MADMOE' DEN BOSCH LAM BEIS VLOEKEN putten gereed zijn en gecontroleerd. B. en W. zijn over de levering zeer tevreden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aan genomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente begrooting voor 1929 en 1930. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 7. Aanwijzing voor het uitoefenen van het stemrecht der gemeente in de vergaderingen van het Waterschap .De Polder van Oudheusden". Bij stemming blijken te zijn uitge bracht op Mr. H. Loeff 4 stemmen en W. Klein 3 stemmen, zoodat de edel- achtb heer Mr. Loeff voor het uit oefenen van bedoeld stemrecht wordt aangewezen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering om over te gaan in geheime zitting ter behandeling van punt 8 Reclame schoolgeld. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 14 Mei 1930, 's namiddags 7 uur. Voorzitter de heer v. d Water, loco—burgemeester. Aanwezig alle leden. Alvorens met de afhandeling der agenda aan te vangen, wordt de onlangs overleden burgemeester herdacht. Ter wijl alle leden zich van hun zetels verheffen, wijdt de Voorzitter een kort woord aan zijne nagedachtenis. Had hij in de vorige vergadering de hoop uitgesproken dat de burgemeester in de volgende vergadering weer geheel hersteld in hun midden zou zijn, het heeft niet mogen zijn. Hij hoopt dat de te vroeg ontslapen burgemeester voor het goede dat hij aan deze gemeente heeft gedaan, zijn loon reeds zal hebben ontvangen. De notulen der beide vorige ver gaderingen worden hierna voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Dobbelsteen. Alvorens aan de agenda te beginnen zou ik mede in verband met het door mij in de vorige ver gadering gesprokene inzake het behoud der zelfstandigheid door onze gemeente, een kleine motie willen voorstellen, mede in verband ook met de burge meestersbenoeming. Deze motie zou met toestemming der vergadering direct aan de Kroon kunnen worden gericht, omdat mij bekend is welke voordracht voor de burgemeesterbenoeming er onderweg is. Wanneer wij stil blijven zitten, kunnen we er zeker op rekenen dat onze zelfstandigheid verloren gaat De motie luidt als volgt: „De Raad der gemeente Hedik- huizen, heden in vergadering bijeen, bij geruchten vernomen hebbende, dat er nog steeds plannen bestaan om de gemeente Hedikhuizen met andere gemeenten te annexeeren, overtuigd zijnde van den gezonden financieelen toestand der gemeente en de afkeerigheid der ingezetenen om hunne zelfstandigheid te ver liezen, spreekt de hoop en verwachting uit dat deze zelfstandigheid gehand haafd zal blijven, verzoekt Uwe Majesteit in verband hiermede in de bestaande vacature te benoemen een zelfstandig neutraal Burgemeester tot heil en bloei onzer gemeente. Gaat over tot de orde van den dag en besluit deze motie ter kennis te brengen aan H. M.," Met algemeene stemmen wordt deze motie aangenomen. N.V. M.]Zacht's]Stooinschoenf abrieken te Kaatsheuvel. bi] hem vast, dat hij niet bleef. Er viel hem ook niets meer in, wat hij in zijn voordeel zou kunnen zeggen. Toen hij zoo nadacht, weerklonk plotseling achter hem een nauwelijks hoorbaar ruischen, en direct daarop een scherp gesis. De eekhoorn vloog in rond. als of zij zich gereed maakte voor een wilden dans, zij probeerde een sprong te doen om weg te komen, maar bleef sidderend en volkomen willoos op haar plaats gehurkt zitten, en een smartelijk, onbeschrijfelijk, angstvol ge kreun kwam uit haar bekje. „Aia, de adder," stamelde het arme dier. Haar oogen rolden door hun kassen, zij begon met het boven lichaam een wonderlijke dans van ver twijfeling, kwam echter niet van haar plaats, daar zij door de adder gehyp notiseerd werden elke druppel bloed was uit haar brutaal gezichtje geweken. Wordt vervolgd. Oplossingen van de vorige week. 1 Moed verloren alles verloren. 