Nieuws uit Kaatsheuvel. Marktberichten. Fa. A. v. d.Wee-Cools Gereserveerd De Voorzitter doet eenige mededee- lingen omtrent een nieuwe dispensa tie-regeling, die door de Gentrale Bank is ingevoerd en verzoekt den Secretaris het verslag der Algemeene vergadering omtrent dit punt voor te lezen. De kassier licht dit nog nader toe. Gewezen wordt hierbij op het verschil tusschen de commercieele Banken en onze Coöperatieve instel lingen. De eerste beschikken over een grooter of kleiner bedrijfs- of grond- kapitaal. Onze Boerenleenbanken hebben slechts een in den regel niet groot reservefonds en werken dus bij na uitsluitend met het geld, dat door leden en andere spaarders wordt ge deponeerd. Zij drijven op de volledige aansprakelijkheid der leden, waar door hare soliditeit buitengewoon sterk is. Toch volgt hier uit, dat de Boeren leenbanken hebben te waken, dat het bij hen gebrachte kapitaal niet te vast wordt uitgezet. Het is op zeer korten termijn opeischbaar en er moet voor gezorgd worden, dat ook aan abnor male eischen tot terugvordering da delijk kan worden voldaan. De Centrale Bank schrijft nu voor, dat Banken, die een zeker percentage- van het bij hen gedeponeerde geld hebben uitgezet met langer aflossings termijn dan 10 jaar, of waar veel cre- dieten z.g. zijn bevroren, (credieten, waar te weinig op wordt omgezet) geen voorschotten meer mogen ver- leenen, die niet binnen 10 jaar geheel zijn afgelost. Met de meeste andere valt ook onze Bank onder deze rege ling. Ze is ten zeerste te billijken, doch veroorzaakt last, omdat wij niet vrij meer zijn in onze bewegingen. Bij de rondvraag ontspint zich een zeer geanimeerd gesprek, dat met on verdeelde belangstelling gevolgd werd, over den malaise-toestand. De heer A. D. van der Schans is van meening, dat wij niet te veel van de Regeering moeten verwachten, vooral niet als de landbouw met zulke uiterst van elkaar afwijkende eischen blijft komen. De uitsluitend landbou wende streken wen'schen middelen voor verhooging der graanprijzen. De veehouders hebben er juist be lang bij, dat deze laag gehouden wor den. Er moet meer overeenstemming zijn tusschen de eischen, die aan de Regeering worden gesteld. Spreker ziet er wel het nut van in, dat in den laatsten tijd zoo luide de trom ge loerd wordt voor den landbouw, door ;roote vergaderingen te beleggen, enz. ij de stedelijke bevolking zal daar door iets doordringen van den nood toestand, die thans ten plattelande heerscht; bovendien zijn een paar kleine verbeteringen door de regee ring aangebracht en verschillende an dere zullen nog kunnen volgen, doch spreker is pessimistisch gestemd te genover de verwachtingen, dat de re geering maatregelen zou kunnen ne men om den malaise-toestand op te heffen. Spreker verwacht meer van rationalisatie van het bedrijf. De heer A. D. van Buuren merkt op, dat meer zou kunnen worden be reikt, als onze organisaties sterker waren. Spreker wijst op hetgeen op radiogebied geschiedt. Door de sterke organisaties weet men zijn invloed te vergrooten. Bij den landbouw wordt dit gemist. Spreker erkent de moei lijkheden, die er voor de regeering zijn om bij malaise in te grijpen, doch meent, dat wij vaak te gemakkelijk zoet te houden zijn tegenover Den Haag. De heer H. van den Heuvel gelooft ook, dat men, wat de Binnenlandsche toestanden aangaat, teveel van de Re geering kan verwachten, doch be treurt het ten zeerste, dat niets door de regeering gedaan wordt betreffen de de bevordering van den uitvoer, door onderhandeling i.z. de tarieven. De Voorzitter dankt allen voor hun medewerking aan het welslagen de zer vergadering en in het bijzonder hen, die aan de discussie deelnamen. Spreker wekt op, om door zuinige levenswijze en doelmatige bedrijfs- exploitatie, te trachten de malaise het hoofd te bieden. HOOGE-ZWALUWE. Op 2 Juli zal Worden aanbesteed de aan- en ver bouw van het oude Gemeentehuis al daar. Daardoor zal het sinds maanden hangende geschil beëindigd zijn. Het advies van den commissaris der Ko ningin van Noord-Brabant, door den gemeenteraad ingewonnen, wordt ge heel gevolgd. Het hotel de Waardt, oorspronke lijk voor gemeentehuis aangeschaft, komt thans te koop. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Qeef haar uwe DRUKWERK- ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. Kaatsheuvel, 19 Juni 1930. Wit—Gele Kruis. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Wit—Gele Kruis is besloten toe te treden tot de Diocesane Federatie van het Wit— Gele Kruis in het bisdom Den Bosch. Tevens is besloten te trachten in onze gemeente minstens een tweetal kraam verpleegsters te krijgen. Ook de ver- pleging van T.B.C.—lijders zal met meer kracht worden aangepakt, zoodat in vele gevallen huisverpleging zal kunnen worden verleend. Voetbal. Jammer genoeg kan de nieuwe voetbalclub D.E S. haar plan om op Zondag 21 Juni haar openingswedstrijd te geven niet uitvoeren, daar het terrein aan de Hoofdstraat voor dien datum niet klaar is. Zonder meerdere teleur stelling hoopt echter D.E.S. Zrndag 29 Juni te openen. Het ligt in de bedoeling dezen openingswedstrijd op te luisteren met muziek. Wegenwals. Nadat de wegenwals den weg naar het stortingsterrein voor den vuilnis- dienst heeft in orde gemaakt, is de wals in het Loonsch Hoekje te werk gesteld. Ook daar is het door haar verrichtte werk naar het gevoelen van allen meer met wegonderhoud en aanleg bekend, zeer naar genoegen. Ophaaldienst. Zoo juist werd ons medegedeeld dat Zaterdag 21 Juni de vuilnisauto arriveert. De dienst zal dan Maandag a.s. reeds beginnen. Voor velen zal het een uitkomst zijn eindelijk eens van hun huisvuil verlost te zijn. Brandweer. Hedenavond werd in de achterzaal van het raadhuis een vergadering ge houden van de brandweer voor de kom der gemeente. Wethouder v. d. Horst opende de vergadering met een kort woord, waarin hij vooral wees op de noodzakelijkheid goede brand weermannen te hebben. Hij sprak de overtuiging uit thans een keurkorps bijeen te zien, waarop met recht in de toekomst kan gerekend worden. Vervolgens werd een ander systeem van alarmeering uiteengezet dat meer zekerheid geeft om in den kortst mogelijken tijd de noodige mannen bijeen te hebben. Tot slot werden in^de Stationsstraat eenige oefeningen ge houden. Kinderfeesten. Donderdagnamiddag hebben de kinderen der R.K. jongensscholen der Eerw. Broeders van Liefde alhier een recht genoegelijke middag gehad. De verwachting der kleintjes was reeds dagen lang gespannen. lederen dag lazen ze op groote plakkaten op de speelplaats nieuwe aankondigingen van wat Sacramentsdag op de speelplaats voor hen brengen zou. En we zijn er ten volle van overtuigd dat de dag bij geen enkel heeft teleurgesteld. De groote plaats zoowel op de St. Jans- school als op de St. Bernardusschool was in een feestelijk speelterrein her schapen. Door de kinderen van alle klassen werden drie spelen uitgevoerd, waarvoor eenige prijsjes te winnen waren. Vermakelijk was het denspan- nenden strijd gade te slaan bij het zakloopen, de wedstrijd met hinder- nissen, nat of droog, klompe trappen, blok loopen, aardappelrapen en de tal van andere spelen die door de Broeders waren bedacht. Zoowel de kinderen als het talrijke publiek hebben zich uren lang kostelijk geamuseerd. Het heerlijke glaasje grenadine dat daarbij getapt werd liet zich zeer begrijpelijk best smaken, het was er trouwens een weertje voor. K.G.V. Met belangstelling zal Zondag a.s. het werk van onze gymnasten op de wedstrijden in Drunen worden gevolgd. Jaar op jaar is de kranige club met de hoogste lauweren gekroond uit den strijd gekomen. Daarom zijn ook a.s. Zondag aller verwachtingen zeer hoog gespannen. De concurrentie wordt echter voor onze jongens ook met het jaar grooter, doch met zooveel te meer eer kan de strijd gewonnen wor den. De beste wenschen van geheel Kaatsheuvel vergezellen onze gymnas ten naar