een vlugge jongen t Na de H. Mis trokken allen weder- ii naar de feestzaal en kregen ze ge- genheid om wat te gebruiken. Ook t Hoofdbestuur vereenigde zich in - fé Vissers aan een welverzorgde nch. Om kwart over een werd de stoet gesteld voor den marschwedstrijd, iwel als volgt: de feestvierende ver- fliging S.H.J. Drunen; Kunst en racht, Tilburg; Sparta, Eindhoven; G.V., Kaatsheuvel; W.G.V., Waal- ijk; O.S.S., 's-Bosch; David, Til- rg; Turnlust, Budel; Harmonie ngenscongregatie, Drunen; Uno limo, Mierlo; Excelsior, Nijmegen; iSpartanen, Tilburg; St. Gregorius, ndhoven; O.B.C., Eindhoven; St. onysius, Tilburg; Voorwaarts, Til- rg- De route werd gevolgd door de ootestraat naar de remise en van- ar naar het Kerkplein. Aldaar aangekomen schaarden de rners met hun vaandels zich om 't Hartbeeld, en werden de talrijke oemstukken bij het beeld geplaatst, larna nam de Eerw. Heer Hendriks lestelijk adviseur, het woord en rak als volgt: ach te vrienden en turners. Nu wij hier geschaard staan om de ïltenis van het H. Hart, meende ik akort woord tot u te moeten spre id. Het was van uw bestuur een (de gedachte om in deze dagen van irtlust, ook nog steeds het goede en ogere voor oogen te houden, en nu ize zielen te komen toewijden aan iristus onzen Koning, want dat gij i uw vereeniging U fierhoudt. mar- eert met het hoofd omhoog om een (den indruk te maken, dat is goed. lar thans nu gij hier staat, nu moet ook zeggen sursum corda, de har- i omhoog en U toewijden aan God, n Hem die de uitdeeler is van alle ijzen. Hier wordt de prijs toegekend 11 hen die onder de banier van ristus Zijne moraal hebben hoog kouden, die zijn voorbeeld hebben rolgd en ook hebben gezorgd voor ziel die zullen den zegeprijs ontvan- 0. Wij moeten ons altijd toonen als itholieken, ware Katholieke turners, larom vragen wij hier thans den ze- ii van Hem, onzen Koning, om altijd irk te staan in den strijd, en dat wij voorbeeld mogen zijn voor iedere ideré sport, en den waren weg be- indelen. Als gij dat voor oogen houdt, dan u elke verleiding, van welke zijde k niets op u vermogen. Vraagt da- iijks Gods bijstand, al kost het of- is, belijdt Christus, den Koning der uwen, trouw. iele belangstellenden waren hier roezig die naar deze geestdriftige lorden hadden geluisterd, welke 'n ipen indruk maakten. Daarna trok stoet door de Grootestraat en terug het Gemeentehuis, alwaar het lofdbestuur door den burgemeester rd begroet. Burgemeester Loeff m, liadat allen om 't Raadhuis ver- neld waren, het woord. Het is voor mij, aldus de Burge ester, een groot genoegen heden u uers, een woord van welkom te igen toeroepen. Het stemt ons tot ote vreugde, dat gij ons de eer hebt rezen, dezen Bondsdag hier in Dru- ite houden, om hierdoor nog meer ster bij te zetten aan het feest van 20-jarig bestaan van de Gymna- tvereeniging „St. Herman Joseph". Jubileerenden. Het past mij t om heden bij de viering van uw 'ie Lustrum een beschrijving te over het verleden tot heden, wat ijeworden zijt, maar wel past het, u een hartelijke felicitatie en 'leste wenschen voor de toekomst 'te roepen. sport heeft tegenwoordig een groo- invloed bij de jeugd. Zij dient voor tamelijke ontwikkeling, doch moet 1 steeds als middel gebruikt wor- 'voor een grooter doel, n.l. om God dienen. Bij dit grootere doel moe- wij in en door onze vereeniging 'jd God voor oogen hebben en moet sport beschouwd worden als een 'sterkende kracht in de vele geva- i waaraan onze Jeugd in deze da- 1 blootstaat, want de opvoeding 'rijpere jeugd moet geschieden met jrootste zorg en langs de banen 1 goede en zedelijke moraal. Gij e' die organisatie, uit de Chris- fe samenleving de goede eigen- aPpen van dapperheid in den op lichamelijk gebied weten te "oden, doch gij moet die ook op geestelijke toepassen. Dit mioet 1 de kracht welke gij noodig hebt «et hoorgere doel in het geestelijk ^delijk leven te bereiken. 