an tu het dezen zomer te Waalwijk te even festival. De heer A. v. d. Heuvel, amb- !liaar ter Secretarie alhier, slaagde (t0f het schriftelijk gedeelte Candidaat- emeentesecretaris Den geslaagde proficiat. HERPT. In de vergadering van de joerenleenbank bracht de kassier, de O, de Wilt van Luttelherpt ver- j>6 uit over het afgeloopen jaar, en (telde mede. dat op 31 December'29 laantal leden 151 bedroeg, er waren omloop 172 spaarboekjes, 111 voor- (lotboekjes met 36 boekjes loopende tkening. De omzet was f312.917.39. Aan spaargelden werden ingelegd 85867.67 en terugbetaald f42.699.12. De rekening der Coöp Centrale )erenleenbank werd verminderd met 17,871.75. la loopende rekening werd uitgegeven 14,214 52 en ontvangen f34261.10 De gemaakte winst wa3 f 962.10. Het reservefonds is groot f 10.471 05. Een subsidie werd verleend aan het reekblad van den R. K. Boerenstand f 10.de afdeeling Jonge Boeren- d f 25.en iedere Stierenvereeni- f50.— openbare lagere school het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers worden gehouden. Wegens het veelvuldig voorko men der mazelen is de eerste H. Com munie der kinderen van 7 jaar voor- loopig uitgesteld. A.s. Zondag zal door de leden der H. Familie een bedevaart worden gehouden naar Elshout. HERPT. Aan de parochiale school j benoemd tot onderwijzer de heer 10 Kerkoerle uit Vught, in plaats van en heer Dieltjens uit Kaatheuvel, die ok in Heusden werd benoemd en daar in functie gaat. '«BOSCH Zaterdag en Zondag hiel en de leden van den Nederlandschen K, Bond van Marinepersoneel hun larcongres in den Bosch. Onder voorzitterschap van jhr. Mr. van Sasse van Ysselt had zich een (gebreid eerecomité gevormd en burgerij droeg gul bij om de Jantjes mgenaam te kunnen onthalen. Na den lunch in den raadhuiskel- ir werd Zaterdag het congres in de IK Militalrenvereeniging „Concordia" •lopend. De deelnemers, begeleid door het on. Muziekkorps marcheerden in ourigen stoet naar het stadhuis, waar (I gezelschap officieel door het ge itentebestuur werd ontvangen. Een der congresvergaderingen werd ezocht door Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, isschop van 's-Hertogenbosch, die :i vergadering hartelijk toesprak. Mgr. pi allen den bisschoppelijken ze- 1, '«Avonds werd een feestvergadering p,taiden, welke bezocht werd door fcDr. van Rijckevorsel, die de aan- iizigen toesprak, waarna nog het word werd gevoerd door Jhr. mr. A. in Sasse van Ysselt, lid der Eerste inner en wethouder M. Krijgsman. Zondag werd door Z.D H. Mgr. A. Diepen, in de kathedrale basiliek in St. Jan tot intentie van den Bond iH Mts opgedragen en reikte Mgr. 11 de bondsleden de H. Communie lij het beëindigen van het congres tid een belaardconcert gegeven. Hel gezelschap maakte ook een lotochtje, naar Vught, waar op het idhuis een officieele ontvangst plaats "J door het gemeenbestuur „Looverenhof" te Vught werd 'i afscheidsdiner gegeven. 'CAPELLE. |.l. Vrijdagavond trad in I Ned. Herv. kerk alhier, daartoe itgenoodigd door de Chr. Oranje, «leniging „Het drievoedig snoer", i spreker op Ds. I. Voorsteeg uit !J Haag. Een flink aantal belang *nden volgde met aandacht den Wer in zijn helder betoog. In een j.l. Vrijdagavond in het yderlokaal in de Nieuwstraat alhier Jouden vergadering van de afdeeling Uir. Fabr. en Transportarbeiders- *o trad als spreker op de heer ipelkamp, secretaris van dezen bond, 1 ouravenhage. .