Doorzitten FUEOL 2. Vaststelling vermenigvuldigings factor Q.I.B. 1930-31. De Voorzitter zegt dat wordt voor gesteld den factor voor dit jaar weer op 2 te stellen, ofschoon men zeker weet er niet mee te zullen komen De gisteren geh ruden verpachtingen heb ben f2152 minder opgebracht, wat voor de gemeente een leelijke streep door haar rekening is en m-m weet nog niet hoe het bij de najaars— verpachting zal gaan Daarbij komt nog dat de belasting—opbrengst reeds f3000 te laag was om de rekening sluitend te krijgen, omdat de factor vorige maal ook reeds te laag was doch toen werd evenals nu er tegenop gezien de belasting te verhoogen, in het vooruitzicht dat bij de nieuwe fiiantieele verhouding de toestand voor de gemeente veel gunstiger zou worden Er moet op gerekend worden dat men op de begrooting voor het volgend jtar met een nadeelig saldo van ruim f5000 zal moeten beginnen en nu zal men die door de hoogere inkomsten bij de nieuwe regeling wel kunnen vinden, doch men zal de uiterste zuinigheid hebben te betrachten De heer Winkel zegt dat deze lage opbrengst der verpachtingen een buiten gewoon gevat is, dat niet meer zal voorkomen. Zoodra voor de boeren een betere tijd aanbreekt komt alles weer terecht. Wordt besloten met een factor van 2 te volstaan. 3 Electnficatie—plannen Hedik huizen en Luiielherpt. Van de PNEM is een schrijven ontvangen naar aanleiding van de gedane stappen om de aanvankelijk gestelde voorwaarden te willen herziei speciaal wat de te garandeeren stroom afname betreft. In dit schrijven verklaart de PNEM zich bereid de door de gemeente te stellen garantie te veriagen tot 1500 KWU, mits het door de gemeente direct te storten bedrag wotdt verhoogd tot 1 14.000. De overige voorwaarden blijven onveranderd, dus ook de stroomprijs van I 0.45 voor licht De heer Dobbelsteen zegt het niet in den haak te vinden dat de com missie, waarvan toch de actie in deze uitging, niet van de ontvangst van dit schrijven op de hoogte wetd ge steld. Toevallig heeft spr. persoonlijk vernomen dat er een brief was ont vangen. Ook dient men namens de commissie aan de P N E.M te schrijven en niet namens hel gemeentebestuur Het is hem ook opgevallen dat men de zaak traineert, want hoe komt het anders dat eenige dagen nadat de commissie een besluit heeft genomen en een voorstel heeft ingediend dit voorstel nog niet aan de PNEM was doorgezonden. Spr. protesteert tegen dergelijke handelwijze tegen de ge nomen besluiten. De Voorzitter krijgt den indruk da men weer bezig is met spijkers op laag water te zoeken. Hij moet den heer Dobbelsteen opmerken dat deze zelf de groote ooizaak Is dat de zaak een beeije in de war was geioopen. Wat toch is het geval Zaterdag is de heer Dobbelsteen zelf op de secretarie geweest waar hij mede afsprak dat de commissie Maandags, morgens naar de PNEM zou gaan die haar alsdan zou verwachten. De heer Dobbelsteen gaf zelf de plaats aan waar hij zich in den Bosch bij het gezelschap zou voegen en waar de andere heeren hen dus konden treffen. De Voorzitter en Secretaris en de de boer, die gelukkig een goed hart had, bracht de muis naar het bosch terug, waar hij hem in het mos neer zette. Wat was die Witvoet vlug ver dwenen en nooit in zijn leven zal hij ooit weer een oogenblik onvoorzichtig zijn, dat kun je net gelooven. Oplossingen van de vorige week. 1 Spotters huisje brandt ook wel eens, 2 garen pronk brons breed emmen. 3 i ans beker krotten inktkoker antonla baker een r Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 37 letters. 