Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEN. (i ..MGORDBRABAND FEUILLETON 53e JAARGANG. WOENSDAG 2 JULI 1930. MER 53. ®*0PIoo\x Dit blad rcroohfat WOENSDAG M ZATKBDAO. 1 Brieven, Ingeaonden stukke®, jelden, m» franco t» eenden aan da» ütt#»v«r Abonneinie&tsprQa per 8 maanden 1.26. Traneo per poet door kot geheels rflk 1.40 CJITGA VS WAALWIJKSOHB STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon Ne. NL Telefx.-A-öbree: ECHO. l*rf» der Adver tantlto 20 cent per regel; mtmltnnm 1.S0 Bf contract flink rabat. Beclamae 40 cent per regel. AdvertentaSn moeten Woensdag en Yrfdag Oee morgen» om «dtwrlf k 8 aai; ln oac beait HRr. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 27 juni des na middags ten 2'/s uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer J. J. H. Snijders. Afwezig het lid Herman. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Van Qed. Staten is ingekomen een besluit tot goedkeuring van de ge meenterekening d d. 7 Mei 1930. Verder is ingekomen het uitvoerig verslag over de gemeente Dussen en het verslag over de volkshuisvesting in het afgeloopen jaar. Beide stukken zullen ter inzage worden gelegd. v'tv dr» Commissaris der Koningin in N.-Braband is ingekomen een besluit tot benoeming van een lid voor de gezondheidscommissie te Waalwijk. Voorts zullen ter inzage worden gelegd het verslag over den Waren- keuringsdienst te Breda en het verslag over den land en tuinbouwcursus. Van de vereeniging „Moederheil" te Breda is ingekomen een verzoekschriit tot steun van deze inrichting, door het toekennen van een subsidie. De Voorzitter licht nader tot dat "Moederheil" een tehuis heeft voor on gehuwde moeders en de opvoeding van kinderen. Daarnaast is er echter ook nog een kraaminrichting en een opleiding voor verpleegsters. Daar het verzoek echter eerst heden morgen is ingekomen, hebben B.& W. hierover nog geen voorstel kunnen doen. Het verzoek wordt daarom aan gehouden tot de volgende vergadering. Van den Com. der Koningin is nog ingekomen een verzoek tot aansluiting van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. Graaf Henning was naar het station gereden om zijn broer te halen. Harte lijk als altijd begroeten de broeders el kaar. Graaf Henning keek met een ver langenden blik naar het rijtuig hij had gehoopt, dat Josta meegekomen Zóu zijn. Een weinig bezorgd keek graaf Rai ner in het smal geworden gezicht van zijn broeder. ,,Je, ziet er niet al te goed uit, Hen ning," zeide hij, arm in arm met Hen ning naar het rijtuig gaand. Graaf Henning lachte onbezorgd. „Zoo gaat het dikwijls op manoeu vre. De lange marschen en het slechte kwartier jagen het spek op de ducht." „Het zal wel beter worden in deze weken, Josta zal je wel flink verwen nen,schertste graaf Rainer. Nu kon Henning eindelijk van Josta spreken. „Hoe gaat het haar vroeg hij, zijn stem zooveel mogelijk vastheid ge vend. van de gemeente bjj de afd. N.-Bra band van den Ned. Brandweerbond. Op voorstel van B. en W. wordt tot toe treding besloten. Van het bestuur der vereeniging Centraal Proefterreinbedrijf voor Gor cum en Omstreken is ingekomen een verzoek tot het toekennen van een subsidie, tot bestrijding van het tekort der exploitatie van het afgeioopen jaar. Bij het stuk is 'n uitvoerige Memorie van Toelichting gevoegd. Het voorstel van B. en W. tot het toekennen van een subsidie van f10, als blijk van waardeering van het werk der vereeniging, wordt aangenomen. Van den burgemeester van Almkerk is ingekomen een verzoek om de vroedvrouw ook armen-practijk te laten verrichten. Op voorstel van B. en W. wordt de verordening aangenomen. De heer C. v. Koyck heeft een verzoek ingediend tot het toekennen van een subsidie voor de opvoeding van de door hem opgenomen kinderen. Hij kan de opvoeding niet bekostigen. Van bijzondere instellingen geniet hij een puhbekUe van f 300en nu ver zoekt hij de gemeente dit te verhoogen met 'n bedrag van f 250.