Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos IEYE i Mfjnhardt's Zenuwtabletten Hoeden en Petten H. VERHULST, Snijderij-afdeeling. Overledcr-calcuiatie. Voorbereiding stikkerij. Stikkerij-afdeeling. Alsmede het eerste gedeelte over; Warenkennis. Bedrijfsinrichting. Bedrij fsorganisatie. Algemeene kostprijsberekening. In de ONDERWERK-AFDEELING worden door de leerlingen de schoenen onder leiding van de leeraren geheel zelf standig gemaakt, dus vanaf stanzen tot het afmaken toe. De iabricage-systemen, die hierbij wor den toegepast, zijn de volgende: Handwerk. Handzwikken en machinaal houtgepend afwerken. Mc. Kay met rand en tusschenzool (Heeren en Dames). Mc. Kay (Dames Cuba-hak). Ma. Kay-Welt met rand en tusschenzool. Goodyear-Welt, (uitsluitend Heerenwerk). Ago (uitsluitend Dameswerk L XV hak). Terwijl theorie gegeven wordt over Stanzerij-afdeeling. Zoolleer-calculatie. Zwikkerij-afdeeling. Goodyear-afdeeling. Ago-afdeeling. Onderwerk-afdeeling. Uitpoetserij-afdeeling. Alsmede het 2de gedeelte over Waren-kennis. Bedrijfsinrichting. Bedrijfsorganisatie. Algemeene kostprijsberekening. Aansluitende aan het technische onder wijs in de Machinale Schoenmakerij-afdee- ling wordt onderwijs gegeven, voor zoover dat voor de Machinale Schoenmakerij van belang is, in lederbereiding, teekenen, boekhouden en machineleer. Zooals uit het voorgaande moge blijken, wordt aan onze school de meest mogelijke veelzijdigheid en volledigheid betracnt. De cursussen beginnen den eersten Maandag in September, terwijl aan belang- heubenden, zoowel mondeling als schrif telijk, nadere inlichtingen worden verstrekt en het prospectus op aanvrage gaarne wordt toegezonden. Af deeling Looierij. De tijden zijn voorbij, dat de zoon een voudig de looierij van zijn vader overnam en het bedrijf kalm doorzette met de on dervinding, die hij geleidelijk in het be drijf opdeed. Wil men zich tegenwoordig handhaven, zijn bedrijf tot bloei brengen, of de bakens zoo noodig kunnen verzetten, dan is degelijke kennis van het vak, zoo wel theoretisch, als praktisch, noodig. lederen dag kan de looier van thans voor moeilijkheden komen te staan, die slechts op te lossen zijn door hem, die op de hoogte is van de nieuwste werk wijzen en den gang van het bedrijf weten schappelijk beoordeelen kan. Een behoorlijke vooropleiding is dus niet alleen nuttig, maar ook absoluut noo dig voor allen die een leidende positie willen innemen en die vooropleiding is nergens beter te halen dan aan de Rijks vakschool te Waalwijk. Aan deze School wordt een dagcursus gegeven voor looiers, welke cursus met September begint en waaraan dagelijks gewerkt wordt van 8.30—12 en van 1.30 5 uur. Op dien cursus worden alle bekende looiprocédés geregeld toegepast, hetgeen een veelzijdige kijk op het vak bevordert, want de kennis van het eene looiproces komt aan het andere dikwijls ten goede. Boven dien geeft de dagcursus naast de dagelijk- sche praktijk de noodige theorie, waardoor het „waarom" van de wijze van werken duidelijker wordt. Maar niet alleen voor hen, die later in de looierij gaan werken, maar ook voor hen, die in den leerhandel of de schoen- fabricage komen, verdient het aanbeveling om hunne kennis van de grondstoffen, waarmede zijn handelen of werken te ver meerderen door zich aan onze school te komen bekwamen. De tijd aan ons instituut besteed, om in het looiersvak te worden opgeleid is wel is waar kort, maar toch voldoende om een goeden grondslag te leggen, waarop later in de praktijk kan worden voortgebouwd. Noodig is dus het dagelijksch werken in de looierij van onze school gedurende minstens een jaar, onder voortdurend toe zicht, waarbij steeds weer de uit te voeren bewerkingen worden voorgedaan en ver klaard, waarbij de theorie met de praktijk hand in hand gaat, waarbij zoowel de theorie van het looien als de chemie, de bedrijfsboekhouding, oeconomieen