van Staat e.a. Voor Nederland waren aanwezig onze gezant Jhr. van Nispen tot Sevenaar, de Nederlandsche consul te Antwerpen, de heer Ruys, Oud minister Posthuma, Ir. de Kruyf, Voor zitter van het Nederlandsche Comité, de Nederlandsche regeerings Com missaris en Bouwmeester Wijdeveld. De Kon. familie kwam met den kon. trein ten 2 uur aan het Centraal station aan en werd geestdriftig toe gejuicht, ook op den weg naar 't tentoonstellingsterrein, al klonk hier en daar wel eens een Vlaamsche tegen-actie tegenover het „vive ie rot". Nadat Hunne Majesteiten op het terrein waren gearriveerd, werd be gonnen met de openigsplechtigheid. Als eerste spreker nam het woord dhr. Martougtn, de voorzitter der tentoonstelling^ waarna minister Heij- man de aanwezigen toesprak. Z K H. Koning Albert opende de tentoonstelling met een korte toespraak, eerst in 't Vlaamsch, daarna in 't Fransch, waarna de plechtigheden van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. 36. Hij keek haar aan en vergat te ant woorden. Eerst na eenige seconden streek hij zich nadenkend over zijn oogen. „Aan mijn toestemming hadden jij, zoomin als Rainer zich gestoord", zei hij en nam een nieuw portret in de hand. Het waren Rainer en Josta te paard °p Waldow. „Dat heeft mama van ons geno men, toen wij van onzen eersten rit thuiskwamen", vertelde Josta. Hij hekeek het met belangstelling. „Jammer, van je gezicht is niet veel te zien, je keert je half om. Maar Rai- her is prachtig getroffen. Rainer ziet er te paard prachtig uit, nietwaar". „Ja", zei de zij en wendde zich af. Maar hij ging verder. „Rainer is een man, dien men al tijd moet bewonderen. Als ik hem aiet zoo liefhad, zou ik hem ver eeren". „Ja, hij is een mensch, dien men moet vereeren", zei ze zacht. Hij keek met onzekeren blik naar haar. werden gesloten met de vertolking van de feestcantate „Volkenhulde* door een koor van ruim 700 man. Na dit korte bezoek verlieten deze de terreinen der tentoonstelling om zich naar het Koninklijk paleis te begeven en vervolgens naar de feest zaal der stad, waar een feestbanket allen vereenlgde. Van de tentoonstelling zelf is onge veer nog niets gereed. België zelf neemt als vanzelf spre kend de grootste ruimte der terreinen in beslag. Dan volgt Groot Brittanje, waarna in grootheid volgen Nederland, Frankrijk en Spanje. Ook Italië pakt uit met een schitterende hai, die de bezoekers een grootsche aanblik geeft Verder zijn vertegenwoordigd Canada, Portugal, Luxemburg; Duitschland, Fin land, Zweden, Denemarken, Oosten rijk. Alles geeft een overweldigende indruk, de een overtreft de ander in schoonheid in bouw en kleuren. En een bezoek zal een onbeschrijfelijken indruk achterlaten, wanneer het ge heel gereed zal zijn gekomen Oud—België een sprookjesstad op zich zelf, met zijn oude gebouwen en zijn schitterende oude kerk is vrijwel gereed en is hoogst interes sant. Het Nederlandsche Paviljoen maakt reeds een overweldigende indruk, al is nog niets anders klaar dan het buitenwerk. Binnen is men druk bezig om alles in orde te brengen. Dat Nederland echter een der voor naamste afdeeiingen der tentoonstel ling zal worden, moge blijken uit tal van getuigenissen niet 't minst van minister Heijmans die zei dat het Ned. Paviljoen alle andere verre overtreft. De inrichting belooft dan ook niets onder te doen voor hetgeen men nu reeds vanaf buiten ziet staan. Bouw meester Wijdeveld