I i J [CHi m het m n h ad. Woensdag 14 Mei '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. 36 tte )ons 223 oonplaat ju-pons ,er van Koophandel en rieken voor de Langstraat te Waalwijk. ischenen is wederom het verslag (amer van Koophandel voor de ijtraat over 1929 is een boekdeel van peer 150 pagina's, dat zeer be- |jk is zeker om z'n inhoud, waar- jeer veel werk is gemaakt en die omvangrijk en hoogst interessant jmd mag worden. [verslag begint met een kaartje, aan- nde het gebied der Kamer, met jan toegevoegd een belangwek Ie beschrijving van dat terrein van izaamhèid der Kamer. Wij hopen a een onzer volgende nummers nemer.. jor ditmaal beginnen wij de alge ae beschouwingen, die iuiden als Mgemeene Beschouwingen, [[schillende feiten zouden kunnen jen aangehaald om aan te toonen, nhet afgeloopen jaar de algemeene lomische toestand in het land niet ©tig is geweest. En er zou dan reden zijn geweest om te hopen, gestadige verbetering van onze lomische positie, die zich al ver ende jaren achtereen In een gelei :e gunstige ontwikkeling afteekent, worden voortgezet, ware het niet, de internationale beurscrisis, die tegen het einde van het jaar baarde en meer nog de toestanden, ree veroorzaakten, moesten worden louwd als een kentering in de ide van gunstige conjunctuur. Bij uitbrengen van dit verslag heeft de economische depressie reeds lijk afgeteekend, zonder dat nog van hare ontwikkeling valt te kt et zeer bemoedigend is ook voor lederlandsche nijverheid, dat op weg tot het herstel van den econo- chen wereldvrede, in plaats van eringen te maken, het doel steeds schijnt te wijken. Verschillende n hebben de reeds hooge tolmuren weer hooger opgetrokken, waar- Hover geen noemenswaardige ver kan worden gesteld. Zelfs is de catie van de conventie in zake de Sailing van de in- en uitvoerver- van huiden, vellen en beenderen, het vorig jaar als een kiein werd gememoreerd, tot heden onvoldoende gebleken. Het belem- vanjden Invoer van de artikelen t industrie en van onzen land en Tafelkieei [M1W heeft nog steeds weer scherper C0U|W i aangenomen en het is niet met aie verwachten, dat in de naaste eist hierin verbetering van betee- za! worden verkregen. Dat de Itzichten voor onze nijverheid, en iuinbouw hierdoor ongunstiger len spreekt van zelf. Wij meenen ook opnieuw te moeten herhalen jroote verwondering, dat bij dezen van zaken door de Regeering wordt gedaan om althans eeniger- weg te nemen den invloed van ngunstige positie, waarin onze Irie, als gevolg van deze toestan- Is komen te geraken. De industrie zich wel tot het uiterste in om alie daarvoor geëigende middelen' productiekosten te verminderen, aldus de exporlmoeilljkheden te finnen en daarnaast op de binnen- iche markt te kunnen concurreeren de beschermde buitenlandsche rheld, doch daartegenover gaat de tfing voort den pakezel voor lie lasten, zooais de industrie zeer wel wordt betiteld, nieuwe op te leggen. De Ziektewet 1/ tri reeds hare lasten van de Me; aangekondigd is de wijziging ie invalidlteits- en ouderdomswet, deze lasten zal verzwaren, terwijl wordt gedacht aan een aderlating een nadere regeling van de werk- eidsverzekering en arbeidsbetnid- en van een regeling voor 'toeslag. Over de in vergelijking sdere landen zoo hoog opgevoerde e lasten en de belemmering van ewegingsvrijheid van de indus- bedrijven wordt in nagenoeg ons bureau ingekomen rapporten lagd, En om de maat nog maar me'en werd nog het tarief voor ïlefoon, ondanks het nagenoeg teene verzet der Nederlandsche "s van Koophandel en andere len van handel en nijverheid, zoo- gewijzigd, dat juist handel en 'bsid door verhooging van het worden getroffen. Berekend is, ov. voor Waalwijk bij een gelijk f|gj 'ocale gesprekken als in 1927, ast thans ingevoerde tarief door reeslotenen per jaar ruim f2000 l4,a'-4ttpeten worden betaald, £genover deze weinig bemoedigen- vooruitzichten voor ontlasting der .