GHQVANHET ZUIDEN oen. H. Meiiering iale koopjes STER-TABAK al! a ER OP 25 JUNI naar de SINT JANSMARKT te 's-BOSCH. indiS liter Denk er om dat dien das brengt. tegenover het Stadhuis Zaterdag 21 Juni '30. 52e Jrg. DERDE BLAD» Niet mopperen-op Uw pijp, maar ze stoppen met Want het rooken van Ster tabak geeft U het hoogste rookgenot en is daardoor, bet recept voor een ge zonden geest en een opge wekte stemming. fABAK MAAKT VRIENDEN HOVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Juni 1930. Gemeenteraadsvergadering. eerstvolgende vergadering van emeenteraad zal gehouden worden den laatsten Vrijdag der maand, op Vrijdag 4 Juli a.s. oals bekend, zullen dan de nieuwe ling voorstellen aan de orde 10. ,Hollandla" Schoenfabrieken. sar wij vernemen zal de Hollandia enfabriek met juli a.s. het zoo amde Flieszbandsysteem invoeren icbttal verschillende, automatische, afzonderlijk aangedreven droog (lingen zorgen voor een prima en imatige droging van lederen ia, waardoor bereikt wordt, dat de in staat zal zijn haar leveringstijd in minium te beperken, een beter igelmatiger fabrikaat te brengen )or de vereenvoudiging en ver ag van het productie-proces, irreerende prijzen te noteeren. jemeen zooals wij hooren, heeft iesband systeem de volle aandacht ie vooraanstaande fabrikanten in boenindustrie. Hollandia is de |i firma in Brabant die overgaat irichting volgens het nieuwste en i verbeterde systeem op dit gebied, j hopen dat deze onderneming nee succes zal hebben en daar- Izal bijdragen tot verdere moderni- eg dezer Hollandsche industrie die lier 't algemeen naar streeft met buitenlandsche concurrenten op In te staan of deze te overtreffen. Kindsheid. e parochie van St. jan Baptist i Zondag 29 Juni een groote I plaats hebben van de Kinds- De harmonie St. Crispijn zal gewaardeerde medewerking ver- f Schaepmanfonds in R.K.H. .Tien-Gulden-Plan." rengst vijfde week o.m. A. Willems, Dir. jongens- «gregatie f 10 R.K. H. H. S. 5 j. c. f verwijzen onzen lezers naar de bentie van de R K. Hoogere Han- whool te Waalwijk in het 3e blad. 1161 toelatingsexamen tot die HBM komen alleen die leerlingen in „faij 'erking, welke de eerste 6 klassen 'ni Lagere School hebben door— :f|' Nadere inlichtingen worden landags van 4—5 uur en van u«r gaarne door den Directeur Mooi verstrekt. toelatingsexamen zal 7 en 8 Juli hats hebben. [jet schriftelijk gedeelte der exa- ieUSe oogere Hand Isschool alhier is 1 en a. s. Maandag en Dinsdag het mondeling gedeelte gehou- Modat de uitslag Dinsdag bekend rouwen |eet]|ngen def j(jag der 8Cj,00| otschapP heden (Vrijdag) een bezoek «e gasfabriek alhier, waar zij hen directeur werden rondgeleid 'derdag werd het traditioneele, ?e en leerrijke uitstapje gemaakt "et kasteel van Heeswijk, onder i van Drs. G. v. lmbeeck, nadat 'en bezoek was gebracht aan de vlugge, jke be' BüR'h, St. Jan, het standbeeld van Hieronymus Bosch en den Raadskelder. Een ander gedeelte bracht onder geleide van Ir. Cnarpentier een bezoek aan Oisterwijk. Touring car. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie worden er met de kermis dagen bij voldoende deelname tochtjes per groote luxe touring car naar de wereldtentoonstelling te Antwerpen georganiseerd door het alhier opge richte reisbureau. A s. Zaterdagmiddag zal een dezer comfortabele wagens, waaraan het publiek ook voor groote buitenlandsche reizen steeds meer de voorkeur geeft boven een treinreis, ter demonstratie op de markt alhier te bezichtigen zijn. Voor verdere bijzonderheden over de tochten verwijzen wij naar bedoelde advertentie. R. K. 7ooneelvereeniging „O. O. G." Heden verscheen in „Roomsch Too- neel" het officieel orgaan van den Ned. R.K. Tooneelbond de totaal uitslag van de door dezen bond over het seizoen 