CHI )O0, tisMo]r_ Alle Aceognlintswerlzaimlieilen I n s T: SE) ER! G! ne ;n co; vijli )E 44611 ijk bij (N.-aj jjo. 40. Zaterdag 17 Mei '30. 52e Jrg. VIERDE BLAD. eid, advet 4461; INEN. ER IK. 3 in d in 193 ^meeste ïlJST, aidaa \psni n got legen i kadasit >ot U aren. :n na te >et plaats 1930. JVaal»|l 1330 e toesla iaarna telken 4460 EI. 4 bak lend. ssirai ■i. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 16 Mei 1930 des namiddags 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer E. C. Moonen. Afwezig de heeren H. Donkers en M. van Loon; deze laatste met kennisge ving van verhindering. De voorzitter zegt in afwijking van de agenda eerst punt 2 aan de orde te willen stellen, omdat hij over punt 1 tevoren in geheime vergadering even een en ander wilde bespreken. 2. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor 't ombouwen van het electrisch net over den spoor weg in ondergrondschen kabel. Het prae-advies van B. en W. over deze aangelegenheid luidt als volgt De Commissie voor de Gas- Elec triciteits en Waterleidingbedrijven deelt ons mede, dat de belasting van het electrisch net in de St. Antonius— parochie zóó hoog geworden is, dat het haar gewenscht voorkomt, dat nog dit jaar wordt overgegaan tot het ombouwen van het bovengrondsche net in een ondergrondschen kabel. Het is te voorzien, dat vrij spoedig zal moeten worden overgegaan tot voeding van dit gedeelte van het net door een hoogspanningskabel. Het werk zal zoo worden uitgevoerd, dat met het inbrengen van een hoogspan ningskabel en een transformatorge bouwtje op 't St. Antoniusplein wordt rekening gehouden. Door het bouwen van een onder— grondsch net kan de capaciteit zoodanig worden vergroot, dat nog enkele jaren een voldoende spanning verzekerd is, zoodat het thans nog niet noodig is, lot het bouwen van een onderstation over te gaan. De kosten van de ombouwing zijn begroot op f 9.937,—. Een door den Directeur van het bedrijf opgemaakte begrooting gaat hierbij. Het ligt in de bedoeling, het vrij komend materiaal te gebruiken voor het uitbreiden van het net door den Kloosterweg tot aan den Meerdijk. Wij hebben gemeend, de behande ling van deze aangelegenheid niet te moeten uitstellen tot de vegadering, die einde dezer maand wordt gehou- den, met het oog op de voor hét oogenblik gunstige prijzen van het koper. Wanneer Uwe vergadering het voor het werk noodige crediet be schikbaar stelt, kan terstond van de gunstige markt worden geprofiteerd bij het aankoopen van de noodige materialen. Dit wil echter niet zeggen dat dan ook onmiddellijk met de uit voering zal worden begonnen. Het personeel der bedrijven is thans nog dermate belast met in uitvoering zijnde werken, dat dit voor het ombouwen niet kan worden vrijgemaakt. Het zal echter zeker vóór den winter worden uitgevoerd. Wij stellen U voor, tot onze be schikking te stellen een crediet, atge- rond op maximum f 10 000 om het werk in eigen beheer te laten uitvoeren. I Van Schijndel. Vorige keer werd mij het woord ontnomen toen ik over deze aansluiting sprak en werd de heer Smolders in de gelegenheid gesteld hierover nadere mededeelingen te doen. Hij zeide toen dat dit punt reeds zijn bijzondere aandacht had gehad, doch dat de aansluiting van den Kloosterweg nog niet tot stand kon komen. Maar nu schijnt dat ineens wel te kunnen. Toen waren er allerlei bezwaren, o.a. moest er een transformatorhuisje gebouwd worden. Waar zit hem dat in, dat nu ineens dat plan wel verwezenlijkt kan worden. Voorzitter. Toen U daarover sprak heb ik U eerst laten doorspreken, doch merkte toen op dat deze aangelegen heid slechts in verwijderd verband stond .met het onderwerp dat toen aan de orde was. Toen U daarover toch bleef doorgaan, heb ik U daarvoor de gelegenheid moeten ontnemen. U schijnt thans het prae-advies van B. en W. niet goed gelezen te hebben. Wij hadden de toezegging gedaan dat deze aangelegenheid onze aandacht had en dat wij deze nader zouden onderzoeken. Nu doet zich het geval voor dat de marktprijs voor koper omlaag is ge gaan. Daarin schijnt nu kentering te komen en daarom adviseert de direc teur