Drunen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 21 |uni 1930, Even buiten de stad nabij de Spie- ringstraat had een ongeluk plaats.dat zeldzaam goed afliep. Zekere v. B. fietste in de richting Elshout, terwijl de auto van J. v. B. hem tegemoet reed. Een ernstige aanrijding onver mijdelijk zijnde, wendde v. d. S. het stuur met het gevolg, dat v. B. van de fiets slingerde en deze totaal werd verbrijzeld, terwijl de auto tegen een boom opreed, zoodat er geen stuk van heel bleef. v. d. S. zat bekneld tus schen het stuur en het achterste ge deelte van zijn wagen, doch bleek geen letsel te hebben, terwijl v. B. het er met niet veel meer dan den schrik afbracht. WAALWIJK. AGENDA'S. Zaterdag 5—6'/2 uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „De Piraten van de Hudson". Zaterdag 8 uur. Luxo'r Bioscoop, „Blanke ballast". Zaterdag GEEN repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/3 uur. Witte Bioscoop, „De Piraten van de Hudson". Zondag 6 en 81/, u.Luxor Bioscoop, „Blanke ballast". Gasontploffing in een mijn. In de mijn Maria bij Artemowsk in de Oekraine zijn gisteren bij een gas - ontploffiing 35 mijnwerkers omge komen. Er zijn 29 zwaar gewonden en 5 arbeiders worden vermist. De Gepoe heeft in verband hier mede ingenieur Sakesjikof gearresteerd onder beschuldiging niet de noodige voorzorgsmaatregelen genomen te hebben. In dezelfde mijn zijn eenige maan den geleden, eveneens door een ex plosie, 27 arbeiders om het leven ge komen. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Anna M. d.v. Jacobus H. van Mierlo en Wilhelmina M. Hees sels. Johannes M. z.v. Cornelis G. Maas en Paulina H. Smolders. Jo hannes A. H. z.v. Johannes Blikken- daal en Anna E. M. Brans. Johan nes A. C. z.v. Cornelius M. Kleijn en Cornelia F. M. Maaijen. Antonius W. z.v. Wilhelmus van Rijswijk en Adriana M. van Balkom. Overleden: Marcelis J. v. d. Schans, 24 jaar. Adrianus Eekels 58 jaar. Huw.-aangiften: Andreas v. d. Wiel 32 jaar te Drunen en Hendrika W. v. Mierlo 26 jaar te Waalwijk. Dirk Bogers 64 jaar te Sprang-Capelle en Maria van Herwijnen 50 jaar te Waal wijk. Pieter A. van Vuuren 26 jaar te Amsterdam en Jeannette C. A. de Rooij 26 jaar te Waalwijk. Jose- phus C. van den Hoven 28 jaar te Dru nen en Maria G. Maas 25 jaar te Waalwijk. Huwelijken: Cornelis Koffeman 32 jaar wonende te Urk en Antonia A. P. van Vulpen, 23 j. te Waalwijk. Adriaan v. d. Mast, 25 j. te Sprang- Capelle en Clasina Treffers, 23 j., te Waalwijk. Ingekomen Johanna v. d. Lee, echtg. van G. Th. Maas, van Nieuwkuyk. Johan na M. van Uden, van St. Mich.-Gestel. Herman Enders van Stadt Werner D. Eduard van Megroot van Ka- ternberg D. Antonia M. Eggink van Tubbergen. Johanna H. M. v. d. Werd van Winterswijk. Hendrikus W. Pullens, van Eindhoven. Anto nius J. de Munnik en echtg., van Dru nen. Johanna F. J. Hoedemakers en zoon, van 's-Bosch. Vertrokken: Jacob Ponnaath, naar Windischen- laibach D. Petronella G. Willems, naar Drunen. Elisabeth van Egge- l*en, naar Nieuwkuyk. LOON-OP-ZAND. Van 1 tot en met 15 Juni 1930. Geboren: Gertruda Christina d.v. Fr. Klis en J. Fr. van Dongen. Johanna Cor nelia d.v. A. H. van Dongen en M. J. Opperman. Johannes Josephus zv A. H. van Dongen en M. J. Opperman. Antonetta Adriana Maria d.v. W. A. J. Jansen en G. Vera. Willy Yvonne Maria d.v. P. J. M. Vercaute- ren en G. H. A. Hamers. Petrus Henricus Adrianus, z.v. A. van der Zanden en P. M. IJpelaar. Adriana Antonia Johanna d.v. A. A. Stadhou ders en H. J. Riool. Adriaan Corne lis z.v. G. Verhagen en P. v. d. Broek. Huwelijken: Martinus Zeebregts oud 30 jaren met Gerdina Petronella Maria Damen oud 27 jaren, beiden wonende alhier. Gerardus Petrus Lambertus Snoeren oud 44 jaren met Wilhelmina van Corstanje oud 31 ja ren, beiden wonende alhier. Petrus Grootswagers oud 34 jaren met Jo hanna Adriana Couwenberg oud 30 jaren, beiden wonende alhier. Overleden: Laurentia Clara Petro nella Vermeer oud 9 jaren. Petro nella Dingemans oud 1 jaar. Lam bertus