I t lie PUROL er op Friesch stamboekvee. In het boelgoed van den heer Klaas de Gavere te Cubaard zijn 137 hoorn beesten verkocht, die te zamen ruim f 50.000 hebben opgebracht. De duur ste koe werd verkocht voor f 1550, de duurste hokkeling voor f 700 het duurste kalf voor f 540, Eenige Fran- sche veefokkers waren het eens ge worden en lieten nu het vee, dat ze wilden hebben, een 30 stuks, door een commissionnair koopen. Was dit niet gebeurd en hadden de Pranschen tegen elkander opgeboden, dan waren er nog veel hooger prijzen besteed. Iemand uit Scharnegouten kocht twee koekalfjes van 9 weken oud voor meer dan f 900. Monden Klauwzeer De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft, naar de Staatscourant van gis teravond meldt, de schorsing bevelen van de veemarkt te Sommelsdijk, we gens mond en klauwzeer. Nieuwe sluis te IJmuiden. Met groote plechtigheid, omstuwd door een menigte van 20.000 men- schen, is dooi- H.M. de Koningin, in gezelschap van de Prinses, den Prins, Ministers, Burgemeesters van vele steden, o.a. van Antwerpen, en andere autoriteiten, 500 in getal, de grootste schutsluis ter wereld te IJmuiden ge opend. De sluis is groot 400x50x15 M. Het werk heeft 15 jaar geduurd en vele millioenen gekost, maar is niet bo ven de raming uitgevoerd en juist op tijd klaar. De Panama-kanaal-sluizen zijn 305 x 30.5 x 13 M. en de sluizen bij Kiel 330 x45x 13 M. Terecht sprak Minister Reymer van een nationale gebeurtenis in den bes ten zin des woords, een feestdag voor ons volk, een monument van natio nale kracht. De Koningin verrichtte de openings plechtigheid met een hartelijke rede. Des avonds was er een feestbanket, aangeboden door de gemeente Am sterdam, waar ook burgemeester van Cauwelaert van Antwerpen aanzat en een rede hield. De opening der sluizen geschiedde vanaf de „Johan van Oldebarneveldt" het grootste Nederlandsche mailschip dat nu in de vaart komt en zeer luxu eus is«ingericht. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. RECHTSZAKEN. Bij 't mollen vangen. J. S„ grondwerker te Veen, werd betrapt op mollenvangen. Op zich zelf reeds een sirafbaar feit. J. Bouman, die hem bezig zag, was dus niet welkom op het terrein, nog minder toen hij Jan over zijn verboden werk aansprak. En boos begon S. hem te dreigen. De andere voelde zich gekrenkt, dus moest het relletje worden verant woord. Het O M. eischte f 20 boete. Da's véél, bromde de mollenvanger en beloofde nooit meer zoo uit z'n vel te springen, dat hij voor een groo ten mond voor de rechtbank gedaagd wordt. Ik was driftig, klaagde hij als een die pingelt om er wat af te krijgen en goedkooper heen te komen. Leer je drift dan intoomenver maande de strafrechter, die er zoo waar de helft afdeed. De uitspraak luidde tien gulden boete. Den dans ontsprongen. T. O., arbeider te Almkerk, was gedagvaard rekenschap te komen geven over de hem ten laste gelegde heling in verband met diefstal, waarvan ver dacht werd G. v. A. arbeider te Alm kerk. Verdachte werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, Ga maar gauw heengaf de presi dent hem na. SPORT. DRUNEN. ^Zondag j.l. speelde onze voetbalver. „Sporters", tegen NAD, Tilburg in 'n seriewedstrijd, uitgeschreven door D.V.O.K., Kaatsheuvel. Sporters won met eindstand 32. A.s. Zondag komt Sporters in de finale, doch is thans nog niet bekend welk elftal. WILLEM II—Go-Ahead 2—2. Te ca. 2 uur was er haast geen plaatsje onbezet en als dhr. Boekman de partijen in het veld blaast zijn er ongeveer 13000 menschen aanwezig. De