RECHTSZAKEN. SPORT. VOETBAD. erkiieüenvereen. en Fabrieksarbeidersbond. ')7, R.K. Bond van Gemeente-personeel St. Paulus. 18. R.K Bond van Werkmeesters. ]9. Mannenkoor Bel Canto. 20. Zangkoor Sint Cecilia. 21. Processie Kaatsheuvel-Kevelaar. 22. Muziekkorps Apollo. 23. De N. C. Boerenbond. R.K. Middenstandsvereeniging. 25, Kaatsheuvels' Belang. 26. Gezelschap Amoenitas. 22. Het Wit-Gele Kruis. 28. R.K. Fabrikantenvereeniging. 29, Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. JO. Het Gemeente-Bestuur. 31. Het Kerkbestuur. J2. Eerw. Broeders van Liefde. Na den stoet te hebben gadegeslagen loot de HoogEerw. Jubilaris zich bij le tweede rondwandeling voor de pas torie bij den optocht aan. Na de tweede rondwandeling stelden deelnemers zich op vóór 't H. Hart- nonument, na hun bloemen voor de voeten van het beeld geplaatst te heb ben. Bruidjes, misdienaars, drapeaux, harmonieën en zangers, posteerden zich het kerkplein. 'tWas 'n indruk wekkende, machtige groep, die echter nauwelijks stond opgesteld of 'n stort- ii kwam storend tusschenbeide. Desondanks beklom de ZeerEerw. Pater Theophilus de klaarstaande ver- tiooging om de opgestelde meósclien- inassa in een gloedvolle rede toe te spreken. De gewijde spreker ving aan, het een schoone gedachte te noemen, het groote feest dat Kaatsheuvel ging vieren, te willen openen met een hulde aan het Hart. Het stemde hem tot dankbaar heid hier een zoo groote schare geest driftig bijeen te zien om hulde te bren gen aan Jezus' H. Hart, om hunne aanhankelijkheid te bewijzen aan zijn Koningschap. Een bevolking zoo ver brengen, noemde hij 't werk van een priester en hij wenschte den grijzen Herder geluk, dat zijn priesterwerk in Kaatsheuvel van dien aard is geweest, dat Hij met trots zijn volk aan Jezus' H. Hart kan toewijden. Hij heeft hen trouw be waard aan Christus Koning, nu zich een heele' wereld van het Koningschap afkeert. Hij wijdt vervolgens uit over Chris tus Koningschap, een Koningschap dat niet uitsterft, doch blijft in eeuwigheid, een Koningschap van Waarheid, een Koningschap van verstand, een koning schap van liefde, een Koningschap^ van lijden Om den neerstroomenden regen ver- lort de spreker zijne mooie rede, met Je woordenChristus, Koning, wij bui- voor IJ in waarheid. Wij houden van U, wij lijden voor U, wij vertrou wen in U, wij hopen op U Als het teeken gegeven wordt om zich naar de kerk te begeven, is het slechts de kwestie van eenige oogenblikken om de geheele menschenmenigte in het ruime gebouw op te nemen. De vaan- s en drapeaux schaarden zich rond liet Hoog-altaar, de bruidjes en strooi- stertjes knielden neer op de trappen van het priesterkoor, de harmonieën stelden zich op bij de Communiebank en mach rig klonk door de hooge kerk gewelven, begeleid door de harmoniën let lied: Voor Jezus Harte zingen. Als daarna de grijze Pastoor, echter nog vol levenskracht en levensmoed, de kansel betreedt, voelt iedereen, dat lij in zijn begaafde welsprekendheid tot zijn volk gaat spreken met woorden uit het hart gegrepen. Beminde parochianen, aldus vangt j aan, Ik noem het een gelukkig voor recht mijn 50-jarig Priesterjubileum te mogen vieren. Vele schoone oogenblik- lea heb ik in mijn 50-jarige priester loopbaan mogen beleven, doch dit is (en der gelukkigste oogenblikken die II heb beleefd. Ik sta thans als de ge lukkige herder tusschen zijn gelukkige schapen. Mijne schapen zijn rein. Een 'eine ziel is een gelukkige ziel. Mijne 'Chapen