Transpireerende vinden, dat de raad in dergelijke ge vallen beslist. Waar dit echter aan termijnen verbonden is zou het kunnen voorkomen, dat een aparte raadsver gadering moet worden belegd om over een dergelijke aanvrage te beschikken. Trouwens de raad is altijd bevoegd om in bijzondere gevallen uitstel te verleenen als de betrokkene een adres bij den raad indient. Hetzelfde gebeurt immers bij vermindering van school geld of pachtgelden. Wat betreft de betaling van het aandeel der betrokkenen in de bouw kosten is de gewone gang van zaken deze dat direct een hypotheekacte wordt opgemaakt en zij dan hun 15 of 10°/o direct in de gemeentekas storten. In verband met het bezwaar van den heer v. d. Wiel, dat de woningen moeten voldoen aan door B. en W. te stellen eischen wil ik even opmerken, dat deze eischen niet overdreven zul len zijn. Men zal bij ons een ontwerp van de te bouwen woning moeten indienen en wanneer dit naar het oor deel van deskundigen zeer leelijk is, zal men geadviseerd worden op welke wijze hierin verbetering is te brengen zonder dat de uitvoering duurder be hoeft te worden. Men behoeft zeker niet bang te zijn, dat wij allemaal de zelfde woningen zullen laten bouwen, wij zullen daar juist voor waken, want ik persoonlijk vind niets zoo leelijk. Wanneer de overheid den woning bouw wil bevorderen dan ligt het ook op haar weg aan het uiterlijk dezer woningen de noodige zorg te besteden. Men kan er gerust op zijn dat deze bepaling soepel zal worden toegepast. De vraag van den heer Muskens heb ik reeds met de beantwoording van den heer Peijnenburg behandeld. Wat de vraag van den heer van Drunen betreft hierop kan ik antwoor den, dat zij die zelf de beschikking hebben over 40 a 50°/„ van de kosten natuurlijk ook in aanmerking kunnen komen voor gemeente hypotheek en voor het bouwen op het terrein in de Steeg, hoe meer geld de betrokkenen zelf hebben, hoe beter. Op de vraag van den heer Verhoe ven kan ik antwoorden dat men kan bouwen waar men wil het is alleen de bedoeling van B. en W. geweest om een terrein by de fabriek „Brabant" en inrden Wolfshoek niet aan anderë koopers beschikbaar te stellen. De Voorzitter heeft hiermede de ver schillende sprekers van antwoord ge- diend en deze hebben bij de nadere toelichting hun bezwaren ingetrokken. Omtrent de opmerking van pen heer Peijnenburg om voor de boeren de gelegenheid open te stellen meerland nabij hun boerderijtje aan te koopen en daardoor ook het maximumbedrag der hypotheek te verhoogen blijkt ver schil van meening onder de raadsleden te bestaan. De Voorzitter zegt dat de Land- arbeiderswet wel de mogelijkheid biedt om de beschikking te kragen over bouwterrein, daarom acht hij het billijk dat ook bij deze verordening de gelegenheid daarvoor wordt open gesteld. Hij geeft in overweging de verordening voorloopig goed te keuren zooals zfj is aangeboden en aan B. en W. op te dragen om te onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze, men de kleine boeren zal tegemoet komen om behalve over een boerderijtje ook de beschikking over een stuk land te krijgen. Zoo spoedig mogelijk kunnen zij dan een voorstel bij den raad in- dienen om voor de kleine boeren een wijziging in de verordening aan te brengen. De heer A. v. d. Wiel is van mee- ning dat wijzigtng der verordening hiervoor niet noodig is. Wil iemand nog een stukje grond van de gemeente bijkoopen, desnoods met hypotheek van de gemeente dan kan hij toch een aanvrage indienen welke de raad zeker in gunstige overweging zal nemen. Het komt spr. voor dat het voor de betrokkenen beter is dat zij met een klein stukje beginnen en later grond btykoopen. De heer Peijnenburg acht het beter dat in deze verordening wordt om schreven in hoeverre men de kleine boeren in de gelegenheid zal stellen land bij hun huis te krijgen. De be. trokkenen hebben dan meer houvast als zij zich op de verordening kunnen be roepen. De heer van Drunen zou in elk ge val niet verder gaan dan een stuk grond ter grootte van een halve Lange Hei. Er zijn tal van boeren die niet eens zoo'n perceel vlak bij hun huis in eigendom hebben. De heer van Halder geeft in over weging voorzichtig te zijn met het geven van meer hypotheek voor aan koop van grond