J V De Voorzitter wijst er op, dat de begrooting sloot met een nadeelig slot. Het volgend jaar moet er weer een hoogere subsidie af voor het armbe stuur en het geld moet er toch komen. v. Drunen. Die f 1000.meerdere opbrengst, moeten worden betaald door den arbeider die voor zichzelf ploetert Voorzitter. Dat is niet waar. Van die kleine inkomens moet hoogstens f 100 komen De andere inkomens betalen toch immers ook meer. Ik zeg het nog eens. Het is een voudig de vraag of onze gemeente tot de plattelands- of tot de groote plaat sen behoort, Smink. Als het zoo eenvoudig was dan hadden ze het in den Hüag wel gedaan, maar nu hebben zij het aan de gemeenten overgelaten. De heer Jongbloets stelt voor het punt uit te stellen tot de volgende vergadering, opdat de leden er nog eens hun gedachten over kunnen laten gaan. De raad besluit het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. 6. Aanvulling plaatselijke politie verordening. De Voorzitter zegt, dat deze aan vul ing noodig is ten behoeve van de autobusondernemers in deze streek, 't Betrett hier n.l. het zgn. „snorders- bedrijf". De „snorders" waarvoor geen wettelijke regeling bestaat en die dus geen wettelijke verzekeringen behoeven te sluiten, geen belasting behoeven te betalen, enzdoen de autobusonder nemers veel schade aan. Het is niet in het belang van de streek, dat de snordersbedrljven blijven voortbestaan B. en W. stellen dus voor de politie verordening aan te vullen met de vol. gende bepalingHet is verboden met rijtuigen of motorrijtuigen op straat post te vatten of te rijden, met de kennelijke bedoeling dezelfde geheel of gedeeltelijk te verhuren Jongbloets. ik acht dit een zeer ge vaarlijk terrein om zich op te begeven, het zit vol met voetangels en klemmen. B v. „de kennelijke bedoeling", wie zal dat uitmaken Voorzitter. Dat is het werk van den rechter. Wij hebben slechts de veror dening te maken, verder gaan onze bemoeiingen niet. De heer v. Drunen is tegen het voorstel. De heeren Jongbloets en Smink vin den, dat hier het rijk moest optreden. De Voorzitter zegt het advies te hebben ingewonnen van de vereeni- ging voor gemeentebelangen. Deze vond de verorde ing zeer goed moge lijk. Spr. vindt het een persoonlijke sympathie. In omvraag gebracht wordt het voorstel aangenomen met op 1 na al- gemeene stemmen. Tegen stemde de heer v. Drunen. De heer M. v. d. Pluijm vraagt nog of er niets tegen kan gedaan worden, dat er 's zomersavonds zooveel paar- tjes langs den weg in het gras liggen. Spr. vindt het eenvoudig schandalig. De Voorzitter zegt, dat men dit punt beter bij de herziening van de politie verordening zou kunnen beschouwen. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad in geheim comité over. VLIJMEN. Vergadering van den gemeenteraad op 30 Juni, 's namiddags 7"/2 uur. Voorzitter de Edelachtb. neer Q. R v. d. Ven, afwezig het lid Wagen berg. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn een 4 tal besluiten van Qed. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten, benevens 2 processen verbaal van kasopneming, al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder is nog ingekomen een ver zoek van de Oranje vereeniging om subsidie tot viering van het Koninginne- feest. De voorzitter zegt wel sympathiek tegenover deze vereeniging te staan, maar de slechte toestand van de ge meentekas en de over het algemeen geringe welvaart laat niet toe een subsidie toe te staan. De heer van Sprang zou wanneer de vereeniging eventueel een tekort mocht hebben dit de gemeente willen laten bijpassen. De raad kan hierover echter later nog beslissen, zoodat afwijzend op het verzoek beschikt wordt. 