1929—1930 gehouden tooneel-compe- titie-wedstrijden. Hieruit blijkt dat onze R.K. Tooneelvereeniging „O. O. G." onder leiding van den heer H. van Engelen wederom kampioen is ge worden van hare afdeeiing, kring C Noord-Brabant. „O. O. O." behaalde dit kampioen schap met het drie-bedrijvige drama .Pastor Bonus" van Henri 't Sas met 64 35 punten. Als jury leden fungeer den de heeren A. J. Everwija te Rotter dam en Dr. Hein Houben te Breda. Wij wenschen de kranige vereeniging „O. O. Q."evenals haar kundigen leider den heer H. van Engelen van harte proficiat met dit fraaie succes. Zij werd nu immers reeds de beide malen dat zij in de tooneel-competitie uitkwam kampioen harer afdeeiing. Het is daarom niet te verwonderen dat „O. O. G." momenteel zeer bloeit immers de laatste maanden zijn vele nieuwe leden tot de club toegetreden, waaronder uitstekende krachten welke ook voorheen reeds bij „O O. G." zeer sterk op den voorgrond traden. We noemen onder andere de gebrs. Hub. en P. Brokken en Adr Coppens. In totaal telt ,0.0 G." nu 25 leden. Voor de eerste uitvoering in het komende seizoen is door den leider gekozen het prachtige, doch zeer moeilijke tooneelspel in drie bedrijven getiteld „De Hellas", een schitterend werk van den schrijver Louis Haver, dezelfde auteur van „'t Hoogste goed" waarmede „O. O. G." voor twee jaren zoo'n geweldig succes had. Wij komen hierop ter gelegenertijd uitvoerig terug. Met „De Hellas" zal „O.O.G." even eens deelnemen aan de competitie wedstrijden en gezien de geweldige ambitie der .0 O.G.'ers. alsmede de uitmuntende bezetting waarover zij thans beschikt, twijfelen wij niet of ook het komende seizoen zal deze kranige club wederom een flink figuur slaan. Tevens besloot de vereeniging in beginsel om het komende seizoen drie stukken op te voeren en tevens om aan een nationaal tooneel-concours deel te nemen. „O O.G.ers" wij wenschen U verder veel succes Statuten-wijzigingen. Bij wijziging der statuten is het kapitaal van de N.V. van Wagenberg Festen's Industrie en Handel, lederfa- briek te Vlijmen, vastgesteld op f 1.000.000, verdeeld in 992 gewone aandeelen aan toonder en 8 prioriteit?, aandeden op naam, elk groot f 1000, waarvan 392 gewone en alle prioritetts aandeelen zijn geplaatst en volgestort. Bekroning. Op de I.B.A.T. (Internationale Bak kerij Tentoonstelling) te Tilburg werd den heer H. v. Mil-van Sprang alhier in de afdeeiing Banketbakkerij een hooge bekroning toegekend. Politiehonden-wedstrijd. Bij de voorkeuring van politiehon den, alhier te houden bij Galgenwiel op Zaterdag 28 dezer, zal in plaats van majoor van den Hout, alsjuiylid fungeeren.de heer G. H. Driessen agent van politie alhier. Vervoer van personen met vrachtauto's. Naar wij vernemen heeft de Com missaris der Koningin, in verband met het toegenomen vervoer van personen met vrachtauto's naar en van de mark ten, aan de Burgemeesters van de gemeenten in deze provincie een aan. schrijven gericht, met verzoek dienaan gaande door de gemeentepolitie een streng toezicht te laten uitoefenen en tegen hen, die personen met vracht auto's vervoeren, hetgeen strafbaar is, proces-verbaal te doen opmaken. Men is dus gewaarschuwd. Zilveren Jubileum van den Bosschen Dlocesanen Mariabond. Op 26 juli a s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat te 's Hertogenbosch de definitieve oprichtingsvergadering werd gehouden van den Bosschen Dioce- sanen Mariabond tot bestrijding van het drankmisbruik in het Bisdom 's Hertogenbosch. Dit Zilveren lubileum zal op Woens dag 16 Juli a s. met gepasten luister te 's Hertogenbosch worden gevierd. Tevens zal dan het feit worden herdacht, dat de Geestelijke Adviseur van het Hoofdbestuur, de ZeerEerw. Heer N. H. J van Riel, destijds Secre taris vari het bisdom en thans Pastoor van de St. Jans Parochie te Waalwijk, 25 jaar de Geestelijke Leidsman van den Bosschen Mariabond en deszelfs Hoofdbestuur is geweest. Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogeabosch, die bij de op richtingsvergadering van den Bosschen Mariabond tegenwoordig was, en in de eerste moeielijke jaren van den Bond blijvend van zijn warme belangstelling getuigde door steeds de Algemeene Vergaderingen bij te wonen, en Zijn zeer gewaardeerde adviezen te ver strekken, zal ook thans, als Bisschop, van Zijn onverzwakte sympathie op hoogst vereerende wijze doen blijken, door op den feestdag des morgens in de St. Jan Basiliek de H. Mis van dankzeggieg op te dragen, en in den namiddag de plechtige Herdenkings- vergadering met Zijne hooge tegen woordigheid te vereeren. De dagorde, welke thans aan de 71 aangesloten Mariavereenigingen is toe gezonden, luidt voor den voormiddag als volgt Te 10 uur: Pontificale H. Mis van dankzegging op te dragen door Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch aan het versierde Maria-Altaar (onder den koepel) inde Kathedrale Basiliek van Si1; jan. Dank zij de zeer gewaarde medewerking van den HoogEerw. Heer J. Brekelmans, Plebaan van de St. jans-Basiliek zal deze H. Mis aan het versierde Maria- altaar onderden koepel kunnen worden opgedragen. Tijdens deze Ponticale H. Mis zal het zangkoor van de Marlavereeniging uit Kaatsheuvel litur gische gezangen uitvoeren. Te 11 uur: Aanvang der Algemeene jaarvergadering in de groote achterzaal van restaurant „Lohengrin." Op deze jaarvergadering zullen de gewone Bondszaken worden afgehandeld, en een pieus „In Mecnoriarn"- worden gewijd aan de overleden Presidente van het Hoofdbestuur, Jorikvrouwe Anna de van der Schueren in Januari van dit jaar overleden. Einde dezer vergadering te 12V2 uur, waarna pauze tot 2 uur. De regeling der Plechtige Herden kingsvergadering is als volgt: Te 2 uur; Opening der groote zaal van het Concertgebouw, Orthenstraat. Van 2'/2 tot 3 uur: Uitvoering van een Muztek-Program door het Trio v. d Akker uit 's Hertogenbosch. Te 3 uur: Plechtige Ontvangst van de Autoriteiten en van Z D.H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Bosch. Aanstonds na deze ontvangst: Opening der plechtige Herdenkingsvergadering door de Presidente van hst Hoofd bestuur. De Feestrede zal worden uitgesproken door den ZeerEerw. Hooggel. Heer P. van Grinsven. Professor van het Groot- Seminarie, Zoon van de eerste Secre taresse en mede-oprichtster van onzen Bosschen MariabondMevrouw E, van Grinsven—v. d. Steen. Deze Herdenkingsvergadering zal worden opgeluisterd door mooien zang van het zoo gunstig bekend staande R.K. Dameskoor „Arti et Cha- ritati" onder leiding van den Heer H. Goosen, en door eenige muzieknummers van het Trio v. d. Akker. Einde van deze vergadering circa 5'/2 uur. v Zooals men ziet een aantrekkelijk programma. Het lijdt dan' ook geen twijfel of deze feestviering zal naar wensch slagen. Daartoe is echter op de eerste plaats noodig een massale belangstelling van de zijde der besturen en der leden onzer aangesloten Maria vereenigingen. R. K. Fabrieksarbeldersbond. A.s. Zondag zal eene bestuursver kiezing plaats hebben voor de afdeeiing van den R. K. Fabrieksarbeidersbond. Vergadering polders. In de Woensdag in Hotel Verwiel gehouden vergaderingen zoowel van den buiten- als den binnenpolder kwam de slechte toestand van de Loint enz. ter sprake en werd besloten om aan Ir. Kiügers van het Rijksbureau voor de ontwatering te Tilburg te vragen een onderzoek hiernaar te willen instellen en plannen tot verbetering voor te leggen. De eventueeie kosten van dit onderzoek zullen door de beide polders en de gemeente worden