en Ir, de Kruyf, zullen eer hebben van hun werk. Zij hebben hier een grootsche prestatie geleverd, die den naam van Neder- „En nu heb je hem lief", ging hij verder. Toen richtte zij zich plotseling op, terwijl haar gezicht bleek werd. „Neen, ik heb hem niet lief!" Angstig, bijna met een afwerende beweging kwam het over haar lippen. Graaf Henning zag haar bevend aan. Ook hij was plotseling bleek gewor den. „Josta!" riep hij verschrikt. Zij streek zich haastig over haar voorhoofd en dwong zich tot een glimlach. „Je behoeft niet te schrikken, Hen ning, en je moet mij goed begrijpen. Je moet niet denken, dat het tusschen Rainer en mij is als gewoonlijk tus schen een bruidspaar. Ik heb vroeger nooit gedacht, dat ik eens zijn vrouw zou kunnen worden en zag altijd nog mijn goeden oom Rainer in hem. Na tuurlijk houd ik veel van hem zoo als men van een goeden oom houdt, die men vertrouwen kan. Hij heeft mij in alle rust en kalmte gevraagd of ik zijn vrouw wilde worden, omdat hij juist geen enkele andere vrouw kent, die hij liever aan zijn zijde zou zien dan mij. En ik heb toegestemd, omdat ik veel van hem houd en hem ten volle vertrouw. Papa zegt, dat zulke huwelijken de gelukkigste wor den. Wij hebben onbegrensde hoog achting voor elkaar en hartelijke sympathie anders niets. Zij had zeer rustig gesproken, als was zij geheel met dezen stand van zaken tevreden. Zijn oogen hingen brandend aan haar lief, ernstig gezicht. „Anders niets?" herhaalde hij met een bijzonderen klank in zijn stem. En toen vroeg hij haast dringend; land zeer hoog zal houden. De Indische afdeeling die men langs een monumentale trap bereikt, is het verst gevorderd met zijn werkzaam heden, die een duidelijke kijk zullen geven op alles wat Nederland hier en in Indië tot stand heeft weten te brengen. Belastingverlaging in Frankrijk. De Kamer heeft Zaterdagmorgen vroeg, na een nachtelijke zitting die negen uur duurde, de voorstellen tot belastingverlaging aangenomen. Alle partijen stemden vóór, alleen de sociaal democraten onthielden zich van stem ming. Door deze voorstellen wordt de belasting met 1800 millioen francs verlaagd. BINNENLAND. Omzet der Roermondsche Eiermijn, Aan het jaarverslag van de Coöpe ratieve Roermondsche [Eiermijn over 1929 ontleent de .Tel." het volgende: En wanneer nu eens in je hart die andere, echte liefde ontwaakt, en die voor een anderen man is?" Zij schudde heftig haar hoofd. Dat zal niet gebeuren. Hij sprong plotseling op en streek zich over het voorhoofd. Ik geloof, dat het hier erg warm in de kamer is. Mag ik het venster 'n weinig openen, Josta? Hij ging naar het venster om zijn gelaat van haar af te wenden. Zij mocht niet zien, hoe haar bekentenis hem geschokt had. Maar Josta was te zeer met zichzelf bezig om te bemer ken, hoezeer zij Henning uit zijn even wicht gebracht had. Zeker Henning, wacht, ik zal je helpen met de jalouzieën, zei ze en trad naar het venster. Hij trok onhandig aan de koorden, en toen Josta hem wilde helpen en haar handen de zijne aanraakten, tril den ze. Laat me het alleen doen, Hen ning, zoo wordt het niets, zei Josta glimlachend, je brengt het touw maar in de war. Hij trad ter zijde en keek met bran dende oogen naar haar slanke gestal te. De mouwen van haar japon vielen ver naar beneden en haar witte, blan ke, slanke armen en mooie handen kwamen prachtig uit. Gravin Gerlinde kon vanaf haar plaats in de