4 1—2 3 grondsoort 5-7-18 19-20 .niet krom" 26-6-10-8 telwoord 23—34 13 boomsoort 31—35—36—37 telwoord 16 15 21 2231 eenhoevig dier in Afrika 28-29-30 niet dichtbij 32 17—25 14—2 24 werkwoord 9-27-21—21-23-5 gebruikt de visscher 10 11 lengtemaat 5 12—13 niet arm 33 1—2—3 jongensnaam. heer van Heeswijk (de heer v. Hemert was verhinderd) hebben daar 2'/2 uur op den heer Dobbelsteen zitten wach ten zonder hem te zien of eenig be richt te ontvangen. Met drie groote menschen, zegt spr., die uit hun drukke werkzaamheden hadden moeten uitbreken, heeft men daar al dien tijd voor Jan Klaassen gezeten tot men ten laatste besloot maar met z'n drieën, dus zonder den heer Dubbelsteen, naar de PNEM te gaan. Het resultaat van de besprekingen is geweest dat men zou overwegen of tegen betaling van een hooger bedrag ineens door de gemeente, het te garandeeren aantal KWU niet verminderd zou kunnen worden. In dienzelfden geest wordt •hans ook door de PNEM geschreven Men vond op de PNEM dat de ge meente niet versttndig deed met de garantie voor stroomafname geheel voor hare rekening Ie nemen. Ze kon evengoed, zoo zeide men, borg blijven voor de pachters. Met de toezegging dat men er spoedig nader van zou hooren is het drietal naar huis gegaan. Toen spr. den heer Dobbelsteen 's avonds zag hoorde hij dat deze 's nachts kiespijn had gehad. De heer Dobbelsteen is toen op z'n eentje naar de PNEM gegaan. Dobbelsteen. Dat ik 's morgens niet naar den Bosch kon kwam doordat ik een beroerde nacht gehad had. U heeft gezegd dat U wel 3 uur op me nebt zitten wachten, maar dat is ge logen. Voorzitter, Vraag het aan de andere heeren ais U wilt zeggen dat ik onbe trouwbaar ben, hoe lang we hebben zitten wachten. Dobbelsteen. Ik ben toen alleen naar de PNEM gegaan en kreeg den indruk dat ze zeer goed te spreken wartn over onze bezwaren. Ik heb er toen op gewezen dat wij het te garandeeren aantal KWU nogal hoog vonden en drong er op aan dat men dit zou verminderen waartegenover de ineens aan de PNEM te betalen som van f 10.000 die ons nogal was meegevallen kon worden verhoogd. Voorzitter. Datzelfde heb ik toch ook reeds vetteld en men heeft ons toegezegd dtt te zullen overwegen. Dobbelsteen. Maar U deed het voorkomen of men er bij de PNEM niet van wilde hooren. Ik ben den zelfden avond nog naarLden Voorzitter en de leden der commissie gegaan en we spraken af dat Dinsdag een brief naar de PNEM zou worden gezonden en dat bleek Vrijdags nog niet gebeurd in te zijn. Voorzitter, tusschen een vangen van Hemert waarin die KWU. Ik vond het Dat kwam omdat er in- andere brief was ont het commissielid van sprak van 15000 tenslotte beter om over zoo'n belangrijke aangelegenheid eerst den raad even bijeen te roepen, want die moet tenslotte de voor waarden goedkeuren en niet een paar leden. Wat maakt het toch uit al gaat dat antwoord een dag later weg. v. Hemert. Ik kan er de getuigen bijhalen dat ik niet over 15000 KWU geschreven heb, doch over 1500 KWU en een storting door de gemeente van een bedrag van 1 14000 Ik weet nog wel wat ik doe. Voorzitter. Bah, wat zijn jullie toch kerels, dacht U nou dat wij aan de cijfers gingen knoeien. Den heer Dob belsteen heb ik het nog laten zien dat er 15000 stond. Waarom gaal en de heer Dobbelsteen dan niet mee Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een sport die in den zomer veel beoefend wördt. xxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxx hoofdstad van ons land xxxxxxxx plaats in Drente xxxxxxx plaats a/d Rijn in Duitsch land xxxxxx plaats i/d Achterhoek xxxxx jongensnaam xxxx jongensnaam xxx familielid xx zit aan een schip medeklinker. 1. 3. 4. 5. Verborgen diernamen Ga je mee schaatsenrijden, Piet. De dame en de heer vroegen ons den weg. Dezen weg loopen we zelden. Ik vind deze wol fijner dan die. De man had zijn gereedschap al ingepakt. OUDERS. LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE? naar den Bosch dan was de commissie toen compleet geweest en had alles voorkomen geworden. De Secretaris merkt op dat men al die bijkomstige dingen beter kan laten rusten en terzake komen. Indien er in sommige dingen niet precies volgen» den geest der commissie gehandeld is is dit toch te goeder trouw gebeurd of berust op een misverstand. Dobbelsteen. Ik krijg den indruk dat U