Van Schijndel G.m.b.H., Goch. tn worden tot leden dezer commissie benoemd de heeren Dobbelsteen, van Heeswijk, Winkel en van Hemert. Bij de rondvraag merkt de heer van Hemert op dat hij reeds een jaar lang aangedrongen heeft op een verorde- „Ing waarbij het verboden is dat de bonden 's nachts vrij rondloopen en vaak veel last en schade veroorzaken. De Voorzitter zegt dat Haarsteeg evenals vele andere gemeenten nog altijd wacht op een uniforme politie verordening die vanwege de Ned. Ver. van Gemeenten in voorbereiding is. Besloten wordt voorloopig in de politieverordening een bepaling op te nemen waarbij het losloopen van hon den tusschen 11 uur 's avonds en 5 uur 's morgens verbaden is. De voorzitter wil nog even het oor- deel van den raad vragen over de gemeente—arbeiders. Dezen winter was er nogal werk en tot heden zijn de menschen nog aan den gang ge houden maar nu heeft de gemeente er weinig meer voor te doen. De grootste moeilijkheid is maar wie voor ontslag in aanmerking komt en daarom vindt de voorzitter het beste om het werk dat er nog te doen is door ieder voor een gelijk deel te laten verrichten, door b.v. ieder een paar dagen per week te laten werken De heer Winkel is van meening dat er voorloopig nog genoeg werk is te doen. Verschillende sloten in de wei landen dienen te worden opgehaald Laat men dat hangen dan komt men later voor grootere kosten en veel last Ie staan. Is er inderdaad geen werk dan is hij er ook niet voor die men schen te houden. Doch naar zijne mee ning kan de voorzitter daar niet over sordeelen wijl hij zelf in geen maan den ter plaatse is gaan zien, terwij spreker er dagelijks komt en dus we weet dat het noodig is. De Voorzitter merkt op dat hij in poideraangelegendeden zeer goed thuis meent te zijn. Het is hem ter oore ge komen dat in Hedikhuizen een sloot wel zes maal was opgehaald dat noemt hij werk zoeken en B en W. krijgen dan tb hooren dat ze de menschen maar op kosten der gemeente laten uitwinteren. De heer Winkel weet zeker dat deze praatjes gelogen zijn. De heer Dobbelsteen zou deze aan gelegenheid geheel aan het oordeel van B. en W. willen overlaten, doch de voorzitter zegt er weinig voor te loeien om die menschen na te gaan Na nog eenige discussie wordt be sloten dat B. en W. nader zullen onder zoeken wat er nog voor de gemeente arbeiders te doen valt en dit door ieder roor een gelijk deel te laten verrich- Totaal-aanzicht fabrieken, kantoren Van Schijndel gebouwen, uilla's, enz., der G.m.b.H., Goch. Hier na wordt sloten en gaat zitting over." de vergadering ge de raad in geheime KERKNIEUWS. Ned. nieuwe aartsbisschop in functie. Woensdag heeft de nieuwe Aartsbisschop van Utrecht Z. D. H mgr. H. C. jansen, den aartsbis- schoppelijken zetel in beslag genomen Om 10 uur werd in de Ütrechtsche kathedraal een kanunnikale H Hoogmis opgedragen door kanunnik L. Foch uit Amersfoort in tegenwoordigheid van liet geheel kapittel. Na de plechtigheid vergaderde het kapittel waarin de nieuwe aartsbisschop zijn benoemingsbrief overhandigde. Kwart over elf was het grootsche moment gekomen. Voorafgegaan door Dr. Schaepman en Mgr. B.A.de Wit en gevolgd door de overige kanunniken van het kapittel en de iieide secretarissen, schreed Mgr. Jan- !en, gekleed in het gewaad van huis- P'elaat het priesterkoor binnen. Na een korte adoratie werd Mgr. "aar den aartsbisschoppelijken troon geleid, waar rondom hem het kapittel geschaard stond. Staande voor den ',ot)n hield Mgr. met klare