^^LE. Gedurende de maand «i 1930 werden ter secretarie voor 1 "leeschkeuringsdienst aangegeven runderen, 49 varkens en 5 geiten. WASPIK, Openbare Vergadering 1 den Raad dezer gemeente op Vrfj- 8 9 Mei 1930 des namiddags ten 6 De heer J. A. de Bot, volontair ter secretarie alhier slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente—administratie. RAAMSDONKSVEER Op Donderdag 22 Mei a.s. zal het echtpaar Johannes van Schijndel en Adriana Snijders, alhier woonachtig in de Visschersteeg, zijn gouden huwelijksfeest vieren. De nog krasse oudjes zal bet op dien dag voorzeker niet aan blijken van belang stelling ontbreken. De schippersknecht A. v. K., uit de Groote Kerkstraat, viel dezer dagen in het ruim van een schip, met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. Geneeskundige hulp was direct ter plaatse. Mej. E. S. van den Keizersdijk, had het ongeluk van een zoldertrap te vallen. Ernstig gewond werd ze opgenomen. Dr. Lips, die onmiddellijk ter plaatse was, constateerde lichte hersenschudding. RAAMSDONKSVEER. Gouden Pro fessiefeest. Zaterdag 10 Mei a. s. zal binnen de stille kloostermuren van het Liefdegesticht der parochie Wijboscb te Schijndel een gouden jubilé gevierd worden, dat in geheel onze gemeente, maar bijzonder op 't Veer met belang stelling zal vernomen worden. Het be. treft de Eerw. Zuster M. Marie Alacoque, in de wereld Anna Hendrika Schoen- makers, die op 10 Mei a s. den dag herdenkt, waarop zij vóór vijftig jaren als religieuse hare intrede deed in de Congregatie der Zusters van Schijndel. Niet zonder reden wordt hier van dat gouden feest melding gemaakt, want van haar vijftig dienstjaren heeft Zuster Marie Alacoque er acht en twintig te Raamsdonksveer doorge bracht en wel als Overste van het St. Theresiagesticht alhier. Als zoodanig werd zij benoemd 12 November 1890 toen het Liefdegesticht nog slechts 'n tiental jaren bestond. In de lange jaren van haar bestuur heeft de Eerw. Moeder Marie Alacoque zich zeer verdienstelijk gemaakt voor het katholieke volksdeel van Raams donksveer. Mede door haar toedoen en goede zorgen werd het Liefdege sticht voortdurend uitgebreid en meer aangepast aan de eischen des tijds. Zoo kwamen ook in die jaren de eigen operatiekamer en barakken tol stand. Voor de zieken en ouden van dagen in het gesticht was Moeder Marie Alacoque ook waarlijk een zorgzame moeder en voor allen, die uit de ge meente tot haar kwamen bij ziekte of andere moeilijkheden, had zij steeds een hartelijk en opwekkend woord en schroomde geen moeite of nachtwaken om te helpen, waar 't noodig was Geen wonder dan ook, dat Moeder Marie Alacoque bij eenieder, ook by andersdenkenden in hooge achting en eere stond. En allen betreurden haar heengaan op 3 juli 1918, toen zij door haar Superieuren werd benoemd tot Overste van het Liefdegeslicht te Tongelre. Zuster Marie Alacoque, geboren 2 Maart 1851 te Raamsdonk(dorp) is thans wegens haar vergevorderden leeftyd sinds eenige jaren rustend in het Liefdegesticht Wybosch, Schijndel. Moge zij daar blijde feestvieren en nog menig gelukkig jaar in welverdiende rust doorbrengen. Ongetwyfeld zal het haar op haar feestdag aan blijken van belangstelling en erkenteiykheid, ook uit onze ge meente, niet ontbreken. RAAMSDONK. De Eerw. Overste van het St. Adrianusgesticht is over geplaatst naar Lieshout. Door de Rijkspolitie is alhier Maandag een zekere K. bekeurd, we gens het vervoeren van een verboden vischtuig. Het vischtuig is in beslag genomen. De