elftallen stellen zich dan als volgt op: Willem II. Doel: v. d. Aa. Achter: Klaassen, van Loon. Midden: de Leeuw, van Ierland, Wunner. Voor: v. d. Wouw, Buddemeijer, Maas, Spijkers, de Kanter. Voor: De Vries, Brilleman, H. de Kreek, E. de Kreek, Stenvert. Midden: Remeyer Halle, Schemme- kes. Achter: Udink, Brookman. Doel: L. Halle. Go-Ahead. De wedstrijd is al direct spannend. Willem II, met den wind tegen, maar de zon in den rug, opent met eenige zeer gevaarlijke aanvallen, welke ech ter allen op niets uitloopen, daar de Deventer-achterhoede er buitenge woon goed in is. Go-Ahead komt nu ook een beetje los, maar ook de Wil lem II achterhoede weet van geen wijken en bezweert voorloopig elk ge vaar. We krijgen nu een schitterend op gezetten Willem Il-aanval te zien, door Spijkers geleid. Hij zet van op de zijlijn goed door naar v. d. Wouw, deze plaatst naar Buddemeyer, die 'n schitterend schot lost, dat juist via den paal uitgaat. Maar ook Willem II kruipt door het oog van een naald als de Vries een keihard schot lost, dat tegen de lat ketst en dan door de Willem Il-achterhoede wordt wegge werkt. Willem II is nu sterker, maar de binnenspelers zijn niet productief genoeg om de hun door buitenspelers en halflinie geboden kansen te benut ten. Tien minuten vóór rust krijgt v. d. Aa een ongeluk aan z'n hand en kan slechts met één hand verder spe len, wat hem tot aan de rust goed af gaat. Voor de rust zijn beide partijen beurtelings in den aanval maar ge doelpunt wordt er niet, zoodat met blanken stand wordt gedraaid. Na de rust denken we, dat Willem II uit een ander vaatje zal gaan tap pen, want vanaf den aftrap neemt de Kanter den bal mee, hij zet schitte rend voor, maar v. d. Wouw kopt juist over. Even later krijgt Spijkers echter den bal te pakken, hij zwenkt naar binnen, en lost een schot, dat onbereikbaar voor Halle in het net verdwijnt, 10. Een oorverdoovend gejuich stijgt op. Nauwelijks is weer afgetrapt of Maas en v. d. Wouw kop pen tegen de lat. Dan volgen eenige Go-Ahead-aanvallen, waaruit de Vries als de geheele achterhoede van Wil lem II staat te talmen langs den ver bluften v. d. Aa schiet. 11. Eenige minuten daarna kent scheidsrechter Broekman o.i. geheel ongemotiveerd aan Go-Ahead een pe nalty toe, die door H. de Kreek in een goal wordt omgezet. Willem II speelt nu lusteloos verder. Achtereenvolgens vallen v. d. Aa en Spijkers uit, waar voor F. v. d. Aa en Horsten invallen. Het spel herleeft eenigszins en als 3 minuten vóór het einde v. d. Wouw een hoogen voorzet geeft, loopen Bud demeyer en Horsten het leer in doel, zoodat de stand weer gelijk is. Er komt nu geen verandering meer, zoodat beide partijen ieder één punt hebben, waarmee ze volop tevreden kunnen zijn. De heer Boekman nam soms rare beslissingen! Zijn leiding was lang niet naar ieders genoegen. UITSLAGEN VAN ZONDAG. K.N.V.B. Kampioenschap aan Nederland. VelocitasAjax 20 Willem II—Go-Ahead 2—2 HET ZUIDEN. Promotiecompetitie 3e klasse. Hulst—Hero 0—3 TSC—Boxtel 4—0 Promotiecompetitie reserve 2e klasse. LONGA 2—VVV 2 2—1 TSC en Hero gaan naar de 2e klas. PROGRAMMA VOOR ZONDAG a.s. K. N. V. B. Internationaal. NederlandBelgië. HET ZUIDEN. Promotiecompetitie 3e klas. VlissingenHulst. HelmondiaTSC. Sittard—MVV 2. Promotiecompetitie reserve 2e klasse. VVV 2—NAC 2. Naar Montevideo of niet Een buitengewone algemeene vergadering. Zaterdag a.s. zal de K.N.V.B. in 'n buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam te houden, beslissen over de vraag: Naar Montevideo of niet? De financieele commissie stelt voor van niet. KORFBAL. SPRANG. N. E. O. Zooals aangekondigd was speelde onze korfbalver. „N.E.O." j.l. Zater dag 26 April een competitiewedstrijd tegen de vereeniging T.K.C. te Til burg. Deze wedstrijd is geëindigd in een sprekende 50 overwinning voor een in vorm zijnd „N.E.O.", dat zich hiermede van de groote nederlaag in den eersten comp.