Transpireerende I io dit BUITENLAND. De verzoening te Boekarest. Volgens een telegram uit Boekarest is gisteravond de verzoening tusschen kontng Karei en prinses Helena door toedoen van de koningin moeder be zegeld aan een maaltijd in het Otro- ceni paleis, die de geheele.koninklijke familie vereenigde. Het Amerikaansche tarief. President Hoover heeft verklaard, dat de klachten van eenige buitenland- sche staten dat de invoerrechten op een onredelijk hoog niveau zijn vast gesteld, wellicht verholpen kunnen worden indien daartoe een op juiste gronden steunend verzoek bij de tarle- vencommissie zal worden ingediend. De president verklaarde, dat hij het ontwerp zal onderteekenen, wat ook reeds is geschied. De reis van den koning van Denemarken naar IJsland. Woensdag vertrekt het oorlogsschip Niels Juel, geëscorteerd door het in spectievaartuig Fylla, met den Koning, Koningin en gevolg naar IJsland. Eerst gaat de reis naar de Faroër-eilanden en Zaterdag hoopt men te Thorshaven aan te komen. Zondag gaat dan de reis verder naar IJsland en Woensdag 25 Juni is men te Reykjavik, waar de feesten ter gelegenheid van het 1000- jarig bestaan van 25—28 Juni gehou den zullen worden, alsmede op de Thingvallavlakte, de oude verzamel plaatsen van het nu 1000 jarige IJs- landsche Althing. Dan vertrekt het koninklijke gezelschap naar Hvalfjord, om 1 Juli weer te R ykjavik terug te keeren, echter slechts voor eenige uren, waarna de huisreis weer wordt aanvaard. Frankrijk-ltali'è. Zeldzame feiten over den toe stand in het Fransche geldwezen en over de uitrustingen tegen Italië, wer den deze week In vergadering van de financieele commissie uit de Fransche Kamer geconstateerd. Reynaud, minister van financiën ver klaarde, dat (fe mededeeling van zijn voorganger, Cheron, als zou het actief der schatkist 18 milliard francs bedra gen niet juist is. Het is totaal slechts 13 milliard, waarvan bereids zeven milliard teruggelegd zijn voor bepaalde doeleinden, zoodat slechts een vrij overschot van rond zes milliard over blijft. De leden der commissie waren over deze mededeeling ten zeerste verrast en vroegen opheldering over de be wuste zeven milliard. In het nauw gedreven, moest Rey- naud toegeven, dat in de laatste vier maanden belangrijke aankoopen van oorlogsmateriaal hadden plaats gehad, vooral van vliegtuigen, en dat belang rijke versterkingswerken aan de Alpen- grens waren ondernomen. Daarvoor hadden die milliarden gediend. De leden van de commissie beslo ten nadere mededeelingen omtrent de besteding van dat geld te vragen van de regeering. In de wandelgangen der Kamer ver luidde Woensdagavond, dat men in Italië reeds kennis gekregen had van deze militaire maatregelen van Fran krijk, die klaarblijkelijk tegen Italië gericht zijn. BINNENLAND. Vertrek van Koningin en Prinses. Rotterdam heeft H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana Maandag middag op enthousiaste wijze uitgeleide gedaan bij het vertrek voor de reis naar Noorwegen. Precies te kwart voor vijf arriveerden de Koninklijke auto's, voorafgegaan door auto's der Verkeers politie, aan de Boompjes, waar de „Batavier V", keurig opgepoetst, gereed lag om de hooge reizigsters te ont vangen. Hare Majesteit en de Prinses werden bij de brug begroet door dr. A. O. K'öller, directeur der reederij Wm. Müier Co., en zijn echtgenoot. Tevens waren ter ontvangst aanwezig de heeren S. Kybak en Giütier, resp. consul-generaal en vice-consul te Rotterdam van Noorwegen. Zoodra H. M. het schip betrad, werd de Koninklijke standaard gehe- schen hier werd zij verwelkomd door kapitein W. Wilkens, die zij aller hartelijkst begroette. Terstond ging H M. naar 't prome nadedek, vanwaar zij de talrijke be langstellenden, die in een wijden kring rond de aanlegplaats waren ge schaard. minzaam toewuifde. Kapitein en officieren begaven zich naar hun posten, de verbindingsbrug werd ingehaald en kapitein Wilkens gaf het sein tot vertrek. Een sleepboot trok de „Batavier V" van den kant. En op het oogenblik, dat er beweging in het schip kwam, verbrak de menigte de afzettingen en drong men onweer staanbaar naar voren om Moeder en Dochter een afscheidsgroet