ffiVUIET ZUIDEN 40 Zaterdag 17 Mei '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. andere geestelycke personen in de meyerye van Den Bosch geldende of schuldigh zijn, bevolen wordt de selve te betalen in handen van de geene, die de Staten daertoe com mitteren. Nog voordat bovengenoemde „or donnantie" van den 24 Augustus hii omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven. door J. van der Hammen Nicz. IV. De vrede van Munster in 1648 maakte een einde aan den 80-jarigen lorlog tusschen ons land en Spanje, 'olgens sommige bepalingen van dat vredestractaat werd het grootste ge deelte van het huidige Noord-Brahant ■oortaan Staats-Brabant geheeten ■jm een aanzienlijk deel van Limburg (Lantf van O ver maze genoemd) tot 'n -wingewest van de Republiek der Ver- eenigde Nederlanden verklaard, on der rechtstreeksch bestuur der Sta- Ien-Generaal. Vandaar dat genoemd gebied voortaan de Generaliteitslan den werd genoemd. Ook Waalwijk behoorde daartoe. Een der artikels pan den Munsterschen vrede behels- i, dat alle Roomsch-Katholieke ker- jken in de Generaliteit moesten geslo ten en aan de Hervormden afgestaan brden, en dat de pastoors en andere geestelijken daaruit moesten vertrek- •W Met den Bosch was dat al ge schied in 1629. Ook alle bezittingen der Waalwijksche parochiekerk, met die kerk zelve en ook die van het klooster Nazareth, n.l. huizen, lande rijen, renten en cijnzen, werden ver beurd verklaard en onder het beheer mn den rentmeester der geestelijke goederen gesteld. De toenmalige pas- .toor van Waalwijk en Besoijen, Wal- lerus Gregorii, die pas een jaar gele den zijn ambt, zoo goed en kwaad als dat toen ging, had aanvaard, werd Tan zijnen dienst ontzet. Het bovenstaande blijkt nog nader uit de volgende plakkaten of veror deningen a. 16 Juni 1648. Placaet, waerby alle geestelycke persoonen in Bra bant, Vlaenderen ende andere plaetsen onder het gebiedt van haer Hoogh Mogenden gelast werden te vertrecken, mitsgaders haren diensst verboden. b. 24 Augustus 1648. Ordonnan tie, waerby een yegelfjck, die eeni- ge tienden, pachten, renten, chijn- sen ofte andere lasten aen abdyen, cloosteren, conventen ofte eenige 1648 was uitgevaardigd, n.l. den 22 648, ontvingen de „regeerders" I van Waalwijk o.a. Cornelis Bugs, schout, Willem Petersz. Vloots en Jan Gielis Wagemaeckers, schepenen, en Adriaen Nicols, secretaris een aanschrijving van Johan Peynen- borch, secretaris van het Kwartier van Oisterwijk, geschreven namens en op last hunner Hoog-Mogenden de Sta ten-Generaal, met bevel, om ten overstaan van twee schepenen en den secretaris, „serieuselijck" op te tee kenen „alle pastoriaele, ecclesiasti- cque ende andere geestelycke goede ren, pachten, chijnsen, renten ende dyergelyck, gelegen ende begelt 1) wordende alhier in dese voornoemde vryheyit van Waelwijck". TÏÏentengevolge deed de Waalwijk sche „vorster" Peter Cornelisz. Ho- gaerts den 24en Juli aan elk huis te Waalwijk de mondelinge mededeeling en aanzegging, dat ieder ingezetene, die dergelijke goederen schuldig was, den 25 Juli daarvan „aenbrenginghe" moest komen doen ten huize van den secretaris tusschen 8 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. Behalve „het register ende kerek- boek" en de laatste twee rekeningen (1646 en 1647) der parochiale kerk, die ook ingeleverd moesten worden, werden een groot aantal pachten, ren ten, cijnzen in het geheel 60 en andere geestelijke goederen, welker schuldenaars met naam en toenaam genoemd worden, aangebracht, van welke de volgende de pastorie en de kerk betroffen: a. 18 jaarlijksche renten (cijnzen), beloopende te zamen 32 gulden .2 stuivers, benevens een malder rogge, de pastoorstiende en de huur van een huis met 6 akkers (verschuldigd aan de „pastorye"). b. Een legaat van 100 gulden, d.d. 