ons om spoedig tot aankoop over te gaan, hetgeen een besparing van 400.op dezen kabel zou beteeke- nen. Daarom wordt dit punt thans ter sprake gebracht, doch zooals wij in ons "ae-advies reeds schreven, wordt het rk nog niet direct uitgevoerd. Dat iet dus nu ineens wel kan, is niet juist. Smolders. De heer van Schijndel 'hijnt mij geheel mis verstaan te heb ben. Ik heb gezegd dat het doortrekken van 't electrisch net naar den Meerdijk niet mogelijk was, omdat de spanning van het* bestaande net in de Ant. paro chie dit niet toeliet. Ik heb dus niet ge zegd dat het niet kon, doch alleen op de bezwaren gewezen. Het was reeds eerder in de commissie onder het oog gezien, doch mede door de gunstige ko- permarkt is dit advies bespoedigd. Zoo als verder de voorzitter reeds opmerkte wordt het werk nog niet direct uitge voerd. De heer van Schijndel zegt alleen te hebben willen wijzen op het feit dat toen gezegd is dat het niet kon en reeds thans komt men met een voorstel waar uit blijkt dat het wel kan en zonder den bouw van een nieuw transforma torhuisje. Na nog eenige discussie brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. in omvraag, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. 1. Voorstel tot aanvaarding der voorwaarden, waaronder de heer Klij- nen zich bereid heeft verklaard een tweede schetsontwerp te maken voor een nieuw raadhuis. Overeenkomstig het besluit, in Uwe vergadering van 28 Maart j 1. genomen hebben wij den heer Jos. Klijnen ver zocht. om mede te deelen, onder welke voorwaarden hij bereid zou zijn een tweede schetsontwerp te maken voor ons raadhuis waarbij ten volle is rekening gehouden met de door de adviescommissie kenbaar gemaakte meening. De heer Klijnen heeft ons bericht, dat hij tot het maken van een tweede ontwerp bereid is tegen honoreering overeenkomstig de tabellen van den bond van Nederlandsche Architecten. Deze honoreering zal komen op een bedrag van ongeveer f 1000.— Wij hebben, na ontvangst dezer mededeeling nog nader overleg ge pleegd met de adviescommissie, die ons heeft medegedeeld, datbesprekin gen met den heer Klijnen tot 'n con clusie hebben geleid, die ons zal bevredigen en geruststellen. Wij stellen ons daarom voor, ons te machtigen den heer Klijnen mede te deelen, dat zijn voorwaarden voor het maken van een tweede schetsont werp worden aanvaard. Om het totstandkoming der defini tieve plannen niet langer te vertragen dan noodig is, hebben wij gemeend goed te doen, deze aangelegenheid tusschentljds aan de orde te stelten en daarmede niet te wachten tot de vergadering die. naar gewoonte, op 't einde der maand wordt gehouden. Nadat de raad eerst in geheime zit ting geruimen tijd over dit punt heeft beraadslaagd, brengt de voorzitter na heropening der openbare vergadering het voorstel van B. en W. in omvraag, om aan den heer Klijnen opdracht te geven voor het maken van een nieuw ontwerp-plan voor het raadhuis onder de voorwaarden zooals door hem gefor muleerd. Dit voorstel wordt met op één na al gemeene stemmen aangenomen. Alleen de heer van Schijndel stemde tegen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Concert Harmonie St Crispijn". A s. Zondag 18 Mei zal de Harmonie St. Crispijn een concert geven op de kiosk op de Markt. Aanvang 8 uur. Programma 1. The Handicap, Marche G.Roseij 2. Suite Ballet F. Popy. 3 Tolle Streiche, polka voor piston E. Waldteufel (Door den heer |os. Korthout). 4. Dollarwalzer Leo Fall, Pauze. 5. Fantaisie sur Motifs de Boccace F. von Suppé 6. Cavaleria Rusticana, Fantaisie, Mascagni 7 Zauberlanterne, Potpourri, Wagner 8 Le Première, Marsch, Jos, Korthout. Aanbesteding. Bij de gistermiddag gehouden aan besteding voor den bouw van een heerenhuis en fabriek aan de Burg. v. d. Klokkenlaan alhier voor rekening van den heer J. Kemperman alhier (architect de heer H. J. v. d. Heuvel te Kaatsheuvel) werd ingeschreven als volgt A. Kleijngeld, Kaatsheuvel f 15.926 A. M. Vermeeren, Loonopzand f 15.889 A. v. Huiten-Krol, Waalwijk f14.499 Timmermans, Sprang f14.775 H. Maas, Waalwijk f14.500 Wed. A. Aarts Zn..Waalwijk f 12.680 Gegund aan den laagsten