door kleine boeren. Hij vreest dat deze zich daardoor te zware lasten op de schouders nemen. Spr. zou niet verder willen gaan dan f 4000 zooals het in het concept is aangegeven. Als die kleine boeren be halve de rente van dit bedrag nog rente en aflossing voor grondaankoop moeten betalen loopt de gemeente groot risico en als de tijden zoo slecht zijn zooals thans het geval is is er geen enkele boer die het kan opbren gen. Wil men meer land bij de boer derij aankoopen dan dient men daar voor zelf het noodige geld althans voor het grootste gedeelte te bezitten. De Voorzitter zegt de zaak wel niet zoo pessimistisch in te zien als de heer van Halder, doch meent ook dat men deze zaak wel eens goed onder de oogen mag zien, zoo spoedig mo gelijk zullen B. en W. met nadere voorstellen hieromtrent komen. Met algemeene stemmen wordt hierna de verordeniijg goedgekeurd zooals door B. en W. was ontworpen. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van f 30 000 crediet ten be hoeve van het verstrekken van gelden onder hypothecair verband voor het doel omschreven in punt 2. Besloten wordt het gevraagde crediet toe te staan. Het geld zal natuurlijk geleend wor den naar gelang het noodig is voor de door den raad verleende hypotheken, De heer W. v, d. Wiel merkt nog op dat hij gehoord heeft dat aan iemand die een woning wilde bouwen gezegd is dat hij achteraan op het terrein moest beginnen. De Voorzitter zegt dat dit louter praatjes zijn; het is heelemaal niet de bedoeling dat de eerste bouwers ach teraan moeten beginnen. De raad wijst zelf het terrein toe. Wel zou het billijk zijn om voor het terrein dat het dichtst bij de straat is gelegen iets meer te laten betalen dan voor verder naar achter gelegen perceelen. 4. Aanbieding gemeente—rekening 1929 met rekening van Q.E.B. over 1929. Zooals gewoonlijk zullen de reke ningen door een commissie worden nagezien waarvoor worden aangewezen de heeren W. v. d. Wiel, Peijnenburg en van Drunen. De Voorzitter deelt nog mede dat het batig saldo der gemeenterekening f 2500 bedraagt en dat het Q.E.B. een winst van f 3800 heeft gemaakt. 5. Aanbieding gemeente—begroo ting 1931. De Voorzitter zegt, dat het de be doeling is de ontwerp-begrooting bij de leden te laten circuleeren met een uitvoerige toelichting speciaal wat be treft de nieuwe belastingregeling. 6. Bespreking publieke verkoop der v.m. schoenfabriek Brabant. De Voorzitter zegt, dat bij publieke verkooping de schoenfabriek door den heer van Halder is gekocht voor de som van 3400.—. Het gaat nu over de vraag of de Raad dezen koop al of niet zal toewijzen. Spr. acht het beter hierover in geheime zitting verder te beraadslagen, waartoe wordt besloten. Hoewel de rondvraag is afgeschaft, vraagt de heer van Drunen even het woord, wijl het een spoedeiscbend ge val betreft, n.l. den ellendigen toe stand van den Stationsweg, die totaal is stukgereden. Spr. meent, dat hier afdoende verbeterd moet worden, ook al kost het veel geld, want met lap werk schiet men niets op. Met klin kerbestrating schijnt deze weg onmo gelijk in goeden staat te houden te zijn, want het is gebleken dat nieuwe stukken binnen 4 jaar totaal vernield zijn. De Voorzitter zegt, dat bedoelde weg inderdaad zeer slecht is. In de vergadering van B. en W. is ook reeds gesproken dat zoo spoedig mogelijk maatregelen tot herstel genomen moe ten worden, doch daarmee moest ge wacht worden tot na de kermis, want het zijn vooral de zware motorwagens van een der kermisvermakelijkheden, die den weg hebben stuk gereden, dat is ieder jaar zoo met kermis. De raad zou kunnen besluiten deze inrichting niet meer op de kermis toe te laten, doch dan geeft men het staangeld toe. In gewone omstandigheden is een klinkerbestrating daar wel voldoende omdat er haast geen zware voertuigen passeeren. Aan een nieuwen keiweg kan op het oogenblik, nu de keien zoo duur zijn, niet gedacht worden, want dan zou zoo'n weg gau w op een 25.000.- komen. B. en W. kunnen op het oogenblik moeilijk aan arbeids krachten komen, doch de toestand moet en zal ook zoo spoedig mogelijk verbeterd worden. Overwogen zal worden of op de nieuwe begrooting 'n bedrag voor vernieuwing van den weg kan worden geplaatst. Hierna gaat de Raad over in g heime zitting. HERPT. Vergadering van den Raad der gemeente Herpt c.a. