in den Andijker Proefpolder kunt u zich een idee vormen van het ont- ziltings proces en van de resultaten, die een juiste methode van bebouwing na weinige jaren oplevert. Wie straks op de hoogte wil zijn van den stand der Zuiderzeewerken en de verdere plannen moet de belangrijke Afdeeling, die de Z.V.T. aan deze werken wijdt, gezien hebben. Komt mee naar de Z.V.T, Het is er interessant en uitermate leerzaam. Aanvaring van de Johan van Oldenb ar nevelt. Het nieuwe Nederlandsche motor schip Johan van Oldenbarnevelt, van de maatschappij Nederland gisteren voor zijn eerste reis naar OostIndië van Amsterdam vertrokken, en het Nederlandsche stoomschip Reggestroom van West Afrika naar Amsterdam, zijn ter hoogte van de Hembrug met elkaar in aanvaring geweest Beide schepen hebben schade gekregen; de omvang der schade is nog niet bekend. De Johan van Oldenbarneveld is naar Amsterdam teruggekeerd en zal in een dag of twee gerepareerd wor den. N.V. Nederlandsche Seintoestellen Fabriek. De N.V. Nederlandsche Seintoestel len Fabriek te Hilversum, verzocht ons te willen mededeelen, dat op zijn verzoek, door de Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders d d. 22 April 1.1. aan den heer A. Dubois eervol ontslag is verleend als Directeur der Vennootschap, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. In de vervanging wordt niet voor zien, doch werden op gelijken datum de werkzaamheden van den heer Du- bois overgedragen aan den heer H Qiesen, welke reeds meerdere jaren mede-Directeur der vennootschap is. Voorwaartsspreekt van „Hare Majesteit Wij lezen in de antirev. „Rotterdam mer". Met pijnlijke nauwgezetheid heeft de chef-corrector van het roode dagblad „Voorwaarts" het verslag van de of hcieele opening der ljmuiden sluizen gezuiverd van alle monarchistische vlek. Stel u voor. dat daarin gesproken werd van de Koningin met een hoofd letter. Dat vorderde een apart congres. Dus wordt met angstige nauwkeurig heid vermeld, dat de Minister (met een hoofdletter, aan de koninginj(zon- der hoofdletter) verzocht om de deur van het buitensluishoofd officieel te openen. Deze pijnlijke nauwgezetheid vor derde echter zooveel van de republi- keinsche kracht, dat de controleur even moest uitblazen. En terwijl deze Ho merus sliep, vervolgde het verslag in het roode dagbiad op ordinair burger lijke wijzeHare Majesteit gaf aan dit verzoek gehoor Hare Majesteitwat onderscheidt „Voorwaarts" nu nog van een gewoon Koningsgezind blad? Dat monarchistisch muisje zal wel een links socialistisch staartje hebben BUITENLAND. Guido Gezelle—herdenking. Zondag had te Antwerpen de groote Gezelie viering plaats, 's Morgens was er in de Sinte Walburgiskerk een plechtige H. Mis met pontificale assistentie van Mgr. Waffelaert, bis schop van Brugge. Het H. Misoffer werd opgedragen door den E. H. Claes, pastoor van St. Walburgis. Het Sint Romboutskoor was, voor deze eenige gelegenheid van Mechelen overgekomen en voerde, onder leiding van Kan. Van Nuffel, op ongeëve naarde wijze de liturgische zangen der H. Mis uit. Om kwart na tl uur had in de Gotische zaal van het stadhuis, de academische zitting plaats, onder voor zitterschap van professor Vermeylen en Z.E.H. Kan. Boon. Verder waren er: professor Van Ginneken, de heer Jansen, professor Perseyn, Steyn Streu- vels, E. H. Joris Eeckhout, Urbain Van de Voorde, Grégoire Le Roy, enz. Prof. Vermeylen schetste in een schitterende rede den heelen Gezelle, den priester, den dichter en den mensch. Hij bezat