inschrijver. De raming bedroeg f12.800. Uitvoering B. G. V. Donderdagavond gaf de Besoijensche Gymnastiekvereeniging onder leiding van haren directeur, den heer Chr. Trefférs, eene uitvoering, aangeboden aan hare donateurs en genoodigden. Deze had plaats in haar gewone oe fengelegenheid, een der niet bezette lokalen der Christelijke School in voormalig Besoijen. De zaal was, gezien de weinige ruimte, meer dan goed bezet. Er werd gewerkt aan rek -en brug, ook werden vrije oefeningen in standen en stok- oefeningen gegeven. De geheele oefenstof werd snel en goed verwerkt, zoodat menigwerf het applaus losbarstte. Doch niet alleen de oudere leden, maar ook de jongere garde deelde in den lof der toeschou wers. Deze uitvoering droeg een meer in tiem karakter. Zij was tevens bedoeld als wedstrijd of kracht- en behendig heidsmeter. Daartoe waren als beoor deelaars aangezocht de heeren A. Princen, L. Both en Ant. Snijders, die reeds meer met dat bijltje, gehakt heb ben. De leden waren ingedeeld in drie viertallen, die elkaar over het heele programma bekampten, terwijl tege lijkertijd moest uitgemaakt worden, wie de beste werktuigturners waren; groeps- en personeele wedstrijd dus gecombineerd. Uit navolgende lijst moge blijken, dat de uitvoering op flink peil stond, dat er hard gestre den is om den eerepalm. De groep bestaande uit: R. Tref fers,' J. van der Hammen, A. Ophorst en H. van Zeist behaalde den len pr. met 577 punten uit een maximum van 720. De groep, gevormd door P. Heur- ter, A. Treffers, L. van Driel en D. de Rooij, veroverde den 2en prijs met 554 3/4 punt. De derde groep, omvattende A. Jan sen, K. Bakkeren, Jos. van Heijst en A. v. d. Hammen zagen zich met 529 punten uitkomen op den 3en prijs. De persoonlijke onderscheidingen werden als volgt verdeeld P. Heurter, le prijs met 106 3/4 p., (uit 120 punten). Fr. Jansen 2e prijs met 105 p. L. van Driel 3e prijs met 102W p. Een woord van lof komt toe aan den ijverigen leider, de heer Chr. Tref fers en de flinke jongens der B.G.V., die de uitvoering zoo goed deden sla gen. Mooi werk. Dezer dagen deed v. D. alhier bij de politie aangifte, dat hij in de hei z'n gouden ketting verloren had. De hoofd-agent Kuijpers begaf zich direct met z'n politiehond derwaarts. Het dier werd lucht gegeven en recht ging hij op 't doel af en wist in korten tijd het verloren voorwerp op te sporen. De derde vraag wordt bevestigend' beantwoord. Aangezien de ondergeteekende van oordeel is, dat in de vierde vraag nader bedoelde cóncurrentie zooveel mogelijk dient te worden tegengegaan, heeft hij in overweging genomen, of, en op welke wijze, het bedoelde euvel, zonder de persoonlijke vrijheid al te zeer te belemmeren, kan worden be streden. Prof. L. Bolk. Naar de Tel. meldt heeft prof. dr. L. Bolk, die opnieuw ongesteld is geworden en thans te Rotterdam wordt verpleegd, eervol ontslag gevraagd als hoogleeraar in de anatomie aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Bolk is thans 63 jaar oud. Hij was eerst candidaat-notaris, en vertoefde toen meestal te Waalwijk. Hij ging later in de medicijnen stu- deeren. In 1898 was hij tot hoogleeraar in anatomie en ontogenie benoemd. Hij heeft zich als geleerde grooten naam verworven en bij herhaling is hem een leerstoel in het buitenland aangeboden. In 1927 heeft het „Svensk Lararesallskapet" te Stockholm hem voor zijn monografie over den anato- mischen bouw van de kleine hersenen de gouden Retzius-medaille toegekend. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Schiedam waarschuwt uitdrukkelijk belanghebbenden bij het aanknoopen van handelsrelaties met E. A. van Kouteren, handelende onder den naam Holland Tobacco Trade Publishing Comp., welke niet is ingeschreven in het Handelsregister, wonende en zoo genaamd kantoor houdende te Schie dam, Aleidasiraat 127, de grootste voorzichtigheid in acht te nemen en geen voorschot te geven op de kosten van te plaatsen advertenties in een door hem uit te geven visscherijboek. De verschijning daarvan wordt telkens en telkens uitgesteld en niet onmogelijk is, dat de uitgifte, evenals die van een