A !a! Doorzitten PUR0L Da Dar acl anl Ge1 LAU t is Woensdagavond uit de gevangenis ontslagen. De Incidenten in de provincie Bombay in Britsch Indië De onlusten hier begonnen toen groepen vrijwilligers belet werd palm boomen (waaruit men palmwijn bereidt) om te hakken. Daardoor kwamen zij in botsing met de politie. Toen de menigte weigerde zich, op sommatie van den magistraat, te verstrooien vuurde de politie. Gisteren hadden de werklieden in de spinnerijen 'n rouwdag afgekondigd en voor de slijterijen enz gepost. De geheele stad verkeert In een chaotischen toestand. Er is een burger wacht gevormd Twee politie agenten zijn vermoord. De politie drijft het grauw gaande weg terug, nu zij van de ontboden troepen hulp heeft gekregen. BINNENLAND, Bezoek van de Groothertogin van Luxemburg. Naar wij vernemen is in de eerste dagen van Juni een semi—officieel bezoek van H.K.H. de Groothertogin van Luxemburg, vergezeld van haren Gemaal, aan H M. de Koningin te verwachten. Dit bezoek zal piaats hebben op Het Loo. De Koningin—Moeder naar Noord—Brabant. De Koningin-Moeder is voornemens, Maandag 19 dezer de residentie te verlaten. Alvorens het Paleis Soestdijk te betrekken, denkt H M eenige dagen in Noord—Brabant te vertoevende Koningin—Moeder zal daartoe intrek nemen in het hotel Bosch en Ven te Oisterwijk, met gevolg, bestaande uit de hofdames baronesse Van Ittersum en baronesse Schimmelpennink van der Oye, alsmede den particulieren secretaris, baron Sixma van Heemstra. HM, zal vermoedelijk Vrijdagna middag 23 dezer uit Oisterwijk ver trekken en dan naar Soestdijk gaan. De winkelsluiting. De Nederlandsche bond van den klein handeldrijvenden en industrieelen middenstand heeft de Eerste Kamer verzocht het ontwerp wet op de win kelsluiting. zooals dit is aangenomen door de Tweede Kamer, niet aan te nemen. Adr. meent dat de invoering van een Rijkswet op de winkelsluiting een ramp zou zijn. In een adres aan de Eerste Kamer heeft de heer C. Jamin bezwaren ont vouwd tegen het ontwerp tot regeling van de winkelsluiting, bepaaldelijk tegen de regeling omtrent de Zondags sluiting voor de winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerken en chocolade worden verkocht. (Een dergelijk adres heeft hij vroeger aan de Tweede Kamer ge zonden). Hij bepleit verwerping van het wetsontwerp. De Ned. Banketbakkersbond heeft ook verzocht het ontwerp niet aan te nemen. Voor het Dr. Schaepmanfonds. Tien jaar geleden is de actie voor het Dr. Schaepmanfonds begonnen, bedoelende aan de R. K. Staatspartij een kapitaal te bezorgen (zeven ton) uit welks rente de kosten van een Partijbureau kondenworden bestreden beslist noodzakelijk, wil van onze Staatspartij ook de noodige voorlichting kunnen uitgaan. De progaganda voor het dr. Schaep manfonds heeft tot dusver een half millioen opgebracht; er komen dus nog f 200.000 aan te kort. Dit bedrag wii men nu in de tweede ronde bijeenbrengen. Niet, althans niet in de eerste plaats door nieuwe persoonlijke bijdragen, maar door de vereenigingen van allen aard en soort aan te spreken. immers, het heele katholieke ver- ecnigingsleven heeft direct of indirect belang bij een gezonde, krachtige, eendrachtige, katholieke Staatspartij. En, zoo heeft het Comité van Actie voor het dr. Schaepmanfonds gedacht, als nu alle vereenigingen (plaatselijke) 'n minimum bijdrage van tien gulden uit de kas schonken zou men een flink stuk in de goede richting komen. Wij bevelen deze goed bedoelde actie van harte aan onze lezers aan. die aanstonds in hun vereenigingen er over te oordeelen en te beslissen krijgen. Doet er aan meeSteunt de aanvrage! Er behoeft natuurlijk niet over gestemd te wordenHet gaat er zonder stemming door De „tien gulden" zijn ais minimum bedoeld! Die van goeden wil zijn,— en vooral de vereenigingen met een wat ruime kas dragen het risico mede van de weinige achterblijvers. De „tien