te brengen. Eenige aanwezigen zetten het „Wilhel mus'' in, dat weldra door allen werd overgenomen. En zoo zong men spon-* taan de Landsvrouwe en haar Dochter een afscheid toe, waarvoor zij al wuivend dankten. Eeredoctoraten. De Senaat der Technische Hooge- school heeft, naar de Delftsche Crt. meldt, besloten, het doctoraat In de technische wetenschap honoris causa te verleenen aan de heeren prof. ir. F. K. T. van Iterson te Heerlen, ir. J. A- Ringers te 's-Gravenhage en ir. P. joosting te Utrecht. De opbrengst der Rijksmiddelen. In Mei hebben de Rijksmiddelen f 50 777.300 opgebracht, of f2 058 300 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Jan. bedroeg de opbrengst uit de gewone bronnen f 220 013 300 of f 10.028.800 meer dan een jaar geleden. Geïllustreerde Rijksbriefkaarten. Dezer dagen zal op de postkantoren een vijftiental nieuwe gtïllustreerde briefkaarten verkrijgbaar worden ge steld, welke van de bestaande in hoofdzaak verschillen doordat zij geen reproducties van teekeningen, maar van fotografieën zullen dragen. Aan de achterzijde zijn de kaarten voorzien van het zegelafdruk van 7'/2 cent. De verkoopprijs bedraagt even eens 7 l/a cent. Opheffing in- en uitvoerverboden. Op verzoek van de regeering van Tsjechoslowakije is de termijn voor de ratificatie van de conventie Colljn inzake de afschaffing van de in- en uitvoerverboden nog met eenige weken verlengd, teneinde eenige landen, die nog niet tot de ratificatie zijn overge gaan (Tsjechoslowakije en Polen) in staat te stellen deze ratificatie alsnog te volbrengen. De Tsjechische regeering heeft gisteren bij het parlement een wetsontwerp tot ratificatie ingediend, zoodat. wanneer dit wetsontwerp door het parlement zal zijn bekrachtigd, al leen nog de Poolsche ratificatie eenige moeilijkheden zal kunnen opleveren. Radio in Nederlandsche treinen. Naar wij vernemen, zullen binnen kort in de doorgaande D treinen, als mede in de electrische treinen op het baanvak Amsterdam—Rotterdam, instal laties worden aangebracht voor het ontvangen van radio muziek. Behoud Natuurmonumenten. Andermaal heeft de Koningin het streven der Vereeniging tol behoud van Natuurmonumenten in Nederland willen steunen met een belangrijke gift, in verband met den aankoop, van de landgoederen Beekhuizen, Herk- huizen en de Rheder- en Worthrheder markgronden bij Velp. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red, oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is everals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. {Ingezonden) Katholieken leert Esperanto. Toen kardinaal Piffli, vorst aarts bisschop van Weenen, de daar eens gehouden Esperanto tentoonstelling be zocht zei hij ten volle overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van een Kath. Esperanto beweging. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat er zich velen voor Esperanto in- tresseeren en geneigd zijn over te gaan tot de algemeene of wel neutrale Esperanto beweging. Reeds in ons vorig artikeltje hebben we met een enkel feit bewezen welk een gevaar er in opgesloten is. Immers, de mensch heeft behalve het menschelijk lichaam een zeer voor naam bezit n I. de ziel. Wij katholieken leven en werken niet alleen voor ons eigen zielenheil maar ook voor dat van anderen hel pen bevorderen. Dit doen we in de allereerste plaats door onzen steun aan Missiën, onze gebeden en den zoo moeitevollen arbeid der missionarissen en Eerw. Zusters welke zich geheel en al voor dit doel geven. Maar hoeveel zorgen zouden wij niet kunnen helpen verlichten en zoo vele zoekenden tot het groote Rijk van Christus kunnen brengen door middel van Esperanto? Immers deze taal wordt door alle volkeren begrepen en gelezenen slechts een blik in ons Jaarboekje toont U dat in alle deelen van de wereld Esperantisten zitten. Om nu het groote en verheven doel onzer Kath. Esperanto beweging te helpen bevorderen staan, ons zeer vele middelen ten dienste waarvan wel het voornaamste is het persoonlijk contact hetzij schriftelijk of mondeling. Fervorulo. Mijnheer de Redacteur! Tweemaal in 8 dagen een familie in rouw. Ons hart sprak als dat van alle anderen die den stoet volgden