'j hebben u heden met fierheid ,r de straten zien trekken en dade- gaat gij naar het strijd perk om 'eerlijken strijd te voeren, dan 'e gij zorgen, dat dit is e<jn aange- [™e wedstrijd en een onts panning. sluit bij deze, de hoo p uitspre- dat S.H.J. groeien en bloeien zal 1deze dag in onze g' imeente al- 'u een aangename heri jinering zal blijven. (Applaus). De WelEdele Heer J. v. Rijzewijk uit Tilburg, Voorzitter van den Bond, bracht dank namens het Hoofdbe stuur en namens de feestvierende ver eeniging voor deze hartelijke woorden. Vervolgens defileerde de stoet naar het feestterrein, alwaar om half 4 de wedstrijd werd voortgezet. Er heerschte een gezellige drukte. De be langstelling was hierbij bijzonder groot. Wij merkten o.m. op de Edel achtbare heer Burgemeester Loeff en mevrouw; de Hoog Eerw. Heer Deken Wouters uit Heusden, de Zeer Eerw. Pastoor Huijbers, oud-adviseur en op lichter en nog vele andere H.H. Gees telijken. Keurig weer begunstigde de groote demonstraties die vlot verliepen, voor al de groote nummers, als gemeen schappelijke vrije oefeningen, gecom mandeerd door den heer A. Tervoort, Den Bosch, de Pyramiden en de an dere oefeningen ondervonden een groote aandacht van het publiek. Er werd met veel animo gewerkt. Door O.B.C. uit Eindhoven werden zware, ja echt fraaie oefeningen te zien ge geven. Ook bij de andere vereenigin- gen waren sterke krachten, welke prachtig werk te zien gaven. De feestvierende vereeniging S.H.J. heeft groote voldoening gesmaakt, van zooveel belangstelling en dat al les zoo schitterend is geslaagd. Onge veer 6 uur was de wedstrijd ten einde en werd door den heer v. Rijswijk a kort slotwoord gesproken. Op de eerste plaats bracht spreker dank aan de feestvierende vereeniging voor de medewerking en steun die bij dezen Bondsdag werd ondervonden, dank aan de Eerw. Broeders voor hun medewerking. Verder wenschte hij de winnaars geluk met hun sueces en hoopte, dat dit voor allen een aanspo ring moge zijn om hun voetsporen na te volgen en alzoo de vereenigingen sterker te maken. Alsriu werd overgegaan tot uitrei king der prijzen, welke waren behaald als volgt: Marschwedstrijd. Ie Prijs O.S.S. 's Bosch met 82.5 p.; 2e pr. Excelsior, Nijmegen, 80 p.; 3e prijs K.G.V. Kaatsheuvel 79 p.; 4e pr. W.G.V., Waalwijk, 77.5 punt. Vierkamp Gymnastiek. Ie Graad: le prijs O.B.C. Eindho ven met 9.38 p. gemiddeld; 2e prijs David, Tilburg 8.22 p. gem.; 3e pr. W.G.V. Waalwijk 7.97 p. gem. Personeel. le Prijs D. Walb van O.B.C. met 37.5 p.; 2e pr. A. Walzer van O.B.C. Eindhoven met 37 1/4 p. 2e Graad. le Pr. O.B.C. met 8.32 p. gem., 2de pr. O.S.S. met 8.20 p. gem.; 3e pr. K.G.V. met 8.14 p. gem. Personeel. le Pr. C. Gelens van Kunst en Kracht, Tilburg 36.5 p. gem.; 2de pr. F. Extor van Sparta bij loting met Deckers van O.B.C., 35 1/4 p. gem. 3e Graad. Pr. K.G.V. Kaatsheuvel met 8.03 p. gem.; 2e pr. O.S.S. met 7.93 p. gem. 3e pr. W.G.V. met 7.66 p. gem. Personeel. W. Eijkenbroek van W.G.V., met 33 1/4 p.; 2e pr. J. Schrauwen van K.G.V. met 33 1/4 p., beiden bij loting met P. Maas van O.S.S. Aspiranten. le Pr. David, Tilburg; 2e pr. O.B.C. Eindhoven; 3e pr. Kunst en Kracht, Tilburg; 4e pr. K.G.V. Kaatsheuvel; 5e pr. O.S.S., 's Bosch; 6e pr. Georgius Eindhoven. Pyramiden. le Pr. Spartanen, Tilburg; 2e prijs Excelsior, Nijmegen; 3e pr. O.B.C., Eindhoven; 4e pr. Sparta, Tilburg; laatste twee bij loting. Touwtrekken. le Pr. O.S.S., 's-Bosch; 2e pr. Kunst en Kracht, Tilburg; 3e pr. W.G.V., Waalwijk; 4e pr. Excelsior Nijmegen. Ook werd een extra-diploma toege kend aan de heeren A. Walzer, van. den Hout, Deckers, J. Cruts en Da- men, allen van O.B.C., Eindhoven en aan P. Sparidaans van. Voorwaarts, Tilburg. Aan de jury werd een