gulden" mogen dus gerust 25, 50 en meer zijn Zoo moge dit jaar, waarin het zilveren bestaansfeest der partij-orga nisatie wordt herdacht het slot der Schaepmanfonds actie worden beleefd de oprichting van het Partijbureau. GEMENGD NIEUWS. Tornado teistert Texas. Het Zuidwesten van den staat Texas is gisteravond geteisterd door een hevige tornado, die gevolgd werd door zware slagregens. Talrijke personen werden gedood en groote schade werd aangericht, daar ook op verschillende plaatsen brand ontstond. Het zwaarst werd Frost geteisterd, een plaatsje van 1200 inwoners, waar het aantal dooden 55 a 70 moet be dragen. De wolkbreuk heeft daar eveneens veel schade aangericht, ter wijl twee huizen door brand werden vernield. Veie aan de grens van het plaatsje gelegen buitenverblijven wer den met den grond gelijk gemaakt Doctoren en verpleegsters uit het naburige Corsicana hebben zich per trein naar Frost begeven. Ook solda ten zijn naar het geteisterde gebied gezonden. Te Nordheim zijn, voor zoover thans bekend, 25 personen gedood en veertig gewond. De tornado vormde zich boven Waco en trok ter breedte«van 300 meter over drie districten. Talrijke boerderijen werden vernield, te Navarro werd speciaal de zakenwijk geteisterd. Het verkeer is gestremd jongens, die „Waar Is Lorre?" Als ik het over Lorre heb, weten jullie zeker wel wie ik bedoel, hé Natuurlijk een papagaaiDat is net als met de Bello's, nietwaar? Hoor je iemand over Belio praten, dan kun je er van op aan, dat hij het over een hond heeft. Maar terzake waar is de Lorre van dit plaatje? Zooals je ziet is het een teekening die vol met vierkantjes en rechthoekjes en nog andere figuurtjes zit. In dezen warboel zit Lorre ver borgen en jullie moet hem er uit halen. Het is niet zoo moeilijk als het lijkt hoor. Het eenigste wat je te doen hebt, al de vakjes, die bij Lorre hooren zwart te fmaken, net zoolang tot de vogel geheel compleet voor den dag komt. Natuurlijk moetje geen vergis sing begaan en ook de vakjes zwart maken, die niet bij Lorre hooren, want daarmede schiet je niet op. Doe het werkje den eersten keer maar met potlood, want als je je dan eens ver gist kun je toch in ieder geval met vlakgom de fout weer herstellen. Nog even wil ik je verklappen, dat je beginnen moet bij het vakje No 1. Maar hoe het dan verder moet, wordt ditmaal aan je eigen vindingrijkheid overgelaten. zich in een school bevonden, ont kwamen als door een wonder aan het gevaar, daar zij in de beneden lokalen waren, toen de tornado de bovenverdieping wegrukte. Een neger kindje werd van de armen zijner moeder weggerukt en gedood. in een boerderij bij Kennedy wer den van de uit negen personen be staande familie acht gedood Daar de ziekenhuizen te Dallas niet voldoende plaats bieden voor de verzorging der j honderden gewonden, zijn particulie- ren huizen en openbare gebouwen tot noodziekenhuizen ingericht. HetRoode Kruis heeft reeds maatregelen geno men, om den nood te lenigen. Vreeselijke daad eener moeder. De krantenverkoopster Ethel Yelden te Columbus (Ohio) heeft met een geweer van haar negen slapende kin deren er zeven doodgeschoten en ver volgens zichzelf zwaar gewond. De politie heeft de motieven voor haar daad niet kunnen vaststellen. Motorrijwiel op het publiek ingereden. Bij een motorwedsirijd te Valmojado is een motorrijwiel op de menigte in gereden. Zeven personen werden zwaar, eenige andere licht gewond. De bestuurder van den motor en de zljspanpassagler moesten door de poli tie tegen het woedende publiek in bescherming worden genomen. Een wielrijder gedood, een voerman gewond. Nabij de papierfabriek te Meersen bij Maastricht eischte gisterenmiddag een aanrijding twee slachtoffers De 33 jarige landbouwer N. F. J. reed staande op zijn met paard be spannen wagen huiswaarts. Toen uit een zijweg op dat moment een auto kwam, schrok het paard en sloeg op hol. Voor den voerman