van dichtbij, die de kransen telden en be wogen de familieleden aanstaarden beelden van schreiend leed. Heeft iemand schuld Wij gelooven van niet. Bestaat hier een bad—vereeniging? Ja. Wordt zij goed verzorgd Ja. is de contributie te hoog Volstrekt niet. Zijn er voldoende leden Neen. Zijn daarvoor soms redenen Wij meenen van niet. Was het oogenblik niet te droef en te ernstig, wij zouden thans een eere saluut brengen aan „Waaiwijks Belang", dat ai gedaan heeft wat kon om de gelegenheid te scheppen een bad te nemen. Waarom nu de gelegenheid gezocht om te zwemmen buiten het zwem- basin? Ziedaar het raadsel dat moet worden opgelost en verdere onheilen voorkomen worden. Wij meenen er „W. B." op attent te mogen maken dat, indien gewenscht wordt een zwembasin midden in de Gemeente, met steeds helder en stroo- mend water gemakkelijk te bereiken zonder vermoeiende wandel- of fiets tocht, steeds onder toezicht van allen, het idéé daarvan is aangegeven dit jaar en door hoogere autoriteiten goed gekeurd. Tegelijkertijd zouden nog meerdere belangen gediend worden wat betreft lucht en water verfrissching en verver- sching. Hoogachtend, W. B. GEMENGD NIEUWS. Een jonge man door zijn vader gestoken Zaterdagavond omstreeks half twaalf heeft de 54 jarige J. P. F. B. vooreen caté in de Oranjeboomstraat op den hoek van de Stevenhoogendijkstraat te Rotterdam, zijn 25 jarigen zoon J. B. uit de Zinkerstraat, bij een woorden wisseling een ernstigen steek in de borst toegebracht. De vader die na de dood van zijn vrouw, die eenigen tijd geleden ge storven is, met een van zijn zoons samenwoont, was Zaterdagavond uit de stad gekomen en kon toen zijn zoon met wien hi; samenwoont, niet vinden. Hij passeerde het café en daar zag hij zijn zoon J. staan, met wien hij sedert eenigen tijd in onmin leeft. Hij ging het caté binnen en vroeg zijn zoon of hij zijn broer ook had gezien. De jongeman antwoorde „Daar trek ik mij niets van aanmet jullie heb ik niets te maken". Hierop ontstond een woordenwisseling die buiten het café werd voortgezet en daarbij wond de vader zich zoo op, dat hij een mes dat hij in zijn zak droeg, nam en de zoon een diepe wonde in de borst toebracht. Toevallig passeerde juist 'n dokter, die den gewonde de eerste hulp heeft verleend' Hij stelde vast, dat een bloeduitstorting had plaats gehad in de borstholte. De gewonde is per auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De dader werd gearresteerd en over gebracht naar het politiebureau aan de Nassaukade. Hij werd onmiddellijk verhoord en bekende, zijn zoon gestoken te hebben. Het mes, zeide hij toevallig in zijn zak te hebben gehad, omdat hij eenige dagen geleden zijn schoenen had hersteld. Het mes is door de politie in beslag genomen. De dader is opgesloten. Verdronken. Zondagmiddag maakten 4 jongelui uit Eindhoven een boottochtje op den Dommel. Het waren de gebroeders C. en J. jolie, vroeger te Waalwijk woonachtig, J. van Amelsvoort en Hub. Bongenaars. Bij den Gennipschen watermolen is hun roeiboot omgeslagen. De 21 jarige C. Jolie wist zich zelf en zijn broer te reddenook de 15 jarige Van Amelsfoort bereikte zwemmend den oever, doch de 18 jarige Hub. Bongenaars, uit de Jan Luijkenstraat te Eindhoven, is verdronken. Te Buggenum (Limburg) is Maandag de zestienjarige H. Smeets bij het zwemmen in de Maas verdronken. Familiedrama's. Te Prenzlau heeft de 33 jarige ar beider Gesto Schmidt vannacht zijn 32-jarige vrouw, zijn 9 en 4 jarige dochterijes en zijn 2-jarig zoontje met een zakmes vermoord. De 13 jarige zoon, die door het gegil van zijn moeder wakker was geworden, is er in geslaagd te ontkenen, nadat zijn vader hem tot op str it had vervolgd. Na zijn gruwelijke daad heeft de man de hand aan zichzelf geslagen. Het motief van de daad is jalouzie. Te München heeft een werkbaas vannacht zijn vrouw en zijn twee zoons doodgeschoten en daarna zichzelf een doodeiijk schot toegebracht. 