st «im inn I No. 49. Woensd. 18 Juni '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD, PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Juni 1930. Examen. Geslaagd voor het eindexamen Mid delbare Meisjesschool te Nijmegen (Mariënbosch) mej. M. Hoffmans, al hier. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers te 's-Bosch slaagde dezer dagen de heer H. A. Horst alhier als No. 1 voor het onderwijzers-examen. Geslaagde mocht een bijzonder woord van lof van den Voorzitter van de examen-commissie in ontvangst nemen voor zijn fraaie prestatie. Gezondheidscommissie. Met ingang van 1 Juni '30 is herbe noemd tot lid der Gezondheidscom missie, zetelende te Waalwijk, de heer H. J. Dohmen te Dongen. Telefoon. Het nieuwe telefoon-abonnement en de betaling per locaal gesprek, treden op 1 Juli 1930 in werking. Concert Euphonia. Het concert door de Kon. Harmo nie „Euphonia" uit Kaatsheuvel 1.1. Zondagavond gegeven op uitnoodi- ging van „Waalwijks Belang" op de kiosk alhier, werd begunstigd door schitterend zomerweer en trok on danks vele feestelijkheden in de om geving, als kermis, festival, enz., vele bezoekers. Zij zullen zich dit bezoek wel niet beklaagd hebben, want er werd een bijzonder mooi concert gegeven. Er is indertijd wel eens een gerucht ge gaan, dat Euphonia een beetje aan 't tanen was. Wij kunnen niet beoor- deelen of dit eenigen grond van waar heid bevatte, maar wel weten we, dat ze wat kwaliteit en kwantiteit betreft, thans op een zeer hoog plan staan. Er werd prima muziek gegeven, klankvol en klankrijk, mooi genuanceerd en vol stemming. Het heeft geen doel af- zonderlyke nummers naar voren te brengen, waar wij volmondig mogen constateeren, dat het programma van het begin tot het einde uitmuntend was en het publiek ten zeerste vol deed. Wij brengen gaarne lof aan dit kra nige corps en zijn onvermoeiden di recteur, den heer Stravers. Waalwijks Belang heeft de bezoe kers door Euphonia op dezen mooien zomer-avond een werkelijk muzikaal genot verschaft, dat zeker waard was heel dikwijls herhaald te worden, maarmisschien geeft het som migen aanleiding lid te worden van W. B. of hun bedankje in te trekken. R.K. Bond van Molenaars en Graan handelaren. In de achterzaal van Hotel Verwiel hield de onlangs opgerichte kring Langstraat van den Diocesanen Bond van Molenaars en Graanhandelaren in het Bisdom 's-Bosch, Zaterdagmid dag 6 uur een ledenvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer v. d. Reijdt uit Made er zijn teleurstelling over uit, dat zoo weinigen aan den oproep had den gehoor gegeven. Van de 64 ge- noodigden waren er slechts 7 ter ver gadering aanwezig. Indien spr. niet beter wist, zou hij geneigd zijn uit deze geringe belangstelling de conclu sie te trekken, dat in deze streek de toestand voor de molenaars en graan handelaars zoo rooskleurig is, dat ver betering door organisatie hier niet noodig is. De motieven die men voor het ge ringe bezoek op de vorige, met Hemel vaartsdag gehouden, vergadering op gaf, kunnen thans niet opgaan, daar in dezen stillen tijd op Zaterdagmid dag iedereen kan komen. Spr. zet nogmaals uiteen wat door de organisatie reeds is bereikt en hoe op andere plaatsen, vooral in het Oos ten der Provincie, de opgerichte af- deelingen bloeien en er een goede ver standhouding en onderlinge samen werking heerscht. Hij zou het jam mer vinden, indien de pogingen om ook hier een afdeeling te vestigen, schipbreuk zouden lijden. Hij meent dat men zich door deze slechte op komst