heldere stem een toespraak tot het kapitlel en jam bezit van den zetel van St. Willibrord. Nadat Z. D. H. op den Bisschoppe- pen Zetel had plaats genomen sprak Dr. A. C. M Schaepman, proost Van het Metropolitaan Kapittel een Word van trouw, liefde en eerbied. Na de woorden van mgr. Schaepman vroeg de Proost van het kapittel den "'euwen aartsbisschop hem en zijn ledekanunnikkenzijnbisschoppelijken le w'"en schenken. •"gr. Jansen verhief zich en staande ®0or zijn troon, daalt voor het eerst was zegen door zijn hand over de eden van het kapittel neder, loen nam de nieuwe aartsbisschop n wiens zijde de beide secretarissen aren geschaard, plaats op den met ma iP?ars kleed bedekten bidstoel en machtig en sonoor klinkt uit zijn »Te Deum Laudamus". mond öe nieuwe Vicaris—Generaal van het aartsbisdom. Aaftoh?' Mgr' C' Jansen- m» j chop van Utrecht, heeft be- Aar!"u- tot Vicar's—Generaal van het wisbisdom Utrecht, den Hoog. Eerw. O. Huurdetnan, Deken van het ïnaat Klazlnaveen en Pastoor te w-Schoonebeek (Dr Zooals onzen lezers bekend is heeft de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk in Goch aangekocht de schoenfabriek der vroe gere fa. Sterneveld, speciaal voor de bediening harer talrijke en grootsche winkelpaleizen in Duitschland, wat vooral op dit oogenblik van groot belang geacht kan worden, nu het nieuwe Duitsche tarief van invoer rechten op schoenen den Nederland- schen export dreigt lam te slaan, wat vooral voor een firma als deze die in Duitschland, vooral in eigen winkels, zooveel zaken doet een onoverkome lijke handicap beteekent. Nadat de koop en alles wat daar mee samenhangt, geheel was tot stand gekomen, is men direct begonnen met algeheele restauratie en reorgani satie der fabrieksgebouwen, woningen van directeuren, chefs en personeel. Dit alles vormt met tuinen en parken een prachtig, aaneengesloten complex, zooals men elders weinig zal aan treffen. Tal van machines voor de fabricage van Van Schijndel-schoenen overbodig, moesten worden opge ruimd, talrijke van de nieuwste vinding moesten worden geplaatst, alle ma chines op eigen aandrijving gesteld, in 't kort alles moest worden gereor ganiseerd en gemoderniseerd, zoowel in- als uitwendig om deze fabriek een cachet te geven den naam der Koninklijke waardig. En nu deze fabriek dezer dagen in werking is getreden zijn wij in de gelegenheid onzen lezers die daarin zeker grootelijks belang zullen stellen, een korte beschrijving van een en ander te geven. zorgd, mede doordat door ventilatoren steeds voor frissche lucht gezorgd wordt, Het geheele gebouw is 65 M. lang en heeft eene fabrieksoppervlakte van rond 3600 M2. Geen wonder dat de stad Goch alle zeilen bijzette om zoo'n gebouw niet tot werkeloosheid te doemen geen wonder dat er vele en groote concessies gedaan werden, die zoowel den nieu wen eigenaars ais de stad zelf ten goede komen, waar op het oogenblik een 100-tal werklieden zijn aangesteld, welk getal successievelijk tot 300 zal worden uitgebreid. Sinds eenige maanden hebben ver schillende Duitsche werklieden in de fabriek te Waalwijk gewerkt om de eigen methode en de eigen afwerking te leeren, terwijl Holiandsche chefs uit de Waalwijksche fabriek derwaarts togen om het personeel aldaar te brengen in die banen, dat het eigen cachet ook aan het fabrikaat in Goch zal zijn te onderkennen. Men zal hiermee eenig idee ge kregen hebben van den omvang, de moderne inrichting van dit dochter bedrijfder Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel in Duitschland. Mogen de heeren van Schijndel, weldra het resultaat zien van hun durf en ondernemingsgeest en moge het fabrikaat Goch weldra het fabrikaat Waalwijk evenaren en in Duitschland en elders dezelfde waardeering vinden. Voor onze plaats voegen wij daar aan den wensch en de hoop toe, dat in weerwil van de voorziening der Duitsche markt door de Gocher fabriek de fabriek te Waalwijk niet alleen op 't zelfde peil blijve, maar nog steeds crescendo moge gaan. Een zij-aanzicht gedeelte fabriek en kantoren. BINNENLAND-, Nieuwe vredesorganisatie van de infanterie. Naar in militaire kringen verluidt, moet de minister van defensie aan de militaire autoriteiten hun oordeel hebben gevraagd over een door hem voorgestelde nieuwe vredesorganisa tie van de infanterie, welke beoogt eenige uitbreiding te geven aan de ef fectieve rangen van het leger. Deze uitbreiding zou moeten wor den verkregen door een compagnie per regiment bij te voegen, waardoor het getal compagnieën per regiment (vredesorganisatie) dan 3 wordt. Deze drie compagnieën, elk onder bevel van een kapitein, vormen dan teza men een bataljon, waarvan het com mando zou berusten bij een majoor. De thans bij het regiment aanwezige hoofd-instructeur zou dan komen te vervallen. Door den kapitein van het mobilisatiebureau den effectieven rang van majoor te verleenen, zouden de majoorsrangen met 24 vermeer derd worden. Per regiment zou voorts een luitenant minder worden inge deeld. Daarentegen zouden per regi ment twee adjunct onderofficieren- instructeur-titulair den effectieven rang deelachtig worden, waardoor deze rang een uitbreiding zal onder gaan van 48 betaalde plaatsen. De verdeeling van den zendtijd. De minister van Waterstaat heeft bij beschikking van heden, 15 Mei, Zondag: 812.15 kerkdiensten beurtelings K.R.O. en N.C.R.V.; 12.1 17 K.R.O., 1719.45 ker! dienste: N.C.R.V., 19.45—24 K.R.O. Maandag: 8—24 N.C.R.V. Dinsdag: 824 K.R.O. Woensdag: 8—24 N.C.R.V. Donderdag: 810 K.R.O., 10—li N.C.R.V., 11—14 K.R.O., 14—2: N.C.R.V. Vrijdag: 824 algemeen program ma, beurtelings te verzorgen doo; K.R.O. en N.C.R.V. Zaterdag: 824 K.R.O. Gelijk verwacht kon worden, heel: de publicatie van de verdeeling va den zendtijd in het e-em kamp vreug de, in het andere verontwaardiging en teleurstelling gewekt. De twee om roepvereenigingen, die gisteravond d. beschikking over de zenders Huizen en Hilversum hadden, hebben ruim schoots van de gelegenheid gebruik gemaakt onomwonden te zeggen, wa! hun op het hart lag. Mr. van Deurse, die voorzitter de- Chr. Radio Vereeniging is, sprak on omwonden zijn groote vreugde ui! over de rechtsgelijkheid, over het feil dat Huizen maar over twee verdeeld is en Hilversum nog de kleinere om roepen moet voorzien. De heer Vogt wees met verontwaar diging op het feit, dat te eerste e> oudste omroepvereeniging, die d, luisteraars reeds zooveel genot ver schafte toen een ander er nog niet aan dacht, wordt teruggebracht van 125 Het echtpaar Van Zeist—Ramstein te Sprang, dat a.s. Dinsdag zijn gouden bruiloft viert, We gaan dan door een zwaar ma- sieve geciseleerde poort naar binnen en staan voor een machtig opgetrokken, majestueus gebouw. In de beneden verdieping bevindt zich de stanzerij, op de eerste verdieping de overhaal-, zwik- en ondertuigenafdeeling, op de tweede verdieping de snijderij en stik- kerij. Wij betreden eerst de stanzerij en aten de diverse machines de revue passeeren. Vier momentstanzen snij