— per jaar. De Voorzitter zegt, dat de in deze gemeente wonende familie de kinderen niet heeft willen opnemen. Het is hier eigenlijk meer het werk van het arm bestuur. Daarom hebben B. en W. aan den heer v. Koyck de toezegging ge- daan, dat hij het volgende jaar van het armbestuur een hoogere subsidie zal ontvangen, zoodat hij dan totaal f 500 ondersteuning zal ontvangen. De gemeente zai dan aan het armbe stuur een hoogere subsidie toekennen. 2. Aanbesteding banwerk .De Dusse". De Voorzitter zegt, dat indertijd hei werk is aanbesteed voor f 341.—voor 3 maal schoonmaken. Het eene jaar groeit het vuil veel harder dan het andere. De menschen hebben er zeer veel last van, daarom heeft spr. gezegd, dat hij zou probeeren om de Dusse zoo noodig 4 keer per jaar ie laten schoonmaken. „God zij dank, goed, Henning. Ze is al heelemaal thuis op Ramberg. Al leen was zij den laatsten tijd een wei nig stil, maar dat zal wel overgaan. Ik verwacht veel van je vroolijkheid. Die zal Josta wel ontbreken. Gerlinde en ik zijn te ernstig voor zulk jong bloed. Josta zal ons overigens met Gerlinde een stuk tegemoet komen. Als je het goed vindt, gaan we te voet naar huis." Het viel Henning niet op, dat zijn broeder tegen zijn gewoonte in wat veel sprak. Hij hadt te veel met zich zelf te doen. „Mij goed. Hoe staat het tusschen Josta en Gerlinde?" „Uitstekend. Ze zijn veel samen, i Gerlinde is bijna den geheelen dag op het slot. Ze heeft het natuurlijk een zaam in het Weduwenhuis en wij heb ben plezier van haar gezelschap." Henning ademde vrijer. Het was hem aangenaam om te hooren dat Josta en Rainer weinig alleen waren. Zij gingen door een prachtig beuken bosch en waren juist aan den ingang van het park gekomen, toen zij witte japonnen en parasols door de boomen zagen schemeren. „Daar zijn de dames al riep Rainer. Graaf Henning had den tijd om zich snel te beheerschen. Zijn oogen richtten zich snel op Josta. Hij zag slechts haar, bemerkte Gerlinde niet, die hem onderzoekend en scherp aan keek. Hij zag haar slanke gestalte, haar glimlach en haar donker glan zende oogen. En hij hoorde haar woorden die hem als muziek in de De heer v. Drunen vraagt wanneer 't schoonmaken mod beginnen, wan neer het nu weer wordt aanbesteed. Het is noodzakelijk, dat het zoo gauw mogelijk gebeurt. Spr. zegt altijd bezig te zijn geweest om de Dusse 4 maal per jaar te laten schoonmaken. Voorzitter. Het eene jaar is het andere niet. Dit jaa<' is bijzonder on gunstig geweest. Andere jaren konden we gemakkelijk meU3 keer toekomen. Weth. M. v. d. P uijm zou voor het schoonmaken nooi meer tijd geven dan 14 dagen. De heer Smink zt gt, dat de schouw- voering volgens reg sment 8 dagen te voren moet worden aangezegd. De Voorzitter legt er den nadruk op, dat het voorstel alleen is om dit jaar nog 'n vierde maal de Dusse schoon te maken. Wanneer men ?1e volgende jaren voortaan 4 maal wil iaten schoonmaken dan kan men dat a ijd nog besluiten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met aRemeene stemmen. 