zoogenaamd zuivelboek, waarvoor vroeger door den zelfden persoon advertenties werden aangenomen en waarvan de kosten gedeeltelijk vooruit moesten worden betaald, nimmer zal plaats vinden. LAND- EN TUINBOUW. Autobusondernemingen ten plattelande. Op vragen van het Eerste Kamer lid van Sasse van Ysselt: Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd op het platteland, in het bijzonder in het land van Heusden en Altena, door zoogenaamde snor ders, dat is te zeggen door houders van automobielen, die hun beroep er van maken om op de lijnen, waarvoor autobusondernemingen concessie heb ben, passagiers te vervoeren zonder te vallen onder de Openbaarvervoer- middelenwet, een zeer scherpe con currentie wordt aangedaan aan gecon- cessioneerde autobusondernemingen Is het den minister bekend, dat deze concurrentie van dien aard is, dat verscheidene van die ondernemin gen haar bedrijf eerlang zullen moe ten staken, omdat zij, wegens de be zwarende voorwaarden, die haar van regeeringswege gesteld zijn ter wille van de veiligheid en de zekerheid van het openbaar verkeer, die concurrentie niet langer meer kunnen volhouden tegenover vervoerders, die van die zware en kostbare voorwaarden vrij zijn Acht de minister dit niet in het na- deel van het openbaar verkeer, spe ciaal van dit deel van het platleland dat versitoken is van andere vervoer middelen van openbaar verkeer Zoo ja, is hij dan niet van oordeel, dat die concurrentie behoort op te houden en is hij dan bereid te bevor deren de spoedige indiening van een ontwerp van wet, waardoor aan die concurrentie een einde wordt gemaak heeft de minister van waterstaat geantwoord Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend. Enkele klachten omtrent moeilijk heden, als bedoeld in de tweede vraag doorautobusondernemingen ondervon den, zijn den ondergeteekende bekend. Bloemen in den tuin. Laten wij beginnen met enkele zaai bloemen, die nu gezaaid kunnen war den, te noemen. Dat zijnAdonis (Kooltje vuur) op een zonnige plaats, bijv. als randplantje,Cailiopsis (Goud ster), met behoorlijke ruimte tusschen de plantjes, ze groeien nogal in de breedte uit, Calendula (Goudsbloem) wel bekend, Campanula (Blauwklokje) geeft dit plantje vooral zonCentaurea (korenbloem), behoeft maar eens te zaaien, zaait zich zelf verder en geeft tot laat in het jaar een mooie bloem, Deifhinium (Ridderspoor), Dianthus (Anjelier), mooie en welriekende rand- plant, Helianthus (Zonnebloem), komt vooral tegen een schutting of muur heel mooi tot zijn recht, geeft in den winter voer voor tal van vogels, Lathyrus (siererwl), zaai die langs kippengaas van 1 a l'/sM. hoog geeft een prachtbioem, die fijn geurt en als snijbloem dienen kan, Lupinen, Papaver (Klaproos) kan niet verplant worden, Reseda. Dat is al 'n aardig sortiment die in den kouden grond gezaaid kan worden. In een bakje zaaie men; Anthirrimum (Leeuwebek), Asters, Lo belia's, Violieren en Zinnia's. Men kan er een kistje voor gebruiken en dat met een glasplaat afdekken, tegen het verdrogen van den grond en om de warmte binnen te houden. Komen de plantjes op, dan moet men luchten daar ze anders te veel rekken. De plantjes groeien dan uit de kracht. Nu nog iets over heesters en vaste planten. In een dagblad trof Ik onlangs een ingezonden stukje aan van een marktverkooper, die het goede recht van deze categorie bepleitte, mits ze werkelijk bloemisten waren. We konden het echter met dezen schrijver geens zins eens zijn en we blijven aanbe velen koop heesters bij uitsluitend heesterkweekers, rozen bij uitsluitend rozenkweekers. vaste planten bij uit sluitend vaste plantenkweekers. Waar om? De meeste boomkweekers zijn geen boomkweekers, maar handelaars in boomen. die hun boomen van de boomkweekers betrekken. Hebben ze geen prima boom meer van de ge- vraagde soort, dan komen ze er heel gemakkelijk toe, de minderwaardige kwaliteit als die soort te leveren. Dat overkomt men bij de kweekers nooit. Hebben die geen tweede soort meer, dan laten ze dat hun klanten weten. Wanneer deze dan toch de gevraagde soort geleverd wenschen, dan weten ze, waar ze dan aan