er op uit ts geweest om de zaak af te breken. U had er 's Bosch in het geheel niet bij be hoeven te zijn. Secretaris. U heeft zelf mee goed gevonden dat ik zou meegaan en de andere heeren kunnen het getuigen dat ik bij de PNEM mij geheel buRen de zaak heb gehouden. De voorzitter verzoekt den raad met de discussies bij de zaak te blijven en vraagt hoe men thans over deze aangelegenheid denkt nu de nieuwe voorwaarden van den P.N.E.M. bekend zijn. Dobbelsteen Nu de te garandeeren afname op 1500 K.W.U. is terugge bracht meen ik dat er voor de ge meente geen groot bezwaar meer aan verbonden is. Voorzitter: Nu gaat U afwijken van Uw vroeger standpunt en ook van hetgeen U in de commissie gezegd hebt. Toen ik opmerkte dat't voor de gemeente bezwaarlijk was om behalve een bedrag van f14 000,nog voor de stroomafname garant te blijven was U het met mij eens en vond U ook dat het beter was dat de aangeslotenen zeif voor de afname garant bleven. Dobbelsteen Dat heb ik zoo niet gezegd U gaat de zaak weer verdraaien Er is den laatsten tijd in alle zaken zoo veel gekonkeld, daar kan dit nog wel bij. Winkel: U weet heel goed dat alle menschen er niet voor te vinden zijn zich bij contract voor een zekere af name te verbinden. We kunnen ook niet 'de een wel en de ander niet laten teekenen. In Herpt heeft men ook niet behoeven te teekenen, daar heeft de gemeente gerust de garantie, die 300(1 K.W.U. bedraagt, genomen en daarom vind ik dat we hier met een garantie van 1500 K.W.U. geen risico kunnen loopen daar er zeker 60 aansluitingen zullen zijn. VoorziterIk blijf bij mijn standpunt dat de gemeente reeds het hare doei door een bedrag van f 14000,te geven waar nooit iets meer van terug komt. Als de belanghebbenden in Hedikhuizen zoozeer op electrlsch licht gesteld zijn moeten ze er geen be zwaar tegen hebben voor een zekere afname te teekenen, dan was alles in orde. In Haarsteeg heeft men dat in het begin ook moeten doen. Draagt de gemeente zelf het risico dan staat het bij mij vast dat zij er later 4 f 500, per jaar op toegeeft. Ik wensch dan ook in de notulen opgenomen te zien dat ik den raad sterk ontraden heb om de garantie op de gemeente te schuiven. Ik heb U gewaarschuwd dat onze gemeente een groote strop aan Hedikhuizen zal krijgen. WinkelHoe dikwijls heeft Hedik huizen de stroppen van Haarsteeg'niet mee kunnen betalen en nu wordt alles zoo zwaar opgenomen. Wij durven de risico voor de gemeente gerust aan Na nog eenige discussie over dit onderwerp vraagt de voorzitter den leden af of zij al of niet op de nieuwe voorwaarde van de P.N E M. tot uit voering der eiectrificatieplannen wen- schen over te gaan. Voor uitvoering van het plan stem den de heeren van Hemert, Dobbel steen, van Vrede, en Winkel; tegen de heeren van der Heijden, van Hees- wijk. en de voorzitter van de Water De voorzitter zegt dat door aanne ming van dit plan tevens zal moeten besloten worden tot het aangaan eener geldleening groot f 14.200,— die men zal trachten te plaatsen tegen 4'/2°/o met een afl )stermijn van 20 jaar. zoodat jaarlijks een bedrag van ruim f1300— uit de gemeentekas zal moe ten worden betaald. 4. Ingekomen stukken. Behalve een paar stukken die slechts als een formaliteit zijn te beschouwen is nog ingekomen een schrijven van Mr. Lotff, waarin deze namens de gemeente Herpt verzoekt om alsnog het ingevolge art. 86 der L. O —wet verschuldigde bedrag van f 338 81 te voldoen bij it gebreke blijven zal een rechtsvervolging worden ingesteld. De Secretaris licht nader toe dat de gemeente deze actie gerust kan af wachten daar zij in haar recht is. Hij denkt niet dat men het tot rechtsver volging zal laten komen daarvoor heeft Herpt de goedkeuring van Ged. Staten noodig en hij betwijfelt of zij die zullen krijgen. Bij de rondvraag vraagt de heer Dobbelsteen waarom de verpachtingen van de gemeente tweemaal in hetzelfde café zijn gehouden. Er is vroeger toch