-wedstrijd volkomen heeft gerehabiliteerd en heeft getoond dat er met hen niet te spotten valt. Wie had durven denken dat N.E.O. n dergelijke groote overwinning zou be halen op T.K.C. dat reeds 2 sterke clubs uit de competitie had geklopt? Van den wedstrijd zelve het volgen de: Als de scheidsrechter om 4.30 u. de 12-tallen in het veld fluit, blijkt dat TKC een invaller heeft, terwijl NEO slechts 5 dames heeft. TKC heeft den uitworp en treedt direct aanvallend op, doch vindt onze verdediging weer in puike conditie. Deze weet dan ook telkens den bal zuiver aan het mid denvak door te geven, welke hem doorplaatst naar den aanval, die goed samenspelend den korf trachten te vinden, doch door te kort samenspel duurt het nog een tijdje, voordat één der dames voor NEO de leiding neemt 10. TKC blijft goed partij geven en zonder dat er verder gescoord is, breekt de rust aan. Na rust begint NEO hard van sta pel te loopen, doch door slecht schie ten blijft een doelpunt voorloopig uit, totdat eindelijk met een tam schot de stand op 20 wordt gebracht. Als er van vak Verwisseld is, begint N.E.O. nog beter te spelen. Het plaatsen en samenspel worden nu in alle vakken zoo mathematisch zuiver uitgevoerd, dat de goed spelende TKG-ers er geen vat op kunnen krijgen. De aanval van NEO is goed op dreef en goed combi neerend gaan zij telkens op den TKC- korf af. Weer een mooien NEO-aan- val, de bal wordt op het juiste mo ment doorgegeven en ineens uit sa menspel schitterend ingeschoten, 3-0. TKC blijft goed volhouden en pro beert nog verschillende malen een te- genpunt te maken, doch telkens wordt op tactische wijze hun aanval onderbroken. NEO gaat hoe langer hoe beter spelen en beheerscht het spel nu geheel. Als één onzer aanval lers even in vrije positie staat, wordt hem den bal uit het middenvak keu rig aangespeeld en met een mooi schot wordt de score verhoogd, 40. Nog blijft TKC alles in het werk stel len om een doelpunt te fabriceeren, doch telkens is NEO hen te vlug af en weet het spel naar den TKC-korf te verplaatsten. Hier treft men weer 'n snel en goed combineerende NEO- aanval aan, die dan ook met een fraai schot den stand op 50 brengt. In de resteerende minuten blijft NEO ver in de nderderheid, doch ge doelpunt wordt er niet meer, zoodat NEO verdiend met 50 heeft gewon nen. Het spel van TKC was zeker niet slechter dan in vorige wedstrijden, doch NEO speelde zoo'n schitterende partij korfbal, dat TKC slechts zelden kans kreeg om hun aanvallen te vol tooien en NEO met gemak de score aan hun zijde blanco wist te houden. NEO volgende maal weer zoo goed en de overwinning is aan U. DUIVENSPORT. DRUNEN. Zonaag hield de Postduivenvereen. „De Postduif", gevestigd in café A. van der Geld, een wedvlucht vanuit Vilvoorde, België. Afstand 100 K.M. De prijzen werdén behaald als volgt: 1, 2, 3, 6 Gebr. Ravensteijn-v. Loon. 4, 5 Gebr. Maas- van Oers; 7, 8 A. van Loon-van Huiten; 9, 12 W. Viveen; 10, 11, 13 H. Bergmans-Vrijhoeven. Scheerweg: le pr. Gebr. Raven- steijn-van Loon. Koningspoule: le en 2e pr. Gebr. Ravensteijn-van Loon. NIEUWKUIK. Zondag hield de postduivenvereen. G.V.V. een wedvlucht