2. Goedkeuring rekening Gezond heidscommissie over 1929. De Voorzitter zegt dat de inkomsten bedragen f 2225 60, en de uitgaven f2158,49. zoodat er een batig saldo is van f57,11. De rekening wordt goedgekeurd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarver- klaring van de woning plaatselijk ge merkt D 52. Het betreft de woning van v. Enge len. De heeren van Heivoirt en v Buul vreezen dat de man geen onderdak meer zal kunnen krijgen en dat de gemeente voor hem zal moeten zor gen de aeer van Haider onder schrijft deze meening, hij zegt dataile huizen van deze rij zouden kunnen worden onbewoondbaar verklaard. De heer van Sprang zou eerst eens willen zien of de woning niet meer hersteld zou kunnen worden, zooals TraTT men. De heer vau Heesbeen zou den bewoner willen aanschrijven om tot verbetering van z'n woning over te gaan, en zoo hij in gebreke blijft tot onbewoonbaarverkiaring over te gaan. Besloten wordt eerst het advies van de gezondheidscommissie in te winnen, en het voorstel van den heerv. Hees been tot de volgende vergadering aan te houden. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om toe te treden als lie tot den Noordbrabantschen Provincia len Brandweerbond De Voorzitter deelt mee dat hier over een schrijven is ingekomen van den Com. der Konjngin. De contributie bedraagt f5— per jaar, en men pro fiteert hiervan door goedkoopere aan koop van materiaal, adviezen, enz. De heeren v. Engelen en v. Hees been zien het nut van den bond niet in, en bovendien meenen zij dat de gemeente naderhand grootere verplich tingen zou kunnen krijgen Hel voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren, v. Engelen en v. Heesbeen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verbodsbepaling op de z. g. „snor dersdiensten". De Voorzitter zegt dat dit voorste gedaan wordt op verzoek van eenige autobusondernemers die zeer vee concurrentie van de „snorders" onder vinden. Besloten wordt de poliHe-verorde- ning aan te vullen met de volgende bepaling „Het is verboden met rijtuigen of motorrijtuigen, uitgezonderd die welke een wettelijke concessie hebben op straat post te vatten of te rijden, met het kennelijk dóet dit geheel of ge deeltelijk te verhuren of ten gebruike aan het publiek aan te bieden." 6 Wijziging begrooting gemeente en G.E.B, 1929. Naast de afschrijving op hel net was er op het electriciteiisbedrijf een winst van f 1840, deze zal bij de reserve gevoegd worden 7. Wijziging gemeente—begrooling 1930. Het betreft de opening van een aparte post „Werkloozen uiikeeringen", het is louter een administratieve kwestie, zoodat de raad er zich mee kan.vereenigen. Naar aanleiding van een te Vught gehouden vergadering om te komen tot oprichting van een school voor achterlijke en slecht bespraakte kin deren, merkt de heer van Sprang op dat hiervoor tn Vlijmen ook wel be langstelling bestaat. De Voorzitter zegt dat dit punt de aandacht van het dageitjksch bestuur heefi, maar dat er voorloopig door de hooge kosten wel niet veel van zal komen. Hierna sluit de voorzitter de verga dering met den christelijken groet. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Juni 1930 namiddags 2 uur. Voorzitter de edelachtb. heer J. Bianchi. Afwezig de heer Staal, De Voorzitter zegt dat de heer Staal nog altijd wegens ziekte verhinderd is De ziekte schijnt zeer ernstig te zijn geweest en een tijdlang vreesde men het ergste doch thans schijnt er een gelukkige omkeer in de ziekte te zijn gekomen en maakt hij 't redelijk wel Spr. uit den wensch dat de heer Staal spoedig geheel hersteld weer in den raad zal zijn teruggekeerd. De notulen der vorige vergadering worden hierna gelezen en goedgekeurd. Aan de orde 1. Mededeelingen van procesverbaal van kasopname over het 2e kwartaal 1930. Boeken en kas zijn in orde bevon den. 2. Aanbieding rekening dienst 1929 en begrooting 1931 van de Gezond heidscommissie te Oosterhout. Worden goedgekeurd. 