tooneelclub T.O.G. heeft haar winterseizoen afgesloten met 'n gezel- ligen avond voor leden en dona teurs. Op de jongste vergadering dier club is medegedeeld, dat in den a.s. winter 't voornemen bestaat naast de twee gebruikelijke uitvoeringen ook'n uitvoering ten bate van een liefdadige instelling te geven. Moge T. O. G. daarmede veel succes beleven. Tot kerkmeesters zijn herbenoemd de heeren j. Broeders en P. Cleyn. GENDEREN. Zondag nam Ds. E. G. van der Horst naar aanleiding van Tim. 2, 2: 8 afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Woorden van ernstig vermaan en hartelijken dank f uitte hij tot zyn gemeente en tot af- 1 zonderlijke collega's en personen. Namens den Ring en de Gemeenie voerde het woord de consulent Ds. J. Kuiper van Dussen. Na afloop van den dienst maakten er vele gebruik van de gelegenheid den scheidenden I leeraar voor het laatst de hand te drukken. Moge het hem, ook in zyn nieuwe woonplaats wel gaan, die op j dezen gezegenden arbeid, in onze ge meente met dank kan terugzien. Naar we vernemen is men hier j tot oprichting van een afd. van den Vrywilligen Landstorm overgegaan Het bestuur wordt gevormd door de heeren Ds. Menken, Vz.. G. v. d, Beek M. v. Wyk en C. Branderhorst Als leider is benoemd E. v. d. Beek Ezn. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 7 Mei '30. Te Utrecht geslaagde voor Apothe kers—Assistente Mej. A. M. T. A. Keunen te Heusden. Zaterdag hield de postduivenver- eeniging, gevestigd bij den heer F, van Delft een wedvlucht van uit Aer. schot. De pryzen werden betaald, als volgt G. Verheij 1 10 11, G Huymers 2 6, J. van Tilborg 3 4, G. Jansen 7- G. van Balgooyen 8, C. Bax 9 12, le dttif 3 14 50 sec. Bij [de Zondag gehouden wed vlucht door de P.C.V. „de Reisduif" van uit Quiévrain (Bwas de uitslag de volgende G. Huymers 1 2 3 6 9 10, G Ver heij 4 5, C. Bax 7, Gebr. Verharen 8 11 12, P. Bouman 13, G van Bal gooyen 14, le duif 12 4413 sec. Tot kerkmeester is door Z D.H. den Bisschop van 's Bosch herbenoemd de heer Hub. Verhoeven. Bij het eindexamen van den 3 jarigen cursus„Eerste hulp by onge lukken" slaagden o.m. de heeren D. Evertse en J. van der Sluis. Dit jaar bestaat de congregatie van O. L. Vrouw 75 jaren, waarom voor de leden een triduum wordt gegeven, aanvangend 8 Mei. Relletjes te Delft. Te Delft is het Zaterdagavond in het centrum der stad wat rumoerig geweest Eenige jeugdige communisten, die met De Tribune colporteerden en daarbij een handwagen bezigden wat bij politieverordening is verboden werden deswege geverbaliseerd. De handwagen werd in beslag genomen. De politie was daarby genoodzaakt van de wapens gebruik te maken om het nieuwsgierige en opdringende publiek op een afstand te houden. Arrestaties hebben niet plaats gehad. Vechtpartij. Gisternacht heeft in de Eerste Haag straat te Helmond een ernstige vecht partij plaats gehad, waarbij H. Gruy- ters met een mes in den hals werd gestoken. Per politie-brancard werd de zwaar gewonde naar het St. Antonius- gasthuis vervoerd. Als vermoedelijke dader is Van W. gearresteerd. Brand. KERKNIEUWS. Pastoor H. M. Donders. Naar de Msb. verneemt, heeft de Z.Eerw. he^r H.J M. Donders, pastoor te Schyndel, de bekende bondsadvi- seur van St. Raphael, Ned. R.K. Ver- eeniging van Spoorwegpersoneel, om gezondheidsredenen aan Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen tegen 6 Juni a.s. ontslag gevraagd als pastoor te Schyndel, om als rustend priester zijn intrek te kun nen nemen in het Mgr. Mutsaersoord te Venlo. GEMENGD NIEUWS. Familiedrama te Steenderen. Aan de orde Mededeelingen. Beëediging Armmeester. ressen van den Diocesanen 'Klledenbond. inzake den bouw van wende arbeiderswoningen en wij "n' der verordening personeele Q-g en schoolgeld. Romp op Strooiendorp. 