r s. lent P. zei D£ ECHO VAN HEI ZUIDEN. S. ng ttiet den 'provinciaal nieuws. No. 51. Woensd. 25 Juni '30. 52e Jrg. leuren, liter. O cent. 9 nooit Alleen htvoor en-ver jroef. 2it II,- Solingen, o men n Kna< steel, end "www - TWEEDE BLAD, JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 26 JUNI 1930. R.K. Hoogere Handelsschool. Zooals wij hebben medegedeeld zijn Maandag en Dinsdag de eind examens aan de Hoogere Handelsschool ge houden. In tegenwoordigheid van ge- comitteerden werden deze door de leeraren afgenomen en wij die het voorrecht hadden van een en ander getuige te zijn, moesten opnieuw tot de conclusie komen, hoe minutieus en serieus de onderwijszaken en belan gen door directeur en leeraren wor oen opgenomen en welk een groot voorrecht 't is voor plaats en streek om zulk een onderwijs-instituut te bezitten. De jongelui toch, die met de daar opgedane kennis aan handel en indu strie worden gegeven, moeten en zullen een kern vormen van mannen die met de praciijk der toekomst, voor liet zakenleven dezer streek van groote beteekenis kan worden. Wij vragen ons daarom opnieuw af, hoe is 't toch mogelijk dat nog niet meer ouders uit de wijde omgeving hun jongens laten profiteeren van deze school, die wat gebouw, inrich ting, installatie, onderwijs en vooral leeraren-corps betreft zoo met eere kan worden genoemd. Beseft men toch wel genoeg, welke bijzondere voordeelen op zoo talrijk terrein deze middelbare school biedt, vocral voor eene streek als de onze die haar bestaan vindt juist in handel en industrie. Wij meenden goed te doen nog eens met een enkel woord de bijzondere aandacht te vestigen op dit instituut, dat straks uitgebreid met een H.B.S.- 3-jarigen cursus, later hopelijk uit te bouwen met 5 jarige H.BS. werkelijk een levensbelang genoemd mag worden voor de Langs.raat en Omgeving omdat het naast het prima onderwijs dat het geeft, ook nog een groot gel deiijk voerdeel biedt voor de bewoners dezer streek. Uitslag eind—examen R.K. Hoogere Handelsschool Waalwijk. Voor het eind—examen 1930 zijn geslaagd de navolgende heeren Q. Klerx te Waalwijk. F. Knepflé te Waalwijk. A. Snijders te Dussen. P. Werther te Geertruidenberg. Met een candidaat wordt hel examen voortgezet. Lezing Ir. Bongaerts. Naar wij vernemen zal de oud- minister van Waterstaat Ir. M. C. E. Bongaerts op uitnoodiging van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat op Vrijdag 4 Juli a.s. een openbare voordracht komen houden over de afsluiting van het Oude Maasje. Deze voordracht zal gehouden wor den in hotel .de Ploeg" van den heer v. Iersel te Waspik. Gouden Bruiloft. Maandagavond vergaderden de buurt- lewoners der Puistraat in het café i, d. Heer W. Timmermans tot samen- lelling van een comité ter viering der jouden bruiloft van het echtpaar Maas—van Broekhoven. De volgende heeren namen in het iorniié zitting Collart, Mandemakers, Hartring, t Berkel, v. Engelen, v. d. Griendt, Yugts, Korthout. PractijkExamen. Aan het practljk-examen van de Vereeniging van Leeraren alhier te houden op 23, 24 en 25 Juni nemen deel 1 leerling voor Engeisch en 9 voor Boekhouden. Bakkers- Vakwedstrijd. De heer M. C. Pulles-Heesbeen ontving dezer dagen een uitnoodiging vanGreidanus Co's Fabrieken van Bakkerij grondstoffen te Amsterdam om als jury-lid te willen fungeeren op den door deze firma te 's Graven- hage te houden vak-wedstrijd .Ons Dagelijksch Brood" op 30 juli a.s. „The Kentuckys". Naar wij vernemen zijn