machine- leer onderwezen worden. Aan belanghebbenden worden zoowel mondeling als schriftelijk, nadere inlichtingen verstrekt, terwijl het prospectus op aanvrage gaarne wordt toegezonden door den Di recteur. De Directeur VAN DER WAERDEN. Biljarten. J.l. Dinsdag speelde de Biljartclub „Amusement" in café 't Hof van Holland bij den heer Smolders een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen „H. K. B." van café Wi .gels. De uitslag is als volgt „H K. B." .Amusement" H. v. d Griendt 53 L. v. d, Linden 100 J. v. Boxtel 44 Th. Trots 100 G v. As 100 M. v. d. Ven 71 J. Leljten 86 D. v. Gooi 100 J. van Loon 7l W. v. Raak 100 C. Willemse 83 J. Reus 100 Stroomverbruik te Eindhoven. In verband met het groote verbruik van electrischestroom voorde industrie stad Eindhoven, wordt de behoefte gevoeld van een afzonderlijke voedings lij -i, die rechtstreeks van de centrale te Geertruidenberg naar Eindhoven leidt. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het opmeten voor deze nieuwe leiding, doch het zal wellicht nog twee jaren duren voor alle werkzaamheden zoo ver zijn ge vorderd, dat reeds stroom van 100.000 tot 150 000 volt langs deze verbinding kan worden betrokken. Een en ander is nog afhankelijk van de beslissing van den minister van Waterstaat. DRUNEN. Heden staan wij aan den v oravond van het groote feest van de R K. Gymnastiekvereniging S. H. welke morgen haar 20—jarig bestaan op luisterrijke wijze hoopt te vieren. Wij willen hierbij nog even de aan dacht vestigen op hetgeen er zal plaats hebben. De wedstrijden zullen beginnen precies acht uur in de groote zaal der Eerw. Broeders, waarbij allen zooveel mogelijk present moeten zijn deze is niet toegankelijk voor het pu bliek. Om 11 uur opstellen van den stoet bij het Patronaat. De route is als volgt: Stationstraat, Achterompad, Kerkpad, Grootestraat naar de kerk alwaar voor de turners een H. Mis zal worden op. gedragen, welke uitsluitend is voor de turners. Daarna op het terrein tot ongeveer den tijd dat de middagdienst aanvangt. Ondertusschen kunnen de turners den inwendigen wensch versterken. Om l'/4 uur opstellen voor den Marsch— wedstrijd. De stoet trekt door de Sta tionsstraat. Grootestraat naar de Remise vandaar Grootestraat naar het Kerk plein alwaar de bloemenhulde zal plaats hebben waaronder korte toe spraak door den Z Eerw. heer F. Hen driks. Verder Grootestraat tot aan de splitsing der straten, terug tot aan het gemeentehuis alwaar door burgemees ter Mr. Loeff een korte toespraak zal gehouden worden, daarna Stationstraat naar het Patronaat alwaar ontbinding op het feestterrein. Zij nog vermeld dat van S. H. J. alleen de adspiranten in den Marschwedstrijd zullen mede trekken. Om half vier zullen de wed strijden worden voortgezet. Voor al deze wedstrijden zijn een drietal wisselbekers beschikbaar ge steld en talrijke prijzen, welke wij even laten volgen Voor 1ste graad Gymnastiek wissel beker en 5 prijzen, 2de graad Gym nastiek, 1 wisselbeker en 5 prijzen, voor 3de graad Gymnastiek 1 wissel beker en 5 prijzen, voor Adspiranten 6 prijzen, voor touwtrekken 3 prijzen, voor marschwedstrijd 4 prijzen. Tot slot Pyramide bouwen voor welke ook nog 4 prijzen zijn beschikbaar gesteld. Ondertusschen is de commissie klaar gekomen en zullen door de jury de prijzen worden toegekend. Daar hier tal van vereenigingen waaronder de beste aan den wedstrijd zullen deelnemen, zal voor dezen wed strijd veel belangstelling zijn. Hedenmorgen had de teraarde bestelling plaats van den zoo droevig om het leven gekomen W. v. Loon. Door zijn kameraden van de Postdui venvereniging en Voetbalclub werd hij naar de kerk gedragen alwaar om 9 uur de Requiem—Mis werd opgedra gen. In den droeven stoet welke onder groote publieke deelneming door de straten trok, merkte men op de ver eenigingen waarvan hij lid was, de directeur der