die eenheid, waar door een dichter de gelijke kan wor den van een heilige. Namens de Franschschrijvende Belgische auteurs nam de heer Giégoire Le Roy het woord, om zoo liefderijk en schoon over Gezelle te spreken. In vloeiend, zoo zacht schoon Zuid- Afrikaansch sprak een student, de heer Van den Heever, enkele zeer vriende lijke woorden, om nadien een bood schap uit Zuid-Afrika te lezen, gedicht door twee hunner meest vooraan staande letterkundigen Jan Celliers en Totius. En de stem van Fransch-Vlaanderen klonk hier dan uit den mond van E. H. Jansen. 't Laatst kwam prof. pater dr. Jac. van Ginneken, namens Noord-Neder land den heerlijken dichter huldigen. In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten en een enorme menschen- menigte heeft het koninklijk paar des middags het monument voor Guido Gezelle te Brugge onthuld. De wereldtentoonstelling te Luik. Acht dagen na de plechtige opening van de wereldtentoonstelling voor scheepvaart, koloniën en Vlaamsche kunst te Antwerpen, is te Luik de eveneens naar aanleiding van het eeuwfeest der Belgische onafhankelijk heid georganiseerde tentoonstelling voor groot—industrie, toegepaste wetenschap en oude Waalsche kunst officieel ingew^d. Het ceremonieel was ongeveer hetzelfde als te Antwerpen. Omstreeks twee uur in den middag arriveerden koning Albert, koningin Elisabeth, de prinsen Leopold en Karei en prinses Astrid met den koninklijken trein aan het station, waar zij door den gouverneur der provincie en den burgemeester van de stad Luik werden begroet Een compagnie infan terie met het regimentsvaandel bewees de militaire eer. Jonge dames uit voorname Luiksche kringen boden de koningin en de prinses bloemen aan, terwij! uit de in de omgeving opeen gehoopte menigte een oorverdoovend gejuich opsteeg. In open hofrijiuigen en begeleid door een escadron cavalerie werd vervolgens bij het heerlijkste lenteweer, dat men zich kan voorstellen, door de geheel met vlaggen en bloe men versierde stad naar den Noorde lijken sector van de tentoonstelling gereden. Daar hadden zich niet minder dan vijftienhonderd motorfietsers met groepen oorlogsinvalieden en padvin ders opgesteld In de nog niet geheel voltooide feestzaal der tentoonstelling had de officieele plechtigheid plaats. Weer bevonden zich daar, evenals te Ant werpen, de leden der regeering, de ministers van staat, vele leden van Kamer en Senaat, de burgemeesters van Antwerpen en Gent, het geheele corps diplomatique, waaronder ook de Nederlandsche gezant en Mevrouw van Nispen tot Sevenaer, ridder Huysen van Kattendijke, legatieraad, Mr. H van Romburgh, consul—generaal en handels-attaché, Jhr. v. Berkhoff, gezantschaps—attaché, enz. Bij het gebulder der kanonnen deed de koninklijke familie haar intrede, terwijl vliegtuigen heel laag boven de tentoonstelling cirkelden. Na de redevoeringen werd een rondgang over de tentoonstellings terreinen gemaakt. Ook hier is de expositie nog niet gereed. Het Neder landsche paviljoen te Luik wordt op 26 Mei officieel geopend. Roerig Spanje Unamuno, die gratie gekregen heeft en in Spanje is teruggekeerd, heeft een revolutionaire' lezing gehouden. Hij verontschuldigde zich voor de heftige taal, die hij dikwijls tijdens zijn bal lingschap aan het adres der Dictatuur had gebruikt. Maar hij zeide, dat het moeilijk is een rhinoceros met een veertje te kittelen en dat Primo de Rivera een dikke huid had 1 De dictator was een speeltuig geweest in handen van den koning, die zich op elk tijd