gedurende he kermisdagen in het Hotel Verwiel geëngageerd „The Kentuckys" thans Werkzaam in den „Karseboom" te SHage. LAATSTE BERICHTEN. Southern Cross geland. HARBOURGRACEDe Southern Cross met Kingsford Smit en van Dijk j na een geslaagde vlucht over den Oceaan te 11.17 [uur (A. T.) te Har. bourgrace geland. Belastingstelsel Door de R.K. Werkliedenvereeniging is onderstaand adres aan den raad der gemeente gezonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het bestuur der R.K. Werklieden vereeniging te Waalwijk, gedomicilieerd St. Antoniusstraat 91. dat adressant de welwillende aan dacht van Uwen Raad vraagt voor eene aangelegenheid van groot belang vooral voor de arbeidersklasse Uwer gemeente, n. I. het belastingvraagstuk. Met voldoening constateeren adres santen, dat in de ontwerp-voorstellen van B. en W. aan Uwen Raad tot wijziging van het belastingstelsel, in verband met de nieuwe finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten werkelijk reeds gestreefd is in de richting van belasting—verlaging. In verband met den levensstandaard in onze gemeente en de loonen die aan de arbeiders, vooral in de Schoen en Lederindustrie worden betaald, dienen naar het oordeel van adressant de eerste stappen door het Dag. Bestuurs—college in de lichting van belasting—verlaging gezet, met alle kracht te worden doorgevoerd Adressant meent daarom 't volgende aan Uw Ed. Achlb. College te moeten verzoeken le. Aan te nemen zooals door B. en W. is voorgesteld, om Waalwijk voor de Gemeente—Fonds—Belasting in de le klasse te rangschikken. 2e. Aan te nemen het voorstel van B. en W. om voormalig Baardwijk en Besoijen met Waalwijk één geheel te doen vormen voor de indeeling in een der klassen van de Personeele Belasting, doch in afwijking van het voorstel van B. en W. Groot-Waalwijk in te deelen in de 5e in plaais van in de 6e klasse, waardoor aftrek voor meubilair en huishuur behoorlijk worde opgevoerd. 3e. Aan te nemen het voorstel van B, en W. tot 't heffen van 50 opcenten op de vermogensbelasting. Adressant beveelt Uw Ed. Achtb College beleefd aan vorenstaand ver zoek in welwiiiende overweging te nemen en spreekt het vertrouwen uit, dat deze overweging moge leiden tot het nemen van ook voor de arbeiders klasse zoo gunstig mogelijke besluiten. Het bestuur der R. K. Werkl. Vereen, w.g. F. Passier. Voorzitter, w.g. C. P. Didden Secretaris. R.K. W.G.V. J.l. Zondag had te Drunen de groote Gymn. wedstrijd plaats van den R.K. Dioc.Bosschen Gymnastiek Bond, welke was georganiseerd door de Gymn. Vereeniging „S.H.J. ie Drunen bij gelegenheid van haar 4de lustrum Het weer werkte goed mede, eigen lijk te goed, want het was werkelijk te warm voor beoefening der turnsport. Ondanks de verzengende hitte werd er toch goed gewerkt. Een 16 tal vereenigingen waren opgekomen voor dezen wedstrijd, waaronder ook onze R.K. W.G.V. Zij heeft daar getracht de eer van Waalwijk hoog te houden op het gebied van gymnastiek en is daarin dan ook inderdaad geslaagd. De wedstrijd omvatte een 4-kamp gymnastiek gesplitst in le. 2e en 3de graad, Niettegenstaande de moeilijke le graad oefeningen en de buitenge wone zware concurrentie waartegen zij had te kampen in den len graad, had het bestuur het toch aangedurfd om in den len graad uit te komen, om haar geluk te beproeven tegen, men kan gerust zeggen, hare onverslaanbare concurrenten uit Eindhoven. Zij wist zich in deze afdeeling No. 3 te plaatsen met een gemiddelde