2 w aan benno raadsel Rotterdam wandelingen persingen bronnen regge een n Gaasterland. Wij plaatsen hierbij een foto van directie en personeel der N V M. Zacht's Stoomschoenfabrieken te Kaats heuvel, genomen bij gelegenheid van een feestavond, aangeboden aan het personeel ter herdenking van een trouwgelegenheid. Personeel en directie mogen hierbij terugzien op een in alle opzichten Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o a Procesverbaal van kasopname en goedkeuringen van Ged. Staten van de gem.-begrooting 1930, van de rekening 1928 van de gemeente en G.E.B. en van het besluit tot het aangaan van een geldleening van f51.000. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen Van den heer P. v. d. Brand is een kennisgeving ingekomen dat hij wegens het verlies van zijn ingezetenschap niet langer lid van den gemeenteraad kan zijn. Hij spreekt de hoop uit dat het de gemeente in de toekomst goed moge gaan en zij onder het bestuur van een nieuwen burgemeester moge groeien en bloeien. Dobbelsteen. Ik geloof dat ik als juniorlid hier wel een woord tot ons scheidend senior—lid mag richten. Veertig jaar lang heeft Peer de belangen onzer gemeente behartigd en veel lief en leed meegemaakt. Het zal hem een genoegen zijn nu hij de gemeente gaat verlaten te zien dat de financieele toestand reeds veel verbeterd is. Ik hoop dat hij het zal beleven dat de gemeente onder het bestuur van een nieuwen burgemeester nog meer voor uit zal gaan. Moge hij nog lange jaren van een rustigen ouden dag genieten. De Voorzitter en Weth. Winkel sluiten zich bij deze woorden aan en wenschen hem eveneens nog vele jaren toe. Ingekomen is nog een adres van het Nat. Comité tegen het Alcoholisme waarin op beperking der vergunningen wordt aangedrongen. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen Schrijven inzake aansluiting bij den N.Br. Brandweerbond. De kosten hier van bedragen f8 per jaar. Geen der leden blijkt echter iets voor aansluiting te voelen, aangezien men het nut er niet van inziet. De heer van Heeswijk merkt nog op dat zoolang men in Haarsteeg zoo slecht aan water kan komen, de toe stand hier niet te verbeteren is, dan door het aanleggen van enkele brand putten. De Voorzitter zegt voornemens te zijn geweest aan den Raad voor te stellen in Haarsteeg een paar brand- Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 31 letters 1— 3—30—31 windrichting 9—7-30—8 kleedingstuk 13 —10—11 12 niet zoet 2—26 18 bewoner ven Ierland 5—30 bevroren water 6—17—19 komt van hel varken 17-23-24-27 getal 4—14-15 heeft een paard in den bek 16-22-20 kleur 28 29—30 vrucht 21-3-30 getal 25 17 uitroep 2 Van links naar rechts en vanboven naar beneden ben ik een andere naam voor de maand .Maart", xxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxx plaats in Noord—Brabant xxxxxxxx fabrieksplaats in Overjjsel xxxxxxx plaats in Noord-Brabant xxxxxx jongensnaam xxxxx meisjesnaam xxxx meisjesnaam xxx voorzetsel xx ander woord voor heden x medeklinker Wat voor spreekwoord kan men uit onderstaande maken e—n r—en o—de d—o—n—n geslaagden, gezelligen avond, waarbij de goede verhouding tusschen patroon en werknemers kenmerkend naar voren trad. Uit dit circa 150 man sterke personeel blijkt reeds voldoende, dat de schoenindustrie zich ook te Kaats heuvel steeds meer en meer gaat uitbreiden. Naar wij vernemen wordt de be staande fabriek der N.V. M. Zacht's Stoomschoenfabrieken wederom be langrijk uitgebreid, zoodat in den loop van eenige weken de ca. 500 M2 groote, nieuwe aanbouw in gebruik kan worden genomen en de productie hiermede wordt opgevoerd tot 3500 