stip van hem had kunnen ontdoen, doch hem behield totdat het hem schikte om hem er uit te gooien. De koning, zoo zeide prof. Unamuno, is pienter, maar bezit geen talent. Zijn voorbereiding voor de kunst van het regeeren is gebrekkig geweest. Ten siotte verzekerde Unamuno.dat hij naar Spanje was teruggekeerd om de goede, zaak van het maken van revolutie te steunen. De studenten te Madrid zijn wegens het optreden der politie ter gelegenheid van de aankomst van Unamuno voor den duur van 24 uur in staking gegaan. In en vóór het gebouw der Medische Faculteit kwam het tot botsingen met de politie, die met steenen bekogeld werd en op haar beurt van de blanke sabel gebruik maakte. Er zijn verschei dene gewonden. Op het Universiteits gebouw werd de roode vlag geheschen, onder het geroep van„Weg met de dictatuur van Berenguer, leve de Republiek!" De bevolking staat in het algemeen sceptisch tegenover deze studentenactie. Er werden 1 student gedood en 17 gewond. Verschillenden zijn gearres teerd. Gandhi gearresteerd. Zondagnacht is Gandhi in een klein plaatsje in de nabijheid van Suraf gearresteerd. De arrestatie vond plaats op grond van een verordening, datee- rende uit het jaar 1927. Na zijne arrestatie werd Gandhi met een post trein naar Buive op ongeveer 60 K.M. afstand van Bombay gevoerd en van daar met een gesloten auto naar de gevangenis te Poona, 150 K.M. ten Zuid—Oosten van Bombay gelegen In de gevangenis te Poona zal Gandhi voorloopig blijven, indien niet onmid dellijk na zijn arrestatie een gerechte lijke vervolging tegen hem wordt ingesteld. Zijn vrouw zal nu de leiding nemen. Het is zeer roerig in Bombaij en andere steden. SPORT. W.SC. De Veteranen komen weer in het veid. Velen zullen zich nog herinneren, dat er verleden jaar enkele leuke ontmoetingen zijn geweest tusschen de WSC—Veteranen en andere oude gardeso a van Willem II en Longa, welke wat voetbalgehalte betreft niet zoo slecht waren, maar toch somtijds lachwekkende momenten opleverden. Ook dit jaar zijn de oud spelers van WSC van plan hun geliefkoosde sport nog niet geheel op te geven en zullen zjj hun best doen enkeie wed strijden te organiseeren. J.l. Zaterdag hebben zij als proef- wedstrijd gespeeld tegen een combi- natie van WSC—spelers „De Rood- broeken" en het resultaat kan voor de ouderen zeer eervol genoemd worden. Een 6—3 nederlaag tegen een elftal, voor het grootste gedeelte uit eerste elftalspelers bestaande, toont dat de jaren nog niet alle spieren verslapt hebben. De eerstkomende officieele wed strijd zal nu a.s Zaterdag gespeeld worden en wel tegen de veteranen van „Wilhelmina" u t 's Bosch. Dit zijn voor de WSC ers nog onbekende strijders, daar hiertegen nog niet werd gespeeld, doch waarin, een naam als Thijs Doorenbos, de bekende Wilhel- mina-back voldoende zegt. Ongetwijfeld zal dit dus een interes sante ontmoeting worden en een wandeling naar het WSC-terrein, waar Zaterdagmiddag half vier de wedstrijd aanvangt, overwaard. HEUSDEN. Zondag speelde hier Juliana tegen Juliana (Waalwijk-Baardwijk). De laatste won met 8-0. HOLLAND—BELGIË 2-2. De Zondagmiddag in het Stadion te Amsterdam gespeelde wedstrijd Nederland—België is in een 2—2 gelijk spel geëindigd. Bij de Belgen was aanvoerder van Halme wegens 'n blessuur door Hellemans vervangen, terwijl Braine als aanvoerder fungeer de. De elftallen zagen er dus als volgt uit: Nederland Van der Meulen (HFC) Denis (HBS aanvoerder) Kools (NAC) v. d. Wildt (VUC) Van Kol (Ajax) Breitner (ADO) W Tap de