van 7.97 wat zeer zeker een mooie prestatie ge noemd mag worden. Ook is de vereeniging uitgekomen in den 3en graad met een 6 tal turners. In deze afdeeling was de concurrentie eveneens zeer groot, de WGV heef! zich hier ook goed weten te hand haven en zag zich den 3en prijs toegekend. In deze afdeeling werd nog een le prijs personeel behaald door het lid W. Eijkenbroek voor 't hoogst aantal punten welke hij op zich had vereenigd. Verder zijn door de WGV nog 2 prijzen behaald en wel een vierde prijs voor den marchwedstrijd en een derde prijs voor het touwtrekken. De WGV kan wederom terugblikken op een succesdag. Zij heeft op dezen wedstrijd getoond, dat zij beschikt over een aantal zeer goed geoefende turners en zijn wij er van overtuigd wanneer de leden van de R K. W.G.V, flink blijven oefenen onder de be kwame leiding van hun directeur den Heer J. F. Abeleven, dat zij in de toekomst meerdere successen zullen boeken. Wij wenschen de kranige W.G.V., maar vooral haar leider den heer J. F. Abeleven van harte geluk met dit mooi succes.; Aanbesteding. Bij de Maandag gehouden onder van een villa voor den Weled. heer H. Donkers is het metselwerk gegund aan H. Maas en het timmerwerk met bijbehooren aan H. van Huiten-Krol fan Verhoeven. Naar aanleiding van den openbaren voordracht avond gegeven te Rotterdam door de beste leerlingen der meester- cursus voor piano van den vermaarden klavierspeler Paul Schramm uit Berlijn waaraan ook medewerkte onze oud plaatsgenoot Jan Verhoeven schrijft De Maasbode Verhoeven vertolkte frappant vaardig en met geprononceerde muzikaliteit „Le Danze del Re David" van Mario Tedesco." handsche aanbesteding voor den bouw De Voorwaarts „Uitmuntend van vingertechniek en voordracht beeldde de Heer Verhoeven een Hebreeuwsche Rhapsodie uit." De Rotterdammer „Een prestatie van belang was de temperamentvolle weergave van Castelnuovo Tedesco's ongewone „Le Danze del Re David" door j. Verhoeven, die zich blijkbaar met hartstocht werpt op het mo derne in de muziek. Op naar 's Hertogenbosch. Er is gelukkig een groote belang stelling voor het Zilveren Feest van onzen Bosschen Diocesanen Mariabond en van deszelfs adviseur, pastoor v. Riel, Vele aanvragen om programma's voor de Plechtige Herdenkingsvergadering, die schitterend belooft te zullen worden, kwamen reeds bij onderge- teekende in. Doch de feestviering moet algemeen zijn Voor geen enkele der 71 aangesloten Mariavereenigingen kan één geldige reden worden aange voerd om niet op het Zilveren jubileum van onzen Mariabond vertegenwoor digd te zijn. De groote zaal van het Concertgebouw moet geheel bezet zijn met honderden enthousiaste drankbe strijders, die het overtuigende bewijs leveren, dat onze Bossche Mariabond, hoewel omkranst met het Zilver, nog vol levenskracht is. Dat kan slechts als alle Afdeelingsbe sturen daarbij 'n handje nelpen. Het ver voer kan geen bezwaar zijn 1 Afdee lingen aan de spoorlijn gelegen kunnen gezelschapsbiljetten nemen tegen sterk gereduceerden prijs, en de meeste kunnen een of meer autobussen af huren. Het voornaamste is echter, dat bij de plaatselijke besturen de over tuiging bestaat, dat het haar eereplicht is, mede te helpen aan het welslagen van ons Zilveren Feest. Bezwaren en moeilijkheden mogen er niet zijn, en zoo zij er wel zijn, wei dan zijn zij er om overwonnen te worden Hetzelfde enthousiasme, dat op 2 Augustus 1928 te Nijmegen op de H. Landstichting heerschte, moet op Woensdag 16 