zijn dus gelukkig en hoe kan hn de Herder anders zijn. Wij ston- ™n zoo juist geschaard om het beeld Wn onzen Koning. Ja Jezus, wij er kennen U als Koning. Naast de hon derd-duizenden, de millioenen die U loochenen, blijven wij U als Koning 'rouw. Wij blijven U als zoodanig er kennen, eeren en beminnen. Rondom k'sv beeld geschaard, hebben wij over wogen hoe Gij Uw laatste druppels Moed voor ons vergoot, hoe Gij tot in 'en dood voor ons geleden hebt. Daarvoor willen wij U voortaan al en toebehooren, U vereeren en U be ginnen. Goddelijk Hart van Jezus, Hart van «nzen Koning, Gij zaagt de stoet die 'oor Uw beeld defileerde, Gij zaagt de "loemen U aangeboden, Gij zaagt de huidjes rond Uw beeld geschaard, Gij !aagt, Heer, (jat mijn volk niet onver- willig is voor U. Ja, ik beloof het -U, zal U bijven liefhebben en alleen ;'Ven voor U. Doch, Heer Jezus, vervul ,an Uwe belofte. Zegen het volk dat toebehoort, zegen Kaatsheuvel in "in tijdelijke zaken, zegen de kinde- W' zegen de huisgezinnen, bewaar al- ju in Uwe liefde om eens met U in 1 'o hemel vereenigd te worden. Hierna hield de HoogEerw. redenaar e 'üe wij ding van Kaatsheuvel aan Je- W Hart. Enthousiast klonk dan e„Aan U, o Koning der eeuwen", °0r He kerk, waarna een plechtig Lof Te Ueum volgde. Bij den zegen met net Ailernemgste nraenten an vaandels den vaandelgroet, terwijl de klaroenen der gymnasten door het kerkgebouw schalden. Na 't zingen van 'n feestlied gingen de geloovigen huiswaarts. Wordt vervolgd Groote fabrieksbrand te Kaatsheuvel. Kaatsheuvel in feestdos! Zondag zou het kerkelijk gedeelte gevierd worden van 't gouden Priesterfeest van Pastoor W. H. Völker, en daar wordt de bevolking om bijna half 4 opgeschrikt door het luiden van het angstig kleppende brandklokje van 't oude raadhuis. Verward hoorden we geroep van brand, en in Westelijke richting uitkijkende zagen we den hemel rood gekleurd door een brand, die van groote afmeting moest zijn. Buiten gekomen moesten we direct constateeren, dat het de gebouwen waren van de N.V. M. Zachts' Stoom- schoenfabrieken die in lichte laaie stonden. De brand was omstreeks denzelfden tijd door eenige burgers ontdekt. Zekere P. maakte alarm, wekte den directeur P. v. d. Velden, wonende in het aan gebouwde woonhuis, terwijl v. B. den heer Hanff en eenige andere burgers in den omtrek waarschuwde. Terstond was de brandweer onder leiding van den Opperbrandmeester H.|P. Dekkers en de brandmeesters Tirion en v. d. Dungen ter plaatse en met twee stralen op de waterleiding werd het vuur aan getast. Al spoedig moest blijken, dat tegen de steeds toenemende vlammenzee niet te vechten viel. Omstreeks 4 uur was reeds de geheele fabriek een vlammen zee. Meters hoog sloegen de vlammen uit de ramen en van het dak omhoog. De brandweermannen weerden zich dapper, doch hadden hun handen te vol om het alles vernielende vuur te kunnen beteugelen. Wethouder van der Horst alarmeerde daarom reeds omstreeks 10 voor 4 de brandweer uit Tilburg, die onder leiding van opperbrandmeester Hazelhorst om 20 over 4 op het terrein van den brand verscheen. Direct werden drie slangen bijgelegd en met vereende krachten werd toen tegen de loeiende vlammen- massa gestreden. De groote fabriek was inmiddels reeds in vlammen op gegaan. De zware ijzeren balken, waar. op het platdak rustte, kwamen met en Wachtmeester van Fontein twisten echter de orde uitstekend te handhaven. Op het terrein van den brand waren aanwezig de WelEdelAchtb. heer Bur gemeester van Besouw, Wethouder L. v. d. Horst, de Gem.