3. Vergoeding ex, art. 13 L.O. wet 1920. De, Voorzitter »<-, dat aanvragen MAATSCBAPpy VAN VERZEKERING OP MET LEVEfl ooren klonken. „Welkom, beste, beste Henning, welkom op Ramberg „Dag, mijn beste Josta," riep hij en keek haar met zijn glanzende zonnige oogen aan. En het was hem, alsof hij reeds geheel genezen was, alsof al de onrust van de laatste maanden van hem was gevallen. Bewogen zag hij dat uit haar donkere oogen een wee moedige ernst sprak. Neen geluk kige vrouwenoogen waren dat niet, dat zag hij dadelijk, evenals Gerlinde het ook had gezien, toen Josta op Ramberg kwam. Ook uit Rainer's oogen had hem geen zonnig geluk te gemoet gelachen. En hoezeer hij zich zelf daarom ook vervloekte, het kwam hem als een bevrijding voor, nu hij gezien had, dat Rainer en Jos ta niet gelukkig met elkander waren. „Dag, neef Henning, ik ben er namelijk ook nog", zei een schertsen de stem achter hem. Henning schrok en nam de hand, die Gerlinde hem bood. „Dag, Gerlinde! Ik ben blij, je weer te zien". „Ik ook. En bedank ons nu maar, dat we je zoo feestelijk afhalen. Josta had zelfs het overmoedige plan jullie nog verder tegemoet te loopen. Maar ik heb hier aan den ingang gestaakt. Mijn schoenen zijn niet geschikt voor het bosch". Henning was Gerlinde dankbaar voor haar schertsenden toon, en het gelukte hem, haar op gelijke wijze te antwoorden. Gerlinde wist het zoo te schikken, dat Josta en Henning voor uit liepen, terwijl Rainer en zij volg- om vergoeding zijn ingekomen van de heeren 't Groeneveld voor f 72.80 A. v, Drunen f 192.— Am. v. Drunen f 177.— en H. v. Drunen f 9i 50, Tezamen voor een bedrag van f 533.30. 4. Wijziging en af. en overschrijving begrooting 1929. De Voorzitter zegt, dat verschillende kleine postjes overschreden zijn. Het voorstel wordt aangenomen. 5. Rangschikking der gemeente voor de heffing derQemeente-fondsbeiasting. Voorzitter. Volgens een schrijven van den minister d.d. 24 Juni '30 heeft de voorloopige berekening uitgewezen, dat de gemeente per inwoner zai uit gekeerd krijgen f 6.2703. Dit is echter slechts een voorloopige berekening en heeft dus in het geheel geen bindend karakter. Hiermede wordt niet bedoeld het bedrag, dat voorioopig zal worden uitgekeerd. De mededeeling van het bedrag dier voorloopige uitkeering zal nader worden bekend gemaakt. De gemeente zal uit het gemeente fonds ontvangen een bedrag van on geveer f 23000.—. 8 en W. stellen voor om de ge meente te rangschikken in de 3e klas. De heer Smink zegt, dat dit punt niet opzijn convocatie-biljet voorkomt, hij heeft het dus nog niet kunnen overwegen. Spr. vindt het punt te be langrijk om er zoo maar overheen te gaan en hij zou het tot de volgende vergadering willen aanhouden. Voorzitter. Het is zeer eenvoudig in welke klasse wij moeten komen. Het is slechts de vraagRangschikken wij de gemeente onder de groote, de middelmatige, of de kleine gemeenten? Wanneer het land verdeeld is in 3 categorieën dan zal onze gemeente moeten komen in de derde klas, na melijk die van het platteland. Onze inwoners zijn over het algemeen ge wone burgermenschen. Er komen hier heelemaal geen berekeningen bij te pas, ais plattelandsgemeente behooren wij tot de 3e klas. De Heeren moeten bedenken, dat wij hierb3 een groote verantwoorde den. Graaf Henning was gelukkig, Josta aan zijn zijde te weten; hij bab belde opgewekt met haar en keerde zich nu en dan tot de anderen om 'n schertsend woord te zeggen. En hij be merkte met vreugde, dat Josta's oogen vroolijker werden en dat zij glimlach te en zelfs luid met hem lachte. De gravin keek Rainer van terzijde aan. Zij kon zoo goed in zijn oogen lezen! „Hoor maar, Rainer, Josta heeft opeens weer lachen geleerd. Ik geloof werkelijk, dat wij te ernstig voor haar zijn. De vroolijke, zonnige jeugd is snel uit een bedrukte stemming", zei- de Gerlinde vol berekening. Rainer keek Gerlinde smartelijk aan. „Vind je, dat Josta in een gedruk te stemming is geweest, Gerlinde?" Hij had zelf reeds lang opgemerkt, dat Josta terneergeslagen was. Maar hij had het zich niet willen bekennen. „Dat moet je toch wel merken, Rai ner. Je hebt me zelf zoo vaak verteld, dat Josta zoo'n vroolijk overmoedig schepseltje was. Zoo ken ik haar hee lemaal niet. Zoolang zij op Ramberg is, is