schoenfabriek Favorite alwaar hij werkzaam was en vele vrienden en familieleden. Er werden twee prachtige bloemkransen mede ge dragen, geschonken door het Perso neel der Schoenfabriek Favorite en een van de voetbalclub „de Sporters" welke op het graf werden neergelegd. De N.V. Schoenfabriek „Brabant" welke voor enkele weken werd ge kocht door het gemeentebestuur, werd gisterenavond publiek verkocht door den waarnemenden Notaris Tieroiff Zij werd aangekocht door den heer M. v. Halder voor den prijs van f 3400 N1EUWKUIK. Maandag j.l. hield het Waterschap de Polder van Nieuwkuik ter secretarie dezer gemeente haar algemeene jaarvergadering. Door den voorzitter, de heer J. van den Brand werd deze vergadering ge opend met den christelijken groet, waarna de secretaris, de heer Wil- Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten gers de notulen leest der vorige ver gadering die ongewijzigd worden vast gesteld. De rekening dienstjaar 1928—1929 wordt vastgesteld op een inkomsten van f1207 71, uitgaven f984.04. Batig saldo f 223.67. De begrooting dienstjaar 1930—1931 wordt vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 1223.67. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags twee uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Fokkema. Bediening H. Avondmaal. In de Geref. Kerk alhier zal niet zooals aanvankelijk was bekend ge maakt optreden Candidaai Boersma, doch zal a.s. Zondag des voorm. half 10 en des nam. half 6 waarschijnlijk optreden Ds. v. d. Velden, emeritus predikant van Kralingen (Rotterdam). VRIJHOEVE CAPELLE. Zondag 22 juni a.s. zal in de Geref. Kerk in den dienst des woords worden voorzien, door het houden van ieesdienst. Naar we vernemen worden er alhier pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een voet balclub. De Geref. Meisjesvereeniging te dezer plaatse, maakte j.l. Dinsdag een plezierreisje naar Puttershoek e. o.' alwaar een bezoek werd gebracht bij Ds. J. Snoek Geref. Pred. aldaar, voor heen alhier. Tevens werden kweeke rsen bezocht, welke verleden week Donderdag met het noodweer, zoo beschadigd werden. Na des avonds nog een wijle in Dordrecht te hebben vertoefd, keerden de dames hoogst voldaan met den trein van half tien huiswaarts. Dezer dagen werden des avonds om elf uur een tweetal personen op heeterdaad betrapt, welke bezig waren met het stelen van groenten in den tuin van A. v. Z. aan de Hoogevaart. De landbouwarbeider D. W. aan den Loonschendijk had het onge luk, dermate in zijn been te maaien, dat hij eenige dagen rust zal moeten houden. vCAPELLE. Naar men ons mede deelt bestaan er onder de bevolking alhier plannen om te komen tot het vormen van een commissie, belast met de aanbieding van een huldeblijk aan Dr. Ph. J. Köhler, arts te dezer plaatse, in verband met zijn in Aug. e.k. te herdenken 25-jarig ambtsjubi leum. Onder leiding van hun onder wijzers, de heeren A. Dees uit Sprang en Verduyn uit Dussen, maakten de leerlingen v. d. tuinbouwwintercursus alhier een excursie naar Delft, waar een bezoek werd gebracht aan de veiling en aan het bedrijf van een der tuinders aldaar. De reis werd gemaakt per gezelschapsbus der garage Bruyns uit Oosterhout. J Voor de Ned. Herv. gem. alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des avonds 6 uur op te treden Ds. A. v. Willigen. Bij het deze week te 's Hertogen bosch gehouden examen slaagden de dames D. van Campen, D. Benjaminse en D. voor de Poorte voor het examen nuttige handwerken. IVoor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gem. aan den Loonschendijk is door den heer B. van Ginkel, cand. tot den H. D. te Zeist, bedankt. i/ De heer A. L. Sneep heeft zijn benoeming tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente alhier aangeno men. 1 J.l. Woensdagmorgen, omstreeks 11 uur, werden we opgeschrikt door het geblaas op den brandhoorn. Het bleek dat brand was