lil Ook de heer Smits ziet er veel goeds in. Het verkrijgen van een eigen woning zal z i. ook den trek naar de groote steden tegenhouden. De Voorzitter zou in overweging willen geven om voorloopig eens af te wachten tot er een aanvrage bij het gemeentebestuur binnenkomt. Elk geval diende n.l. afzonderlijk beoordeeld te worden. Rijken. We dienen toch eerst een regeling hiervoor vast te stellen eerder zullen geen aanvragen binnen komen. Brokx. Ik zou willen voorstellen dat B en W. deze aangelegenheid nog eens onderzochten en een plan opmaken Voorzitter. Goed, we zullen dan eerst bij andere gemeenten de noodige inlichtingen inwinnen. Wat het adres inzake personeele belasting betreft zou ik U willen voorstellen dit aan te hou- den met het oog op de nieuwe finan- cieele verhoudingen tusschen Rijk en gemeenten. Er komt dan toch een ge. heel andere regeling van de belasting heffing. Aldus wordt besloten. 4. Adres om opheffing der verorde ning rijden op het Dijkje, In dit adres dat door vele inwoners onderteekend is wordt aangedrongen op intrekking van de verordening waarbij het verboden is over het Dijkje te rijden. Er wordt op gewezen dat de weg onder den Dijk vaak onberijdbaar en zeer smal is. De weg op het Dijkje zal er niet veel door lijden, hetgeen wel hieruit blijkt dat de vorige weg reeds 40 jaar geleden gelegd is. Voorzitter. Ik zou de raad in over weging willen geven nog even te wachten met het nemen van een be slissing over dit adres. Wij hebben n.l. van Ged. Staten een schrijven over dit raadsbesluit gekregen waarin zij nadere inlichtingen inwinnen. Het ligt schijnbaar in de bedoeling van Ged. Staten deze verordening eenigszins te wijzigen in dien zin dat aan de be zwaren der ingezetenen wordt tege moet gekomen zonder dat de weg er veel door lijden zal. Zoo zullen b.v. de kinderwagens, melkwagentjes en andere voertuigen tot een zeker ge wicht en een Bepaalde breedte hier over mogen rijden. Ged. Staten schij nen dus deze verordening wat soepeler te willen maken. Rubbens. Het lijkt mij de fatsoen. Itjkste manier om een pas vastgestelde verordening in te trekken, dat we wach ten óp nader bericht van Ged. Staten dan kunnen we op hun verzoek de verordening wijzigen. Brokx. Dat vindt ik ook de beste manier om ons niet belachelijk te maken. Vloemans. Als dat wachten dan maar niet te lang duurt. Voorzitter. Ik zal zoo gauw mogelijk de vergadering bijeen roepen als ik nader bericht heb ontvangen. Rijken. Intusschen moet de polifie maar niet te nauw kijken. Schaapsmeerders. Dat vind ik ver keerd. Zoo lang het verboden is moet de verordening ook gehandhaafd worden. Langerwerf. Die verordening had nooit vastgesteld moeten worden. Het zet allemaal kwaad bloed. Als er maar geen melkwagentjes voor 's morgens 7 uur over kwamen dan zou men het niet verboden hebben. (Gelach). De Voorzitter zegt er van overtuigd te zijn dat na wijziging der verorde ning zooals door Ged. Staten wordt verlangd aan de grootste bezwaren der ingezetenen wel zal zijn tegemoet ge komen, Hij zegt toe de volgende ver gadering zoo spoedig mogelijk te zul len bijeenroepen. 5 Pomp op Strooiendorp. Van een zevental bewoners van Strooiendorp is een adres ingekomen waarin op de slechte drinkwater voor ziening aldaar wordt gewezen. Aange zien daar geen pomp aanwezig is moeten de bewoners het water steeds uit de Wiel halen hetgeen schadelijk is voor de gezondheid. Zij vragen of de gemeente hier een pomp zou willen slaan. De Voorzitter licht nader toe dat de bewoners aidaar niet bij de waterlei ding kunnen aansluiten omdat Strooien dorp te ver af ligt. Volgens de bouw verordening moet ieder huis een pomp hebben daar moeten echter de eige naars zelf voor zorgen en niet de ge meenteraad. Indien de raad er echter iets voor voelt om die menschen aan een pomp te heipen zullen B. en W. een kostenberekening laten maken. De heer Rekkers vreest dat het wa ter niet zal worden goedgekeurd. Als bij hem thuis het pompwater is afge keurd en