paar per week OUDERS. LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE? putten te doen aanleggen, anders zal men dikwijls bij brand geheel machte loos staan. De heer Winkel merkt op dat men dan ook in Hedikhuizen daartoe zal moeten overgaan. De heer Dobbelsteen zegt dat men nog^ altijd met de plannen voor een waterleiding zit. Wanneer die ooit tot stand komt is de aanleg dezer brand putten geheel overbodig geweest. De heer van Heeswijk vindt het toch gev arlijk orn te blijven wachten. Er diende z i. iets gedaan te worden. De Voorzitter zegt toe in de volgende vergadering hierop nader te zullen terugkomen. Besloten wordt niet als lid van den Brandweerbond toe te treden. Verzoek van het hoofd der school den heer H. Fooi te Hedikhuizen om de huiskamer in zijn woning die hij van de gemeente grhuurd heeft te laten behangen. Bij den bouw van het huis voor 3 jaren is er een zeer goedkoop behang opgebracht, dat er door de slechte muren op 't oogenblik alles behalve fraai uitziet. Winkel. Ik heb gehoord dat het behang zeer slecht is. We zullen dus wel iets moeten doen. Hij vraagt het ook maar voor één kamer. Dobbelsteen. In het algemeen moet de huurder verder voor behangen zorgen. Gaat de gemeente hier een uitzondering maken, dan scheppen we een precedent. Voorzitter. Ja men kan dan direct van het hoofd der school uit Haar steeg hetzelfde verzoek verwachten. van Hemert. Het maakt hier een verschil. Dit huis is veel te gauw behangen en met zeer goedkoop papier. In stemming gebracht verklaren de heeren van Hemert en Winkel zich voor inwilliging van het verzoek, ter wijl de heeren Dobbelsteen, v. d. Heijden, van Heeswijk en de Voor zitter tegen stemden De heer v. d. Brand wenschte buiten stemming te blijven. Er zal dus niet aan het verzoek worden voldaan. De heer van Hemert wijst er nog op dat ook de regenput van dat huis dient te worden nagezien, daar het regenwater er niet in blijft. De Voorzitter zegt toe dit euvel te zullen laten herstellen. Van het gemeentebestuur van Vlijmen is bericht ingekomen dat de Raad besloten heeft een tweede gemeente arts op te roepen, en gevraagd wordt of ook Haarsteeg in de kosten hiervan bijdraagt. De Raad is met B. en W. van oor deel dat deze gemeente hieraan niet moet bijdragen en men de menschen geheel vrij moet laten in de keuze van een arts, zoodat besloten wordt geen bijdrage toe te kennen. 2. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding ex. art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de Bijzondere School te Haarsteeg over 1929 en het verleenen van een voorschot van 80 pCt. voor 1930 tevens voor een Bijz. School te Hedikhuizen. Conform het voorstel van B en W. wordt besloten. 3. Voorstel inzake herziening van het plaatselijk belastingstelsel in ver band met het in werking treden van de nieuwe wet op de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. Door den Secretaris wordt breed voerig uiteen gezet wat de herziening van het plaatselijk belastingstelsel voor deze gemeente beteekent, waarbij duidelijk naar voren komt dat de financieele toestand der gemeente daardoor zeer veel gunstiger wordt. Bij de in werking treding der nieuwe wet, regelende de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten, komt de plaatselijke inkomstenbelasting, de forensenbelasting Inbegrepen, met ingang van 1 Mei 1931 te vervallen en wordt vervangen door een uitkee- ring uit 't bij genoemde wet ingestelde gemeentefonds, een uitkeering van 75 pCt. van de opbrengst der grond belasting, een uitkeering van het ge- heele bedrag der opbrengst der per- soneele belasting en een verhooging der uitkeering voor de jaarwedde van burgemeester en secretaris tot 75pCt, met een maximum van f3000 