bijzonder woord van dank gebracht voor de zware en moeilijke taak, waarmede zij onpartijdig hun werk hebben ver richt. De heer Tervoort sprak nog een kort slotwoord, waarmede de Bonds- gymnastiekdag een einde nam. E.e.a. mag ondanks de tropische hitte schit terend geslaagd heeten en is ongetwij feld van groote propagandistische waarde geweest voor de R.K. Sport- beweging. DRUNEN. Op het j.l. Zaterdag te 's Bosch gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot Ant v. d. Vlugt voor het Eindexamen Gymnasium. Op a.s. Zondag zal zoo als ge meld de Eerw. heer J. v. Dal zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. Bij deze gelegenheid zal de Eerw. Pater Hermenigild, (in de wereld F. Rekers) zoon van A. Rekers uit Drunen de feestpredicatie houden. HAARSTEEG. Naar wij vernemen zal de plechtige installatie van den nieuwen burgemeester C. Heereveld Dinsdag 1 juli plaats hebben. Reeds zijn overal buurtcommissies benoemd, die met elkaar wedijveren om den nieuwen burgervader zoo feestelijk mogelijk te ontvangen. VL1|MEN. Zondag was het voor ons katholiek dorp een dag van devotie. Het gold wederom een prachtigen optocht met vaandels, bloemenhulde en openbare toewijding aan het H. Hart van Jezus. Te ruim half drie trok de stoet door de straten. Ieder huis prijkte met de beeltenis van het H. Hart, ver sierd met bloemen en kaarsen, waar boven het Nederlandsch dundoek wapperde. Begeleid door de harmonie Concordia begaven zich 13 afdeelingen naar het Maria—monument en schaarden zich er rondom. Het muziekkorps liet eenige Maria—liederen weerklinken, die door allen werden meegezongen, waarna men naar het H. Hart—monument op het kerkplein trok. Daar beklom de Eerw. heer Kooiman het podium. In zijn toespraak sprak hij den wensch uit dat ook in deze gemeente Christus Koning zal blijven, dat allen het geloof zullen bewaren en strijden tegen de wereld, de onrechtvaardigheid, liefde loosheid en zedenbederf. Wij moeten strijd voeren voor den Koning Christus. Hierna trok men ter kerke, alwaar het Tantum Ergo werd gezongen en de Benedictie werd gegeven. AI was de weersgesteldheid warm, deze plech tige manifestatie mag wel geslaagd heeten. HERPT. Bij het gehouden koning- schieten in de handboogschutterij „Ons Genoegen" zag Ant. van Horen zich het koningschap toegewezen met 141 punten in 40 pijlen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden 24 Juni 1930. De besteller van het Heusdensche Veer, Bart van Kuijk, drager van de medaille voor het redden van drenke lingen, heeft zich Zaterdag voor den zooveelsten keer verdienstelijk gemaakt door gekleed jn de Maas te springen en zoo een vijf jarig kind, dat van een schip gevallen was en zeer zeker zou verdronken zijn, van een wissen dood te redden. De heer Ad. Verhoeven, benoemd hoofd der school te Kruisstraat, hoopt 1 juli zijn nieuwe functie te aanvaar den. Zondag hield de Postduivenver. „De Reisduif", gevestigd in cafe van Delft een vlucht met jonge duiven van Eindhoven uit. De prijzen werden behaald als volgt: G Sluijmersl—2—3—4—5 6—7— 8—9—15 16—17, G.Verhelj 10-11, G. van Ballegoijen 12, Gebrs. Ver haren 13—14, J. van Tilburg 18 19 20—21 en F. Jansen 22—23 en 24. De scherpschutters vereeniging Sint Blasius behaalde Zondag op het Bondsconcours te Kaatsheuvel den 7den korpsprijs benevens drie perso- neele prijzen. De prijzen bij de laatste hooi- grasverpachting op j 1. Zaterdag hier gehouden waren hooger dan bij de vorige, hoewel ze gemiddeld loch nog 25 pCt. lager waren dan verleden jaar. GEMENGD NIEUWS. Vreeselijk drama. Onlangs waren de inwoners van kampong Aboeng (Birajang) onderaf- deeling Berabal (Borneo), getuigen van een afschuwelijke menschenslachting. gepleegd door een zekeren Asnawi, in een aanval van waanzin, aldus de Nwe. Soer. Crt. Genoemde Asnawi, nog een jonge