niet moet laten ontmoedigen en hoopt dat op de binnenkort te 's-Bosch te houden groote algemeene vergadering, velen aanwezig zullen zijn, daar ze dan zeker doordrongen zullen worden van de noodzakelijk heid van organisatie. De heer Sassen uit Geertruidenberg propagandist van den Bond, wijst er op, dat de geringe opkomst ter verga dering een kenmerkend verschijnsel is in het Westen van Brabant, waar i de belangstelling voor het vereeni- Igingsleven ver ten achter staat bij die in het Oosten der provincie. Men moet leeren dieper te schou wen in het wereldgebeuren. Iemand, die maar eenigszins de maatschappe lijke verhoudingen bestudeert, moet tot de conclusie komen, dat op aller lei wijze getracht wordt den midden stand te ondergraven. De midden standers moeten daartegenover door nauwe aaneensluiting kracht zoeken, anders zal hun onverschilligheid hun „laat-maar-waaien-systeem" oorzaak worden dat zij, of anders later hunne kinderen, geheel hun onafhankelijk heid verliezen. De voorzitter zegt, dat zich op de vorige vergadering 12 nieuwe leden hebben opgegeven. Indien zij die toen niet aanwezig waren, zich thans als nog opgeven, zou de afdeeling ge sticht kunnen worden en zich verder kunnen ontwikkelen. De vergadering gaat hiermede ac- coord en een paar aanwezigen geven zich als lid op. De Voorzitter vraagt of men thans zal overgaan tot verkiezing van een definitief bestuur of het voorloopig bestuur van 3 leden, in de vorige ver gadering gekozen, in functie zal laten tot een drukker bezochte vergadering. Dit laatste wordt het beste geacht. Na een korte gedachtenwisseling werd deze vergadering door den voor zitter gesloten met een opwekkend woord tot de aanwezigen om in dezen kring propaganda te maken om zoo doende de opgerichte afdeeling spoe dig in ledental te doen stijgen. P aardenkeuring. Op 26 Juni a.s. zal in Waalwijk een drukke Paardendag gehouden wor den. De verschillende aangiften bedra gen reeds meer dan 150 stuks. De keuringen worden gehouden op het Sportterrein en vangen aan des v.m. ten 8.30 uur; door 3 commissies wordt gekeurd. Er zal bovendien nog gelegenheid zijn tot opname van paarden in het N.S.Tg. Zeer zeker zal het een interessante dag worden, te meer daar de belang stelling voor het tuigpaard zeer toe neemt, het concours-hippipue te Go- rinchem gaf daarvan een duidelijk be wijs. Droeve plechtigheid. In een gedeelte onzer vorige oplaag konden wij nog uitvoerig melding maken van het noodlottig ongeval bij het baden, waarbij de 24-jarige Mar- celis van der Schans om het leven kwam. Wij wezen er toen reeds op hoe deze levenslustige jongeman algemeen zeer bekend en gezien was en dat de verslagenheid en deelneming met dit droevig verscheiden algemeen genoemd mocht worden. Bij de teraardebestelling od de be graafplaats der Ned. Herv. Gemeente alhier is dit wel overduidelijk tot uiting gekomen. In den droeven stoet, welke onder groote publieke belang stelling door de straten trok, merkten we o.m. op de spelers van HEC, die hun aanvoerder ter laatste rustplaats droegen, alsmede het bestuur en tal van leden en supporters dezer voetbal vereeniging, waarvan hij langen tijd een uitnemend speler en zeer gezien lid was Voorts vertegenwoordigers van de voetbalvereen. WSC en RWB. Van de firma Timmermans van Turenhout, waar de overledene werk zaam was, waren de patroon en de fabriekschef, vertegenwoordigers van 't kantoorpersoneel, alsmede verschillen de mede-arbeiders aanwezig. Niet minder dan 10 bloemstukken, waaronder zeer