27 Januari 1639, aan de kerk. c. 5 jaarlijksche renten, bedra gende te zamen 32 gulden 10 stuivers, verschuldigd aan het altaar van Onze Lieve Vrouw in de parochiekerk. d. 9 jaarlijksche renten, 9 mud rogge beloopende, voor den dienst van „het Huis van Gansoyen" in de kerk. De overige renten en cijnzen, die werden aangebracht, waren verschul digd aan geestelijke instellingen bui ten Waalwijk; die laten wij dus rus ten. Evenzoo gaan wij de eigendom men, die vanwege het klooster Naza reth werden aangebracht (beloopende naar de tegenwoordige waarde om streeks 72000 gulden) en die dus even min de parochiekerk betroffen, met stilzwijgen voorbij. Al de bovenvermelde geestelijke goederen (renten, cijnzen en pachten van vaste goederen) eigende de Staat der Nederlanden, volgens de bepalin gen van den Munsterschen vrede, zich toe („usurpeerde" de Staat); en :1e Staten-Generaal wezen gelijk het in de ordonnantie van 24 Augus tus 1648 heet gecommitteerden aan, om de opbrengsten dier goederen voortaan te ontvangen. Die „gecom- mitteerden" waren gelijk hiervoor reeds met een enkel woord werd ge zegd de verschillende rentmeesters der geestelijke goederen, die in 1648 in de Generaliteit waren aangesteld en den Hervormden godsdienst moes ten belijden, en speciaal voor Waal wijk de rentmeester der geestelijke goederen in het Kwartier van Oister wijk, waaronder Waalwijk ressor teerde. Uit gezegde goederen werden o.a. in het vervolg tot 1798 de tractementen der predikanten en der kosters en schoolmeesters in de Gene raliteit betaald. De renten en cijnzen, die aan de pastorie en de parochiale kerk te Waalwijk hadden toebehoord, tegelijk met de kerk zelve, werden toegewezen aan de Hervormden aldaar, die op het einde van 1648 eene eigene gemeente hadden gesticht, met Ds. Henricus de Vries als eersten predikant. Hierover echter later uitvoeriger. Of en in hoe verre de Hervormde gemeente thans nog die renten en cijnzen bezit of ze vermoedelijk heeft doen afkoopen, kan ik niet verder beoordeelen. Volgens Schutjes, in zijne geschie denis van het bisdom 's-Hertogen- bosch, hebben van 12331648 één en dertig pastoors witheerende paro chiekerk van Waalwijk en Besoijen bediend, van wie de eerste was Fran co Bac of Backx en de laatste Walte- rus Gregorii. Eveneens bestonden in die 'kerk in 1520, volgens genoemden schrijver, deze 4 altaren: van Maria vóór het koor, van Barbara en de Drie vuldigheid, van Petrus en Paulus en het Kruisaltagr, en in 1571 deze elf altaren en beneficien: van O.L.V., van Petrus, van Antonius, van Barbara, van Maria Dolorosa, het heilige Kruis- altaar, van B.M.V2) bij het koor, van Caiharina, van B.M.V. in het koor, van Anna en van den Heiligen Geest. Verder nog de broederschappen van O.L.V., van Barbara, van Catharina en van Petrus. In mijn volgend opstel hoop ik nog eenige bijzonderheden te kunnen mee- leelen omtrent het Hervormde tijdvak. 1). Van het verouderde werk woord begelden in geld uitdruk ken, in geld omzetten, betalen. 2). Dat beteekent: Beate Mariae Virginis van de gelukzalige Maagd Maria. GEMEENTERAAD. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag, 14 Mei 1930 des voormiddags half elf ure. Voorzitter de Edelachtb. Heer Mr. H. Loeff. Aanwezig alie leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Be strijd van Hassan, de egel, met Ala, de adder. Hassan kwam traag aanloopen, ging 5 beekoever af, dronk een beetje en eeK eens naar boven. Onder de groote We beviel het hem* en hij dacht zoo zichzelfTusschen deze dikke wor- l i v'nd ik wel het een of andere wat mij de schuilplaats biedt, die wensch voor den komenden zonni- dag; misschien dat ik daar ook n muizennest ontdek en voor den ,ekenen°P 2ezonden maaltijd kan Nu moet men weten, dat Hassan in e,eniSheid met zijn familie was ge. eloïi' u") fe