man, woonde met zijn moeder samen, leed reeds l'/2 maand aan hevige koortsen en wilde de laatste tien dagen niet meer eten, maar dronk slechts groote hoeveelheden water. Op bovengenoemden dag, ging zijn moeder zich als gewoonlijk bij den put achter het huis baden en Asnawi riep toen zijn grootmoeder, die naast het huis woonde, ten einde gemasseerd te worden. Terwijl de oude vrouw haar kleinzoon aan het masseeren was, zag zij, dat hij van onder zijn kussen een kapmes te voorschijn haalde. Zij verbood den zieke dit te doen, onder bewering, dat zoo'n parang gevaarlijk was in handen van een koortslijder. Asnawi stoorde zich niet aan de vermaning en kreeg blijkbaar een vlaag van waanzinhij stond plotseling rechtop met de vlijmscherpe parang in zijn hand en gaf daarmede snel zijn grootmoeder eenige flinke kappen. De oude vrouw zakte zwaar gewond op den vloer neer en gaf spoedig den geest. Daarop rende de waanzinnige met zijn bloederige parang de straat op en zag niet ver van zijn woning een zekeren Djalis, die bezig was zijn voorerf schoon te vegen. Hij rende naar den veger toe en gaf dezen, zon der een woord te spreken, met zijn kapmes enkele flinke houwen, zoodat ook Djalis zwaar gewond ter aarde viel. Een buurman van Djalis genaamd Goesti Anang, die getuige was geweest van dit tooneeltje, nam een groote lans uit zijn huis en liep naar den amokmaker toe, dien hij sommeerde zijn kapmes weg te gooien, onder bedreiging hem neer te zullen steken. De waanzinnige stoorde zich daar niet aan, sprong als een tijger zoo vlug naar Goesti Anang toe en gaf dezen, voordat hij zich verweren kon, twee flinke kappen, zoodat zijn linkerarm bijna doorgehakt werd en zijn rechter arm gewond werd, terwijl Goesti Anang zijn lans losliet en de amokmaker hem daarmede nog een steek in zijn zijde gaf. Vervolgens rende de bezetene weer de straat op, zag een fietsrijder en wilde dien inhalen, doch de fietser was hem te vlug af en verdween. Daarop hield Asnawi halt en ging een huis binnen, nog steeds gewapend met zijn moordende parang. In dat huis zag hij een meisje van circa 9 jaren, die kalm neerzat en voordat het kind iets kwaads vermoedde, kreeg zij over de rechterwang en hals zoo'n geweldigen kap van den krankzinnige, dat zij spoedig stierf. Verder ging de moordiustige het huis binnen, waar een achtjarig ziek jongetje door een oude vrouw werd gemasseerd. Ook deze beide menschen kregen van Asnawi de noodige paranghouwen, zoodat beiden zwaar gewond werden. Het zwaar gewonde zieke kereltje werd spoedig naar het hospitaal vervoerd, doch stierf reeds onderweg. Na weer uit het huis weggeloopen te zijn, ont moette Asnawi op straat een zekeren Djil, die een fiets voortduwde. Ook deze kreeg een kap, welke zijn linker hand bijna' doorhakte. Ieder, dien hij verder tegenkwam, wilde hij aanvallen, doch omdat inmiddels het geschreeuw van „amok" zich in den kampong had verspreid, waren de meeste menschen reeds op hun hoede en ontweken den razenden Asnawi. Bij den kampong Ambitoe gekomen, verdween de waan zinnige in het bosch. Den volgenden dag kon hij zonder moeilijkheden worden gearresteerd. Verdronken. Maandagmiddag is de 24-jarige C. Verweel te Piershll bij het zwemmen verdronken. Zaterdagmiddag is het vierjarig zoontje van K. Marhus te Berkenwoude in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond is een achtjarig meisje al spelende in het water achter de Kloosterlaan te Utrecht geraakt en verdronken. Zaterdagavond ongeveer half 8 waren 3 jongens van ongeveer 17 jaar te Lith in de Maas gaan zwemmen. Een man, die daar aan het visschen was, zag, dat de jongelui in levens gevaar verkeerden en schoot onmid dellijk te hulp. Het mocht hem geluk ken een der drenkelingen, Henri Meyn- tjes te redden, doch de twee anderen verdwenen in de diepte. Inmiddels