uit reed een fietser, die door een voorbijganger nog werd gewaarschuwd voor het hem achterop komend hollend paard. De man sloeg daar geen acht op, zoodat hij door een der boomen van den wagen in den rug werd geraakt. De wagen kantelde, de wielrijder ge raakte onder den wagen, waar hij eenige minuten later dood onder van daan werd gehaald De voerman brak bij den val beide armen en een been. Omtrent de identiteit van den wiel rijder is nog niets bekend, Op hem bevonden zich papieren, die aanduid den dat hij Inspecteur was van den Raad van Arbeid en van B. heette. Deze naam is echter te Maastricht niet bekend. De voerman werd per auto naar Calvariënberg te Maastricht overge bracht De Officier van Justitie was in den loop van den middag ter plaatse van het ongeval. Een dievenbende gearresteerd. Gisteravond laat werd aan de politie te Arnhem meegedeeld, dat vier per sonen zich op verdachte wijze op hielden bij een winkel van de maat schappij de Unie aan den Klarendal- sche weg, hoek Neerlandstuinstraat te Arnhem. Een onderzoek leidde tot de aanhouding van twee twintigjarige jongenseen derde was verdwenen, en bij een door de recherche inge steld onderzoek in het magazijn werd de vierde achter eenige zakken gevon den en aangehouden. De verdwenen jongen werd enkele uren later in zijn woning aangehouden. Uit het verder onderzoek bleek, dat de aangehoudenen zich reeds aan eenige diefstallen met braak, in de laatste maanden te Arnhem gepleegd, o.a. bij Eigen Hulp, de firma De Haas, de firma A., de steenhouwers van L. en de melkinrichting Melbo, hadden schuldig gemaakt, Toevallig waren twee hunner een uur voordat de inbraak aan de politie werd mee gedeeld, door den politiedeskundige dr. Hesseling herkend als daders van de diefstallen met braak vroeger gepleegd. Deze twee waren namelijk eenige dagen geleden op het politie bureau wegens straatschenderij opge borgen en bij die gelegenheid was hun dactyloscipisch signalement ge nomen. Drie van de aangehoudenen waren nog nimmer met de politie in aan raking geweest. Het onderzoek wordt voortgezet; men verwacht, dat nog meer arresta ties zullen volgen. Vanochtend bleek ook nog ingebro ken te zijn in het fotomagazijn in de Steenstraat, waar de cassa was ge forceerd. Verdronken. Een 2'/2-jarig Belgisch meisje uit Sussen in Belgisch Limburg, dat eenige dagen bij de familie F. R. te Maastricht doorbracht is in een beer put geraakt en verdronken. Zestien personen bij Moermansk vermoord. Naar officieel uit Moskou gemeld wordt, zijn op het station Sjoegen in de nabijheid van Moejmansk 16 per sonen, van wie acht vrouwen en vier kinderen, vermoord. De daders konden ontkomen. Het drama te Steenderen. Omtrent het familie-drama, dat Maandagmorgen te Steenderen is ge schied, meldt men dat de vrouw van B. in het ziekenhuis te Zutphen is opgenomen. Zij is nog steeds buiten kennis. Haar toestand is achteruitgaan de. Mijnongelukken. Eergisteravond is op de Oranje Nassau II te Heerlerheide de arbei der Filipiak, onder vallend gesteente bedolven en gedood. De man is ge huwd, van Poolsche nationaliteit en woont te Heerlerheide. Gisterochtend tegen het einde van den nachtdienst op de Staatsmijn Hendrik is de Duitsche houwer J. Burmeister, uit Sittard, getroffen bij de ontploffing van een dynamietpa- troon. Hij werd gedood, De man was 34 jaar oud en vader van drie kinde ren. Ontploffing van olietanks. Tengevolge van een ontploffing van twee olietanks, waardoor de heele installatie van twee petroleummaat- schappijen te Bayonne in gevaar kwam, zijn veertig personen gewond. Drie worden vermist. Wederom twee doodelijke ongelukken in de gevangenis te Columbus. Door het onachtzaam optreden van een bewaarder is in de gevangenis te Columbus, waar onlangs de noodlot tige brand woedde, wederom een ernstig ongeluk geschied. Een gevan genbewaarder speelde onachtzaam met een machinegeweer, toen