Kreek v d Broek (ADO) (Go-Ahead) (PSV) Landaal v. d. Heijden (AGOVV) (Wageningen) Scheidsrechter Retschury (Oostenrijk. Bastin Versijn. Adams v. d. Bauwhede Voorhof Derlecq Hellemans P. Braine Hooydonekx Nouwens Badjou België De toss werd gewonnen door den Belgischen aanvoerder P. Braine en te ruim halfdrie bracht de Kreek den bal aan het rollen. De Belgen onder namen direct eenige aanvallen. Een schot tegen de lat werd even later gevolgd door een keiharden pil van Voorhof, die juist naast ging. Direct daarop beleefde het Belgische doei 'n angstig moment, maar de verdediging hield zich staande. Het spel golfde zeer snel op en neer, waarna de Belgen iets meer in den aanval kwa men. Maar van Kol en Denis stonden hun mannetje. Na een kwartier nam v d. Wildt een vrijen trapvia eenige spelers kwam de bal bij v. d. Broek, die een kans kreeg, doch op zij werd gezet, Direct daarop werd v. d. Broek opnieuw op ongerechtigde wijze Gpzlj gezet en de scheidsrechter gaf thans strafschap en v. Kol voltrok 't vonnis. Nederland leidt 1—0. Nog geen drie minuten later onder nam Bastin een snelle ren, hij pas seerde Denis en met een prachtig schot liet hij het net trillen. De stand gelijk 1—1 Eenige minuten later kreeg Landaal het leder. Een snelle ren volgde, een schot, juist overl Toch kwamen de Beigen weer in het offensief. Zij drongen ver op, maar v. d. Meulen kreeg niettegenstaande niet veel te doen. Eens moest hij echter door uit- loopen redding brengen. Een schot van Voorhof belandde tegen de lat, waarna het leder corner werd getrapt. De hoekschop leverde evenwel niets op. Een aanval van v. d. Heijden bracht ook de onzen geen succes, de bal ging voor langs het doel achter. De Belgische linkerwing roerde zich geweldig, maar Kools bleek in uitste kenden vorm. Een schot van Adams werd door v. d. Meulen kalm gestopt. Tegen het einde der eerste helft kwa men de Nederlanders iets meer in den aanval. Tap en Landaal maakten het de Belgen zeer lastig Braine voorkwam een zeker schijnend doelpunt Een Belgische aanval besloten met een schot van Versijp, verwerkte v. d. Meulen tot corner. De hoekschop werd afgeslagen. Even later forceerden de Belgen opnieuw een corner, welke genomen werd door Versijp, doch niets opleverde, weer kwamen de Belgen terug, maar Bastin stond buiten spel, Even later loste Van der Bauw hede een enorm schot, juist tegen de lat. Dat was een dubbeltje op zijn kant. Dan gaat de rust in. 1—1. De tweede helft Al direct ontsnapte 't Nederlandsche doel aan doorboring toen Voorhoof voor open doel naast schoot. Weder zijds volgden eenige aanvallen. Badjou onderschept keurig een voorzet van v. d Broek v. d. Heijden kreeg een prachtkans, vrij voor doel, maar hij trapte in den grond en Badjou had geen moeite met den bal. Direct daarop kreeg Landaal een corner te nemen. De bal zweefde voor het Belgische doel. Badjou sloeg het leder voor de voeten van Tap, die juist overschoot. De daarop volgende Bel gische aanval strandde op v. d. Meulen die kalm wegwerkte. Een Nederland sche aanval werd gestuit door buiten- spel Na '20 minuten kon Nederland juichen. Uit een algemeenen aanval kwam de bal bij v. d. Heijden, een keurige voorzet, het leder belandde bij Tap, die even dribbelde en dan Badjou het nakijken gaf. De stand is 2—1 voor Nederland. Direct daarop trok Bastin er met den bal van door. v. Kol redde keurig uit de zeer moeilijke situatie. Weer kwamen de onzen terug Maar Tap ontnam zich zelf een kans door hands te maken. Wederzijds