Juli a.s. ook te "sHer togenbosch zijn. De leuze moet worden voor alle Mariavereenigingen van ons Bisdom Op Woensdag 16 Juli naar Den Bosch Laten de afdeelingsbesturen denken aan het opzenden van de toegezonden bestelkaart voor het gewenscht aantal programma's. Wanneer er Besturen zijn, die bemerken meer programma's noodig te hebben dan zij aanvroegen, laten deze dan even een schrijven zenden aan ondergeteekende. Zoo eenigszins mogelijk ontvangen alle Ver eenigingen het gevraagde aantal pro gramma's. Men gelieve er aan te denken, dat echter alleen leden der Mariavereenigingen gratis toegang hebben. Vught. JOH. BENNE. Ongeval. De heer A. D. alhier had het onge luk op den Helvoirtschen weg nabij Nieuwkuik van z'n motor geslingerd te worden, doordat de voorband plotseling sprong. De berijder bekwam geen letsel, doch de bijna nieuwe motor ging vrijwel geheel verloren; hij was n.l. in brand geraakt. Plotseling dood. Zaterdagavond zat de 64 jarige A. v. d. Avoirt uit de Goudmijn alhier in het café van den Gildenbond kaart te spelen, toen hij plotseling onwel werd en spoedig een lijk was. Medi sche en geestelijke hulp. was direct ter plaatse, maar mocht niet meer baten. Openings Bal. Het bal dat Zaterdagavond in Musis gegeven werd, ter gelegenheid der combinatie der radio-zaken der heeren Mulders en Van Wijlen, speciaal om aan de bestaande gezelschappen en bezoekers te toonen, dat men voor dansmuziek geen strijkjes meer noodig heeft, maar de muzikale begeleiding beter en gemakkelijker kan geschieden door radio-geluidversterkers, was zeer druk bezocht. Wij geiooven dat 't doel dezer demonstratie, als hierboven aangegeven wel gelukt was en 't publiek tevreden was over de bereikte resultaten. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Amersfoort geeft het publiek in over weging om, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met de Amersfoortsche Handelsbank, Sint-Anfridusstraat No 54 te Amersfoort, van Dirk Evers, wonende aldaar, inlichtingen in te winnen aan zijn bureau. De Langstraat's-Bosch. Het jaarverslag der Kamer van Koophandel te 's-Bosch over 1929 vormt een belangrijk boekdeel. De secretaris der Kamer, mr. Wagenaar, heeft daaraan veel zorg besteed en tal rijke hoofdstukken belangrijk uitge^ breid en beschouwingen daaraan vast geknoopt. Zoo spreekt hij over het verkeer met den Bosch en daaraan ontleenen wij het volgende „De belangrijkste factor, die den toevloed van koopers veroorzaakt naar Den Bosch, tot nadeel van den middenstand ten plattenlande, is de autobus. Het Bureau der Kamer kreeg door de welwillende medewerking van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat voorbeeld dat algemee ne navolging verdient de beschik king over de uitkomsten der jongste wegentallen die van 1929. Vergele ken met die van 1926 toonen ze aan, dat het autoverkeer in drie jaren tijd met 75% toenam. Dat wil niet zeggen dat het vervoer evenredig is gegroeid, want te'genover de toename van het autoverkeer staat de vermindering van het vervoer met levende trek' kracht, dat in dezelfde tijdsruimte met 28% afnam. Waren in 1926 de met levende trekkracht bespannen wagens nog net in de meerderheid, (53% van het totaalvervoer tegenover 47% van de auto's), nu is de verhou ding geworden 32% tegen 68%. Nog een ander komt door het toe' nemende autoverkeer in het gedrang, en dat is het stoomros. De ijzeren wa gen, die zoo paste in een eeuw van techniek, moet het afleggen tegen de handiger en vluggere en meer „demo cratische" motor. Vergeleken bij 1928 ging het goederenvervoer op alle tramwegen in het district der Bossche Kamer achteruit. Bij de Hollandsche Buurtspoorwegen verminderde de op brengst v. 67.417.19 tot 60.350.88. Bij de Mij. De Meierij van 205.042.83 tot 195.226.12 en bij de Mij. Den Bosch - Helmond - Veghel - Oss van 100.021.57 tot 89.160.