Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HOODE ROZEN. NOORD BRARAHD WMLWIJK sis FEUILLETON :1 en traat werk. I en vet productie i die vu r bedroeg n waarde 6.000 en e van de 'heid be. tardevan itraatsche neer dan productie et aantal van meer et district rige deel Hoezeer ibantsche tiecijfers, ed roegen rde van I. Noord aren met elangrijk af. Voor t in 1929 t 549.013 ctievelijk 1 andere export; el onbe- tarieven zetgebie- ■oefd ge- 1 en nam rmarken, Frank- lowakije, China, land e.a. uitvoer- ipolitiek wij hier enfabrie- 'an haar ïland. In dat door om de egemoel en hare ationale n wordt dt voort- op zich Delasten. wijzen, uwen en gedeelte rplaatst, rijke bij- kosten ven met n ge moe- skkende i treden van de ■in daar 1, doch vestigen choeisel 29 voor oor een niet on- enen in verdub- absolute 1 na het zal de ïm wor- enkele n. jn voor :e voor- en voor oog ge- export- 1 betere usschen and. n, wan- r welke orders gedacht akkelijk uitvoe- minder getracht iven en prijzen teneden zaak te aarover it werd fUMMER 45. WOENSDAG 4 JUNI 1930. 53e JAARGANG. Dit blad varaehlfst WOENSDAG en ZATBKDAG, Brieven, Ingeaonden atuiken, (eldea, mul franco to aendan aan don Uit*«T*r Abonnementsprfa per 8 maanden 1.26. Franco per poot door bet geheel* rflk 1.40. niTOAVBi WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TTELEN. Telffooa No. Sfl. Telcgr.-Adreo: 1CHO. Prfa dar AdvertentUbi 20 Cent per regelmVnVm.m f 1,09, Bf contract flink rahat. Beclamea 40 cent per regeL AdvertentSto moeten Woensdag en Vrfdag dec morgen» om stterlgk aar in oaa oealt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 30 Mei, des nam. 7'/2 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer Mr. H. Loeff. Aanwezig alle leden. 1. Ingekomen stukken. a. Kon. Besluit tot goedkeuring der verordering op de keuring van waren b. Besluit van Qed. Staten tot goedkeuring van lo. het raadsbesluit van 10 April 1930 tot verkoop van een perceeltje bouwterrein aan J. van Veggel 2o. het raadsbesluit d.d. 15 April 1930 tot publieke aankoop van een perceel bouwterrein van de Wed. J. v. Huiten gelegen in de Stationsstraat naast complex „Brabant". 30. raadsbesluit d.d. 15 April '30 lot onderhandsche aankoop van de voormalige fabriek „Brabant" met bouwterrein. c. Dankbetuiging van J. H. van Eeuwijk in verband met zijn benoe ming tot lid der commissie tot wering van school-verzulm. 2, Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een crediet van 30 pCt. der te maken kosten voor 't nemen van een proef tot verkrijging van een beteren zomergrond waterstand In het Zuidelijk deel der gemeente, tot een maximum van f 700. Voorzitter. B. en W. kunnen op dit voorstel de volgende toelichting geven. Er wordt de laatste jaren veel ge. klaagd over de uitdroging der zuide- lljke gronden, in zooverre deze in cul tuur zijn gebracht. Speciaal klaagt men over de gronden tusschen Afwaterings kanaal, Heidijk en den provincialen weg van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. 44 Maar hij stond als verlamd stil. Zijn j oogen volgden Josta door de leege aan grenzende, kamer en hij zag, dat zij J voor zij deze verliet, een wit zakdoekje j 'iet vallen haar wit kanten bruids zakdoekje. Zij had het niet gemerkt, de deur sloot zich achter de witte sleep van haar kleed. Toen kwam er leven in graaf Hen- ning's gestalte. Haastig, met onzekere schreden, liep hij er heen en raapte 't witte doekje op. Hij verborg het in zijn hand als een kostelijken buit, en daar hij zich alleen waande hij, bemerkte 'het, dat gravin Gerlinde al zijn bewe gingen gevolgd had drukte hij een gloeienden kus op 't doekje, waaruit een fijne geur opsteeg. Toen drukte hij het nog eens aan zijn lippen, twee, drie maal als een dorstende, borg het met sidderende handen aan zijn borst en zonk afgemat in een leunstoel. Niets was aan de scherpe oogen van gi'avin Gerlinde ontgaan en haar oogen glansden