«triefin kan gesteld worden ver- ng van de indexcijfers, zoowel van handelsprijzen als, hoewel in veel indere mate, van levensonderhoud en in verlaging van de posttarieven. De snel ingetreden en sterke verla ng van de geldrente is mede een nstige omstandigheid voor handel en {verheid. Wanneer wij den algemeenen econo- iachen toestand in het land vergelijken et dien in het district der Kamer, dan deze laatste over het algemeen niet o gunstig, al is er, wat den gang n zaken betreft, geen reden tot klagen. Land- en tuinbouw hebben Slechts ige of minder gunstige resultaten eleverd, terwijl de uitkomsten van ndel en nijverheid over het algemeen bleven beneden die van 1928 Met voldoening mag worden geconstateerd, dat in deze beide laatste takken met groote energie wordt gewerkt en dat de moeilijke tijdsomstandigheden moe dig worden getrotseerd. Ook voor het afgeloopen jaar kan worden melding gemaakt van verschillende industrie uitbreidingen en van vestiging van nieuwe ondernemingen. Werkeloosheid kwam niet voorwerkgelegenheid was er in voldoende mate. De Philips industrieën te Eindhoven bleven nog voortdurend werkkrachten uit deze streek tot zich trekken. Wij memoreeren enkele feiten uit het afgeloopen jaar met betrekking tot het district onzer Kamer. De provinciale weg Tilburg-Waalwijk werd voor een gedeelte tusschen I Loon op-Zand en Tilburg verbeterd, terwijl In voorbereiding is de verbete ring van andere gedeelten, die in 1930 zal worden uitgevoerdhet gedeelte, dat dan nog In beteren toestand ge bracht moet worden, zal in 1931 onderhanden worden genomen, zoodat einde van dat jaar de geheele weg zal zijn gekomen in den toestand, waarop onze Kamer reeds zoolang heeft aan gedrongen. Over het algemeen verkeeren de wegen in het district der Kamer niet in een toestand, die voldoet aan de eischen van het tegenwoordige verkeer dit geldt vooral voor het meerendeel der wegen, die in beheer en onderhoud zijn bij de gemeenten. De toestand van den hoofdweg door de Langstraat Iaat op plaatsen veel te wer.schen over, terwijl gevaarlijke bochten en on- practisch gelegde spoorwegovergangen bedenkelijke belemmeringen vormen. De groote beteekenis van het auto verkeer en de steeds grooter toeneming daarvan eischen, dat voile aandacht aan de verkeerswegen wordt geschonken. Wegverbetering achten wij voor het oogenblik van groot economisch belang. Met voldoening kunnen wij melding maken van de eindelijke oplossing van de moeilijkheden voor het verbeteren van den weg Heusden-Haarsteeg. Als gevolg van het accoord tusschen de provincie en de gemeente Hedikhuizen zal een geasphalteerde steenslagweg worden aangelegd, die het verkeer uit het Land van Hensden en Altena naar 's-Hertogenbosch zal ten goede komen. Voor feet district der Kamer is in dit verband wel van groote beteekenis het besluit der Regeering om over te gaan tot het bouwen van een brug bij Keizersveer, waarvan een gedeelte der werken reeds is aanbesteed en in uit voering is. Voor het Westelijk deel van het district en een groot deel van het Land van Altena is het tot stand komen van dit werk zeker van het grootste belang. Over het algemeen is de economische toestand van de zeer vruchtbare streek van het Land van Heusden en Altena niet gunstig. Als voornaamste oorzaak daarvan mag zeker wel worden ge noemd de geïsoleerdheid van deze streek, ingesloten door breede rivieren met geen andere vaste verbinding, dan de brug over den Maasmond bij Heusden. Daarbij