3. a Wijziging gemeentebegrooting 1929 en 1930. b Idem begrooting grondbedrijf 1929 en 1930. c Idem begrooting electriciteits- bedrijf begrooting 1929. Wat betreft de begrooting van het Grondbedrijf licht de voorzitter nader toe dat het noodig is per 1 juli a. s. een leening van f 6030,— aan te gaan waarmee de gemeente naar hij veronderstelt zal slagen bij de Gods huizen evenals vorig jaar voor 4'/2 °/0. De leening af te lossen In 30 jaar. Fuldauer: Vorige keer heeft de gemeente bij de Godshuizen ook maar 4'/a °/o behoeven te betalen en waar de rentevoet sinds dien tijd veel ge- daald is zou men misschien met minder genoegen willen nemen. VoorzitterDe Godshuizen moeten ook aan hun verplichtingen voldoen en dus ook aan hun inkomsten denken. Het is in ieder geval een gunstige rente. Wij zullen er nergens goedkoo- per mee klaar komen. SassenZou ik geen cijfers kunnen krijgen voor hoeveel de grond de laatste 10 jaren verkocht Js. Voorzitter: Op het oogenblikkan ik ze U niet geven, doch ik wil 't gaarne eens voor U nazien. De diverse wijzigingen worden hierna zonder opmerkingen goedgekeurd. huizen 1929 Conform voorstel B. en W. wordt besloten. 5 Vaststelling 2e kohier Honden belasting 1930. Met algemeene stemmen wordt dit 2e kohier waarop nog 7 honden zijn ingeschreven vastgesteld. 6 Aanvragen voor aankoop en huur terrein van a F. Reniers b M. J. Lodewikus c Firma Spijer Brothers Ten aanzien van onder a bedoelde aanvrage van den heer Reniers, die een perceel nabij het station wenscht te koopen, hetzij dat gelegen naast het perceel van den heer Jansen, hetzij een perceel grenzende aan het perceel van den aanvrager, stellen B. en W. voor om het terrein naast Jansen dat 272 M2 groot is voor f 1088,— of f 4,— per M2. beschikbaar te stellen, en het andere terrein naast Reniers dat 412 M2 groot is doch door zijn driehoekigen vorm niet zoo goed te bebouwen is, voor f 1384.— onder voorwaarde dat binnen 1 jaar zal worden gebouwd volgens door B. en W. goed te keuren plan en dat het perceel langs de straat met een aardig hekwerk zal worden afgemaakt. Ten aanzien van verzoek b van den heer Lodewikus die een terrein van 14 M. breedte langs de spoorlijn nabij de rivier de Donge wenscht te koopen voor het bouwen van een woonhuis met pakhuis en werkplaats wijzen B. en W. er op dat vroeger die terreinen langs het spoor zijn verkocht voor f 2.— per M2 wat betreft het voorste deel voor f 2 50 in het midden en voor f 3.langs het spoor. Hoe dichter bij hei spoor en de rivier hoe hooger de waarde, daarom stellen B en W. voor om de strook van 14 M langs het spoor beschikbaar te stellen voor f 3,per M2 Zoolang de grond nog niet in eigendom der gemeente is kan de gemeente hem niet verkoopen. doch verhuren met het recht en de ver plichting dat het terrein in eigendom overgaat zoodra de gemeente er de volle beschikking over krijgt. De Voorzitter zegt dat deze aan vrager vanmorgen nog bij hem is geweest en heeft medegedeeld dat hij niet persé het terrein Jangs het spoor behoeft te hebben, hij kan ook het terrein vlak langs het perceel van den heer de Wit gebruiken. In overleg met B en W stelt spr. voor om dit terrein beschikbaar te stellen voor f 3,— per M2 voor de eerste 20 M. en voor f2,per M2 voor de resteerende 17 M Dus ook de heer Lodewikus kan uit twee aanbiedingen een keus doen. Sassen. Ik acht een prijs van i 3 wei wat laag in verband met de schaarschte aan dergelijke terreinen en de meerdere waarde die zij hebben gekregen doordat er meer gebouwd is Ik geloof dat een prijs van f 3 50 wel gevraagd mag