hij verplicht werd bij de wa terleiding aan te sluiten dan zal het water op Strooiendorp zeker niet be ter zijn. Hij vindt het onbillijk dat er zoo'n verschil gemaakt wordt onder inwoners van eenzelfde gemeente. Ook de heer Rijken wijst op on billijkheden in de watervoorziening: de een wordt verplicht om bij de waterleiding aan te sluiten, terwijl de ander die graag bij de waterleiding zou aansluiten omdat er gebrek is aan goed drinkwater daartoe niet in staat is. De Voorzitter zegt over de aange legenheid der waterleiding.maatschappij geen nadere mededeelingen te mogen doen. In geheime vergadering zal hij den leden hieromtrent eenige in lichtingen verstrekken. De heer Brokx vindt het de beste oplossing als B. en W. eerst een kostenberekening laten maken voor het slaan van een pomp of voor het leggen van een put alleen dan kan de raad nader overwegen hoe op dit adres zal worden beschikt, De Voorzitter zegt toe in de vol gende vergadering met een opgave der kosten te zullen komen. 6 Wijziging begrooting 1929 en 1928. Wordt goedgekeurd. 7. Verzoek van Schoolbesturen om den bouw van een schoollokaal, ver bouw van schoollokalen en den bouw van een overdekte speelplaats. De Voorzitter zegt dat van het R.K Kerkbestuur der parochie van den Bartholomeus het verzoek is inge komen om de noodige gelden be schikbaar te willen stellen voor ui breiding en verbouwing van de R.K Jongensschool en de R.K. Meisjes school. De uitbreiding der Jongens school is noodzakelijk geworden door de invoering van het 7e leerjaar en den aanwas van het aantal leerlingen Bedroeg dit op 1 Mei 1920 157 over 1929 bedroeg het gemiddelde aanta 213 en op 1 April 1930 229. Het bestuur moest dus een 6en onderwijzer aanstellen en waar er maar 5 lokalen zijn zal er een nieuw lokaal moeten worden bijgebouwd. Ook de inspec trice acht dit noodig. Alsmede het plaatsen van nieuwe privaten, den aanleg van waterleiding en de meub leering van het nieuwe schoollokaa B en W. hebben met het Kerkbestuur een onderhoud gehad om te over wegen op welke manier deze uit' breiding en verbouwing het voor deeligst konden geschieden, daarb rekening houdend met de mogeiijkheic dat er nog een tweede lokaal moet worden bijgebouwd. Het Kerkbestuur had door een architect een paar be grootingen laten maken. De eerste begrooting beliep f8950,— Daarop is een nieuwe raming gemaakt waarbf gedacht werd aan uitbreiding van de school achter het huis van de wed Kuisters. Alsdan zouden de totale kosten f 6750.— bedragen behalve den grond. Ook achter de school zou het nieuwe lokaal gebouwd kunnen wor den hetgeen dezelfde kosten zou meebrengen. De grond aldaar is van den heer van Dordt. Deze laatste oplossing werd algemeen het beste geacht. In de R K. Meisjesschool zouden op voorstel van de inspectrice de vol gende veranderingen moeten worden aangebracht. De scheidingsmuur tus schen twee lokalen zou moeten worden uitgebroken en de beschikbare ruimte zou dan in drie lokalen kunnen worden verdeeld, van normale grootte Op het oogenblik zijn beide leslokalen te diep hetgeen voor de kinderen die in de achterste banken zitten hinder lijk en slecht voor de oogen is. Verder zou de speelplaats betegeld moeten worden en enkele andere kosten moeten worden gemaakt. De architect beraamt de totale kosten hiervan op f 3100.- De Voorzitter vraagt of de raad in principe zijne medewerking kan ver leenen. Volgens de wet zal hij hiertoe wel verplicht zijn. Brokx Alvorens hierover verder te spreken geloof ik goed te doen een krachtig protest te doen hooren over het feit dat het Kerkbestuur een architect uit Tilburg heeft genomen, ter wijl wij hier in Waspik in den heer de Bruijn een goed architect hebben die daarvoor wel capabel is, die de plaatselijke situatie beter kent en zeker het goedkoopste voor de ge meente zal bouwen. Ik vind het zeer onbetamelijk dat ze naar een vreemden architect zijn gegaan en ik zou willen voorstellen dat de raad hierover zijne afkeuring