komt het gemis aan spoor en tramwegen en van een wegen net, dat niet voldoet aan de eischen, die het moderne verkeer daaraan stelt De hoop, die eenige jaren terug werd opgewekt door de plannen der Spoor wegmaatschappij „Midden Brabant", ging niet in vervulling. Het autobus- verkeer, dat voor een deel goed zou kunnen maken het gemis aan spoor- en tramwegen, is tot heden niet tot een zoodanige ontwikkeling gekomen, dat alle behoeften worden bevredigd. Verschillende in den loop der laatste jaren voor deze streek opgerichte autobus-ondernemingen zijn na een kort bestaan opgeheven, deels als gevolg van krachtsversnippering bij de ex ploitatie, deels als gevolg van den slechten toestand der wegen. Afdoende verbetering van hei autobusverkeer voor deze streek kan slechts worden ver wacht, wanneer de exploitatie door één krachtige onderneming wordt ter hand genomen en tegelijk aandacht wordt geschonken aan verbetering der verkeerswegen. Eens te meer blijkt hierbij hoe jammer het is, dat is afge wezen ons verzoek om in het Rijks wegenplan op te nemen een weg Gorirtchem-Heusden-Drunen, die Rot terdam. het voornaamste centrum van ons handelsverkeer, via Gorinchem— Heusden—Drunen zou verbinden met de industrieele Langstraat en verder Oostelijk Noordbrabant, voor welken verkeersweg de Wegencommissie uit den A.N.W.B. en de K.N.A C nog op de bres heeft gestaan. Terecht kon in het vorige jaaroverzicht worden gezegd, dat het Rijkswegenplan ons geen be vrediging heeft geschonken. Hoeveel zou inderdaad deze verbindingsweg kunnen bijdragen tot den economischen opbloei van deze streek, die ten deze zoozeer hulp noodig heeft Niet ten onrechte is in de laatste jaaroverzichten de vraag gesteld of aan de belangen van het platteland wel voldoende aan dacht wordt geschonken. Wij zouden hieromtrent slechts kunnen herhalen t reeds meermalen geuite klacht, zoodat wij thans niet verder hierop ingaan. Van niei minder belang blijven echter ook goede waterwegen en terecht is daarom door onze Kamer in den loop van dit jaar het initiatief genomen voor een onderzoek naar de mogelijk heid en wenschelijkheid van de af sluiting van het Oude Maasje tot het verkrijgen van betere scheepvaart- toestanden in de Langstraatsche havens. De 66e jaarvergadering van de Schippersvereniging „Schuttevaer" die in het afgeloopen jaar te Geertruiden- berg plaats vond naar wij meenen] de eerste, die in onze provincie werd gehouden, en die door vertegenwoor- j digers onzer Kamer werd bijgewoond, heeft nog eens opnieuw de aandacht gevestigd op de gunstige ligging van deze plaats. Tegelijk werd gelegenheid geboden opnieuw te wijzen op den hinder, die de scheepvaart nog steeds ondervindt van de brugpeilers in de „Donge" en van de onvoldoende verlichting van de voet- en spoorbrug ter plaatse, ofschoon reeds herhaalde lijk op verwijdering van de peilers en verbetering in de verlichiing is aan gedrongen. De boottocht, den deel nemers aan deze vergadering aange boden, gaf gelegenheid aan de ver tegenwoordigers onzer Kamer zich te oriënteeren met betrekking tot de plannen van het Waterschap „De Beneden Donge" tot afsluiting van den Dongemond. Verwacht mag worden, dat volle aandacht zal worden ge schonken aan de bezwaren, die door het Gemeentebestuur van Gtertruiden- berg en door de exploitanten van de beneden de geprojecteerde afsluiting aan de Donge gelegen fabrieks— en handelsbedrijven zijn geopperd tegen de plaats der afsluiting in verband met de hooge wateropstuwing, die zij aan den Dongemond verwachten, wanneer de afsluiting zou worden ge maakt naar het project van het Water schap. Met betrekking tot de slechte water, staattoestanden in het Westelijk deel