vanuit Lier. De prijzen werden als volgt behaald: H. Kievits 1, 2, 3, 12; H. de Bont 4, 5, 7; B. Kievits 6, 10, 13; A. Roestenburg 8, 9; Th. v. d. Geld 11 14, A. Kooien 15, 17; A. Samuals 16, 19. CAPELLE. De postduivenvereniging .De Lucht vaart" hield vorigen Zondag een wed vlucht met oude duiven vanuit Quie vrain met den volgenden uitslag: A. Zwart 1 5 22, M. Mesch 2 4 7, H Rozenbrand 3 16, G. Treffers 6 9 11, J. Treffers 8 14 10, H. Spierings 10 13 M. Verduijn 12 19, G Vos 15 17 20 en J. Spierings 21. Zondag hield de postduivenver- eeniging .De Luchtvaart" een wed vlucht vanuit Vilvoorden, waarbij de prijzen behaald werden door: H. v. Kampen 1 11. A. Versteeg 2 7, H. Dekkers 3 19, H Rozenbrand 4 10, A. Zwart 5 8 15 22 23, G. Vos 6. H. Spierings 9, J. Treffers 12 13 18, J, Versteegh 14 16 20 en M. Mesch 17 21 24 25. KERKNIEUWS. De 20ste parochie in Tilburg. Naar het „N. v. h. Z." verneemt, zal binnenkort te Tilburg wederom een nieuwe parochie worden gesticht. De nieuwe parochiekerk de twin tigste van Tilburg zal worden op gericht in de nieuwe woonwjjk, gele gen tusschen tusschen den Bosschen- weg en de Oisterwijksche Baan, die nu behoort bij de parochie van den H lozef en O L. Vrouw van Lourdes. GEMENGD NIEUWS. Ouders waakt over uw kinderen. Het 8-jarig dochtertje en het 9—jarig zoontje van P. van G te Gilze—Rijen waren in de nabijheid der ouderlijke woning bezig met gras- snijden, toen een man met een rijwiel bij hen kwam en een praatje met hen maakte. Onder voorwendsel, dat hij zijn weggt-loopen hondje zocht trachtte hij het meisje mee te lokken Het kind weigerde echter, doch het 9—jarig broertje wilde wel een einde mee rijden en werd achterop de fiets mee genomen. De man reed naar een afge legen plek en pleegde daar niet nader te noemen handelingen Daarna bracht het individu het ventje weder een eind weegs naar huis terug De veldwachter en de marechaussee werden van het gebeurde op de hoogte gesteld. Een tweetal getuigen, die den man met het jonge je hadden gezien, konden een vrij nauwkeurig signalement opgeven, li samenwerking met de recherche te Tilburg werd aldaar een zekere C v. d. H. aangehouden, die ter confrontatie naar Gilze is overgebracht en door de kinderen herkend werd. Concordia te Bussum uitgebrand. Het gebouw Concordia, waarin sinds dertig jaren de Bussumers hun groote feesten hebben gevierd, en waarin vele congressen en tentoonstellingen zijn gehouden, is Zondagochtend vroeg bijna geheel uitgebrand. De directeur had om kwart voor vijf nog een ronde gedaan, en om half zes werd hij in zijn nabijgelegen woning door een agent gewaarschuwd, dat de vlammen uit het dak sloegen. Tot 3 uur des nachts was er ten bate van het Roode Kruis een Indisch feest gevierd, en de guirlandes en dergelijke versieringen boden voor de vlammen goed voedsel. Het gebouw en de fnveniaris waren op beurspolis voor f 200 000 verzekerd. De directie is tegen bedrijfsschade verzekerd. Auto te water. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een particuliere auto op de Hobbemakade te Amsterdam in het water van de z g. Boerenwetering geraakt. De chauffeur, de 23—jarige W. H. Bakker, is daarbij om 't ieven gekomen. De auto kwam uit de Balthazar Fiorisstraat en moest blijk baar voor een van de Hobbemakade uit de richting Rijksmuseum aanko mende auto, die te veel links van den weg hieid. uitwijken. Vermoedelijk is de chauffeur van de verongelukte Essex het stuur daarbij kwijtgeraakt. Hij moet met groote kracht tegen de brugleuning zijn aangereden, want