uitspreekt. Vloemans. Wanneer die architect geregeld uit Tilburg moet komen moet men er altijd duurder mee uit zijn. Voorzitter. Ik was angstvallig om den raad te adviseeren zijne mede werking aan deze verbouwing te verleenen. Ik dacht daarbij aan de mogelijkheid dat men ook in Waspik- Boven een school zou gaan bouwen en dan was deze uitbreiding over bodig, doch men heeft mij de ver zekering gegeven dat binnen afzien baren tijd niet aan deze mogelijkheid behoeft te worden gedacht. Smits. Welke motieven zijn er voor dat in Waspik-Boven geen school kan komen. Wanneer men nu voor de verbouwing zooveel kosten moet maken, mocht wel eens aan een school voor Boven gedacht worden, dan behoefden de kinderen niet zoo ver meer te Ioopen. Brokx. Met een school is men er nog niet af dan zouden er twee schooltjes moeten komen want bij bij zondere scholen mogen geen jongens en meisjes in één school worden on dergebracht. Als we aan Waspik Boven beginnen zullen ze straks ook van de Vaart om een school vragen. Rijken. Ik heb verschillende midden standers over deze kwestie gesproken en men voelde zich algemeen gegriefd dat de plaatselijke architect gepas seerd was. Voorzitter. Laten wfj er dan bij het Kerkbestuur op aandringen om alsnog den heer de Bruyn als architect te nemen, omdat deze naar onze meening voor de gemeente het voordeeligste zal bouwen. Langerwerf. Ik denk dat dit weinig zal helpen. U moet niet denken dat wij in het Kerkbestuur de Waspiksche menschen voorbijgegaan zijn, maar we zijn grootendeels afhankelijk van de inspectrice. Brokx Ik denk ook dat er niet veel meer aan te doen zal zijn. De heer Rijken vindt het treurig dat de gemeente die per slot van rekening alles betalen moet zoo weinig te zeggen heeft en geheel afhankelij is van een inspectrice. Na nog eenige discussie wordt be sloten de gevraagde medewerking te verleenen, doch zijne afkeuring uit te spreken over het feit dat het Kerk bestuur een architect buiten de ge meente heeft genomen en er op aan te dringen dat zoo mogelijk de heer de Bruin alsnog als architect wordt aangesteld. Van het bestuur der Christelijke School is een verzoek ingekomen om eene overkapping te doen aanbrengen die bij regenachtig weer beschutting geeft aan de kinderen. Het bestuur zegt in zijn adres dat het niet langs den dringenden weg inwilliging van dit verzoek wil ver krijgen doch een beroep wil doen op het verantwoordelijkheidsgevoel der raadsleden. Voorzitter: Wij hebben een onder houd met het hoofd der school ge had en hel is ons gebleken dat het voor de kinderen die 's middags over blijven vooral hard noodig is. Het schoolbestuur is altijd uiterst zuinig geweest ook al zouden wij het volgens de wet niet verplicht zijn zou ik den raad toch willen voor stellen om het hiervoor benoodigde bedrag zijnde f398,50 te willen vo teeren. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. Hierna gaat de raad over tot be spreking met den heer de Bruyn van de bestratingen Havenkaai. BINNENLAND. Weduwenpensioen aan elke gehuwde vrouw Het zou schitterend zijn als die moge lijkheid bestond. Het zou een groote geruststelling zijn voor menige jonge weduwe bij het overlijden van den haar zoo dierbaren echtgenoot, de zekerheia te hebben, dat haar thans tenminste van Rijkswege pensioen wordt uit betaald. Nu, de mogelijkheid om zich bij he Rijk te verzekeren voor een wekelijk- sche rente uit te keeren na het over lijden aan zijne echtgenoote, is thans voor iederen Rijksingezetene open gesteld. De daartoe noodige rtbreiding der verzekeringsmogelijkheden is opge nomen in de Ouderdomswet 1919 en deze bepaling is op 1 April 1930 in werking getreden. Elke Rijksingezetene beneden den leeftijd van 60 jaar kan zich nu bi den Raad van Arbeid verzekeren voor een rente van fl.—toten met f 10.