van ons district mag worden melding gemaakt van hetgeen is gezegd door den heer Van den Heuvel in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die het voile licht op den toestand heeft laten vallen en aangetoond hejft, dat het plicht der Regeering is de helpende hand te reiken om verbetering in dezen toestand te brengen. Wij vertrouwen dat een slap in de richting tot ver- betering is gezet door het oprichten van het Waterschap „Het Zuideraf— wateringskanaal", waardoor de Water schappen van het Westelijk deel der Langstraat in één verband zijn ver— eenigd en aldus een orgaan is ge schapen, dat in staat zal zijn op te komen voor de gemeenschappelijke belangen bij de verbetering van de waterstaatstoestanden. Zoodra het definitief bestuur van dit Waterschap zal zijn gekozen wordt gelegenheid geopend tot verder overleg voor onze Kamer met de betrokken gemeentebesturen en het bestuur van dit Waterschap ten aanzien van het onderzoek naar de mogelijkheid van de afsluiting van den mond van het Oude Maasje. Mogelijk dat de daardoor beoogde verbetering van de Lang straatsche havens en van de water staatstoestanden van het Westelijk deel van ons district in één verband kan worden gebracht met de plannen van het Waterschap „De Beneden Donge" tot afsluiting van den Dongemond. Uit het verder volgende gedetailleerd overzicht van den toestand van handel en nijverheid in het district onzer Kamer in het afgeloopen jaar zal blijken, dat de resultaten over het algemeen minder tot tevredenheid stemmen dan het vorige jaar. De moeilijkheden worden grooter door het voortduren, het toenemen zelfs, van de exportbe lemmeringen. De leiding der zaken blijft onafgebroken uiterste inspanning vragen, geen oogenblik mag de span ning verslappen of de terugslag wordt gevoeld. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 Mei 1930. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 16 Mei a.s, des avonds ten 7 uur. Aan de orde 1. Voorstel tot aanvaarding der voor waarden, waaronder de heer Klijnen zich bereid heeft verklaard een tweede schetsontwerp te maken voor een nieuw raadhuis. 2. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor 't ombouwen van het electrisch net over den spoor weg in ondergrondschen kabel. Benoeming. De Heer A. J. Tervoort, leeraar Gymnastiek aan de R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk, is ook dit jaar wederom benoemd tot lid van de examencommissie voor de Akte Gym nastiek M O. Ziekenverpleging. Geslaagd voor 't examen Ziekenver pleging mej. Toos van Dooren te Waalwijk. Liedertaf elf eesten. Het eere-lidmaatschap hebben als nog aangenomen de heeren Notaris Schaap en Petrus van Schijndel. Mr. van Coothstraat. Naar wij vernemen heeft de heer J. C. Spapens bij den gemeenteraad een aanvraag ingediend voor den aan koop van het terrein in de Mr. van Coothstraat ter breedte van 18 Meter tusschen Vakschool en terrein Mr Oninx. Hiermee is dan het laatste stuk bouwterrein in de Mr. v. Coothstraat verkocht. Waar nu Eind-examen R.K. H. H. S. Het schriftelijk eindexamen der R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk zal dit jaar worden gehouden van 28 Mei tot en met 6 Juni, terwijl het mondeling eindexamen zal plaats heb ben op 23 en 24 Juni. Ais gecommitteerden bij het eind examen zijn benoemd de heeren N. H. J. v. Riel, pastoor Par. St. Jan, J. v. Iersel, M. A. J. v. Ltempt, H. Wiesman te Waalwijk, Mr. C. W. v. Ommeren te Heusden, Mr. H. Loeff te Drunen, Drs. L. Michels te Tilburg en Mej. Dra. B. Geers te Waalwijk. Deze benoeming is door den Min. van O. K. en W, goedgekeurd. Stopzetting watertoevoer. De Directeur der Licht- en Water leidingbedrijven alhier verzoekt ons