uitgebroken in de schuur van den heer A. C. aan de Kerksteeg. Door het krachtdadig optreden van den eigenaar, daarbij geholpen door zijn buren en later door de brandweer, die spoedig ter plaatse was, was men het vuur ge lukkig spoedig meester en werd erger voorkomen. De j.l. Maandag gehouden col lecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 17,74 opgebracht. V A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschen dijk optreden Ds. van der Vlugt uil Drunen. Bij Kon. besluit van 14 Juni is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Genemuidenj. J. Hospers, candidaat notaris te Capelle. m j3l WASPIK. Bij het op l i. Zondag te Loonopzand gehouden Festival viel aan de Harmonie „Volksvlijt en Volks vermaak" alhier bij loting den 2en prijs ten deel n.l. f 60.—. Zondag 1.1. werd in de St. The- resiakapel het nieuwe vaandel gewijd voor de Congregatie van O.L. Vrouw. Door het R.K. Jongenspatronaal zal a.s. Zondag worden deelgenomen aan de gymnastiekfeesten van het Jongenspatronaat te Drunen. RAAMSDONK. De kermis, die in deze gemeente Zondag 29 Juni a.s. aanvangt en naar gewoonte door de bewoners uit de omliggende plaatsen druk bezocht wordt, belooft dit jaar druk te worden. Op het kermisterrein op het Veer zullen de volgende ver- makelijkheden geplaatst worden Dans tent van v. Meel, Vergenoegingspaieis van janvier, Zweefcaroussel van de Vroom, Luchtschommel van Sipkema, Draai- en Kinderpaleis .van Honig, verder nog een Vhegmachinesporttent, Hoepla en Schiettent en verschillende speelgoed-, gebak en suikerkramen. Op het Dorp komt een Danstent, Zweefcaroussel van Neven, lijntrekkerij en hoepla en enkele gebak- cn suiker- kramen. De Collecte voor den gewapen den dienst die in deze gemeente ge houden is 18 juni j.l. heeft opgebracht op het Veer t 16.42 en op het Dorp f 8.94. Alhier zal a.s. Dinsdag de feeste lijke sluiting plaats hebben van den in het St. Leogebouw gegeven land- bouwhuishoudcursus. RAAMSDONKSVEER. Wegens ziekte van een der onderwijzeressen werd aan de Veersche Chr. School benoemd Mej. Voor de Poorte van Capelle, die reeds Donderdag in functie trad. De opbrengst van de Emmabloem verkocht op verzoek der Tuberculose- commissie gevormd uit Groene— en Wit—Gele Kruis bracht op f 140.36. Voor de Herv. Gemeente treedt Zondag om half tien op in de Veersche kerk Ds. Ewoldt en om 2 uur in de Dorpsche kerk dezelfde, terwijl Ds.T. de Vries om half tien en om 5 uur voor de Ger. kerk hoopt op te treden. Tot onderwijzeres aan de Christ. School alhier is benoemd Mej. D. voor de Poorte. Dinsdagavond omstreeks half zeven is in de rivier „de Donge", na bij het Stoomgemaal, bij het zwemmen verdronken zekere J. P. J. uit Roosen daal, oud 20 jaar. Vermoedelijk is J., die naar we vernemen niet zwemmen kon in een kuil terecht gekomen. Een broer van het slachtoffer, die ook niet zwemmen kon, moest voor zijn oogen zijn broer zien verdrinken. Toen hulp op kwam dagen, bleek het reeds te laat te zijn. Twee goede zwemmers hadden den drenkeling spoedig op het droge. Pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden echter. Het lijk is naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd en wordt Donderdag naar Roosendaal overgebracht. Een treurig verlies voor de diepbedroefde ouders. MEEUWEN. Op Woensdag 11 Juni j.l. had de jaarvergadering der „Coö peratieve Boerenleenbank te Meeu wen" plaats in het café Smits alhier. Als gewoonlijk was een groot aan tal leden aanwezig. De Voorzitter G. J W. Brander horst opende de vergadering. De Secretaris J. A. van der Schans leest de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden vast gesteld. De rekening en balans worden door den lcassipr D. A. v. d. Schans voox-- gelezen en met algemeene stemmen zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. De Secretaris leest het verslag over 1929, waaraan wij het volgende ont- leenen De jaaromzet steeg van ongeveer 1.239.000 tot 1.284.000.