— per week, uit te betalen na zijn over lijden aan zijne echtgenoote. Tenzij hei overlijden het gevolg is van een overkomen ongeval wordt de rente niet toegekend indien de ver zekerde binnen drie jaar na het sluiten der verzekering overlijdt. Nog een andere zeer belangrijke wijziging is in de wet op de vrijwillige verzekering aangebracht. Degenen, die een lijfrenteverzekering wenschen te sluiten, ingaande op een leeftijd in volle jaren gelegen tusschen de 55 en 65 jaar, voor een rente van f 3.— tot en, met f 20.— per week, kunnen dit thans doen onder voor waarde, dat aan hunne nabestaanden indien zij vóór het bereiken van den renteleeftijd komen te overlijden, het totaal bedrag der betaalde premlën, verminderd met een jaarpremie wordt terugbetaald. Onder deze voorwaarden is men dus bij het sluiten van de verzekering er zeker van dat men of pensioen krijgt of bij vooroverlijden bijna het totaal bedrag der betaalde premiën wordt terugbetaald. Een verzekering en spaarbank in één vorm I Van deze gewijzigde verzekerings- voorwaarden kunnen degenen, die na 1 September 1923 een vrijwillige Ouderdoms verzekering gesloten hebben alsnog profiteeren indien zij vóór 1 April 1931 aan den Raad van Arbeid den wensch kenbaar maken hunne verzekering in den gewijzigden vorm e willen omzetten. Ieder die belang stelt in een vrij willige ouderdomsverzekering en of eene pensioensverzekering bij over- ijden aan zflne echtgenoote, wend zich daarom voor nadere inlichtingen ot den Raad van Arbeid te Tilburg, of zijne agenten. Mr. P. Troelstra. Maandagavond ten ongeveer half elf s te Scheveningen overleden Mr. Pie ter Jelles Troelstra, oud lid der Tweede (amer, oud—leider en stichter der sociaaldemocratische arbeiderspartij Nederland. De heer Troelstra heeft veel gedaan en geleden in den strijd voor zijne dealen, heeft veel gewerkt en daar mee natuurlijk ook fouten gemaakt, -lij was een eerste figuur in den par- ementairen strijd in ons land en heeft groote verdiensten voor z'n partij. werd, hadden wij reeds gelegenheid op een en ander te wijzen. De Fordfabriek in aanbouw. Met man en macht te Rotterdam aan het werk. Heipalen op het terrein zelf vervaardigd. Einde van 1930 ge reed. Een groote schutting, „gespoten" in de „Ford"—kleur, biauw—wit, omringt het terrein, waar de eerste Neder— landsche automobielfabriek zal ver rijzen. Met man en macht is men er aan het werk. De bouwdirectie zetelt in het voorste gedeelte van de oude „Nenijt©"—hal aan de Galvanistraat en heeft van daaruit het volle gezicht op het werk. Binnen acht maanden moet, volgens de plannen, de Nederlandsche Ford—fabriek gereed zijn. En eind van dit jaar, uiterlijk begin—1931, hoopt men den „Ford"—band in werking te hebben en moet alles „draaien" vol gens het befaamde Ford—systeem. De gevel—ontwerpen, waarin opge nomen is een 30 meter hooge toren, bevinden zich nog bij de schoonheids commissie. Het gebouw zelf wordt 15 meter hoog; de helft is voorzien van twee etages, de andere heift, bestemd voor opslag van onderdeelen, krijgt geen tusschen—étage. Eén hoog komt de carrosserie—fabriek, gelijkvloers worden de chassis gemonteerd. Voorloopig is het terrein ingericht als fabriek van betonnen heipalen. Niet minder dan 1000 palen van 23 meter hoogte zullen noodig zijn om het ge bouw te stutten. Daar vervoer dezer zware paien niet mogelijk is, werd be sloten het terrein zelf voorloopig tot heipalen—fabriek te bestemmen. Het werk wordt vergemakkelijkt door het teit, dat al wat deze fabriek produ ceert, successievelijk in den grond verdwijnt. Ook wordt hier gemaakt de ijzerconstructie voor de palen, het ijzeren vlechtwerk, waartusschen het beton uit hooge torens, waar men de specie mengt, gegoten wordt, nadat een bekisting is aangebracht. De hei machines zelve met de verplaatsbare rails brengen de palen ter plaatse, nadat een kuil is gegraven. En daarna worden de palen ingeheid, terwijl rond den paal een gat wordt gespoten. 