fraaie, dekten de baar, n.l. van de voetbalvereen. HEC, van het bestuur van HEC, van het comité ter viering van het 10-jarig bestaan van HEC, van de supporters van HEC, van de dames-supporters van HEC. van de loterij vrienden van HEC, van de voetbalvereen. WSC, van de biljartclub TOP, van het personeel der Timtur fabrieken en van de heeren B. Timmermans en C. Raming. Aan de groeve werd door een oom van den overledene namens diens diepbedroefde familie aan allen dank gebracht voor de betoonde deelneming met name aan den predikant, aan de voetbalvereniging HEC en den patroon en het personeel der Timtur fabrieken. Ds. Mfihlnickel hield hierna eene toespraak tot de talrijke aanwezigen op den doodenakker, speciaal tot de zwaar beproefde familie. Nog slechts enkele dagen geleden, aldus Zijn Eerw., stonden wij hier bij de groeve van een 12 jarigen knaap; thans bij het graf van iemand die in de kracht van zijn leven even plotse ling van ons is weggerukt. Nu de slagen zoo snel op elkaar zijn gevolgd is iedereen nog meer onder den indruk en het stemt tot nadenken. Voor velen, vooral de jongeren is het een ernstige les, dat men ook in de kracht van zijn leven zich steeds bewust moet zijn dat men voor de eeuwigheid is geschapen. Na het lezen van eenige toepasselijke Schrift-texten ging Zijn Eerw. voor in gebed God vragende om kracht de kruisen des levens te dragen, om zich aan Zijn Wil te onderwerpen er. om troost voor de zwaar beproefde familieleden. Diep onder den indruk verlieten de talrijke aanwezigen den doodenakker.^ Volkszangdag. Naar wij vernemen zal de Volks- zangdag van leerlingen der Lagere Scholen in onze gemeente, onder leiding van den heer van Kempen en met begeleiding der harmonie St. Crispijn, dit jaar gehouden worden op de Markt, op Zaterdagmiddag 5 Juli a.s. Baldadigheid. Gisteren na school werd een jongetje, door een schoolmakker zoodanig met een sieen gegooid, dat hij een groot gat in z'n hoofd kreeg, dat hevig bloedde. De kieine werd naar Dr. L. gebracht, die de wond hechtte. Buitenkansjes. Onze plaatselijke vereenigingen die aan het Festival van „Concordia" te Loonopzand hebben deelgenomen zijn bij de verloting der geldprijzen wei gelukkig geweest. Behalve een bedrag van f 10 dat aan elke deelnemende vereeniging werd uitgekeerd, trok de harmonie „St. Crispijn" een prijs van f 100. de Liedertafel „Oefening en Vermaak* een prijs van f 25.— en de harmonie „St. jan" en de Liedertafel „Tot Bioet der Toonkunst" elk een prijs van f 10- Streekwaterleiding in Aoord Brabant Te Oss had een vergadering plaats om te komen tot 'n kringwateileiding. Aanwezig waren de directeur van het Rijksbureau te 'sGravenhage de heer Krul. alsmede de heer Smits te 's Bosch als afgevaardigde van het Provinciaal bestuur. Verder B. en W. van Oss. de burgemeesters van Heesch, Aiem, Oyen, Megen, Lith. Ravenstein, Scha'k, Reek, Nistelrode, Nuland, Gtffen en Herpen. De heer Krul toonde het belang eener streekwaterleiding aan. Na eenige gedachtenwisseling werd een commissie van onderzoek benoemd waarin o.a. zitting hebben de burge meesters van Nuland, Lith, Grave, Ravenstein, Megen, Nistelrode en 03S. De hagelslag te Zevenbergen. De Commissaris der Koningin der provincie Noord-Brabant, Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel bracht gis terenmiddag een bezoek aan de ,e- meente Zevenbergen, waar op 12 Juni door een vreeselijken hagelslag de te velde staande oogst zoo goed als ge heel is vernield. Per auto werd een tocht langs de verwoeste