worden met het oog op de gunstige ligging. Dit zal voor den aanvrager geen bezwaar zijn, Voorzitter. Ik ben het persoonlijk met U eens dat het voor een bedrtjf wet 50 cent per M2 meer waarde heeft met het oog op de gunstige ligging langs de spoorbaan. Een andere firma zal het er graag voor betalen. Ik wil het voorstel van den heer Sassen wel overnemen. Timmermans. Daar kan ik niet mee accoord gaan. De bedoeling heeft altijd voorgezeten om den hoek van dat terrein f2,— per M2, in het midden f2 50 en aan het spoor voor f 3,fe verkoopen. Nu gaan we daar van afwijken en spreken over f3,50 dat noem ik meten met twee maten. De gemeente moet een lijn houden en niet als particuliere zakenmenschen zouden doen er van maken wat er van te maken is. Voorzitter. Dan wit ik een ander voorstel doen, laat ons heb terrein angs het spoor niet verkoopen. Het s voor hem niet van groot belang. 3e gemeente kan het beter geheel aan zich houden dan met een stuk blijven zitten. Wij zullen aanvrager dus alleen het perceel grond naast de Wit aanbiedenmocht hij daarop niet ingaan dan kan de raad, dte voor de kermis toch nog een vergadering houdt, nog nader hierover spreken. Aldus wordt besloten. De aanvrage onder c bedoeld be reft een terrein van 2500 M2 vroeger n huur geweest bij den heer C. Tak dat door de firma Spijer Brothers voor twee jaar in huur wordt gevraagd. 3 en W stellen voor het terrein onder dezelfde voorwaarden als vroeger te verhuren n.l. voor 9 cent per M2. Aldus wordt besloten. Wordt vervolgd. BUITENLAND. De overstroomingen in Zuid Frankrijk. De Nederlandsche gezant, jhr. dr. I Loudon, heeft aan den minister president Tardieu meegedeeld, dat de inzameling ten bate van de slachtoffers van de overstroomingsramp tn het Zuiden van Frankrijk, door Nederlanders bijeengebracht, een mil tioen francs omvat, behalve hetgeen ingezameld is onder de in Frankrijk wonende Nederlanders. Het bedrag zal besteed worden voor den herbouw van het dorp Albe Feuille Lagarde, departement Tarn en Garonne. 7 aen gezant zijri hartelij- ken dank betuigd voor de edelmoe digheid dar Nederlanders. Jhr. Loudon heeft gisteren een bezoek gebracht aan Albefeuillle Lagar de, het dorp, dat wordt opgebouwd met behulp van het geld, dat door inschrijving uit Nederland is verkregen na den watersnood in Zuid Frankrijk. Onze gezant werd bij dit bezoek ver gezeid door de prefecten van Haute Garonne en Tarn et Garonne. De ontruiming van het Rijnland. Gisterennacht om 12 uur was offi cleel het einde der bezetting van het Rijnland. Ze is feitelijk al voorbij want desmiddags om drie uur had de laatste Fransche soldaat het hoofd kwartier te Mainz verlaten. Generaal Guillaume, de Fransche opperbevel hebber, had daarvan de Duitsche autoriteiten verwittigd en de voor Mainz bestemde politiemanschappen trokken des middag's om 5 uur, voor afgegaan door muziek over de Rijn. brug de stad binnen. Onmiddellijk daarop werd van de openbare gebou wen de Duitsche vlag uitgestoken. Alle openbare gebouwen vlaggen en van 12 tot 1 uur werden de klokken der kerken van alle gezindten geluid. Te Berlijn werden te half twaalf door de rijksweer-artillerie 21 saluut schoten gelost. Er was in Mainz, Wiesbaden enz groote geestdrift. Vreugdevuren werden op de bergen ontstoken. Alle bladen bevatten artikelen over de bevrijding en brengen hulde aan Rathenau, Erzberger, Wirthe en Strese- mann. BINNENLAND- A C. A. van Vuuren. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer A. C A. van Vuuren bij de herstemming voor de algemeene verkiezingen in 't district Zevenbergen werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer, die in genoemd jaar de nieuwe wetgevende periode zou aanvangen. In het najaar, op den vijf en twintig sten jaardag der officieele intrede van den heer van Vuuren. zal dit gedenk waardige feit bijzonder in parlementai ren kring worden herdacht Sedert het najaar van 1905 had de heer van Vuuren onafgebroken zitting in de Tweede Kamer, waar hij zich een voorname en gezaghebbende positie verwierf, vooral op het terrein van financieele vraagstukken. Vliegveld te Eindhoven Naar gemeld wordt, zijn de nieuwe plannen lot het stichten van 'n vlieg terrein in de buurt van Eindhoven zoover gevorderd, dat deze week nog de dtfinitieve vaststelling van de plaats, waar het terrein zal komen, te verwachten is. Het Zilveren ambtsjubileum van den EdelAchtb. Heer D A. Brune, Burgemeester van Eethen ca. Zooals wij in ons nummer van j 1. Zaterdag reeds mededeelden, herdacht de EdelAcht Heer O. A Brune op 28 Juni zijn zilveren jubileum als burge meester van de gemeente Eethen Ofschoon de jubilaris uitdrukkelijk had verzocht alle feestelijkheden ach terwege te laten, was hij toch op het laatste moment bezweken voor den aandrang der vooraanstaande personen in de gemeente, om een eenigszins officiéél karakter aan de huldiging te geven. Om 10 uur kwam de gemeenteraad in feestvergadering bijeen. De anders zoo sobere raadszaal, die thans met bloemen en guirlandes versierd was, bood een gezellig aanzien. Even over 10 arriveerde de jubilaris en zijn zoon, die nog denzelfden mor gen uit Engeland was overgekomen, per auto voor het gemeentehuis. Onmiddellijk nadat de burgemeester op zijn rijk versierden zetel had plaats genomen, opende Wethouder v. d. Beek de vergadering. Namens den ge meenteraad sprak de heer v. d. Beek den jubilaris als volgt toe EdelAchtb. Heer, Alvorens het feit van Uw zilveren jubileum te herdenken, willen wij U eerst iets overhandigen, wat heden morgen vroeg op het gemeentehuis is bezorgd, en dat wij meenen dat van zeer groote beteekenis voor U is. (Hij overhandigt den jubilaris een tele gram). EdelAchtb. Heer Burgemeester, er zijn in het leven feiten, waarbij wij onwillekeurig of vanzelf even blijven stilstaan. Er zijn droeve omstandig heden en er zijn blijde gebeurtenissen. Er is een tijd dat wij als vanzelf wee- nen, maar er zijn in dit leven ook tijden, en gelukkig zeer vele, dat wij behoefte hebben om te juichen en blij te zijn. Zoo ook bij de herdenking van het feft dat Gij 25 jaar aan het hoofd hebt gestaan van de bevolking van de geheele gemeente In het jaar 1905 in Februari werd U benoemd tot Secretaris van de v.m. gemeente Genderen Kort daarop, op 28 Juni van hetzelfde jaar werd U ge ïnstalleerd tot burgemeester van deze gemeente. Op 1 Aug. 1908 werd de gemeente Genderen vergroot door bij voeging van Doeveren, waarvan U ook burgemeester werd. In 1914 behaagde het weer aan M. de KoninginTM^ênöêmerr tot burgemeester van Drongelen erf Meeuwen. Op 1 Mei 1923 werden de verschillende gemeenten, waarvan U burgemeester waart, vereenigd tot eene gemeente Eethen. Het spreekt vanzelf dat U toen ook werd benoemd tot burgemeester van die gemeente. In 1905 tren U pas hier kwam vond U de bevolking van Uw gebied nog nauwelijks ontkomen aan den crisis die voortvloeide uit den oorlog van 1870. U hebt van 1905 1914 een bloeien- der tijd meegemaakt zoodat het volk, dat onder Uw bestuur leefde, aan den lijve voelde dat de algemeene toestand verbeterd was. Na 1914 hebt U ais burgemeester een tijd doorgemaakt, die op mij den indruk heeft gemaakt, dat de tijd die op de bloeiende periode 19051914 volgde, een bange tijd was, die zeer zeker nimmer in hei geheugen van U en Uw volk zal uitgewischt worden. U hebt in dien tijd na 1914 bewezen, dat U, bijzonder in die omstandigheden, de rechte man op de rechte plaats was. Gij hebt toen in het