3 Adres om opheffing der verorde nden op het Dykje wijziging begrooting '29 en '30. erzoek van schoolbesturen om ouw van een schoollokaal, ver- van schoollokalen en bouw van verdekte speelplaats, aarna bijeenkomst van den Raad j sPfekfng der bestratingen haven- ,18 Juni a s- ,des 1 *^-15 zal in de voormalige Dinsdag is op het Veer een ry- wielbelasting plaatje gevonden. In lichtingen verstrekt de gemeentepolitie. De harmonie „de Eendracht" van het Veer zal a.s. Zondag 11 Mei n.m. omstreeks 5 uur een muzikale wande ling maken door het Dorp. De route is als volgtBergenstraat, Havenstraat, Schansstraat, Luitenam bachtstraat en terug door de Molen straat, Raadhuisstraat. Aan de aannemers A. Weterings en C. Kerstens is gegund het bouwen van een woon en winkelhuis voor rekening van W. F. Stasser aan de Keizersdijk. St. JOACHIMSMOER. Zaterdag is voor deze parochie de missie geopend welke geleid zal worden door den Z Eerw. Pater Beusen van de orde der Redemptoristen te 's- Bosch. Zondagnacht heeft een 53-jarige werklooze korenmolenaar te Steenderen, bij Zutphen, zijn vrouw en 15-jarige dochter met byislagen op het hoofd van het leven beroofd en daarna door ophanging een einde aan zyn leven gemaakt. Als motief voor de daad wordt aan gegeven de langdurige werkloosheid van den man, waardoor veel ellende ontstond. Vlak naast het gemeentehuis te Steenderen staat het gebouw van de Coöperatie van den A.B.T.B. (R.K. Boeren- en Tuindersbond). Dit huis werd bewoond door den 53 jarigen molenaar. Tot 1 Mei j.l. was het huis zijn eigendom geweest, doch door slechten gang in zaken had hij het aan den Bond moeten verkoopen. Vanmorgen bleven de deuren, die de molenaar anders zelf opent, ge sloten. Ruim 9 uur heeft men zich, daar men onraad vreesde, door het openschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft. Wat men in de woning vond was vreeselijk. De man had zich, in nachtgewaad, aan de trap opgehangen. Bij nader onderzoek vond men de 48-jarige vrouw en de 15 jarige dochter op de slaapkamer op de bovenver dieping met ingeslagen schedels. Bei-1 den gaven nog teekenen van leven, doch de dochter overleed zeer spoedig. De vrouw was stervende. Op de slaapkamer, waar overigens geen wanorde heerschte, vond de politie de bebloede bijl. Te Viymen is de groote boerderij van M v Heivoort geheel afgebrand. De bewoners konden ternauwernood in nachtgewaad vluchten. Een paard en een geit kwamen in het vuur om deze dieren waren niet verzekerd. De schade van het overige wordt gedeel- teiyk door verzekering gedekt. De gevaarlijke lucht-acrobatiek. Gisteren is in Duitschland weer een luchtacrobaat om het leven gekomen. Het ongeluk vond ditmaal plaats te Geldern, niet ver van Dusseldorp, waar verleden week de acrobaat Hundert- mark zoo vreeselijk is verongelukt. Op het vliegveld van Geldern sprong een zekere Langer uit Darmstadt uit een vliegtuig van een hoogte van 500 meter in de diepte. Het valscherm opende zich weinige seconden nadat hij den sprong had gewaagd. Plotseling bemerkten echter de toeschouwers tot •hun ontzetting dat tusschen den vlieger en de parachute geen