—Secretaris, M. v. d. Wee, de kapelaans P. Hoekx en H. Goyaarts en meerdere autoriteiten. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De wildste geruchten doen de ronde, doch zooals gewoonlijk, fantaiseert de praatmakende gemeente in de rijkste kleuren. De twee kleine voorbranden die de laatste weken hebben gewoed, geven echter eenigen grond te denken aan kwaadwilligheid. Voor een zestal weken werd een begin van brand gebluscht op een Zaterdagavond omstreeks 10 uur ont dekt in de afdeeling snijderij. Vrijdagmorgen jl. werden de restanten gevonden van een verbrand papier, dat naar vermoeden door de houten afsluiting, die de in aanbouw zijnde nieuwbouw scheidt van de oude fabriek is geworpen. De Marechaussee zouden daarom een oog in 't zeil houden. Ook thans is de brand in het achtergedeelte van 't fabriek ontstaan, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat kwaadwilligheid aan de oorzaak niet vreemd zou zijn. Meer kunnen we hieromtrent niet concludeeren. Het woonhuis heeft niets dan een weinig brandschade van de ver bindingdeuren geleden, de waterschade was hier echter aanzienlijk. De nieuwbouw heeft bijna niets geleden, wat te danken is aan den wind die vrijwel noordelijk was Op beurspolis is de firma ver zekerd. De schade beloopt plm. 300,000 gulden. De bijna 150 arbeiders zijn door den brand momenteel werkloos. De firma is ook voor bedrijfsschade gedekt. Er past hier een woord van lof voor 't kranig werk der beide brandweren, aan wier^ tact en voort varendheid het te danken is, dat de brand nog niet grooter afmetingen heeft aangenomen. Een groot gedeelte der kantoor boeken is gered, zoodat de admini stratie spoedig geregeld zal zijn. De plaats levert thans een trooste- loozen aanblik. Van de fabriek is niets dankzegging werd gecelebreerd met assistentie van den ZeerEerw. heer Pastoor Kamp te St. Joachimsmoer en den WelEerw. heer Verbunt, kapelaan te Loonopzand. Bij het binnenkomen van het kerk gebouw, dat keurig was versierd en tot in de uiterste hoeken gevuld, zong het zangkoor de vierstemmige Mag nificat van Besouwen en voerde daarna op lofwaardige wijze de vierstemmige mis van Bartholomeus uit. Na de H. Mis werd nog gezongen de 3-stemmlge cantate met soli „Pries terglorie" van Dobbelsteen, waarna de stoet in dezelfde volgorde naar de pastorie terugtrok. Alhier werd door den kerkmeester, den heer J. Beunis het bovengenoemde geschenk der parochianen aangeboden, waarvoor pastoor Muré diep ontroerd, dank zegde. Zeer velen maakten in den loop van den dag van de gelegen heid gebruik den eerwaarden jubilaris te complimenteeren, terwijl de harmo nie een ambade bracht. Met een plechtig lof, waarin pastoor Muré zijnen parochianen den pause lijken zegen schonk en hen hartelijke woorden van dank toesprak, werd de kerkelijke viering besloten. 's Avonds gaven de belde harmo nieën voor de pastorie een concert met medewerking van het parochiaal zangkoor en de liedertafel Echo der Duinen. Zondag was het feest voor de jeugd, dat evenals den vorigen dag aanving met een H. Mis en algemeene H. Com munie. Des middags werd vóór de pastorie een aardige kinderhulde gebracht, waar bij echter de regen leelijk als spel breker optrad. Ook hier werd de dag besloten met een plechtig lof en toe spraak aan den Jubilaris tot de kinderen. Loonopzand weet zijne priesters op waardige wijze te eeren, dat heeft dezen