beSfiiPen' dat hii 8een od u bad' vader had hem cL ren da£ verklaard zonder veel t(KiPi dat hiJ een e'gen jacht- d moest zoeken, want de omge ving van hun gemeenschappelijke wo ning was voor hen te klein geworden, en daarom was Hassan op zekeren dag verdwenen. Hij had nu de jaren, dus moest hij gaan. Zoo spoedig vindt nu een egel geen plaats, waar hij zich kan vestigen, ook Hassan dacht eraan, dat het lang zou kunnen duren voor hij een nieuw huis had, en nu was hij dus genoodzaakt, om in den vreemde uit te zien naar een nieuwe woning. Boven hem in de twijgen ritselde iets, en toen Hassan door de groene waaier van de varer.s heen zag. be merkte hij een eekhoorntje, dat zich van tak tot tak tot op den bodem, dicht bij zijn schuilplaats, neersprong. Hassan besloot om raad te vragen, ofschoon hij in het algemeen niet veel met die dieren ophad, want zij waren hem te beweeglijk. Hij trad naar voren, en het eekhoorntje maakte een sprong, even zoo groot als de beek breed was „Wel goeie gerustigheid, jou dikke vogelverschrikker, hoe kun je nu iemand zoo laten schrikken I „riep het eekhoorntje ademloos uit. „Kom hier. en voel hoe mijn hart klopt, of blijf liever waar je bent, jou stekelvarken" „Maar ik moet je iets vragen," zei Hassan gekrenkt, „ik ben noch het een, noch het andere. Wat het eerste is, weet ik niet eens, maar een stekel varken ben ik in 't geheel niet. Ik ben Hassan de egel". „Dat is mij volkomen onverschillig", luidde het ergerlijke antwoord. Anders was het eekhoorntje in den regel veel beleefder, maar inderdaad was zij erg geschrokken, en door den schrik ver leert men gemakkelijk de vriendelijke tegemoetkoming. Hassan verontschuldigde zich maar nu meende de eekhoorn, dat hem on recht was aange'daan. Hassan voelde zich werkelijk tegen- over dit sierlijke diertje als een logge indringer, zoo lieflijk was de aanblik: het kleine kopje met de spitse oortjes, de donkere flinke oogjes en de breede pluimstaart, die met een boog over het slanke lichaampje stak en van een lichtroodbruine kleur was. zooals bet beukenloof in den herfst. „Neem mij niet kwalijk," zei hij nog eens, „ik heb je niet willen verschrik ken, zooals je denkt." De eekhoorn merkte, dat 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van kinderen uit de afdeeling Oudheusden op de open bare lagere school te Heusden. De Voorzitter zegt, dat volgens de oude regeling de gemeente een bedrag van f 20.— per kind moest betalen aan de gemeente Heusden voor elk kind uit Oudheusden dat aldaar de lagere school bezocht, Later is het gemeentebestuur ter oore gekomen, dat voor de gemeente Herpt die een zelfde regeling met Heusden had aangegaan de vergoeding was verlaagd tot f 15 per kind Het gemeentebestuur heeft toen in Heusden stappen gedaan om ook voor Oudheusden de vergoeding van f 20 op f 15.te brengen, waarin men heeft toe gestemd. Ook gedepu teerde staten gaan met deze verlaging accoord. Ingaande 1 Januari 1930 zal dus voortaan slechts f 15 per kind behoeven te worden betaald. De raad kan zich met deze nieuwe regeling vereenigen. 2. Ingekomen stukken a. Adres van den Bosschen Dioce- sanen Werkliedenbond betreffende woningbouw, personeele belasting en schoolgeld. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zeer sympathiek staan tegenover deze adressen, doch waar deze gemeente een overwegende landbouwbevolking heeft, achten B. en W. een bevordering van eigen woningbouw door de arbei ders hier niet zoo zeer noodig en stellen daarom voor het adres inzake woningbouw voor kennisgeving aan te nemen. Wat hel adres inzake personeele- belasting en schoolgeld betreft, stellen zij voor, dit aan te houden tot de nieuwe flnancteele verhouding tusschen Rijk en gemeente in werking treedt n.l. op 1 Januari a.s. Alsdan zal toch een geheel nieuw belastingstelsel moe ten worden ingevoerd en kan men zien in hoeverre aan het adres kan worden tegemoet gekomen. De raad kan zich hiermede ver eenigen. b. Verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur te Elshout om beschik baarstelling van gelden voor aankoop van 2 schoolbanken voor de bijzondere Meisjesschool. De Voorzitter zegt, dat het kerkbe stuur aan de wettelijke voorschriften heeft voldaan en stelt daarom namens B. en W. voor op het verzoek goed gunstig te beschikken. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. c. Brief van Gedeputeerde Staten, betreffende de leges-verordening. De Voorzitter licht nader toe, dat in de destijds vastgestelde verordening was bepaald, dat op Vrijdag kostelooze huwelijksvoltrekkingen konden plaats vinden. Volgens de wet mag dit niet bij ver ordening bepaald worden, doch heeft de ambtenaar van den Burgerlijken stand een dag daarvoor te bepalen. Waar deze ook de Vrijdag daarvoor aangewezen had, blijft het dus precies hetzelfde, doch moet deze bepaling in de verordening geschrapt worden. De raad gaat met deze wijziging accoord. d. Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de besluiten tot wijziging van de gemeente—begrooting voor 1929 en 1930. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek om een subsidie voor het houden van een dekbok. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, dat de gemeente eenzelfde subsidie zal geven als door het polder bestuur wordt verleend, zjjnde f 10.— of f 7.50. f. Brief P.N E.M. aangaande electri- egel beviel, en zij werd daarom iets vriendelijker. Nu mag men uit dil voorval niet aannemen, dat een egel een dom of leelijk dier is. Integendeel, bij is een ongewoon flink dier en in het geheel niet zoo plomp of dom, als hij er bij 't eerste gezicht uitziet. Na. tuurlijk, als men een eekhoorn is, ver staat men onder knapheid iets anders als een egel daaronder verstaat. „Ik heb mij vanmorgen bovendien verslapen", zei de eekhoorn en mon sterde de vreemdeling. „Wat wil je hier toch 1" „Ik wil vragen of het goed is, dat ik mij hier kom vestigen." De eekhoorn keek belangstellend op. „Zoo, zoo, is dat je plan I Nu, ik heet Li, en heb daarover te beslissen! Hassan keek van onder zijn stekels uit naar de eekhoorn, en dacht na. Hij dacht zoo bij zichzelf, dat hij eigenlijk aan niemand behoefde te vra gen of hij blijven mocht, want als Li het machtigste dier van de streek was, dan was er niemand, die hem verwij deren kon, als hij er niet toe genegen was. Hij knipoogde listig en lachte bij zichzelf. „Nu, ik geloof, dat je het mij toe staat", meende hij, en rolde zich plot seling tesamen, zoodat hij er als een groote donkerbruine kogel uitzag, en zijn stekels strekten zich enkletterden zachtjes. „O, jou duivel," riep de eekhoorn, en maakte een kleine sprong. „Nu zie ik toch, dat je een stekelvarken bent 1" Hassan loerde slechts over de punt van zijn zwarte neus naar de eekhoorn. Hii zap e, h..ll-n.«wnnn ficatie Oudheusden. Voorzitter. Zooals de heeren weten heeft destijds de heer Sprengers aan B. en W. verzocht bij de P.N.E.M. te informeeren of ook Oudheusden van electrisch licht zou kunnen worden voorzien en eventueel op welke voor waarden. B. en W. hebben zich met de P N.E M in verbinding gesteld die daarop een onderzoek heeft doen in stellen. Zij heeft thans een schrijven gezonden waarin gemeld wordt, dat zij tn principe wel genegen zijn door middel van een ondergrondschen kabel ook Oudheusden van electriciteit te voorzien. Uit een teekening die bij dit schrijven is gevoegd blijkt, dat alle hulzen in de wijk Oudheusden bij uitvoering van het plan aan het elec trisch net zouden kunnen aansluiten. Het tarief zou bedragen 0 40 per K.W.U. tot een zekere grens en f 0.20 per K.W U. bij een grootere afname. Het tarief