wild en triomfantelijk. Nu had 21J de zekerheid, dat Henning de jonge vrouw van zijn broeder liefhad. Daar- °P bouwde zij haar verdere plannen. Deze uitdroging wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de uitzuiging van het grondwater door het Afwaterings kanaal. Op het eerste gezicht zou men zeg gen Laat ons dan het peil in het af. waferingskanaal verhoogen. Dit is echter niet mogelijk, daar er veel verschil van belang bestaat tus schen de gronden die hieraan liggen. Sommige gronden moeten zelfs een lagen waterstand hebben. Indertijd is het peil in het kanaal gebracht op 1 60 M., dit is voor Dru- nen Ie laag. Voor onze gemeente zou de waterstand tot 3 M, moeten worden opgehoogd. De lage grondwaterstand heeft twee groote nadeelen. lo. te weinig water voor het vee, veel sloten staan droog; 2o. de gronden voor den landbouw drogen zelf te veel uit, waardoor sommige gewassen veel te lijden heb ben. De voordeelen die aan 't verbeteren verbonden zijn, zijn: lo. gelegenheid voor het drinken van het vee 2o. meer gronden geschikt voor landbouw 3o. doordat het humusgehalte van den bodem zal stijgen wordt een betere bemesting mogelijk gemaakt. B. en W. zijn tot de conclusie ge komen dat de verbetering hierin zou bestaan, dat men een kunstmatigen wa tertoevoer bracht in het slotencomplex, door middel van pompen. Er is de laatste jaren veel aandacht besteed aan gronden die een teveel aan water hebben. Wij moeten nu ook eens zorgen voor de gronden die een te lagen waterstand hebben. Wanneer een dergelijk plan wordt opgezet zijn de uitkomsten van te voren niet te berekenen. Wij hebben hier over het Bureau voor de Ontwatering gehoord, doch ook hier kon men niet zeggen hoe de resultaten zouden zijn. Het plan van B. en W bestaat Korten tijd daarop zag gravin Ger linde graaf Rainer, die afscheid van den minister had genomen, naar zijn broe der in de kamer gaan. „Eindelijk vind ik je, Henning. Ik heb je al overal gezocht. Ik wilde niet afreizen, voor ik je vaarwel had ge zegd. Wat ben je bleek, Henning, voel je je niet wel Henning poogde te glimlachen. „Ik heb vreeselijke hoofdpijn, Rai ner, misschien wat te haastig gedron ken en te veel gelachen. Daarom heb ik me hier in stilte teruggetrokken en rust een beetje. Maar laat ik jé niet ophouden. Vaar wel, Rainer en veel geluk op reis voor jou en Josta." Indien graaf Rainer niet zoozeer door zijn eigen gedachten in beslag was ge nomen, zou hij bemerkt hebben, hoe zenuwachtig en opgewonden zijn broe der was. Zij reikten elkaar de hand met stevigen druk. Daarna ging Rainer snel heen. Toen de deur zich achter hem geslo ten had, liep Henning langzaam en wankelend naar het venster om hij het vertrek nog een laatsten blik op Josta te werpen. Zoozeer was hij in zijn smart verdiept, dat hij niet bemerkte, dat gravin Gerlinde zacht achter zijn stoel getreden was en met haar hand op de leuning steunde. Haar oogen keken ernstig naar hem. Af en toe keek zij uit het venster om te zien of het bruidspaar nog niet verscheen. Plotseling kreeg graaf Henning een 1 schok en verhief zich uit zijn stoel, j Een pijnlijk steunen kwam uit zijn horst. Buiten tilde graaf Rainer zijn j jonge vrouw in het rijtuig. Dadelijk daarna reden zij weg. Graaf Henning hierin, dat men een proef zou willen nemen op het terrein gelegen tusschen het Afwateringskanaal als Zuidgrens, de Steegerf ais Westgrens, de Vaart als Noordgrens en de sloot van Liefting als Oostgrens. Dit terrein is 80 H A. groot. Wij zouden daar een pomp moeten plaatsen die aangedreven wordt door een motor, Het water zou dan komen in de Vaart. Deze sloot heeft een lengte van 1700 M. Over het algemeen rekent men per strek- kenden meter een inhoud van 2 M3, zoodat, deze sloot kan bevatten een hoeveelheid water van 3400 M3. Deskundigen meenen dat een pomp noodig is met een capaciteit van 420 M3 per uur. Deze pomp kunnen we huren van 'n bureau