velden gemaakt, terwijl ook een groote tuinderij werd bezocht, die voor jarenlang waardeloos is gewor den, door de groote schade aan hoo rnen en gewassen toegebracht. Na den tocht werden in het gemeen tehuis onder leiding van burgemeester J. van Aken besprekingen gevoerd door den Commissaris der Koningin met plaatselijke bestuursleden van den R.K. Boeren- en Tuinbouwbond. De vergadering werd ook bijge woond door den Zeereerw. heer W. J. van Kessel, pastoor van Zevenbergen en adviseur van den N.C.B. Volgens een voorloopige schatting bedraagt de schade aan den landbouw tusschen de twee en drie honderd duizend gulden, zoodat voor vele eerst welgestelde boeren deze hagel slag de ondergang van hun bedrijf kan beteekenen, indien van buitenaf geen hulp wordt verleend. Besloten werd een actie op touw te zetten om hen, die door deze ramp groote verliezen hebben geleden, zoo veel mogelijk te helpen. Plechtige onthulling van het standbeeld van Jeroen Bosch te 's Hertogenbosch. DEN BOSCH, 17 Juni. Heden was Brabants hoofdstad reeds vroeg in vlag- gentooi, terwfll de carillons van de torens der kathedrale basiliek en het stadhuis de mooiste melodieën uit- sprankelden. Tegen 12 uur verzamel den zich 3500 schoolkinderen op de Markt, rondom het nog met een doek omspannen standbeeld van den be roemden Bosschenaar, den middel- eeuwschen schilder Jeroen Bosch. Intus- schen kwam van het stadhuis een lange stoet van autoriteiten, kustenaars en andere genoodigden met Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord—Brabant aan het hoofd, voor de plechtigheid der ont hulling van het standbeeld. De breede jeugdscharen zongenfjhet „Wilhelmus" met begeleiding van mu ziek, waarna Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch een rede hield. De heer F. van Meerwijk, wethou der van Gemeentewerken aanvaardde hierna met een toespraak het monument voor de gemeente. Dan hield de heer Hub. Luns, uit Amsterdam, oud-directeur van de Bossche Kon. School voor Kunst, j Techniek en Ambacht de feestrede. De plechtigheid werd inmiddels per radio uitgezonden. Op uitnoodiging van Mr, Dr. A. van Rijckevorsel, gouverneur van Noord- Brabant werd het standbeeld onthuld door Vrouwe van Lanschot geb. Jonk vrouwe van Meeuwen, echtgenoote van den burgemeester van Den Bosch. Terwijl de muziek schalde, hoera's weergalmden en de jeugd juichte, ver toonde zich het trotsche monument aan de opeengepakte menigte die de ruime Markt bezette en waar midden in het standbeeld ter hoogte van zes meter verrijst. Op een voetstuk van Beijersch graniet staat in brons de rijzige figuur van Jeroen Bosch in middeieeuwsche kleederdracht en met palet en penseel. De groote meester leunt tegen het brokstuk van een go- tischen zuil, symbool van de betrek king van jeroen Bosch tot de aloude kathedraal van den Bosch, de stad z^ner geboorte. Het voetstuk vermeldt in gulden letters het opschriftHero- nimus Bosch. De jeugdstoet defileerde langs het standbeeld, terwijl een leerling der kunstdagschool een krans legde aan de voeten van den grooten meester. Tien duizend kinderen werden bij gelegenheid van het Bossche feest op chocolade getracteerd. Autoriteiten en genoodigden vereenigden zich in het Oranje hotel aan een lur.ch, waarbij tal van sprekers het woord voerden. De lunch werd aangeboden door de gemeente, eveneens de gedenkpenning in zilver en brons, geslagen door de N.V. Kon. Begeer te Voorschoten. Om drie uur had in de groote zaal van het Centraal Brabanfsch Museum de plechtige