deze is over een breedte van ongeveer 10 Meter aan beide kanten afgebroken. Voorbijgangers snelden onmiddellijk te hulp. in roeibootjes trok men naar de plaats des onheils en men trachtte den chauffeur uit den wagen, die gekanteld in het water lag, te halen. Toen men den man bevrijd had, bleken de levensgeesten reeds le zijn geweken De brandweer, die gewaarschuwd was, verscheen spoedig met den reddings wagen, waarna onder leiding van den brandweercommandant, den heer C. Gordijn, de auto op het droge werd gebracht. Hij werd ter onderzoek naar het bureau van de verkeerspolitie gesleept Het lijk van den chauffeur is per autobrancard naar het Binnen gasthuis vervoerd. Nederlandsche auto te Essen verongelukt Te Essen heeft een botsing plaats gehad tusschen de automobiel van den Nederlandsshen koopman Theunissen uit Rotterdam en een motorwagen van de stadstram. Een van de inzittenden van de auto, de heer Scharf uit Goch, werd gedood. De heer Theunissen liep levensgevaarlijke verwondingen op, terwijl een meisje, familielid van den heer Scharf, voetkwetsuren kreeg. Poging tot moord. De adv -gen. bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch eischte tegen den minderjarigen H. A. v. d P. te Oss, wegens poging tot moord op P. v. Buil, 8 maanden gevangenisstraf. De recht bank had hem wegens gebrek aan wettelijk bewijs vrijgesproken. Ernstige mishandeling. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeelde den arbeider P. A. de B. te Oss, wegens ernstige mishandeling van H G. Ploegmakers, die dienten gevolge invalide zai blijven, tot 2 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmid dellijke gevangenneming De rechtbank had hem tot 1 jaar veroordeeld. Prtncipieele dienstweigering. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeelde den 20-jarigen T. C. S. uit Groningen, dienstplichtige bij de 2e schoolcompagnie van het le reg. inf., wegens principieele dienstweigering tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Vreese/ijke daad van een vader. De 48-jarige boer Otto Reimers, wonende te Rer.slng bij Kelllnghausen, in het dictrict Steinburg, heeft gisteren! morgen naar uit Berlijn gemeld wordt in een vlaag van verstandsverbijstering zijn beide zoontjes van 9 en 11 jaar in bed geworgd en daarna zijn 13- jarige dochter zwaar verwond met slagen op het hoofd. De ongelukkige man heeft daarna zelfmoord gep eegd. Toen zijn vrouw, die bezig was met de koeien te melken, terugkwam, onl- dekte zij de vreeselijke daad. Het meisje dat nog teekenen van leven gaf, is naar het ziekenhuis te Kellinghausen overgebracht. Onder de oogen van zijn Moeder gedood. Hedenmorgen om tien uur werd op de spoorlijn Nijmegen—Wijchen het vier-jarig zoomje van den seinpost wachter van K. welk kind op de rails speelde, door een locomotief gegrepen. Het was een losrijdende locomotief die op een onverwacht oogenblik voorbij kwam. De moeder zag het kind, maar kon niet meer verhinderen, dat de kleine door de locomotief vermorzeld werd. Onder de stoomtram geraakt. Zaterdagavond 10 uur is op den Geldropschen Weg te Eindhoven de 51 jarige P. A. uit de Poeierdwars straat, geboortig uit Steenwijkerwold, tegen de stoomtram uit Helmond op- geioopen, Het was half 12, toen de tramwagen, waaronder het totaal ver morzelde lijk lag, opgevijzeld was De aanwezige doktoren konden slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht, De ongelukkige laat een weduwe en 11 kinderen na. Onder een auto. Zaterdag-namiddag liep de 5 jarige Jeanne Engels spelende