feestdag bewezen, waarvan de herinnering zoowel bij den Jubilaris als bij zijn volk, niet licht zal ver- vagen. RAAMSDONKSVEER. donderend geraas naar beneden gestort en sleurden in hun val de muren mede Om half 5 stonden van het groote gebouw, dat 75 Meter lang en 13 Me ter breed is, niets meer dan eenige brokstukken van muren overeind. Steeds had Kaatsheuvels brandweer reeds getracht de belendende percee- len van v. Gend Loos, de Wed. S. Zacht en de daarnaast staande boer- derij voor het vuur te beschermen en tot heden was haar dat schitterend gelukt. De hulp die Tilburg omstreeks half 5 kwam verleenen, kwam echter vooral hiervoor goed van pas. De houten schuur, staande naast de voor zijde van de fabriek en dienende voor opslagplaats van lederen bewaarplaats van olie en vetten, aceton en spiritus was wonder boven wonder ook nog steeds vrij gebleven. Toen echter op dat uur het vuur ook dit gebouw aan tastte, bleek dat Tilburg goede dien- sten kon presteeren. Niet alleen wist de brandweer toen het vlak naastlig gend woonhuis van de Wed. S. Zacht voor brand te bewaren, doch tevens wist zij met haar krachtig materiaal de schuur gedeeltelijk te behouden. Olie, aceton, spiritus en benzine waren een welkom voedsel voor de gretige vlammen en alleen de groote water massa, die Tilburg kon uitwerpen, voorkwam daar erger. De Kaatsheuvelsche brandweer hield intusschen het woonhuis van den heer v. d. Velden vrij van vuur, zoodat om streeks kwart over 5 kon geconstateerd worden, dat het grootste gevaar voor uitbreiding gekeerd was. Bij 't blusschingswerk kwamen geen persoonlijke ongevalien voor, dan alleen, dat een der Tilburgsche brand weermannen, toen hij van een afdakje sprong zich den middelvinger kwetste, een snljwonde die door dokter Cappetti, die op het terrein aanwezig was, direct gehecht werd. Nog eens sloegen de vlammen op n het fabriekskantoor tegen het woon— tiuis gelegen. De beide brandweren wisten echter direct in te grijpen, zoodat men het vuur spoedig meester was. Omstreeks half zeven kon Tilburg nrukken, Kaatsheuvel bleef nablus— schen en de wacht houden. Groot was de belangstelling, die de brand trok. Inspecteur van Helsland gered. Machinerieën, drijfwerk, voor raden in leder en schoenen, alles is een prooi der vlammen geworden. In den nieuwbouw kan, zoo met kracht gewerkt wordt, vermoedelijk reeds over een 6-tal weken weer ge fabriceerd worden. De oppervlakte bedraagt hiervan pl.m. 500 M2. De aannemer, de heer Timmermans uit Sprang, lijdt een schade van pl.m. 700 gulden aan verbrand hout, dat voor den bouw gereed lag. Dit was echter niet verzekerd. Als merkwaardigheid moeten we nog vermelden, dat de brandkast staande op het kantoor en geleverd door de firma v. d, Blerk uit Tilburg Maandag morgen in 't bijzijn van Burgemeester en Gemeente-secretaris, Politie en brandweer officieel is geopend, waarbij bleek dat zij schitterend de vuurproef heeft doorstaan. Alles was binnen nog ongeschonden, zelfs de verf had binnen nagenoeg niets geleden. LOONOPZAND. De parochie van Loonopzand heeft Zaterdag en Zondag feest gevierd, zooals wellicht nimmer tevoren. En geen wonder, dat er vreug de heerschte, waar het hier gold de viering van het 50-jarig priesterjubi leum van den beminden herder Pastoor E. A. A. M. Muré. Aan een feit van zoo groote beteekenis dient de feestviering geëvenredlgd te zijn en dat was ze ook. Voor de pastorie waren schoone eerepoorten verrezen, vervaardigd door rappe