voor krachtverbruik zou f 0 20 bedragen. In de voorwaarden die door P N.E.M. gesteld worden zijn verder verschillende bepalingen opgenomen, die de raad eerst wel eens ernstig onder het oog mag zien, alvorens over deze aangelegenheid een beslissing te nemen. Het komt B. en W. dan ook gewenscht voor een afschrift van deze concept—voorwaarden aan elk raads lid te doen toekomen, dan kan ieder voor zich ze eens nauwkeurig bestu- deeren. Zoo spoedig mogelijk zal dan een nieuwe vergadering van den raad worden gehouden, waarin B. en W. met een prae—advies zullen komen, mogelijk zou dan ook iemand van de P.N E.M. aanwezig kunnen zijn, om de noodige technische toelichting te kun nen verschaffen. Persoonlijk zou ik het zeer toejuichen, indien deze plannen verwezenlijkt zouden kunnen worden. Met het oog op den beteren financiee- len toestand, waarin onze gemeente zich het volgend jaar zal bevinden zou het misschien wel mogelijk zijn tot uitvoering van dit plan te geraken. De raad kan zich geheel met het inzicht van B. en W. vereenigen. De Voorzitter zegt, dat nog is inge komen een schrijven van een pensioen raad, waarin wordt gemeld, dat bij de vaststelling van den pensioengrondslag voor den secretaris een kleine ver gissing is gemaakt. Na eenige toelichting van den voor zitter wordt besloten deze pensioen grondslag in plaats van op f 3558.— vast te stellen op f 3545.—. 3. Mededeeling van het proces verbaal van kasopneming bij den gemeente—ontvanger d.d. 14 Maart 1930. De Voorzitter zegt, dat er een nega tief—saldo was van f 7467,— hetgeen overeenstemt met de boeken en be scheiden. 4. Aanbieding van het verslag van de gemeente en der volkshuisvesting over 1929. Zal ter visie worden gelegd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een onderhandsche geldleening voor beta ling van de brandputten. De Voorzitter licht nader toe, dat voor den aanleg van 5 brandputten f 1500 noodig is, terwijl de deksels hiervoor nog f 110 hebben gekost. Voorts is een bedrag van f 150. benoodigd voor het aanschaffen van 3 snelblusschers. Voorgesteld wordt thans om voor deze uitgave een geldleening aan te gaan groot f 1800.k pari tegen ten hoogste 43/« °/o af te lossen in 12 jaar. B. en W. denken met deze leening bij de Boerenleenbank te zullen slagen of anders weten zij het wel bij particu lieren te plaatsen, terwijl de rente natuurlijk niet hooger dan 4'/, zal zijn. De Voorzitter zegt nog, dat de brand- omdat niemand, die een egel had aan schouwd, daaronder een neus vermoed had. Maar zoo kon er niemand bij hem komen. Li ergerde zich. „Kan je soms loodrecht op een boomstam in de hoogte loopen?" vroeg ze. „Neen, antwoordde Hassan beteu terd en ontrolde zich een beetje. Li lachte. „Dat heb ik ook wel gedacht, dat je... „Dan verzoek ik je eens iemand te steken, die je met de hand over den rug strijkt", gaf Hassan verdrietig te rug, want hij bemerkte nu. dat de eekhoorn hem wilde bespotten. „Waarom dan?" vroeg Li, „waarom zal ik iemand zonder eenige oorzaak steken? Wie doet dat nu? Stekelvar kens doen dat!" „Ik vraag je, dat je mij zult eerbie digen!" riep Hassan. „Wat zou mij daartoe dwingen, je te respecteeren Je kan niet klimmen, steekt eenieder die je aanziet, en je hebt niet eens een staart. Kijk dan eens naar den mijneLi draaide zich een beetje in het gras rond en keek naar Hassan om. die niet zonder ver bazing en afgunst naar den mooien, behaarden staart van het eekhoorntje keek. Het was inderdaad een prach tige staart. „Ieder heeft altijd iets anders", zei Hassan ontstemd. „Dat is zoo, mijn beste, maar ik heb iets beters". Met dit dier was niet op te schie ten, dat zag Hassan in. Als dat het gevolg zou zijn van zijn vestiging, dat hij zich dagelijks over deze verwaan- 9

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5