in Amsterdam, dat zich speciaal met deze zaken be zighoudt en ook veel met gemeenten handelt. Wij komen dan tot de volgende be grooting Huurprijs pomp f 600 Kosten voor vracht en op stellen f 300 MWXHAPPy VAN VERZEKERING OP tfef LEWfl keek hen met glanslooze oogen na. Toen zeide plotseling een stem achter hem met toonloozen klank: „Weer twee, die het geluk zoeken. Of ze het vinden, Henning? Ik geloof het niet. „Wat bedoel je, Gerlinde?" zei hij verschrikt. Hij was zoozeer met zichzelf bezig, dat hij er zich niet over verwonderde, dat zij plotseling aan zijn zijde stond. Ook bemerkte hij niet, dat zij even eens opgewonden en bleek zag. „Hoe ik dat bedoel?. Je weet toch evengoed als ik, neef, dat Josta je broeder niet lief heeft?" Hij staarde haar aan. „Hoe weet je dat, Gerlinde?". Zij lachte vreemd. „Ik vraag jou toch ook niet, hoe jij het weet. Maar ik wil je zeggen, hoe ik het weet: van Rainer zelf. Hij zit nu werkelijk niet met verheven ge voelens naast zijn vrouw, dat kun je gelooven. Misschien zou het beter zijn geweest, wanneer hij dit huwelijk niet zoo overhaast had gesloten. En Josta, nu die weet nog niet, wat zij op zich heeft genomen. Ik weet het ech ter ook ik heb eens zonder liefde naast mijn man gezeten, om met hem een onbekende toekomst in te gaan. Te laat ziet men in, dat het toch niet gaat. Men moet zulke ervaringen ge had hebben 0111 ze te begrijpen. Heeft men ze gehad, dan ziet men in, hoe leeg en inhoudloos het leven is voor een vrouw die niet liefheeft". Elk harer woorden boorden scherp en pijnlijk in Henning's hart. Hij wist immers uit Josta's eigen mond, dat zij Rainer niet liefhad. En nu moest hij plotseling zijn eigen leed vergeten en De motor verbruikt per uur 8 L. benzine, deze kunnen we koopen a 14 ct,, zoodat de motor per uur verbruikt 8x14 is f I.12. Rekenen we dat hij gedurende 1 maand 10 uur per dag moet werken, dan komt het benzineverbruik per maand f 336 Olie: fl.50 per dag dus per maand f 45 Bedieningdeze kan geschie den door een eenvoudig werkman, en zal dus komen op f 3,50 per dag ofpy maand f 105 Kleine overkapping voor de moter, een houten afdak is hiervoor voldoende f 75 Totaal f 1461 Er resteert nog ruim f 500 voor de opgraving der siooten. Het Rijks bureau voor de Ontwatering heeft deze siooten bekeken en meent dat wan neer deze worden schoongemaakt, ze een genoegzame capaciteit hebben om de proef te doorstaan. Er blijft dan nog een onvoorzien van f 250. Misschien moet de duiker naar de Hoogesleeg worden vergroot, hiervoor is noodig f 50. Wij hebben dan In onze berekening alles zoo zwaar mogelijk opgezet. Te zamen ts er dan voor de proef noodig een bedrag van f 2000. B. en W. meenen, dat de kosten moeten worden gedragen door de overheid. Wij hebben dus gevraagd een kleine subsidie van 't rijk, terwijl de rest door de gemeente en het pol derbestuur moet worden gedragen Een berekening van de kosten van het groote plan, wanneer dit uitvoer baar is, is nog niet te geven. Wij moeten ons afvragen Wanneer het plan technisch uitvoerbaar is, Is het dan ook economisch door te voeren? M.a.w. er aan denken, dat Josta misschien nog meer moet lijden dan hij zelf. Een oneindig medelijden steeg in hem op: met Josta, met Rainer, met zichzelf. Met inspanning beheerschte hij zich. „Waarom zeg je mij dat alles, Ger linde?" vroeg hij, terwijl hij haar doordringend aankeek. „Och misschien slechts om te praten. Dikwijls is men mededeel zaam zonder reden. Maar ik moest even vergelijkingen maken tusschen Josta en mij. Zij is nu immers mijn opvolgster op Ramberg geworden". „En daarom ben je boos óp haar, Gerlinde, heken het maar. Je hebt niet graag je plaats voor haar ingeruimd als meesteres op Ramberg", zei hij snel. Een bijzondere glimlach kwam op Gerlinde's gezicht, een glimlach, die meer op schreien geleek. „Misschien heb je gelijk, dat ik mijn plaats niet graag afgestaan heb. Ik heb ze