werden eenige aanvallen ondernomen, waarbij v. d. Meulen eens keurig redde. Een corner door Versijp genomen bracht de Beigen evenmin sncces. Bij een duel tusschen Bastin en Denis, twee oude tegenstanders, bleef de Nederlandsche aanvoerder in de meer derheid. Toen nog zeven minuten te spelen waren wist Voorhof te scoren, doch het doelpunt werd wegens buitenspel geannuleerd. Maar twee minuten later benutte Adams een voorzet van rechts, door v. d. Meulen met een onhoudbaar schot te passeeren De stand is 2—2 De laatste minuten ontspon zich 'n felle strijd om de leiding. De laatste seconden loste v. d. Broek nog een geweldig schot, maar Nouwens kwam tusschenbeide. Dan klonk het eind signaal en kwam het einde dus met den stand 2—2. We kunnen zeggen dat de punten de verhoudingen goed weergevende onzen hadden bij een beetje meer elan gemakkellijk kunnen winnen, maar de Belgen mogelijk ooker is in elk geval niet gegeven wat er gegeven kan worden, er was geen begeestering men begreep elkaar niet en de balbe- handeiing liet te wenschen over. Ook het Belgische elftal miste die eigen schappen, die men altijd in de. Belgen bewondert. Kools en Breitner hebben uitgemunt. Denis en v. Kol niet, de Kreek was de zwakste broeder. Ondertusschen fs het elftal geheel gehandhaafd voor 18 Mei a. s. in Antwerpen Voetbaloverzicht. In afdeeling II wist DHC haar kans te behouden door in Vlaardingen For- tuna op afdoende wijze te kloppen. Wint DHC thuis nu van VUC, dan is een beslissingswedstrijd noodzakelijk. In afdeeling IV ving Roermond haar degradatiewedstrijden aan tegen Bleijer- heide. Met 4—0 werden deze Zuid- Limburgers huiswaarts gezonden, zoo dat voor de mannen van Massy deze zware competitie een goed begin heeft. Van de lagere afdeelingen willen we vermelden, dat TSC haar laatsten en vierden promotiewedstrijd met 3—1 in Helmond wist te winnen. Ongeslagen behaalden dus de Oosterhoutenaren dit jaar het tweede klasserschap. Het degradeerende Vlissingen schoot voor de laatste maal nog eens uit haar slof. Ze maakten Hulst met 5—0 af, maar zullen daar bitter weinig mee opschieten, omdat ze zelf maar vijf punten kunnen behalen en dan moeten ze in Breda nog van Hero winnen, dat dezen wedstrijd gerust tegemoet ziet, want de Hero schen hebben zelf al 6 punten. In afdeeling V heeft de degradeeren de eerste klasser het loodje moeten leggen. Voor de derde achtereenvol gende maal werden ze met groote cijfers door de tweede klasse-kam pioenen geslagen, zoodat HSC en MSC het met elkaar uit zullen maken. Niet naar Montevideo. Ir de vergadering van den K.N.V.B werd Zaterdag besloten dat 't Neden landsch elftal geen uitstapje zal maken naar Montevideo, om deel te nemen aan de Olympische spelen aldaar. Korfbalvereniging „N.E.O." Sprang. Zaterdag 3 Mei j. 1. werd de vast- gestelde competitie-wedstrijd „NEO" tegen „ONA" uit Tilburg gespeeld op het terrein aan het Oosteinde. Deze match eindigde wederom in een goede 5—2 overwinning voor „NEO". Om 4.30 uur wordt onder leiding van den heer Swabe uit Eindhoven begonnen en als wordt opgesteld blijkt dat „NEO" slechts 5 dames telt, ter wijl „ONA" volledig is. De uitworp is voor „NEO" en direct ontwikkelt zich een enthousiast spel, waarbij „NEO" herhaaldelijk in den aanval is. Ook „ONA" laat zich van haar beste zijde zien en onderneemt ver schillende tegenaanvallen, doch onze verdediging is weer in goeden vorm en heeft weinig moeite om deze aan vallen af te slaan. Het middenvak is er ook bijzonder goed in