andere kamer de beide jongelieden zien. Zij bespiedde den onrustigen blik, waarmede graaf Hen ning Josta aankeek. En zij kon in zul ke brandende mannenoogen lezen, 'n Wilde jubel vervulde haar hart. Het was, alsof haar wenschen krachtiger werden. Maar dadelijk daarop be merkte graaf Henning, dat gravin Het aantal aangesloten afdeeiingen bedroeg op 31 Dec. jl. 278 met een totaal leden van circa 28 000. Omtrent den omzet in vorige jaren, waaruit duidelijk blijkt, dat de pluim veeteelt nog steeds crescendo gaat, terwijl de prijs der eieren nog iets hooger is geworden, worden de vol gende cijfers resp. voor 1928 en 1929 gegeven Aantal kipeieren 161.950 877 en 185.420.400, aantal eendeneieren 2.198.322 en 1.432 863. totaal aantal eieren 164.149.199 en 186.853 263. Totaal uitbetaald bedrag f 9.978.881.01 f 11 936.206 75, kipeieren per 100 stuks f 6 09 en f 6 39, kipeieren per kg. f 1.02 en f 1.079; eendeneieren per 100 stuks f 5 395 en f 5.56; eenden eieren per kg. f 0 75 en f 0 80. In 1929 bedroeg de grootste aan voer, in de week van 15—20 April 6 564 797 stuks, waarvoor werd uit betaald f 338 863 28. Het grootste bedJag, dat over een week werd uitbetaald was f 355 746 85 en wel in de week van 18 —23 Maart. De verdeeling van den zendtijd. Naar het Hdbl. verneemt, is Vrijdag middag een ministerraad gehouden, waarin o m. ter sprake is gebracht de verdeeling van den zendtijd. Is het blad wel ingelicht, dan is in deze vergadering het plan besproken, aan elk der groote omroepvereeniglngen (A.V.R.O K.R.O., N C R.V. en V A.R.A één vierde gedeelte van den zendtijd te geven. Het blad vernam voorts, dat de be slissing van minister Reymer in de eerste week van Mei kan worden ver wacht. De minister van waterstaat heeft na het gepubliceerde advies van den Ra- dioraad inzake de zendtijdverdeeling nog nadere inlichtingen ingewonnen in Engeland en in Denemarken. Hei resultaat dezer Inlichtingen is niet bekend. Gerlinde hen bespiedde. Het vuur in zijn oogen verdoofde. Hij richtte zijn krachtige gestalte, dat in de uniform zoo geheel tot zijn recht kwam, op, zijn lippen perste hij opeen, alsof hij een geheim moest bewaren. Het was alsof de blik van de gravin hem tot bezinning had gebracht. Schijnbaar rustig ging hij weer naar het tafeltje, waarop het album lag en zette zich in een leuningstoel. Toen Josta bij hem terugkeerde nadat z j 't venster had geopend, vroeg hij, om een ander thema te beginnen: Is Gerlinde je sympathiek, Josta? Zij keek hem onvast aan en aarzel de even. Maar toen kwam het van haar lippen: Ik schaam me, Henning, neen te moeten zeggen. Ze is erg vriendelijk en lief voor me en ik zou graag van haar willen houden, omdat Rainer haar zoo waardeert. Maar je ver telt het immers niet verder ik heb een onverklaarbaar gevoel in mij, dat ik niet van haar kan houden. Ver beeld je hoe dwaas ik ben. Toen ik haar voor de eerste maal zag, meende ik, dat zij mij vijandelijk en vol haat aanzag. Het was slechts een oogen- blik dadelijk daarop was zij weer vriendelijk en lief. En toch moet ik telkens, wanneer ze me aanziet, weer aan dien blik denken. Rainer wil ik niets zeggen van dat dwaze gevoel, om hem geen verdriet te doen. Spreek jij hem ook niet daarover, ik wil er overheen zien te komen. Misschien had ik jou niet ervan gesproken, als je het me niet zoo direct gevraagd hadt, en ik wilde je een eerlijk ant woord geven. Lach me maar uit om