totaal. Ook wordt uitvoerig uiteen gezet welke mogelijkheden de nieuwe wet biedt om, in geval deze uitkeeringen niet voldoende zijn om de rekening sluitend te krijgen, meer inkomsten voor de gemeente te verkrijgen Van deze bevoegdheid zal echter de gemeente niet veel gebruik behoeven te maken daar de geraamde opbrengst volgens de nieuwe regeling reeds ver de tegen woordige inkomsten overtreft Ook al zou in zeker jaar de opbrengst der verpachtingen met een paar duizend gulden terugloopen (dat is dus de helft minder dan gewoonlijk) dan zou er nog minstens een paar duizend gulden overschot zijn. Hieronder volgt een opgave van de inkomsten bij den ouden toestand en van dezelfde posten bij de nieuwe regeling: Bestaande toestand. Uitkeering naar het getal inwoners over 1929 f 940.15 Rijksbijdrage in de jaar wedden van Burgemees ter en Secretaris over 1929 f 600.— Opcenten vermogensbelas ting 1929-1930 f 400.- Plaatselijke Inkomstenbelas ting over 1929 1930 f 6350.— f 8290.15 Nieuwe toestand. Uitkeering naar het getal inwoners uit 't gemeente fonds minimum 60 pCt. van de opbrengst G.I.B. over 1926-1927-1928 ad f 11.859.02 f 7115. Uitkeering van een gedeelte der jaarwedden van Bur gemeester en Secretaris f 3000.— Uitkeering 75 pCt.opbrengst grondbelasting ad f 3250 f 2437.— (Hierbij zij opgemerkt dat de resp. 80 en 20 op centen op de grondbelas ting geheven blijven, om dat het Polderbestuur die toch betaalt) Opcenten vermogensbelas, ting (indien'verminderd tot 50, eventueel ongewij zigd gehandhaafd) f 200.-- f12752. Er is dus een meer—opbrengst te verwachten van minstens f4461 85, doch waar deze ramingen aan den veiligen kant zijn mag zeker verwacht worden dat het financieel voordeel voor de gemeente nog grooter zal zijn. Op voorstel van B. en W. wordt hierna besloten de belastingheffing zoodanig te regelen als in bovenstaande opgave is omschreven. 4. Aanbieding gemeenteverslag. Zal ter visie worden gelegd. 5 Voorstel inzake verhaal van premie op de gemeente-arbeiders ingevolge de ziektewet. De Voorzitter zegt, dat volgens de ziektewet de gemeente de helft der premie op de arbeiders zou kunnen verhalen. De gemeente is aangesloten bij Centraal Beheer. De totale premie beloopt ongeveer f 18 per jaar. De heer Dobbelsteen meent, dat binnen drie jaar de geheele premie wel door de werkgevers zal moeten worden betaald en daarom zou hij de geheele premie maar voor rekening van de gemeente nemen. Het is toch maar een zeer klein bedrag. Aldus wordt besloten. 7. Bespreking electrificatie van He dikhuizen en Luttelherpt. Van de PNEM is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat ze genegen zijn een laagspannings distributienet te bouwen te Hedikhui zen en ook te Luttelherpt als ook in Herpt. tot electrificatie wordt overge gaan. De bewoners die langs de kabel wonen, worden voor rekening van de PNEM aangesloten als de leiding niet langer is dan 10 Meter. Voor langere leiding moet een vergoeding per Meter betaald worden. De aange slotenen worden in verschillende klas n sen ingedeeld De kleinste verbruikers betalen dan 45 cent per KWU voor licht. Bij afname boven een zeker aan tal b.v. 100 KWU wordt de prijs voor het meerdere verlaagd tot 20 cent. Een teekening is bijgevoegd, zooals het net eventueel zal worden aangelegd, alsmede de conceptvoor- waarde waaronder de PNEM bereid is dit plan te verwezenlijken. In deze voorwaarde wordt o.m. be paald, dat de gemeente een bedrag van ruim f 11000,— aan de PNEM zal vergoeden en tevens een minitpun- afname zal garandeeren van 2800 KWU. B eh W. zouden er geen bezwaar tegen hebben, om een bedrag van f 11000,— daarvoor beschikbaar te stellen, doch de garantie van 2800 KWU per jaar achten zij gezien de ervaring met het GEB te Haarsteeg een groot bezwaar. Aan de hand van de praktijk schatten zij het verbruik niet hooger dan gemiddeld ongeveer 20 KWU, dat zou bij 75 aansluitingen nog slechts 1500 KWU zijn. Men dient aan te nemen, dat er jaarlijks wel 1000 KWU aan de garantie te kort zullen komen en deze zou de gemeente dan telkens tegen 45 cent moeten be talen hetgeen een jaarlijksche strop van f 450,— zou beteekenen.