dit plotseling begon te vuren. Een aantal kogels trof een groep slapende gevangenen. Twee van hen werden op slag gedood terwijl een aantal anderen gewond werd. Doodelijke val. De landbouwer H. C., 62 jaar oud en gehuwd, te Wemmenkool (Drenthe) is, doordat het paard op hol sloeg, van den wagen gestort en zoodanig gewond, dat hij spoedig overleed. Monteur in een liftkoker gestort Gisteren is de 25-jarige liftmonteur H. K. uit Rotterdam in de apparaten- fabriek der N. V. Philips te Eind hoven bij het openen van een deur der lift, van de vijfde verdieping in den liftkoker naar beneden gestort. De ongelukkige was op slag dood en werd met verpletterden schedel opgenomen. K. was ongehuwd. Het lijk werd door de politie in beslag genomen en naar het politiebureau overgebracht. Motorrijder tegen een auto gebotst. Op den Ringdijk, nabij den Lisser- weg in Haarlemmermeer, kwam de bestuurder van een motorrijwiel, de heer K. uit Den Haag, in botsing met een uit tegenovergestelde richting komenden auto, die echter links van den weg reed. K. kwam daarbij zoo danig te vallen, dat hij niet in staat was zich op te richten. De inzittenden van den auto leg den hem in den grasberm en zeiden een dokter te zullen halen, maar zij waren na meer dan 2 uur nog niet teruggekeerd, zoodat dien geheelen tijd de motorrijder, die veel pijn had, in het gras heeft moeten liggen. Een voorbijganger, die hem vond liggen, ging direct hulp halen. De ontboden geneesheer constateer de een dubbele beenbreuk en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Letter en nummer van den auto konden worden opgenomen. Denk aan de gevaren ook in uw huis door Electrlciteit. Eik jaar 12 slachtoffers in ons land. Ir. W. F. Pot, eerstaanw ingenieur bij de marine, chef van het bureau Electriciteit in den Haag, schrijft aan de N. R. Crt. Zoo zijn dan weer eenige weken verioopen sinds het meisje in Den Haag in het bad is geëlectrocuteerd, zonder dat het publiek nog eens goed wordt voorgelicht, zoodat ik de pen weer opneem om op eenige dingen nog weer eens de aandacht te vestigen. Ten eerste had geen electrisch kacheltje onder bereik mogen kunnen komen van iemand, die met de andere hand een geyser of een bad aan kan raken, of in een bad zit. (Zelfs had geen stopcontact' op de badkamer ge plaatst mogen worden.) Bij een defect toch in het kacheltje kan het kachellichaam onder span ning komen. Als men dan tegelijker tijd het kacheltje en den geijzer, of het bad aanraakt, gaat de stroom door het lichaam van de eene hand naar de andere en passeert deze de hartzenuw, met kans op noodlottige gevolgen Het meisje zat in het bad en raakte het kacheltje aan. zoodat de stroom by de hand inkomende, weder via den arm langs de hartzenuw ging. Zoo moet men ook niet, terwijl men met de eene hand een strijkbout vast houdt, met de andere hand een gas of waterkraan open of dicht draaier. Ook moet men wanneer men met een stofzuiger werkt niet aan een gas- of waterkraantje (fonteintje) komen. Men moet geen electrisch keteltje vul len terwijl het aangesloten is aan het stopcontact. Men moet geen telefoonhoorn in de hand nemen, terwijl men een elec trisch apparaat, hetzij stofzuiger, strijk ijzer, broodrooeter, tafellamp of haar droger vasthoudt. Men moet niet met twee handen een losgeraakten draad van een elec trisch apparaat weer willen aankoppe len, zoolang de stop niet uit het coni tact verwijderd is. Men moet niet gaan strijken, staande op een natten pas gedweilden terrazzo keukenvloer. NIEUWKUIJK. Donderdag hield de afd. Wit-Gele Kruis een algemeenele. denvergadering in het Bondsgebouw De edelachtbare heer C. van deii Broek opende de vergadering met den cbristelijken groet, waarna door den heer Joh. van Dommelen, secre taris der vereeniging, het jaarverslag wordt uitgebracht. Hieraan ontleenen we 't volgende Door de Eerw Zuster Egidio, die na slechts 9 maanden hier vertoefd te hebben, elders werd geroepen en daar na door onze tegenwoordige verpleeg ster, de Eerw. Zuster Giselina, zijn in totaal 2111 ziekenbezoeken afgelegd en 420 bezoeken ontvangen. 