de aandacht der ingezetenen er op te willen vestigen dat nog geheel deze week de watertoevoer des nachts van 12 tot 5 uur zal worden onderbroken. Ter geruststelling kan worden mede gedeeld dat In geval van brand de toevoer van water weer direct kan worden hervat. Dienstregeling 15 Mei. In de dienstregeling op de lijn Lage Zwaluwe—'s Bosch v.v. is zeer weinig verandering gekomen, 't scheelt alles slechts enkele minuten. Alleen de trein die vroeger 19 18 uit 's Bosch vertrok, vertrekt nu 19 06 en komt te Waalwijk op 19 32 Inplaats van 19 43 Bedevaart naar Elshout. Zondagmorgen trok de door de R. K. Werkliedenvereniging alhier georganiseerde bedevaart naar Elshout. Ofschoon het weder allesbehalve gunstig was, was de deelname zeer groot en namen plm. 500 h 600 personen aan deze bedevaart deel. Ten half zes precies werd onder een flinke marsch van de harmonie ver trokken; een 40—tal bruidjes, allen voorzien van bloemen, voorop. In werkelijk voorbeeldige orde werd de geheele weg naar Elshout afgelegd, alwaar een der Eerw. heeren geeste lijken gereed stond den stoet af te halen. In de kerk aangekomen werden de bedevaartgangers in hartelijke be woordingen verwelkomd door den Z Eerw. heer Pastoor van Eishout, Ten kwari voor 7 had de H. Mis plaats, waaronder de Eerw. adviseur kapelaan Beekmans een korte predicatie hield Velen naderden onder de H. Mis tot de H. Tafel. Verschillende Maria liederen werden gezongen, welke door de leden der harmonie, die op het koor hadden plaats genomen, werden ingezet. Na de H. Mis werd een half uHr gelegenheid gegeven een of ander te gaan gebruiken, waarna om precies 8 uur wederom de terugreis aanvaard werd, welke ondanks den nog steeds voortdurenden regen in de beste orde werd afgelegd, waarna men ten half 10 weer hier arriveerde. Een woord van dank aan den inspecteur van politie, die den ge- heelen tocht meemaakte, is hier wel op zijn plaats. A.s. Zondag 18 Mei zal de Congregatie van Onze Lieve Vrouw uit de St Antoniusparochie haar bedevaart houden. De leden, die hieraan wenschen deel te nemen, moeten om 2 uur aan de kerk bijeen komen. Vandaar vertrekken de con~ greganisten om 2'/4 uur te voet naar Eishout, onder leiding van den weleerw. heer Directeur. Bij de kapel worden eenige liedjes gezongen, waarna predicatie. Daarna in processie naar de kerk, waar om 4.30 uur een meerstemmig Lof zal gezongen worden. Om 5.30 uur in de kerk voor korte Congregatie. De terugreis zal per tram geschieden, die om 6.09 uur vertrekt. Grondonderzoek. Naar wij vernemen heeft de adj.- landbouwconsulent Ir. Krügers van 't Rijksbureau voor ontwatering te Til burg het plan in den Buitenpolder al hier enkele terreinen uit te kiezen voor den aanleg van grasland proef velden. Het is speciaal de bedoeling terreinen te nemen die in den winter onder water komen of gezet kunnen worden. Concert Harmonie "St Crtspijn". A s Zondag 18 Mei zal de Harmonie St. Crispijn een concert geven op de kiosk op de Markt. Aanvang 8 uur. Programma 1. The Handicap, Marche G. Roseij 2. Suite Ballet F. Popy. 3 Tolle Streiche, polka voor piston E. Waidteufel (Door den heer |os. Korthout). 4. Dollarwalzer Leo Fall. Pauze. 5. Fantaisie sur Motifs de Boccace F. von Suppé 6. Cavaleria Rusticana, Fantaisie, Mascagni 7. Zauberlanterne, Potpourri, Wagner 8. Le Première, Marsch, Jos. Korthout. Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". De liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" alhier mocht den laatsten tijd verschillende uitnoodigingen tot deel name aan festivals ontvangen. Zij stelde zich op het standpunt dat zij zooveel doenlijk aan deze uitnoodi— gingen moest gevolg geven, aangezien de meeste vereenigingen ook op het laatst gehouden festival dezer Lieder tafel tot de deelnemers behoorden. De volgende toezeggingen zijn thans door haar gedaan 1 juni a s Festival der zangvereeniging „Zang en Vriend schap" te Haarsteeg, 15 juni festival der harmonie „Concordia" teLoonop- zand en 15 Aug. Muziekfeesten der liedertafel „Oefening en Vermaak" alhier. Verder bestaat het plan 17 Juli a.s. aan het festival op de Wereld tentoonstelling in Antwerpen deei te nemen, zoodat dit gezelschap heel wat uitstapjes op zijn programma heeft staan. Ned. Tooneelgezelschap. De voor Zondagavond in Musis Sacrum aangekondigde uitvoering van „Maartsche buien" door het Nederl. Tooneelgezelschap, kon wegens ziekte van een der dames niet doorgaan en werd in de plaats ervan gegeven „Robert en Bertram", de lustige vagebonden. Door het feit, dat dit eerst bij het begin der uitvoering werd medegedeeld, was het publiek er letterlijk en figuurlijk goed „ingeloo- pen", Wij begrijpen niet hoe er een tooneelgezelschap het lef kan hebben thans nog met zoo'n oer—ouderwetsche tooneeldraak ais „Robert en Bertram* voor het voetlicht te komen. Een driekwart eeuw geleden heeft het misschien wel opgang gemaakt, maar het hedendasgsche publiek is het anders en stukken beter gewend, al had men, door er de onbewaakte overwegen met de haren bij te sleepen, nog een wanhopige poging aangewend om het stuk een modern tintje te geven. Wanneer nu de rolbezetting maar in orde was geweest, hadden we misschien met een en ander nog vrede kunnen nemen, maar het spelpeil der dames en heeren beroepsartisten kon nog niet tippen aan middelmatig dilettantisme. Bovendien waren enkele kleinere rollen onbezet gebleven, wat natuurlijk, al trachtte men het zoo goed mogelijk te maskeeren, af en toe hinderlijke hiaten liet. De beide vagebonden, Robert en Bertram, gaven nog het beste spel te zien. Vooral Bertram, de heer Paul Steenbergen, was speciaal in het 2e bedrijf eenig, maar zij alleen konden de tekortkomingen der overigen niet dekken, Het publiek was bepaald opgelucht, toen de politie in de 4e acte de vagebonden te pakken kreeg en daar mede het spel een einde nam. Dat ze maar nooit meer loskomen, en zeker niet naar Waalwijkhoorden we achter ons iemand zeggen. In elk geval hebben de thuisblijvers dezen avond gelijk gehad. 's Middags werd voor de kinderen door hetzelfde gezelschap een voor stelling gegeven van de Sprookjes- operette „De Gelaarsde Kat". De zaal was goed bezet en de kinderen hebben veel genoten van het bekende verhaal, dat nu voor hen levend werd en volgden met aandacht de lotgevallen van het lieve prinsesje en den held haftigere sprookjesprins. De prijsvraag van namen te zoeken uit een zin op 't biljet, had ook de belangstelling nog meer gaande gemaakt. De gelukkige winnaars waren Piet en Tonny van Loon, met 360 namen. Opening Bal— en Concertzaal. Zondag j I. had de officieele opening plaats der Bal— en Concertzaal van den heer J. v. Helvoiri, Putstraat alhier. Des middags ten 12 uur waren de gezelschappen daar ter plaatse geves tigd en vele personen, waaronder architect Snijers en aannemer^ van Laarhoven, beiden uit Raamsdenksveer, aanwezig. De heer L. A. Kroot, zijnde het oudste bestuurslid van het oudste daar gevestigde gezelschap, opende met eenige goed gekozen woorden de zaal. Vooral Het hij daarin uitkomen de wijze waarop door den heer van Helvoirt en gezin er steeds naar ge streefd wordt het de gezelschappen zoo aangenaam mogelijk te maken en de royale manier van omgang met de bezoekers. Hierna spraken de heeren Jac. Bak keren, als voorzitter der tooneelvereen. „Kunst en Vriendschap", en de heer Snijers nog hartelijke woorden tot de familie