handen, volgens kunstzinnige ontwerpen, getuigenis afleggende van de liefde en hoogachting van de pa rochianen voor hunnen pastoor, waar van ook het geschenk, hem bij deze gelegenheid aangeboden een overdui delijk bewijs is. De bijeengebrachte som toch was zóó groot, dat hiervan kon worden gesticht een studiebeurs voor de op leiding van een Roomschen priester uit de parochie en van het overblij vende centrale verwarming in de kerk kan worden aangelegd. Zaterdag werden de feestdagen in gezet met een H. Mis en algem. H. Communie der parochianen tot intentie van den jubilaris. Daarna stelde zich een feeststoet op met de beide harmonieën, die pastoor Muré aan de pastorie afhaalde en naar de kerk geleidde alwaar door den jubilaris een plechtige H. Mis van Op Zondag 1 Juni a s. zal te Geertruidenberg Raamsdonksveer een Gewestelijke Encycliek-Meeting ge houden worden, georganiseerd door den Bosschen Diocesanen Werlieden- bond. De propagandatocht, waaraan 21 R. K. Werkliedenvereenigingen, be nevens 6 Muziekkorpsen deelnemen, wordt te twee uur n m. aan het Sta tion te Geertruidenberg opgesteld. De volgorde van den stoet is ais- volgt Muziekkorps Raamsdonksveer. Bonds- bestuur, Afdeelingsbestuur Geertruider- berg, Afdeeiingsbestuur Raamsdonks veer, Muziekkorps Geertruidenberg,; Werkliedenvereenigingen Raamsdonks veer, Geertraidenberg, Muziekkorps Made, Werkliedenvereenigingen Made, Baardwijk, Oisierwijk, Kaatsheuvel, Hilvarenbeek, Elshout,Vlijmen, Muziek, korps Raamsdonk(dorp), Werklieden vereenigingen Raamsdonk(dorp),Goirle Waspik, Ürunen, Moerdijk, Zeven bergschen Hoek, Muziekkorps Maria- polder, Werkliedenvereenigingen Maria- polder, Moergestel, Zevenbergen, Loonopzand, Tilburg, Waalwijk Mu- ziekkorps Waalwijk. Van het station trekt de stoet door de Leerthouwerstraat, Koestraat naar het Marktplein, alwaar meeting. Het woord zal gevoerd worden door den WelEerw. Pater Desiderius Cox uit Ginneken. Daarna trekt men door de Brandestraat naar Raamsdonksveer, door den Stationsweg, Keizersdijk, Hoofdstraat, Groote Kerkstraat, Dub beldamstraat, Sandoel en terug naar het Heereplein, alwaar meeting. Hier streedt op als spreker de heer F. Hoogers, uit 's Hertogenbosch. Er zal gesproken worden over het onder werp Organisatie-Gezinsbelang. Na afloop der meeting trekt men naar de R.K. Kerk van Raamsdonks veer voor het Sluitingslof. De toespraak zal gehouden worden door den Wel Eerw. heer kapelaan A. W. Smits. Het Lof zal door de Meetingdeel nemers gezamenlijk worden gezongen. De volgende gezangen zullen gezongen wordenAdore Te, Ave Maria en Tantum Ergo. Na de Beneditie wordt gezongenAan U o Koning der Eeuwen. Het behoeft zeker geen betoog, dat men in grooten getale a.s. Zondag zal optrekken naar Geettruidenberg en Raamsdonksveer. Moge het weer meewerken om de Openluchtmeeting naar wensch te doen slagen. RAAMSDONKSVEER. De harmonie „De Eendracht" maakt Hemelvaartsdag in de morgenuren een muzikale wan deling naar Made. De Kon. Muziekvereen. Harmonie van OosterhoHt zal dien dag de gemeente Raamsdonk met een bezoek vereeren. Op 2en Pinksterdag vertrekt van Raamsdonk(dorp) een processie naar Ulekoten per autobus. Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafei „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. K.N.V.B. Uitslagen van Zondag. Internationaal. W. Duitschland—O. Nederland 1 1 Kampioenschap van Nederland. Blauw Wit—Ajax 1—0 Promotiewedstrijden. Het Zuiden. Roermond—TAC 3—2 Bleijerheide—De Valk 2—1 Om het kampioenschap van Nederland. Blauw—Wit heeft zich sportief ge dragen. Hoewel de Zebras geen kans meer hadden op het landkampioenschap hebben zij Zondag om de overwinning gevochten alsof er hun leven van afhing 1 Zaterdag had Ajax het lands* kampioenschap nog voor het grijpen en nu.... zou het ons niets verwonderen als er een ander mee ging schuiven Ontegenzeggelijk heeft Velocitas nu de beste kansen, maar nog twee zware wedstrijden. In Tilburg zullen de Gro ningers de puntjes bij lange na niet cadeau krijgen, daar zorgt Willem II voor. En Go Ahead heeft nog een revanche—kwestie hangende met de Velocianen. Willem II moet nog naar Ajax; een harde noot voor de zuidelijken. Zoo kunnen we nog op geen stukken na zeggen wie met den titel zal gaan strijken. Zelden hebben we zoo'n spannende kampioenscompetitie meegemaakt. De stand is; Velocitas 6 2 3 1 7 9—12 Ajax 7 3 1 3 7 12-6 Willem II 6 2 2 2 6 12—8 Go Ahead 6 2 2 2 6 10—10 Blauw Wit 7 2 2 3 6 5—12 GEMENGD NIEUWS. Gistermorgen is het dochtertje van den heer K. aan de Bannink onder Colmschate onder een tractor geraakt. Het kind werd ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd, waar het bij aan komst bleek te zijn overleden. Maandagmiddag botste de luxe auto van den heer v. d. B. uit Berg en Dal bij Nijmegen, onder Swalmen tegen een boom, toen hij voor een anderen auto wilde uitwijken. De auto werd vernield. De heer d. B. kreeg kneuzingen aan hoofd en been, terwijl zijn zoon het neus been brak. Maandag zijn de arbeider W. Icktng en het 4-jarige zoontje van de wed. Kuipscheer uit Dinxperlo op den weg bij Isselbrug, toen zij op de fiets reden in botsing gekomen met een motorrijder, die een meisje op de duo had. De schok was zoo hevig dat leking met het kind eenige meters ver werd weggeslingerd, leking werd licht, het kind werd ernstg gewond en bewusteloos naar het ziekenhuis te Dinxperlo vervoerd. De motorrijder en het meisje zijn beiden met een schedelbreuk in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak". Donderdag 6 en 8'/2 uur, Witte Bioscoop, „De kleine trompetter". Donderdag 6 en 81/, uur, Luxor Bioscoop, „Op den drempel des doods", „De redder in den nood", Bij een opstootje. Th. O. kwam met een half dozijn jongelui in een herberg te De Werken en er scheen wat ruzie te ontbranden, Verdachte O. was dronken en de veldwachter die er maar alleen voor staat als er zoowat gaande is, vond het verstandig zich met hen te be moeien en sommeerde den dronken O. in de richting van Almkerk te gaan. De veldwachter was bezorgd tegen een volksoploop, maar verdachte gaf daar geen gehoor aan. Intusschen groeide het relletje aan en begon het een volksoploop te worden. Verdachte werd èn wegens dron kenschap èn wegens overtreding der Politieverordening door het Kantonge recht veroordeeld eji kwam van zijn vonnis in hooger beroep. Bij het ge tuigenverhoor vroeg een der rechters aan den veldwachterWaarom heb je hem niet onmiddellijk ingerekend en opgeborgen wegens dronkenschap Ik wist niet waar ik met hem blijven moest, antwoordde de veld wachter. Er is geen plaats voor, maar nu wordt er plaats gemaakt. De officier eischte op formeele gronden vernietiging van het vonnis en opnieuw recht doende veroordeeling tot f 15 boete subs, hechtenisstraf. ik neem het niet aan, bromde ver dachte. Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald a 10 cent per week. i I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7