gedragen. Algemeen was men van gevoelen dat door verbetering van den waterloop de Loint de vervuiling van het water in den buitenpolder beter voorkomen kan worden, dan door een riool langs den dijk waartoe aanvan kelijk besloten was, daar dan beide euvels tegelijk verholpen zijn. Wij gelooven dat men thans op den goeden weg is. Bij den binnenpolder was voorts een ernstige klacht ingekomenoverde water vervuiling, veroorzaakt doordat enkele verbindings watenoopen naar den buitenpoider een tijdlang waren afge sloten. Door het bestuur werd er op aan gedrongen de sloten in den buitenpolder goed schoon te houden daar dit bij verschillende perceelen te wenschen overlaat, Het schouwen van sloten hetgeen het polderbestuur tot nu toe zelf dooi arbeiders liet verrichten, zal publiek aanbesteed worden. Radio Nieuws. BAL. De bekende Radio handelaren van Wijlen te Capelle en A. Mulders- Sars te Waalwijk hebben hunne zaken ver eenigd en zullen hun bedrijf onder den naam „Radio-Brabant" verder door zetten. De bedoeling der combinatie is om de zaak een meer vasten vorm te geven, wat aan de bediening ten goede komt en waardoor de omzet moet stijgen. Ook ligt het ln de be doeling der nieuwe firma, om een vasten technischen dienst in te stellen waardoor de cliënten door een vast abonnement per jaar een gegarandeerde service krijgen. Ter gelegenheid van deze combinatie biedt de genoemde nieuwe zaak Zater dagavond aan hare cliënten een ge sloten bal aan in Musis Sacrum. De muziek zal worden gegeven op twee krachtversterkers van ieder 50 Watt. Dit is weer iets nieuws op gebied van dansmuziek waarvan de genoodig- den naar hartelust zullen kunnen profueeren. Aanbesteding. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree Bossaerts te Waalwijk gehouden publieke aanbesteding voor den bouw van een lederhakkenfabriek aan de Nieuwstraat te Waalwijk, voor rekening van de Gebrs. Dumoulin, alhier. Gebrs. Dupont, Geertruidenberg f 7990 M. van Campen, Capelle 7b97 H. M Kramer, Waalwijk 7398 50 Zw. Trtffers Zn., Waalwijk 7225 M. Wijnands, Waalwijk 7000. J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 6997 A. Vermeer, Waalwijk 6823.— Gegund aan den laagsten inschrijver. Uitslag aanbesteding verfwerk te 's Hertogenbosch van gebouwen, ma chines en bruggen, behoorende tot de werken voor waterkeering, afwatering en verbindingen in Noordwestelijk Noord-Brabant. - Hoornstra, Hilversum f 4926.— Ant. van Es, 's-Hertogenbosch 4500 Van Nunen, Breda 4500.— Gebrs. van der Waals, Capelle (N -Br.) 4399 - J. Smits, Made 3666.— Men moet zijne advertenties plaatsen in een blad dat veel verspreid en ook gelezen wordt Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Afdeeiing Machinale Schoenmakerij. De cursus van de Mach. Schoenmakerij- afdeeling aan de Rijksvakschool loopt ten einde en de oproeping voor de nieuwe cursusssen heeft wederom plaats. Wij ma ken van deze gelegenheid gebruik om het onderwijs aan ons Instituut eenigszins uit voerig toe te lichten, omreden wij nog herhaaldelijk constateeren dat belangheb benden niet of altans slecht op de hoogte zijn van de mogelijkheden, welke ons Instituut biedt Tot onze spijt kunnen we niet ontken nen, dat de dagcursussen voor de Mach. Schoenmakerij-afdeeling tot heden niet die belangstelling van belanghebbenden der Nederlandsche Schoenindustrie hebben ge vonden, waarop zij recht hebben, al ont veinzen wij ons niet, dat de mogelijkheden op dit gebied in een klein land als het onze uiteraard beperkt zijn. Wie echter den polsslag voelt van onzen tijd, die zal moeten toegeven dat meer dan ooit, de industrie behoefte heeft aan goed geschoold personeel, zoowel lager als hoo- ger, wil zij zich steeds verder ontwikkelen en vervolmaken, om daardoor den con