mijn dwaasheid. Waarom zou Gerlin- Nleuwe derde-klasse wagens van de Nederlandsche Spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben 50 nieuwe derde klasse wagens besteld, 25 bij Werkspoor en 25 bij Beljnes. Van de door Werkspoor af te leveren serie zijn er eenige gereed. Met drie van de nieuwe wagens heb ben gisteren een aantal vertegenwoor digers van Nederlandsche dagbladen een proefrit gemaakt op het traject Utrecht—Arnhem. Eik rijtuig heeft 6 afdeeiingen elk van 7 coupés, waarvan een met por tieren en een met breede'schuiframen. De afdeeiingen zfln gescheiden door dwarsschotten met schuifdeurende coupes onderling zijn weer gescheiden door half hooge schotten, terwij! een doorgaande middengang alle coupes in twee helften verdeelt. Elke passa gier zit dus op een hoek. de eind- coupes hebben negen zitplaatsen, de overige acht. In het geheel kunnen in deze wagons 98 passagiers vervoerd worden. De zitbanken zijn van teak hout, echter wat een groote verbetering is, er zijn armleuningen, hoofdleunin gen en oorkussens, die bekleed zijn met kunstleder. Twee closetafdeelingen, gescheiden door de middengang, ver- deelen eik rijtuig in twee deelen een afdeeling rooken en een niet- rooken In elke closetafdeeling is een W. C. met zelfwerkende water spoelingen een neerslaande waterkom met zelfwerkende watervoorziening. Technisch zijn deze nieuwe wagens natuurlijk volmaakt. Wat remmen en buffers betreft, zijn de nieuwste syste men toegepast. De verwarming ge schiedt door stoom en de verlichting is eiectrisch. Dit nieuwe materiaal is uitsluitend voor den binneniandschen dienst be stemd. Het zal gebruikt worden voor de groote sneltreinen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. de mij haten? Misschien ben je niet dwaas, maar zeer scherpziend in dit opzicht, Josta. Zulke waarschuwende gevoe lens moet men niet wegcijferen. Ik hoorde Gerlinde zooeven tot je zeg gen, dat jullie elkaar in de toekomst je volle vertrouwen zoudt schenken. Ik zou je raden, voorzichtig te zijn. Mij gaat het namelijk evenzoo met Gerlinde; wij weten allebei, dat wij elkander onsympathiek zijn, Rainer kan het zich niet begrijpen, hij is erg op haar gesteld. En met zijn ridder lijke natuur is hij, na den dood van haar man heel goed voor haar ge weest. Hij helpt graag allen, die hulp noodig hebben en Gerlinde scheen hem zoo eenzaam, toen hjj op Ram berg kwam. Daarom eischte hij ook niet, dat zij het weduwenhuis zou be trekken. Maar nu gebeurt het toch en ik moet bekennen, dat ik er blij om ben. Nu zul je haar tenminste niet al tijd om je heen hebben, wanneer je op Ramberg bent. Ze zal toch nog wel vaak genoeg bij jullie zijn, maar nu heeft ze tenminste geen rechten meer. Ja ten slotte moet zij kasteel Ramberg toch om mij verlaten. Om die reden kon ze misschien boos op mij zijn. Maar dan zou ik liever wil len, dat ze het mij eerlijk toonde. Maar misschien zegt ze tot zichzelf, dat ik het niet helpen kan en dwingt zich nu tot vriendelijkheid. Want ze ker is het, dat er iets gedwongens, iets onnatuurlijks in haar manieren te genover mij ligt en ik kan dat slechts op deze wijze verklaren. Zoo zal het wel zijn. Beloof mij, Josta, dat je voorzichtig zult zijn en dat je haar niets zult toevertrouwen, wat niet iedereen mag weten. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpschc en Langstraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1