't Is hier alles Ford, wat de klok slaat. Een Ford—tractor helpt bij het versjouwen der palen. En zware Ford- vracntwagens brengen zonder opont houd het ijzer, het zand en het grint de materialen, waaruit de palen ver vaardigd worden. Bijz. Vrijw. Landstorm. Door de Nationale Landstormcommissie is voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm een Nationale Schietwedstrijd uitgeschreven die van Dinsdag 20 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei a. s. zal worden gehouden op de banen aan den Waaisdorperweg te Den naag. Uit alle deelen van het land zullen ae beste schutters van den B. V. L. naar den Haag trekken, om zich met elkaar te meten. Dinsdag 20 Mei komen de afdeelingen Friesland, Vollenhove, Monden der Maas, Zuid—Holland—West, Rotterdam, Gouda, Nieuwe Hollandsche Waterlinie: Woensdag 21 MeiGroningen, Zeeland, Veluwe, De Veluwzoom, Stelling van Amsterdam en Dordrecht: Donderdag 22 Mei; Limburg, De ijssel, Kenncmerland, West Brabant en Alkmaar: Vrijdag 23 Mei ten slotte: Twente Drenthe en de Meijerij. Voor dezen wedstrijd is een eere-comité gevormd, waarvan Z. K. H. Prins Hendrik wel het voorzitterschap heeit willen aan- den. In dit eere-comité hebben voorts zitting Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister, van Staat Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. Mr. Dr. L, N. Dekkers, Minister van Defensie, Mr. .W L. Baron de Vos van Steenwijk, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, Mr. J. R. H. van Schaik, Voorzitter zan de Tweede Kamer der Staten Generaal, Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg Vice-President van den Raad van State. Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, President van den Hoogen Raad der Nederlanden. E. F. Insinger, Luitenant-Generaal, Com mandant van het Veldleger, Gouverneur der Residentie. H. A. Seyffardt, Luitenant-gene raal, Chef van den Generalen Staf, Mr. Dr. A. B. M. van Rijkevorsel, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord Brabant, Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid—Holland, Jhr Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord Holland. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Dr. H. Th. 'sJacob Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, Mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in de Provincie Fiiesland. Mr. A. E. Baron Van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de Provincie Overijssel, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stadhouwer, Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen. Mr. J. T. Linthorst Homan. Commissaris der Koningin in de Provincie Drenthe, Mr. E. O. J. M. Baron Van Hövel tot Westerflier, Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg, Mr. G. Vissering, President van de Nederlandsche Bank. J. H Borel, Reserve-Luitenant-Generaal Adjudant in b. d. van H. M. de Koningin Inspecteur van den Bijz. Vrijw. Landstorm. _"hr. W. Röell Generaal Majoor Commandant der le Divisie. Dr. J. C. Diehl Generaal Majoor, Inspecteur van den Geneeskundigen dienst der Landmacht. A, M. Vorstman Generaal-Majoor Hoofdintendant. Mr. j. A. N Patijn burgemeester van 's Gravenhage. R. B. A. N. de Quaij, Luitenant-Generaal b.d. inspecteur der Burgerwachten. Ph. W. Weber Luitenant Generaal b.d. Commandant der Haagsche Burgerwacht. Dinsdagmorgen om 11 uur zal bij de opening het woord gevoerd worden door den Voorzitter der Natonale Landstorm— cómmissie, Generaal—Majoor b.d. L. F. Duymaer van Twist. Als kamp—commandant zal tijdens dezen wedstrijd optreden de Res.-kapitein J. J. Eckebus Plaatselijk Leider van den B. V. L. te Delft. Het bezoek vcui de Groot-hertogin van Luxemburg en haar gemaal. Ter gelegenheid van het bezoek van haar gemaal op 2, 3 en 4 Juni ten pa- leize Het Loo is een feestelijke ont vangst in voorbereiding van de Oran jevereniging te Apeldoorn „Het Cen trum". - Naar alle waarschijnlijkheid arri veert het groot-hertogelijk paar 2 Ju ni des namiddags tusschen 5 en 6 u„ na te Maastricht namens H.M. de Ko ningin officieel te zijn verwelkomd. Een salonrijtuig van den koninklij ken trein staat aldaar ter beschikking voor het verdere deel der reis. Ter ontvangst