immers eens zoo duur ge kocht, met mijn geheele persoonlijk heid namelijk. En die schat ik lang niet gering. De prijs was hoog, de hoogste, dien ik kon betalen, neef. Maar hoos op Josta zijn, omdat zij nu meesteres op Ramberg is neen daarin vergis je je. Er zijn goederen van hoogere waarde, die men kan ver liezen dan 'de heerschappij op Ram berg. Maar laten we niet verder spre ken, Henning. Ik geloof, dat we van daag niet in al te feestelijke stem ming zijn ook jij niet, Henning", „Waarom ik niet?" vroeg hij, zich tot een vroolijken toon dwingend. „Nu ik dacht alleen maar, Hen ning. Ik weet toch, hoe je aan je broe der hangt. Je hebt hem aan Josta ver worden dan de kosten niet veel te hoog. Het antwoord hierop kunnen wij, even als deskundigen, niet geven. Daarvoor is juist de proef. Ik heb eens 'n be rekening opgemaakt en geïnformeerd naar de kosten van 'n electrisch ge maal daar ter plaatse. Zulk 'n instal latie komt op f 1800, dan is nog noodig 'n gebouwtje wat f 1200 zal kosten. Wanneer we het gezamenlijk bedrag verdeelen over 20 jaar dan betalen we jaarlljksch ongeveer aan rente en aflossing f 300. Wanneer de installatie gedurende 3 mnd. moet werken en per dag 10 uur injwerking is^moet de motor 900 uur draaien en geeft 450 M3 per uur of jaarlljksch 400 000 M3. Het electrisch kan goedkooper wor den beschikbaar gesteld, wij denken tegen 10 ct. Ook kunnen we direct aansluiten bij de P.N.E M. De motor verbruikt per uur f 2.20 of per 900 uur f 1980. Vervolgens zou moeten worden aan gegaan 'n leer.ing van f 4500 voor 't opgraven van siooten, aanleggen van duikers door den Heidijk, electrische leiding enz. Er zullen dan f 3000 moeten worden omgeslagen over de belanghebbenden. Misschien krijgen we ook nog 'n sub sidie van de provincie of het rijk. Hierbij zijn vooral betrokken de Buitendfjksche gronden en de gronden aan de Zuidkant van den provincialen weg, dit is 'n terrein van ongeveer 800 H.A, Alle gronden zullen niet even sterk van de verbetering profiteeren. Vooral de Buitendljksche gronden zullen er door gebaat zijn, maar ook, hoewel minder, de Binnendfjksche. In de poldervergadering heb ik me hierover uitgelaten. De 400 H.A Buitendijksch zouden belast kunnen worden met f 5 en de Binnendijksche grond met f 2.50 Misschien moeten er echter nog wel meer belangen-schakeeringen gemaakt worden, misschien wel 3 of 4, daarvan kan nu nog niets gezegd worden. lorcn, die nu tusschen jullie staat, zonder het te willen natuurlijk. Daar om ben je zeker zoo bedrukt?" Hij vond het beter haar in die mee ning te laten en vermoedde niet, hoe juist zij in zijn ziel kon lezen. „Men is dwaas", zei hij, als spotte hij met zich zelf. „Ja, men is dwaas. Ook ik ben niet zeer vroolijk. Ik heb immers in Rai ner mijn besten vriend verloren. Ik weet, dat het nooit meer zoo tusschen ons zal worden als het was. Maar dat is 's werelds loop. Laten wij ons erin schikken, Henning. We willen hopen, dat het jonge paar genoeg zal hebben aan zichzelf en ons niet noodig zal hebben." „Rainer is een man, die liefde kan opwekken. Josta zal hem leeren waar- deeren en hem liefhebben", zei hij met heesche stem. Zij haalde de schouders op. „Beste neef, Josta weet Rainer wel te waardeeren, maar dat heeft niets met liefde te maken. Liefde laat zich niet dwingen, zelfs niet door de beste eigenschappen. Rainer zal voor Josta altijd de goede oude 00111 Rainer zijn. Als een dochter zal zij hem liefhebben, en vereeren maar niet zooals de vrouw den man liefheeft. Als Rainer zoo jong en haar zoo vreemd was als jij dan zou zij hem kunnen lief; hebben. Josta zou veel beter bij joii gepast hebben, wat leeftijd en ook wat karakter betreft. Dat dacht ik laatst nog, toen ik jullie bij elkaar zag". Graaf Henning beet op zijn tanden om zijn kalmte niet te verliezen". Wordt vervolgd. waalwybscbe en Langstraatscbe

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1