den de zolen. Achtereenvolgens wor den deze zolen door circa 30 speciaal; machines pasklaar gemaakt om te be- anden in de zwikkerij. Dan gaan wij over een zwaren wenteltrap naar de stikkerij op de tweede verdieping. In tegenstelling met vele fabrieken, waar iet overleer met machines gesneden wordt omdat het daar om stapelarti- celen handelt wordt hier alles uit de ïand gesneden. Angstvallig wordt daar- iij elk foutje in het Ieder vermeden en ook de grovere deelen der vellen vallen weg om voor andere doeleinden te dienen. Vrouwen en meisjes stikken iet overleer te samen tot een leestklaar product, zooals door de modelleurs is aangegeven en wordt door middel van liften geëxpedieerd naar de eerste verdieping die we wel de hoofdafdee- ing kunnen noemen. De Deutsche Vereinigte-Schuhmaschinengesellschaft ïeeft er haar nieuwste serie opgesteld. Geen drijfwerk, geen poulies, elke machine loopt op eigen electrische kracht. Heerlijk licht is het in de af- deelingen, de wanden en plafonds wit, de lambriseering in licht groene tint, Alles spreekt van Holiandsche reinheid. De hygiene is uitstekend ver- Dat hopen wij van harte, naast een stijgend succes van de nieuwe fabriek over de grenzen, die getuigt van goed inzicht in zaken en het tijdig verzetten der bakens. Wij vertrouwen dat de energie en het doorzicht der eigenaren en hun helpers, dezen tweeledigen wensch zullen verwezenlijken. Het kapitaal dezer vennootschap zal verhoogd worden tot M 400.000. De N.V. Carl. Peters Schuhhandel, gevestigd te Waalwijk, die hare filialen heeft te Keulen, Düsseldorf, Krefeld, Neuss en Düren, zal in deze Van Schijndel G.m.b.H. worden onder gebracht. Als „Geschaftsführer" zullen op treden de heeren Bernard, Petrus en Ant. van Schijndel Jr. De Heer P. van Schijndel, die den titel van „Ge- neraldirektor" zal voeren, zal zich hoofdzakelijk met de dagelijksche leiding der Duitsche dochterfabriek belasten. Dè Heer C. Kanters, de Directeur van de vroegere firma Kanters te Breda, zal onder den titel van „Direktor" mede in de vennootschap werkzaam zijn, terwijl de Heer Geene als pro curatiehouder zal optreden. De verkoop-exploitatie der winkel bedrijven is opgedragen aan den Heer H. Schlichter, den vroegeren leider der Afd. Schoenen van de Bijenkorf, mede aan den Heer H. Pullens, den vroegeren firmant der Firma Gebr. Pullens alhier. Het bedrijf is Maandag 5 Mei j.l. in werking gesteld. de regeling voor de zencltijdverdee- ling vastgesteld. De hoofdpunten van de regeling zijn: Op eiken zender wordt per week een dag beschikbaar gesteld ten be hoeve van de uitzending van een al gemeen programma, met de aankon diging: „Nederland sche omroep, alge meen programma", beurtelings te ver zorgen door de 4 groote omroepver- eenigingen. Speciale regelingen zijn of zullen worden getroffen met betrekking tot de uitzendingen op de nationale feest dagen en op z.g. hoogtijdagen voor de arbeidersbeweging. Voor de bijzondere omroep vereeni- gingen kan onder bepaalde voorwaar den zendtijd worden afgestaan tot 'n maximum van 5 pCt. van den be schikbaren zendtijd. Aan den V.P.R.O. wordt hiervan op het station Hilversum de door deze vereeniging verzochte zendtijd toege staan, verdeeld over Zondag en Vrij dag en voorts nog eenige uren op den 2den Paasch-, Pinkster- en Kerstda gen en op den Oudejaarsavond. Voor den politieomroep wordt zend tijd beschikbaar gesteld op het sta tion Huizen. De overschietende zendtijd wordt op het station Hilversum gelijkelijk