toe zijn. Ook wordt door handelaars in boomen ook niet de gevraagde soort geleverd. „Men weet er toch niets van" rede. neert men .en als men maar een roode roos krfigt als men een roode soort besteld heeft, dan is het al lang goed. Nog eenswil men prima goed en soortecht, voor hoogstens dezelfde prijs, die den handelaar vraagt, koopt dan bij de kweekers. Onze Bloembollencultuur. Het is wellicht te boud reeds te spreken van onze boliencuituur, maar dat er een begin is en dat er veel animo is, is zeker. En sedert de planten zich beginnen te vertoonen en vooral nu zij hun bloemknoppen niet meer kun nen verbergen en straks zullen op bloeien wordt de blijde verwachting, die zich speciaal in het Westen rondom de ietwat geheimzinnige velden van de durvende bollenboeren weefde tot een zekere spanning. Men wil toch wel eens zien, wat daarvan terecht zal komen en kijkt uit, want links en rechts heeft men wel zooveel gehoord en gelezen over de bollenvelden in Holland, van den drukken trek daar heen, dat men er zich op spitsen gaat ook iets daarvan in eigen omgeving te kunnen waarnemen. Maar onder de kweekende boeren zelf is de spanning van een andere soort, want daar zit nog al wat in, in den bollenhandel en daar is iets bij, dat niet met eigen zorg en kunde is te beheerschen. Is dat reeds zoo onder de bekwame en er varen bollentelers, die hun grond en- gewas kennen, voor onze beginnelingen, die alles van meet af aan nog moeten uitprobeeren en proefondervindelijk moeten vaststellen is dit element van onzekerheid dubbel belangrijk. We zijn nu het tweede cultuurjaar in den Westhoek ingegaan. Vijftien hectaren tulpen en een dertigtal hectaren gladiolen, irissen en narcissen vormden de hope van de pionierende landbouwers, die bezield waren met veel durf, maar betrekkelijk weinig ervaring. Hetgeen tot een be grijpelijke voorzichtigheid leidde. Ais men voor een hectoliter handels tulpen 70 tot 1200 gulden betaalt of voor een liter gladiolen 50 tot 90000 gulden, of het prijsverschil in narcissen f 0.22'/2 en f 4 begrenst, om nog niet te spreken van één narcis-bol a raison van f 130.— dan wil de mensch over 't algemeen wel de uiterste nauw. gezetheid in het rekenen in acht nemen. Als wij echter hier en daar eenige stemmen beluisteren, dan schijnt de teelt tot nu toe wel te florceeren. De handel brengt stevig wat op, zoodat de gelukkige pioniers een zoet winstje voor de oogen zweeft. Voor de ondeskundigen, tot welke categorie ook wij behooren, is de bollenteelt, maar veel meer nog de bollenhandel een volmaakte puzzle. Er zijn tijden geweest, dat men de bollen op weegschaaltjes met goud als tegenwicht afwoog en erzijn tijden geweest, dat 't goud vervangen werd door diamant. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. In het blad van Woensdag hebben wij kunnen lezen, dat de Radio-Cen trale verplaatst is. En met genoegen hebben wij dat gezien. En waarom? Omdat de Radio-Centrale verplaatst is naar de Grootestraat? Neen, niet alleen daarom, maar juist omdat de fa. Ridderhof v. Dijk alles op haren en snaren gezet heeft om de Radio centrale goed te doen functioneeren en dat is de fa. dan ook gelukt, want dat hebben we deze week goed kun nen constateeren. Ruim 100 abonné's hebben daarvan genoten. Hoe jammer is het dan ook, dat in het anders zoo gemoedelijke Waalwijk menschen wonen, die deze radio-cen trale, een uitkomst voor zoovelen, te genwerken. De fa. Ridderhof v. Dijk ontving n.l. dezer dagen bericht, het luchtnet op twee verschillende plaatsen te moe ten wegruimen. Invloed ook van hoogstaande zijde uitgeoefend, heeft blijkbaar niet ge holpen. Dit beteekent dat alle abonné's voor eenige dagen van het Radiogenot ver stoken worden. Wij vertrouwen ech ter dat men er vanaf zal willen zien, ruim 100 menschen voor eenige da gen te dupeeren. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname. Een abonné van de Radio- Centrale. KANTOREN: TILBURG Zomerstraat 1B Telephoon 1625. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2A. Telephoon 3717. t ij; onSi rle{ ]inj I I 1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 11