opening plaats door Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, van de tentoonstelling van werken van Jeroen Bosch. Deze kostbare expositie werd georganiseerd door het bestuur van het Prov. Gen. voor Kunsten en Wetenschappen, Er werden concerten gegeven en de dag besloten met een dtfiié van alle organisatie's der stad w.o. 7 muziekkorpsen langs het stad. huis ter huldiging van Mr. F. J. van Lanschot, bij gelegenheid van diens koperen ambtsjubilé. De burgemeester en familie namen de huldiging van af de pui van het stadhuis in ontvangst. Van 12 tot 2 uur werd op de Markt een bal champêire gegeven. Onder de aanwezigen bemerkten wij B. èn W. van den Bosch, met den gemeenteraad, Eerste- en Tweede Kamerleden, geestelijkheid, hoofden van gemeentebedrijven, garnizoens commandant, Dr. Goossens, de direc teuren vanscholen, tal van plaatselijke autoriteiten, talrijke vertegenwoordigers uit de wereld van Kunst en Letteren. Uit onze gemeente waren aanwezig de kunstschilder Theo van Delft en de heeren Drs. G. van Imbeeck en Jos. Verwiel, leden van 'i vroegere Pieter Breughel-comité. Waterschappen enz. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Noord Brabant a. met ingang van 1 Juli tot heem raad van het waterschap Vervoorne- polder, J. Bakker te Werkendamb. met ingang van 1 juli tot heemraad van het waterschap de Hocge Maas dijk van het bovenland van Heusden voor het waterschap de Binnenpolder van Vlijmen, J. de Vaan Hzn. te Vlij men uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn gewordenc. met ingang van 1 Juli tot heemraad van het waterschap de Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden voor de waterschappen Polder van Heesbeen en Binnenpolder van Doeveren, N. J. Brouwers te Heesbeen gemeente Eethen. De Gymnastiek- en Athletiek—vereeni ging St. Herman Joseph die op 22 luni haar 20—jarig bestaan viert. DRUNEN. Nog slechts enkele dagen en Drunen zal feest vieren ter gelegen heid van het 20—jarig bestaan der Gymnastiek- en Athletiekvereeniging S. H. J. Het is nu juist 20 jaren ge leden dat onze hoogeachte kapelaan H. J. Huijbers, thans pastoor te Was pik, het verlangen van vele sportlief hebbers inwilligde en overging tot op richting van onze Turnclub. Het zou ons te ver voeren wanneer wij het gansche wedervaren der feestvierende vereeniging zelfs maar in korte trekken zouden trachten te schetsen, genoeg zij het te memoree- ren dat de vereeniging het gewone lief en leed eener sportclub ondervond. Na tijden van bloei, kwamen inzinkin gen, doch de goede geest bleef heer- schen.dank zij de goede zorgen van den Eerw. heer Huijbers en opvolgers, alsmede dank zij de Eerw. Broeders die gedurende 20 jaren het welzijn der vereeniging behartigden. Moge de jaarlijksche Bondsturndag. die ter gelegenheid van dit feest alhier 2al worden gehouden een flinke pro paganda zijn voor de gymnastieksport in het algemeen en den R. K. Dioce sanen bond in het bijzonder. Ter gelegenheid van den laatsten kermisdag werd in café Vissers na de Hoogmis een tnaiitiée gegeven door de bekende Jaszband waarbij J. van Esch uit 's Bosch als humorist optrad, en veel succes had. De zaal was stampvol. Bij den heer Eishout werd eveneens geheel den dag muziek ge geven, terwijl bij H. van Son wederom met succes optraden „The Rona-band van den heer Vogel uit 's Bosch met een paar bekende komieken uit Til burg, welke op schitterende wijze hun medewerking verleenden. De talrijke aanwezigen hebben kunnen genieten van de heerlijke muziek en koddige