v. Helvoirt, waarna de heer J. v. Helvoirt allen een woord van dank bracht voor de mooie woorden tot hen gericht en voor de vele bloem stukken (een 15—tal) hun bij gelegen heid der opening aangeboden. Daarna werd de eerewijn rondge diend en bleef men nog een paar uurtjes gezellig bijeen, waarbij nog menige toast werd uitgebracht. Des avonds had een goed geslaagd feesthal plaats, waar heel den avond een gezellige drukte heerschte. De zaal, welke een groote dansopperviakte heeft met daarnaast nog ruimte voor een groot aantal zitplaatsen, was tot in alle hoeken bezet. Wij wenschen de fam. v. Heivoirt alle succes! De Radio-Centrale. De N V. Ridderhof van Dijk's Radio distributiebedrijf heeft, zooais wij reeds meldden, de centrale der plaatselijke radio distributie overge bracht van de Stationsstraat raar het pand Grootestraat 191, tegenover de Mr. v. Cooth3traat. Zaterdagavond had de opening dezer nieuwe centrale plaats, bij welke ge legenheid de directie van verschillende zijden blijken van belangstelling mocht ontvangen. Onderde velen, die Zaterdag de nieuwe inrichting bezochten, bevond zich ook de Edelachtb. heer Burge meester, terwijl, naar wij vernamen, ook een deputatie uit het bestuur der Waalwijksche Winkeliersvereeniging de firma met de opening der nieuwe zaak kwam complimenteeren. De heer Bogaerts sprak daarbij een hartelijk woord van gelukwensch en wees op de samenwerking onder de winkeliers, wat tot gevolg had dat de firma zich direct als lid van genoemde Wiake» liersvereeniging liet inschrijven De directie geeft zich alle moeite om door uitbreiding van het net, verbetering der installatie en accurate bediening het Waalwijksche radio distributiebedrijf, waarbij momenteel reeds over de 100 abonné's zijn aan gesloten, op hetzelfde peil te brengen als in andere plaatsen van gelijke grootte waar deze firma de radio- distributie exploiteert. Dat zal haar in Waalwijk met zijn muzikale bevolking zeker gelukken als zij blijft zorgen voor een even keurige ontvangst als wij Zaterdag in de centrale mochten beluisteren. De laatste dagen mocht reeds een flinke aanwinst van abonné's geboekt worden en als het net de geheele gemeente bestrijken zal, wat naar de directie ons verzekerde, spoe dig het geval zal zijn, dan zal die toename nog veel grooter zijn. Over de nieuwe Inrichting hebben wij in ons vorig nummer reeds een en ander geschreven. Men vindt in deze speciaal zaak alles op radiogebied. Wie zich als abonné voor de distri butie wil aanmelden kan in de ge hoorzaal alle soorten iuidspi ekers beoordeelenverlangt men een eigen toestel, zoo worden u de diverse toestellen van de bekende „Sinus" fabrieken te Zeisi geheel zonder ver plichting gedemonstreerd, terwijl de eigenbouwer er alie mogelijke onder deden en schema's kan bekomen. Wij wenschen de ondernemers met hun nieuwe zaak nogmaals het beste succes. Naar Roestelberg. Als de winter geweken is en de dagen beginnen te lengen* dan begint het al„Meneer, wanneer gaan we naar den Roestelberg?" „Nog wat geduld, jongens, 't is veel te vroeg donker!" is dan het stereotiepe ant woord van den leider der lichaams oefeningen Eindelijk is dan toch de dag bepaald, waartoe een week noodig is, om alle cursisten ermee in kennis te stellen. Zaterdag 10 Mei waren om half drie alle deelnemers aan den tocht in de zaal, hetgeen niet zeggen wil alie cursisten, Sommige jongens zijn ver hinderd door werkzaamheden, andere nemen geen deel uit lakschheid en de ouderengaan niet gaarne „met die klein jong" op stap. Zoodat er naar schatting nog een dertigtal cur sisten op het appel ontb aken. Wat, om meer dan één reden, zeer jammer is! Toch waren er nog een drietal grooteren verschenen, die