18 dooden tijdens het weekend in Engeland. Het laatste weekend heeft als gevolg van verkeersongevallen 18 dooden geëischt. Bovendien werd een aantal personen gewond. Auto naar beneden gestort. In den afgeloopen nacht is op den weg van Batenhorst naar Bromberg een vrachtauto, waarin 18 nationaal- socialisten, die naar een vergadering waren geweest, bij het nemen van een bocht verongelukt. De wagen vloog tegen een boom en stortte vervolgens van den weg af. Twee inzittenden werden gedood en zeven zwaar gewond. Auto van een berg gegleden Op den Juliër-pas, aan de zijde van Engadin, is een auto, die in een bocht was blijven stilstaan, om een anderen auto te laten voorbijgaan, achteruit gegleden en naar beneden gestort. De eigenaar, een fabrikant uit Leip zig, werd terstond gedood, zijn beide dochters werden zwaar gewond de chauffeur liep eenige lichte verwon dingen op. De inzittende van den anderen auto, een dokter eveneens uit Leipzig, ver leende de eerste hulp. Auto door een trein gegrepen In Nieuw Zeeland is in de buurt van Christchurch een auto door een trein gegrepen en vernield. Zeven inzittenden van den auto werden op slag gedood. Door de kracht van de botsing ontspoorde de locomotief met het gevolg, dat ook de machinist om het leven kwam. In Canada zijn tijdens het jongste weekend ongeveer 30 personen om het leven gekomen, 13 n 1. door ver drinking, de anderen door auto- ongelukken en de warmte. Een geweldige brand te Roosendaal. Schade van een half millioen. Zondagmorgen te ongeveer kwart voor vier uur werd door een passeerend spoorbeambte ontdekt, dat rookkolom men opstegen uit de koffiebranderij en tabaksfabrieken der fa. J. A Laane Cz. te Roosendaal, gelegen achter het woonhuis en winkel aan de Markt. Op het gemaakte alarm deden een der firmanten en verschillende om wonenden terstond pogingen om met het eigen bluschmateriaal der fabrieken het vuur te dooven, dat blijkbaar in het middendeel van het fabrieksge bouwencomplex zijn oorsprong had gevonden. Tegen half 5 arriveerde de brand weer onder leiding van den comman dant, den heer F. B. Sturm, doch toen had de brand alreeds een geweldigen omvang aangenomen, dank zij de aan wezigheid van de groote magazijn- voorraden, waarin het vuur gretig voedsel had gevonden. Het was een geweldige vuurzee ge worden en toen na een half uur eenige zolderingen waren doorgebrand, stort ten achtereenvolgens met donderend geweld de op de bovenverdiepingen aanwezige machinerieën en ook de brandende voorraden naar beneden. Intusschen nam de brand zulk een ernstig karakter aan, dat men vreesde dezen geen meester te kunnen worden; waarom de hulp werd ingeroepen van de brandweer te Bergen-op-Zoom, die reeds spoedig met haar motorbrand spuit onder leiding van den heer Assel- bergs arriveerde en met twee stralen mede het vuur hielp bedwingen. In ongeveer een kwartier tijd had deze Ford.motor den afstand van Bergen-op- Zoom naar Roosendaal afgelegd. Ook de brandweer-installaties van de firma's Braat en Gebrs. Bischoff, alsmede van het Postkantoor hielpen zoo goed zij konden mede aan den strijd tegen het voortwoekerend vuur. Dank zij dezen gemeenschappelijken krachtigen strijd, geholpen mede door een niet ongunstigen wind, kon men thans het vuur meester worden, d.w.z zoodanig beperken, dat de omliggende perceelen niet werden aangetast. De fabriek en magazijnen daaren tegen brandden geheel uit, zoodat daarvan slechts een geweldige ruïne is overgebleven. Tegen half 9 kor.den de brandweren inrukken en kon het verdere blus- schingswerk met eenige stralen op de waterleiding voldoende geschieden. De schade wordt dan ook op circa 4'/2—5 ton geschat, welke geheel door verzekering (deels op beurspolis) wordt gedekt. Naar wij vernemen was de fa. echter niet verzekerd tegen bedrijfsschade. Ongelukken. Twee jonge mannen, gezeten op 'n motorfiets, gekomen van Nijverdal en gaande naar Lochem, waar zij Zondag zangersfeesten wilden bijwonen, zijn Zaterdagavond iaat met groote vaart gereden tegen een op den Goorschen weg staanden gereedschapswagen van een firma, die daar bezig is met het verharden van den rijksweg. Vermoe delijk hebben zij rechts willen uitwij ken, denkende dat'n fiets hen naderde. Het licht bleek evenwel te zijn van een lantaarn, gehangen aan den wagen en met volle vaart reden zij tegen de achterzijde van dezen wagen. De wagen die hoog op de wielen staat, kreeg de motorfiets