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding van hetgeen in de notulen is voorgelezen omtrent den „dwarspad" merkt de Voorzitter op, dat de gemeente in deze niets te zeg gen heeft. Volgens den legger Is deze in onderhoud en beheer bij het water schap „Herpt en het Herpsche Veld". Het beheer is dus niet bij de gemeente en daarom is het ook onjuist dat de voorzitter van voormeld waterschap verwees naar het gemeentebestuur. Weth. Verhoeven vraagt wat er ge beuren moet zoo het polderbestuur niets eraan laat doen. Het lid van Herpt zegt dat men dan het polderbestuur aan moet klagen bij Qed. Staten. Weth. Verhoeven noemt wat er nu gebeurd is; diefstal en hij meent dat het polderbestuur de zaak wel niet zal laten rusten. Aan de orde is nu punt 1Behan deling van het in de vorige vergade ring aangehouden voorstel van B. en W. tot vaststelling der vergoeding bedoeld in art. 101 derL. O. wet 1928. De werkelijke onkosten waren f 743. Voorgesteld was te geven f6.90, ge vonden uit de gedragen der gemeenten die aan onkosten hadden f 6.90, f 7.54 en f 6.70. Een lijstje wordt voorgelezen waaruit blijkt dat er hoogstens drie gemeenten beneden f 7.43 zijn en wel 15 er boven, waarvan tot ruim f20. Het lid van Herpt vraagt of men met het bedrag van f7.54 te nemen niet beter handelde. Het teveel betaalde moet toch terug gestort worden, het te weinig betaalde komt ten schade aan het schoolbestuur. De Voorzitter zegt dat men dit niet mag. Het lid van Herpt vraagt of dit wettelijk is. De Voorzitter zegt dat wanneer er geen openbare school is de cijfers genomen moeten worden van drie gemeenten uit dezelfde klas waar wel een openbare school is en daar moet men zich aan houden. Het lid van Herpt meent dat wanneer er een openbare school is, dat men dan recht had op het bedrag van die school. Nu deze er niet is meent hij dat daarvoor in de plaats is het vragen aan drie gemeenten en dat men daarom toch wel f7.54 kon geven. De Voorzitter bestrijdt dit, waarop f6.90 wordt vastgesteld. 2. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een terrein voor den bouw van een transformator huisje. De Voorzitter deelt mede dat de overeenkomst met de PNEM gesloten is omtrent de electrlficatie der ge meente. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad en spoedig zal men reeds aan het werk gaan. B. en W. stellen voor het transformatorhuisje te bouweln waar nu de bergplaats van den veld wachter is. Metselaar en timmerman hebben een begrooting gemaakt voor een nieuwe bergplaats. Het is niet gewenscht deze van hout te maken. De kosten zullen ongeveer f200 be loopen. Het lid v. d. Bosch vreest dat men met f200 niet veel zal doen en dat dit wel overschreden zal worden. De Voorzitter zegt dat dit wel zal medevallen. Tot een en ander wordt besloten, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. pér bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. Het rapport van de commissie Slmon die het onderzoek instelde in Britsch Indië. Het eindrapport van de commissie- Simon, dat Maandag verschenen is, beveelt eenstemmig reorganisatie van Engelsch-Indië op federatieven grondslag aan de constitutioneele hervormingen van verre strekking. Inbegrepen in de voorstellen is provinciale autonomie. Provinciale kabinetten met volledige verantwoordelijkheid zullen verant woordelijk zijn jegens wetgevende vergaderingen, die verruimd zijn door uitbreiding van het kiesrecht tot 20 pCt. van de volwassen bevol king. De structuur van de centrale regee rir.g zal elastischer worden, maar de uitvoerende raad zal nog niet verant woordelijk worden tegenover de cen trale wetgevende vergadering. De leden van het kabinet zullen inplaats van door den minister van Indië door den gouverneur-generaal benoemd worden. De leden van de centrale wetgevende vergadering. d.w.z. de raad van state en de federale vergadering zullen door de provinciale wetgevende vergaderingen gekozen worden op den grondslag van even redige vertegenwoordiging. Het aantal leden van de vergadering zal van 145 tot 250/280 worden uitgebreid. Het rapport beveelt de onmiddellijke afscheiding van Birma van Indië oppert dat de contröle