verdeeld tusschen A.V.R.O. en V.A.R.A.; en op het station Huizen tusschen K.R.O. en N.C.R.V. De rege ling treedt op een nader door den mi nister te bepalen tijdstip in werking, doch niet later dan 1 Juli a.s. Voorloopig blijft de voor de betrok ken vereeni gingen bepaalde 3 maan- delijksche verwisseling van station gehandhaafd. Met inachtneming van het voren staande wordt de overschietende zend tijd op het station Hilversum gelijke lijk verdeeld tusschen A.V.R.O. en V.A.R.A., met dien verstande, dat deze vereenigingen op dat station uit zenden volgens het onderstaande schema des Zondags, om den anderen. 8—10 VARA, 10—12 VPRO, 12-17 AVRO, 17—20 VARA, 20—24 AVRO. óf: 8—12 VARA, 12—17 AVRO, 17 —18 VARA, 18—20 VPRO, 20—24 AVRO. Maandag: 824 Algemeen pro gramma, beurtelings te verzorgen door A.V.R.O. en V.A.R.A. Dinsdag: 824 A.V.R.O. Woensdag: 824 V.A.R.A. Donderdag: 824 A.V.R.O. Vrijdag: 8—12 V.A.R.A., 12—16 A.V.R.O., 16—20 V.A.R.A., 20—24 V.P.R.O. Zaterdag: 824 V.A.R.A. Op het station Huizen wordt de overschietende zendtijd gelijkelijk ver deeld tusschen K.R.Ó. di N.C.R.V., met dien verstande, dat deze vereeni gingen op dat station uitzenden vol gens het onderstaande schema: op 65 uur per week. Den overigen tija moet men maar naar de V.A.R.A luisteren. Hij beloofde niet te zullen rusten. Belas tingopl rengst. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de afgeloopen maand April be droeg 44.145.893.52 tegen in April 1929 ƒ40.127.733.02. De opbrengst van de Wegenbelas ting over de afgeloopen maand Apr,] bedroeg ƒ3.641.388.46; de rijwielbe lasting bracht ƒ54.717.40 op. De vrouw gemeentesecretaresse Bij de behandeling der herziening van de Gemeentewet is met 51—29 stemmen een amendement-Westerman aangenomen, waarbij de vrouw be - noembaar wordt lot gemeentesecreta resse. Zij mag niet gehuwd zijn met den burgemeester. Ned. R.K. Boerenen Tuindersbond. Woensdag werd te Utrecht een bui tengewone vergadering gehouden van den Neder!. R K. Boeren-en Tuinders- bond, die èn wat de belangrijke agenda betreft èn door de buitengewoon groote deelname wel een congres genoemd mocht worden. Er waren pl.m. 1600 belangstellen den. Het doel daarvan was een on derzoek in te stellen naar den omvang en de oorzaken der huidige moeilijk heden in den land- en tuinbouw, en middelen te zoeken, die geëigend zijn om de uitbreiding der moeilijkheden tegen te gaan en hare gevolgen te temperen. In de ten 10.30 aangevangen alge- meene vergadering werd dcor den heer J. Ph. Verheggen te Bugge; umbehan deld„De huidige moeilijkheden in den land- en tuinbouw (omvang en oorzaken).* Des middags werden de Sectiever gaderingen gehouden met het onder werp „Wat dient er gedaan te worden om de moeilijkheden zooveel mogelijk te beperken en het hoofd te bieden?* Sectie A„Wat kunnen de boeren en tuinders zelf doen behandeld door de heeren Jac. Vos te Roosendaal en H. Trienekens te Venlo. Sectie B„Wat kunnen de organi saties doen door den heer J. j. C Ament te Roermond. Sectie C„Wat kan de Overheid doen?" door den heer A. N.Fleskens te Geldrop. 4 uur. Algemeene vergadering,waar Mr. van Haastert te *s Gravenhage be. handelde „Samenvatting van omvang en oorzaken der moeilijkheden In den land- en tuinbouw en van de middelen, welke kunnen dienen, om hare uit breiding tegen te gaan en hare gevol gen te temperen." ABONNEERT U OP EN ADVER TEERT IN DIT BI .AD, HETWELK UUÜUUU& Sa as s 5c.HUKFABn

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7