onder een luxe auto welke in den Ververhoekle Maastricht uit de garage reed. Het kind werd op slag gedood. Ongelukken. Een ruiterdemonstratie te Eersel (N.Br.) is Zondagmiddag op droevige wijze geëindigd, doordat op den pro vincialen weg de 26 jarige ruiter M, Gtlsing werd aangereden door een vrachtauto. De jonge man sloeg van het paard met het hoofd op de tram rails. Hij werd binnengedragen bij ris. Meeuwenberg, waar hem spoedig de eerste geneeskundige hulp werd ver leend en vervolgens overgebracht naar het gasthuis te Eindhoven, waar hij gisteravond aan de gevolgen van zijn val is overleden. Het ruim 1-jarig dochtertje van M. de R. te Nieuw Weerdinge, dat dicht bij de kachel stond, heetteen ketel met kokend water over zich heen gekregen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Het 4 jarig zoontje van den arbeider Z. uit Tjuchem, gemeenle Appingedam, is Zaterdagavond te water geraakt en verdronken. Vliegtuigongelukken in de Vereenlgit Staten. Bij vliegdemonstraties op het vlieg veld Fayetleville bij Nashville (Ten nessee) is Zondag een ernstig ongeluk gebeurd. Een kunstvlieger stortte met zijn vliegtuig, waarin zich ook nog twee passagiers bevonden, midden tusschen de toeschouwers. Hierby werden zeven personen gedood en twintig min of meer ernstig gewond De inzittenden van het vliegtuig bleven ongedeerd. Behalve het vlieg ongeluk op hel vliegveld Fayetteville hebben Zondag in de Vereenigde Stalen nog twee vliegongelukken plaats gehad, waaiblj nog vijf dooden zijn te betreuren. Op eenige kilometers afstand van Alford in den staat Texas stortte de lange afstand-vlieger Kelly met twee passagiers naar beneden. De drie in zittenden waren op slag dood. Het derde ongeluk gebeurde te Portsmouth (Newhampshire). Daar was een vliegtuig met twee kinderen, een jongen van 14 jaar en een meisje van denzelfden leeftijd opgestegen. Op geringe hoogte weigerde plotseling de motor, zoodat het toestel viel en in brand vloog. De beide kinderen kwa men in de vlammen om, terwijl de bestuurder ernstig gewond werd. Doodelijk ongeval. Aan het begin van de Karnemelk- sloot te Gouda heeft gisterenmiddag een droevig ongeval plaats gehad. Het vijfjarig dochtertje van den heer van Wijk stak, op weg naar school plotseling de straat over op 't moment dat een groote zeswielige bestelauto van van Gent en Loos naderde. De kleine werd op het midden van den weg door het zware voertuig overreden en onmiddellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. Niet m jen in R.K. eersti n kv ;li alle (lEervv. set 1 or't w uronaat pe joi Holia H. Ta )<B 10 is opge tldoenc. Ouder I lid de 4 mi gei ïdiensu zangen jrgeveic De y ve u predi e: illam, in al uw leden, :t, roep de vri dus ei h een its hy vele g itdt oir alles t [zee. ,Na de )or 'l ,5 jOezam larna m uursledi ize Ho Völke tu verri de melkoi treidwil tirichtei Na het tr Eeuw It gebrul (daan, v itl een Hij ver patron; !i bem; ja bes siurlui jorzame naar c Met ee aiddag i 'Mie. V !tn geho mud v tsloten, De het ge scl aarna ti üt van Als vei ir de V igandisi tor beh in uit f enaam ithibeelc ian de Royaal Wat fci hui Bond Een de s Neder iffleente ■'Mteur Opztchtei bekijk, 'omen v< 'Izers «ngsbor 'erkend oertuige firma 'aar gesi Krocht, "orden i laatst Ruisstra gevaarlij I' aand iibbel K Aan d Pepe Hel aanc Tilburj Donge estziidi Waalw Oostzijde Twee 1 aand Hoofc Bij W. *eg eer 'aarlljk 1 Tevens 'aalwijk ilburg, ilburg* Qevaarl I .OH ill Lust *|terKi „Op de

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2