verbinding meer bestond en onmiddeliyk daarop viel het lichaam van Langer vlak voor de voeten van de menigte ter aarde. De ongelukkige was op slag dood. Uit het onderzoek is gebleken, dat Langer vergeten had de haak van het val scherm aan zyn ceintuur te bevestigen. Hij hing dus alleen aan een touw dat onder het gewicht van zijn lichaam onmiddellijk scheurde. In verband met dit nieuwe ongeluk bepleit de pers om voortaan dergelijke voorstellingen te verbieden Auto—ongeluk. Een ernstig auto ongeluk, waarvan drie Berlijnsche tandartsen het slacht offer zijn geworden, is Zondagochtend naby Wittenberg gebeurd. De auto van den tandarts dr. Schragenheim ge raakte, by een bocht door een andere auto ingehaald, van den weg af, kan telde en kwam op een ongeveer twee meter dieper liggenden weg terecht. Het rytuig werd geheel vernield. Mevr. Erna Schragenheim en een broeder van den eigenaar van den auto die aan het stuur zat, werden op slag gedood. Dr. Schragenheim en de land arts dr. Silberstein en diens vrouw liepen zware verwondingen op. Het gezelschap had Berlijn 's ochtends verlaten om een tocht door Italië te ondernemen. Ongelukken. Gisteren heeft in een kolenmijn te Parmeilo in de provincie Asturië een ernstige myngasontploffing plaats ge had. 11 mijnwerkers werden tengevolge van de ontploffing en van het instorten van een deel van de mijn gedood. Tot nog toe konden zes ïyken ge borgen worden. Zaterdagavond had nabij Moer- dyk een ernstig ongeval plaats. De heer Pelten uit Haarlem reed met zijn motor in de richting Zevenbergen. Nabij de brug over de Roode Vaart reed hy tegen een auto. De motorryder werd van zijn voertuig geslingerd en zeer ernstig gewond. Hij werd naar Breda overgebracht. Zaterdag viel het 8 jarig zoontje van den heer S., wonende aan de Juliana v. Stolbergstraat te Haarlem, op den Koninginneweg aldaar van zyn fiets en geraakte onder de tram. Het kind werd een voet afgereden, Het 7-jarig dochtertje van den heer H. Eikens te Valthermond is van een wagen, waarop het geklommen was, gevallen. Een wiel ging het kind over het hoofd; het stierf na eenige uren. Ongelukken. Op den Rotterdamscheweg onder Overschie wilde Zaterdagavond om- streeks 9 uur de heer Heerspink uit Heerlen met zijn auto een voor hem uitrijdende autobus passeeren.5? Op hetzelfde oogenblik naderde de heer Jole, wonende Esschenburgstraat te Rotterdam, op zyn motorfiets met groote snelheid. Een botsing was op den smallen weg onvermijdelijk. De heer J. werd over den auto geslingerd en zeer ernstig aan het onderlijf ver wond. Na door de doctoren Donker sloot en Karreman voorioopig te zyn verbonden, werd hy per ziekenauto naar Rotterdam vervoerd. De motorfiets werd geheel vernield. De heer H. was door de botsing het stuur kwijt geraakt en reed door de afrastering langs den weg. De politie uit Overschie heeft den zwaar bescha digden auto in beslag genomen, doch Zondagochtend weer vrijgegeven. Tijdens de botsing was het op den weg min of meer mistig. Te Middelburg heeft gisteren middag in de centrale slachtplaats een zeer droevig ongeluk plaats gehad. De 49 jarige H. G. N. was gereed om een koe dood te schieten, toen het dier hem een duw met de hoorns gaf, waardoor het pistool op den grond viel,* afging en N. in den buik trof De ongelukkige was onmiddellijk dood. Maandagmorgen is te Son een motorongeval gebeurd, waarby de 28-jarige motorryder M. K. om het leven is gekomen. Hy reed met zijn broer