—, ter wijl het aantal dagboekposten 1981, ongeveer gelijk was aan dat in 1929. Het ledental onzer vereeniging steeg van 186 tot 188; er zijn 2 leden over leden, van 6 werd wegens vertrek het lidmaatschap opgezegd, 10 nieuwe le den traden toe. Op 1 Januari 1929 was in de Spaar bank ingelegd 212.000.en in re kening-courant gedeponeerd 99.000, totaal ƒ311.000. Op 31 December 1929 was in de spaarbank ingelegd ruim 230.000. en in rekening-courant gedeponeerd ruim 96.000.totaal 327.000. Een toename alzoo van 16.000. Over 1929 hadden wij gedurende een groot deel van het jaar een klein VOOR HANDEL EN INDUSTRIE, ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCB. Telefoon 841. bedrag schuld bij de Centrale Bank. Uit het zooeven genoemde groote be drag aan gedeponeerde spaargelden enz. blijkt, dat deze schuld uitsluitend voortvloeit uit het gedeponeerde groo- tere bedrag, dat door onze leden werd opgenomen. De winst over 1929 is wat lager dan die van het vorige jaar. Toen bedroeg ze ongeveer 3150.en nu ongeveer 2625.—. Nemen wij in aanmerking, dat over 1928 op onze effecten een koerswinst van 250.- kon worden geboekt en over 1929 eenzelfde bedrag als koers verlies moet worden afgeschreven, dan blijkt, dat daardoor de totale winst 500.lager is. Wij merken daaruit op, dat de gewone winst on geveer gelijk is aan die in 1928. Het verdient nog de aandacht, dat de effectenkoers juist op 31 Decem ber j.l. wat lager was en zich na dien tijd, althans voor stukken Nederl. Staat en Stedelijke leeningen, die on ze Bank uitsluitend bezit, weer ge heel herstelde en deze op 't oogenblik zelfs hoog staan. Het res.-fonds bedroeg 12.744.01; als daarbij de winst 1929 gevoegd is, stijgt dit tot 15.368.41. Met het stichtingskapitaal der Spaarbank be zitten wij dus 15.468.41. Het aantal loopende-rekeninghou- ders was op 1 Januari 1929: 116; 7 rekeningen werden hiervan opgehe ven, n.l. 2 door overlijden, 1 door ver trek en 4 door wijziging in voorschot of om andere reden; 11 nieuwe reke ningen werden geopend. Op 1 Januari 1929 waren 234 spaarboekjes in omloop. In den loop van het jaar werden 11 boekjes inge trokken en 27 nieuwe uitgereikt, zoo dat op 31 December 250 boekjes lie pen. Aan het begin van het jaar waren 89 voorschotten verstrekt, 17 werden geheel afgelost, 31 nieuwe werden verleend, zoodat op het einde van het jaar 103 voorschotten waren opgeno men. Onder de opgegevene zijn 7 voor schotten, die in 1929 werden opgeno men en in hetzelfde jaar weer afge lost. De rente bleef in 1929 ongewijzigd n.l. 3 3/4% voor deposito's en 5% voor voorschotten en debetsaldi in rekening-courant. Met ingang van 1 Januari 1930 is de rente voor deposi to's gebracht op 4%. Een gevoelig verlies leed onze om geving op verschillend terrein door 't plotseling overlijden van den heer D. van Buuren. Ook voor onze Bank be- teekent dit verscheiden een verlies. Hoewel de taak van plaatsvervangend bestuurslid niet zoo vaak tot mede besturen roept, konden wij altijd, als de belangen der Bank dit vroegen, op zijn onverdeelde belangstelling en hulp rekenen. Zijn nagedachtenis blijve bij ons in eere. De heer A. D. van der Schans merkt op, dat de boeren in onze streek niet meer ruzie maken of het minder eens zijn dan in andere streken. Bij de verkiezingen worden herko zen W. Lankhaar Czn. als bestuurs lid met 112 stemmen, 1 stem op G. H. Straver; G. H. Straver als lid van den Raad van Toezicht met 113 stemmen, H. Vos als plaatsvervangend bestuurs lid met 101 stemmen. In de plaats van wijlen den heer D. van Buuren werd de heer A. D. van Buuren roe 111 stemmen als plaatsvervangend bestuurslid gekozen. Alle functiona rissen, met algemeene, of op één na algemeene stemmen verkozen, ver* klaren hunne benoeming aan te ne men.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 10