van het Indische leger van de Indische regeering over gaat naar het rijksgezag, bestaande uit den onderkoning en den opperbevelhebber zoodat de verdediging van de Noord westelijke grens rijksaangelegenheid wordt en de financieele last van het leger billijk verdeeld wordt. De wetgevende vergadering zal in een commissie van militaire zaken vertegenwoordigd zijn. De verindisching van het leger zal worden voortgezet en het rapport oppert al een stap in de richting van 'n mogelijke definitieve federatie van Engelsch Indië en de Inheemsche staten de vorming van 'n al-Indischen raad ter raadpleging over kwesties van gemeenschappelijk belang. In het rapport wordt gezegd, dat de conclusies onafhankelijk van de recente gebeurtenissn getrokken zijn en 't rapport naar aanleiding daarvan in niets geweizigd is. De volgende stap zal de bijeenkomst van de conferentie te Londen in het a. s. najaar zijn, waarop alle Indische partijen en Indische staten vertegen woordigd zullen zijn, waarna de regeering zich beraden zal over het wetsvoorstel, dat zij aan het parlement zal voorleggen. BINNENLAND. Ford Motor Company. Mededeelingen van Sorensen, in zake de uitbreidingsplannen. De heer Charles Sorensen, een der leiders van de Ford Motor Company te Detroit, die op het oogenblik een inspectiereis door Europa maakt, heeft Maandagmorgen in het gebouw der Nederlandsche Ford Autofabrieken te Rotterdam een commissarissenvergade- ring geleid. Gedurende 'n korte pauze heeft hij de verschillende persvertegen woordigers ontvangen, teneinde eenige mededeelingen te doen over de uit- breidingsplannen. In de eerste plaats stelde hij er prijs op, alle berichten tegen te spre ken, die er op zouden wijzen dat er een inzinking zou plaats hebben in de werkzaamheden, hetzij in Duitschland, Engeland of hier te lande. Het tegen deel is waar. Overal in Amerika, zoo wel als in de buitenlandsche Ford fabrieken is men bezig met groote uitbreidingsplannen o.a. voor Parijs en Stockholm en in de Vereenigde Staten. Men is daar bezig terreinen aan te koopen vier maal grooter van omvang dan het terrein, waarop te Rotterdam een Nederlandsche Fordautomobielfa briek zal verrijzen. Wat de productiecijfers betreft, de laatste maanden zijn 190 000 wagens per maand afgeleverd en men zal dit jaar komen tot een productie van 2 000 000 auto's. Het Iaat zich aanzien, dat de resultaten van dit jaar wederom 20 pCt. beter zullen zijn, dan die van het voorafgaande seizoen. Het spreekt van zelf, dat onder deze omstandig heden er niet aan gedacht wordt, den arbeid in te krimpen of arbeiders te ontslaan. Wat de Rotterdamsche Ford fabriek betreft, is het oog voortdurend op uitbreiding gevestigd en in geen jaren is het voorgekomen dat hier iemand werd ontslagen wegens inkrim ping Het tegendeel is waar. Nog steeds worden iederen dag nieuwe arbeiders aangenomen. Zooals bekend, zal de Nederlandsche fabriek dienen voor de montage en de afwerking der halffa brikaten. Men zal uit Nederland alle materialen betrekken, die men hier maar vinden kan. Het oorspronkelijke plan was eigenlijk hier alles te maken, doch er zijn altijd zekere economische omstandigheden, die soms maken dat men beter uit het buitenland kan be trekken, wijl men daar goedkooper is en mede, omdat men hier slechts een klein deel noodig heeft en het benoo- digde in het buitenland op groote schaal kan worden verkregen. Wat den bouw van de nieuwe fa briek betreft, is reeds voor f 1 millioen aan orders geplaatst en eenzelfde be drag zai er nog bijkomen. Dit bedrag zal geheel in Nederland worden besteed. De reis van den heer Sorensen heeft nog een tweede doel. De heer Soren sen interesseert zich in de Vereenigde Staten ten zeerste voor het transport te water. Hij heeft daarom hier ver schillende motorbooten bezichtigend is van plan hier te lande een groote order te plaatsen, welke booten dan zullen dienen v voor transporten van goederen op de Amazone en den Mis- sissipi. Mgr. Jansen op audiëntie bij de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft de vorige week mgr. J. H. O. Jansen ten paleize Soestdijk- in gehoor ontvangen. Na afloop van deze audiëntie heeft mgr. Jansen zij beide secretarissen aan H. M. voorgesteld. R.K. Werkliedenverbond. Naar