Dingemans echtg. van Johanna M. Brent oud 70 jaren. Cornelia Maria Adriana van der Velden oud 4 jaren. R.K. Middenstands—vereeniging. Donderdag hield de afdeeiing Waal wijk van de R.K. Middenstand-ver- eeniging onder voorzitterschap van den heer P. W. H. Verwiel een alge meene vergadering. Door den secretaris werd verslag uitgebracht omtrent de onlangs te 's Hertogenbosch gehouden centrale vergadering. Het ledental van den R.K. Middenstandsbond is sterk voor uitgaande en in het diocees den Bosch gestegen tot 2500. De statuten werden gewijzigd, waarin als een der voor naamste bepalingen thans in voorkomt, dat op een nader te bepalen tijdstip het voorschrift in werking treedt, dat de leden van den Middenstandsbond lid moeten zijn van den vakbond en omgekeerd. Op die centrale vergade ring vormde een punt van bespreking I de tarieven voor het verbruik van eiectrischen stroom door den Midden standwinkeiverlichting, kleinkracht, enz. Er zal een provinciale commissie in het leven worden geroepen, die in samenwerking met de Kamers van Koophandel bij de P. N. E. M. al het mogelijke zal doen om voor de ge meentebesturen voordeeliger condities te verkrijgen, waarvan dan de midden stand kan profiteeren. In dit verband werd ook besproken de wenschelijk- heid van het richten van een adres aan den gemeenteraad van Waalwijk om voordeeliger tarieven voor winkel- verlichting. Na bestudeering van de thans geldende tarieven werd met algemeene stemmen besloten van het zenden van een adres af te zien, omdat naar de unanieme meening der verga- dering de gemeente in verband met haar contract met de P.N.E.M. niet in de mogelijkheid verkeert lagere tarieven voor winkelverlichting vast te stellen. Daarna werd verslag uitgebracht omtrent de sluiting van de RK. Mid delbare Handelsavondschool. Geroemd werd het werk dat bij de eindexamens was afgeleverd, terwijl op het groote belang der school werd gewezen voor de kinderen der middenstanders. Ten slotte werd op voorbeeld van tal van andere landelijke organisaties besloten voortaan geen advertenties te plaatsen in feestprogrammas, teksts boekjes enz. De reclamewaarde dier advertenties is nihil, terwijl bij de uitbreiding die de colportage dier advertenties tegenwoordig heeft ge nomen, de kosten van uitgaaf dier boekjes ten onrechte wordt verschoven naar de middenstanders. Verder werd nog besloten een leden lijst uit te geven. De vergadering kenmerkte zich door een levendige gedachtegewissel, zoo dat het reeds vrij laat was, toen de Voorzitter met den Christelijken groet de vergadering sloot. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Jubileum. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan zal de R.K. vereeniging van Nederl. Lederfabrikanten vanmiddag om 3 uur in hotel Bosch en Ven te Oisterwijk eene feestvergadering hou den, waarin pater Casuanus Hensen de feestrede zal houden. Daarna een gemeenschappelijk diner. Collecte. De collecte voor den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft in onze gemeente opgebracht f 30 22. ADVERTEERT IN DIT BLAD. ADVERTENTI6N. ONDERTROUWD Pieter A. van Vuuren en Jeanette C. A. de Rooij. Sprang (N.-Br.) 19 Juni 1930. Waalwijk, Huwelijksvoltrekking 3 Juli 1930 Waalwijk, 20 Juni 1930. Eieren 6—7 ct. Varkens f 16—f21. GEMENGD NIEUWS. Wolkbreuk te Arnhem. Boven de stad Arnhem heefi een noodweer geheerscht en is er groote ver woesting te Velp aangericht. Te Rheden is een man door den bliksem getroffen en gedood. De moord te Leeuwarden. Het Gerechtshof te Leeuwarden be handelde gisteren in hooger beroep de zaak tegen den 46 jarigen koopman H. N. die door de Rechtbank aldaar wegens moord op zijn vrouw, die hij door revolverschoten om het leven had gebracht veroordeeld was tot 18 jaar gevangenisstraf. De Advocaat-generaal vroeg beves tiging van het vonnis der Rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. t Grootestraat 6.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 11