besloten dat zij om beurten in de ver schillende café's zouden gehouden worden. Voorzitter. Daar heb ik geen erg in gehad. De menschen vroegen mij om de gemeente—verpachtingen te laten samenvallen met de verpachtingen van den polder zooals dat vroeger ook steeds gebeurde, het zijn toch dezelfde menschen die op beide verpachtingen komen. De verstandhouding tusschen den polder en het gemeentebestuur is een tijd lang minder goed geweest De R.K. Gymnastiekvereeniging S.H.J, te Drunen, die morgen jubileert met groote Bondswedstrijden. waardoor de gelijktijdige verpachting niet meer plaats had. Ik dacht nu goed te doen met de verpachtingen tegelijk te stellen in hetzelfde café, dat is de oorzaak dat zij toevallig tweemaal in hetzelfde café zijn gehouden. Dobbelsteen. U wist vooruit dat de polder altijd in hetzelfde café haar verpachting houdt, U hadt zich aan het raadsbesluit moeten houden en ik ver trouw dat hierop in het vervolg ook beter zal worden gelet. De heer van Hemert wijst er op dat de regenput bij het schoolhuis in He. dikhuizen nog altijd niet g. maakt is. De Voorzitter zegt dat hij direct aan Siegers opdracht zal geven dit in orde te maken. Door den heer Winkel wordt hierna scherpe critiek uitgeoefend op de eigenmachtige handelwijze van den voorzitter ten tijde dat spr. met een ge broken been thuis moest blijven. Zoo beeft hij o a. een aanbesteding laten houden voor het brengen van een partij grind op den weg ofschoon spr er in de vergadering van B. en W. op aangedrongen had een schuit kleine grind te laten komen. Deze was ntet te krijgen en toen heeft men een soort gestuurd die een nummer grooter was. De bedoeling van spr. was alleen de kuilen in den weg er mee dicht te gooien. Hij heeft goed gevoeld dat men hem hierin gedwarsboomd heeft. De voerman die het werk drie weken geleden heeft aangenomen wil ook al niet rijden. Wethouder Winkel zegt dat hij den voerman gezegd heeft dat hij met het werk moest ophouden omdat de grind daar niet thuis hoort. Spr. meent dat hij als wethouder met die aanbeste ding op de hoogte had moeten zijn en vraagt waarom de voorzitter hier over niet bij hem aan huis is komen spreken inplaats van op zijn eigen houtje aan te besteden. Da Voorzitter zegt dat de gemeente niets over den Dijk te zeggen heeft, wanneer hij daar de grind had laten opbrengen zou hij zeker op z'n kop gekregen hebben. Z.i. had er geen grint besteld moeten worden doch nu deze er is moet hij weg gereden wor den en had hij gemeend aldus het beste te handelen. Spr. zegt dat hij blij zal zijn dat er spoedig een nieuwe burgemeester komt, want in den tijd dat hij waarnemend burgemeester was heeft hij moeten ondervinden dat men alles becritiseert en wantrouwt hoe goed men het ook bedoelt. Hij is er voor om in het vervolg geen werken meer door B en W. te laten uitvoe ren doch meer aan den raad over te aten. Dobbelsteen. Ik heb gehoord dat de nieuwe burgemeester hier op bezoek geweest is ik zou gaarne gezien heb ben dat U de raadsleden van dit be zoek in kennis had gesteld dan had den zij met hem kennis kunnen maken, Voorzitter. Dat wil ik in het vervolg teel graag doen maar in den brief werd alleen gesproken van kennis ma ken met het college van B en W. De heer Dobbelsteen vraagt of in dit verband niet over het inhalen van den nieuwen burgemeester dient te worden gesproken. Hij heeft gehoord dat Zondag hierover vergaderd is. De Voorzitter zegt dat op de Zondag gehouden vergadering alle raadsleden waren uitgenoodigd, alsmede de geeste lijken, de onderwijzers en de besturen van Boerenbond. Harmonie en andere vooraanstaande vereenigingen. Op die vergadering is een bestuur gekozen onder voorzitterschap van den heer <lein. Voor Hedikhuizen en Luttelherpt zorgen de Pastoor en de heer Fooi aldaar. Wanneer de burgemeester zal worden ingehaald is nog niet bekend, hij zou dit zoodra mogelijk laten weten. Het zal door burgemeester