—. Zooals men ziet is de achteruitgang niet onbelangrijk. Bijzonder belangrijk is het vervoer op den weg Den Bosch-Vught, waar het gemiddeld 4745 ton per dag be draagt (hieronder ook de rijwielen be- grepeft); het zwaarst belast zijn ver der de wegvakken Den Bosch-Vlijmen met gemiddeld 1149 ton per dag; Heesch-Oss met 1143 ton en St Oedenrode-Nijnsel met 1063 ton. Ove rigens geeft het jaarverslag gedetail leerde statistieken van het verkeer met de centra Den Bosch, Veghel, St. Oedenrode, Uden, Oss en Cuyck. Na Den Bosch-Vught volgt in be langrijkheid, zooals we al opmerkten, de toegangsweg (maar al te dikwijls (door slagbooifcen gebarricadeerd) Vlij- men-Den Bosch. Met een dagelijks ge middelde van 189 personenauto's, 46 autobussen en 102 autovrachtwagens met 2 coupétjes (schamel overblijfsel van vroegere Langstraatsche glorie), 64 karren, 66 motorfietsen en 1169 rijwielen bewijst ze, dat de Langstraat nog altijd sterk op Den Bosch is ge oriënteerd en dat het geen bluf is, als we aan het adres van de Nederland- sche Spoorwegen zeggen: „In naam van de Langstraat doet open de hoo rnen". ELSHOUT. Het hoogfeest van het H. Sacrament werd J.l. Zondag alhier met zeer bijzondere plechtigheid ge vierd. Nadat de dag was begonnen met een algemeene H. Communie, werd om 10 uur door den Eerw. Pater van Engelen van Onzenoord een plechtige H. Mis gecelebreerd, geassisteerd door den Zeer Eerw. heer Pastoor Wiilems en pater de Jong uit het Norbertusgesticht resp. als subd. en Diaken. Na de H. Mis werd een processie gehouden door den tuin van den ZeerEerw. heer Pastoor over het kerkhof waarbij alle vereenigingen met hun vaandels tegenwoordig waren. SPRANG—CAPELLE. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang— Capelle te houden op Donderdag den 26 Juni 1930 des nam, half vier uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 22 Mei 1930. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een kasgeldleening ten bedrage van f 17.500. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer van de gemeentelijke inkomsten belasting 1930—1931. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting 1929. 6. Mededeelingen. VRIJH.-CAPELLE. \J Het is tot oprichting van een voetbalclub gekomen. Reeds traden ruim 30 leden toe. Een terrein is ge huurd van Mej. J. v. Beek gelegen in de kom onzer gemeente. De oefeningen hebben reeds een aanvang genomen. "VCAPELLE Donderdagavond j.l. hield de onlangs opgerichte Ccöp. Con- sumptie-Vereeniging „Ons Belang" haar eerste ledenvergadering in café L. van Dongen aan de Nieuwevaart, welke slechts matig bezocht was. Mededeeiing werd gedaan dat het voorloopig bestuur de plannen om tot vorming van een Coöperatieve Ver eeniging te komen heeft doorgezet, zoodat als zaakwaarnemer is aange wezen H. v. d. Haven, alwaar ook de bakkerij alsdan zal gevestigd worden. Het ledental is reeds tot ruim 100 gestegen. De leden die niet aanwezig waren, worden thuis opgezocht om het ledenregister te teekenen. Op de statuten is de Koninklijke goedkeuring