als duo-passagier in de richting Son. In de kom van het dorp Son werd hy ingehaald door een vrachtauto, terwyi van tegenovergestelde richting een aantal fietsers aankwam. De vrachtauto moest voor de wielrijders uitwijken en kwam daardoor in aanryding met de motorfiets. De bestuurder M. K. werd zoodanig gewond, dat hy spoedig stierf. De duo passagier kwam er ongedeerd af. De overledene was in Eindhoven woonachtig. De politie te Son stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Tribune ingestort in Mexico. Tengevolge van een instorting der tribune bij de opening van een nieuw vliegveld te Guadalajara (Mexico) wer den zes personen gedood en 36 ge wond. Een auto reed tegen een der steun pilaren aan, waardoor de tribune In stortte. Meer dan 2000 toeschouwers, moes ten uit de ruïne te voorschijn worden gehaald. Vreeselijk motorongeval te Berchem. Zondagmiddag had te Berchem, aan het „Pulhof" een vreeseiyk ongeval plaats, dat het leven aan een der slachtoffers kostte. De motorrijder Dingemans kwam uit de richting van Antwerpen gereden, toen eensklaps een voetganger van achter een tram te voorschyr. kwam. De motorrijder deed een uiterste poging om een ongeluk te vermijden, zwenkte plotseling, doch het was te laat. De voetganger werd omvergeworpen. Hij bekwam een beenbreuk en wonden aan het hoofd. Met den motorrijder was het erger gesteld. Hy was bij de plotselinge zwenking eenige meters verder op het trottoir geslingerd en had een schedel breuk bekomen. Beide slachtoffers werden in allerijl naar het Mariagasthuis overgebracht. Eenige oogenblikken na zyn aankomst overleed de ongelukkige motorrijder. Nadere berichten uit Pegu schatten het aantal dooden tengevolge van de aardbeving op 5 A 600. Het was niet zoozeer de aardschok zelf, die het groote verlies aan menschen levens heeft veroorzaakt, dan wel een ieusachtige vloedgolf, die er kort daarop op volgde en die de uit hun huizen geloopen mensehen op straat verraste. De rivier, waaraan Pegu ligt, geleek in een paar minuten op een binnenzee, die alles verzwolgen heeft, wat binnen haar bereik kwam. De telefonische en telegrafische gemeen schap met Rangoon was gistermiddag nog niet hersteld. In de hoofdstad Rangoon zelf is de schade veel ge ringer en zyn slechts zeven personen gedood of vermist. Het dak van een beroemde pagode is echter ernstig beschadigd. Gisteravond is te Ulft als ge volg van een oude veete een ernstige vechtparty ontstaan tusschen Frazer en Fokking. Laatstgenoemde heeft Fra zer met een dolk verscheidene ernstige steken toegebracht, en Frazer heeft zijn tegenstander een stuk uit de lip gebeten. Frazer is terstond naar het ziekenhuis overgebracht, en Fokking is vanmorgen ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. SPORT. VOETBAL. W. V. V. Stormvogels. Op de Seriewedstryden, uitgeschre- ven door de Voetbalvereeniging D. V. O K., Kaatsheuvel, behaalde den Storm, vogels, Waalwijk, den tweeden prijs, zynde een prachtigen beker. Na twee schitterende overwinningen op Wijk en Kaatsheuvelsche Boys, respectievelijk met 10 en 31, moesten onze jon gens in den wedstryd tegen Sporters, Drunen (die tweemaal waren vrygeloot) in de laatste 5 minuten met 1—0 de vlag strijken, Zoodoende behaalden de Sporters den len prijs. Bravo Storm vogels. Blijft met hetzelfde élan spelen als j.l. Zondag, dan zult gij nog menigmaal gelauwerd uit den stryd komen.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3