zij stil en ernstig. Zelden zie ik een glimlach op haar gezicht. En laatst heb ik haar verrast, terwijl zij vreeselijk schreide. Ze wilde me niet vertéllen, waarom". Rainer werd zeer bleek en een smartelijke trek kwam om zijn mond. „Heeft ze geschreid? Wanneer was dat?" „De vorige week ik vond haar in tranen voor haar schrijftafel. Hij zuchtte diep. „Ik heb gezien, hoe zij veranderd is en ik maak me er ongerust over". lijkheid dragen, we beschikken hier over de portemonnaie van een ander. De heeren v. Drunen en Smink zijn het niet met den voorzitter eens dat hier geen berekening bij te pas komt. Voorzitter. Wanneer wij in de le klas gerangschikt worden, zijn belas tingvrij de inkomens beneden f 700 voor ongehuwden en t 800.— voor gehuwden zonder kinderen. In de 2e klas zijn deze bedragen resp. f600 en f 700 en in de 3e klas f 500.— en f 600.—. De opbrengst der belasting is dus hooger naarmate we ons in een lagere klasse rangschikken en deze meerdere opbrengst komt ten goede aan de gemeente en dus niet aan het ge meentefonds. De belasting wordt door het rijk geheven en de gemeente krijgt uitgekeerd, zooals ik straks ai zei f 6.2 per inwoner. De beer Jongbloets is voor plaatsing in een hoogere klasse. De heer Smink meent, dal er aan de wet veel meer vast zit dan de voorzitter zegt, Spr zegt dat bij rang schikking in de 3e klas iemand met 'n inkomen van 10 000f 500. minder belasting behoeft te betalen en dat moeten dan de lage inkomens maar lijden. v. Drunen. In onze gemeente met z'n kleine inkomens moeten we het er niet op aanleggen om de centen van den kleinen man te krijgen. Voorzitter. Het moet toch ergens vandaan komen. Ik geloof niet, dat de kleine arbeider ongenegen is om be lasting te betalen, mils niet te veel. Die menschen moeten we niet uitslui ten. Wij moeten bedenken, dat de andere menschen toch al belast wor den door vermogensbelasting, grond belasting. personeele belasting enz., hetgeen de kleine arbeider niet behoeft te betalen. Wij kunnen onze gemeente niet op een lijn stellen met grootere plaatsen b.v. Waalwijk, Oosterhout of Boxtel. De heer Middelkoop merkt op, dat de opbrengst der belasting in de 3e klas f 1000 hooger is dan bij rang- Gerlinde's oogen flikkerden. „Maar lieve neef, dat moet je toch niet verwonderen! Wanneer zulk een meisje een ouderen man trouwt, heeft dat altijd een grooten invloed op haar j karakter. Zet haar maar eens naast Henning en je zult zien hoe snel ze opvroolijkt. Jeugd behoort nu een maal bij jeugd. En ons zal hij ook een weinig opvroolijken". Gerlinde kon met de uitwerking harer woorden tevreden zijn. Graaf Rainer keek met brandende oogen naar Josta en Henning. En in zijn har! klonk het steeds: Josta heeft ge schreid. Diep smartelijk zeide hij tot zichzelf.Ze is ongelukkig bij mij. Onrustig luisterde hij naar 't vroo lijke praten voor hem. Jeugd behoort bij jeugd, dacht hij steeds weer. Een uur later zaten zij op het ter ras thee te drinken. En ook nu scheen Josta geheel veranderd. Zij schertste en lachte met Henning, plaagde hem, terwijl zij hem verzocht goed toe te tasten om er beter uit te gaan zien. Zij scheen blij te zijn iemand te heb ben, die zich met haar bezig hield en wien zij zich kon geven zonder eenig voorbehoud. Gerlinde kon niet nalaten te zeggen: „Een geluk, Henning, dat je geko men bent. Ons kleine vrouwtje liet al dien tijd haar kopje hangen als en verwelkte bloem. Vandaag is zij ein delijk eens vroolijk. Maar dat is geen wonder. Jij verstaat de kunst om de i menschen op te vroolijken. Ik zou er ook graag van willen profiteeren. We zullen echt vroolijk zijn in de vacantie. Wordt vervolgd. - «y »*- tvn m mi* Courant ■nMaMaMBaamamaai

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1