werd hulp geboden door een voorbij ganger, een uitstekend zwemmer, die er in slaagde de beide anderen op 't droge te brengen. Twee dokters waren spoedig ter plaatse en pasten kunst matige ademhaling toe. Hun pogingen, de levensgeesten op te wekken, bleken echter zonder succes. De beide ver dronken jongens, Nico Schouten en Theodoor van der Sluys, warer. de oudste zonen van groote gezinnen. Zaterdag is in de Niers bij Gennep L. Weerepas uit Keppel bij het zwemmen verdronken. Zaterdagmiddag is de 21-jarige bakkersknecht B. den Hartog, uit Hagestein, bij 't zwemmen,verdronken. Te Anna Polowna is Maandag middag de 25 jarige Meeldijk bij het baden in het Kanaal verdronken. Maandagmiddag is het 10—jarig zoontje van den heer G. te Middel— harnis bij het zwemmen in de haven verdronken. Het lijkje is opgehaald. Verkeersongevallen. Zaterdagavond is de heer Quast uit Bergen op Zoom door het te kort nemen van een bocht met zijn auto van den dijk in de z g Smokkelhoek onder de gemeente Schore (Zeeland) gereden. Met den heer Quast zaten in den auto zijn vrouw, zijn dochter en twee zoons. Een der zoons wist nog vlug uit den auto te springen. De auto bleef halverwege den dijk met openstaand portier aan een boom hangen. De dochter van den heer Quast geraakte met den voettusschen den boom en den auto bekneld dit lichaamsdeel is ernstig gekwetst. Dr. Pfeiffer, van Capelle, verleende ge neeskundige hulp. De heer Quast werd door glasscherven aan een arm gewond en zijn vrouw aan het hoofd. De auto werd ernstig beschadigd. Maandagmiddag is een 20 jarige jongedame uit Rotterdam, op het Gevers Deynootplein te Scheveningen aangereden door een autobus. Zij heeft vermoedelijk een hersenschudding ge kregen de geneeskundige dienst heeft haar naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Maandagmiddag omstreeks kwart over 5 is op de Javabrug in Den Haag een 14—jarige jongen uit Delft door een auto aangereden. Hij is met ver schillende verwondingen aan 't gelaat naar Bronovo gebracht. Maandagavond is de ruim 70— jarige J. Lowik bij het oversteken van de Oostmarsumsche straat te Almelo gegrepen door den auto van den heer B. ten Hove aldaar tengevolge waarvan hij bijna op slag overleed. In de Zilk bij Noordwljkerhout is het 5 jarig zoontje van den heer F. v. d. Berg, bij het oversteken van den weg. door een auto overreden en ge dood. De moeder zag het ongeluk voor hare oogen gebeuren. ADVERTENTIëN. De Heer en Mevrouw WIESMAN-TIMMERMANS geven met genoegen kennis van de geboorte van hun zoon Hendrik <?an. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. W a a 1 w ij k, 23 Juni 1930. GEBOREN: 5an Hendrik zoon van J. H. SCHOLT en C. H. SCHOLT-VOS. Waalwijk, 23 Juni 1930. Door 's Heeren goedheid wer den wij verblijd met de voor spoedige geboorte van een dochter jantje Briëtta Hendrika G, A. NIEUWENHUIJZEN J. P. NIEUWENHUIJZEN. v. VUUREN. 's Grev Capelle, 20 Juni 1930. Heden overleed onver wachts, na een kortstondige ongesteldheid, onze getiefde zuster, behuwdzuster en tante Catharla Johanna van Suiflekom, Echtgenoote van Ds. A. H. DE WIT. 's-Gravenhage W. v. Suljlekom W. v. Suijlekom-v. d. Berg en Kind. 's-Gravemoer A. v. Suijlekom A. v. Suijlekom- Rozenbrand en Kinderen 's Grevelduin Capelle J. M. v. Suijlekom. Zoelmond, 22 Juni 1930. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten, onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en groot vader HENDR1KUS VAN DEN BROEK Echtgenoot van HENRICA VAN BESOIJEN, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam, Wed. H. VAN DEN BROEK VAN BESOIJEN, Kinderen en Kleinkinderen. Waalwijk. 23 Juni 1930. Gevraagd van 12 h 14 jaar, om als piccolo- kellner te worden opgeleid. Adres HOTEL V E R W I E L, W a a 1 w ij k. Nieuwstraat 353.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3