onder zich. De bestuurder vloog tegen den achterwand die geheel ingedrukt bleek Vermoedelijk werd de schok grootendeels opgevan gen- door den bestuurder, die gedood werd. De duorijder kon later vervoerd worden en bleek er met eenige ver- wondingen afgekomen te zijn. De bestuurder, de heer de Jong, uit Nijverdal, bleek ernstige verwondingen te hebben gekregen; hij stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Lochem. Zaterdag is de 30 jarige belasting ambtenaar H. v. d. Water uit Waddinx- veen op den Breedeweg nabij Moer. capelle, na het voorbijrijden van een autobus met zijn motorfiets geslipt en door de achter hem komende bus overreden. De man was onmiddellijk dood. Een ernstig misdrijf. In de tot het Wintershallconcern behoorende fabriek Kaiserroda nabij Salzungen in de Rhön heeft Maandag, avond een waker der onderneming twee der directeuren met revolverscho ten zwaar gewond en een gendarme gedood. Dezer dagen was uit de kas van de fabriek een belangrijk bedrag ontvreemd. Gistermiddag werden nu onverwacht alle bedienden verhoord o.w. ook de waker der fabriek die zeer goed stond aangeschreven en over alle sleutels beschikte. Tijdens het verhoor sprak de waker zich voortdurend tegen, zoodat een der aanwezige directeuren het ver moeden uitte den dader te hebben ontdekt. Op hetzelfde oogenblik haalde de waker een revolver te voorschijn en vuurde eenige schoten op de aanwezigen af. Na de misdaad te hebben gepleegd ging hij er van door hij kon echter na een korte achter volging door een arbeider der onder neming worden gevat en aan de politie uitgeleverd. Te Epfach bij Landsberg aan de Lech verloor Zondag een meisje van 9 jaar bij het baden in een meertje plotseling den grond onder de voeten. Negen andere kinderen van 8 tot 14 jaar poogden door het vormen van een ketting het kind, dat reeds naar het midden van het meertje was af gedreven. te bereiken. Ze werden echter allen door den stroom meege sleurd. Voorbijgangers snelden daarop te hulp, maar slaagden er slechts in twee van de negen kinderen te redden. In de buurt van de gemeente Plobschor in Roemenië is Maandag een ernstig ongeluk geschied. Eenige weken geleden was daar een nieuwe brug gereed gekomen. Die brug is Maandag ingestort op een oogenblik, toen er zich een groot aantal menschen op bevonden. Zestig menschen zijn daarbij omgekomen. Bij de fabriek van zilverwerken te Voorschoten heeft vanmiddag even over twaalven een motorfietsongeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een motorfiets- rijder, met een dame op de duo, reed met een volgens ooggetuigen groote vaart door den bocht en kwam daarbij te slippen, waardoor hij tegen een boom vloog. De dame op de duo was op slag dood de motorfietsrijder is na een half uur aan de bekomen ver wondingen overleden. De namen van de slachtoffers zijn: W. H. Swart, winkelbediende in een modemagazijn te Leiden, en mej. W. Braaksma, verpleegster in het sana torium Rhijngeest te Oegstgeest. De motoifietsrijder reed op het nummer van een ander. De moord te Bennekom. Voor de rechtbank te Arnhem is behandeld de zaak tegen J. H., gebo ren 3 Januari 1895 te Dwingelo, reiziger, wonende te Ede, thans gedetineerd. Verdachte staat terecht wegens de bekende aanranding van twee verpleeg sters in de bosschen bij Bennekom, gevolgd door doodslag op een harer, mej. Koperberg. Van de zijde van het O.M. waren 20 getuigen gedagvaard, onder wie als deskundigen dr. Hulst uit Leiden, die de lijkschouwing heeft verricht, dr. Hèsselink uit Arnhem, die als politie deskundige bij het voorloopig onder zoek heeft meegewerkt, dr. Schnitzler en dr. Van Erp Taalman Kip, beiden te Arnhem, die als psychiaters den verdachte in het huis van bewaring hebben onderzocht. De verdachte, die een kalmen in druk maakte, antwoordde rustig op de vragen door den president, mr. Quintus, hem gedaan omtrent zijn naam, geboorteplaats, enz. Nog voordat de dagvaarding werd uitgebracht, verzocht de officier van justitie de verdere behandeling van de zaak met gesloten deuren te doen geschieden. De rechtbank besliste, dat de geheele behandeling met ge-

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2