en mevrouw op prijs worden gesteld op feestelijke wijze te worden ingehaald Spr. meent dat het in de bedoeling lag in Haar steeg een viertal bogen op te richten door de verschillende buurten. De heeren Dobbelsteen en van Hemert meenen dat deze zaak verkeerd aangepakt. Het initiatief had van den gemeenteraad moeten uitgaan De Heer van Hemert vindt het vooral verkeerd dat op Zondag en in een café is vergaderd, waartegen hij prin- cipieele bezwaren heeft. De Voorzitter zegt dat hij tevoren met den heer Dobbelsteen den opzet besproken heeft en deze daarmee accoord ging. De heer Dobbelsteen beaamt dit, doch zegt dat hij over een ding niet gesproken heeft, nl. dat deze vergade ring bij Achten zou worden gehouden De Voorzitter wist toch wel dat spr, daar niet zou komen De Voorzitter meent dat men het nu toch wel al te ver gaat zoeken. Het wordt te gek als men voortaan aan alle persoonlijke wrijvingen moet den ken. Spr. heeft te goedertrouw gehan deld en heeft de uitnoodigingen mei zorg gekozen om vooral niemand te kwetsen. Dobbelsteen. Het gebeurt allemaal te goeder trouw ais men U hoort, maar ik ben daarvan zoo zeker niet. Ik heb er onderhand mijn buik van vol, Op een desbetrtff.nde vraag van enkele leden deelt de Secretaris mede dat vorig maal bij het inhalen van den bu.gemeester door de gemeente niet meer is betaald dan de olhcieele ont vangst op het raadhuis, dus de noodige rijtuigen, champagne en sigaren Oe kosten beliepen toen ongeveer f 150. Na eenige discussie wotdt besloten een blanco crediet voor de ontvangst beschikbaar te stellen. Het ligt echter in de bedoeling dat de kosten van de versieringen in de straat door de inwo ners zullen betaald worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. De Tariefvrede. De Poolsche regeering heeft heden door den vertegenwoordiger van Polen bij den volkenbond, Sokal aan het volkenoondssecretartaat een verklaring overhandigd, waarin wordt medege deeld, dat de inwetkingtredtrig van de internationale conventie van Februari 1927 inzake de atschalfing van de ln- en uitvoerverboden, alsmede van de in- en uilvoerbesprektngen, in Polen moet worden uitgesteld. Het in wetktng treden der conventie ts voor Polen slechts dan mogelijk, ais het ól de bewegingsvrijheid op alle gebieden van zijn butienlandschen handel inter nationaal gegarandeerd ziet ól zich door wedeikctrige afspraken den toe gang tot die natuurlijke afzetgebieden van den Poolsctren txport verzekeren kan, welke thans door een kunstmatige reglementeering voor Polen gesloten zijn. De Fransche regeering heelt mei klem geprotesteerd tegen de nieuwe Amerikaansche tarieven. Zij zal tegen maatregelen nemen, daar haar export zeer wordtj belemmerd. Ouk Spanje zal beschermende maatregelen legen Amerika nemen. Maar zijn deze landen niet zelf voor gegaan en gaat het niet steeds cres- cendo BINNENLAND. Voorwaardelijke veroordeeling en invrijheidstelling. Bij Kon. besluit van den l2den Juni 19JU, Stol. no. 227, is bepaald dat de wet van 25 Juni t9z9, Staats blad no. 360, houdende nadere voor zieningen betreffende de voorwaarde lijke veroordeeling en de voorwaarde lijke invrijheidstelling, tn weiktrig treedt met ingang van 1 September 1930. Bakkersarbeid. Op het Congres van den Ned. R K. Bond van bakkerspairoons is besproken de kwestie van de vervroeging van 't aanvangsuur voor bakkersaibetd. R. K. Universiteit. Tot lector in de missiologie aan de R. K. Universiteit te Nijmegen is be noemd prof. dr. A. Mulders, van het Groot—Seminarie te Hoeven. f Prof. Dr. L. Bolk. f Zooals wij nog in een gedeelte onzer vorige oplaag konden mededeelen js Dr. L. Bolk in den ouderdom van 64 jaar. kort nadat hij ontslag als hoog leeraar had genomen, overleden. Dr. L. Bolk was eerst candidaat-- notaris en vertoefde als zoodanig in onze gemeente ten huize van z'n broer en ten kantore van Notaris Rant. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6