op den heenweg mede toezicht hielden op den vrij langen menschenketen. En het mag niet onvermeld blijven, dat op een enkel verzoek de tamboer der W.G.V., onze trouwe Hein. den trommelslager der cursisten, den nooit onlbrekenden Kees, kwam assisteeren. Kwart voor drie ongeveer zette de stoet, als naar gewoonte opgesteld in gespreide dubbele flankrij, zich in beweging. Het weer was, wat je noemt! Een lacherd zonnetje met hier en daar een ijl wolkje. Lustig sloegen de tamboers er op los. Met stevlgen pas ging het in een stuk door tot aan Café Trompen, waar de grintweg overgaat in ruiten zandweg. Hier stopte de muziek, wat voor de deel nemers het teeken is, dat de opstelling mag worden verbroken. Vanzelf ver traagde thans het tempo, dat voor de jongere garde, die achteraan liep, moeilijk was te houden. De koele lucht, waarmee de ijsheilige ons be giftigde, had wel eenige schuld aan het snelle marschiempo. Aan de oostzijde (later aan de westzijde) van den zandweg, die naar het duin voert, is een op dezen tijd van het jaar vrij goed voetpad, waarvan de bezadigde wandelaar een dankbaar gebruik maakt. Niet alzoo de levendige jeugd, die het oneffen paarden— en het diepe karspoor verkoos boven het gemakkelijke paadje. Onder opgewekten kout en lustig gestoei werd zonder ongeval Berg en Dal bereikt, de uitspanning van den heer Van Eeuwljk, aan den voet van den Roestelberg gelegen. Draven en schreeuwen geen g brek! Stoelen werden naar buiten gesjouwd, de vlug verstrekte comsumptie werd gesavou reerd in gezelschap van de uit de pakjes gelichte boterhammen en broodjes. Na afloop der smulpartij werd geen „siësta" gehouden, integendeelEr was immers een rekstok in de buurt en daar moesten onze tumertjes toch eens eventjes hun kunsten aan toonen. De volle maag was natuurlijk geen bezwaar. Nu was het hoofdnummer van het programma aan de beurt. Ze moesten „den duin" in. Dies trok het jongere volkje met den leider den duinrand 'over om te belanden in de ouden weg naar Loonopzand, terwijl de oudere jongens het geleide van Hein, Kees en consorten verkozen. Middelerwijl de eerste ploeg hare pogingen voort zette om den Zuidpool te bereiken, scheen de tweede op weg om het Morgenland te ontdekken, althans zij verspreidden zich in oostelijke richting. Latere berichten brachten te onzer kennisse, dat zij zich beijverd hadden om het leven van een eekhoorn te veraangenamen. Zij smaakten echter niet het genoegen hem in gevangen schap mede te voeren. De ontdekkers van den Zuidpool trokken intusschen rustig verder door de ozon—rijke lucht en genoten van de mooie natuur. Rustig is eenlgszins hyperbolisch uitgedrukt Er werd nog wel eens stiekumpjes met dennenappels (kroten) gegooid, ondanks verbod en waarschuwing voor gevaarsamen scholingen hadden plaats bij verlaten konijnenholenmierenhoopen moesten worden omgewoeld en de dorre takken behoorden zooveel doenlijk te worden afgeslagen. Toen deze groep de zandverstuiving geheel doorloopen had en de eerste huizen van Loonopzand waren bereikt, werd de terugtocht aanvaard naar de uitspanning. Hier vonden de beide groepen ontdekkingsreizigers elkaar spoedig weer en na een korte rust werd de thuisreis ondernomen. Na het verlaten van den zandweg werd de troep weer netjes opgesteld en onder vroolijk geroffel en met fikschen pas werd omstreeks zeven uur het turn- lokaal bereikt, waar de stoet werd ontbonden. La gymnastique, en vérifé, Est salutaire h ia jeunesse Eile rend au corps la souplesse, La vigueur et ragililé. Vertaling; De gymastiek is waarlijk heilzaam voor de jeugd, zij schenkt aan het lichaam lenigheid, kracht en vlugheid. I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5