currentiestrijd met het buitenland succes vol te kunnen voeren. Op het gebied van de wetenschappelijke bedrijfsleiding, normalisatie etc. staat de schoenindustrie tot op zekere hoogte nog in haar kinderschoenen en de ontwikkeling van dit proces gaat zeer geleidelijk, het eene groeit n.l. uit het andere doch wil men dit alles gemakkelijk kunnen aan- voelen, wil men het kunnen begrijpen, wil men het kunnen analyseeren, wil men het kunnen omvatten, dan moet een breede grondslag gelegd zijn, waarvoor ons Insti. tuut op de allereerste plaats in aanmerking komt. Immers de taak van de Rijksvakschool is, om het vak, zoowel practisch als theo retisch, in al zijn veelzijdigheid grondig te leeren, zoodat een uitstekende basis ver kregen wordt, waarop in de praktijk kan worden verder gebouwd. Van verschillende zijden is trouwens reeds herhaaldelijk betoogd, dat in de fa briek het vak niet meer geleerd kan wor den daar moet een maximum geproduceerd worden in een minimum van tijd en daarom is daar voor opleiding, die nooit systema tisch, altijd onvolledig en minder weten schappelijk zou zijn, geen plaats. Het kan zijn nut hebben in dit verband erop te wijzen, dat, wil het onderwijs aan ons Instituut niet vrucht gevolgd kunnen worden, het wenschelijk is, dat de leerlingen een behoorlijke algemeene ontwikkeling bezitten, b v, het einddiploma M.U.L.O., 3-jarige Handelsschool of H.B.S. Is dit niet het geval, dan kunnen slechts zij, die over een meer dan middelmatigen aanleg be schikken, en dan met inspanning van alle krachten het onderwijs afdoende volgen. De leerstof is n.l. de laatste jaren, zoowel practisch als theoretisch zoo uitgebreid ge worden, dat niet 2 doch gemakkelijk 3 leerjaren daarmede te vullen zouden zijn, zoodat alleen hij, die een behoorlijke voor opleidinggenoten heeft en verderzijn uiterste best doet, het tempo kan bijhouden. Op de Rijksvakschool wordt den leerlin gen het geheele vak, dus praktisch en theoretisch grondig onderwezen, waartoe 4 praktijkleeraren en 1 ook theoretisch volkomen op de hoogte zijnde leeraar aan het Instituut verbonden zijn, die den ge- heelen dag het hoe en het waarom van de bewerkingen verklaren. Hiertoe is de leerstof zeer methodisch ingedeeld, zoodat begonnen wordt met het eenvoudige, ter wijl geleidelijk de meer gecompliceerde fabricage-systemen worden doorgenomen. Het doel van het onderwijs is dus uit sluitend, te zorgen dat de leerlingen iedere bewerking, die de schoen moet ondergaan, zelf technisch juist kunnen uitvoeren, ter wijl bij het onderwijs zeer veel zorg be steed wordt aan het oeconomisch verbruik van de grondstoffen. Nu de groote reorganisatie van de Mach. Schoenmakerij-afdeeling nagenoeg geheel voltooid is, mogen wij van onze school getuigen, dat zij op het gebied van de schoenindustrie voor zoover het onderwijs dat toestaat, voorzien is van het allernieuwste en als zoodanig een modelinrichting vjn den eersten rang genoemd mag worden Wij hebben dan ook kosten noch moei ten gespaard oni de outilage van ons Instituut geheel te doen aanpassen aan de moderne opvattingen van de industrie, waardoor natuurlijk de kwaliteit van het onderwijs aanmerkelijk zal stijgen. Het onderwijs aan de Rijksvakschool is geplitst in twee gedeelten n.l. BOVEN- W E RK en ONDERWERK, zoodat beide afdeelingen ieder een jaar duren. In de BOVENWERK-AFDEELING wordt practisch het volgende uitgeoefend Modelleeren van onderwerk. Leestenmaken. Modelleeren van bovenwerk. Snijden van overleder. Vaststellen netto voetenmaat der modellen. Voorbereiding stikken. Stikken der schachten. Terwijl theorie gegeven wordt over: Modelleeren van onderwerk. Algemeene Leestenkennis. Modelleeren van bovenwerk.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9