aan het station te Apeldoorn zullen naast autoriteiten aanwezig zijn de militaire kapel van de Grenadiers en Jagers en een deta chement huzaren. De bedoeling ligt voor, dat bij de ontvangst mede te genwoordig zullen zijn verschillende plaatselijke vereenigingen met haar vaandels. Het ligt in het voornemen van Koningin des avonds 3 Juni de bevolking van Apeldoorn een vuur werk aan te bieden, dat hoogstwaar schijnlijk afgestoken zal worden op 't landgoed „Marialust". Ned. Paviljoen te Antwerpen. Maandagmiddag is onder zeer groo te belangstelling het Ned. Paviljoen op de Antwerpsche Tentoonstelling officieel geopend. De lord-minister, dr. Posthuma, voorzitter van het Co mité, hield de openingsrede, die tot titel had„Bij goede buren op bezoek". Hij werd beantwoord door minis ter Heijmans, Minister van Arbeid van België, die groote erkentelijkheid van België uitsprak voor de schitte rende Nederlandsche deelneming. Daarna werd een rondgang ge maakt en in de Rotterdamsche afdee- ling de thee gebruikt. Aan den feestmaaltijd, des avonds gegeven, sprak onze Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, mr. Ver schuur. BUITENLAND. Fridtjof Nansen t- De bekende Noordpoolonderzoeker dr. Fridtjof Nansen is vandaag te Oslo in den ouderdom van 69 jaar overle den. De toestand in Britsch-Indië. Na Ghandi is ook zijn opvolger Ab- bas-Ty-abji met 58 vrijwilligers ge vangen genomen. Tot leidster is thans aangewezen de dichteres Naidue. De toestand wordt ernstiger. Troe pen worden naar de bedreigde punten gezonden. Het Duitsche Leger. Naar Wolff van wei-ingelichte zijde verneemt, worden tegenwoordig voor het leger in totaal 100.000 man aan geworven tegen 797.716 in het jaar 1916. Voor de marine luiden deze cijfers 14 en 79 duizend. De kosten voor het leger bedroegen in 1914 l 327.148 000 mark, terwijl thans in 1930 de kosten niet meer beloopen dan 503 millioen mark. Voor de marine werd in 1914 uitgegeven 454.420.000 markdit jaar bedraagt het cijfer voor marine 194.339.000 mark. Men ziet dus, dat de geheele leger- begrooting thans nog geen 700 mil lioen mark vraagt, iets wat te meer opvalt wanneer men bedenkt, dat in Frankrijk alleen de verhooging van het leger—budget in de jaren 1929/1930 rond 600 millioen mark eischte. KERKNIEUWS. Het Eucharistisch Congres te Carthago. Zondag was de laatste dag van het Eucharistisch Congres, één dezer we reld-bijeenkomsten, zooals alleen de Roomsch-Katholieke Kerk die kent. De dag werd geopend met H.H. Missen, waarin den duizenden con gressisten de H. Communie is uitge reikt, terwijl de verschillende Aarts bisschoppen en Bisschoppen, evenals de vorige dagen, de talrijke vreemde lingen in de gelegenheid stelden na afloop hunner episcopale Missen, de plechtige benedictie te ontvangen. Om 10 uur nam de Pontificale H. Mis een aanvang, opgedragen door Z.Em. den Kardinaal-Legaat op de ruïnen van de basiliek van den H. Cyprianus te Carthago. Als na de Heilige plechtigheid, de Paus-zegen over de diepgebogen biddenden is neergedaald en de laatste tonen van het Domine Saivam fac rempubiicam verklonken zijn, barst opeens, op de bergen en langs de hellingen, de lang bedwongen emotie los en jubel en zegekreten daveren over het land, den stoet der bisschop pen en kardinalen en den verheven Pausgezant tegen. De stoet beweegt zich in de richting van 't klooster der H. Monica, waar een klein dejeuner zal worden geserveerd. Want het is middag en reeds alom worden de laatste toebereidselen getroffen voor den luistervollen Hosannatocht van middag. Om half vier kwamen de congres sisten voor het laatst bijeen om den Christus-Eucharisticus, rondgedragen in plechtige processie, hun nederige hulde te brengen, voor het laatst op dezen historlschen grond. Na ne plechtig Lof gaf de Kardinaal Legaa de menigte den plechttgen m het Allerheiligste, een menigte die ge schat werd op 150.000 personen. leciale correspondent van °L I I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2