69 zieken werden verpleegd, 19 lijken afgelegd en 57 verplegingsart. uitgeleend. Door Mej Jansen werden bij 31 kin deren beneden het jaar 496 controle bezoeken afgelegd. .Gedurende het afgeloope« jaar over leden echter nog 4 kinderen. De vereeniging telt 256 leden. Er werd door de vereeniging een reservefonds gesticht.- Door verschil lende milde schenkers kwamen gedu rende het afgeloopen jaar mooie be dragen binnen. Uit het flnantieel verslag blijkt dat de ontvangsten waren f 1442.33'/: de uitgaven f 1131.30, saldo f 311.03'/2. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen de heeren W. van der Leede, Joh. van Dommelen en M. de Qouw, Daar niemand meer het woord ver- langde, werd de vergadering door den Voorzitter met den chr. groet gesloten, Op Zondag 11 Mei a.s. zal onze harmonie „De Eendracht" een muzi kale wandeling maken door 't Dorp. Tot houders van opslagplaatsen voor de vellingvereen. „De Langstraat" werden voor dit jaar hier wederom aangewezen F. van Dommelen en H, Dorenmans. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier candidaat J. Fokkema van Utrecht zijn intrede te doen als predikant alhier, na in de voormiddag godsdienstoefe ning (half 10) bevestigd te zijn door Ds J. Goslinga van Utrecht. In de Geref. Kerk alhier hoopl a s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half 6 in den Dienst des Woords en der H. Sacramenten voor te gaan Ds. F. Fanoy van Eind hoven. Mej, v. D. alhier had dezer dagen het ongeluk met het schoonmaken haar hand zoodanig te verwonden, dat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. RAAMSDONKSVEER. Voor de ker mis die dit jaar in deze gemeente gehouden wordt op 29 30 Juni en 1 Juli, zijn reeds de volgende inschrij vingen ingekomen op het Veer een Vergenoegingspaleis, Zweefcaroussel, Luchtschommel, Draai kinder—palels Miniatuur Vliegmachinesport, Schiet tent, Visch—Zuurtent, Hoepla, en Speelgoed- gebak- en suikerkramen, Op 't Dorp Bioscoop, Zweefcaroussel Slagmachine, en gebak- en suiker- kramen. De heer G. van Zwol, slaagde dezer dagen te Dordrecht voor het schriftelijk gedeelte Gemeente Finan ciën. RAAMSDONK. Tot tellers voor de landbouwtelling, welke in den loop dezer maand zal worden'gehouden zijn ir. deze gemeente aangewezen de gemeente politie. De Eerw. zuster Ida Marie, waarnemend overste van het Liefde gesticht alhier is overgeplaatst naar St. Antonis. Het onderzoek voor de verlof gangers der lichtingen 1918 en 1921 zal voor deze gemeente plaatshebben te Waspik op 18 Juni a.s. om ll'/r uur v.m. Ij Op Vrijdag 23 Mei a.s. om 2 uur n. m. zal in het café van C. van der Plas een algemeene vergadering ge houden worden van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap de „Nieuwe Buitendijksche Hooipolder In de afgeloopen week stonden bij de plaatselijke arbeidsbeurs als werkloos ingeschreven 43 georgani seerde grondwerkers. Door B. en W. is vergunning verleend aan P. Pruijssers tot het verbouwen van een schuur. Ai juwelijki (rang 2 jaMjk Qrootesl foor t jilng, en vai iuwd- E. 1 tuigen aalwijk Hierme i Mlijke {ken vi n b ipelle, Onderg J ede zij N.V. JNEN t aale het I RAVi IT1KEL kt. De cade; cht bi rang. J Sprang 29 Apr ItfOI SCHC iuvel, i Mj]- Groot Terst J til te «k R.K I of f C. Ll( 'osterho Aan snerkt NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 10 Mei '30-_ beide temarkt A.s. Zondag zal de Hoogmis w°r<3^ gezongen door de zangeressen van fl- Congregatie van O. L. Vrouw in ver band met het 75 jarig jubileum va genoemd genootschap. Doorzitten bij wielrtjden verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Te f G W di tlaanbe Briever lureau v ÏF 606961

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6