bijzonder getoond dat Gij iemand zijt die met vaste hand het scheepje kunt en wilt siuren. Niet alleen door Uw volk, maar ook door Uw collega's zijt Gij bewonderd en benijd, vooral in die droeve om standigheden toen de mobilisatie uit- brak. Ik zie U nog staan toen de berich ten kwamen. Een oogenblik waart gij geroerd, maar het volgende moment waart gij weer de sterke man die in greep met vaste hand. Het was een tijd van beroering, toen ook onze zonen werden opgeroepen om het vaderland zoo noodig te ver dedigen. Gij leefde mee, maar gij wist te heerschén. Ook in den tijd die daarop volgde, de distributiejaren, toen van verschil lende zijden geroepen, ja geschreeuwd weid, wist gij altijd de kalmte te be waren en waart gij weer de rechte man op de rechie plaats. Om niet van de vele kleinere dingen te spreken, willen wij toch even de groote dingen de revue laten passeeren, die gij tot stand hebt gebracht, of waartoe gij hebt meegewerkt. Wij kunnen dan beginnen met het feit, dat gij hebt bevorderd dat op meerdere plaatsen van de gemeente het telefoonverkeer is gekomen, waar van wij nog altijd de vruchten pluk ken. U hebt meegewerkt tot het tot standkomen van een locale spoorweg verbinding in het Land van Heusden en Altena, maar tot Uw leedwezen, en dat van de geheele bevolking zijn de plannen door den wereldoorlog afge broken. U hebt opgericht de vereeniging „Het Groene Kruis". Tot in lengte van dagen hopen wij die vereeniging te behouden, die wij aan U te danken hebben. U hebt meegewerkt aan de verbete ring van het onderwijs in onze om geving U hebt de eer commissaris te zijn van het comité dat zich ten doei steit deze streek van goed drinkwater te voorzien. Wij hopen dat Uw pogingen met succes bekroond zullen worden. Om nog even terug te gaan met onze gedachten, ook hebt gij den grooten stoot gegeven tot oprichting van de Ci öp. Stoomzuivelfabriek „Op Hoop vari Zegen", die dan ook groeit en bloeit. EdeiAchtbare Heer, zoo ging Uw scheepje op de levenszee verder, en zooals het allen gaat en zooals het in alle omstandigheden des levens gaat hebt U in Uw loopbaan vrienden ge vonden en misschien ook vijanden. Het gaat til de wereld niet anders, zooals U dat weet. Maar dan wil ik U hier dit zeggen, dat wanneer er menschen zijn die critiek uitoefenen en niet opbouwen, deze de beste stuurlui zijn die aan wal staan. En zoo zijt gij dan vandaag op 28 Juni 1930 aan die kusten gekomen, die met zilver gepolijst zijn. Het is dan ook vandaag voor U en voor ons met U een vreugde- en een dankfeest. 1905 was een vreugdefeest, 1930 een vreugde- en dankfeest. 1905 was voor U een groeiende morgenstond, en 1930 heeft voor U zachte glans. Groet dan ook alle dingen uit'het verleden telkens weer in de toover- spiegel der herinnering. Als raad dezer gemeente hebben wij U onzen harteiijksten dank te zeggen voor alles wat gij voor ons en met ons hebt willen doen en totstandbren- jen. Wij zijn ook met U verheugd op dezen dag. Vaar nu weer af van deze kust met de hoop van zegening. Voor zoover het ons vergund' is, want we weten het is ons niet zeker, hopen wij U te ondersteunen en bij te staan wanneer het noodig is. En om te doen blijken dat wij waar- deeren heigeen gij gedaan hebt en nog doet, hebben wij U hier iets aan te bieden. Ik wil dan beginnen met het eerste deel van dit stoffelijk huldeblijk. Aan dit voorwerp is een fymboli- sche beieekenis verbonden. Wilt dit wel bedenken zoo dikwijls gij deze portefeuille in handen krijgt, zoo vel- iig als ik mijn geld hierin bewaar, heb ik voor de financiën van de ge meente te zorgen. Als tweede deel bied ik U dezen zilveren iakstempel aan. Laat deze/ i Jr

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2