aangevraagd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Boer, A. Blom, K. Rosen- brand. j. Paans, A. Wagemakers en C. Caster, welke ook allen zitting hadden in het voorloopig bestuur. Alsdan was aan de orde verkiezing commissarissen, waarvoor benoemd werden A. Verhagen, j. Kraak, J. Sprangers, W. van Beek en P. Sterren broek. Nadat nog enkele punten van ondergeschikt belang besproken zijn, sluit de voorzitter de vergadering, na eerst de aanwezigen dank te hebben gebracht voor hun opkomst en ver leende medewerking, hen opwekkende om de vereeniging tot bloei te brengen. 'CAPELLE. J.l. Zaterdag is het nieuwgebouwde pakhuis van de Ccöp. Landbouwvereeniging Sprang- Capelle e.o. geopend. In den vervolge zal het geopend zijn des Dinsdags van 8 uur tot 11 uur voormiddag en des Vrijdags van 4 tot 8 uur namiddag. ■j Bij den landbouwer G. v. d. L. aan de Zandschel alhier is j l. Zaterdag de tweede koe aan miltvuur gestorven. Cadaver werd eveneens onder politie toezicht verbrand. De prijs der nieuwe aardappelen bedraagt in deze gemeente f 0.50 per vijfkop. De kwaliteit is dank zij het gunstige weder, goed. Naar men ons mededeelt bestaan in onze plaats plannen tot oprichting eener voetbalclub. Bij het vorige week gehouden eindexamen aan het Gymnasium te 's Bosch slaagde de heer C. Verhoeven Bnz. Geslaagde en familie van harte gefeliciteerd. j— Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat thans verschillende personen worden aangezocht om zitting ie nemen in het comiié belast met de aanbieding van het huldeblijk aan Dr. Kohier in verband met zijn 25—jarig ambtsjubileum. Meende men aanvan- keiyk dat een dergelijk comité uiteen paar dames moest bestaan, momenteel is men op deze zienswijze terug gekomen, teneinde zoodoende alle lagen der bevolking beter te kunnen bereiken. Met collecteeren is bereids een aanvang genomen. WASPIK. Voor het in ontvangst ne men van kostelooze rijwielplaatjes zal ten kantore van den Rijksontvan ger te Geertruidenberg zitting worden gehouden op Woensdagen 16 23 en 30 luii en op Viydagen,18 en 25 juli en 1 Augustus telkens van des namiddags 6'/a tot 8'/a uur. De neer J. A. de Bot, volontair ter secretarie alhier slaagde j.l. Dinsdag te 's Gravenbage voor het examen gemeente—administratie. Tot commissarissen der Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" zijn be noemd de heeren P. Brokx, W. de Glas, A. Schenkels en A. Snels. MADE. Zondagmiddag werd even als vorige jaren in den tuin van de Eerw. Zusters de plechtige processie gehouden met het H. Sacrament.Inde gangen van het klooster waren kwistig groen en bloemen aangebracht, terwijl in den tuin een rijk versierd rustaltaar was opgeslagen. By die processie, die gevormd werd door al de bewoners van het St. Josefsgesticht, zusters, pensionaires en verpleegden, hadden zich de congreganisten en leden van de K. J. V. met haar vaandels aange sloten. Nadat het H. Sacrament, dat door den Zeereerw. Heer Pastoor onder een baldakijn werd gedragen op het rust- altaar ter aanbidding was uitgesteld, werden door de zangeressen lofzangen uitgevoerd. Hierna trok de processie weer naar de Kapel terug. Naar we vernemen werd voor een interieur, bestemd voor de Geref. Kerk te Drimmelen in slechts eenige dagen f 2000 bijeengebracht. RAAMSDONK. By Burg. en Weth. is ingekomen een verzoek van H. Fens tot plaatsing van een electromotor van 2 P K, tot het drijven van een deeg machine in zijne broodbakkerij aan de

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5