- Het komt B. en W. wenschelijk voor, dat men de inwoners laat teekenen voor een zekere afname zooals men dat ook in Herpt gedaan heeft, dan dragen de belanghebbenden het risico zelf. De heer Winkel meent, dat het ver bruik veel grooter zal zijn dan B en W. veronderstellen aangezien de men schen hun belang wel zullen inzien. Wanneer iemand een '/a L. petroleum per dag opstookt kost hem dat bijna f 25,— per jaar en B. en W. schatten het verbruik op slechts 20 KWU dan zouden diezelfde menschen slechts f 9,— per jaar aan electrisch licht verstoken. Het verbruik zal dus z.i. veel grooter zijn. Doch al zou er al eens door de gemeente wat moeten worden bijbetaald, vindt hij dit nog niets erg als men nagaat wat 't electrisch net in Haarsteeg gekost heeft, waaraan de inwoners van Hedikhuizen ook hebben kunnen meebetalen. Er zijn nog zooveel andere dingen, zooals het onderhoud der wegen waarbij voor Haarsteeg altijd zooveel geld noodlg is geweest, terwijl voor Hedikhuizen zoo weinig gedaan werd. De Voorzitter wijst erop, dat Hedik huizen den iaatsten tijd niet stief moederlijk behandeld wordt en nu willen B en W. er direct f 11000,— op toegeven. Als de heer Winkel meent, dat het verbruik zooveel hooger zal zijn dan B. en W. verwachten dan zullen de menschen geen bezwaar hebben daarvoor te teekenen en dan heeft de gemeente geen risico. Wat de kosten van het net in Haarsteeg be treft hieraan heeft de gemeente f 20,000 toegegeyen, doch verder kan het zich bedruipen en maakt het zelfs winst. Vergeleken bij Hedikhuizen dat slechts 1/3 aantal inwoners heeft, is f 11000, dus nog veel meer. Spr. zou een com missie willen benoemen, die de men schen het voordeel van electriciteit onder het oog bracht en hun mede werking inriep door ze voor een mi- nimumafname te laten teekenen. De heer Winkel zegt dat de men schen altijd huiverig zijn een contract te teekenen en zullen vragen waarom men in Haarsteeg niet behoeft te tee kenen. De heer Dobbelsteen merkt op dat men ook in Haarsteeg in het begin heeft moeten teekenen en ook voor het tekort heeft moeten betalen. Eerst na 5 jaar is dat opgeheven. Spr is van meening dat eerst bijdeP.N.EM. nog eens dient te worden aangedrom gen op soepeler voorwaarden. Ook hij is er van overtuigd dat het verbruik op geen stukken na de te garandee ren K. W. U. zal halen. De heer van Hemert dringt er ten sterkste op aan om deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan anders is de kans om Hedikhuizen en Luttelherpt van electrisch licht te voorzien voor goed verkeken. De heer Dobbelsteen zegt dat bij hem bij bestudeering van deze voor waarden en tarieven voor Herpt en Hedikhuizen de gedachte is opgeko men of het niet voordeeliger zou zijn ook 't G.E B. in Haarsteeg aan de PNEM over te dragen. Er zijn veel menschen die klagen over het hooge tarief. Het leek hem 't beste een com missie te benoemen die nader onder 't oog ziet wat de beste oplossing is- een zelfstandig bedrijf te behouden o overdracht aan de PNEM, Diezelfde commissie kan dan ook de aangelegen heid der electrificatie van Hedikhuizen en Luttelherpt onder het oog z\en. Na nog eenige discussie wordt di voorstel van den heer Dobbelstee met algemeene stemmen aangenomen vfï» I 2 rjf** Tlrt4 =£1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6