De Volkskrant vernam, bedroeg het ledental van het R. K. Werklieden verbond op 1 April j.l. 160,083. Over het eerste kwartaal van dit jaar ging het Verbond met 5124 leden vooruit. Het totaal aantal leden der aange sloten vakbonden bedroeg per 1 April 141.398. De diocesane bonden telden op dien datum samen; 115.029 leden hiervan waren 96,344 aangesloten bij een vakbond en 18 685 niet tevens lid van een aangesloten vakbond. Het totaal aantal bij onze gecentrali seerde Katholieke Arbeidersbeweging ais lid ingeschrevenen bedaaagt alzoo 141.328 en 18,685, samen 160,083. Loting voor de lichting van 1932. Onder groote belangstelling had Vrijdagmiddag in de Rolzaal de loting plaats voor de lichting 1932 naar de nieuwe methode, waarbij uit de bus met 6666 nummers, overeenstemmend met het aantal ingescheven dienst- plichtingen van de lichting 1930 te Amsterdam, door den voorzitter mr. R. W. J. C. de Menthon Bake uit de bus werd getrokken No. 41111 welke bij het naslaan der registers bleek overeen te stemmen met den naam van den dienstplichtige Hendrik Johan nes van Nijkerk, geboren 9 Mei 1912. Aangezien ongeveer 12 pCt. tot 14 pCt van de lichting 1932 zal vryioten, zullen dus de onmiddelijkalphabetisch hieraan voorafgaande dienstplichtigen met vrij groote zekerheid kunnen aan nemen, dat zij vrijgeloot zijn. DRUNEN. Nu er de laatste weken in de naaste omgeving reeds meerdere slachtoffers gevallen zijn tengevolge van het zonder voldoend toezicht zwemmen door ongeoefenden, ver dient het aanbeveling er de aandacht op te vestigen, dat er alhier sinds èe- nige jaren een zwemclub bestaat, die over een uitstekend geoutilleerde zwemgelegenheid beschikt in de Wiel aan den Heusdenschen weg. Er zijn voldoende goed ingerichte kleedloka len, er zijn diverse reddingsmateria len aanwezig, terwijl er op de uren, dat de gelegenheid is opengesteld, voldoende toezicht van goede zwem mers aanwezig is. Gevaar is hier zoo goed als uitgesloten, daar de ongeoe fenden zich in het afgescheiden, on diepe bassin kunnen trainen. De kos ten voor het lidmaatschap zijn bo vendien zeer laag, terwijl ook niet-le- den tegen een zeer minieme vergoe ding van de zwemgelegenheid gebruik kunnen maken. Groote Gymnastiekwedstrijden van den R.K. Diocesanen Gymnastïck- en Athletiekbond in het Bisdom Den Bosch, te Drunen gehouden ter gele genheid van het 20-jarig bestaan der R.K. Gymn. Ver. St. Herman Jozef. Deze feesten werden Zondagmor gen reeds vroeg geopend. Om 8 uur werd de jury afgehaald en kwam een 15-tal vereenigingen met extra-trams en autobussen herwaarts. Voor den ingang van het feestterrein was een eereboog opgericht, terwijl het terrein met vlaggen was versierd. Tegenwoordig waren het Hoofdbe stuur, namelijk de heeren P. N. J. Hendriks, Geestelijk Adviseur te Den Bosch, J. v. Rijzewijk te Tilburg, Voorzitter; C. H. Klerkx te Nijmegen; M. J. Trommels, Vucht, secretaris; H. Aerts, Eindhoven.; L. Smits, Til burg; J. Dumoulin te Waalwijk; A. J. Tervoort, afg. der Techn. Commissie en ook de heeren J. Custers, Eindho ven en P. v. d. Pennen, Nijmegen, le den der Technische Commissie, als mede een 15-tal juryleden en de tel- commissie. Toen bijna allen aanwezig waren, begonnen direct in de groote zaal, welke zich hier bij uitstek voor leende, de diverse gymnastiekoefenin gen, welke duurden tot ongeveer kwart over elf. De hoofdleider, de heer A. J. Tervoort, gaf voor den aan vang verschillende behartenswaardi- ge wenken. Om half 12 gingen in optocht de 15 deelnemende vereenigingen, met aan het hoofd de aspirantleden van S.H.J. de feestvierende vereeniging, naar de kerk. 't Was een stoet die ongeveer ld minuten lang was. De H. Mis werd opgedragen door den oud-adviseur van S.H.J.Profes sor van het Seminarie te Haren. Behalve de turners waren in de Kerk het Hoofdbestuur en nog een talrijke menigte belangstellenden. We zien dagelijks de H. Mis opdragen, maar een turnmis was voor ons een Novum, en waarlijk aangrijpend was het toen tijdens de consecratie de kla roenen schalden en de vaandels neig den als eerbetuiging aan den God on zer tabernakelen. Er heerschte een eerbiedige stilte, die op allen een die pen indruk maakte.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2