voordrachtenallen waren uiteist te vreden. Ook op het kermisterrein heerschte den laatsten dag nog een levendige drukte, waaraan het weer niet weinig heeft medegewerkt. Op de j.i. gehouden vergadering van het plaatselijke comité van Her wonnen Levenskracht is tot bestuur gekozen, W. v. d. Wiel, J. Schapen donk en D. van Drunen Mz, DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Drunen op Vrijdag 20 Juni 1930 des nam. 8 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordening op het verstrekken van geiden onder hypothe cair verband in het belang der volks huisvesting nl. voor het bouwen door particulieren van arbeiderswoningen en kleine boerderijen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van f 30.000 crediet ten behoeve van het verstrekken van gelden onder hypothecair verband voor het doel omschreven in punt 2. 4. Aanbieding gemeente—rekening I9z9 met rekening van het G.E.3. over 1929. 5. Aanbieding gemeentebegrooting 1931. 6. Bespreking publieke verkoop der voormalige schoenfabriek „Brabant". Onze dorpsgenoot de heer A. Smits slaagde te 's Bosch voor het examen onderwijzer. De heer W. Roozen uit Moer gestel is benoemd tot onderwqzer aan de Bijz. R K. jongensschool alhier. Zooals bekend viert S.H J. a s. Zondag feest. Tevens wordt er een wedstiijd gehouden, waarvan de juiy is samengesteld uit de volgende heeren A. J. Tervoort, 's BoschJ Custers, Eindhoven; P. v. Dennen, Nijmegen; A Princen, Waalwijk; C. H. Kleikxs, Nijmegenv. Baal, NijmegenM. de Preter, Nijmegen A. v. Alphen, Vught Pollen, BredaA. Siegmond, Breda J. v. Dooren, Eindhoven; v. d. Berg, Zalibommel; Htelebosch, Utrecht; Piijnaar, UtrechtH. van Schijndei, Rotterdam. ELSHOUT. Alg. jaarvergadering van het Wit—Gele Kiuis, gehouden op Zondag 15 Juli in de zaai der Jongens- Concregatie. Door den heer Wiliems H. d. S. werd verslag uitgebracht als volgt Het ledental bedraagt thans 180, wat bijna alle inwoners is. Door de Eerw Zuster werden in het afgeloopen jaar 1603 huisbezoeken afgelegd. 807 lokaai—bezoeken werden gehouden terwijl aan 109 gezinnen verplegings- artikelen in bruikleen werden afge staan. De inkomsten van contribute bedroegen t 694 50, rente f 14,38 in totaal f 708 88, de totale uitgaven be droegen f 692 40, blijft saldo f 16.48. 't Bezit op 1 Jan. 1929 was 511.835, terwijl het bezit op 1 Jan. 1930 f 528.31s bedroeg. De aftredende bestuursleden J. Klijr., H. Pulles en A. Wiliems werden bij acclamatie herkozen. De Voorzitter dankte den secretaris voor zijn verslag en deed nog een ge huishoudelijke mededeelingen, waarna de Z Eerw. heer pastoor nog eenige woorden van dank en opwekking sprak, HAARSTEEG. Gisterenavond kwam de raad dezer gemeente in spoed- eischende vergadering bijeen waarbij alle leden aanwezig waren. Over verschillende behandelde pun ten bleek ernstig verschil van meening te bestaan waardoor de discussies vaak in scherpen toon werden ge voerd. Het nieuw gekozen raadslid de heer A. v. Vrede werd beëedlgd en geïn stalleerd. De volgende besluiten werden ge nomen De vermenigvuldigingsfactor yoor de G.I B. werd wederom gesteld op 2, ofschoon men vooruit wist dat deze te laag zou zijn, en men met een tekort van f 5000.— zal hebben reke ning te houden. De nieuwe voorwaarden waaronder de P.N E M, genegen zou zijn ook Hedikhuizen en Luttelherpt van elec- trisch licht te voorzien n.l. het storten van f 14.000.— en het garandeeren van een jaarlijksche stroomafname van 85-011»

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5