en weet telkens het leer te bemachtigen om dit goed naar den aanval over te plaatsen. Deze combineert mooi en herhaaldelijk is de „ONA" korf in gevaar. „Massy" is in buitengewonen vorm en diverse fraaie schoten van zjjn hand gaan rakelings over, totdat hij eindelijk mei een schitterend schot de score opent (1-0), waarop spoe dig net tweede doelpunt volgt (2-0), Na de vakverwisseling is „ONA" even een tijdje in de meerderheid, doch dan is het woord weer aan „NEO", Diverse goede aanvallen worden op gezet, doch leveren door te zacht plaatsen nog geen succes, totdat door fraai samenspel de bal vrij wordt gemaakt en ineens ingeschoten (3-0), Na enkeie „ONA" aanvallen wordt door „NEO* het zelide spellete nog maais uitgehaald en wederom met een mooi schot besloten (4—0). Kort hierop breekt de rust aan. Na de rust krijgen we aanvankelijk weer een aantrekkelijk spel te aan schouwen, in welke periode de stand op (5-0) wordt gebracht. Als zich dan een paar ongevallen voordoen, zakt daarna het spelpeil aanmerkelijk en worden de zaken aan de zijde van „NEO" te flauw aangepakt, zoodal „ONA" meer aanvallend wordt en dan ook 2 tegenpunten weet te scoren (5—2), waarvan het laatste bijzonder fraai is. In het laatste gedeelte van den wedstrijd werd door „NEO" een fout gemaakt die zeer nadeelig is, er werd toen van te ver geplaatst, ter wijl de bal opgebracht dient te worden, hetgeen voor rust ook werd gedaan en het samenspel zeer ten goede komt. Over het geheel is er bij „NEO" weer goed gespeeld, vooral voor de rust werd er keurig gepeeld. Het spel van onze dames werd na den wed strijd door „ONA" geprezen. Das „NEO" blijft voortgaan op den goeden weg. DUIVENSPORT. iDRUNEN. Zondag hield de Postduivenvereeniging „De Postduif", gevestigd in het Café A. van der Geld, een wedvlucht van uit Quievrain, afstand 170 K.M. De prijzen werden behaald: lste, 2e en 15e Gebrs. v. Ravensteijn-v. Loon 3e, 8e en 14e Gebrs. Maas—van Oers. 4, 6, 7. 11e tl. Bergmans—Vrijhoeven. 5, 10e A. van Loon—van Huiten. )9e W. Viveen. 12e, 13e C. Klerks. Scheerweg: A. van Loon—van Huiten. Koningspoule: le Gebr. v. Ravensteijn- van Loon. 2e H. Bergmans—Vrijhoeven. De duiven werden losgelaten 10.10 uur v.m. De le duif werd geconstateerd 12.37.3. uur, De laatste prijswinnende 12.49.1 uur. (f CAPELLE. De duivenvereeniging „De Luchtvaart" hield jl. Zondag een wedvlucht van uit Quievrain met den volgendenuitslag: E. Haverhals 1, H. Dekkers, 2, 11,25. J. Spierings 3, 5, 8, 12. J. Treffers, 4, 26, H. Rosenbrand 6. H. Spierings 7, 22. M. Mesch 9, 15, 20. A. Versteeg 10. C, v. d, Schans 15. D. Groen 14, 16, 24. A. Zwart 17—18. G. Vos 19—21. j. Versteeg 23. P. Nieuwenhuizen 27. Eerste, tweede en derde aangetoonde H. Rosenbrand, H. Spierings en C. v. d. Schans. NIEUWKUlJK. Gisteren hield het Schuttersgezelschap „St. Joris" geves tigd in het café Merkxzijn jaarlijksch teerfeest. In den namiddag deden de leden zich te goed aan een door den hospes wel bereiden maaltijd. Onder een genoeglijk samenzijn werd de dag verder met zang, biljart en kaartspel doorgebracht. Door de jongejuffr Ciei Merkx werden eenige nummers op de piano gegeven zoodat het een mooi feest was en het aan gezelligheid niet ontbrak. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier door de Rijkspostspaarbank ingel. f 6189,65, terugbetaald f 3831.57. In haar jongste gehouden leden vergadering besloot onze Liedertafel „Oefening baart Kunst" deel te nemen

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2